NAVO slikt teleurstelling weg Moskou wil in Genève verder onderhandelen REAGAN IS NIET IN SOVJET-VAL GELOPEN" M'N SCHRIJFMACHINE IN DE KRANT. VANDAAG VERKOCHT. RUIMTERAKETAFWEERSYSTEEM ,Sovjets overvielen VS met voorstellen" VS boos over berechting Hasenfus door tribunaal „Vredesconferentie is Russisch bedenksel" BUITENLAND QeidócQowuwt DINSDAG 14 OKTOBER 1986 PAGINA 5 [sabel Peron ■aakt deel rfenis kwijt (UENOS AIRES Isabel Pe- 0n, de weduwe vari de vroegere irgentijnse president Juan Pe- i*on, moet zes miljoen dollar (12,6 H uiljoen gulden) betalen aan tvee zusters van de eerste echt- enote van Peron, Evita. Dit eeft het Argentijnse hoogge- echtshof gisteren bepaald. Na iet overlijden van Peron in 1974 nam Isabel, zijn derde vrouw, ,iet alleen zijn vermogen over naar ook het presidentschap. Zij irerd twee jaar later bij een taatsgreep aan de kant gezet en voont momenteel in Spanje. Chinees kust bruid dood PEKING Een bruidegom in China heeft op de huwelijksreceptie zijn bruid gedood met een zoen die te ge passioneerd en te lang was. Het Avondblad van Lanzhou berichtte dat de gasten een schreeuw hoorden die uit een zijkamer kwam. Men snelde toe en trof bruid en bruide gom bewusteloos aan op de canapé. In allerijl overgebracht naar een zie kenhuis, bleek de vrouw te zijn over leden. De bruidegom verklaarde later dat hij zijn vrouw op de nek aan het zoenen \?as geweest. Artsen specu leerden dat de passie, hevigheid en lengte van de kus bij de bruid fatale hartkloppingen hadden teweegge bracht. Gentlemen- inbrekers LONDEN Een al meer dan één keer bestolen echtpaar in de Engelse stad Birmingham legde, alvorens op vakantie te gaan, vier pond sterling op de tafel in de huiskamer met het briefje: „Dit is het enige van waarde in ons huis; de rest is er al uit gesto len". De inbrekers, die zich bij ontstentenis van de bewoners, toegang tot het huis verschaften, bewezen dat zij heren waren. Zij lieten het geld onaangeroerd lig gen en voegden aan het briefje toe: „Besteedt het geld aan ver nieuwing van de ingeslagen ruit. Het spijt ons". Onderzoek naar Monster Loch Ness DRUMNADROCHIT Het weten- schappelijke onderzoek naar het Monster van Loch Ness is hervat. De bodem van het 218 meter diepe en 37 kilometer lange meer wordt met hypermoderne geluidsappara tuur afgezocht door tien boten. In 1982 had een onderzoek op kleinere schaal veertig onverklaarbare ge luidscontacten opgeleverd. De „af tasters" kunnen onderscheid maken tussen wrakken, rotsen en levende wezens. Het onderzoek wordt ver richt door het Britse Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap. Het monster is sinds 1933 ongeveer drie duizend keer gezien en omschreven als een enorme zeeslang. Graftombe Chinese prinses gevonden PEKING Archeologen in Chi na hebben in Binnen-Mongolië de stoffelijke resten gevonden van een prinses uit de tiende eeuw en haar echtgenoot. Het paar leefde ten tijde van de Mon goolse keizer-indringejs, bekend als de Liao-dynastie (916-1125), en werd bijgezet in een van de grootste graftomben die ooit in China gevonden zijn. In de graftombe vond men voorts een ongekend grote verguld-zil veren spiegel uit de Liaoperiode en honderden grafvoorwerpen van goud, jade en brons en aarde werk. Mitterrand wil geen tweede ambtstermijn CAYLUS De Franse socialisti sche president, Francois Mitter rand, wil geen tweede ambtster mijn. Dat heeft hij gisteren gezegd in Caylus, in Zuidwest-Frankrijk, waar hij militaire manoeuvres bij woonde. Mitterrand wil overigens niet helemaal uitsluiten, dat hij voor de presidentsverkieizngen