Zevenhoven pakt permanente bewoning zomerhuisjes aan Gemeentebelangen '86 wil verlaging van OGB Manege Oostvlietweg vraagt startsubsidie Turkse minister op bezoek bij de NAKG Stompwijkse reacties Winkeldieven betrapt Pelsfokkerij mag niet uitbreiden Geslacht„SZwieten 99 centraal op expositie Oversteek plaats op Alkemadelaai LEIDEN OMGEVING CcicbcSommxt VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 PAGINA 12 I l I I I De Turkse minister Husnu Dogan bracht gisteren een bezoek aan de NAKG In Roelofarendsveen en kreeg tekst en uitleg ovei keuringsdienst. ROELOFARENDSVEEN De Turkse minister van Land bouw, Bosbouw en Platte landszaken, de heer Husnu Dogan, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Neder landse Algemene Keurings dienst voor Groente- en Bloemzaden (NAKG) in Roe lofarendsveen. Husnu Dogan was in Nederland op uitnodi ging van het ministerie van Landbouw en Visserij. Na een gesprek met de direc teur van NAKG, de heer ir. N.C.A. Koomen, leidde de heer ir. A.J.F. Heydendael van het ministerie de Turkse be windsman die zich met name interesseert voor zaden en pootgoed rond door de kassen en proeftuinen van NAKG. Behalve Husnu Do gan, waren er ook een aantal Turkse ambtenaren en een de legatie van het Turkse agrari sche bedrijfsleven in Roelofa rendsveen op bezoek. Het bezoek aan de Veen maakte deel uit van een zes daags bezoek van de Turken aan Nederland. De delegatie bezocht een groot aantal Ne derlandse bedrijven die actief zijn op het gebied van land bouw, tuinbouw, veelteelt en de verwerkende industrie. „Vooral naar groenteteelt gaat de belangstelling van Dogan uit", aldus Heydendael, die daaraan toevoegt dat Neder land veel zaden en pootgoed voor vermenigvuldiging naar Turkije exporteert. „Het Turk se klimaat leent zich daar uit stekend voor. Er is water, zon, er zijn goedkope arbeidskrach ten en er is vakmanschap aan wezig. De kwaliteitscontrole van de gewassen zoals die hier in ons land plaats vindt, is echter in Turkije niet aanwe zig. De minister overweegt misschien ook in zijn land een dergelijke dienst op te zetten", aldus Heydendael. STOMPWIJK In het artikel met de reacties van een aantal Stompwijkers over de samenvoeging met Zoeter- woude dat woensdag in onze krant stond, is een foutje geslopen. In het begin van het stuk is sprake van mevrouw Am- merlaan van de Bovenmeerweg. Dit moet echter me vrouw Ammerlaan van de Veilingweg zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft gis teren twee dames aangehouden. Het duo had goederen gesto len uit negen winkels in het Alphense centrum. Bij de laatste winkel liepen ze tegen de lamp. Het ging om een 16-jarig meisje uit Harlingen en een 23-jarige Nieuw- koopse. De buit bestond hoofdzakelijk uit snuisterijen zoals parfums, make-up, lingerie en een blouse met een totale waarde van ongeveer 350 gulden. Na opmaken van het proces verbaal is het tweetal huiswaarts gestuurd. ROELOFARENDSVEEN Voor de aanleg van ee beveiligde oversteekplaa voor voetgangers en fie sers over de Alkemad laan ter hoogte van b industrieterrein en Narcissenstraat trekt h college van Alkema volgend jaar 65.000 Ook heeft het college gei gereserveerd om de ove steekgelegenheid fietsers vanuit de Narci senstraat naar de Spire straat bij het kruispu Alkemadelaan/Sotaweg verbeteren. Het college heeft dit lat weten aan de raadsleden Bakker (CDA), A. van di Bogaard (VVD) en Schoonderwoerd (PvdA) antwoord op hun vragen.