Favorietenrol zit Barcelona niet lekker Handbalploeg moet wennen aan rol als schietschijf Demonstranten roeren zich: „Amsterdam wil geen varkens Lubbers meteen éf ty aan de slag Sokken en parfum voor IOCers QeidóaOowumt Lollobrigida overtreft Cruijff SPORT DONDERDAG 16 OKTOBER 1986 PAGINA (Van onze speciale verslagge ver Arjen van der Sar) LAUSANNE Pasqual Maragall kan een zekere ongerustheid niet verbor gen houden, hoewel hij dat graag zou willen. Op de dag dat alle zomerste- den, inclusief Barcelona, in één uur tijds aan de le den van het Internatio naal Olympisch Comité mogen laten zien wat ze waard zijn, zit hem iets niet lekker. „Iedereen praat erover. Barcelona gaat winnen, we zouden veruit favoriet zijn, de concurrentie zou geen schijn van kans maken, zelfs Amsterdam zou ons niet kunnen bedreigen. Ik ben een beetje be vreesd voor die favorie tenrol, want het maakt zelfs van de volstrekt kansloze tegenstander nog een bedreiging". Eén dag voor de grote beslis sing heerst in het Hotel de la Paix een grote bedrijvigheid. Niet Maragall, maar een an dere Spaanse grootheid is dit maal het middelpunt van alle opwinding: Jordi Pujol, presi dent van de autonome provin cie Catalonië. Hij is speciaal naar Lausanne gekomen om de leden van het IOC het laatste zetje te geven, en wel ééntje in de richting van een keuze voor de Spelen van Barcelona in 1992. Niet veel later zal ook de Spaanse pre mier Felipe Gonzalez per vliegtuig in Zwitserland aan komen. Het hele circus is dan compleet, hetgeen maximale steun betekent voor Maragall en alle Spanjaarden in Lau sanne. En toch is Maragall niet echt blij. „Liever zou ik de under dogpositie van Amsterdam hebben, ik ben best een beetje jaloers op de Hollanders. Waarom? Niets is moeilijker dan het waarmaken van hoge verwachtingen die -men van ons heeft Ik ken een goed voorbeeld van een kandidaat die jaren geleden in dezelfde positie verkeerde en toch nog de mist inging: Nagoya. Dat zegt genoeg". Knarsetandend Maragall heeft het over de keuze van de gaststad voor de Spelen van 1988. Iedereen dacht toen dat Nagoya een niet te kloppen favoriet was. De Japanners zelf dachten dat ook en meenden dat er niets mis kon gaan. Totdat ene Kiyokawa aan de vooravond van de verkiezing een speech hield, waarmee hij veel IOC- leden tegen zich in het harnas joeg. Het gevolg mag inmid dels genoegzaam bekend zijn. Nu worden de Spelen over twee jaar in Seoel gehouden en Nagoya mag knarsetan- dend toekijken. „Daarom hou ik niet van die favorietenrol. Eén domme fout kan in dit stadium van de race zoveel van onze goede kansen kapot maken", aldus Maragall. Amsterdam mag zo z'n pro blemen hebben met de acties van Saar Boerlage, in Barce lona kennen ze het probleem van fanatieke tegenstanders ook. Deze week nog ontplofte er een bom in de Spaanse kustplaats, waarbij zelfs een dode viel. De aanslag kwam voor Maragall op een zeer on gelegen tijdstip, zo kort voor de verkiezing op de histori sche vrijdag de zeventiende oktober 1986. „Sinds het be richt over de bom heb ik het druk gehad met het rechtzet- Burgemeester Pasqual Maragall (rechts) van Barcelona leidde gisteren president Jordi Pujol van Catalonië rond op de expositie van Barcelona in Lausanne. ten van het beeld dat men nu mogelijk van Barcelona heeft gekregen. Je weet achteraf pas of dat is gelukt". De bur gervader gaf kort na het be kend worden van het nieuws over de aanslag tegen de Spe len een persconferentie, waarin hij dapper volhield dat zo'n gebeurtenis de kansen van Barcelona nooit geheel kan bederven. „Ook niet voor de andere steden die soortge lijke ervaringen hebben. Als wij zouden denken dat we nu kansloos zijn geworden, dan spelen we precies het spel dat de bommenleggers voor ogen hebben gehad. Daarom vind ik dat we geen aandacht moe ten besteden aan bommen", zo zei Maragall tegen de pers. Gissingen De