Aardbevingen zijn alleen statistisch voorspelbaar Woedende slachtoffers van aardbeving eisen hulp Tweede Kamer niet langer in hoofdrol „Burgemeester Van Thijn is verantwoordelijk in zaak-Kok Nobelprijs voor Je Geneeskunde Koor ontdekking groeifactoren AFDELING GEOFYSICA KNMI: BINNENLAND/BUITENLAND CeidócQowuvnt DINSDAG 14 OKTOBER 1986 PAGINA 7 choolboycot in Zuid- Jrika slaat aan JHANNESBURG Duiten- ai zwarte scholieren in de uidafrikaanse woonsteden So- eto en Alexandra bij Johan- tsburg zijn gisteren niet naar hooi gegaan en hebben ver- laard de boycot te zullen tortzetten totdat aan hun ei- :n is voldaan. In een pamflet orden de scholieren opgeroe- en pas naar de schoolbanken rag te keren wanneer gevan- in zittende scholieren zijn rijgelaten. alle veiligheidswet- n zijn ingetrokken, en 33 in iweto gesloten scholen weer jn opengesteld. Volgens niet- ■vestigde berichten zouden cir- 80.000 scholieren thuis zijn ibleven. Gedenkpenning gouden bruiloft Een aandachtige prins Bernhard bekijkt de ge denkpenning die spe ciaal is geslagen ter ge legenheid van de gou den bruiloft van prinses Juliana en de prins op 7 januari volgend jaar. Behalve het koninklijk paar zijn bij de uitrei king van het eerste exemplaar op paleis Soestdljk aanwezig de heren De Boer (Algeme ne Oranjeverenigingen), Vis (ontwerper). De Graaf (Confederatie van Oranjeverenigingen) en Boender (Christelijke Oranjeverenigingen). AMSTERDAM Niet het lagere personeel, maar de leiding van het Amsterdamse politiekorps en burge meester Van Thijn zijn verantwoor delijk voor de omstandigheden waar onder de 23-jarige kraker Hans Kok vorig jaar in een politiecel overleed. Dat is volgens Gerard Putman, voor zitter van de Amsterdamse afdeling van de Algemene Christelijke Poli tiebond, de strekking van het rapport dat de rijksrecherche heeft opgesteld na een onderzoek van de „zaak- Kok". Putman heeft hét rapport zelf niet mogen inzien, maar zegt door inge wijden op de hoogte te zijn gebracht van de inhoud ervari. Daaruit zou blijken dat er al geruime tijd te wei nig personeel in het cellencomplex van het Amsterdamse politiebureau was en dat zich voor de dood van Hans Kok al meer incidenten hadden voorgedaan. Het rapport is al enkele weken geleden uitgebracht, maar Van Thijn wil het nog niet vrijgeven, tot ergenis van Putman. „Het rapport wordt bewust niet openbaar gemaakt. dat maakt me argwanend. Uit be trouwbare bron weet ik dat het rap port uiteindelijk wijst in de richting van hoofdcommissaris Valken en burgemeester Van Thijn", aldus Put man. Volgens een woordvoerder van bur- gemeester Van Thiin zal het recher? -J che-onderzoek tegelijkertijd openbaar worden gemaakt met de uitkomst'" van een gerechterlijk vooronderzoek dat nog niet is afgesloten. De christe lijke politiebond vindt dat onzinnig. Levi Montalcini (77) krijgt na dertig jaar internationale erken- ig voor haar ontdekking. TOCKHOLM De Amerikaan Stanley Cohen (63) en Ie Italiaans Amerikaanse Rita Levi-Montalcini (77) rijgen de Nobelprijs voor de Geneeskunde voor hun verk op het gebied van groeifactoren. Het Karolinski- nstituut in Stockholm, die dit gisteren bekend maakte, Kiemt hun ontdekkingen van zeer grote betekenis voor het begrip van mechanismen die groei van cellen en weefsels beïnvloeden. 