Reagan krijgt minder geld voor Star Wars Kenzo: Japanse eenvoud Mozambique door Dorlog en honger -Dp rand afgrond Vissers boksen met kano en hengel op tegen trawlers ghanistan wuift deel Russen uit BUITENLAND fieidóe Sou/twit DONDERDAG 16 OKTOBER 1986 PAGINA 5 Verrassing bij ensionering: iiet 65, maar 81 UFFALO Een verkoop- »r in een warenhuis had bij t afscheidsfeestje tér gele- nheid van haar pensione- pg voor haar collega's een >rrassing: ze was niet 65 aar 81 jaar oud. Eenent win - i jaar had Clara Mari in het aren hu is gewerkt en alleen iar kinderen wisten precies )e oud ze was. „Ik ben er et echt trots op pnaar ik oest destijds wel liegen om baan te krijgenaldus we- iwe Mari. Een woordvoerster in het warenhuis liet weten tr mevrouw Mari een zeer iede werkneemster was en K ze er veel jonger uitziet in haar leeftijd. Uitgestorven" emurs ontdekt ONDEN De Amerikaanse •leerde Patricia Wright heeft Madagaskar een groep van igeveer 35 bamboe-lemurs of aki's ontdekt waarvan men eesde dat zij sinds het begin - in de jaren zeventig waren tgestorven. Deze nachtdie- Ti, die zich voeden moet imboe, werden gesignaleerd een afgelegen regenwoud in ;t zuidoosten van het eiland. Aanslag brengt politici Israël nader tot elkaar (Vervolg van voorpagina) KAIRO Volgens een in Kairo uitgegeven verklaring van de PLO is de aanslag in Jeruza lem uitgevoerd door een speciaal commando, dat genoemd is naar de Fatah-functionaris Ka- mal Adwan. Deze werd volgens de PLO in 1973 door een Israëlische commando-eenheid in Bei roet om het leven gebracht. Israëlische veiligheidsfunctionarissen zeiden dat de politie haar patrouilles zal opvoeren om tegenaanslagen door Israëliërs tegen Arabieren te voorkomen. De politie weerhield de anti- Arabische rabbijn Kahane en aanhangers van zijn extreem-rechtse Kach-partij ervan een de monstratie te houden op de plaats van de aan- De terreuractie komt op een moment dat in de Israëlische regering ernstige problemen zijn ontstaan over uitvoering van het „rotatie"-ak- koord, waarbij de socialistische premier Peres zijn functie overdraagt aan minister van bui tenlandse zaken en leider van de Likoed, Sha mir. Peres diende vrijdag al zijn ontslag in bij presi dent Chaim Herzog, maar de functiewisseling met Shamir, die aanvankelijk dinsdag zou plaatsvinden, stuit op onenigheden over de sa menstelling van het kabinet en de benoeming van een naaste medewerker van Peres tot am bassadeur in de VS. De Arbeiderspartij verzet zich tegen de terug keer van de vroegere minister van financiën, Yitzhak Modai, die in juli moest aftreden nadat hij kritiek had geuit op premier Peres. Van zijn kant wil het Likoed-blok Peres' medewerker niet naar Washington sturen. Israëlische politici spraken gisteren nog de vrees uit dat de hoog opgelopen ruzie de sa menwerking tussen de Arbeiderspartij en het Likoed-blok grondig zou kunnen bederven. Twee van de vijf passagiers van deze auto, die In zee werd ge sleurd. bleken te zijn verdronken. Drie doden bij noodweer Spanje MADRID Aanhoudend noodweer heeft gisteren in de Spaanse provincie Granada aan drie mensen het leven ge kost. In Salobrena in het zui den van de provincie Granada kwamen twee mannen om toen hun auto door het water werd meegesleurd. Al eerder was in de buurt van Motril een Belg in zijn auto meegesleurd en in zee verdronken. Op veel plaatsen aan de Costa del Sol vielen de elektriciteit en tele foonverbindingen uit. De kust weg van Malaga naar Barcelo na, werd op verschillende plaatsen beschadigd. Zware kernproef in Nevada woestijn LAS VEGAS In het proef gebied in de Nevadawoestijn hebben de Verenigde Staten vandaag een zware kernproef gehouden. Het departement van energiezaken waarschuw de beheerders van hoge gebou wen in Las Vegas om op het tijdstip van de explosie geen mensen op gevaarlijke plaat sen te laten werken. Na zware ondergrondse explosies wordt in Las Vegas meestal enige deining gevoeld. De kernproef was de achttiende sinds de Sovjet-Unie een eenzijdig mo ratorium instelde. WASHINGTON Het penonderzoek SDI. Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Se naat hebben de defensie begroting voor 1987 goed gekeurd. De begroting omvat 292 miljard dollar, 28 miljard dollar minder dan Reagan had gevraagd. Er wordt onder andere minder geld uitgetrokken voor Reagans ruimtewa- Voor het onderzoek naar een verdedigingsschild in de ruimte krijgt het ministerie van defensie volgend jaar 3,5 miljard dollar, 1,8 miljard dollar minder dan Reagan had gevraagd, maar ten op zichte van dit jaar achttien procent méér. De aanvaar ding van de begroting maakt verder de weg vrij voor de produktie van nieuwe che mische wapens. Daarmee komt een einde aan het een zijdige moratorium (stop) dat de Verenigde Staten zeven tien jaar geleden instelde op de aanmaak van strijdgassen. In 1986 ging het Congres ak koord met een defensiebe groting van 286 miljard dol lar. Rekening houdend met de inflatie voorziet het de fensiebudget voor 1987 in een bezuiniging van één pro cent. Daarmee is een einde gekomen aan de jarenlange sterke stijgingen. Over de be groting (die de kracht van een wet heeft) is hard onder handeld tussen het Huis en de Senaat. De oppositie in het Huis van Afgevaardig den heeft onder meer gedaan gekregen, dat het verbod op proeven met anti-satellietwa pens wordt verlengd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft duide lijk gemaakt dat de voorbe reiding voor de plaatsing van 48 Amerikaanse kruisraket ten bij Woensdrecht moet voortgaan, hoewel de VS en de Sovjet-Unie het in Reyk- javik praktisch eens werden over het opruimen van alle kernraketten voor middel lange afstand uit Europa. Shultz verklaarde dat het plaatsingsbesluit van het ka- binet-Lubbers juist heeft bij gedragen tot „de kracht en samenhang" van de NAVO, die Moskou ertoe hadden ge bracht in Reykjavik akkoord te gaan met de nul-optie voor Europa. Overigens is ook gisteren niet duidelijk geworden, of er in Genève nu wel of niet apart gepraat kan worden over de raketten voor de middellange afstand. Sovjet-functionarissen heb ben hierover tegenstrijdige verklaringen afgelegd. Vol gens het officiële persbureau Tass vormen de wapenvoor- stellen van de Sovjet-Unie één pakket. De Sovjet-dele gatieleider bij de onderhan delingen in Genève, Viktor Karpov, heeft echter zowel in Londen als in Bonn ge zegd, dat zijn land géén kop peling legt. 'VLUCHTELINGEN TREKKEN LAND UIT iHANNESBURG Mozambique staat op de rand n de afgrond. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister in defensie, Magnus Malan, gisteren gezegd. Zijn uit- iraak valt samen met berichten over een grootscheep- uittocht van duizenden hongerigen, die Mozambique itvluchten na aanvallen door rebellen van de natio- e verzetsbeweging MNR. De vluchtelingen lopen ir Swaziland, Malawi en Zambia, izambique, voor een belangrijk deel ingeklemd door Zuid- [rika en Indische Oceaan, verkeert al in een staat van burger- 'log sinds in 1974 de onafhankelijkheidsoorlog werd gewon- j door het marxistische verzetsleger Frelimo. President Sa ra Machel wist met zijn bezielende rethoriek jarenlang het Ik achter zich te houden. Maar de economische en politieke latie heeft de laatste drie, vier jaar een afschuwelijk diepte- it bereikt. rebellenbeweging MNR probeert met name op het platteland bevolking te intimideren. Het MNR streeft naar afschaffing n de marxistsiche staat en eist een democratie. De manier Barop dat gebeurt is minder ideologisch: tegenstanders wordt I oren afgesneden, de ogen uitgestoken. Er vinden bloedige izzia's plaats in onbewapende dorpen, oogsten op het land wor- »n vernield en wegen, en spoorlijnen worden vernield waar- kor ook de havenstad Beira, geïsoleerd en dus nutteloos is ge- brden. 