burgemeester van Barcelo na wil wel toegeven dat ook hij zo langzamerhand ervan overtuigd is dat de crazy race om de Olympics van '92 een nek-aan-nek-race zal worden tussen zijn stad en de Neder landse joker Amsterdam. In het Spaanse onderkomen Ho tel de la Paix circuleren zelfs gissingen over stemverhou dingen. Zo zou Barcelona in de eerste stemmingsronde kunnen rekenen op maar liefst 33 stemmen en Amster dam op ongeveer 28. De ande re kandidaatsteden krijgen de rest van de stemmen. Op deze wijze zou Belgrado in de eer ste ronde afvallen en een ron de later Birmingham. Volgens de theorieën van de reken meesters van Barcelona zou deze stad dan in de derde stemronde de absolute meer derheid én de Olympische Spelen van 1992 binnenhalen. „Allemaal mooie theorie", vindt Maragall. „Alle IOC'ers weten nu wat we kunnen en hoe we de Spelen willen aan pakken. Wat is er nog meer te doen? De officiële presentatie van ons plan voor de IOC'ers is alleen belangrijk om de laatste „finishing touch" aan de beeldvorming van Barcelo na te leggen. Technische heeft Amsterdam misschien voor sprong, hoewel ik die niet van doorslaggevende betekenis acht. Maar moreel gezien kan men niet om het feit heen dat dit de derde poging van mijn stad is om te slagen. Amster dam is in 1928 al een keer aan de beurt geweest. Nu wij", al dus Maragall. (Van onze speciale verslaggever) LAUSANNE De wraak van Saar Boerlage is zoet. De hele week heeft de Amsterdamse actievoer ster van No-Olympics met slechts enkele hand langers voor de deuren van vergadercomplexen staan demonstreren, maar zonder dat het erg veel mensen opviel. Gisteren was dat anders, want twee bussen met in totaal vijftig medestanders arri veerden om het protest wat breder op te zetten. Vandaag zijn er nog eens zoveel actievoerders aan gekomen, waarmee Saar haar zin heeft. Het was gisteren op meer fronten een actiedag, want ook activisten uit het omstre den Westduitse Berchtes- gaden lieten zich zien bij het Palais de Beaulieu. Positieve actie was er ge lukkig ook: de zeven kandidaten voor de Win terspelen van 1992 heb ben de kans gekregen om voor de voltallige verga dering van het NOC één uur lang aandacht te vra gen voor hun zaak. Met de armen in de zij, de be nen ontspannen wat uit el kaar en een vage glimlach op haar gezicht bekeek Saar Boerlage gisteren haar keur troepen, die zich rammelend op verkeersborden en zwaai end met spandoeken bij het Palais de Beaulieu hadden op gesteld. Het was haar dag en niemand van de officiële Am sterdamse delegatie die daar iets aan kon veranderen, hoe wel her en der wel vernieti gende blikken werden gewor- pen. De Zwitserse politie bekeek de herriemakende demon stranten uit Amsterdam met een stevige portie wantrou wen, maar ingegrepen werd er vooralsnog niet. De demon stranten mochten hun pas poorten behouden, hoewel Saar en enkele van de haren dat document eerder deze week wel een keer moesten Premier Lubbers wordt ontvangen door NOC-voorzitter Vonhoff (links) en burgemeester Van Thijn. LAUSANNE - Premier Ruud Lubbers is gisteravond onmid dellijk na aankomst aan het werk gegaan met de Amsterdamse delegatie. Hij woonde de laatste werkbespreking bij voor de confrontatie van vandaag met de IOC-leden, waarbij zeker ook de minister-president, als de zwaarste man van de Nederlandse delegatie, met klem de kandidatuur van Amsterdam zal verde digen. Lubbers vertelde, voor het gesprek met Ed van Thijn, Henk Vonhoff, Max Geldens, Krijn Reitsma en Elsemieke Hillen be gon, dat hij uitermate gemotiveerd was voor de afspraak met de IOC-leden. „Om twee redenen", lichtte hij toe. „Als minis ter-president en als sportman." LILLEHAMMER BOOS OP SAAR BOERLAGE LAUSANNE Lillehammer, één van de kan- se anti-Spelengroep gebruikt. De foto is in de- didaatsteden voor de Winterspelen van 1992, is cember 1985 gemaakt voor het hotel Lausanne