Uitzendbureaus discrimineren „Nietes!" y uit de weekbladen Htf HP d(0ENE CcidócSommtt T>T> Jaarlijks drie doden in Nederland door ramp in Tsjernobyl Nobelprijs Chemie voor Amerikanen en Canadees Kamer ontevreden over onderzoek woningdelersregeling Ziekenfondsen: eigen bijdragen ziekenhuis, specialist en therapeut Barbecuen erger dan besmetting Tsjernobyl DE TIJD pBINNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 16 OKTOBER 1986 PAGINA 6 Jonge kinderen worden vaak anaal verkracht ROTTERDAM Volgens de Engelse kin derartsen C. Hobbs en J. Wynne van de St. James universiteitskliniek in Leeds komt anale verkrachting van jonge kinderen meer voor dan andere vormen van ver krachting of mishandeling. Vaak zijn de kinderen jonger dan vijf jaar, soms gaat het om zuigelingen. Deze vorm van kindermis handeling wordt echter vaak niet opge merkt. Kinderpsychiater W. Ladee-Levy uit Rotterdam stelt:' „Ik heb niet de ervaring dat anale verkrachting bij kinderen meer voorkomt dan vaginale of orale, maar de psychische beschadigingen zijn in ieder ge val altijd zeer ernstig. Meestal heeft het kind gedragsstoornissen en angst Vaak kan slechts een deel van de schade door deskun dige hulp geheeld worden". Amerikaanse die kunsthart kreeg ovérleden MINNEAPOLIS De enige vrouw die ooit een kunsthart kreeg is overleden, bijna tien maanden nadat haar mechanische hart was vervangen door een echt orgaan. De 40-jarige Mary Lund over leed in het Abbott Northwestern Hospital van Minneapolis aan multiple orgaancollaps. Artsen in het ziekenhuis hadden het zieke hart van Lund op 17 december vervangen door een mini- Jarvik-7-hart. Het Jarvikhart was bedoeld als een tijdelijke vervanging van Lunds hart, dat was verwoest door een zeldzaam virus. Zij kreeg ruim een maand nadat het kunsthart was ingeplant, het hart van een jonge jongen. Mary Lunds toe stand begon te verslechteren kort nadat zij in sep tember het ziekenhuis had mogen verlaten. Hoofdofficier vreest vandalisme door bezuinigingen ALKMAAR De Alkmaarse hoofdofficier van justitie mr. A. Josephus Jitta heeft in een brief aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) gewaarschuwd voor de gevolgen van de voorgenomen bezuinigin gen op het club- en buurthuiswerk. „De ervaring leert ons dat mensen en vooral jongeren die geen zinvolle invulling aan hun vrijwillige of verplichte vrije tijd kunnen geven, gemakkeliik vervallen in vandalisme, diefstallen en andere kleine criminali teit", aldus de hoofdofficier. „Een dergelijke bezui niging staat haaks op het beleidsplan Criminaliteit en Samenleving. Dat legt nu juist de nadruk op preventie van crimineel gedrag en daarin speelt het club- en buurthuiswerk ten aanzien van jonge ren een belangrijke rol", aldus Jitta. Luxemburgers veroordeeld voor doodslag Amsterdammer LUXEMBURG Twee Luxemburgers zijn gisteren tot zeventien en twintig jaar veroor deeld in verband met de dood van een Ne derlandse fotograaf in Amsterdam in 1980. De mannen bekenden dat zij verslaafd wa ren aan verdovende middelen en hadden ge probeerd geld te krijgen van Amsterdamse homosexuelen. Zij bekenden dat zij het slachtoffer Van Rees naar zijn woning had den vergezeld en hem daar hadden geslagen om geld te krijgen. Van Rees bezweek aan de verwondingen en werd later door een buurman gevonden. UTRECHT De uit zendbureaus discrimine ren. Zij wijzen sollicitan ten uit etnische minder heidsgroepen vaker af dan .gewone" en even goed gekwalificeerde Ne derlanders. Bovendien maken de bureaus geen bezwaar als een bedrijf vraagt om niet-buiten- landse uitzendkrachten. Dat is de conclusie van een