UhoudtW het droogt jjcld^cSomcuit SqBi Leids water volgend jaar toch duurder STAD OMGEVING L Leidenaar aangehoudén Meisje leest op fiets en breekt been LDM-AFFAIRE HEEFT GEVOLGEN VOOR CONSUMENT: Winkeliers Breestraat willen uitbreiding GSD tegenhouden geiden bedenkt variant op nieuw verkeerslicht IONDTREKKENDE BELGISCHE KUNST Teken- en opstelwedstrijd in kader Wereldvoedseldag CekLc Sourant et deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca- deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Hl De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaandeI J Naam:2tVoorletters: Adres: Postcode/plaats. ITelefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 I Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Voorlezers: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I tudiebeurs voor jeidse reumatologe %DEN Mevrouw J.M.W. Hazes, assistent-reumatologe geiden, krijgt op 24 oktober de Boots Reumatologie Stu- ïeurs. De beurs, 20.000 gulden groot, wordt haar uitge- «ct op een nascholingscursus van de Nederlandse reumato- tn in het Academisch Ziekenhuis in Leiden, tys, een van oorsprong Engels farmaceutisch bedrijf, ver- -fit zelf research op het gebied van reuma en stimuleert studiebeurzen dergelijk onderzoek ook elders. Het is ir het eerst dat da beurs in Nederland terecht komt. rouw Hazes had een voorstel ingediend voor onderzoek het verschil tussen het voorkomen van rheumatoïde iritis bij mannen en vrouwen en de rol die erfelijke en ionale factoren daar mogelijk bij spelen. Met de beurs ze nu drie maanden in het Londense Hospital Medical JDege de gegevens analyseren van ruim negentig families deze ziekte. Winkeldieven aangehouden LEIDEN De politie heeft woensdagmiddag drie Amster dammers aangehouden die in Leiden enige winkeldiefstallen hadden gepleegd. Het drietal, twe mannen van 22 en 28 jaar en een 31-jarige vrouw, liep met gestolen kleding over de Aalmarkt. De kleding met een waarde van 800 gulden was onder meer bij Vroom Dreesman gestolen. In de auto van de daders trof de po litie nog meer gestolen kleding aan. Deze vertegenwoordigde eveneens een waarde van 800 gulden. De politie heeft de kle ding ,en de auto van het drietal in beslag genomen. LEIDEN Een 26-jarige Leidenaar is gisteren door de politie ingesloten op verdenking van afpersing. De man wordt er van verdacht maandag onder bedreiging van een pistool een verslaafde enige grammen heroïne afhandig te hebben gemaakt. LEIDEN Een 17-jarig meisje uit Oegstgeest heeft gister morgen haar been gebroken. Het meisje reed op de fiets op de Molenwerf in Leiden terwijl zij een boekje las. Een 35- jarige automobilist uit Leiden, die het parkeerterrein op wilde draaien, verzuimde om voorrang te geven en reed tegen het achterwiel van de fiets aan. VRIJDAG 17 OKTOBER 1986 PAGINA 11 Goekoop krijgt fiets cadeau LEIDEN Als het aan Leiden Weer Gezellig-raadslid Bernard Stöxen ligt, krijgt burgemeester Cees Goekoop binnenkort een spiksplinternieuwe fiets cadeau. Afgelopen zondag werd de race fiets van de burgemeester gesto len. Goekoop had zijn fiets tegen een muur aan de Langegracht gezet om deel te nemen aan een praatshow van de LWH (Leidse Werkgroep Homosexuelen). Toen hij weer buiten kwam bleek zijn racefiets verdwenen. Stoken heeft inmiddels een be vriend fietsenhandelaar bereid gevonden een nieuw exemplaar te verstrekken. In de hoop dat het voortaan niet meer gebeurt, krijgt de burgemeester er een cursus „fiets op slot zetten" bij. Kroegbaas Stöxen is tot zijn idee gekomen „omdat ik Goekoop een aardige vent vind en tenslot te is Goekoop een voorstander van het verlengen van de ope ningstijden van de café's". Blijft de vraag of