n Offensief leger Bouterse tegen groep-Brunswijk Verwarring over koppeling van SDI en Euroraketten U wilt geen akkoord 3 -\m Invalide Nederlander smokkelt heroïne Ershad gaat verkiezingen Bangladesh „winnen" food weer in ÏAiid-Spanje Op zoek naar Ware Kameraad" Amnesty veroordeelt Nederland BUITENLAND CcidACOotVKMlt WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 PAGINA 5 Amerika telt 26 miljardairs NEW YORK De Verenigde Staten tellen dit jaar 26 dollarmiljardairs, negen meer dan in 1985. De rijkste van hen is de 68-jarige Sam Moore Wal ton, grondlegger van een grootwinkelbedrijf met filialen in het zuiden van de Verenigde Staten. Het tijdschrift Forbes dat de grote vermogens in Amerika elk jaar catalogiseert schat het for tuin van Walton op 4,5 miljard dollar. Het is in een jaar met zestig procent gegroeid. De tweede plaats op de lijst wordt ex-aequo gedeeld door John Werner Kluge en Henry Ross Perot, die aan bet hoofd staan van respectievelijk ebn audiovi sueel en computerimperium. Zij bezitten elk naar schatting 2,5 miljard dollar. Hoewel nog steeds geldt dat je in Amerika van krantenjongen miljo nair kunt worden 179 miljonairs maakten op ei gen kracht fortuin mag het belang van het er ven van familiekapitaal niet worden onderschat. Bijna tien procent van de rijkste Amerikanen be hoort tot de families Rockefeller en Du Pont. Evacuatie PLO uit Tunesië KAIRO De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO heeft besloten haar militaire aanwezigheid ip Tunesië direct te beëindi gen en brengt haar strijders momenteel over naar Soedan, Irak en Zuid-Jemen. Dit heeft het semi-officiële Egyptische persbu reau MENA gemeld. De organisatie ver plaatste haar hoofdkwartier naar Tunis, na dat PLO-voorzitter Arafat en zijn troepen tijdens de Israëlische invasie in 1982 van hun bases in Libanon werden verdreven. De betrekkingen tussen de PLO en de re gering in Tunis raakten verstoord nadat Is raëlische gevechtsvliegtuigen in oktober 1985 het PLO-hoofdkwartier in Tunis ver woestten. Uit vrees voor nieuwe aanvallen hebben de Tunesische autoriteiten vermoe delijk aan Arafat duidelijk gemaakt, dat zijn strijders niet langer welkom zijn. Strafvermindering Poolse moordenaars WARSCHAU Het Hooggerechtshof in Polen heeft de gevangenisstraffen verminderd van drie van de vier vei ligheidsbeambten die in oktober 1984 de oppositionele priester Jerzy Popie- luszko ontvoerden en vermoordden. Regeringswoordvoerder Jerzy Urban verklaarde gisteren in Warschau dat alleen de hoofdverdachte kapitein Pio- trowski van de amnestie is uitgesloten. De Poolse priester Zych en de student Metqjczuk, die in 1982 elk tot zes jaar gevangenisstraf werden veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de moord op de politieman Zdzislaw Karos, zijn in vrijheid gesteld. De strafverminde ringen moet volgens Urban het natio nale begrip in Polen dienen. In Zuid-Afrika 9000 kinderen in gevangenis JOHANNESBURG In Zuid-Afrika zijn sinds de afkondiging van de nood toestand op 12 juni ongeveer negendui zend kinderen en jongeren door de po litie gevangen genomen zonder dat jus titie er aan te pas kwam. Onder hen zijn minstens één jongen van negen Jaar en een meisje van twaalf, aldus een >ekendmaking van een hulporganisatie in Johannesburg. De autoriteiten moe ten onmiddellijk de „barbaarse prak tijk" van het gevangen zetten van kin deren opgeven en de duizenden kinde ren en jongelui uit gevangenschap ont slaan, aldus het „Comité van steun aan familieleden van gevangenen in poli- tiehechtenis". TV-serie