^ en W voegen daaraan toe genoemde maatregelen verkeersveiligheid op de kemadelaan zullen doen v£ beteren. Het college heeft negatief reageerd op onlangs gestel vragen van de heren Bakk en Schoonderwoerd inzal het plaatsen van roodlict camera's bij de stoplichten de Alkemadelaan. „Het aa*J brengen van roodlichtcair^ ra's wordt niet gerechtvai :i digd door het aantal overti F dingen ter plaatse", me< u het college. In antwoord een vraag van mevrouw Castelein (PPR) laat het lege verder weten dat verkeersintensiteit op de J kemadelaan zal vermindeiftj als de aansluiting van provinciale weg tus Nieuw Vennep en Leiro den op de Rijkswegen l a A44 ergens in de jaren lü|!j 1991 zal zijn gerealiseerd. Een punt van kritiek vol e de voor de genoemde raa leden het niet-inzetten politiepersoneel als de stij lichten uitvallen. Hierop a w woordt het college dat de n, litie in Alkemade niet oi e voldoende personeel a schikt, om bij het uitval cl van de verkeerslichten verkeer ter plaatse met hand te regelen. Overig werd het tot tweemaal le defect gaan van de stopl'1 a ten tijdens het kermiswe 11 end van 20 en 21 septeni jongstleden veroorzaakt d vandalisme. Groen licht voor verbouwing Trefpunt ZEVENHOVEN Gedeputeerde Staten hebben de gemeen te Zevenhoven laten weten akkoord te gaan met de verbou wing van dorpshuis 't Trefpunt. Het gaat hierbij om een kre diet van 350.000 gulden bestemd voor de eerste fase van de verbouwing. De eerste fase houdt in dat de kleine zaal van het dorpshuis zal worden aangepakt. De 2 kleine zaaltjes zul len door verwijdering van de vouwwand tot één ruimte ge maakt worden. Er wordt ook een pyramidevormige koepel met een groot lichtoppervlak en een ventilatiesysteem aan gebracht. Ook de entree en toiletten worden veranderd. De verbouwing van de grote zaal, de hobbyruimte en peuter speelzaal staan gepland voor de tweede fase en zullen nog even moeten wachten op de verbouw. De heer J. Bons. voor zitter van het stichtingsbestuur van het dorpshuis, toonde zich zeer ingenomen met de goedkeuring. „We hopen zo gauw mogelijk te beginnen. Het lag altijd in de bedoeling in augustus of september te beginnen, maar omdat de goedkeu ring lang op zich heeft laten wachten starten we nu in de loop van de komende maanden". Werkloosheid gewest Alphen neemt af ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in het gewest Alphen is de afgelopen maanden licht afgeno men. Dit blijkt uit de werkloosheid cijfers van 1 oktober. Op dat moment waren er in totaal 2277 mensen zon der baan in de regio. Dit komt neer op 5,9 procent van de beroepsbevol- kihg. 1313 daarvan zijn mannen en in totaal staan 964 vrouwen als werk zoekenden geregistreerd. Vorige maand waren dat er in totaal nog 2330. Tot het gewest Alphen behoren de gemeenten Alphen. Benthuizen, Hazerswoude, Koudekerk, Leimui- den, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsa- terwoude. Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven. Sportzaal ruim twee ton duurder HAZERSWOUDE De gemeente raad van Hazerswoude is gister avond zonder veel moeite akkoord met een extra krediet voor de bouw van de sportzaal aan de Sweelincklaan. De enige tegenstan der was S. Fransen (GB'86). Het extra bedrag van 258.000 gulden is nodig omdat het het plan na het eerste krediet van een miljoen gul den is uitgebreid met een wissel- ruimte, en omdat de bouwkosten sindsdien aanmerkelijk zijn geste gen. Bovendien is hierbij de BTW