Har met Anti-Blokkeer De nieuwe Escort. Als u op zoek bent naar meer prestaties, meer comfort, meer betrouwbaarheid en meer veiligheid, is een testrit sterk aan te bevelen. DE-koplamp werkt direct BOYA in stroomversnelling door succes van de Futura posante BMW 7-serie volledig automatisch Opbergen cassettes op maat De nieuwe Ford Escort. Op alle fronten sterker. Sterker door de nieuwe motoren die een hoog prestatie-niveau combineren met een plezierig laag verbruik en die bovendien nog eens vriendelijk zijn voor het milieu. Comfortabeler door de nieuwe stoelen en het geheel nieuwe interieur. Sportiever door de formidabele wegligging, het perfecte schakelen en de nauwkeurige besturing. Veiliger ook, want de nieuwe Ford Escort is als eerste en enige in z'n klasse leverbaar met een geavanceerd Anti-Blokkeer Rem systeem op de voorwielen in combinatie met CVH motor en 5-ver snellingsbak. Dit systeem zorgt ervoor dat de wielen nooit kunnen blokkeren. Onder alle omstandigheden houdt u de Escort in het juiste spoor en blijft de auto opti maal bestuurbaar. DE NIEUWE FORD ESCORT. VANAF F 20.285,-* Doordacht Dynamisch. Een belangrijk nieuwtje op het gebied van autoac- cessoires is de onlangs geïntroduceerde DE-kop lamp van Hella. DE staat voor Dynamic Energy. De lichtbundel wordt bij dit model niet meer via een reflector en een glas gevormd, maar middels een lenzenoptiek regel recht op de weg geprojec teerd. Naast de ruimtebe- sparende bouwwijze heeft de DE-lamp nog meer voordelen. Hij le vert een zeer breed, ge lijkmatig lichtveld. Een lichtschermpje tussen de reflector en de lens zorgt voor een begrensde licht bundel, die slechts een minimale hoeveelheid strooilicht toelaat. Het nieuwe DE-projectorsys- teem maakt het mogelijk koplampen aanmerkelijk kleiner te maken en het lampglas onder een ster ke hoek te monteren. BOVA in Valkenswaard is verrast door het grote succes van het eigen produkt, de Futura. Vier jaar gele den geïntroduceerd en nu zo ge wild dat het bedrijf de vraag niet aankan. De produktie tot half janu ari is al verkocht en in de nieuwe fabriek wordt een derde montage lijn gebouwd. Het personeelsbe stand verdient dringend uitbrei ding, maar omdat echte vakmensen in Brabant en omgeving niet te vinden zijn is BOVA met een eigen opleiding gestart. Dat is wel nodig ook, want de Futura vormde de ba sis voor de jumbo-camper, de sensa tie van de laatste Autobus-RAI. „Heb ik al verteld dat we de onder scheiding Autobus van het Jaar hebben gekregen voor de hele Fu- turalijn?" vraagt marketing mana ger Joop W. Blejie halverwege een gesprek. ..De constructeursprijs van de FNOP. Toen we het hoorden hebben we meteen een serie stic kers laten maken en die op onze bussen geplakt in de RAI". Op nieuw heeft autobusbouwer BOVA van zich doen spreken. Vier jaar geleden was het de spraakmakende introductie van een nieuw type touringcar, nu wisten de Braban ders alle aandacht op zich te vesti gen door te komen met een toerbus voor intercontinentaal gebruik: de jumbo-camper. Geschikt voor avontuurlijke reizen door de Saha ra en het gebied van de Kaukasus, voor lange tochten van Alaska naar de zuidelijkse punt van Zuid-Ame- rika en weer terug. Na de boot en het vliegtuig nu ook onbegrensde mogelijkheden voor de verwende bustoerist. De jumbo-camper is ongekend luxueus van inrichting. Je kunt het zo gek niet bedenken of het is aan boord: douches, comfortabele bed den, airconditioning en verwar ming. koelkasten, toiletten, koud en warm stromend water, keuken, wasmachine, centrifuge, droog- trommel, en aansluitpunten voor elektrische scheerapparaten en krult^pgen. Samen met de eerste opdrachtge ver, OAD in Holten, en woestijn specialist Jan de Rooij is de bus ontwikkeld, en deze variatie op het eigenzinnige ontwerp van een paar jaar geleden blijkt in een behoefte te voorzien. Hoewel OAD-directeur ir. J.G.J. ter Haar bij de presentatie van de superluxe globetrotter de verwachting uitsprak dat de con currentie nu wel achter zal blijven, noteerde BOVA tijdens de Auto- bus-RAI zestien bestellingen. Blejie geeft toe zo'n succes niet te hebben verwacht. „We rekenden er wel op om een paar jumbo-campers te ver kopen, maar zestien... Het ding kost nog altijd goed zeven ton en dat is toch een hele investering. Maar men ziet er kennelijk