van 1988 nog van standpunt zal veranderen. Hij heeft nog zeven tien maanden de tijd om een defi nitief besluit te nemen. „Mijn am bitie is niet zo groot dat ik deze functie wil blijven bekleden", al dus de nu 70-jarige president. Griekse socialisten verliezen aanhang ATHENE Bij de eerste ronde van de Griekse gemeenteraads verkiezingen heeft de socialisti sche partij flinke verliezen moe ten incasseren terwijl de rechtse partijen winst behaalden. Omdat de nationale politiek een belang rijke rol speelde in de campagne, wordt de uitslag gezien als een te genslag voor de regerende socia listische partij van Andreas Pa- pandreou, die sinds een jaar een strikt bezuiningsbeleid voert. In Griekenland hoeven overigens pas in 1989 nieuwe parlements verkiezingen te worden gehou den. EN HAAG /BRUSSEL West-Europa heeft gis- ren dê aanvankelijke te- •urstelling over de mis- likte top tussen president eagan en partijleider orbatsjov weggeslikt. In loop van de dag kwam de reacties de nadruk eeds meer te liggen op lichtpuntjes uit het verleg. Men hoopt dat de •aktisch overeengeko- en vermindering van de rategische kernwapens vooral de verwijdering an de kernwapens voor i middellange-afstand It Europa tijdens toekom- -jige onderhandelingen ssen de supermogendhe- in alsnog tot stand kun- ;n komen. NAVO werd gisteren over i' top in Reykjavik op de hoogte gebracht door de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Shultz. Volgens hem is er in Reykjavik duide lijk vooruitgang geboekt in de discussies tussen Oost en West. De NAVO-bondgenoten toon den zich in Brussel vastbeslo ten de in Reykjavik op tafel gelegde en onverwacht vér gaande voorstellen van beide zijden in toekomstige onder handelingen weer op te pak ken, ervan uitgaande dat de Sovjet-Unie de voorstellen die op IJsland werden gedaan in stand houdt. Er was bij de NAVO-bondgenoten nogal wat verbazing dat Reagan en Gor- batsjov zulke gedetailleerde voorstellen hebben besproken. Over het onderzoek naar een verdedigingsschild in de ruim te (SDI), dat op IJsland elk ak koord in de weg stond, zei Shultz: „Niet doorgaan met SDI zou betekenen dat v/e ons defensie-onderzoek zouden verlammen. Wij zijn ervan uit gegaan dat als een akkoord over strategische wapens be reikt wordt en er over een aantal jaren zulke wapens niet meer zijn, SDI vanzelf overbo dig wordt". Het meest teleurgesteld waren de NAVO-partners echter over het feit, dat een akkoord over de raketten voor de mid dellange afstand in Europa (INF) niet door is gegaan. De VS en de Sovjet-Unie zouden het eens zijn geworden over algehele terugtrekking van deze wapens uit Europa. Maar ook zo'n akkoord struikelde over de controverse rond SDI, waarmee de Sovjet-Unie terug 'lijkt te zijn gekomen van een eerder standpunt, dat het vraagstuk van de raketten in Europa los moet worden ge zien van de kwestie van de ruimtewapens. De wapenon derhandelaars in Genève, waar de Sovjet-Unie de koppe ling tussen INF en SDI losliet, moeten binnenkort zien te ontdekken, wat het preciese Russische standpunt nu eigen lijk is. De NAVO-bondgenoten heb- Deze tekening geeft de werking weer van SDI. het verdedigingsschild in de ruimte, zoals pre sident Reagan zich dat voorstelt. ben er bij minister Shultz op aangedrongen, dat de gesprek ken met de Sovjet-Unie zo snel mogelijk worden hervat. Over de vooruitzichten op een tweede volledige topconferen tie, waarvoor de bijeenkomst in Reykjavik een voorbefei- ding had moeten zijn, was Shultz echter somberd ge stemd. Hij zei dat er geen da tum was vastgesteld en dat