PLO eist aanslag bij Klaagmuur op Bon: Beslissing Enquêtecommissie-ABP spoedig aan de slag VS; geen Libiërs in strijd tegen Brunswijk iirtmfaivi Lausanne op tv Politie op spoor fans FC Den Haag akingen in pkenhuizen komst EEN DODE EN ZEVENTIG GEWONDEN IN JERUZALEM „De freule' overleden Snellere behandeling van klachten over politie Dronken en eigenwijs... £eidac(2ou/ia/nt foidae Bowumi Donderdag 16 oktober 1986 78e jaargang no. 23631 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Diretteur-hooldredaceur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. e nummers f. 1,10. HET WEER In de nacht en ochtend enkele mistbanken. Minimumtempe ratuur circa 5 graden en een kleine kans op vorst aan de grond. Overdag droog en zon nige perioden. Middagtempe- ratuur rond 15 graden. Zwak ke tot matige wind. Zon op: 07.07; onder: 17.42; Schev. hoog water: 02.25 en 14.54; laag water: 10.25 en 22.59. pportersaanpak Luton Town ;e voor FC Den Haag HAAG Er moét een onderzoek komen naar logelijkheid dat FC Den Haag, net als de Britse balclub Luton Town, supporters van bepaalde s de toegang tot het stadion ontzegt. Die sugges- eed het Haagse PvdA-raadslid J. Bakker gister- lag in een vergadering van de raadscommissie politie- en brandweeraangelegenheden. De eer- ivisieclub Luton Town werd overigens na het assen van dit idee geschorst voor deelname aan ,eague Cup. Het Veldhovense raadslid Van Rooij i) vindt dat voetbalvandalen bij wijze van thera- moeten worden gedeporteerd naar een open p in de woestijn. Hij schrijft dat aan burgemees- Jorrie van Eindhoven, die voorzitter is van het elijk overleg voetbalvandalisme. „Misschien en de in de bijbel genoemde veertig dagen een tstaf kunnen zijn", aldus het raadslid. De NOS televi sie wijdt mor gen een directe uitzending aan de bekendma king In Lausan ne van de na men van de steden waar de Olympische Spelen van 1992 worden gehouden. De uitzending duurt 12.55 tot 14.30 uur en is op Nederland 2. ZWOLLE De spoorwegpoli tie te Zwolle verwacht zeer binnenkort arrestaties te ver richten naar aanleiding van de gebeurtenissen van maandag in de trein tussen Heerenveen en Zwolle. Vijf supporters van FC Den Haag vielen toen twee Leidschendamse jongens van 12 jaar lastig. Een van de jon gens werd zelfs vanaf het bal kon buiten de rijdende trein gehouden. Een controleur liep een messteek op. Prins Willem Alexander zwaait in januari af DEN HAAG Prins Willem Alexander zal medio januari zijn diensttijd bij de Koninklijke Marine beëindigen. In afwachting van een academische stu die in het najaar zal de prins een aanvullende vliego- pleiding volgen, onder meer aan de Rijksluchtvaart school in Eelde, voornamelijk bedoeld om een in- strument-vliegbevoegdheid te behalen. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst vanmorgen meegedeeld. Prins Willem Alexander kwam augustus 1985 in mi litaire dienst als aspirant reserve officier. Begin maart werd de prins toegevoegd officier van de wacht op het standaardfregat „Abraham Crijnssen". Na zijn beëdiging tot luitenant ter zee derde klasse op 1 juli heeft Willem Alexander gevaren op het ge leidewapenfregat „Tromp". p HAAG Er wor- acties voorbereid in tezondheidszorg en de kijnssector. Na het mis ken van het overleg een cao voor de DOO werknemers in de indheidszorg is de on- onder het personeel K toegenomen, zo con- £ren de vijf bonden in f sector. kijn inmiddels begonnen [het voorbereiden van ac- waarover volgende jid demonstratief de leden p worden geraadpleegd, fngen in ziekenhuizen, zo net draaien van zondag- Men door het personeel, jen niet uitgesloten. De en verzetten zich met b tegen de wens van de [gevers om de jeugdlonen ierlagen en met de op- gst daarvan andere sala- n te verbeteren. in de welzijnssector rom- I het flink. De grootste I in deze sector, de Abva- 5, heeft bij monde van voorzitter Vrins aange- jigd pijnlijke acties te gaan jn als het kabinet