boos op Saar Boerlage en haar medewerkers. Palace, waar de drie afgevaardigden uit Lille- Een foto van drie leden van het comité dat de' hammer 'gevangen' werden op het moment Winterspelen naar Noorwegen hoopt te halen, waarop zij voor een spandoek stonden met de is in propagandamateriaal van de Amsterdam- tekst 'No Olympics in Amsterdam'. LAUSANNE Gina Lollo brigida stal de show op ver gane-gloriedag bij de verga deringen van het Internatio naal Olympisch Comité jj Lausanne. Björn Borg en Jo- han Cruijff hadden nauwe lijks iets te berde te bren gen. Zij kletsten echter nie zo uit hun nek als de me make-up bemetselde Itali aanse filmdiva. Op de vraag of ze enige ver bintenis met sport had, ant woordde La Lollo: „Mijn eerste liefde was een voet baller. Ik ben getrouwd mei een skiër en ik heb in '6 een Rolls Royce total-lo. gereden op weg naar dt voetbalwedstrijd Fiorentini Catania. Sport staat midden in mijn leven. Als ik in Crans-sur-Sierre uit hei raam kijk zie ik 's win ten skiërs en 's zomers golfspe Iers". De officiële Italiaanse gede legeerden wisten niet hot snel ze een einde moestei maken aan het geleuter van de vijftig-jarige, volgens in timi zestig-jarige, vedette. Ze was ook niet gehaald om U praten, maar om zich te la ten zien. Aandacht trekken deed ze. En hoe. Omzwermt door een batterij mannen, al dan niet gewapend met ca mera's en microfoons, sla lomde de Italiaanse langs dt stands van de Olympischt kandidaten. Bij Amsterdam botste zij, geregisseerd dooi de sterke arm van Anton Geesink, op Johan Cruijft De Amsterdamse maquette werden haast afgebroken door de opstopping. La Lolh poseerde gewillig naas Cruijff. De ex-voetbalvedet te toonde zich niet erg geim poneerd door de verschil ning van de diva. „De lam pen waren het heetst". inleveren. De politie liet ook een spandoek met de tekst „Amsterdam wants no pigs", Amsterdam wil geen varkens, ongemoeid. Boerlage zat. met deze tekst wel enigszins in de maag, hoewel ze pas na enig aandringen bevestigde dat men met varkens de IOC-le den bedoelde. „Ik heb dat niet bedacht, ik kan natuurlijk niet instaan voor iedereen die mee is gekomen naar Lausan ne. Met actievoeren zijn er al tijd wel eens komma's die ik anders gezet zou hebben. Zo moet je dat ook zien. Ik zou nooit van varkens spreken als ik het over mensen had". De „luizen in de pels" van de Stichting Olympische Spelen hebben allemaal 75 gulden betaald om een paar dagen mee te kunnen naar Lausan- (Van onze speciale verslaggever LA USANNE Toen eni ge maanden geleden een Grieks IOC-lid stierf, vonden zijn familieleden bij het opruimen van zijn hotelkamer een geweldi ge stapel dozen, pakket ten en tassen. Allemaal waren ze ongeopend, de strikken zaten er nog om heen. Het waren aardig heidjes van de kandidaat steden voor de Olympi sche Spelen van 1992. In Lausanne zullen de ka mers waar de IOC'ers deze week van hun nachtrust genieten er niet veel anders uitzien. Sta pels ongeopende pakket ten, met tal van presen tjes om de mensen die morgen de beslissing ne men, gunstig te stemmen. „Wat moet ik ermee", vroeg een IOC'er zich gis teren op één van de vele recepties af. De man, die liever niet met name ge noemd wil worden, sloot niet uit dat hij, vanwege de bagagebeperkingen die luchtvaartmaatschap pijen zelfs voor de bijna heilige IOC'ers hanteren, een groot deel van zijn bagage weg moet geven aan het personeel van het Palace Hotel in Lausan- Alle gaststeden doen het, net als trouwens de Nationale Olympische Comités van tal van landen. Het Zwitserse NOC maakte 't nog het bontst. Namens dat comité werd één dezer dagen een pakje op de kamers van de IOC'ers ge legd. met daarin een Zwitsers merkhorloge met een winkel waarde van bijna drieduizend gulden. Zo vinden de IOC'ers elke dag wel wat „prullaria" op hun hotelkamer. Gisteren was in het onderkomen van de leden van het comité een