Jonkheer mr. Emile van Lennep en het multilateraal lobbyen IOC zet Noord-Korea onder druk Grote interne spanningen in Barcelona Saidó&Qowuvnt INiets betaald, iets gevraagd' O O Receptie 1 iasco Pokerspel blijft tot het laatste moment geheim |pORT DINSDAG 14 OKTOBER 1986PAGINA9 \USANNE In het Amsterdamse kamp te Lausanne is giste- I de nodige commotie ontstaan. Vier dagen voor het IOC de den voor de Spelen van 1992 kiest, moesten de Amsterdam- ,rs zich uitputten in een ontkenning van mogelijke omkoping, begon allemaal met een publicatie in Sport Intern, een in- ptionale nieuwsbrief, uitgegeven in München. Berthold 13/(2. de vice-voorzilter van het Westduitse Olympisch Comité, i] >lddc daarin dat een afgevaardigde van olympisch Amsterdam m ujdens de Aziatische Spelen verteld had over financiële l ^stellen van Afrikaanse IOC-leden. Het ene Afrikaanse IOC- 12 wilde, in ruil voor zijn stem, geld hebben om een verkie- 16 escampagne te bekostigen, het andere vroeg om een studie- rs voor zijn zoon. Burgemeester Van Thijn, stichtings-voor- >r Geldens en NOC-voorzitter Vonhoff stelden onmiddellijk het verschijnen van de nieuwsbrief met klem dat hier geen ake van is geweest. „Er is niets betaald, er is zelfs niets ge- (Van onze speciale verslagge ver Arjen van der Sar) LAUSANNE Het is ui terst onzeker geworden of de komende Olympische Spelen van Seoel (1988) wel de „maximale Olym piade" zal worden die het Internationaal Olympisch Comité zo graag ziet. De pogingen om een deel van het programma van de Spelen door Noord-Korea te laten houden, zijn onlangs vastgelo pen op een weigering van dat land om akkoord te gaan met de voorwaarden die het IOC stelt. De voltallige raad van het comité heeft gisteren in Lausanne het college van be stuur met algemene stemmen opgedragen om zonodig de Spelen van Seoel alsnog een puur Zuidkoreaanse aangele genheid te laten worden. Het IOC besloot niet verder te on derhandelen over de gecombi neerde Noord- en Zuidko reaanse Spelen voordat er in Lausanne een schriftelijke verklaring is binnen gekomen dat de extra eisen van de noorderlingen zijn ingetrok ken. De Noordkoreanen vinden het aantal sportevenementen dat zij mogen organiseren aan de magere kant. Ze willen meer in huis hebben dan alleen het boogschieten, het tafeltennis, de 100 kilometer wegwedstrijd voor wielrenners en een deel van het voetbaltoernooi. Vol gens Michelle Verdier, pers chef van het IOC, wil Noord- Korea een aantal belangrijke sportevenementen aan hun lijstje toevoegen, zij kon echter niet zeggen welke. Heeft Noord-Korea zijn extra wensen niet vóór 17 september 1987 ingeslikt, dan zullen de uitnodigingen voor de Olympi ade van het jaar erna in Zwit serland de deur uitgaan als louter Zuidkoreaanse Spelen. Dat zou de kans op een nieuwe boycot door de landen van het Oostblok een stuk dichterbij brengen en dat is nu juist wat IOC-voorzitter Samaranch heeft willen voorkomen. Hij riep meteen na de Spelen van 1984 zijn leden bijeen om na te denken over een methode om nieuwe boycots, zoals die bij de Spelen van Los Angeles, te voorkomen. Vier jaar onder handelen tussen Noord- en Zuid-Korea over een geza menlijke aanpak blijken nu tot vrijwel niets dan onenigheid te hebben geleid. USANNE Door een or- f \isatorische blunder bij de |g sterdamse delegatie in 4 tsanne is een geplande re- r/e met de diplomatieke vld in Zwitserland gisteren een regelrecht fiasco uitge- 3 en. Bijna veertig in Zwit- s land gevestigde ambassa- 2 rs van diverse landen zou- 11 voor de ontvangst worden ii penodigd, maar slechts een 2i jdjevol van de officiële gas- kwam opdagen. De oor- k: door de grote werkdruk