vast- t aan zijn voornemens tot iezing van de salarissen antasting van de werkge- iheid. Vrins vindt dat de beid als werkgever een trouwbaar beleid voert en Ihet enig passende ant- •d van de werknemers |p is ook onbetrouwbaar in. Daarom zal een groot pl langdurig aanhoudende s worden gepland over jiele land. Daarbij zullen Is wisselende sectoren en I's de dienstverlening voor baar dagen tot een week fn, aldus Vrins. storische jderlandse bk gesloopt IUTTA In Chinsurah, aatsje in de buurt van de idische stad Calcutta, is jjs een Nederlandse stantse kerk uit het begin de achttiende eeuw ge- om plaats te maken een juridische faculteit, tinsurah, waar de Neder- fs zich in 1625 vestigden, den zich nog wel het in staat verkerende ge waar de Verenigde Oost- :he Campagnie haar Ikwartier had, een voor- ;e kazerne van Neder- e troepen en diverse gra in grafmonumenten. int ontvangen Bel tussen 18.00 en r. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 Heloonnr.071-122248 en uw krant log dezelfde avond nabezorgd. JERUZALEM/KAIRO De Palestijnse Bevrij dingsorganisatie van Jasser Arafat heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor een aan slag op Israëlische sol daten en toeristen giste ren vlakbij de Klaag muur in Jeruzalem, waarbij een dode en ze ventig gewonden zijn gevallen. De politie ar resteerde zeventien Arabieren voor ver hoor. Ook het Front voor de Bevrijding van Palestina (FDLP) heeft de aanslag opgeëist. Waarnemend premier Peres verklaarde diep geschokt te zijn door jle aanslag en be loofde dat de veiligheids diensten alles in 't werk zouden stellen de daders te grijpen. Israël heeft nog geen melding gemaakt van mogelijke vergeldingsacties, maar het land heeft aansla gen altijd beantwoord. De PLO heeft de aanslag als „een heroïsche operatie" omschreven. Volgens deze organisatie vloeit de aanslag voort uit een beslissing van de leiding van de PLO de militaire acties in „bezet Pa lestina" op te voeren. Het besluit is door Arafat geno men, aldus de PLO. Granaten van Russische makelij werden in de rich ting gegooid van zo'n 300 nieuwe recruten van een elite-eenheid van het Israë lische leger, die met hun fa milieleden terugkeerden van een beëdigingsplechtig heid bij de Klaagmuur. Bur gemeester Teddy Koliek sprak van een omvangrijke ramp. Het was de ernstigste aan slag in Israel sinds decejn- ber 1983, toen zes Israëliërs werden gedood bij een bom aanslag op een bus, waar voor de PLO zich later ook verantwoordelijk stelde. In april 1984 voerden Arabi sche guerrillastrijders een aanslag uit in Jeruzalem waarbij één man de dood vond en 47 mensen werden, gewond. Volgens minister van de fensie Rabin is de aanslag Deze man is één van de zeventig gewonden die gisteren bij de Klaagmuur in Jeruzalem vielen na een aanslag, die werd opgeëist door de Palestijnse Bevrijdings Organisatie. Eén man kwam bij de aanslag om het leven. mogelijk een vergelding se Arabische burgemeesters Pag. 5: Aanslag brengt po- van de PLO voor de benoe- in de door Israël bezette litici Israël nader tot el- ming van drie pro-Jordaan- Westelijke Jordaanoever. kaar. (Van onze arlementaire redactie) HAAG Er zullen een aantal weken heen gaan voordat parlementaire enquê- missie naar de -affaire" aan haar kan beginnen. ■facties van CDA en VVD akkoord gegaan met een Stel van PvdA en D66 de Iêtecommissie (de derde prlogse) in te stellen, die n Douwsubsidies zal onder- Oren die sinds 1968 aan gro- fleggers (ABP, Bouwfonds ïrlandse Gemeenten en 3- jre) zijn verstrekt. De wil dat er haast wordt »cht, maar volgens CDA- :Jpvoerder Wolters is er tijd nodig om de juiste - acht aan de commissie te bereiden. Daarbij is te- van belang wie de com- e gaat leiden. ssecretaris Brokx van ^huisvesting heeft inmid- in een brief aan-de Kamer hd dat er in het verleden op zijn ministerie nogal licht vaardig met aanvragen voor bouwsubsidies is omgespron gen. „De controle