onderzoek dat het Landelijk Bureau Racis mebestrijding (LBR) heeft uitgevoerd. Maar de uitzendbureaus zijn zich van geen kwaad bewust. „Wij discrimineren niet!", zegt voorzitter W. Rug- genberg van de Algeme ne Bond Uitzendbureaus (ABU). Een Molukse jongen stapte een uitzendbureau binnen. Hii werd vriendelijk behandeld en mocht zich inschrijven. Nee helaas, er was niet direct een baan voor hem. Hij moest nog maar eens wat van zich laten horen. Even later melde een blanke Nederlandse jon gen zich aan de balie van net- zelfde uitzendbureau. Samen met de Molukker deed hij mee aan een onderzoek naar discrimatie door uitzendbu reaus. Hij had dezelfde oplei ding als zijn Molukse collega, hetzelfde arbeidsverleden en hetzelfde uiterlijk. Het enige verschil tussen hen was de huidskleur. En de baan die hij kreeg aangeboden. Discrimi natie. De Molukse en Nederlandse jongen waren twee van zes tien iongens die in opdracht van net LBR de uitzendbu reaus testten. Begeleid door de onderzoekers R. den Uyl (universiteit van Amsterdam). Bovenkerk (universiteit van Utrecht) en Choeni (LPR) hebben de proefpersonen 75 bezoeken afgelegd aan 21 uit zendbureaus in de vier grote steden. Den Uyl, die met dit onderzoek afstudeerde als psycholoog, heeft hen zorg vuldig getraind. „We hebben steeds koppels van twee ge vormd die uiterlijk even ver zorgd overkwamen en uitge breid met hen geoefend zodat beiden steeds een overeen komstig verhaal afstaken. Be halve de etnische afkomst, waren hun kenmerken ge lijk". „Je kunt met alle zevenhon derd filialen van uitzendbu reaus aflopen, dus hebben we een steekproef genomen. Daarbij hebben we er voor gewaakt bureaus uit te kiezen die al eens iets met discrimi natie te maken hadden gehad, waarover klachten waren binnengekomen of iets derge lijks. We hebben ons onder zoek beperkt tot de uitzend bureaus in de vier grote ste den en er is geen enkele re den om aan te nemen dat die meer of minder zouden discri mineren dan andere bureaus. Je mag dus op grond van ons onderzoek uitspraken doen over alle uitzendbureaus, die generalisatie is wetenschappe lijk verantwoord". Toeval De ABU zet echter vraagte kens bij het onderzoek. De 21 onderzochte bureaus kunnen wel toevallig net de aller- slechtse zijn. zegt Ruggenberg. Den Uyl: ..Nee. dat is uitgeslo ten. We hebben dat statistisch onderzocht. Stel dat beide sol licitanten exact gelijk werden behandeld, hoe groot was dan de kans dat er door het toeval toch een verschillende score uit de bus kwam? Eén op tweeduizend. Als je dan be denkt dat een toevalsfactor van één op twintig al weten schappelijk wordt geaccep teerd. kun je wel nagaan dat de verschillende scores in ons onderzoek zijn veroorzaakt door een ongelijke behande ling en niet door het toeval". Van de blanke proefpersonen werd acht procent onmiddel lijk bij binnenkomst het uizendbureau weer uitgewe zen. Van de buitenlandse sol licitanten overkwam dat der tien procent. De blanke kan didaten vaker ingeschreven „met concrete werkverwach- ting" dan de gekleurde. Bo vendien kreeg negentien pro cent van de blanke Nederlan ders direct een baan aangebo den. terwijl dat slechts voor twaalf procent van de buiten landers was weggelegd. „Ge meten naar de marges die in 'de wetenschap gewoonlijk worden aangehouden, is dis criminatie hiermee duidelijk aangetoond", concludeert het LPR in het rapport „Mag het ook een buitenlander we zen?". Geen kleurling De onderzoekers hebben de uitzendbureaus (waaronder Randstad. Keser, Vedior en ASB) niet alleen persoonlijk bezocht, maar ook telefonisch getest. Negentien bureaus werden gebeld met de