Goekoop het cadeau accepteert. In het verleden heeft de burgemeester eens gezegd dat hij gezien zijn functie in Leiden niet op grote schaal cadeau's kan aanpakken. DEN HAAG/LEIDEN Veertien Breestraat-winkeliers willen de uitbreiding van het gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) aan de Langebrug tegenhouden. De winkeliers hebben de Raad van State gevraagd de bouw vergunning, die de gemeente heeft afgegeven, te schorsen. De Raad van State hield gis termiddag een hoorzitting over het verzoek van de win keliers. Op het terrein waar nu wordt gebouwd, was tot voor kort plaats voor zestien lang-parkeerders. Op koop avond en zaterdagen werden de plaatsen benut door het winkelend publiek. Volgens de winkeliers worden er echter geen nieuwe parkeerplaatsen gecreëerd. En er zijn in de on middellijke omgeving van het gebouw „«lechts enkele par keerplaatsen", aldus de winke liers. Volgens hen moet met de uitbreiding van het GSD-ge- bouw ook het aantal parkeer plaatsen groeien. Bovendien hebben de ondernemers een bezwaarschrift ingediend te gen het bestemmingsplan Pie- terswijk bij de Raad van State. In dat plan is de uitbreiding van de GSD vastgelegd. De ge meente ontkent dat er meer mensen komen werken bij de GSD en ook het aantal bezoe kers wordt niet groter door de uitbreiding van het gebouw. ,,De werknemers worden al leen beter gehuisvest", aldus mevrouw G.C. Schramm. Zij merkte op dat al in 1982 tegen de winkeliers is gezegd dat het parkeerterrreintje slechts tij delijk dienst zou doen. Volgens haar „geldt geen parkeereis voor de uitbreiding van de GSD" omdat „het de bedoeling van de gemeente is het wer kende publiek uit de Pieters- wijk te weren". Mevrouw Schramm zei bovendien dat de situatie is veranderd sinds de parkeergarage Sanders is ge reedgekomen. „Deze garage is met name bedoeld voor het winkelend publiek". De gemeente wil het aantal parkeerplaatsen voor het win kelend publiek in de Pieters- wijk nog enisgzins uitbreiden. „Dat is mogelijk", aldus Schramm, „omdat het aantal alleen voor vergunninghou ders gereserveerde parkeer plaatsen (voor bewoners en bedrijven) aan de hoge kant blijkt te zijn". Het is de bedoe ling dat vlakbij het gebouw van de GSD een parkeerauto maat wordt geplaatst zodat de 18 parkeerplaatsen daar, ook door kort-parkeerders kunnen worden gebruikt. Bovendien komen aan de oostkant van het Rapenburg 62 kort-par- keerplaatsen. De winkeliers bleken niet on der* de indruk van haar argu menten. De Sanders-garage ligt volgens de winkeliers niet in de Pieterswijk en veel ver der van het „hart van het win kelcentrum" dan de geme^ite beweert (400 meter in plaats- van 100 meter). De garage voorziet in een behoefte voor bewoners van een wijk waarin „gigantische woningbouw" plaatsheeft, merkten ze giste ren op. Zij hebben de gemeen te voorgesteld het Pieterskerk- plein weer open te stellen of een parkeergarage tussen de Breestraat en de Boommarkt te bouwen. Voorstellen die overigens kansloos zijn. Staats raad mr. P.J.G. Kapteijn be raadt zich over het schorsing- verzoek. Maandag wordt zijn beslissing bekend gemaakt. Fietsersbond De afdeling Leiden van de fiet sersbond ENFB houdt dinsdag een bijeenkomst. De vergade ring begint om 20.00 uur in het pand van Levi tas aan de Nieuwsteeg 43. De bijeenkomst begint met een huishoudelijk gedeelte voor de leden-, vanaf 21.30 uur zijn ook niet-leden welkom. Dan wordt de film Koyanisquatsie vertoond. Deze film laat zien hoe de mens de natuur kan verwoesten. Kastelen Drs. I. Moerman, kunsthisto rica, houdt woensdag 22 okto ber om 20.15 uur een dia-lezing over Nederlandse kastelen in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Speciale