'aarden helpen deelnemers ian dertiende Strontrace JOUR NAAL ^oorschoten subsidieert lokale radio Mil Mil een woningen langs S4 in Valkenburg CDA: Duidelijkheid over Hoofdstraat EIDEN OMGEVING fieidaeSotMO/nl WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 PAGINA 13 [oken taboe li Voorhout lORHOUT lie ver- ideringen van de raads- immissies en gemeente- jad in Voorhout raken rokerig karakter Syïjt. Burgemeester en iethouders van deze ge- eente hebben namelijk ten weten dat roken tij- is deze bijeenkomsten ior hen niet meer op ijs wordt gesteld. Op de ur van de publiek tri ne zal een bordje met tekst „Roken niet toe staan" worden beves- d- Bromfietsers op de bon ALPHEN AAN DEN RIJN Motorsurveillanten van de Alphense politie hebben gis teren tussen tien en drie uur een bromfietscontrole gehou den in de hele gemeente. In totaal kregen 28 bromfietsers een bekeuring: 23 brommers waren opgevoerd, vijf ver toonden andere gebreken. Wanneer de politie vermoed de dat een brommer was op gevoerd, werd deze meege nomen naar het bureau. Na controle mocht de eigenaar het voertuig weer mee naar huis nemen. Chauffeur valt tijdens lossen ZOETERWOUDE Een Bel- gische vrachtwagenchauffeur is gistermiddag licht gewond geraakt bij het lossen van zijn voertuig. Het ongeluk gebeur de op de Produktieweg in Zoe- terwoude. De man stond in de laadbak van de vrachtwagen terwiil hij een pakje los pro beerde te trekken. Daarbij scheurde het karton plotseling, waardoor de man achterover uit de laadbak op straat viel. Hij is met lichte verwondingen naar het Diaconessenzieken- huis gebracht. Na behandeling kon hij weer naar huis terug keren. Politie verwijdert fietsen bij station ALPHEN AAN DEN RIJN De politie heeft gistermiddag 26 fietsen weggehaald bij het station en meegenomen naar het bureau. De eigenaren kun nen de stalen rossen tegen betaling van een boete van tien gulden terug krijgen. Sinds het station is opge knapt, mogen fietsen en bromfietsen niet meer rond het stationsgebouw worden geplaatst. Volgens een woordvoerder is de Alphense politie van plan vaker een dergelijke „schoonmaakactie" te hou den bij het station. Ambassadeur China bezoekt veiling RIJNSBURG De ambassa deur van China in Nederland, mevrouw Wang, brengt dins dag 21 oktober een bezoek aan de bloemenveiling Flora. Me vrouw Wang zal worden rond geleid over de veiling en daar een exportbedrijf in snijbloe men en potplanten bezoeken. Tevens neemt zij een kijkje in de proeftuin Rijnsburg en be zoekt zij een droogbloemenbe- drijf in de oude veiling. De reis door Rijnsburg wordt be sloten met een ontvangst bij een bedrijf dat bloembollen in- en uitvoert. Mevrouw Wang komt om half negen 's och tends in Rijnsburg aan. Poging tot doodslag HILLEGOM Een 23-jarige Hillegommer is gisteravond rond ze ven uur op de galerij van een flat aan de Mauritslaan aangehou den wegens poging tot doodslag. De man was een kennis met een groot mes te lijf ge gaan. De kennis kwam met de schrik vrij. De juiste toedracht is nog niet bekend. Kanaries verbrand AARLANDERVEEN Een ste nen schuur achter een boerderij aan het Zuideinde in Aarlander- veen is vannacht rond vijf uur geheel uitgebrand. Alle 23 kana ries die in een volière in de schuur rondfladderden, zijn ver brand. In de loods was een sauna aangebracht, bovendien werd het gebouwtje gebruikt als houtops lagplaats en als stal voor schapen. Er waren vannacht geen schapen in de schuur. De brandweerkorp sen van Zwammerdam en Aar- landerveen hebben het vuur ge blust. De schuur is met de grond gelijk gemaakt; de schade wordt geschat op 15.000 gulden. Van daag wordt een onderzoek ge daan naar de oorzaak van de brand. Jonge fotokunstenaars exposeren in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse wethou der van welzijnszaken mevrouw H. S. Graniews- ki-Wijnands opent zaterdag 18 oktober om 13.30 uur een tentoonstelling van werken van zes jonge fotokunstenaars. Tot en met maandag 3 novem ber is de expositie in het gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg te bezichtigen. De expositie werd ontwikkeld door de tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Zuid-Holland. Na