volgen de boodschap: „Ik verhuur lichtsystemen en dergelijke en nu heb ik voor volgende week een uitzendkracht no dig. Een chauffeur van een bestelwagen, dus hij hoeft geen groot rijbewijs te heb ben. Maar ik wil wel iemand die representatief overkomt. En eh liever ook geen bui tenlander, geen kleurling". In alle gevallen werd dit verzoek gehonoreerd. „Ik zal het er eventjes bijzetten", was het antwoord meestal. Geen en kel uitzendbureau maakte be zwaar, hoewel het ook voor hen als tussenpersoon verboden is onderscheid te maken naar ras of huidskleur. De ABU reageert er terug houdend op. Ruggenberg: „Uit een enquête die wij hebben gehouden blijkt dat landelijk dertien procent van ons per soneel tot een etnische min derheidsgroep. Hoe is dat te rijmen met discriminatie?" Bovenkerk: „Wij zeggen niet dat er geen buitenlanders via uitzendbureaus aan de slag komen, maar dat ze slechter behandeld worden dan Ne derlandse gegadigden" De LPR beveelt de uitzendbu reaus aan een gedragscode op te stellen, waaraan iedere me dewerker van een uitzendbu reau zich moeten houden. Discriminatie, ook op verzoek van bedrijven, moet daarin verboden ziin. Het zou daar om verstandig zijn als de bu reaus zelf meer medewerkers uit etnische minderheidsgroe pen in dienst nemen. Boven dien moet de overheid alleen zaken doen met bureaus die zich aan de gedragscode hou den en dus niet discrimine ren. STEVO AKKERMAN DEN HAAG Jaarlijks zul len er drie extra doden vallen in Nederland als gevolg van de ramp met de kernreactor in Tsjernobyl. Die extra kanker gevallen zijn een logisch ge volg van de verhoogde radio actieve straling, concludeert de Coördinatiecommissie voor de metingen van radioactivi teit en xenobiotische stoffen (CCRX) in het rapport dat gis teren aan minister Nijpels (VROM) is aangeboden. De commissie adviseert de over heid tien extra stralingsdes kundigen (een verdubbeling) in dienst te nemen en het lan delijk meetnet luchtverontrei niging ook voor het meten van radioactiviteit geschikt te ma ken. Als gevolg van de kernramp eind april krijgt een Neder landse volwassene met zijn voedsel dagelijks 55 bequerel straling meer binnen dan nor maal. Voor kinderen tot een jaar is dat 23 bequerel. De ex tra besmetting voor volwasse nen komt uit op 30 procent meer dan de norm. Bij kleine kinderen is dat 60 procent meer. Volgens Nijpels betreft het hier pessimistische schat tingen. De besmetting die vol wassenen extra ontvangen wordt vooral veroorzaakt door een ander voedselpatroon dan dat van kleine kinderen. STOCKHOLM De Nobelprijs voor de Chemie 1986 is gisteren toegekend aan de Amerikanen Dudley Herschbach en Yuan Lee en aan de Canadees van Duitse afkomst John Polanyi. De onderzoekers, die de prijs van 725.000 gulden moeten delen, hebben volgens de Zweedse Academie van Wetenschappen een fascinerend nieuw onderzoeksterrein blootgelegd dat de reactie dynamica wordt genoemd. Herschbach, Lee en Polanyi werden onderscheiden voor hun onderzoek naar de dynamica van elementaire chemische proces sen. De methode heeft veel informatie opgeleverd over de ma nier waarop chemische reacties tot stand komen. Herschbach heeft een methode ontwikkeld om moleculen in verschillende stralen naar een bepaald punt te geleiden, waar zich dan een chemische reactie voordoet die tot in de details kan worden bestudeerd. Hij wierp ook ligt op de dynamica van ele mentaire chemische reacties. Lee heeft de methode van de gekruiste molecuulstralen verder ontwikkeld voor gebruik met algemene reacties. Hij slaagde erin de methode te gebruiken voor net bestuderen van reacties met relatief grote