er geen actieve voorbereidingen werden getroffen. Bondskanselier Kohl, wiens kansen om in januari herko zen te worden aanzienlijk zou den stijgen bij een akkoord over de Euroraketten, zei dat hij Reagan volgend weekeinde in Washington zou vragen al het mogelijke te doen dat kan leiden tot een verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West. De Franse en Britse regeringen verdedigden Rea- gans SDI-standpunt. Westeu- ropese linkse oppositiepartijen legden de schuld voor het mis lukken van de top vooral bij president Reagan. STANDPUNTREAGAN Onderzoeken, testen en ontwikkelen WERKWIJZE DEFENSIESCHILD STANDPUNT GORBATSJOV Niet testen, slechts laboratoriumonderzoek Q Gelijktijdige lancering Satelliet ontdekt raketten halverwege, geeft gegevens aan raketafweersysteem in de ruimte en aan verkenningsvliegtuig. Partijleider Gorbatsjov werd bij aankomst in Moskou uit IJsland Kremlin. Gorbatsjov lijkt op deze foto enthousiast te vertellen verwelkomd door in dezelfde jassen gestoken leiders uit het over zijn gesprekken met Reagan. WASHINGTON Admiraal John Poindexter, adviseur voor nationale veiligheid van president Reagan, heeft ge zegd dat de Verenigde Staten op IJsland werden „overval len" door de diepgang, waarmee de Russische delegatie wil de praten over gedetailleerde ontwapeningsvoorstellen. „Ze gingen verder dan wij verwachtten". Poindexter zei dat het volgens de VS de bedoeling was geweest instructies voor te bereiden voor de ministers van buitenlandse zaken, zodat zij de akkoorden zouden kunnen opstellen die bij een volgende top in Washington moesten worden getekend. In plaats daarvan, aldus de admiraal, bogen beide partijen zich over een enorm aantal gedetailleerde aangelegenheden, waarbij zij hun besprekingen met vijf en een half uur verlengden in een poging tot resultaat te komen, hetgeen mislukte. MOSKOU De Russische en Amerikaanse onder handelaars in Genève kunnen bij hun verdere gesprekken uitgaan van de deel-akkoorden die in Reykjavik werden bereikt tussen partijleider Gor batsjov en president Reagan. Dat heeft de Rus sische commentator Vla dimir Alexejev gezegd. Hij concludeerde dat de voorstellen van Michail Gor batsjov en Ronald Reagan niet zijn teruggetrokken. Beide partijen kunnen erop terugkomen in Genève en hoe eerder dat gebeurt hoe beter het is voor allen, aldus Alexejev. Ook moet een nieuwe topontmoeting tussen beide leiders volgens hem niet worden uitgesloten. Pre mier Nikolai Ryzjkov zei in Moskou tegen het persbureau Tass dat de besprekingen in Reykjavik niet vergeefs zijn geweest. Deze reacties zijn aanmerkelijk gematigder dan de eerste Russische reac ties op de top. Overigens wordt de schuld voor het mislukken volledig bij de Amerikaanse regering ge legd. Intussen heeft de Sovjet- Unie een diplomatiek offen sief ingezet om haar stand punten te verduidelijken. Zo reizen Sovjet-onderhande laars naar West-Europa om nadere uitleg te verschaffen over de voorstellen van Mos kou. Kennelijk wil het Kremlin de Europese NAVO-landen ervan over tuigen dat ze er bij Washing ton op aan moeten dringen het Sovjet-aanbod te aan vaarden in het wapenoverleg in Geneve. In Bonn zei reizend Sovjet ambassadeur Vladimir Lo- meiko dat voortzetting van de onderhandelingen over de raketten voor de middellan ge afstand „mogelijk" is ook zonder overeenstemming over het SDI-project. r>r> WASHINGTON In de Verenigde Staten is ver deeld gereageerd op de mislukte ontmoeting in Reykjavik. Progressieve politici en deskundigen spraken van een tragedie terwijl de conservatieven verheugd waren