opgenomen, die niet bij het miljoen inbegrepen was. De zaal zal be schikbaar zijn bij de start van het nieuwe schooljaar. Talentenjacht Muziekcentrum ZOETERWOUDE Jeugdige Zoeterwoudse talenten krijgen zondag de kans zich tiidens de zesde talentenjacht te presenteren in het Mu ziekcentrum an de Schenkelweg. Om 14.00 uur zullen de eerste jongens en meisjes plaats ne men op het toneel en trachten hun idool zo §oed mogelijk te imiteren. De organisatie van it evenement is in handen van American Sound. In twee categorieën (t/m 10 jaar en van 11 t/m 14 jaar) zullen ongeveer twintig groepen/perso nen op de bühne komen. De jury bestaat uit wethouder Graniewski, Prins Wilbert I en Wim Hoppezak, grimeur. Het programma ver meldt optredens van The Simple Minds, Sa- mantha Fox, Dolf Brouwers en Madonna. De zaal is open vanaf 13.30 uur en de entree be draagt ƒ2.- voor de jeugd tot 12 jaar en ƒ3,- voor personen van 12 jaar en ouder. SCHOORWUCK VIERT FEEST LEIDSCHENDAM Het Prot. Chr. Bejaardencentrum Schoorwijd aan de Schoorlaan te Leidschendam gaat ter gelegenheid van het 2J jarig bestaan van maandag 20 tot zondag 26 oktober feest vieren Maandagmorgen om tien uur wordt begonnen met een bezinning» bijeenkomst, dinsdagmiddag volgt om twaalf uur een Brabantse kof fietafel van bestuur en medewerkenden samen met de bewoners. Woensdagochtend 22 oktober wordt om tien uur een koffieconcer gegeven waarna bloemen worden aangeboden aan personeelslede die langer dan 12 Z2 jaar in dienst zijn. Om twee uur biedt het perso neel de bewoners onder het motto „Van-Voor" een feestmiddag aan Vrijdag 24 oktober wordt voor belangstellenden en omwonende „open dag" gehouden met in de hal een fototentoonstelling. Zatei dag 25 oktober is er van half twee tot half zeven reünie van oud medewerkers en eventueel bewoners. Van half vier tot half wordt in de recreatiezaal een receptie gehouden. De feestelijkhede worden 26 oktober besloten met een dienst met viering van het 1 Avondmaal in de grote zaal. Voorganger is ds. O. Th. Boonstra, mt dewerking verleent de Cantorij van de Nederl. Hervormde Gemeen te. Aanvang drie uur. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De pelsdieren- tokkerij van de heer P. Ver boom aan de Steekterweg in Alphen mag niet uitbreiden. De gebouwen liggen te dicht bij de aanwezige woning bouw. Dit hebben Gedepu teerde Staten besloten naar aanleiding van een bezwaar schrift tegen de plannen. De provincie weigert dan ook een verklaring van geen be zwaar af te geven. De heer P. Verboom heeft de fokkerij van zijn vader over genomen en wil het verou derde bedrijf nu aanpassen jen uitbreiden. Volgens de wet op veehouderijbedrijven moet de afstand tussen wo ningen en een nertsenfokke- •rij minstens tussen de 150 en 175 meter zijn. Volgens de plannen worden de schuren echter op een af stand van 125 meter van «woonbebouwing aan de Steekterweg geplaatst. Daar- 'bij komt dat de fokkerij vlakbij de verpleeginrichting De Hooge Burch ligt In het bestemmingsplan van De Burght is een bepaling opge- jiomen dat de inrichting haar grond nog mag volbouwen ;tot ongeveer vijftig meter •van de geplande pelsdieren- schuren. GS houden met hun weige ring ook rekening met de eventuele uitbreiding van het bedrijf in de toekomst of nog te realiseren bebouwing in de nabijheid van de pels- dierenfokkerij. Zij vinden dan ook dat er geen hinder wetvergunning verleend kan worden. ZOETERWOUDE De lokatie van de linkerrij