IMT'! msterdamse kamp was n er niet in geslaagd de uit- ligingen op tijd de deur uit doen. Dat er uiteindelijk h nog gasten kwamen opda- i in het bruine café van het 180 iu Rivage-hotel, was te dan- aan een bliksemsnelle te- jnactie. waarbij ook men- van buiten het diplomatie- tircuit waren uitgenodigd, Yijze van opvulling. Zelfs ertegenwoordigers van de was weer welkom, hoe- A men eerst van plan was de $pr voor hen stijf dicht te Hiden. De schriftelijke uitno- *)ing voor de ontvangst was elfder ure verstuurd na- tns de Brabantse commissa- l van de koningin en oud- mier A. van Agt. de voor- ilige OESO-secretaris-gene- i/ jhr. E. van Lennep en me- )uw J. Ferringa. de Neder- idse ambassadeur in Zwit- land. LAUSANNE Door de wandelgangen van het statige Palais de Beaulieu in Lausanne, waar het in ternationaal Olympisch Comité vergadert, zijn heel wat Nederlanders be zig met iets waarvoor die gangen uitermate geschikt zijn: wandelen. Het be dachtzame geschuifel, ge combineerd met een op lettende blik links en rechts, heeft een duidelijk doel. Ze willen IOC'ers aanspreken, een praatje maken over het weer en over alles dat op dat mo ment ook maar enigszins van pas kan komen. Lob byen, daar komt het deze week op neer, wil Am sterdam een kansje maken op de organisatie van de Spelen van 1992. Tal van Nederlandse „hot-shots", hier en daar al „onnuttige glazenheffers" genoemd, houden zich in de Zwit serse stad met dat gewan- del bezig en ze doen dat zeker niet in het wilde weg. Er is een plan voor, er wordt over vergaderd en men denkt na over de te volgen strategie. „Wat voor strategie dat is, daar kan ik uiteraard niets over zeggen", zegt jonkheer mr. Emile van Lennep. „Maar ik kan wel zeggen dat we er hier in Lausanne hard aan trekken. We krijgen de Spelen immers pas als we op vrijdag de allerlaatste stemronde heb ben overleefd. Tot dat moment is alles nog open". Van Len nep. van 1969 tot en met 1984 secretaris-generaal van de OESO (Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling) is voorzitter van de Amsterdamse commis sie. die beslist over die strate gie bij het lobbyen. Met andere woorden, hij is één van die mensen die aangeeft welk IOC-lid nog een zetje in de rug nodig heeft en hoe er monde ling nog even geschaafd moet worden aan het imago van Amsterdam. Voorwaar geen eenvoudige taak en het is dan ook niet vreemd dat de Amsterdamse ijveraars voor de Spelen heb ben gegrepen naar het zwaar ste wapen dat ze konden vin den: Van Lennep, een doorge winterde diplomaat met tal van „tropenjaren" in de hoog ste financiële organen ter we reld. met ingangen bij vorsten, ministers en presidenten. Van dat OESO-werk naar reclame maken voor de Spelen van Amsterdam, dat is toch een flinke overstap? Van Lennep: „Welnee, binnen de OESO moest er ook altijd een over eenkomst worden gesloten tus sen landen met verschillende belangen. Het ging er ook al tijd om je voorstellen aanvaard te laten worden door een groot aantal mensen. In die wereld komt het regelmatig voor dat partijen moeten worden over gehaald. Multilateraal lobbyen, noemen ze dat. Daar heeft het in Lausanne heel wat van weg". Nationaal belang Van Lennep, onlangs benoemd tot minister van staat en uit dien hoofde onder meer advi seur van minister Ruding van financiën, werkt in Lausanne aan het succes van Amster dam, dat hij als een nationaal belang ziet. De mensen, die naar Lausanne zijn meegereisd om te zorgen dat de IOC'ers via allerlei gesprekken te we ten te komen op welke stad ze moeten stemmen, die mogen er ook best zijn. Niet alleen oud-Shell-topman Wagner, de Brabantse commissaris van de Jonkheer mr. Emile van Lennep, In Lausanne