wekt woede van Kremlin en VN NEW YORK Een Amerikaan se televisieserie over de verove ring van de Verenigde Staten door de Sovjet-Unie heeft de woede gewekt van de Verenigde Naties en de Sovjet-Unie. In de film, die in februari door de televisiemaatschappij ABC zal wor den uitgezonden, worden de Vere nigde Staten d^or Sovjettroepen on der de voet gelopen. Het Rode Leger krijgt daarbij steun van een VN-vre desmacht. De twaalf uur durende se rie „Amerika" speelt zich af in 1996. De Verenigde Staten zijn dan omge doopt tot „De Amerikaanse Sovjet republiek van de Verenigde Naties". De befaamnde „blauwhelmen" van de VN-vredestroepen zijn in de tele visieserie „withelmen" geworden, die moordend en plunderend door het land trekken en het Capitool in brand steken in een scene die herin neringen oproept aan de brand van de Reichstag. Een woordvoerder van de VN betitelde de serie, die ABC 32 miljoen dollar heeft gekost, als „vol strekt paranoïde". Het voornemen van ABC de serie begin volgend jaar uit te zenden kan de Amerikaanse televisiemaatschappij ook in botsing brengen met de Sovjet-Unie. De Sovjetautoriteiten hebben al ge dreigd dat zij alle samenwerking met ABC zullen stopzetten als de serie op de Amerikaanse televisie komt. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Een 40-jarige Nederlandse in valide man is door de drugsbrigade van de poli tie van Madrid gearres teerd op bechuldiging van het smokkelen van 6,5 kilo pure heroïne. Vol gens de politie was de he roïne afkomstig uit Am sterdam. De waarde op de Spaanse zwarte markt be draagt ruim tien miljoen. De drugs werden aangetroffen in dertien zakken die waren verstopt in de Chevrolet-be- stelwagen van de man, die speciaal aangepast voor het ge bruik door de invalide man. In verband met zijn handicap is de Nederlander niet opgeslo ten in de gevangenis maar ligt tiij onder politiebewaking in een ziekenhuis in Madrid. De leroïne-smokkelaar is volgens een woordvoerder van de poli tie vermoedelijk lid van een nternationale bende, die haar ïoofdkwartier heeft in Am sterdam. De man kan rekenen op een jarenlang verblijf in de gevangenis of het gevangenis- tiekenhuis. De straf voor het smokkelen van heroïne is in jpanje bijzonder hoog. DEN HAAG/PARAMA RIBO De strijd in Oost- Suriname tussen het Na tionale Leger en de op standelingen onder lei ding van Ronnie Bruns wijk woedt voort, zo is gis teren uit betrouwbare bron in Paramaribo is vernomen. In het weekeinde zijn twee mannen van Brunswijk in de omgeving van Moengo door militairen doodgeschoten. Veel inwoners van Moengo en om geving zijn naar de hoofdstad getrokken om de strijd te ont vluchten. Een patrouilleschip van het Surinaamse leger heeft de af gelopen dagen vanaf de Cotti- ca-rivier schoten gelost in het bos rond Moengo. Zegslieden in Paramaribo spreken van een hevige strijd. Legerleider Bouterse meldde vorig weekeinde dat het leger een grote aanval is begonnen tegen Brunswijk. De lucht macht werd ingezet en vlieg tuigen wierpen granaten af langs de Cottica-rivier, in de omgeving van Moengo en op Stoelmans-eiland in de Maro- wijne-rivier. De Raad voor de Bevrijding van Suriname heeft zijn af schuw uitgesproken over het offensief van het Surinaamse leger. „Tienduizenden weerlo ze Surinamers worden direct met de dood bedreigd nadat Bouterse liet weten desnoods gebieden plat te branden en niet terug te deinzen voor de taktiek van de verschroeide aarde". De Raad heeft een beroep ge daan op de Nederlandse rege ring humanitaire hulp te ver lenen aan de bevolking