noever in Zoeterwoude, waar de Zwiet ofwel de Weipoortsevliet in de Oude Rijn stroomt geniet van oudsher de nodige bekendheid. Sinds 1975 staat daar de fabriek van Heineken, vóór die tijd het kasteel Zwieten met als bewoners het geslacht Zwieten. In 1976 werd de vereniging SZwieten op gericht en vanwege dat 10-jarig bestaan houdt de stichting Oud Zoeterwoude gedurende enkele we ken een tentoonstelling over het geslacht SZwieten. Morgen wordt om 14.00 uur de expositie geopend in oudheidkamer Suetanborgh aan de Noordbuurtse- weg 1. Het geslacht SZwieten (de S en de Z werden door elkaar gebruikt) heeft een niet onaanzienlijke rol gespeeld in de vaderlandse geschiedenis. Zo was Adriaan van Zwieten de rechterhand van Prins Willem van Oranje. Gerard van Zwieten was vele jaren werkzaam als lijfarts van keizerin Maria Theresia van Oostenrijk. Irt 1874 was Jan van Zwieten een beroemd generaal tijdens de Atjeh-oor- log. Onder ziin leiding werd het paleis in (het huidige) Banda Atjeh bezet. Het geslacht Zwieten was voorts erg nauw betrokken bij het stadsbestuur van Leiden. In de 15e eeuw was Pieter van Zwieten jarenlang de „eerste burger" van de Sleutelstad. Het bestuur van Oud-Zoeterwoude heeft samen met de vereniging SZwieten een unieke collectie wetenswaar digheden en bezienswaardigheden bijeen gebracht. Veel informatie, maar ook schilderijen, tekeningen, oude ak tes, originele lakstempels en een zeer fraai model van het Galjoen Zwieten uit 1639 zullen te zien zijn. Het informa tieblad van Oud-Zoeterwoude, Suetan is dit keer vrijwel geheel gewijd aan het geslacht SZwieten. Het 10-jarig bestaan van de vereniging SZwieten wordt begin november gevierd met een reünie op het Heine- kenterrein. De tentoonstelling in Suetanborgh is gratis te bezichtigen op 18 en 25 oktober, 1, 2, 8 en 9 november steeds van 14.00 tot 16.00 uur. HAZERSWOUDE Ver laging van de onroerend goed belasting met 75 gul den per aanslag en meer ruimte in de begroting voor de ontwikkeling van de kwaliteit van het jeugdwerk. Dat stelde GB86-woordvoerder S. Fransen gisteravond voor tijdens de algemene be schouwingen in de Ha- zerswoudse raad. WD en SGP/RPF stelden juist voor om deze uitgaven kritisch te bezien, nu de rijksbijdrage bijna gehal veerd zal worden. PvdA/PPR en GB86 vonden het bedrag voor het onder houd van ruilverkavelingswe gen veel te hoog. De eerste vond éénvijfde van het voor gestelde bedrag al genoeg. Het CDA zag in de begroting nog ruimte om een trap- of pano- ramalift bij de trappen van het gemeentehuis aan te brengen, zodat alle burgers de raadzaal kunnen bereiken. Het CDA wil verbeteringen aan de verkeerslichteninstalla ties op de Rijndijk en bij het kruispunt van de Dorpsstraat. Tevens wenst deze partij een vlotte aanleg van Rijksweg 11. Alle partijen zijn nog steeds van mening dat het kruispunt hiervan met de Gemeneweg een ongelijkvloerse moet wor den. PvdA/PPR en GB86 zei den dat het overleg van de raad met Rijkswaterstaat over deze kwestie openbaar moet zijn zodat belanghebbende burgers er kennis van kunnen nemen. Dit werd later door wethouder P. van der Werf De werkzaamheden aan de aansluiting van plan Zonne veld op de Rijndijk duren het CDA en de SGP/RPF te lang. Zij vragen het college om druk uit te oefenen op Rijkswater staat om het werk snel te vol tooien, gezien de onveiligheid van de omleiding. De PvdA/ PPR vinden dat plan Zonne veld ruim moet blijven. Aan vankelijk geplande woning