de ten toonstelling „Jonge schilders" is het nu de beurt aan de fetokunstenaars. Er zullen fotowerken te zien zijn van Gina K., Jack Kielen, Clemens Zalm, Ewoud Traast, Ernst Moritz en Niek Ver schoor. Een catalogus van fotowerken van deze kunstenaars is tijdens de expositie voor 3 gulden te koop. De tentoonstelling is op werkdagen geo pend van 10.00 tot 16.00 uur en op zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur. ,RMOND De eerste flnemer aan de dertien- Strontrace verscheen irmorgen om kwart r tien aan de wal van Park Groot Leerust de zakken koemest te •n. André Hoek uit '°kneker met Ut 'e Striio jrd twintig minuten la- gevolgd door Age idstra uit Staveren met Il[ Hoop op Welvaart en Koornstraat uit Har-, [en met De Eenvoud daar weer ruim twin- 'J minuten achter. windstilte die overdag ir de toeschouwers als een idicap voor de Strontrace d beschouwd scheen op water en vooral in de [htelijke uren erg meege- len te zijn. Te rustig zeil- ;r noemde de schippers weertype, maar geen jte windstilte. Uiteraard d er hier en daar gejaagd ;U was het ook toegestaan daar paarden voor te gebrui ken zonder dat er extra vaartijd voor werd berekend. In de Ringvaart werd die oude jaagmethode toegepast. Sommige schippers hadden van tevoren een jager met paard besproken en anderen maakten gebruik van spon taan aangeboden diensten. Echte jaagpaarden waren ui-' teraard niet meer beschik baar maar de manegèpaar- den, of partiuclieren die zich met paard en al beschikbaar stelden voldeden prima. Vroeger waren er overal langs de oevers speciale jaag paden en paarden die spe ciaal getraind waren voor dit doel. Die paarden begonnen niet direkt te trekken zoals landbouwpaarden dat doen, maar laten eerst heel voor zichtig het schip vaart ma ken en gaan dan pas echt lo pen. Die kunst bleken de huidige eendags-jaagpaarden niet machtig maar toch ga ven zij de schippers die van de viervoeters gebruik maakten een flinke voor sprong. Het ziet ernaar uit dat iedere deelnemer aan de Strontrace volgend jaar paar den zal gebruiken. De voor zieningen langs de wal (bij bochten in het water bijvoor beeld.) komen dan misschien ook nog wel terug. Met wisselende tussenpozen kwamen gisteren in de mid- dóg en avond de meeste Strontschippers voor de wal. Zij bleven precies een uur in Warmond liggen en startten daarna voor de terugtocht naar Workum, waar de wed- Eén van de deelnemers aan de Strontrace passeert de Weteringbrug. strijd eindigt en bepaald kan worden wie zich winnaar mag noemen van de zilveren brielepel. Het uur in War mond en de faciliteiten rond om de Strontrace zorgden voor veel meer publiek in het Park dan voorheen. De Stichting Zeilvaart War mond zette een flinke tent in het Park waarin een video presentatie van verschillende zeilevenementen plaatsvond en verstrekte alle informatie omtrent hét verloop van de race aan iedere belangstel lende. 'RSCHOTEN •rschoten-lokaal" jgt een startbedrag van J500,- voor de aanschaf O twee opname-appara- |t met toebehoren. De 5flio-omroep is een on- afdeling van Omroep land en verzorgt we- 'Jijks op dinsdagavond n 7 en 8 uur een spe- tl Voorschotense pro- imma. idat de omroep geen enkele subsidie krijgt, werd het start bedrag gevraagd. Voor CDA en D66 bleek dat gisteravond tijdens een commissievergade ring geen enkele probleem. Mevrouw M. Breunesse (PvdA/PPR) was bereid een startsubsidie te verstrekken, maar wilde dat graag behan delen tijdens de jaarlijkse be groting zoals ook andere ver zoeken van financiële behan deld worden. Willemsen (VVD) stelde dat de VVD principieel tegen het verlenen van subsidie is aan media en dus ook aan de lokale omroep: „De gemeente heeft geen taak Burgemeester P. Cannegieter hield een vurig pleidooi voor het verstrekken van de start subsidie, „want men kan van die particulieren niet ver wachten dat zij al hun spaar centjes in de omroep steken". Hij zag de lokale omroep als een middel tot binding tussen alle geledingen van het dorp. De voorzitter kreeg de toezeg ging dat indien het voorstel tot het verlenen van een financië le tegemoetkoming zodanig ge redigeerd wordt dat het woord „subsidie" niet vermeld staat, zeker de meerderheid van de gemeenteraad akkoord kan gaan. Voor de vergadering kregen de commissieleden een de monstratie met een stemma- chine. Die uiteenzetting viel positief uit, waardoor de ge meente overgaat tot aankoop van tien stemmachines. Thans zijn er 19 stembureaus, maar diverse lokalen liggen dicht bij elkaar. De machinale verwer king van stemmen is aan een bepaalde grootte gebonden. De plaatsbepaling van ieder stem bureau wordt dusdanig dat niemand meer dan 400 meter behoeft te lopen en bovendien zijn er drie stembureaus on dergebracht in een bejaarden tehuis, waardoor in elk geval de bejaarden er niet slechter op worden. Er komt een goede voorlichting vooraf voor de burger, aldus B en W, en voor de ambtenaren betekent het een enorme tijdbesparing. Tien minuten na afloop van de sluiting van een stemlokaal geeft de machine alle informa ties. \chrijfavond volgende schrijfavond -a[3/7 de werkgroep Amnesty \ternational is op donderdag Het Onderdak aan de hoofdstraat 167 in Sassen- ,ieim. De bijeenkomst duurt 'a/7 half acht tot half tien. 'oor meer informatie kan 'en bellen met John van 'elzen, telefoon 02522-17518. ineen t het leven en werk van Vin- Ient van Gogh staan donder- -Iag centraal bij een lezing 'iet dia 's in de grote zaal van Hoeksteen aan het Karei >ormanplein 2 in Hille- >m. Drs. E.E.C. Jellema- 'an Woelderen zal de loop- lan van de illustere schilder handelenDe lezing begint 20.30 uur. Kaarten kosten '4,50 en zijn verkrijgbaar in het kantoor van de Kul- irele Baad aan de Prinses enelaan in Hillegom en avonds aan de zaal. NCVB De afdeling Noordwijk aan Zee van de Nederlandse Christen Vrouwenbond be legt op donderdag een leden vergadering. Plaats van sa menkomst is het Buurthuis aan de Hoofdstraat 11 in Noordwijk aan Zee en het aanvangstijdstip is acht uur. De heer Bakker uit Oegst- geest behandelt het onder werp: .Ontmoeting Mos lims". Nieuwe leden en gas ten zijn welkom. Papier De twee kunstenaars Jas en Klinkhamer exposeren van 16 oktober tot en met 2 no vember in Artopa aan de Grevelingstraat 50 in Lisse. Het tweetal noemt zijn werk „Sybarit Kunst". Jas en Klinkhamer maken kunst op papier. „Wij willen een spie gel naar het innerlijk be wust- of on bewustzijn van de mens maken", zo zeggen de kunstenaars. De expositie is op donderdag, zaterdag en zondag van half twee tot half vijf geopend en op donder dagavond van half acht tot half tien. CDJA De regionale kern Bollen streek van het Christen De mocratisch Jongeren Appel (CDJA) houdt donderdag een thema-avond met het onder werp „Een blik op het sociale zekerheidsstelselMe vrou w Kraaije veld - Wou ters, Twee de Kamer-lid voor het CDA zal hierover een inleiding verzorgen. Tevens zal ge tracht worden iemand uit de vakbondswereld voor deze avond uit te nodigen. Er zal ruime gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Plaats van samenkomst is het par ty/bowlingcentrum De Oude Tol aan de Hoofdstraat te Sassenheim. De bijeenkomst begint om acht uur. Meidengroep De meidengroep Festy treedt vrijdagavond op in Blues Brothers aan het Henri Du- nantplein 11 in Hillegom. De formatie bestaat uit drie vrouwen en brengt swingen de muziek ten gehore. De zaal gaat om negen uur open, de toegang is gratis. Bingo In het Poelhuys in de Poel polder in Lisse wordt in het kader van de speelgoed-actie vrijdagavond bingo gespeeld. De opbrengst is bestemd voor het huis Vlietenburg in' Voorburg. Het balletje gaat om acht uur rollen. Er vol gen nog twee bingo-bijeen komsten voor dit doel: op 31 oktober in de Voorhof aan de Bondstraat en op 15 novem ber voor de jeugd in het Poelhuys. Jas en Klinkhamer. Speelmarht Stichting JIVAK houdt mor gen in Valkenburg een speel markt tussen één en vijf uur in „De Terp". Dan zal De Speelkar staan opgesteld met zo 'n 25 spelletjes voor jong en oud. De plaatselijke Rabo bank stelde deze kar beschik baar. De plaatsgenoten Jan Pen en Henk Sloos laten hun modeltreinen zien op het po dium van de grote zaal. Te vens zullen er voor de oudere jeugd nog een paar compu terspellen worden neergezet. Collecte De vorige week in Sassen