aandacht wordt besteed aan de twee kas telen (Slot Zuylen en Kasteel De Haar) die tijdens een K&O- excursie op zaterdag 1 novem ber worden bezocht. Toegangs kaarten voor de lezing worden dagelijks verkocht bij K&O. Amnesty Omdat brieven het belangrijk ste middel zijn om gewetensge vangenen vrij te krijgen, houdt Amnesty International regel matig schrijfa vonden. In Lei den is dinsdag 21 oktober een schrijfavond in Matilo Zaan- straat 126) en op donderdag 23 oktober in Ekklesia (Rapen burg 100). Beide schrijfavonden beginnen om 20.00 uur. Er zijn voorbeeldbrieven. Nicaragua In het kader van de actie „Ni caragua moet overleven" wordt vrijdagavond 24 oktober een Latijns-Amerikaans feest gege-1 ven in de vorrmalige Lucas van Leydenschool aan de Aal markt 9. Iemand die in Nicara gua heeft gewerkt, brengt ver slag uit. Ook een vertegen woordiger van de Nicaraguaan se ambassade houdt een toe spraak en er kan worden ge danst op de Cubaanse Tipico- muziek van Las Ensaladas. Het feest begint om 20.30 uur. Minister Braks (landbouw en visserij) reikte gisteren in de Scheveningse Visafslag de prijzen uit aan de winnaars van de teken- en opstelwedstrijd voor Wereldvoedseldag 1986. Aan deze wedstrijd voor leerlingen van de basisscholen, georganiseerd door het Landbouwschap, hebben zo'n 4500 kinderen meegedaan. De eerste prijs voor het beste opstel ging naar Maaike Geertsma, leerlinge „Het Ooievaarsnest" in Zwaag. Eervolle vermeldingen kregen onder meer Jolanda Langeveld, leer linge van „De Flamingo" in Lisse en Manon Roem en Roel Vlemmings, beide leerlingen van „De Meerpaal" in Leiden, die op de foto poseren met de minister. De eerste prijs varl de tekenwedstrijd ging naar leerlingen van de basisschool „De Schakel" aan het Friese Rosterhaule. De inzendingen waren beoordeeld door een jury bestaande uit de dames Miep Diekmann (schrijfster van kinder boeken) en Margriet Heymans (schrijfster en illustratrice van kinderboeken). KLEIDEN De tarieven -wan het drinkwater zul len volgend jaar met 7 a rfi cent per kubieke meter ia((= 1000 liter) stijgen. Mo- imenteel is het tarief on geveer/1,40 per kubieke jneter. Deze tariefsverho ging geldt voor alle afne mers van de Leidse ^Duinwater Maatschappij, jdus niet alleen de consu lenten maar ook de wa terleidingbedrijven die nals grootgebruikers leve- jringscontracten met de ÉDM hebben afgesloten, et deze laatste afne- ers zijn inmiddels be- rekingen begonnen •Wer de tariefsaanpassin- tfen- t)e tariefsverhoging is een di rect gevolg van de aankoop van (duur) water van de ^Duinwaterleiding 's Graven- 3hage. Tot de aankoop van _Haags water werd in augus tus besloten, toen het geknoei indoor de LDM bij de produk- ellie van drinkwater werd geopenbaard. LDM-directeur ir. C. de Jong werd als gevolg hiervan geschorst en de Raad van Commissarissen onder aanvoering van de Leidse wethouder J. Fase werd langdurig door politiek Lei den onder vuur genomen, zonder dat dit overigens leid de tot consequenties anders dan enkele ambtelijke reor ganisaties binnen de LDM. Winst Tijdens deze politieke discus sies werd gevraagd, of de aankoop van het Haagse wa ter, dat twee maal zo duur is als de LDM-produkten, fi nanciële consequenties voor de consument zou hebben. Als antwoord werd gegeven, dat de tarieven niet zouden stijgen, omdat de reserves van de LDM voldoende zou den zijn om de bestaande ta rieven te handhaven. De LDM had in '85 een omzet van ongeveer 20 miljoen gul den en een winst van ruim 5 miljoen gulden. Een deel van de winst werd uitgekeerd aan de enige aandeelhouder: de gemeente Leiden. Verre weg het grootste deel kwam terecht in de reserves. De LDM heeft een eigen vermo