op de opge voerde stichtingskosten was beperkt. De aandacht voor die controle was in die tijd ook veel minder dan nu", aldus Brokx. Hij geeft ook toe dat er „on voldoende acht is geslagen op de mogelijke fraudegevoelig heid" van de subsidieregeling die tussen 1975 en 1985 gold. Deze regeling werkte volgens het principe: hoe hoger de stichtingskosten van een bouwproject, des te hoger is de subsidie. Toen in 1982 ir. Post, hoofdin genieur-directeur voor de volkshuisvesting in Zuid-Hol land, in een nota melding maakte van mogelijke fraude rond de aanvraag van bouw subsidies, is er op het ministe rie geen actie ondernomen. Nu zegt Brokx daarover: „Het sig naal van de nota-Post is, met de wetenschap anno 1986, on derschat". Hoewel Brokx pas eind 1982 als staatssecretaris aantrad (het ministerie stond eerder onder leiding van de PvdA'ers Marcel van Dam en mevrouw Langedijk-De Jong, en vervolgens onder leiding van D66-minister Nypels), neemt hij blijkens zijn brief aan de Kamer wel de verant woordelijkheid op zich voor het negeren van de nota-Post. Een parlementaire enquête is het zwaarste wapen dat de Ka mer als controleur van de re gering bezit. Getuigen kunnen onder ede worden gehoord. De fracties van CDA en VVD vinden dat het onderzoek van de externe deskundigen, dat onder verantwoordelijkheid van Brokx wordt uitgevoerd, onder verantwoordelijkheid van de enquêtecommissie moet komen. Pag. 3: Brokx en ABP-top- man oneens over herenak koord Een Zwitserse reddingswerker doorkruist met zijn speurhond de puinhopen in San Salvador. Overlevende uit puinhopen gehaald SAN SALVADOR Reddingsploegen hebben gisteren in San Salvador nog een overlevende van de aardbeving van afgelopen vrijdag onder het puin vandaan gehaald. De man werd gevon den met behulp van geavanceerde geluidsapparatuur. De ge slaagde reddingsoperatie kwam op het moment dat buitenlandse experts juist overwogen het zoeken naar overlevenden te sta ken. Het reddingswerk is bemoeilijkt door sterke naschokken en zware regenbuien. DEN HAAG Op 85-jarige leeftijd is gisteravond in Den Haag overleden jonkvrouwe mr. C.W.I. Wttewaal van Stoetwegen, beter bekend als „de freule". Lange tijd (1945- 1971) was zij lid van de Twee de Kamer voor de toenmalige Christelijk Historische Unie. Zij werd een tijdlang „de rode freule" genoemd, vanwege haar. steun aan voorstellen van de zijde van de PvdA. Jkvr Wttewaal wordt zaterdag in Den Haagin stilte begraven. Pag. 3: „Dit is gekkewerk", riep de freule spontaan Winst Hollandia Kloos gehalveerd KRIMPEN AAN DE IJSSEL Hollandia Kloos Holding (staalconstructies, machine bouw) heeft in de eerste acht maanden van dit jaar een net towinst van f 2,5 miljoen ge boekt vergeleken met 4,7 miljoen over dezelfde periode van 1985. Naar de onderne ming gisteren heeft meege deeld is concentratie van ople vering van een aantal grote langlopende opdrachten de oorzaak van dit „uitzonderlij ke resultaat". De koers van het aandeel kelderde na dit slechte nieuws gisteren liefst zeventig gulden tot 370,- WASHINGTON De Verenigde Staten hebben geen aanwijzingen dat er in Suriname Libiërs be trokken zijn bij de strijd tegen het Junglecomman do van Ronnie Brunswijk, zoals in de Nederlandse pers is gemeld. Dat hebben functionarissen van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken gisteren in Washington aan de Nederlandse Tweede Kamer commissie van buitenlandse zaken gezegd. Volgens het Tweede-Kamerlid Gualthérie van Weezei (CDA) zou er voor de Amerikanen een nieuwe situatie ontstaan als er wel Libiërs in Suriname aan de strijd gaan deelnemen. Een militaire Libische aanwe zigheid in Suriname is voor de VS onduldbaar. Maar op dit moment maken de Amerika nen zich volgens de CDA'er geen zorgen. De Amerikanen zien Bruns wijk overigens niet als alterna tief voor de Surinaamse leger leider Bouterse. Een Ameri kaanse functionaris kenschets te Brunswijk en de zijnen