'hen werkt momenteel aan de medische faculteit van de Van- erbilt University in Nashville en Levi-Montalcini vwerkt aan et Instituut voor Cel-Biologie CNR in Rome. Begin jaren vijftig erkten de twee samen in St. Louis. Het is gebruikelijk dat er ele jaren over heen gaan tussen de ontdekking en het verlenen an Nobelprijzen voor Geneeskunde. Dit is nodig om het belang an ontdekkingen voor de wetenschap te bepalen. Ie ontwikkelingsbiologe en de biochemicus ontdekten respectie- elijk de groeifactoren van zenuwen en van de opperhuid. Als evolg daarvan is de wetenschap in staat veel ziektes, uiteenlo- end van groeiafwijkingen tot seniliteit en tumorvorming beter i begrijpen. De ontdekking vande groeifactoren zal tevens lei en tot nieuwe geneesmiddelen en neiuwe behandelmethodes oor verschillende ziektes. n'1952 bewees Levi-Montalcini dat wanneer tumoren uit mui en werden getransplanteerd naar kippe-embryos, het zenuw- lelsel van het embryo bijzonder snel groeide. Daaruit conclu- eerde zij dat het tumor een groeifactor uitscheidt. Deze factor IGF kon drie jaar later worden geïsoleerd. De Newyorker Co- en, die in 1953 aan het onderzoek ging meewerken, ontdekt en tweede groeifactor (EGF), voor de opperhuid (epidermis). )e afgelopen tien jaar is het aantal ontdekte groeifactoren norm gestegen tot meer dan veertig. Volgens het Karolinski- istituut waren die ontdekkingen mogelijk dankzij het pioniers- erk van Levi-Montalcini en Cohen. Aan de Nobelprijs voor de ieneeskunde is een geldbedrag verbonden van twee miljoen roon, ongeveer 650.000 gulden. De prijs wordt op 10 december itgereikt. Een blije Stanley Cohen (65) neemt de felicaties in ontvangst na het vernemen van het goede nieuws. DE BILT Met de re gelmaat van een onheil spellende klok beeft de aarde in Zuid-Amerika zo krachtig dat er dui zenden doden vallen. In Mexico kwamen verle den jaar zeker vijfdui zend mensen om bij een aardbeving en het afge lopen weekeinde verlo ren waarschijnlijk onge veer tweeduizend men sen het leven bij de aard beving in El Salvador. En statistisch staat al vast dat er in de komende drie jaar in hetzelfde continent weer een der gelijke ramp zal plaats vinden. Omdat aardbevingen volgens een bepaalde regelmaat op treden kunnen geologen vrij betrouwbaar voprspellen hoeveel de aarde er jaarlijks te verwerken krijgt. Maar niemand weet waar, wanneer en met welke kracht. „Een aardbeving valt niet te ont vluchten. Maar je kunt je er wel tegen wapenen", zegt dr. A. Ritsema, hoofd van de af deling geofysica van het KNMI in De Bilt. „Bouw de huizen zo dat ze niet kunnen instorten". Per jaar roert de aarde zich ongeveer honderd keer krachtig, waarvan twintig keer zeer krachtig. Dan ko men aardbevingen van zeven en acht op de schaal van Richter voor, goed voor zo'n tienduizend doden per jaar. Cijfers die onderkoeld het topje van een ijsberg van el lende weergeven. Want elke dode staat voor verschillende gewonden en vele daklozen. Geen wonder dat de wereld na elke schok weer vraagt om betrouwbare voorspellin gen. Dat is volgens Ritsema, wiens afdeling jaarlijks 1500 aardbevingen registreert, echter te veel gevraagd. „Dat is voor 98 procent onhaal baar, zo simpel ligt het". Bijna alle aardbevingen heb ben plaats langs de breuk vlakken in de aardkorst. Geeft dat geen mogelijkhe den voor voorspellingen „Jawel, daardoor weten we inderdaad waar de meeste aardbevingen optreden, we kennen de risico-gebieden. Maar daarmee weten we nog niet op welke precieze plaats en op welk tijdstip. Om dat te kunnen voorspellen zouden we moéten beschikken over een dicht netwerk van sta tions dié gedetailleerde gege vens over een bepaald gebied leveren. Anders is elke voor spelling onzorgvuldig. Alleen in Californië en delen van Japan bestaat zo'n netwerk. Die meten alle voorkomende trillingen, de veranderingen in de waterputten (waterspie gel en temperatuur), de ra dioactieve straling en het magnetische veld". De resultaten van