in Oost-Suriname. Volgens de Raad wordt de bevolking in Oost-Suriname bedreigd door dat Bouterse het gebied iso leert en gebruik maakt van strijdmethoden die „dood en verderf zaaien". „Nederzettingen worden ver nietigd en onschuldige mensen worden gedood of van huis en haard verdreven". In het Ma- rowijne-gebied heerst een ern stig gebrek aan medicijnen, voedsel, kleding en andere le vensbehoeften. De Raad zegt bezorgd te zijn over het inschakelen van hon derden Libiërs in de strijd te gen Brunswijk. „Deze Libiërs treden op als instructeurs in het leger om de soldaten van Bouterse vertrouwd te maken met moderne wapens en doen ook mee aan acties van het le ger tegen de vrijheidsstrij ders". De autoriteiten in Paramaribo ontkennen overigens dat Libi sche adviseurs naar Suriname zijn gekomen en deelnemen aan de strijd tegen de opstan delingen. Van onafhankelijke zegslieden was geen bevesti ging te krijgen van de berich ten over de komst van Libiërs. DHAKA Al voor de stemlokalen vandaag hun deuren openen s president Hossain Mohammad Ershad van Bangladesh zeker /an de overwinning. De elf andere kandidaten voor het hoogste politieke ambt in het land genieten nauwelijks bekendheid en ile twee belangrijkste oppositiegroeperingen boycotten „de ichijnvertoning". De 56-jarige Ershad, die vier jaar geleden na pen militaire staatsgreep aan-de macht kwam, noemt de verkie zingen „een nieuwe stap op weg naar het herstel van de demo cratie". De oppositiecoalitie van Sheikh Hasina Wajed, voorzitster van de Awami Liga en dochter van de eerste president van Bangla desh, weigert deel te nemen omdat zij op grote schaal fraude vermoedt. Eishad heeft de oppositie bovendien willen intimide ren onder meer door het arresteren van belangrijke leiders. Am nesty International maakte onlangs bekend dat in Bangladesh honderden ongewapende burgers door regeringstroepen zijn doodgeschoten. Onder het bewind van Ershad zou ook het aan tal martelingen in gevangenissen zijn toegenomen. lALICANTE Als gevolg van stormachtige buien die vanaf iet weekeinde grote delen in iet zuidoosten van Spanje teis- eren, worden dorpen en ste len bedreigd door overstro- ningen. Duizenden inwoners lebben in de nacht van maan- lag op dinsdag voorzieningen {etroffen om het sterk wassen- le water in riviertjes en door dans droge beddihgen tegen gaan. Er zijn geen meldin- a van slachtoffers maar wel 'ordt schade gemeld aan de igsten. Met name de citrus- i katoenaanplant hebben •.ware schade ondervonden, let Spaanse Nationale Meteo rologische Instituut voorspelt imeer regen in de komende da gen in de streken rond Alican te en Murcia. De streek wordt [vaker in oktober geteisterd- idoor hevige regenval vanwege de grote temperatuurverschil len die bekend staan als gota [fria. Bij hevige regenval vori ge week in de buurt rond Va lencia werden zes mensen ge- jdood. Chaos op vliegveld Bij de immigratiedienst van het Londense vliegveld Heathrow ontstond gisteren een chaos door de komst van duizenden mensen uit India en omringende landen, die probeerden om vóór midder nacht toegang te krijgen tot Groot-Brittannië. Vannacht is een nieuwe wet van kracht geworden die verblijfsvergunningen van twaalf maanden verplicht stelt voor alle reizigers uit India, Pakistan, Ban gladesh en enkele Afrikaanse landen. In 1985 werden in totaal 260.000 mensen uit India, Bangla desh en Pakistan toegelaten tot Groot-Brittahnlë. Omdat velen van hen illegaal in Groot-Brittannië blijven, heeft de Conservatieve regering besloten verblijfsvergunningen verplicht