Dertig mille voor verbouwing Splótsz DE NIEUWE GALAN1 DE AUTO DES ONDERSCHEIDS A MITSUBISHI DE GESTAALDE PERFEKTI Plan voor kinder opvang in Alkemade Alkemade blijft onkruid met gif bestrijden LEIDEN OMGEVING ftaidó&Qowuvnt DONDERDAG 16 OKTOBER 1986 PAGINA ALKEMADE Een meerderheid, van het col lege van B en W Van Al kemade wil aan jongeren- sociëteit Splotsz in Roelo- farendsveen 30.000 gulden beschikbaar stellen voor verbouwing van het pand. Dit hebben B en W na „ampele overweging van alle voors en tegens" in een voorstel hieromtrent aan de raad vastgelegd. Het bedrag is nodig voor een ingrijpende uitbreiding, reno vatie en onderhoud van het gebouw van Splotsz, dat in slechte staat verkeert en moet worden aangepast aan de eisen van deze tijd. Daarbij komt dat de omwonenden van het ge bouw te kampen hebben met geluidsoverlast en derhalve geluidswerende maatregelen getroffen moeten worden. Splotsz heeft bii de gemeente Alkemade een bijdrage in de kosten gevraagd, omdat de ge meente eigenaar van het pand is. In totaal is er ruim 150.000 gulden nodig. Door een aantal fondsen is subsidie toegezegd tot 91.900 gulden. Het tekort bedraagt dus nog ruim 58.000 gulden Het college stelt voor de 30.000 gulden niet door te berekenen in de huur, maar als een subsi die voor rekening van de ge meente te laten komen. Dat geldt niet voor de kosten voor de noodzakelijk aan te bren gen extra geluidwerende voor zieningen, die een bedrag van 22.500 gulden vergen. Dit wordt doorberekend in een huurverhoging van 175 gulden per maand. Dan komt nog 6.126 gulden voor eigen reke ning van Splotsz. Hierbij mer ken B en W nog op dat Splotsz na de verbouwing over een ge bouw beschikt, dat zich beter leent om regionale activiteiten te organiseren en te exploite ren. Een en ander zou vijfdui zend gulden winst kunnen op leveren, zo geeft een door Splotsz opgestelde begroting aan. Dit moet volgens het col lege voldoende zijn om de ex tra jaarlasten en de eigen bij drage in de kosten op te van gen. Het voorstel van het col lege wordt maandagavond in de raadsvergadering van Al kemade behandeld. In de verschillende raadscom missies is al uitgebreid over de zaak gepraat. Tegenargumen ten die daarbij aan de orde kwamen, waren onder meer dat gevreesd werd voor een toename van het aantal bezoe kers na de opknapbeurt. Dit brengt volgens de leden nog meer drukte, overlast en van dalisme met zich mee. Ook omwonenden hebben hun ver ontrusting daarover geuit. Het kleine aantal bezoekers dat Splotsz nu telt is verder reden om te twijfelen aan het nut van de investering. Tenslotte vreest men dat de andere twee ieugdcentra in Alkemade wel licht ook om financiële hulp bij de gemeente aankloppen. ZUID-HOLLAND ONTEVREDEN OVER PROVINCIEFONDS DEN HAAG De provincie Zuid-Holland vindt dat de gel den uit het provinciefonds an ders moeten worden verdeeld. Gedeputeerde Staten hebben dit in een brief aan de Tweede Kamer duidelijk gemaakt. Volgende week vergadert de vaste kamercommissie van binnenlandse zaken over het provinciefonds. Zuid-Holland krijgt uit het "fonds het minste van alle pro vincies: 44,50 gulden per inwo ner. Drenthe en Zeeland gaan op kop met repectievelijk 142 en 157 gulden per inwoner. Alle andere provincies hebben ook beduidend meer te verte ren dan Zuid-Holland. De reden is dat het grootste gedeelte uit de provinciepot wordt besteed aan een vast en voor elke provincie gelijk be drag. Verder wordt er gelet op het inwonertal, de oppervlakte van het land, het binnen- en buitenwater en de lengte