die metin gen garanderen een betrouw bare voorspelling? „Nee, dat is nog geen garan tie voor succes. Soms treden verschillende aanwijzingen tegelijkertijd op zonder dat er een beving volgt, terwijl het ook mogelijk is dat een aard beving plaatsheeft zonder dat er voortekenen van zijn ge weest. Er zijn gewoon te veel dingen in het spel die je niet controleren kunt. Je blijft in het onzekere verkeren. Er zijn wel voorspellingen ge claimd en dat leidde dan tot grote vreugde. In 1975 werd in China een aardbeving voorzien die inderdaad plaatshad en de stad Hai- cheng verwoestte. De bevol king was net op tijd geëva cueerd. Maar een jaar later werd de stad Tangshan ge troffen door de zwaarste aardbeving van de laatste twee eeuwen. Er vielen 250.000 doden en van de vreugde van de onderzoekers was maar weinig meer over. Nee, ik heb geen al te hoge verwachtingen van voorspel lingen". Zware aardschok treft Oost-Japan TOKIO De oostkust van Japan is door een zware aardbeving getroffen. De beving had een kracht van 5,7 op de schaal van Rich ter. Er waren vanmorgen echter nog geen melding van schade of slachtoffers. Het epicentrum van de be ving lag vijftig kilometer onder het zee-oppervlak van de Stille Oceaan zo'n 200 kilometer ten noorden van Tokio. „Zeker niet. In de risico-ge bieden moet zo gebouwd worden dat de huizen niet in storten bij een aardbeving. Dat kan. In Tokio bouwen ze torenflats die „bevings-vei- lig" zijn. Die flats hebben een frame dat niet bewegen kan. Bij een schok valt hooguit een binnenmuur, maar het geheel blijft staan. Dat kan in El Salvador ook, als je het geld er maar voor (over) hebt. Je kunt in die gebieden geen genoegen nemen met huizen die uit klei of stenen met cement zijn opgetrokken. De regering van zo'n land is daar verantwoordelijk voor, of eigenlijk de internationale gemeenschap, dat mag je van mij rustig zeggen". STEVO AKKERMAN (Vervolg van de voorpagina) bouw om hulp te vragen. SAN SALVADOR Volgens het Salvado raanse Rode Kruis is de water- en elektriciteits voorziening in het groot ste deel van de hoofdstad van El Salvador hersteld. Maar de arme, dichtbe volkte wijken bleven nog verstoken van water en elektriciteit. Honder den woedende Salvado- ranen verdrongen zich gisteren voor de hekken rond het Rode Kruis-ge- Ziektes als gevolg van inge wandsstoornissen en infecties beginnen de kop op te, ste ken. De gewonden moeten onder erbarmelijke omstan digheden worden verzorgd, omdat maar twee van de vijf ziekenhuizen in de hoofdstad gebruikt kunnen worden. Op verscheidene plaatsen staan de ziekenbedden in de open lucht of in geïmproviseerde tenten opgesteld en hangen de infuussen aan de boom takken. Het gebrek aan mid delen - bijvoorbeeld een te kort aan bloed - en hygiëne laat het medisch personeel vaak geen andere mogelijk heid dan tot amputaties over te gaan, hetgeen veelvuldig gebeurt. Het Internationaal Rode Kruis heeft gisteren bekend gemaakt dat het bijna ruim 1,1 miljoen gulden aan spon tane giften heeft ontvangen voor de aardbevingslachtof fers in El Salvador. De Euro pese Commissie heeft 592.000 gulden uitgetrokken voor noodhulp aan het getroffen gebied. Het Salvadoraanse le ger neemt niet deel aan de hulp- en reddingsoperaties. President Duarte gaf daar voor als verklaring dat de strijdkrachten „op dit mo ment van crisis" de veilig heid van het land moeten verzekeren, hoewel de ver zetsbewegingen een staakt- het-vuren hebben afgekon digd. In de straten van San Salvador patrouilleren zwaar bewapende troepen om de orde te handhaven en plun deringen tegen te gaan. President Duarte zei dat het de beste oplossing