te stellen. SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL ^70) „We zoeken een patiënt, krantenme- ieer," antwoordde het lieve zustertje. „Hij is ipoorloos verdwenen, ziet u?" - „O juist, de :aak is mij duidelijk," zei Sipko en hij begon ij- 'erig notities te maken. „Bij jullie verdwijnen de tatiënten spoorloos en dan zoeken jullie ze met ien verrekijker weer op in het riool. Ja ja, zo logisch als wat. Waar zou je hem ónders moeten moeken? En wie is die patiënt dan wel, als ik het 'ragen mag?" - „Een zekere Kareltje Knetter, irantemeneer," antwoordde het lieve verpleeg stertje gedwee. - „Wètll??" riep Sipko opge- vonden uit. „Is Ka... ka... kareltje Knetter poorloos verdwenen? Hiep hoi! Dat is een ex tra editie waard! Bedankt, lieve kind! Wij gaan iog wel ereis naar de bioskoop! Hiep hoi!" - En 'oef, daar sprong de kundige kerel alweer in zijn auto. Hij wuifde de zuster nog eens ten afscheid loe en raasde toen in één ruk naar het grote ge bouw van de krant. En als iemand er soms nog aan twijfelen mocht, dan kan hem nü wel duide lijk worden, dat hij wist wat werken was. Want zie, nog vóór het donker was renden de kran tenjongens al de straat op met een extra editie. Sipko had er een zevenkoloms kopregel boven gezet, van een 72-punts kapitaaltje. En daar stond dan te lezen: Kareltje Knetter, de myste- rie-midvoor, verdwenen!! Verplegend personeel zocht in de riolen!! - Dat was natuurlijk voor de lezers opwindend genoeg, maar het haalde niet veel uit. De helikopter van Opopol Istietof be vond zich immers al aan de grens van Barrebe- rië, hoog boven de barre bergmassieven, die men wel eens schertsenderwijs de „granieten muur" pleegt te noemen. Deze bijkans niet te passeren bergmassieven scheiden Barreberië van de vrije, beschaafde'wereld. Kijkmij nou PEKING Iedere zondagmiddag gaan tientallen in woners van Peking naar een park naast de Verboden Stad op zoek naar deWare Kameraad". Sinds een bu reau voor partnerbemiddeling per computer een kan toor heeft geopend in een hoek van het Cultuurpaleis voor de Arbeiders, is het park een favoriete ontmoe tingsplaats geworden voor de eenzamen onder de be volking van de Chinese hoofdstad. Het bureau, dat slechts enkele uren per week geopend is, kan bij lange na niet voldoen aan de vraag. Maar de vrijgezellèn geven de moed niet op en gaan zelf op zoek in de lange rijen mensen die zich bij het bureau willen laten inschrijven. Sommige vrijge zellen besteden vrijwel al hun vrije dagen op deze plaats, altijd op dezelfde missie. „Chinezen praten niet gemakkelijk met vreemden, zij zijn een beetje ouderwets. Zij worden graag geïntroduceerd door iemand die zij kennen", zegt iemand. „Ze komen hier graag omdat ze weten dat iedereen hier met hetzelfde doel komt". De afgelopen jaren zijn in tal van Chinese steden bemiddelings bureau's opgericht, hoewel veel Chinezen nog gebruik maken van de diensten van de traditionele koppelaars. Volgens een re cent artikel in het Chinese Volksdagblad blijkt uit onderzoek, dat slechts een derde van de pasgetrouwde paartjes elkaar op eigen kracht heeft gevonden. (vervolg van voorpagina) LONDEN W ASHING- visie-interview te verwachten dat de Geneefse onderhande- lingen, geheime gesprekken TON^ He't iVonduideliik en een ontmoeting in Wenen i ui\ net is onauiaenjK tussen ShuUz en Sjevardnadze of er naar de mening van uiteindelijk zullen resulteren de Sovjet-Unie een apart jn een wapenovereenkomst, akkoord kan worden ge- „Ik denk dat we ten slotte een sloten over de raketten akkoord zullen hebben omdat