één van de ambas sadeurs van de Amsterdamse olympische droom. koningin Van Agt en burge meester Van Thijn van Am sterdam zijr» van de partij, zelfs premier Lubbers komt naar Lausanne om zijn steentje bij te dragen. „Deze mensen zijn absoluut niet voor de fran je meegekomen of om gezellig daar het glas te heffen. Er moet hier hard worden ge werkt, van 's ochtends negen tot 's avonds twaalf", bena drukt Van Lennep. Zijn reis naar Lausanne is lang niet de eerste voor de Amster damse zaak. Eerder sprak hij onder meer met de Russische autoriteiten tijdens de Vriend- schapsspelen in Moskou, gaf persconferenties in tal van landen en sprak met heel wat sportbonzen. Maar Van Len nep kan nooit zeker weten of zijn pleidooien het gewenste resultaat hebben gehad. „Ik heb niet de illusie dat ik de heren van de Sovjet-Unie van tegenstanders tot voorstanders heb gemaakt". Wel hebben bijvoorbeeld de Russen ervoor gezorgd dat Van Lennep naar huis ging met nieuwe ideeën voor de lobby-strategiën. „Je krijgt op je reizen allerlei vragen over de goede en slechte kanten van Amsterdam. Zaken die we in de lobby in Lausanne nog eens recht moeten zetten en misverstanden die uit de we reld moeten worden geholpen. Je leert onderkennen hoe men in het buitenland precies over Amsterdam denkt. Hier in Lausanne komt het er op aan de juiste mensen op de juiste momenten te benaderen om ze nog eens aan Amsterdam te herinneren", zegt Van Len nep. Computer Om een idee te houden van de voorlopige voorkeuren onder de IOC'ers voor de kandidaat steden. maken Van Lennep en de zijnen in Lausanne gebruik van een computer. „Daarop hebben we simulaties ge maakt, ieder lid van het IOC is ingevoerd en ingeschat op zijn voorkeuren. Die zal wel op die stemmen en die op die. zoiets. We hebben uitgebreid bekeken wat er zou gebeuren als bijvoorbeeld Belgrado zou afvallen, want waar gaan dan de Oostblokstemmen heen? Na uitgebreide studies zijn we tot de conclusie gekomen dat het met de kansen van Amster dam lang niet slecht staat". Er wordt in Lausanne druk gespeculeerd over de zogehe ten „stemblokken". Zo zouden de Oostbloklanden bij voor baat al op Belgrado stemmen en de Zuidamerikaanse landen op Barcelona. „Daar houden we deze week pertinent geen rekening mee. dat aanvaarden we niet. Je moet iedereen in dividueel benaderen, geen stemmen als verloren beschou wen. Het is echt niet zo dat de IOC'ers hun mening al klaar hebben, dat geldt waarschijn lijk alleen voor de eerste ron de. De zaak ligt nog volledig open. Er zijn weliswaar wat voorkeuren, maar die zijn niet allesbepalend". „Al met al heeft de Neder landse kandidatuur de laatste maanden steeds meer popula riteit gekregen, er waren steeds meer IOC'ers die graag naar Amsterdam kwamen op zich op de hoogte te laten brengen. En vergeet niet dat er zes stemrondes zijn waarin telkens een stad afvalt. Tel kens als dat gebeurt, ontstaat een nieuwe situatie, want de IOC'ers die op die stad stem den moeten dan een andere kandidaat kiezen. Dat bete kent stemmen voor Amster dam. Nog een voorbeeld van hoe het kan lopen: er zijn twee kandidaten uit de Angelsaksi sche wereld. Brisbane en Bir mingham. Wat gebeurt als zij beiden in de eerste rondes af vallen? Dan wordt 't span nend", aldus jonkheer mr. Emile van Lennep in Lausan ne. ARJEN VAN DER SAR Wat ik deed? Behoorlijk 'eel drinken, weinig slapen. Ve gingen bij voorbeeld naar entse feesten. Dat was leestal niet genoeg en dan eden we nog even naar Oos- ?nde. Soms sliepen we een aar uurtjes. Ja, ik heb ook 'el eens in Gent m'n roes ggen uitslapen in een perk- Ik weet niet goed. waarom dat deed. Stoerheid, denk t ook. Ik dronk