om ram pen als deze te voorkomen is de hoofdstad San Salvador te verplaatsen naar het binnen land, waar aardbevingen minder vaak voorkomen. De afgelopen eeuw zijn er al drie keer plannen ontwikkeld voor een dergelijke verplaat sing. Een Salvadoraanse vrouw troost haar kind, wanneer zij op het kerkhof een famililid hebben begraven dat slachtoffer was van de aardbeving. Vrachtwagen verongelukt SPA Bij een ongeluk met een Nederlandse vrachtwagen in het Belgische Spa zijn giste ren drie mensen om het leven gekomen. De chauffeur van de vrachtwagen geladen met hou ten planken, reed in volle vaart een steile helling af en botste tegen drie huizen. Op de weg mogen geen zware vrachtwagens rijden omdat ze daar niet in staat zijn om goed te remmen. De slachtoffers waren de chauffeur Peter van Hoof, zijn 19-jarige dochter Adriana en e?n 90-jarige vrouw die op straat wandelde. SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgeverij. Antw^pen-Weeep. PROEFSCHRIFT OVER HERINDELINGEN VAN GEMEENTEN: DEN HAAG Er moet een onafhankelijke com missie van wijze mannen komen die het gevoelige proces van gemeentelijke herindelingen (denk bij voorbeeld aan het ont werpplan van de provin cie Zuid-Holland om on der meer Benthuizen en Hazerswoude samen te voegen) grondig voorbe reidt. Niet de Tweede Ka mer maar de Raad van State zou als objectieve „buitenstaander" de hoor zittingen in de regio moeten organiseren en in beleid moeten „vertalen". Het is aan de minister van binnenlandse zaken om met een herindelingsvoorstel te ko men en niet aan de provincie, zoals nu gebeurt. De Tweede Kamer verhuist naar een plaats langs de zijlijn: het parlement moet zich be perken tot het aangeven van de grote lijn hoe een herinde ling er kan gaan uitzien, ver volgens de uitwerking daar van aan de commissie en de Raad van State overlaten, om „aan het eind van de rit" de bereikte herindeling wettelijk te beklinken. Zo zou het met gemeentelijke herindelingen moeten gaan, meent mr. A.G.J.M. Rombouts, burgemeester van Wouw in de provincie Noord-Brabant (als gemeente met minder dan 10.000 inwoners in principe door herindéling „bedreigd"), die vrijdag aan de universiteit van Twente promoveert op het proefschrift „Gemeenten zonder garanties". Rode draad in dat proefschrift is dat ge meenten zich bij herindelin gen ondergesneeuwd voelen; belangen van bestuurders, ambtenaren en inwoners worden niet voldoende be schermd, laat staan „gegaran deerd". De oplossing van Rom bouts zou hieraan een eind moeten maken. „Ik spreek mij niet voor of tegen herindelin gen uit; ik heb het alleen over de manier waarop het gebeurt. De huidige methode is niet goed", zegt hij. Jarenlang Hoe gaat het nu? Nu dragen Ï>rovinciale besturen voorstel en aan, meestal op basis van jarenlange, verhitte discussies in dorpshuizen en clublokalen. De minister van binnenlandse zaken dient op basis daarvan een wetsontwerp in, waarmee de Tweede Kamer aan de slag gaat. Dan volgt het befaamde ritueel van de hoorzittingen, die minstens zo verhit en ru moerig verlopen als de vooraf gaande gedachtenwisselingen. Daarna houdt de Kamer een einddebat en hangt het uitein delijk van de Eerste Kamer af of de herindeling, die nooit onomstreden is, ook doorgaat (heeft de Tweede Kamer zich niet te veel door de waan van de dag laten leiden? etc). Bij^deze gang van zaken laaien de emoties hoog op en schu wen kamerleden volgens Rombouts de koehandel, met „bevriende politici" niet om zoveel mogelijk recht te doen aan de wensen van hun electo raat dat in het herindelinsge- bied woont. Er volgt een stroom van amendementen die volgens Rombouts