1984 sloten de presidenten van Zuid-Afrika en Mozambique kt zogeheten Nkomativerdrag. Daarin belooft Zuid-Afrika geen eun meer te verlenen aan het MNR en Mozambique belooft dat fet Afrikaans Nationaal Congres (ANC) geen kampen meer op ^ar grondgebied mag inrichten. Het ANC zou echter nog steeds fcnuit Mozambique opereren. Dat was voor Pretoria aanleiding loedige vergeldingsacties op Mozambikaans grondgebied uit te peren. Daar staat tegenover dat ook de Zuidafrikaanse hulp in de MNR gewoon door gaat. De Mozambikaanse autoriteiten ebben inmiddels schoorvoetend toegegeven dat de MNR be- (ngrijke gebieden in het midden en noorden van het land heeft Igenomen. Uid-Afrika heeft de afgelopen week bekend gemaakt dat onge- per 50.000 Mozambikaanse mijnwerkers naar huis worden ge- Juurd. Dat is een geweldige klap voor de economie van Mozam- Ique, dat zelf niet voor werkgelegenheid kan zorgen en dus af- knkelijk is van de inkomsten van arbeiders in Zuid-Afrika. resident Machel heeft vorige week op zijn beurt Pretoria be- ihuldigd van het samentrekken van legertroepen langs de lens met zijn land. Machel vreest dat Zuid-Afrika samen met MNR op korte termijn het bewind omver komt werpen. b angst voor oorlog als ook voor de honger deels veroor- jakt door droogte, maar grotendeels door de ontwrichtende ac es door het MNR hebben duizenden Mozambikanen er nu gedreven het land te verlaten. De rest van de bijna vier mil- fcn mensen die met de hongerdood worden bedreigd op een pvolking van veertien miljoen is gedwongen te wachten tot- It politici en generaals bereid zijn een oplossing voor hun lege |aag te bedenken. De Japanse ontwerper Kenzo presenteerde in Parijs knie- lange avondkleding in rood. De Franse Chantall Thomass gaat met haar ontwerpen terug in de tijd: links een zomerjurk In jersey en rechts de nieuwste badmode voor heren. 99 99 PARIJS De bekende Japanse couturier Kenzo gaf gisteren het startschot voor de shows van de confectiemode voor het voor jaar 1987. De komende dagen worden in Pa rijs ruim veertig modeshows gehouden, op de binnenplaats van het Louvre dat voor deze gelegenheid geheel is overkapt. Kenzo toonde met zijn bijdrage de kunst van een verfijnde levensstijl. Zoals al was aangekondigd door de organisa toren van de shows, de Chambre Syndicale du Pret a Porter, waren er bijzonder strenge veiligheidsmaatregelen genomen. Kordate bewakers fouilleerden het selecte gezelschap dat de tent binnenstapte en inspecteerden hun handtassen tot twee maal toe. Deze voor zorgsmaatregelen waren getroffen als gevolg van de reeks bomaanslagen in Parijs van de afgelopen maand. De tweehonderd genodigden die de openings show van Kenzo bijwoonden wachtte een prettige veroassing. Ze werden getrakteerd op champagne, sandwiches en een koud buffet na de show. Kenzo besteedde in zijn collectie speciale aandacht aan soepel vallende materi alen; kleurige zijde, eenvoudig linnen en tri cot. De terugkeer naar een natuurlijk sil houette zorgde voor weinig opschudding. Kenzo. die zich met zijn 47 jaar conservatie ver lijkt te