brood in, en wij dus ook". Reiswagen In september 1982 lanceerde auto busfabrikant BOVA in Valkens waard een süper-aerodynamische touringcar, de Futura. Voor het eerst werd gebroken met de tradi tionele rechthoekige vorm van de bus in het algemeen en van de tou ringcar in het bijzonder. De grote voorruit en de bolle neus gaven de wagen een volkomen nieuw en ei gen gezicht en, wat belangrijker was, een Cw-waarde van minder dan 0,50. Dat scheelde een slok op een borrel. De Futura noteert 1:3,7 op de verbruiksmeter en dat is voor een bus opvallend zuinig. Boven dien was de bus opmerkelijk licht en van een zelfdragende construc tie, dus zonder 7.waar chassis. BOVA is bij de bouw van het nieu we type uitgegaan van de Futura. De jumbo-camper is vijftig centi meter hoger. Vi or de rest is de ba sis hetzelfde, en dit betekent dat dit type net als de il eerder gepresen teerde VIP-bus met rond salonta fels gegroepeer< e luxe lederen fau teuils en een r..agnetronoven voor het bereiden van warme maaltij den, en het mobiel communicatie centrum met een computer-ge stuurde satellietantenne in eigen beheer wordt gebouwd. Net als de slaapbus, de fietsbus en de liftbus voor gehandicapte vakantiegan gers. Dat bouwen in eigen beheer omvat zowel het frame als de car rosserie, de inrichting en aankle ding. Motoren, versnellingsbakken en stoelframes worden van andere bedrijven betrokken. Blejie: „De omzet van BOVA groei de in de afgelopen jaren met 700%, vooral door de export van de Futu ra. We verwachten in de komende vier jaar de produktie te verdubbe len naar 500 bussen per jaar. De vraag is zo groot, dat wat er tussen nu en half januari de eindcontrole passeert al verkocht is. We bouwen op het moment alleen maar op be stelling. Voorraad vorming is er niet bij. We hebben niet eens een de monstratie-exemplaar om voor een proefrit uit te lenen. En onze verte genwoordigingen. in Scandivanie, Duitsland en Taiwan vechten om de bussen die voor de export be stemd zijn. Bijkomend probleem voor BOVA is, zegt Blejie, dat er moeilijk aan vakbekwaam perso neel is te komen. „In 1979 hadden we 120 man in dienst. Nu zijn het er 300, en over een paar jaar moe ten we een bestand hebben van 500. Ik zou niet weten waar ik ze vandaan moet halen. We werven al op de technische scholen, en de jon gens die daar vandaan komen krij gen van ons een gerichte opleiding hier in het bedrijf. Want geschool de stoffeerders,.lassers, electriciens, motortechnici, spuiters en monta gewerkers moet je met een lampje zoeken". BOVA doet er 1050 uur over om één complete bus te bouwen. De concurrentie, die carrosserieën maakt op bestaanded chassis doet er 2200 uur over. Om de zoveel tijd rijdt er een blikkerig ding over het terrein om in stoffeerderij en lak- straat een echte touringcar te wor den, die na eindcontrole en een 25 kilometer lange proefrit in de om geving naar de klant gaat. „En weet je wat zo leuk is", zegt Blejie, „als er weer zo'n Futura over de weg rijdt dan zie je de mensen om kijken. Verrast, nieuwsgierig. Dat doet je dan toch wel goed, want we zijn allemaal erg bij het produkt betrokken. En ja, ik vind net zelf ook een mooie bus". KLAAS SNIJDER ©Ofl/lQ/flt- DONDERDAG 16 OKTOBER 1986 PAGINA 19 •egarantie extra: 2 jaar extra garantie op voordelige voorwaarden.,hii kan u ook desku ndig informeren over een vlotte financiering via ford credit en over de voordelen vanjford i.i: \sing dan de oude modellen en on derscheidt hij zich ook beter van de kleinere modellen. De 750i krijgt een extra brede grille. Er is volop ruimte voor passagiers en bagage, evenals voor benzine (90 liter voor de zescilinders, 105 liter voor de V12). Merkbaar is de verbeter de stabiliteit van de auto, waar ook niet het minste kraakje of rammeltje in hoorbaar wordt. Het dashboard is uiteraard fraai en praktisch, toch nog iets beter dan voorheen omdat de lichtschakelaars beter on der bereik zitten naast de me ters. Slimmigheden En toch moet je meer bieden als je je met de besten wil me ten, dat begreep BMW heel goed. „Freude am fahren" is het BM W-motto. dus bedacht men heel wat unieke slimmig heden om juist dat rijplezier te maximaliseren. De remmen hebben uiteraard standaard een ABS-systeem en kunnen de hoge snelheden goed aan; hoe harder je rijdt, hoe fijner ze werken