voor de middellangse af- de Russen en wij dat willen", nemen in de ruimte. President Reagan meent dat een derge lijk verbod het SDI-program- ma zou vernietigen. Volgens zijn medewerkers zijn proeven in de ruimte nodig met laser wapens, infrarode sensoren die raketten moeten opsporen en met andere technologieën voor bezien zijn we nog tientallen jaren verwijderd van het plaatsen van wat voor een ef fectieve defensie dan ook", al dus Charles Monfort, een ruimtewapendeskundige van het Verbond van Bezorgde Wetenschappers dat kritisch staat tegenover het SDI. Tien stand in Europ top in Od de aldus ReSan- r Amerikaanse deskundigen Strandde verschillen van mening over het vernietigen van vijandelij- jaar laboratoriumonderzoek een voorstel hiertoe op de de vraag welke gevolgen het controverse over de ruim- SDI-project zou ondervinden tewapens. Maar volgens van 6e eis van de Sovjet-Unie, Viktor Karpov, de belang- dat gedurende tien jaar verbo- ke raketten. Sommige specia listen zijn echter van oordeel dat het verbod geen enkele consequentie zou hebben. Zij wijzen erop dat er in het labo ratorium genoeg vooruitgang kan worden geboekt in het on- zou dat tijdsschema niet ver anderen, meent hij. Het Penta gon wil de komende vijf jaar in de ruimte tientallen anti-ra ketproeven nemen. Vorige maand werd er nog zo'n proef gehouden die na afloop een rijkste Russische onder handelaar bij de bespre kingen in Genève, kan over de Euroraketten worden onderhandeld zonder daarbij de Ameri kaanse Star Wars-plannen te betrekken. Sovjet-woordvoerder mov beklemtoonde gisteren op den wordt militaire proeven te derzoeksprogramma. „Reëel volledig succes werd genoemd. 99 WASHINGTON Nadat hun topconferentie op IJs- Gerasi- land was mislukt, maakte de Amerikaanse president Tijdens een laatste onderling president nog nooit zo grim- overleg piet zijn adviseurs ™jg te hebben gezien. kondigde Reagan aan: „Dit is het laatste aanbod". Toen hij het voorlegde en Gbrbatsjov dl"l^™oSlerovJrddè fie^ail Soyjetlürqieider zijn a*„dj»,nt herhaalde dat strategische wapens, middel- Gorbatsjov duidelijk, dat lange-afstandsraketten (INF) hij twijfelt aan diens op- het tan voor een ruimte- Volgens de New York Times was Reagan verrast dat Gor batsjov op de IJslandse top zulke vérgaande voorstellen voor wapenbeheersing op tafel en de ruimtebewapening één pakket vormen. De Ameri kaanse onderminister van de fensie Richard Perle herhaal de gisteren in een interview, dat Washington deze koppe ling niet erkent. Hij zei ook, dat in Reykjavik niet meer over mogelijke deelakkoorden rechtheid. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis zei Reagan Gorbatsjov botweg: U wilt eigenlijk helemaal geen akkoord". Volgens de New York Times verliep het gesprek iets an- schild tegen binnenkomende legde. „Dit zou geen topconfe- rentie zijn. We zouden deze onderhandelingen helemaal niet voerenzou Reagan heb ben geroepen. Volgens de Newyorkse krant kernraketten destabiliserend werkt en zal leiden tot eep Amerikaanse technologische doorbraak in de ruimte, pakte Reagan zijn papieren bij el kaar en verliet de kamer, ken- zou Reagan zijn aanbod heb- nelijk kwaad. Gorbatsjov, die tien herhaalde het resultaat is gesproken, toen duidelijk ders. Reagan zei: „Ik denk dat werd dat een „grote overeen- u geen topconferentie wilde". zei dat de president een „histo rische gelegenheid" had ge mist, nam eveneens zijn papie- van het SDI-onderzoek te de len met de Sovjet-Unie. Maar dat aanvaardde Gorbatsjov ren van tafel en daarmee was niet. „Ik geloof