moleculen. Polanyi ontwikkelde methodes voor het meten en analyseren van de bijzonder zwakke infrarode straling die vrijkomt bij che mische reacties. Hij gebruikte die methode voor het bestuderen van het energieverbruik bij chemische reacties. Prinses plant boom Als een ervaren boomplanter stampte prinses Juliana de aarde wat aan, nadat zij gisteren In het kort tevoren door haar geopen de Koningin Beatrix Bos In Noord-lsraël een boom had geplant. Prinses Juliana en prins Bernhard, deze week op bezoek in Is raël, hadden gisteren ook een ontmoeting met Israëls toekomsti ge premier Shamir, die daarvoor de besprekingen over de moei lijkheden rond de premierswisseling onderbrak. Een oplossing voor de problemen die gppaard gaan met de zetelwlsseling tus sen Shamir en Peres Is overigens nog niet In zicht. SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Slandaard Uitgeverij. AntwerpervWeesp. DEN HAAG De Twee de Kamer heeft boos en ontevreden gereageerd op het onderzoek van het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid naar de resultaten van de op 1 juni 1985 ingevoerde wo ningdelersregeling in de bijstandswet. De Kamer meent dat veel ele mentaire informatie ontbreekt en de opzet van de evaluatie sussende toon uitgaat blijkt wel dat van de ondervraagde gemeenten 62 procent zegt problemen te hebben gehad c.q. te hebben met de uitvoe ring van de maatregel. Vol gens de fracties bestaat er een dusdanig uiteenlopende inter pretatie van de woningdelers regeling dat er sprake is van rechtsongelijkheid en onbe hoorlijk bestuur. VVD-kamerlid Linschoten waarschuwde de staatssecreta ris dat „aangezien de evaluatie onze vragen niet beantwoordt onvoldoende zou zijn. Zo is in zal hd moeilijk voor de VVD het kader van het onderzoek alleen gesproken met beleids functionarissen van de sociale diensten en zijn slechts de dos siers van de betrokken uitke ringsgerechtigden ingezien. Met de mensen zelf is niet ge sproken. De woningdelersre geling houdt in dat mensen die samen een woning delen op grond daarvan een korting op hun uitkering krijgen. Hoewel van de evaluatie een worden om in de toekomst de bewindsman nog vaker het voordeel van de twijfel te ge ven". De laatste tijd hebben een kleine twintig gemeenten een sanctie opgelegd gekregen omdat men in de ogen van de staatssecretaris de regeling on voldoende uitvoerde. Volgens PvdA-kamerlid Dales blijkt hieruit hoe kort de voorberei dingstijd voor de gemeenten is geweest. UTRECHT De Vereniging $an Nederlandse Ziekenfond sen heeft in een notitie voor (ADVERTENTIE) de Ziekenfondsraad eigen bij dragen voorgesteld voor zie kenhuisopname (variërend van 30 tot 175 gulden per op name) en -verpleging (5 of 10 gulden per dag), specialistische hulp en fysiotherapie. Ook zullen enkele voorzieningen die als achterhaald of als „franje" kunnen worden be schouwd uit het pakket moe- tan verdwijnen. In totaal zou den deze maatregelen volgend jaar rond 300 miljoen en in de gehele kabinetsperiode 600 miljoen gulden kunnen op brengen. De Ziekenfondsraad brengt op 31 oktober advies uit aan staatssecretaris Dees (volksge zondheid) over de mogelijkhe den om in 1987 op de uitgaven van de ziekenfondsen 300 mil joen te bezuinigen. In zijn ad viesaanvraag heeft de staatsse cretaris zelf drie mogelijkhe den genoemd: voorzieningen uit het pakket halen, een eigen risico aan de voet (tot aan een bepaald bedrag zelf betalen) en eigen bijdragen. De VNZ, die eigenlijk voor geen van deze alternatieven wat voelt, drie. „Als we aan de kant blij ven staan gebeurt er misschien iets wat we nog slechter vin den", aldus