heim gehouden collecte voor geestelijk gehandicapten heeft het record-bedrag van 5.900,- opgebracht. Dat is ruim 1000,- meer dan vorig jaar. iLKENBURG Ten tfden van de nog aan te [■feen weg S4 kunnen pn woningen gebouwd frden. Het behouden een bufferzone tussen len en Den Haag ikt dat onmogelijk. f1 is het college van B W van mening dat in gebied kassen en be- jfswoningen mogen ko lk s lens een vergadering van de commissie ruimtelijke or dening en verkeer liet het PvdA-raadslid A. P. Bremer weten dat hij hoge prioriteit stelt aan de bufferzone. „Die moeten we geen geweld aan doen", merkte hij op. De CDA-er J. van Laarhoven was van mening dat voor de toekomst belangrijk zal zijn dat er duidelijke plannen vastgelegd worden. Het VVD-raadslid P. Mizee vond dat het mogelijk moet zijn dat Valkenburg naast kas senbouw ook bedrijfswonin gen in dit gebied plaatst. „Als je bedenkt dat Wassenaar plannen heeft om in dit ge bied 750 woningen te bou wen, moet dat toch kunnen", aldus Mizee. Een architect en bewoner van de Legiondreef heeft een alternatief voorgesteld voor de plannen met de Le giondreef. Deze voorstellen houden in: een verkeers drempels om de snelheid van rijdend verkeer tegen te gaan. Bovendien blijft de breedte van de Dreef met dit alternatief 5,5 meter, in te genstelling met het vorige plan dat was voorgesteld door een andere bewoner van deze straat. De commis sie adviseerde B en W om het tweede voorstel tot uit voering te brengen mits het verkeer voldoende afgeremd zal worden. A. P. Bremer (PvdA) vroeg B en W aandacht voor het feit dat het snelverkeer in het Rijndorp roekeloos zijn weg gaat getuige de vele schade aan de verkeersbor den langs de weg. Nu zijn het nog paaltjes straks misschien de burgers waarschuwde het raadslid. D. de Vries (CDA) merkte op dat bij het laden en lossen voor de Kwantum hallen aan de Voorschoter- weg, door vrachtwagens met oplegger zeer gevaarlijke si tuaties ontstaan voor het voorbij rijdend snelverkeer. Dit was ook burgemeester C. Sinke niet ontgaan. NOORDWIJK Er moet dui delijkheid komen over de ge wenste verkeerssituatie in de Hoofdstraat. Dat schrijft CDA- fractievoorzitter R. Dessing in zijn algemene beschouwingen over de begroting voor 1987, die dit jaar met een schriftelij ke ronde zijn begonnen. Vol gende week woensdag zullen burgemeester en wethouders schriftelijk op de beschouwin gen reageren. Voorheen gaf het college van B en W mon deling antwoord. Het debat en de vaststelling van de begro ting blijft zoals het was. De ge meenteraad trekt hiervoor een middag en een avond uit en wel op dinsdag 28 oktober. Men begint om 14.00 uur. Bij de afsluiting van de „kop" van de Hoofdstraat heeft het belang van de voetganger voorop gestaan, schrijft Des sing verder over de Hoofd straat. Hij vraagt nu om een evaluatie-nota, waarin ruime aandacht zou moeten worden geschonken aan de meningen van de voetgangers/consu menten, maar evenzeer aan die van de winkeliers en ande re belanghebbenden, alsmede aan die van de politie. Op die manier wil men aan de weet komen hoe gehandeld moet worden met de rest van de Hoofdstraat. In de verkeerspa- ragraaf van het CDA wordt verder aandacht geschonken aan de verlichting van de Boender en omgeving in het Langeveld. Van de dooddoe ner: „Er is geen geld, maar we zullen het bekijken", wil Des sing af. De fractievoorzitter van het CDA pleit voor een 30 km-maximum in het woonge bied Vinkenveld. Om de Snel heid nu reeds in te dammen wil hij van deze totale rond weg (Tolhoren) een 30 km- weg maken. Dessing vraagt het college te onderzoeken of een en ander te realiseren is. De verkeers- en parkeersitua tie in de Voorstraat is af en toe chaotisch en mag niet langer voortbestaan, merkt Dessing verder op. Ook Schelvis (PAN) gaat in zijn algemene beschouwing op een aantal verkeersproblemen in. Het PAN blijft van mening dat de Hoofdstraat geheel moet wor den afgesloten voor het gemo toriseerde verkeer, verklaart Schelvis. In zijn algemene beschouwing betrekt Dessing ook het oude renbeleid. Dit heeft voor het CDA een hoge prioriteit, deel de hij mede. Huisvesting is een aspect van dit beleid. Met