niet dat u het komst" onhaalbaar was we gens het geschil over SDI. Gorbatsjovs antwoord zou zijn geweest: „Wel, er is nog tijd". Donald Regan, stafchef van Daarop snibde Reagan: „Nee. het Witte Huis, zei in een tele- dat is er niet". bijeenkomst afgelopen. Oudgediende Witte Huis-jour nalisten die Reagan uit de villa Hofdi zagen komen, zeiden de wilt delen. U wilt niet eens de olie- en gas-technologie met ons delen', haalde de Times de Sovjet-leider aan. Poolse regering wil samenwerking met Lech Walesa WARSCHAU De Poolse regering heeft gisteren gezegd dat zij samenwerking met de oprichter van Solidariteit, Lech Walesa mogelijk acht, vooropgesteld dat hij afstand neemt van „extre misten" in de verboden vakcentrale en toezegt het communisti sche systeem te zullen respecteren. Walesa zei daarop de uitno diging ernstig te nemen wanneer zij schriftelijk werd verstrekt. „Maar afgezien daarvan", voegde hij toe „stelt men geen voor waarden als men iemand een uitnodiging stuurt". Walesa had eerder gezegd dat hij zou blijven vechten voor de wederopstan ding van Solidariteit en de legaliteit van te blijvén verdedigen. LONDEN Nederland geniet de twijfelachtige eer voor te komen in het jaarboek 1985 van Amnes ty International. Dat is ge beurd vanwege het terug sturen van 45 Tamils naar Sri Lanka. Amnesty ziet dit als een schending van de mensenrech ten, omdat deze Tamil-vluch- telingen in Sri Lanka bedreigd werden. De organisatie heeft Nederland gevraagd te stop pen met het terugzenden van vluchtelingen. Deze schending van de men senrechten valt echter in 't niet bij die van veel andere landen. Amnesty heeft vorig jaar uit 128 landen meldingen binnengekregen over schen dingen van de mensenrechten. In 1985 zijn zeker 1.125 men sen geëxecuteerd in 44 landen. Maar het werkelijke aantal ligt door regeringsgezinde groepen in Zuid-Afrika en in Peru, en over willekeurige arrestaties, martelingen en illegale execu ties van gevangenen in Chili, Uganda en Indonesië. In Iran werden 470 executies waarschijnlijk veel hoger, om dat veel executies in het ge heim worden uitgevoerd. Am nesty verklaarde dat in 80 pro cent van de 159 VN-landen de mensenrechten met voeten waren getreden. Er is echter meer pressie op regeringen en er zijn qieer te- bekend en er kwamen meldm- kenen dat de regeringen daar- gen binnen over zo n 300 exe- op reageren. Het wordt voor cuties in het noorden van Irak, een regering steeds moeilijker maar ook hier ligt het werke- om schendingen van de men- Jijke aantal waarschijnlijk veel senrechten te verheimelijken, hoger, aldus Amnesty. In Zuid-Afrika zijn zeker 137 In het rapport wordt melding mensen opgehangen, in Soma- gemaakt van de moord op lië zijn ruim 100 mensen ge- honderden dorpelingen door ëxecuteerd, in de Sovjet-Unie Russische troepen in Afgha- 27 én in Bulgarije, Tsjechoslo- nistan, de verdwijning van 200 wakije, Hongarije en Polen ze- Colombianen die door rege- ker 20. ringstroepen waren opgepakt, tal van door rechtbanken ge- De Oostbloklanden werden sanctioneerde executies in genoemd vanwege de hard- Irak, Iran en China en de vochtige behandeling van dis- moord op tientallen Turken in sidenten. In Bulgarije zouden Bulgarije. veiligheidstroepen meer dan 100 Turken hebben gedood in Ook vermeld werden berich- het kader van een campagne ten over politieke moorden voor gedwongen assimilatie. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer "1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ceidóc Qowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5