hebben opgesteld, zorgt voor ui terst draagbare kleding met veel minder vuurwerk-effecten dan hij de afgelopen jaren presenteerde. Nauwsluitende pakken, korte strakke rokken, met aan de andere kant ook weer losvallende wijde broeken en gedra peerde tricot jurken. „Maanden geleden had ik dit al in mijn hoofd: een collectie van een voudige, vrij klassieke kleding", zei een stra lende Kenzo na zijn show. SUZI PATTERSON VANDAAG WERELDVOEDSELDAG: „DOEMEER MET VIS": DEN HAAG Verspreid over het strand liggen af- valresten van de vis van gisteren. Als de vloot van houten kano's nadert, ont staat koortsachtige opwin ding. Kooplieden, vrou wen en kinderen lopen in de richting van de schui mige vloedlijn van de At lantische Oceaan: hun sil- houtten steken scherp af bij de ondergaande zon en het water dat er bij ligt als een versplinterde spiegel. Hoeveel vis zouden de mannen in hun netten hebben, welke soorten, en hoe liggen de prijzen? Tijdens Wereldvoedseldag vandaag wordt de schijn werper dit jaar op visserij ge richt. Vissers in ontwikke lingslanden hebben een moei lijk bestaan. Dat vis en vispro- dukten een welkome aanvul ling zijn op het voedselpakket weten de vissers zelf ook wel, maar het is keihard werken met beperkte middelen en de opbrengsten zijn naar verhou ding niet hoog. Het produkt in verantwoorde hoeveelheden aan land halen, het conserver en en transporteren, dat vor men veelal de grote proble men. De kano's dobberen nog in de branding als de vis al hogerop het strand wordt gedragen. Een deel wordt direct schoon gemaakt en ander deel wordt opgekocht en verdwijnt linea recta in de auto's, de karretjes en fietsbakken van de hande laren, die zich weer fluks rich ting markt begeven. De pene trante geur op het meest wes telijke puntje van Afrika is be paald geen domper op de uit gelaten stemming en handels geest, die de vangst teweeg brengt. Elke dag een beetje vis éten kan miljoenen mensen het le ven redden en voor ziektes be hoeden. Vis is immers rijk aan eiwitten, mineralen, zouten en vitaminen. Dagelijks luttele grammen kunnen helpen voorkomen dat in ontwikke lingslanden negen miljoen kinderen per iaar sterven van de honger, acht miljoen men sen ernstige ziektes oplopen en nog eens 600 miljoen mensen aan bloedarmoede en krop lij den. Conserveren Per jaar wordt zo'n 83 miljoen ton vis gevangen, voor negen tig procent uit zee. Tweederde van de vangst is bestemd voor menselijke consumptie; de rest wordt gebruikt voor vismeel (en ander diervoer). Over het totaal gezien is jaarlijks voor ieder mens twaalf kilo vis be schikbaar. Echter aan die ver deling schort het nogal als ge volg van problemen met vangstmethode, conservering (koelen, pekelen) en transport Uit cijfers van de Wereld Voedselorganisatie FAO blijkt dat in de Derde Wereld zo'n 12,5 miljoen vissers wonen die op ambachtelijke en (dus) kleinschalige wijze hun brood verdienen. Daar staat tegen over een half miljoen vissers, die met hypermoderne traw lers en varende visverwerken- de „fabrieken" gigantische hoeveelheden vis voor de kus ten wegkapen. Met name Zuid-Korea, Japan en de Sovjet-Unie houden er voor de Afrikaanse en Zuid- aziatische kusten vismethodes op na die werkelijk alle vis groot en klein van de bo dem „opschrapen". Voor de kleinschalige vissers, die er meer primitieve vangstmetho den op na houden, valt hier niet tegen te concurreren er blijft nauwelijks iets over om in eigen behoefte te voorzien. De instelling van 200-mijlen- zones maakt voor arme landen weinig verschil. Het is immers onbetaalbaar om bijvoorbeeld met radarboten te controleren of er