gen van ongeveer 15 miljoen gulden. De nieuwe directeur van de LDM, de heer J. Walma ver klaart thans, dat er wel een tariefsaanpassing zal volgen. Sinds augustus koopt de LDM 700 kubieke meter wa ter per uur van het Haagse drinkwaterbedrijf. Dit water wordt direct doorgeleverd aan het waterleidngbedrijf De Rijnstreek, die verreweg het grootste deel levert aan bierbrouwer Heineken. „De directe levering aan De Rijn streek is een gevolg van de constructie van het leiding net. Het is de makkelijkste oplossing", aldus de nieuwe directeur J. Walma. „Het Haagse water is heel wat duurder dan hetgeen door ons wordt geproduceerd. In totaal krijgen we dit jaar daardoor te maken met een extra kostenpost van 3,2 mil joen gulden. Tweederde daarvan zal aan de afnemers worden doorberekend. Aan alle afnemers natuurlijk, ook aan de bedrijven met wie we leveringscontracten hebben afgesloten. Het mag immers niet zo zijn, dat alleen de LDM opdraait voor de gevol gen van hetgeen in juli en augustus is gebeurd", aldus directeur Walma. „Daarbij", zo betoogt de nieuwkomer, „is er uiteraard sprake van een duidelijke kwaliteitsverbetering door de aankoop van Haags water. En die kwaliteitsverbetering rechtvaardigt de tariefsver hoging". Directeur Walma heeft voor de LDM een twee sporenbeleid uitgestippeld om te komen tot een betere kwaliteit drinkwater. Eén spoor heeft als doel om op zeer korte termijn resultaat te verkrijgen en het tweede spoor heeft de lange termijn als oogmerk. Voor de korte termijn is besloten tot de aan koop van Haags water (700 kubieke meter per uur, dage lijks dus ongeveer 18.000 ku bieke meter), nodig om de toevoeging van ongefilterd water (Shunt) overbodig te maken en toch aan de leve ringsplicht te kunnen vol doen. Voorts wordt hard ge werkt aan de verbetering van de eigen zuivering, met name bedoeld om het hoge gehalte aan organische stof fen te verminderen. „Voor de langere termijn willen we snel beginnen met de gewen ste voorzuiveringsinstallatie", aldus Walma. Chloor De kwaliteit van het drink water in de Leidse regio, be diend door de LDM (Leiden, Oegstgeest, Valkenburg en via contracten ook in de Rijnstreek, Katwijk, Noord- wijk, Bloembollenstreek, Rijnsburg, Voorschoten en Warmond) is sinds de aan koop van Haags water nog niet verbeterd. „Want dat water gaat nagenoeg alleen naar De Rijnstreek. En aan passing van de apparatuur is niet een kwestie van enkele dagen", aldus Walma. Er wordt dus nog steeds op en kele plaatsen chloor toege voegd om het aantal aeromo- nas bacteriën (AH-bacterie) in bedwang te houden. „Dat zal pas stoppen als we de hoeveelheid organische stof fen hebben teruggedrongen, want die zijn juist een goede voedingsbodem voor deze bacterie", aldu^ Walma. DEN De Belgische kun- jaar Henri Lannoye, die drie beeldhouwwerken op vrachtwagen door de Be- toert, heeft gistermiddag Leiden aangedaan. Om- feks half één werd hij door eidse wethouder van cul- Kuijers, op het huisplein ontvangen. De enaar ontving daarbij [bierglas en een informa- kket over de stad Leiden. De beeldhouwwerken op de grote oplegger trokken erg veel belangstelling. Ook de gratis verstrekte brochures, waarin veel beeldhouwwerken van Lannoye werden afge beeld, vonden gretig aftrek. De opzet om kunst meer onder de mensen te brengen is vol gens de kunstenaar uit het Belgische Bornem, heel erg goed geslaagd. In alle steden. die in het „Intercity-art" pro ject worden aangedaan, tonen voorbijgangers zich zeer geïn teresseerd. „De opzet is voor 100 procent geslaagd. Mensen die zich aan vankelijk niet geïnteresseerd toonden voor de beelden, kwa men later toch nog terug of gingen op een bankje in de buurt de brochure