als een „groep voor ons niet te doorgronden mensen". „Als alternatief zien de Ame rikanen de democratische krachten van vóór de revolu tie. En zolang dat alternatief niet voorhanden is zien de Amerikanen Bouterse als eni ge reële mogelijkheid, met de aantekening dat hij zich verre dient te houden van cocaïne handel en Libiërs". DEN HAAG De Haagse po litie moet klachten van Hage naars over gedragingen van agenten, indien mogelijk, bin nen een maand afhandelen. Dit stelde burgemeester Ha- vermans gistermiddag in een vergadering van de raadscom missie voor politie- en brand weeraangelegenheden. De klachtenprocedure kwam ter sprake bij de behandeling van een notitie over een wijziging van de (landelijke) Politiewet. Volgens de bij de vergadering aanwezige Haagse hoofdcom missaris van politie, de heer J.L. Brand, duurt het in de Hofstad gemiddeld drie maan den voordat een klacht is be handeld. De Haagse politie streeft echter naar een afdoe- ningstijd van twee maanden. Volgens de hoofdcommissaris is het in de praktijk niet waar schijnlijk dat die tijd nog ver der kan worden terugge bracht. Topambtenaar Financien vast DEN HAAG Met de aan houding van een hoge ambte naar van het ministerie van fi nanciën heeft de ABP-affaire zich uitgebreid tot Den Haag. Het gaat om drs. Th. van der P., plaatsvervangend secretaris van de Centrale Beleggings- raad, de instelling die namens de overheid het investerings beleid van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds contro leert. Van der P. zou steekpen ningen hebben aangenomen in verband met ABP-tranacties, waarvoor ook de ex-directeuir beleggingen van het ABP, Masson, eind deze maand voor de rechter zal moeten verschij nen. Persofficier mr. Nabben van het Openbaar Ministerie in Maastricht wilde vanochtend alleen kwijt dat Van der P. dinsdag is gearresteerd „op verdenking van het aannemen van giften of beloften" in de ABP-affaire. Tot vanochtend was de topambtenaar nog niet voorgeleid. PIJN ACKER Een 46-jarige Rotterdammer zat vannacht met iets teveel drank op achter het stuur. Hij werd tijdens een controle-actie van de Rijkspolitie Pijnacker aangehou den. Nadat een bloedproef was afgenomen en proces-verbaal was opgemaakt werd de man heengezonden. In plaats van in een taxi te gaan zitten nam de Rotterdammer echter weer plaats achter het stuur van zijn eigen auto. Dit werd door de politie opgemerkt, waarna agenten van de gemeentepolitie Delft de man opnieuw aanhielden. Nu werd proces-verbaal opmaakt voor het rijden tijdens een rijverbod. Zijn vrouw nam daarna maar plaats achter het stuur maar werd even later eveneens aangehouden door de Delftse politie. Ook zij bleek teveel gedronken te hebben. Hoe het echtpaar uitein delijk thuis is gekomen, is niet bekend. (ADVERTENTIE) Stylemaster presenteert de mode in uw stijl. Liever een markant kwaliteitskarakter dan een vluchtige §kjllmastdi Delft Klaver Fashions, Voorstraat 20 Gouda Wulfsen Wulfsen, Kleiweg 2-6 Den Haag Wulfsen Wulfsen, Venestraat 40 Wulfsen Wulfsen, Winkelcentrum Babyion Leidschendam Hazenberg, Eglantier 10, Leidsenhage Knuf, Kamperfoelie 6, Leidsenhage Herfstvakantie. Veel kinderen zijn thuis. Niet ie dereen kan het zich veroorloven er alweer een weekje op uit te trekken. Fijne tijd om dan maar met een spannend boek ergens in eert hoekje weg te duiken. Kan ne$ zo goed een stripboek zijn. Een doorlopend verhaal of zo maar een gezellige strip. Ook met een krant zoals de Leidse Courant is het prettig strips lezen. Elke dag kan de liefhebber daarin immers terecht en nog wel op verschillende pagina's. Neem bijvoorbeeld de Friemels, elke dag weer met een verrassende pointe. Vandaag zoekt een puzzelende tor naar „een domme beslissing" van zeven letters. Dat kan in elk geval nooit het BESLUIT zijn om onderstaande bon (voor veertien dagen gratis de Leidse Courant) in te vullen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1