be langstelling wacht de fractie de resultaten van de enquête af anaar angaande de woonbe hoeften onder ouderen. Als symptoon, dat niet in voldoen de mate rekening wordt ge houden met de ouderen, illus treerde Pessing met een voor beeld: „Enige tijd geleden zijn bij een aantal bushaltes in het dorp nieuwe wachthuisjes ge plaatst. Jammer genoeg zonder bankjes". Het gemis van een bedrijven terrein ten behoeve van het midden- en kleinbedrijf (waaronder de hulpverlenende agrarische bedrijven) doet zich in Noordwijk nadrukkelijk ge voelen, schrijft fractievoorzit ter Dessing verder. Fractievoorzitter J. Smit van de VVD komt aan het eind van suggesties om in de raads vergaderingen meer efficiency te betrachten. Met verwijzing naar de notitie van de VVD: „Geld uitgeven door de gemeente op een ver antwoorde wijze!", spreekt Smit zijn voldoening uit, dat de tegenstand, die de brochure ontmoette, blijkt te zijn ver dwenen en dat binnenkort een voorstel over de aard, de aan pak, de kosten en de tijdsduur van een organisatieonderzoek kan worden verwacht. VVD'er Smit ziet wel iets in een onderzoek van het ge- meentelijk bedrijf. „Wij zullen niet schromen, zo gaat hij ver der, om eventueel impopulaire maatregelen te nemen, zoals bijvoorbeeld het „mengen" van afdelingen". Gedwongen ontslagen dienen hierbij volgens de VVD voor komen te worden. TWEEDE SPORTHAL WELKOM NOORDWIJK Het plan van de voetbalvereniging „Noordwijk" om een tweede sporthal te bouwen, wordt in de algemene beschou wingen van de fractieleiders alom met vreugde begroet. Het gemeen tebestuur studeert er op, maar men vindt dat te lang duren. Wanneer kan de voetbalvereniging gaan bouwen, vraagt Smit (VVD) en zijn christen-democratische collega wil van het college weten waarom er nog steeds geen zicht is op deze zaak. De plaats waar de tweede hal moet komen, blijkt een punt van dispuut te zijn. Dessing (CDA) plaatst een kanttekening. Gelet op de gekozen lokatie vindt hij, al is het geen onoverkomelijk probleem, dat de beide sportaccommodaties wel erg dicht bij elkaar komen te liggen. Een betere spreiding lijkt ons een aantrekkelijke gedachte. Schelvis suggereert, dat de gemeen te in het Vinkenveld een sporthal zou moeten bouwen. In de oude sporthal blijft dan voldoende ruimte over voor de voetbalvereniging Noordwijk. „Overlast horeca verziekt de badplaats" NOORDWIJK „Een be langrijke oorzaak van het onverminderd voortduren en zelfs toenemen van de overlast is het feit, dat de politie veel te lankmoedig optreedt tegen parkeer- en andere overtredingen. Dat veroorzaakt ergernis, niet alleen voor de omwonen den van bar-dancings en disco-bars, maar voor alle inwoners van de woonwij ken. Tot deze conclusie komt W. Schelvis (PAN) in zijn algemene beschouwing, waarin hij fel fulmineert tegen het avond- en nacht- publiek, dat de badplaats teistert. De overlast ver ziekt de badplaats, aldus Schelvis. De gesprekken die naar aanleiding daar van tussen klagers en bar- exploitanten onder politie leiding werden gearran geerd, hebben volgens Schelvis niet veel uitge haald. Er kwam geen ver mindering van overlast en uiteindelijk werkte het op nieuw arrangeren van ge sprekken als een rode lap op eens tier. Schelvis pleit voor het verwijderen van alle bars uit de woongebieden en aan de Grent te concentre ren. Het fout-parkeren dient onmogelijk gemaakt te worden door het plaat sen van palen en het ver smallen van de rijbaan. Dessing (CDA) achtte de opstelling van een aktie- plan tegen de overlast noodzakelijk. Hij achtte de bevoegdheden van de bur gemeester als eerst-verant- woordelijke in deze vol doende. Wij ondersteunen, aldus de heer Dessing, zijn pogingen om mede met behulp van de wegsleepre- geling, het verbaliseerbe- leid, de sluitingstijdenrege ling en het beheer van de muziekvergunningen de leefbaarheid in het dorp te verbeteren. Smit (VVD) deed de suggestie om aan de politie en de parkeer- controleurs op tijdstippen wanneer zij echt nodig zijn (tijdens de zomermaanden en de weekeinden bijvoor beeld) geen, althans zo mogelijk vakantieverlof te verlenen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13