whisky, gin f bier. Iedereen bestelde," je ing alleen maar bier halen, én of twee dienbladen vol. k vond het prachtig toen- lertijd. Vanaf m'n achttiende ^as het elk weekeinde raak, naar toen ik met lopen be- |on, is dat afgenomen. Dat is en algemene tendens. Ande- jongens zie je na een paar r stappen ook niet meer. kon in die tijd ook veel 'makkelijker de beest uit- igen dan nu. Ik kon altijd slecht tegen drank, nu loet ik een week bijkomen ia een uitspatting". Atleet Han Kulker in Sport International) k hou niet van die meepra- 'rs. Toen ik bondscoach was, as ik geweldig, toen Trom- etter er voor stond, hing ie dereen om Trompetter heen. *u is het allemaal Selinger. 'aar ik mij persoonlijk aan 'tger, is dat ik op voorhand l.fnoet strijden voor een twee- Ie plaats. Dat is frustrerend. fik wil om een kampioen- "bap spelen. De bond trekt iartinus teveel voor en stelt anderen tever achter, 'aartegen richt ik mij. Ik wil 'aarschuwen. Zie Frankrijk. Anderhalf jaar samen, ander- ialf miljoen. En zesde op het "K in eigen land. En we loeten afwachten hoe dat 'erder uitpakt. Je kunt geen [jjgoud bestellen, je moet het Onderbouwen, de anderen de geven mee te komen. De bond geeft die kans op dit moment niet". (Volleybalcoach Rob Hach- mang van AMVJ in Het Parool) „Alles wat ik over Gerd Mul ler heb geschreven is waar, maar als je dat zo leest denk je toch. waarom maakte hij dan niet in elke wedstrijd tien doelpunten (of veertien) als hij over al die capaciteiten beschikte? Maar zo eenvou dig is het maken van doel punten niet, zelfs niet met al die mulleriaanse capaciteiten. Er staat een rugdekker op je lip (en een lipdekker in je rug), er staat een lenige kee per in het doel, het houtwerk speelt mee als laatste man, dus het is al mooi als je ge middeld twee doelpunten per wedstrijd scoort. Wat zeg ik: twee? Eén per wedstrijd zou al heel mooi zijn! Marco van Basten, het afgelopen seizoen topscorer van Europa, had voor de aftrap van Ajax-PSV' in het Olympisch Stadion precies 100 doelpunten ge scoord in 108 competitiewed strijden. Dat is 0,925 doelpunt per wedstrijd. Daaruit blijkt wel dat doelpunten maken niet makkelijk is en dat doel punten duurder zijn dan je denkt...". ist maker i Han Kulker: „Veel drinken, weinig slapen". Daley Thompson: „Voor het eerst laten masseren". „Uit bij Kaiserslautern liep ik tegen een rode kaart aan. De scheidsrechter had de wedstrijd niet in de hand. Hij kwam in de rust helemaal over zijn toeren onze kleed kamer binnenzetten. De eer- sté de beste zware overtre ding wordt bestraft met rood, zei hij. Ik maakte al snel mijn tweede overtreding, een iets te hard ingezette sliding, en kreeg rood. Echt belache lijk. Daar was iedereen het later over eens. Door de schorsing miste ik de duels tegen Borussia Mönchenglad- bach en Werder Bremen, maar tegen Blau Weiss Ber lin stond ik meteen weer in de basis. Daaruit spreekt toch het vertrouwen, dat de trai ner in me heeft. Dat maakte me sterk. Je hebt overigens zo een dubieuze naam. En je komt daar zeer moeizaam van af. Met wat meer routine waren die incidenten me niet overkomen. Ik denk dat ik te gretig ben geweest. Je wilt je graag bewijzen, bent niet zo veel publiek gewend. Ach, ik heb er van geleerd. Ik pak de zaken al wat slimmer aan. En de kranten draaien bij. Nu ze zien, dat ik beslist niet smerig voetbal, word ik com promisloos genoemd. Dat klink al een stuk beter dan genadeloos". (Voetballer Rob Reekers van VfL Bochum ln Voet bal International) „Twee weken geleden heb ik mij voor het eerst in mijn le ven laten masseren. Acht da gen heb ik nodig gehad om daarvan te herstellen". (Tienkamper Daley Thompson in