inderdaad geen vreemde mogendheden in de zone vis sen. Bovendien is het voor ka pitaalkrachtiger landen moge lijk het alleenrecht dat binnen de 200-mijlenzone bestaat, af te kopen. Dat de regering in Angola daarmee haar eigen vissers brodeloos maakt, om een voorbeeld te noemen, wordt blijkbaar van minder belang geacht. Tegen zo'n houding valt dan ook moeilijk op te boksen. Toch kunnen de vissers in ont wikkelingslanden best een handje geholpen worden. Zo als bijvoorbeeld door de Ovrij, de organisatie van Rand- en IJsselmeervissers die op de Fi- lipijnen behulpzaam zijn met het visvangen met fuiken. Of bijvoorbeeld door de FAO die in samenwerking met het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen Ethiopische vluchtelingen in Soedan leert vissen en daarmee een onaf hankelijk bestaansrecht ver leent. Omdat de behoefte aan vis stijgt, worden meer en meer viskwekerijen opgezet. Ook daarmee kan Nederland, dat er immers een eeuwenou de vistraditie op na houdt helpen door geld en kennis ter beschikking te stellen. JOOS PERSOON IINDAND De Afghaanse leider Najibullah ;ft gisteren persoonlijk ongeveer 1.500 man- iappen van het Rode Leger uitgeleide ge in. De militairen maken deel uit van een ïpenmacht van 8.000 manschappen die vol- ;ns de Russische leider Michail Gorbatsjov uit Ifghanistan wordt teruggetrokken. De Sovjet- nie heeft naar schatting 115.000 militairen in Afghanistan. Volledige terugtrekking van de Russische troepenmacht is, volgens Moskou niet mogelijk, zolang de Verenigde Staten, Pakistan en andere landen niet ophouden met het verle nen van politieke en militaire steun aan het is lamitisch verzet. Westerse diplomaten in Ka boel noemen de terugtrekking uit militair-stra tegisch'oogpunt van weinig belang. MIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Opopol Istietof zat blij aan het stuur van n helikopter en hij zong een vrolijk barrebe- ch volkslied. Achter hem op de grond stond i koffer met de kostbare inhoud en Opopol ng. Hij zong het welbekende lied van de „pro- essieve bootsman", die zijn vaartuigje met 'n „klassebewuste snelheid" deed voortstul- n over het kolkende, rode water, dat alle Ergerlijke elementen" over bakboord in de ajem vielen, om jammerlijk om te komen. Het ne trekje in dat liedje was. dat de burgerlijke ementen juist over békboord vielen, want voor >n „bourgeois" kan er toch werkelijk niets ver- ihrikkelijkers bestaan dan via de linkerzijde M einde van zijn levenspad te bereiken. - Opo- ol zong er dus blij op los en hij vloog nog de ele nacht door. En toen de nacht voorbij was het volle, gulle licht van de barreberische a9 de cockpit binnenstroomde, ontdekte hij daar beneden zich de torens en tinnen van Humbuksk, de hoofdstad. En daar was het vliegveld ook al. Blij bracht de sluwe minister zijn helikopter aan de eenzame grond en even later stond hij al voor de douanebeambte, die hem argwanend vroeg, of hij soms contrabande uit het decadente westen in zijn koffer had mee gebracht. - „Nou en óf!" antwoordde Opopol gnuivend. „Ik heb uit het westen iets bijzonders meegebracht, zeg! Iets fantastisch. Iets wat wij hier niet hebbenl" - „Dat bestóót niet!" gaf de douanebeambte grimmig te kennen. „Wij heb ben élles, wat er is en wij hadden zelfs ólles het eerste. Zo is het mij tenminste altijd geleerd!" - „Kijk dan maar eens wat ik hier heb," jubelde Opopol. Hij opende zijn koffer en een bijna ge stikte Kareltje Knetter rolde er uit. Versuft bleef het ventje op de harde betonnen landingsbaan liggen en gretig snoof hij de frisse lucht op.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5