VNZ-secretaris drs. F. Werkman. In Hervormd Nederland zegt de criminoloog prof. H. Bianci: „Laten de mensen maar flink schelden op de pleger van een delict. Laat er maar over gesproken worden. Dat helpt meer dan een officier van justitie die zich ambtshalve opwindt en zo'n man acht maanden geeft". Elders een artikel over eten na Tsjernobyl. De voedseldeskundige C. van der Meijs van het ministerie van Landbouw: „Het is een emotioneel probleem, maar het risico van licht besmet voedsel staat in geen ver houding tot de verkeerde voedingsgewoonten. Veel erger". Ook met voorzitter Ginjaar van de Gezond heidsraad wordt over stra ling gepraat. „We hebben te maken met uiteenlopende gevoeligheden. Moeten we ons dan baseren op de meest gevoelige groep, de meest gevoelige subgroep of het gevoeligste individu in die subgroep? Ideaal wordt het nooit". Voorts een interview met predikant Pieter Stolp die een boek heeft geschre ven over stervensbegelei ding bij kinderen. „Mijn er varing is dat kinderen ge makkelijker sterven dan volwassenen. Voor pubers is het sterven ongelooflijk moeilijk, dat wel. Maar vooral kinderen kunnen groeien naar een hoogst in drukwekkende overgave. Dat geldt voor de meeste kinderen". Elsevier heeft een vraagge sprek met CDA-fractieleider Bert'de Vries. „Als de VVD in 1990 zegt dat zij naar een type samenleving toe wil met een collectieve sector die niet groter mag zijn dan 40 procent, dan wordt het voor het CDA heel erg moeilijk met hen door te gaan. Zo'n samenleving wil ik niet". Vele pagina's aan dacht in het blad voor de top van Reykjavik. „In het den ken van president Reagan is de wapenwedloop geen ge vaar voor de mensheid, maar een economisch mid del om Moskou te dwingen tot een ander internationaal gedrag en politiek systeem. Na Reykjavik kriigt de wa penwedloop tot 1990 weer ruim baan". In een ander verhaal wordt gesignaleerd dat de bouw jaarlijks voor 100 miljoen gulden bestolen wordt. „Aannemers denken dat professionele inbrekers de bouwplaats gebruiken als gereedschapswinkel. Hierbij gaat het om diefstal van breekijzers, motorslijpers, sloophamers en andere za ken die de beroepsinbreker nodig heeft". Aandacht ook voor het nieuwe televisie programma Rok Rol van de NOS. Eindredactrice Net ty van Hoorn: „Sonja Barend heeft altijd de neiging zich te vergalopperen bij emancipa tie-onderwerpen. Ik krijg vaak het schaamrood op de kaken. Het is onzin met een opgeheven vinger te zeggen hoe iedereen zich hoort te gedragen. Het is veel inte ressanter te laten zien hoe mensen met emancipatie worstelen en daar toch een oplossing voor zoeken". LHV-voorzltter Hans de Regt: „Eén van de grootste problemen die ik zie aanko men, Is dat het land straks vergeven zal zijn van oude, knorrige. ongemotiveerde huisartsen. (HP) De Haagse Post ging op be zoek bij de drugshandelaar Harm Dost in zijn Duitse cel. „Ik heb met mijrl hasjhandel in Arnhem geprobeerd om soft en hard drugs geschei den te houden. Kleinschalig. Zo hoort het. Wat ik nu zie, is dat alles groter wordt en hard en soft drugs steeds meer verweven raken". De scheidende voorzitter Hans de Regt van de Landelijke Huisartsenvereniging zegt in een vraaggesprek: „Eén van de grootste problemen die ik zie aankomen, is dat het land straks vergeven zal zijn van oude, knorrige, ongemo tiveerde huisartsen. Vroeger weken ze uit naar ambtelij ke baantjes, maar die zitten vol met jonge artsen. Je moet blijven werken, terwijl je er geen zin meer in hebt Voorts wordt gepraat met de literator Gerrit Komrij, in het nieuws vanwege zijn nieuwe Hamlet-vertaling. „De rol van vertaler in Ne derland