bouw moet elders plaatsvin den. Hierbij wijzen zij op een oud plan, om bejaardenwonin gen te bouwen, nabij het win kelcentrum Da Costasingel. LEIDSCHENDAM De Stichting Ruitersportcentrum „De Vliet" heeft het gemeen tebestuur van Leidschendam een startsubsidie van bijna 6.000 gulden gevraagd en een gemeentegarantie van maxi maal 36.000 gulden voor het instandhouden van de manege aan de Oostvlietweg. Enkele jaren geleden heeft de provincie voor het inrichten van het Recreatiegebied Leid- schendammerhout grond en opstallen gekocht van de fami lie Kooyman, eigenares van de .manege. Het complex is nu ei gendom van het rijk maar Kooyman beheert als zetbaas de manege. De provincie heeft :de manege indertijd gekocht omdat ze zou passen in de ont wikkeling van de Leidschen- dammerhout. In het gebied zouden namelijk ook ruiterpa den worden aangelegd. Staats bosbeheer voelt niets voor ex ploitatie maar heeft eind vorig jaar wel met de provincie en de Stichting Sportgemeen- schap Leidschendam (SSL) overlegd om na te gaan of de georganiseerde ruitersport bij de exploitatie een rol zou kun nen spelen. Daarna is besloten een stich ting op te richten voor de ex ploitatie en het beheer waarbij het dagelijkse werk zou wor den toevertrouwd aan een zet baas, uiteraard de familie Kooyman. De financiële ga rantie, voor dit jaar 18.000 gul den. gaat om het betalen van de erfpachtsom aan Staatsbos beheer waarvoor de bank een garantie verlangt. Kooyman heeft voor het „experimente le" jaar 1986 een begroting op gesteld en informatie gegeven over de aantallen eigen paar den en ponies, het aantal pen- sionpaarden en de hoeveelheid lesklanten. Zijn ondernemers- loon zou op basis van het pro fijtbeginsel het sluitstuk moe ten zijn van de exploitatie, dus na het betalen van de pacht som. B en W hebben echter al nega tief gereageerd. De kwestie staat op de agenda van de commissie welzijn van dinsdag en de gemeenteraad zal in de vergadering van november een besluit moeten nemen. De stichting zegt in het ver zoek dat de belangstelling voor de ruitersport groeiende is. De ligging van de manege mid denin de toekomstige Leid schendammerhout wordt als een belangrijke verbetering gezien voor de Leidschendam- se liefhebbers van de ruiter sport. Buitenritten blijken steeds weer een grote belang stelling te genieten en dat kan dan in de directe omgeving. De manege is in Leidschen dam de enige met een binnen- bak van 20 bij 40 meter, beno digd voor officiële dressuur- wedstrijden. Ook het spring- terrein voldoet aan de zwaar ste (hoogte 1.30 meter) eisen. De manege aan de Oostvliet weg heeft ook een rol gespeeld in het gemeentelijk vakantie- programma Heisa. Circa 200 kinderen hebben meegedaan aan een twee weken durend ruitervakantiekamp. Rijk en provincie willen wel de blijvende aanwezigheid van een manege bevorderen maar hebben onvoldoende vertrou wen in de huidige zetbaas om met hem een pachtovereen-. komst aan te gaan. De stich ting zou een soort paraplu zijn om de belangen van de paar densport te behartigen terwijl het risico van het rijk vervol gens via de stichting en de ga rantie naar de gemeente wordt overgeheveld. ZEVENHOVEN De ge meente Zevenhoven gaat paal en perk stellen aan het permanent bewonen van zomerhuizen in een vijftal bungalowparken in de gemeente. De eigena ren en huurders van de parken Sans Souci, Dolce Vita, Kromme Mijdrecht, Beau Rivage en Zomerlust hebben onlangs van de gemeente