dat de president „niet in de door Moskou opgezette val is gelopen". De verwachting is dat het Huis van Afge vaardigden, waar de De mocraten de dienst uitma ken, volgende jaar nog meer op SDI zal gaan be zuinigen. De Democratische senator Gary Hart, die in 1984 een mislukte gooi deed naar de Democratische nominatie voor de presidentsverkiezingen, zei in de IJslandse mislukking een bewijs te zien dat Reagan niet geïnteresseerd is in wa penbeheersing. „Het blijkt dat het opzetten van SDI systeem belangrijker is voor deze rege ring dan een ontwapeningsak koord van betekenis". Ook de Democraat Sam Nunn, een voorstander van SDI, liet voorzichtige kritiek horen. „Er waren wellicht misrekeningen van beide kanten, maar de Russen gingen tot het uiterste. Het komt mij voor dat we niet bereid waren daar in mee te gaan. Kennelijk zijn we daar nog niet aan toe", aldus Nunn. De Republikeinse afgevaardig de James Courter, in het Huis van Afgevaardigden een van de ferventste voorstanders van het SDI-programma, zei echter dat Reagan juist gehandeld heeft. „Hij moet het SDI niet opgeven, nu niet en in de toe komst niet". De voormalige Amerikaanse ontwapeningsonderhandelaar Paul Warnke (onder president Carter) verklaarde dat de wa penbeheersing nu geen toe komst meer heeft. Hij meent dat Reagan zichzelf in een „hoek heeft gebokst", omdat hij „liever Star Wars heeft dan wapenbeheersing. Die beide zaken zijn alternatieven, ze kunnen niet naast elkaar be staan". MANAGUA De Vere nigde Staten hebben giste ren bij de Nicaraguaanse regering geprotesteerd te gen het voornemen de ge vangen Amerikaan Euge ne Hasenfus te laten be rechten door een „volk stribunaal". Hasenfus werd anderhalve week geleden gevangen geno men na het neerschieten van een vrachtvliegtuig met wapens voor de Nica raguaanse opstandelingen, de Contra's. In een protestnota aan het Ni caraguaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde de Amerikaanse ambassade in Managua de tribunalen „schertsrechtbanken". Deze volkstribunalen houden zich voornamelijk bezig met poli tieke en contra-revolutionaire vergrijpen. Volgens Ameri kaanse functionarissen is de rechtsgang bij de volkstribu nalen oneerlijk omdat de ver dachten tijdens de voorberei dingen voor het proces geen contact mogen hebben met ad vocaten. De verdachte krijgt zijn advocaten pas te zien na het begin van de rechtszaak die doorgaans voor het publiek gesloten is, aldus de functiona rissen. Hertogin van York aan stuur- knuppel LONDEN De hertogin van York, die voor haar huwelijk Sarah Ferguson heette, lost in elk geval één belofte in die zij haar man, prins Andrew, heeft gedaan. Zij leert vliegen. Volgens Buckingham Pa lace lest de prinses mo menteel voor een brevet voor een Piper Warrior. Later wil zij ook haar heli kopterbrevet halen. Voor haar huwelijk had de her togin gezegd dat vliegen lust en leven van haar aanstaande man was en dat zij dat met hem wil de len. „Ontvoerde Amerikanen maandenlang mishandeld" iEW YORK De identi- ;it van de ontvoerders an zeker drie van de vijf Amerikaanse gijzelaars in .ibanon is volgens het Lmerikaanse weekblad lewsweek bekend. )nder aanhaling van bron- en in de geheime dienst schrijft het blad dat de ont voerders, die hun verklarin gen ondertekenen met „Isla mitische Jihad" (Heilige oor log), leden zijn van de sji'ieti- sche familie Moegniyah. Hoofddoel van de ontvoer ders is de vrijlating van hun neef Moestafa Joesef, die als terrorist in Koeweit ter dood is veroordeeld. De gijzelaars, de verslaggever Terry An derson, de directeur van het