bekijken. Soms vertelde ik iets over het ontstaan van do beelden en dan vonden ze het toch wel knap allemaal. Op die manier heb je kunst toch iets dichter bij de mensen gebracht", aldus Henri Lannoye, die door een onderzoeksbureau had laten berekenen dat hij met zijn pro ject „Intercity-Art" zo'n 4.500.000 mensen zou bereiken. Vandaag en morgen hoopt de kunstenaar in Rotterdam een standplaats te krijgen om zijn beelden te tonen. r(£)EN De gemeente Lei- werkt aan een eigen vari- ;gJop het idee uit Delft om Vj te doen aan het negeren .verkeerslichten door voet- Tjers en fietsers. Leiden lSft het Delftse experiment ^rode licht te vervangen J r een een oranje knippe- 2 waarschuwingslicht be- «stellend, maar, zegt een •drdvoerder van de gemeen heiden: „Wat Delft doet is i verwarrend. Wij denken Jh betere oplossing te heb- '■j idee uit Delft is simpel: '61 rode licht bij oversteek- f||tsen voor voetgangers en -Iers wordt'te vaak gene geerd. Het negeren van rood betekent een aantasting van de waarde, die de weggebrui ker wel hecht aan het rode verkeerslicht. Volgens de ge meente Delft heeft dit tot ge volg dat de roodlicht-discipline in zijn algemeenheid vermin dert. „Een sitatie die niet wen selijk is, met het oog op de handhaving van de verkeers- wetgeving door het openbaar gezag", aldus de gemeente. Dus vervangt Delft vervangt het rode licht voor voetgan gers en fietsers door een oran je knipperend waarschuwings licht, waarin een gevarendrie hoek met een uitroepteken is geplaatst. De ongeduldige oversteker is daardoor niet langer in overtreding als hij niet op „groen" wacht. Wie in Delft niet zomaar durft over te steken, kan net als anders op de knop drukken, waarna na enige tijd als vanouds het oversteeklicht op groen springt en het licht voor het autoverkeer van groen op rood wordt gezet. Volgens Leiden kan het beter: „Het lijkt ons logischer de hele installatie op oranje knipperen te zetten. Óp de manier van Delft "ziet. de automobilist een groen licht terwijl de voetgan gers toch door mogen lopen. Dat lijkt me wat verwarrend". geelden van de Belgische kunstenaar Henri Lannoye stonden gistermiddag bij het Stadhuisplein in Leiden. aldus een woordvoerder van de gemeente. In het idee van Leiden kan degene, die niet tussen het verkeer door wil oversteken, de installatie weer normaal in werking zetten. „Gewoon groen of rood dus, zoals we dat al jaren kennen". Een dergelijke installatie komt mogelijk op de hoek van de Pelikaanstraat en de Haarlem merstraat. De gemeente zoekt momenteel naar de benodigde financiën. Ook andere plaat sen waar alleen maar fietsers en voetgangers oversteken ko men voor een dergelijk experi ment in aanmerking. Met vuur spelende kinderen veroorzaken felle brand Een korte maar felle uitslaande brand heeft gistermiddag drie noodlokalen aan de Surinamestraat verwoest. De lokalen werden door de basischool De Springplank en de Vrije School gebruikt. Er raakte niemand gewond. De brand werd veroorzaakt door kinderen die een vuurtje hadden gestookt. Het vijftal kinderen in de leeftijd van acht en negen jaar, hebben nog geprobeerd het vuurtje met emmers water te blussen. Toen dat niet lukte, gingen zij naar huis. Eén van de jeugdigen vertelde het verhaal aan één van de ouders, die polshoogte ging nemen en vervolgens de brandweer waarschuwde. De brandweer was om kwart voor één ter plaatse en had de brand twaalf minuten later onder controle. Om vier uur was het nablussen achter de rug. Omdat het herfst vakantie is, was er niemand in de school aanwezig. Een woord voerder van de school schat de schade op meer dan honderdui zend gulden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11