zelfs. De stuurbe krachtiging is snelheidsafhan kelijk. Maar dan: bij hoge snel heid wordt automatisch de aanlegdruk van de ruitewis- sers vergroot en de interval (als die stand ingeschakeld is) kleiner gemaakt. Bij achteruit inparkeren draait de rechter buitenspiegel vanzelf naar be neden, zodat je de stoeprand kunt zien. Bij het afsluiten van de (centraal vergrendelende) deuren hoef je alleen maar de sleutel in sluitstand te houden, en automatisch worden nog openstaande ramen of schuif- dak dichtgemaakt. Automa tisch wordt de hoogte van het bovenste gordelbevestigings punt aangepast bij het in leng terichting verschuiven van de voorstoelen. Automatisch kun nen de hoofdsteunen op de achterbank uitschuiven als er iemand gaat zitten, zit er nie mand dan belemmeren die steunen dus ook niet het uit zicht. Zelfs nam BMW het ge bruikelijk Mercedes principe over van links en rechts ge scheiden instelling voor de verwarming. Vanaf de 735i zijn lichtmetalen velgen stan daarduitrusting, we mogen wel stellen dat BMW hierin nu een andere weg is ingeslagen dan Mercedes. Die houdt nog vol dat je je eigen uitrusting maar moet samenstellen uit de extra lijst. Standaard is vanaf de 7351 bijvoorbeeld ook de boordcomputer, die weer ge koppeld is aan het nieuwe check-systeem. Niet langer duiden lampjes in een console boven de binnenspiegel op de fecten of lage vloeistofniveaus. Dat wordt nu in geschreven woord aangegeven op een dis play onderaan het meterpa neel en bovendien worden nu meer functies bewaakt (32 in totaal). Op datzelfde display kunnen de gegevens van de boordcomputer opgeroepen worden, beter onder zichtbe- reik van de bestuurder dus. Alleen jammer dat de tijd niet zichtbaar blijft als de boord computer met iets anders bezig is. Zo kunnen we nog wel even doorgaan; het deurslot aan bestuurderszijde is bijvoor beeld van elektrische verwar ming voorzien en de plaats waar de wisserbladen in rust stand op de voorruit staan wordt ook warm gehouden zo dat ze niet vastvriezen zolang de auto in bedrijf is. Het lijkt om kort te gaan niet onwaar schijnlijk dat BMW tegenover concurrenten (vooral die met een ster) beter beslagen ten ijs komt. Door de 7-serie uiterlijk imposanter te maken, maar vooral door in technische ver fijningen en uitrusting meer te bieden dan die eeuwige con current die zo dicht bij de thuisbasis in München is ge vestigd. PETER FOKKER Bij achteruit inparkeren draait de rechter buitenspiegel van deze BMW 7351 vanzelf naar beneden, zodat je de stoep rand kunt zien. voor de nieuwe die nog maar plaats van vier model- begint pas even on- ton. Wat maakt het dan nog uit hoeveel een kost dan een 730i? grove geschut nog even in reser- i komt pas halver- jaar. De achter kwaliteitsbewaking beetje technische Men is een paar geleden begonnen de iroduceren om de ar- als het ware te laten de eerste vierhonderd worden niet ver houdt men in eigen om te zien of er zich voordoen, pas kwam de 730i er- niet op twee ver modellen tegelijk hoeft te worden. Tot dan de 750i. waar- nog de juiste banden vinden. Want diens van vijf liter ..meer dan 320 pk" .jneer dan 240 km/ meer dan 1600 kilo moet de presta- een Ferrari, de status Jaguar en de perfectie Mercedes 560 SE com- Fischer heeft onlangs een nieuw cassette-opbergsysteem op maat geïntroduceerd: Cbox. Het systeem is speciaal ge maakt voor de in de auto aan wezige ruimtes in dashboard, console, opbergvakken en der gelijke. Door een druk op de knop verschijnt de gewenste cassette. Het materiaal is van slagvast en splintervrij kunst stof en voldoet volgens Fischer aan de „strengste veiligheids normen van de auto-indus trie". De meest luxe modellen hebben nog enkele extraatjes, zoals een visuele controle om te kunnen zien welke vakken leeg en welke vol zijn, en een speciale spoelvergrendeling die het afrollen van de casset teband voorkomt. zijn alle motoren voorzien van een in de uitlaat. Wij 735i. uit die eerste se- voor verkoop bestem- dus. Over de rijeigen- kunnen we niet veel Uitstekend, natuurlijk, dan een Mercedes? zonder di en mis- niet echt interes- uwe 7-serie is snel- oude, en ook zuini- in stadsverkeer, beetje zwaarder, een groter in tota- en wielbasis, maar gestroomlijnd. De versie loopt 220 oogt de nieu- ?n stuk imposanter

Leidse Courant | 1986 | | pagina 19