van de vaarwegen. „Deze verdeelsleutel speelt ab soluut niet in op wat er in elk van de provincies specifiek moet gebeuren", zo lichtte ge deputeerde J. Boone woensdag toe. Zuid-Holland heeft het grootste negatieve saldo bij de vaarwegen, 13,6 miljoen gul den. Voor de mileuproblema- tiek, die in het geïndustriali seerde Zuid-Holland bepaald niet gering is, is 85 miljoen gulden per jaar nodig. Daar van moet de provincie onder deze omstandigheden nu zelf 30 miljoen bijpassen. Verder is de verzorging van de recrea tievoorzieningen in de Rand stand-provincies iets waarop volgens Boone absoluut niet kan worden beknibbeld. Ten slotte vindt hij dat in ieder ge val bij de decentralisatie van middelen via de nieuwe wel zijnswet het inwonertal per provincie als norm moet gel den. Opleidingsschip bezoekt Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Het opleidingsschip m.s. Prinses Christina legt op woensdag 29 oktober aan in Alphen aan den Rijn. De Christina is een opleidingsschip voor de Rijn- en bin nenvaart. De boot legt aan bij de Kade Oude Rijn tegenover Avifauna. Belangstellenden kunnen woensdagavond van zeven tot negen uur het schip bezichtigen. Tijdens de bezoekuren worden inlich tingen gegeven over de opleiding voor de Rijn- en binnenvaart. De leerlingen die aan boord verblijven zijn afkomstig van de op leidingsscholen in Amsterdam (protestant christelijk), Delfzijl (neutraal), Harlingen (neutraal), Mook (rooms-katholiek) en Rotterdam (neutraal). De opleiding in Delfzijl is gericht op het baggerbedrijf. De Stichting Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart (KOF) is beheerder van de scholen en schepen en verzorgt de vakopleidingen voor de Rijn- en binnenvaart en het baggerbe drijf. De scholen tellen jaarlijks ongeveer driehonderd leerlin gen. Aanrijding op Engelendaal LEIDERDORP Een 22-ja- rige inwoonster van Hazers- woude is gisteravond rond half elf gewond geraakt bij een aanrijding op het Enge lendaal in Leiderdorp. Zij zat in een auto die bestuurd werd door een even oude in woonster van Koudekerk aan den Rijn. Deze botste op de wagen van een 36-jagige vrouw uit Leiden, die zonder goed uit te kijken het Enge lendaal wilde oversteken. De Hazerswoudse is met klach ten over pijn aan ribben en borstbeen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Katholieke scholen tegej verdwijnen commissie onderwijs ZOETERWOUDE l bestuur van de Stichti^. Katholieke Scholen Z< J terwoude is tegen het u schaffen van de raai commissie onderwijs. Irr bestuur heeft dat in e" brief laten weten aan Zoeterwoudse gemeen raad. e! De Katholieke Scholen vre :0 dat de kwaliteit van het 12 derwijs in Zoeterwoude, w rij de gemeenteraad een bijdrijji aan levert, wordt geschi j€ door het wegvallen van overleg in een speciale raa> commissie. Een aantasting i de zelfstandige positie van bijzonder onderwijs wordt vreesd. In de commissie derwijs kon in het verleiN worden overlegd over zal P als het vakonderwijs, com teronderwijs en schoolarts :r dienst. Het bestuur gelooft ile dat een algemeen besture e verleg, zoals het Zoeterwou 51 college dat voorstaat, a waardige vervanger zou a van de commissie ondeni Cl Omdat de gemeente in ia dergelijk overleg „twee pet F zou dragen", zowel de meentelijke overheid als 'r openbare school zou verteg![ woordigen zou er alleen m een onduidelijke situatie ü'e staan, vindt het bestuur. 