Sport Illu- strierte) „Er is maar één keer iemand geweest, die mij heeft aange klaagd. Günter Neues, die eens bij Kaiserslautern speel de. Ik schreef toen in een wat overmoedige bui dat alle moeders in de stad vreselijk blij waren, toen Neues bij FC Kaiserslautern weg ging. Want, eindelijk konden hun dochters weer rustig op straat wandelen. Hij diende een aanklacht tegen mij in. Het werd een rechtszaak, die mij 10.000 mark koste. Toen ik hem later weer ergens tegen kwam vroeg hij lachend: „Meneer Merkel, zou u mij weer eens kunnen beledigen? Ik heb namelijk weer een beetje geld nodig". (Oud-voetbaltrainer en co lumnist Max Merkel in Der Kicker) „Normaal zat ik nu ook bij Bastia op Corsica. Ik heb met de voorzitter gesproken. Ik kon zo komen, maar het luk te niet vanwege de fiscus. Ik dorst het niet aan. Ik heb in Frankrijk nog een belasting schuld, een nasleep nog altijd van het zwart-geldschandaal destijds bij St. Etienne. Ik weet dat veel jongens uit onze ploeg daardoor naar de knoppen zijn gegaan. Van de week had ik nog een vriend van Larios aan de telefoon. Hij 'zei me, dat Larios, die te genwoordig bij Nice speelt, tot op de dag van vandaag nog altijd de helft van zijn salaris aan de belasting moet terug betalen. Frankrijk, ik heb er zes jaar gevoetbald, ik heb er vele vrienden en ken nissen, het is een fantastisch land, ik hou van de zon, de wijn en de kaas, maar ze zien me er niet terug. En Trudie ook niet. Want die blijft bij mij". (Voetballer Johnny Rep in de HaAgsche Courant) Havelange kent geen twijfels (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Barcelona wordt vrijdag in Lausanne al in de eerste stemronde met ab solute meerderheid gekozen als organiserende stad voor de Zomerspelen van 1992. Deze boude stelling is afkomstig van niemand minder dan Joao Ha velange, de Braziliaanse voor zitter van de wereldvoetbalfe- deratie FIFA. Havelange ver telde het zonder blikken of blozen in de Barcelona-stand in Lausanne aan José-Luis Villaseca, de sport-minister van Catalonië. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA - Bijna tweeduizend mensen heb ben afgelopen weekeinde in het centrum van Bar celona gedemonstreerd tegen de Olympische kan didatuur van de stad. De manifestatie is het bewijs dat het projekt van Barcelona interne spanningen verbergt die tot nu toe door het Spaanse organisa tiecomité zorgvuldig voor de internationele pu blieke opinie verborgen zijn. In hechte samenwerking met de plaatselijke pers worden alle tegenstanders doodgezwegen en worden alle pijnlijke problemen tot na de stemming vrolijk weggewuifd. Tegelij kertijd schenkt de Spaanse pers wel ruime aandacht aan het Nederlandse actiecomité dat zich tegen de kandidatuur van Amsterdam verzet. De venijnig sissende adders onder het Barcelonese Olym- Eisch gras bestaan vooral uit het omstreden projekt voor et Olympisch dorp en de eeuwige rivaliteit tussen Barce lona en Madrid. De altijd venijnige prestigeslag tussen de centrale (socialistische) regering in Madrid en de autonome (rechtse) streek-regering van Catalonië is aan de voora vond van de stemming in Lausanne ogenschijnlijk bijge legd met als enig doel om de stemgerechtigde heren van het IOC ervan te overtuigen dat het Olympisch projekt van Barcelona van alle politieke spanningen volledig is ontbloot. Niets is echter minder waar, als men uitgaat van de altijd rivaliserende verhouding tussen Barcelona en Madrid. Kort samengeva»: de heren uit beide steden gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Het is niet moeilijk om te voor spellen dat onmiddellijk na de eventuele toewijzing van Barcelona als organisator voor