bericht ontvan gen waarin werd meege deeld dat permanente be woning van seizoenshuis jes in de toekomst niet meer kan worden toege staan. Tegen die gevallen waarin reeds kortere of langere tijd zomerhuizen worden bewoond zal geen actie worden onder nomen. Het illegaal gebruik wordt in deze gevallen „geto lereerd" totdat daaraan door verkoop van het zomerhuis of beëindiging van de huurove reenkomst een einde komt. De eigenaren en huurders hadden tot en met gisteren de gelegenheid gekregen zich te melden bij de gemeente als zij een woning permanent bewo nen. Zij konden zich, voor zo ver zij dat nog niet gedaan hadden, laten inschrijven als inwoner van Zevenhoven. De gemeente werd de laatste tijd geconfronteerd met een toenemend aantal mensen dat zich wilde laten inschrijven. ,,'t Ging in een stroomversnel ling. Ook in advertenties wer Zomerlust In Zevenhoven, een van de parken waar een einde gemaakt zal worden aan illegale bewoning. den zomerhuizen te koop aan geboden met de mededeling dat zij permanent bewoond konden worden. Dat is volle dig in strijd met het bestem mingsplan Landelijk Gebied. Het karakter van de parken kan veranderen in woonwij ken en de bewoners kunnen dan allerlei voorzieningen gaan aanvragen, 't Werd' dus tijd paal en perk te stellen aan het illegaal wonen", aldus ge meentesecretaris J. Bons. Van de 250 woningen wordt er nu zo'n 30 procent permanent be woond. Het gaat om ongeveer 100 bewoners in alle leeftijds klassen die in de huisjes mo gen blijven wonen. Veel bewoners hebben positief gereageerd. De recreanten zijn blij dat de gemeente actie on derneemt omdat zij geen nieu we woonwijk willen, maar ge steld zijn op hun rust. Een 73- jarige inwoner van Den Haag is het helemaal eens met de aanpak van de gemeente: ,,'t Is hier een recreatiepark en dat betekent dat je tijdelijk ge bruik kunt maken van je huis je. Ik vind de huisjes onge schikt om permanent in te wo nen. 't Lijkt me 's winters ook vrij koud met zo'n eensteens muurtje. En teveel mensen geeft problemen. Denk bij voorbeeld maar eens aan de waterverontreiniging door het te veel gebruik van onder an dere wasmiddelen in de keu ken. Er is geen riolering. Het Eark is er niet op berekend. Ik en voor handhaving van de rust en orde". Permanente bewoners zijn het over het algemeen ook wel eens met de maatregelen. Ze voelden wel aan dat ze in strijd waren met de regels en vinden het prettig nu „gelega liseerd" te zijn. „Ik ben een heleboel poespas kwijt. Ik stond ingeschreven bij mijn moeder in Utrecht. Dat gaf nogal wat problemen met on der andere de post. En ook toen de eerste baby zich aan kondigde kon ik geen gebruik maken van de kraamzorg om dat ik niet stond ingeschreven in Zevenhoven en ook geen gebruik maakte van de facili teiten aldaar, 't Enige nadeel vind ik dat als je je woning wilt verkopen, dat nu alleen nog maar kan aan recrean ten", aldus een bewoonster. De mensen die vanaf heden il legaal gebruik gaan maken van bewoning van de zomer huizen zullen door de politie op een proces verbaal worden onthaald en kunnen voor de rechter gedaagd worden, die ze tot een geldboete kan ver oordelen, terwijl de gemeente bij de kantonrechter ontrui ming van het pand kan aan vragen. De gemeente heeft de besturen van de verenigingen van eige naren van de diverse parken om hun medewerking ge vraagd, evenals de makelaars en notarissen in de omgeving.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12