9 Het bestuur van de katholi scholen vraagt de gemeei raad om de terugkeer vanni commissie onderwijs. t* ALKEMADE Een kinder dagverblijf in Alkemade is een absolute noodzaak. Dit stelt de werkgroep kinderdagopvang uit Alkemade in een brief aan (iet gemeentebestuur. De werk- -groep dient daarbij een geheel nieuw plan met een subsidie verzoek bij de gemeente in. Een en ander gaat volgens de Werkgroep 62.000 gulden per jaar kosten. Aan de andere kant denkt de werkgroep per jaar 43.000 gulden aan inkomsten binnen te krijgen in de vorm van ouderbijdragen. Voor de overige 19.000 gulden dient zij een subsidieverzoek bij de gemeente in. Het is de bedoeling dat kinderen vanaf zes weken oud tot vier jaar in het dagverblijf terecht kunnen. Daarbij zouden werkende of stude rende ouders voor een deel van de tijd in de crèche kunnen werken. De initiatiefnemers streven ernaar het dagverblijf veertig uur per week open te laten zijn, verdeeld over drie hele dagen van acht tot half zes en twee halve dagen van acht tot één. In totaal zou het dag verblijf vijftien kinderen in twee leeftijdsgroepen op moeten kun nen vangen. Er moet een vaste kern van vier medewerkers zijn die allen vijftien uur per week werken. Een deel van de tijd moet door vrijwilligers opgevangen worden. De werkgroep stelt de ouderbijdra ge afhankelijk van het inkomen. Als gemiddelde voor acht dagdelen per week gaat zij uit van 240 gul den per maand. Kinderen van vrijwilligers kunnen gratis worden opgevangen. Een enquête, die begin dit jaar door de werkgroep werd gehou den, heeft onder ouders van kin deren in Alkemade, heeft uitgewe zen dat minstens 26 ouders behoef te aan kinderopvang hebben. Tien aanmeldingen daarvan waren voor hele dagen variërend van één tot drie dagen, vijf voor alleen de och tenden. De overige aanvragen ver melden geen vaste opvanguren. WINTERSTALLING PASSANTENHAVEN LEIDSCHENDAM Leidschendamse booteigenaren die deze winter gebruik willen maken van de winterstalling in de passantenhaven bij De Schuitenjager kunnen zich hier voor schriftelijk melden bij burge meester en wethou ders, postbus 424. 2260 AK Leidschen- dam. Stalling voor uitsluitend natte lig plaatsen is mogelijk van 15 oktober tot en met 1 april 1987. Het liggeld bedraagt tien gulden per vier kante meter wate roppervlakte voor de hele periode. De toewijzing gaat op basis van sociale cri teria, woonplaats, in komen en mobiliteit. Inlichtingen ver strekt havenmeester J.J. van Nierop, tele foon 209350, toestel 339. ALKEMADE De gemeente Alkemade streeft ernaar de chemische onkruidbestrijding zoveel mogelijk te beperken. Wat betreft het gemeentelijk groen worden waarschijnlijk binnenkort helemaal geen che micaliën meer gebruikt. Dit antwoorden B en W van Alke made op een brief van de heer H. Buitink, een bewoner van de Kerkstraat in Oude Wete ring.1 Hierin vraagt hij de gemeenteraad het gebruik van de gifspuit op trottoirs te stoppen. Hij vreest daardoor niet alleen gevaar voor vergiftiging van kinderen, maar ook vernietiging van nuttige bac teriën waardoor het natuurlijk evenwicht verstoord wordt. Bo vendien noemt hij het spuiten van gif een verspilling, omdat meestal ~èen groter oppervlak wordt bespo ten dan in werkelijkheid nodig is. Hij pleit in zijn brief voor afschaf fing van de gifspuit en invoering van straatvegers als milieuvrien delijk alternatief. De gemeente antwoordt hem nu dat chemische onkruidbestrijding bij tegel- en straatwerk noodzake lijk blijft om een goede wateraf voer te waarborgen en om te voor komen dat stoepen bij vochtig weer glad worden. „Een zekere verspilling is daarbij onvermijde lijk, omdat het ondoenlijk is het spuiten te beperken tot de