de Zomerspelen de bom barst die tot nu toe zo zorgvuldig onder een kunstmatige mantel van „politieke eenheid" verborgen ligt. Zijn de spe len van Spanje of zijn de spelen van Catalonië? Wie zit er op de ereplaats; de premier van het land of de president van Catalonië? Welke vlag wappert er aan de hoogste stok; die van Spanje of die van Catalonië? Indien Barcelona vrij dag de spelen krijgt, breekt er op binnenlands politiek ni veau ongetwijfeld een felle discussie los die in niets over eenkomt met de vrede en verdraagzaamheid die door de Olympische vlag worden gesymboliseerd. De andere adder onder het Barcelonese Olympisch gras is het projekt voor de bouw van het nieuwe Olympisch dorp in de arbeiderswijk Poble Nou. Ruim honderd huizen van gezinnen moeten worden platgegooid en bijna honderdvijf tig bedrijven worden verhuisd. De onderhandelingen over de afkoopsom zijn pas sinds deze zomer aan de gang. En tot nu toe is pas met veertig procent van de betrokkenen over eenstemming bereikt over hun noodgedwongen vertrek. „In 1987 willen we het hele terrein van 47 hectaren leeg hebben", aldus een woordvoerder van het gemeentelijke Olympische departement. Hij verzekert dat er geen proble men zijn, maar geeft tegelijkertijd toch toe dat sommige fa milies helemaal niet van plan zijn om weg te trekken uit de wijk waar zij hun hele leven hebben gewoond. „Wij proberen met iedereen tot een redelijke schikking te ko men", zo verzekert de woordvoerder van het gemeentebe stuur, „maar als het' niet lukt, dan hebben we nog wel an dere methoden achter de hand. We zijn ervan overtuigd dat ons plan goed is voor de stad en we vinden het dan ook niet nodig om te praten met groepjes die het daar niet meer eens zijn", zo antwoordt hij op de vraag of hij wel ooit heeft gesproken met het Barcelonese comité dat zich tegen het Olympische projekt verzet. Op de plaats van de huidige wijk Poble Nou wordt een compleet nieuwe wijk gebouwd met een jachthaven, dure hotels en luxueuze appartementen waarin de naar schat ting 16.000 Olympische atleten tijdelijk zullen worden on dergebracht. Na de spelen worden de panden verkocht en wordt het herboren Poble Nou volgens het projekt een van de meest exclusieve zones van de stad. Of de huidige bewo ners van de betrokken wijk terug kunnen keren naar hun geboorteplaats is een van de grote sociale problemen die in het Barcelonese projekt absoluut niet zijn opgelost. Volgens de officiële kandidatuurstelling van de stad is dit echter nauwelijks een probleem want. in tegenstelling tot in Nederland, worden dit soort vragen niet openlijk bedis cussieerd in een vrije pers. De actiegroep tegen de Barcelo nese kandidatuurstelling is zeker zo groot als die in Am sterdam. De pers zwijgt hun motieven echter dood. De woordvoerders komen, op enkele uitzonderingen na, niet aan het woord. De spanningen zijn echter wel degelijk aan wezig en komen ongetwijfeld tot explosie wanneer de bull dozers aan het werk gaan indien Barcelona vrijdag tot zetel van de Zomerspelen van 1992 gekozen wordt. Het ambi tieuze Catalaanse projekt is dan ook niet zo mooi als het nu aan de buitenwereld wordt verkocht. LAUSANNE De uitver kiezing van de gastheer van de Zomer- enWinter spelen van 1992 is het soort stemming waarbij je na afloop op z'n minst witte rook uit de schoor stenen verwacht. Of mis schien wel boegeroep van Amsterdamse zijde wan neer een IOC-lid opstaat om voor Barcelona of Pa rijs te stemmen. Geknar setand van demonstranten wanneer het om het nazi verleden beruchte Ber- chtesgaden te veel stem men dreigt te verzamelen. Niets van dat alles. Bij een verkiezing als deze is het in de nette wereld