wordt ongelooflijk overschat. Het zijn allemaal gemankeerde kunstenaars, die verwaand rondstappen en hun werk wonderwat vinden". Elders zegt direc teur Robert de Haas van de Rijksdienst Beeldende Kunst: „Het Nederlandse ga leriewezen is te zacht. De galeriehouders zeggen: nou nee, ik doe het niet om het geld, wij zijn bevlogen kunstliefhebbers. Kijk, dat soort mensen brengen de Nederlandse kunst dus niet over de wereld". Vrij Nederland beschrijft een geheime operatie die het ziek-zijn al weer zwaarder gaat straffen. „Gedwee dra- fen ziekenfondsen en zie- enfondsraad de opl aan die de staatssecretaris al eerder wilde: de eerste drie dagen in het ziekenhuis voor rekening van de fondspa tiënt". Voorts wordt gepraat met de om zijn knokploeg bekend geworden hoge Haagse ambtenaar Laurens Voogd. „Ik ken een minister die een boete van 4000 gul den kreeg omdat hij dron ken achter het stuur zat, en door mocht regeren. Ik vind dat ik door rood licht ben gereden of zoiets, meer niet Ik ben iemand die zijn eigen gang gaat, maar is dat slecht voor de rijksoverheid?" El ders zegt cabaretier Youp van 't Hek: „Ik vind dat een hoop cabaretiers in Neder land eigenlijk geen cabare tier meer zijn. De helft rijdt in een Peugeot en zegt daar iets over in het programma. Maar je moet je als cabare tier niet commercieel bin den. Dan ben je weg". Ook een interview met de foeile lijke VPRO-kinderhelden Theo en Thea. „Over schoonheid bestaan bepaalde kunstmatige ideeën. Dat heeft met de Viva te maken, met de omroepsters op de tv. Maar als je persoonlijk aai mensen zou vragen wat aantrekkelijk vinden in an deren, dan kom ie op heel andere dingen uit Ook De Tijd laat CDA-frac tieleider Bert de Vries aan het woord. „Wim Kok zoekt het conflict niet. maar hij heeft blijkbaar ook nog niet bedacht hoe hij het conflict moet ontwijken. Misschien moet hij ontdekken dat de politiek van de kleine stap pen lonender is dan die van de grote mislukkingen". Ook een gesprek met fotograaf Guus de Jong, gespeciali seerd in allerlei vormen van criminaliteit. „Als er een man wordt neergeschoten, moet je niet direct gaan foto graferen, want dat is vragen om moeilijkheden. Je moet even wachten tot er wat mensen om heen staan, zo dat het niet opvalt". Het om slagartikel signaleert dat de depressie volksziekte num mer 1 is geworden. Initia tiefnemer Fred Bos van de Stichting voor Depressieven: „Ik ben ervan overtuigd dat ook de partners van depres sieve patiënten interesse zul len hebben. Van hen wordt het uiterste gevraagd. De partner die dit lukt, verdient geen stoel in de hemel, maar een heel bankstel". Aan dacht ook voor het veertigja rig bestaan van het beroem de Haagse artiestencafé De Posthoorn. Simon Carmig- gelt: „De kastelein was een perfecte man. Handhaafde een zekere orde, maar met zeer zachte hand. Er kon dus buitengewoon veel". De Groene praat met de Utrechtse wethouder Van Lidt de Jeude, die genoemd wordt als nieuwe PvdA- voorzitter. „Landelijk is de PvdA veel te veel in de ver dediging geraakt en reageert ze op het CDA volstrekt tweeslachtig. Net als die man die tegen een vrouw zegt: ik wil graag met je trouwen maar verder is het zo dat een man een vrouw merkwaardige denkwereld waarin de bekende feministe Hannah van Buuren ver zeild is geraakt. „Iedereen kiest zijn eigen lot en zijn ei gen lijden. Dat geldt voor jo den, voor Tamils en ook voor een groep als de gehan dicapten. Die hebben geko zen voor hun gehandicapt zijn om daarmee hun omge ving in de gelegenheid te stellen tonnen van liefde over ze uit te storten".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6