loopjongen in de met rood pluche beklede gangen bezig met het bezorgen van zilver kleurige dozen. „Een aardig heidje voor onze gasten, af komstig van de kandidaat Birmingham", zo verklaarde de jongen zijn bezigheden. Roger Callicott van de Engel se delegatie legt uit dat het hier om een lading glazen or namenten uit Birmingham gaat, een produkt waar die stad naar zijn zeggen beroemd om is. Peper en zout De steden die in Lausanne de bodem van hun schatkisten leegschrapen om op de val reep nog te zorgen voor een milde stemming onder de IO C'ers, lopen de kans om hier en daar ook een averechts ef fect te bereiken, zo menen in gewijden. Menig IOC-lid zou inmiddels al, geërgerd om zo veel attenties, z'n cadeautjes in de vuilnisbak hebben ge gooid. Daar waren ze bij de Noorse winterkandidaat Lille hammer al bang voor, reden om te volstaan met het bezor gen van een peper- en zout- stelletje. Die Noren hebben het tenminste goed begrepen: de cadeautjes in het lobby-cir cuit moeten niet te groot en opzichtig zijn. Dat kan de ei gen zaak schaden en ook die van het IOC, want de concur-- ren tie aarzelt in dit stadium van de strijd geen moment om het woord omkoping te laten vallen. Reden voor Amster dam om het heel voorzichtig maar te houden op pennetjes, shawls en bidboeken. En na tuurlijk zo af en toe een videorecorder, maar als we perschef Aad van Cortenberg- he mogen geloven is dat in een enkel incidenteel geval gebeurd, wanneer één van de IOC-leden er zelf geen had. Wanneer die man geen videorecorder heeft, kan hij nooit onze promotie-filmpjes bekijken, snap je?" Maar weinig kandidaatsteden zijn er in geslaagd de geachte IOC'ers te bestoken met iets werkelijk origineels. Of het moesten de Zweden van win terstad Falun zijn, dank zij wie nu geen enkele IOC'er meer met koude voeten hoeft te lopen. „We hebben ze ge woon een stel echte Zweedse sokken gegevenverklaart één van de Scandinaviërs zonder blikken of blozen. Ook bekennen de Zweden kwistig in het rond te hebben ge strooid met zonnebrillen, his torische postzegels en warme happen in de tentoonstellings ruimte van het Palais de Beaulieu. Parka 's De Amerikanen uit Alaska maken het helemaal mooi. Zt vallen in Lausanne toch al u op met hun volstrekt a-mo dieuze blauwe parka's. vai die jassen met een bontrandje Blijken ze ook de leden vai het Internationaal Olympisd Comité zo'n ding te hebbel gegeven. En niemand die ziel in Lausanne kan voorstellei dat laten we zeggen de eei biedwaardige sir Adetokunh Ademola straks thuis in Nige ria ook maar één moment z& overwegen om het malle dinf, aan te trekken. Twee kandidaten doen het geheimzinnig over hun pre sentjes, hetgeen uiteraan meteen de nieuwsgierighek wekt. Parijs bijvoorbeeld: wa is er waar van al die mooii verhalen over de dure pat fums, de voor gewone mensei onbetaalbare horloges die andere „aardigheidjes" dit richting IOC gingen? Bij d stand van Parijs ontwijkt mei in eerste instantie de vraa, compleet. Even later: We ge ven geen cadeaus, dat doen t maar bij Amsterdam". „El parfum dan?", proberen wi nog. „Ja, parfum". „Dus i geeft toch wel eens wat weg1 „Nee, dat begrijpt u ver keerd". Soortgelijke antwoorden ge ven de Spanjaarden, maar dit maken er toch al een hobb] van om zo geheimzinnig mo gelijk te doen. DEN HAAG Voor het Nederlands dameshand- balteam is het deze week, tijdens het zesde Holland- toernooi, vooral zaak om de schade zo beperkt mo gelijk te houden. Verras singen zijn, gezien het im posante deelnemersveld, eigenlijk bij voorbaat uit gesloten en een ruime ne derlaag zoals gisteravond in de Haagse Duijvestein- sporthal (28-15 tegen Oost-Duitsland) zal ver moedelijk eerder regel dan uitzondering blijken. Met het oog op het nade rende A-wereldkampioen- schap moet Oranje alvast maar aan dit soort uitsla gen leren wennen. Ook tijdens het WK - waar voor begin december in