meer reke ning houden met onderlinge politieke verhoudingen in de Kamer, en dus met het eigen politieke belang, dan met het belang van de betrokken ge meentebestuurders en de be volking, die vaak met een on bestemd, katerig gevoel blij ven zitten („hebben we hier al die jaren voor geknokt, is dit wat we wilden?"). Een objectieve, zakelijke afwe ging van belangen is er nau welijks, vindt Rombouts. Met een enigszins misprijzende glimlach maakt hij gewag van „de kisten met appels en pe ren" die kamerleden krijgen van een met opheffing be dreigde gemeente w^ar de fruitteelt in hoog aanzien staat, en zo meer. Democratie Maar zijn „die kisten met ap pels en peren" er juist niet een schitterend voorbeeld van hoe direct de democratie bij ge meentelijke herirtdelingen werkt? Het is toch prachtig als de gehele bevolking van een gemeente in het geweer komt tegen een hen onwelgevallig herindelingsplan waarover het parlement moet gaan beslis send Dat is pure democratie, democratie in optima forma. Rombouts: „Zo eenvoudig is het niet. Het is maar schijn. Het zijn uitingen van ontevre denheid over een procedure die veel te lang geduurd heeft en nog verkeerd dreigt uit te pakken ook. 'Gemeenten en hun inwoners worden wel ge hoord maar ze hebben niet het idee dat er ook naar hen ge luisterd wordt. De Tweede Kamer speelt steeds vaker de rol van rechter tussen de voor stellen van de provincie en de wensen van het gebied, terwijl de minister andere, afwijken de denkbeelden heeft. Uitein delijk komt er dan een oplos sing op tafel waarin weliswaar van alles iets is terug te vin den, maar waarmee onmoge lijk iemand echt tevreden kan zijn. Laat staan of er effectief heringedeeld is. Daar moeten we van af". Gevarenzone Er staan nog heel wat herinde lingen op het programma voor de komende jaren, waarbij in totaal vierhonderd gemeenten betrokken zijn: Utrecht-west, Utrecht-oost, het noordoosten en midden van Zuid-Holland, Kennemerland en Waterland in Noord-Holland, het Rijk van Nijmegen, oost-Gelder land, de Bommelerwaard (door de Eerste Kamer weggestemd, maar door de minister toch weer in studie genomen), de gehele provincie Groningen, de gehele provincie Noord- Brabant en de provincie Lim burg met uitzondering van het zuiden (is al opnieuw inge deeld). Volgens Rombouts zijn dat vierhonderd gemeenten „in de gevarenzone" als niet tijdig de bakens worden ver zet. De tijd-dringt, want nooit eerder in onze vaderlandse ge schiedenis zijn in betrekkelijk weinig tijd zoveel gemeenten 1 verdwenen (in 25 jaar onge veer 250). Het ziet er niet naar uit dat die tendens zal veran deren, ook al wijzigen de mo tieven om tot herindeling over te gaan zich voortdurend als gevolg van nieuwe maatschap pelijke inzichten. „Ik praat nog niet eens over de maatstaven die gehanteerd worden voor het wel of niet herindelen van gemeenten. Dat zijn bijvoorbeeld de af spraken over het inwonertal: is 10.000 inwoners nu wel of niet het minimum enzovoort. In het regeerakkoord is af stand genomen van zulke pun ten en zegt men alleen te wil len kijken naar bestuurlijke en financiële knelpunten en naar de samenwerking met andere gemeenten. Dat is al b^ter, want die grootschalige, streeksgewijze herindelingen, die er zo verschrikkelijk syste matisch uitzien, leiden lang niet altijd tot het beste resul taat. Gelukkig zijn dat soort begrippen uit het regeerak koord verdwenen. Maar ik blijf zeggen: gemeenten kijk uit, let op je belangen. Een herindeling kan heel goed zijn maar niet op de manier zoals het nu gaat, dat kost je de kop". ED FIGEE

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7