van het Interna tionaal Olympisch Comité ge bruikelijk de deuren van de vergaderruimte in het Palais de Beaulieu voor een paar uur stevig te sluiten. Wie daar zin in heeft, mag buiten gaan ijs beren, maar men hoeft niet te denken dat de bekendmaking van de uitslag van de stem ming vrijdag in Lausanne ook maar één minuut wordt ver vroegd. Zo blijft het tot het laatste mo ment een olympisch pokerspel tussen de concurrenten. De Amsterdamse delegatie had het wat dat betreft goed beke ken toen men de pers deze week een setje dobbelstenen als presentje meegaf. „Een Po- ker-Amsterdam is meer waard dan alle andere worpen", zo luidde één van de instructies. De kans, dat in dit spel vijf dobbelstenen met het Amster damse vignet boven blijven liggen, is waarschijnlijk net zo klein als de kans dat Amster dam vrijdag na, vijf stemron des als „winnaar" van de Zo merspelen van 1992 uit de bus komt, zo menen ingewijden. Enveloppen Dat van die bus is eigenlijk niet helemaal correct. Voor de ogen van iedereen, die er maar bij wil zijn, krijgt IOC-voorzit- ter Samaranch vrijdagmiddag om 13.30 uur uit handen van één van de leden van het da gelijks bestuur twee envelop pen. Daarin zit een vel papier, waarop de namen staan van de twee uitverkoren steden. Meer zal de wereld niet te weten ko men, want alles wat zich voor dat moment heeft afgespeeld, is geheim. Zelfs de uurtjes waarin de kandidaten nog een laatste kans krijgen zich uit te sloven voor een al dan niet ingedut IOC-publiek, mogen niet door camera, microfoon of vulpen worden vastgelegd. Te zorgen dat de uitslag van de stem ming niet eerder dan om half twee bekend wordt, dat is een taak voor het Chinese lid Zhen Ling He en Keba Mbaye, de onkreukbare Senegalese rechter bij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Door dit reeds lang bestaande protocol, waarop zelfs stem computers geen invloed heb ben kunnen uitoefenen, zal het waarschijnlijk nooit duide lijk worden of Belgrado, Bir mingham of zelfs Amsterdam Juan Antonio Samaranch schudt de hand van Max Geldens, voor zitter van het Amsterdamse organisatieco mité, terwijl Ed van Thijn glim- lachénd toe kijkt. in de eerste ronde zijn afgeval len. De stemmers komen tot hun uiteindelijke en onherroe pelijke keuze voor een gaststad door het houden van meer rondes, waarbij telkens de stad met de minste stemmen afvalt, net zolang tot er een stad is met meer dan vijftig procent van alle 85 stemmen. Eerst wordt er voor de Winterspelen gestemd en pas uren daarna voor de Zomerspelen. Tenslotte, wanneer het hoge woord van Samaranch er -dan eindelijk uit is, kan nog steeds niemand met zekerheid zeg gen welke elementen in de aanbiedingen van alle concur renten het zwaarst hebben meegewogen. Geen mens zal kunnen beoordelen hoe zorg vuldig de IOC'ers tot hun keu ze zijn gekomen, maar dat het vaak om persoonlijke redenen gebeurt, dat is zeker. In de im mense persruimte van het Pa lais de Beaulieu gaat het ge rucht dat er ten minste één niet nader te noemen lid is die dat fluisterend wil toegeven. Hij stemt vrijdag op de stad waar hij als student ooit zijn eerste romance had. ARJEN VAN DER SAR Met 25 bussen naar Lausanne VORDEN Het bedrijf Nedac-Sorbo uit de Gelderse plaats Vorden stuurt vandaag 25 bussen naar Lausanne. De bussen zijn voorzien van de tekst: „Holland, the country for the Olympics". De actie is bedoeld als steun voor het Nederlands Olympisch Co mité. Directeur Jac. de Jong van Nedac-Sorbo ergert zich aan „negatieve berichten" die worden veroorzaakt door Nederlandse actiegroepen die tegen de kandidatuur van Amsterdam zijn.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9