poule B achtereenvolgens in Gronin gen, Leeuwarden en Emmen tegen respectievelijk Oost- Duitsland, Hongarije en de Verenigde Staten wordt ge speeld - zal het gastland hoofdzakelijk als schietschijf voor de toonaangevende (meestal Oosteuropese) landen op handbalgebied fungeren. Normaal gesproken kunnen de Amerikaanse dames worden geklopt om aldus een plekje in. de hoofdronde veilig te stellen, maar daarna zal het wederom het aloude liedje worden, ver liezen dus en niet zelden met grote cijfers. Of een dergelijk optreden van de eigen ploeg de populariteit van deze tak van sport in ons land goed zal doen, is de vraag. „We hebben voor het WK nog twee sterk bezette toernooien in Hongarije en Polen voor de boeg", aldus bondscoach Jan Kecskemethy. „Als we maar vaak genoeg tegen dit soort te genstanders spelen, is er nog hoop. Ik denk dan ook niet dat we straks op het WK met deze cijfers zullen verliezen. Zeven of acht doelpunten verschil was vanavond een redelijk re sultaat geweest. Dat heeft er trouwens ook best wel ingeze ten. Twee strafworpen gemist, drie breaks mislukt; domme fouten. Dan vraag je om moei lijkheden. En dan vraag ik me af wat die video-films, wat die taktische bespreking voor zin heeft gehad. Ja, dan lijkt alles umsonst". Kecskemethy had gisteravond, in de met slechts 450 kijkers karig bevolkte sporthal aan de Laan van Poot, weinig reden tot optimisme. Na een sterke beginfase, toen vooral in ver dedigend opzicht (lees: keep- ster Laura Robben) de Oost- duitse machine dapper tegen stand werd geboden, viel Oranje steeds verder terug. Na tien minuten was de stand nog in evenwicht (4-4), maar daar na kwam Nederland elf minu ten niet aan scoren toe, zodat Oost-Duitsland de marge ge makkelijk naar 4-9 kon opvoe ren. Bij de rust bedroeg het verschil al zes doelpunten (7- 13) en na een opnieuw voldoe ning gevende start na de rust (halverwege 14-22)* was het vooral in het laatste kwartier van de tweede helft dat het aanwezige klasseverschil nog eens extra nadrukkelijk aan het licht werd gebracht: 15-28. Kritiek Aan Nederlandse zijde kreeg vooral Monique Geitz gister avond veel kritiek te verdu ren. De opbouw-speelster van E O uit Emmen, voorbe stemd om de in ongenade ge vallen handbalster-van-het- jaar Marianne Bult te doen vergeten, bezweek zowel in defensief als offensief opzicht onder die (niet geringe druk) en omdat ook hoekspeelster Wendy Kerssens faalde, was de linkerkant het kwetsbaar ste deel van de Nederlandse ploeg. Waarin overigens toch Hanneke van Eijl aantrad. De Amsterdamse was geblesseerd, leek aanvankelijk minimaal het begin van het Holland- toernooi te moeten missen, maar verbeet de pijn aan haar hand, al was haar inbreng be grijpelijk niet zo groot als an ders. De twee vertegenwoor digsters van thuisclub Hellas in de nationale ploeg, cirkel loopster Ursula Dekeling en Ingrid Wagner (rechterop- bouw en -hoek) scoorden ieder tweemaal. Waarbij wel dient te worden aangetekend dat laatstgenoemde door Kecske methy minder werd ingezet en dat Dekeling (net hersteld van een kaakontsteking) in de tweede helft een strafworp miste. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van: Carla Kleintjens (4), Hanneke van Eijl (3), Nicole van Thor (2), Ursula Dekeling (2), Ingrid Wagner (2), Cecile Leenen, Monique Geitz, Esther Hage- man, Joke Lekkerkerk en Wendy Kerssens. Hongarije bevestigde gisteren in de derde en laatste wed strijd van de avond dat ook dit land (vanavond in Alkmaar de volgende tegenstander van Nederland) over dik anderhal ve maand tot de favorieten voor de wereldtitel mag wor den gerekend. Tsjecho-Slowa- kije werd met 25-22 terugge wezen. De ontmoeting West Duitsland-Noorwegen eindig de onbeslist (18-18). DICK KIERS Hanneke van Eijl verbijt de pijn, maar loopt zich vast in de Oostduitse verdediging.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8