Amerikaanse ziekenhuis in Beiroet, David Jacobsen, en de landbouwwetenschapper Thomas Sutherland, zijn al meer dan anderhalf jaar in handen van hun kidnappers. Ze zouden maandenlang zijn mishandeld en op andere wijze gekweld. MIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 9) Nu herinneren we ons allemaal de dikbe- Balde verslaggever Sipko Stunt natuurlijk nog el, de bekende, beroemde, gevatte Sipko tunt, die zo'n fijne neus had voor het nieuws, let valt dus niet te verwonderen, dat tot het teukorgaan van deze vlotte figuur het verhaaltje vas doorgedrongen, dat Kareltje Knetter in het ekenhuis lag uit het voetbalveld geschopt door ulle Peesje. - „Daar zit een goed stuk kopij in. Üep Hoi!" zei Sipko. Onmiddellijk sleep hij een ieuwe punt aan een nieuw potlood en nog on- niddellijker riep hij zijn lijffotograaf erbij. Daar- a stapten de heren in Sipko's snelle autootje n even later waren ze al op weg naar het hos- itaal. - Toen ze echter bij dit naar carbol rie- Bnde bouwwerk aankwamen, toieek hun al gauw, dat de hele boel daar kennelijk in rep en roer verkeerde. Verpleegsters, doktoren, spoelknechten en ziekendragers, kortom ieder een was in de weer en het was duidelijk, dat ze naar iets of iemand op zoek waren. - „Hier is de pers!" riep Sipko, maar dat hielp geen zier. Nie mand luisterde en zijn geroep ging totaal verlo ren in het opgewonden geroezemoes van het ziekenhuispersoneel, dat zo ijverig doende was. - „Ik geloof, dat ik maar even een plaatje schiet," zei de lijffotograaf en hij stelde zijn ca mera in op een charmant zustertje, dat met een verrekijker in een straatputje zat te turen. - „Wel, wel. Wat kan hier dan aan de hand we zen, zustertjelief?" vroeg Sipko en een inne mende glimlach glèed over zijn gelaat. AANKOMEND PREMIER VAN ISRAËL, SHAMIR: JERUZALEM De aan komend Israëlische pre mier Yitzhak Shamir zal zich verzetten tegen een internationale conferentie over vrede in het Midden- Oosten „omdat een derge lijke conferentie een Rus sisch bedenksel is met als doel Israël oplossingen op te dringen". In een vraaggesprek met het persbureau Associated Press zei de opvolger van Shimon Peres dat hij ook niet zal toe staan dat Israël de controle op zal geven over de in 1967 ver overde gebieden. Shamir zei dat een soort zelfbestuur voor Arabieren in de bezette gebie den de meest verregaande op lossing is, die zijn regering zal steunen. Shamir beloofde ook dat er onder zijn premierschap meer joodse nederzettingen zullen worden gebouwd op de Westoever en in de Gaza- strook. Shamir en Peres ruilen waar schijnlijk morgen hun functies in het kader van het regeerak koord dat het rechtse Likoed- blok twee jaar geleden sloot met de Arbeiderspartij. Peres is altijd voorstander geweest van een internationale vredes conferentie en heeft gedreigd 1 dat hij de huidige regering om zeep zal helpen als de coalitie er niet in slaagt de vrede in het Midden-Oosten te bevor deren. Trekvogels radioactief besmet (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA Onderzoekers van de centrale universiteit van Barcelona hebben in gevangen trekvogels een verhoogde dosis radioactiviteit ontdekt die afkomstig moet zijn van de verbrande kerncentrale in het Russische Tsjernobyl. De verhouding tussen de aangetroffen radioactieve isotopen cesium-134 en cesium-137 laat volgens de Spaanse experts geen twijfel bestaan over de herkomst van de radioactiviteit. De onderzochte zanglijsters trekken vanuit Midden-en Noord. Europa naar Spanje om te ov^fwinteren.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5