voeg tussen de straatstenen", aldus B en W. Het college probeert de bezorgd heid van Buitink voor schadelijke effecten voor de gezondheid van kinderen ook weg te nemen. „Het chemische middel Gesatop-50 wordt in zodanige hoeveelheden gebruikt dat er geen enkel gevaar is. Bovendien hecht het middel zich snel aan de grond, zodat het gevaar met de stof in aanraking te komen uiterst gering is". In het voorstel van Buitink om bij wijze van proef de onkruidbestrij ding een tijd achterwege te laten, kan het college zich niet vinden. Een dergelijke proef is enkele ja ren geleden al gehouden in een woonwijk ten westen van de Chrysantsingel. Het was toen de bedoeling dat bewoners zelf twee maal per jaar het onkruid met de hand zouden verwijderen. Deze proef mislukte toen geheel, zodat weer op chemische onkruisbestrij- ding overgegaan werd. 'Misschien omdat ik voor mezelf nogal veeleisend ben, maar echte kwaliteit herken ik meteen. Echte kwaliteit is niet opdringerig maar ingehouden, zit meer van binnen dan aan de buitenkant. De Galant vind ik daar een pnma voor beeld van. Geen onzin, geen prots, geen praal, maar schitterend vormgegeven funktionaliteit en barstensvol kwaliteit voor wie er oog voor heeft 't Is ook een auto waar je naartoe moet groeien. Zowel maatschappelijk als qua ap preciatie. De '87-ers hebben me m die zin verrast dat de toch al opmerkelijk stijlvolle achtersteven vijfversnellingsbakken, 4-traps automatea en a#ehai>uv nog mooier bleek te kunnen NOUIT VEDAVni en ook aan tal van andere DAT DIE ACHTERKANT zaken zie je dat Mitsubishi En dat doet een autobouwer natuurlijk al leen maar, als hij heel zeker van zijn zaak is. De keuzemogelijkheden die het Galant programma biedt zijn zo gevarieerd, dat ieder zijn of haar eigen Galant kan "komponeren". Voor wie 'extra schoon wil njden, is er de meuwe 2000 GLS met katalysator. Nóg een inte ressant nieuwtje is de 2000 GL, de geliefde GL versie maar dan met een snellere 2-liter motor: echt een schitterende auto voor mensen die rond de 28.000 gulden kunnen investeren. Verder kunt u kiezen uit verschillende benzinemotoren, turbomotoren, turbodiesels. een gamma interessante kleuren en extra's die het leven en njden nóg meer veraangenamen U merkt het, er is nu alle reden om een proefrit te maken in de Galant van uw keuze. U houdt er bovendien een gratis minivakantie wel eens af. Hoe lang kun je doorgaan met het (max. 3 overnachtingen) voor 2 personen aan NOG MOOIER KON» vraagde nog peifekter maken van een auto die je eigen lijk al perfekt vindt?" DE NIEUWE GALANT Inderdaad: de nieuwe Galant zal smaak-en kwaliteitsbewuste mensen nog meer aanspre ken dan zijn roemruchte voorgangers. Dat de technologie bij Mitsubishi bepaald met stilstaat blijkt uit tal van interessante détails en wordt nog eens extra onderstreept door een garantieschema waaruit het opperste vertrouwen van Mitsubishi in het eigen produkt duidelijk naar voren komt. Want net als alle andere Mitsubishi's knjgt ook uw Galant de unieke 1-2-3 jaar garantie mee met een schema dat tot 3 jaar of 100.000 km lang extra zekerheid geeft. Op korrosie van binnenuit geeft de fabnek maar liefst 6 jaar over. De meuwe Mitsubishi Galant al vanaf f 23.995,-* (inkl. BTW, exkl. anti-korrosiebehan- deling en aflevenngskosten). Importeur: Hart Nibbng Greeve B.V, Sassenheim. fël. 02522-66111. Wijzigingen voorbehou den. LEIDEN OUDSHOORN, Levendaal 136-138, tel. 071-149341. LEIDERDORP OUDSHOORN, Tbuwbaan 5. tel. 071410141.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14