Dialoog tussen katholieken en communisten blijft op laat pitje kerk wereld beroepingen Dr. Rood: Niet realistisch resultaten te verwachten „Iedereen" mag helpen bijbel te vertalen aan tafel ÊeidócSouACUtti brieven /lezers weer ACHTERGROND Qeidóo-Oowumt DINSDAG 14 OKTOBER 1986 PAGINA 2 Dr. J. Hermans, docent Rolduc, magister in de theologie De franstalige katholieke universiteit van Leuven heeft dr. J.L.W. Hermans, docent liturgie aan het grootseminarie Rolduc van het bisdom Roermond, de graad van magister in de godgeleerdheid toegekend, een titel die wordt toegekend op grond van een van bijzonder belang geachte studie. Her mans kreeg de graad van magister op grond van een studie over de deelneming van kinderen aan de eucharistie. Pro motor was de bisschop van Luik, prof.dr. A. Houssiau. Hermans (38), geboren in Deurne, werd in 1974 priester ge wijd. Hij promoveerde in 1979 aan de katholieke universi teit te Leuven tot doctor in de theologie op een proefschrift over de activiteit van paus Benedictus XIV (1740-1758) op het gebied van de liturgie. In 1984 werd Hermans benoemd tot docent in Rolduc. Hij is voorts gedelegeerde voor liturgi sche vragen en liturgische pastoraal van het bisdom Roer mond. Zij die de mens minachten, wanen zich grote geesten. OOK NA GEZAMENLIJK SYMPOSIUM IN BOEDAPEST: (Van onze correspondent Gerard Kessels) Voor een echte dialoog tussen katholieken en communisten beiden is nog vergroot door het anti-communisme van de Poolse paus Johannes Paulus II. Dat is in Boedapest geble ken tijdens het symposium 'Maatschappij en ethische waarden', waaraan werd deelgenomen door belangrij ke delegaties van katholie ken en communisten. De bij eenkomst, de eerste in deze opzet. was georganiseerd door de Hongaarse Academie voor de Wetenschappen en het Vaticaan. Het zou veel te ver voeren om de bijeenkomst in Boeda pest als mislukt te bestempe len. De draad is niet afgebro ken. Beide partijen willen over enkele jaren opnieuw rond de tafel gaan zitten. Po sitief is verder dat zowel ka tholieken als communisten het er na afloop van de bij eenkomst over eens waren dat het gebeuren in een sfeer van 'wederzijds respect' is verlopen. De katholieken, onder leiding van de Franse Curie-kardinaal Paul Pou- pard, prefect van de Congre gatie voor de Niet-Gelovigen, toonden waardering voor de maatschappelijke bewogen heid van de communisten en deelden de marxistische scep sis dat de wetenschap alle problemen op kan lossen. Van communistische kant was veel instemming met de katholieke visie op arbeid en recht( vaardigheid). Uiteraard bleven de verschil len onoverbrugbaar. De ka tholieken hekelden het ont breken van gewetensvrijheid en van politieke maar vooral ook religieuze vrijheid bin nen het communisme. In de DDR, Polen en Hongarije ge nieten de katholieken een re delijke mate van vrijheid. In andere Oostbloklanden is de situatie voor de gelovigen echter vaak uiterst moeilijk. Pas bij een „volledige reli gieuze vrijheid" kan er spra ke zijn van een echte dialoog tussen katholicisme en com munisme, zei kardinaal Pou- pard, die er nog aan toevoeg de dat de religieuze vrijheid „aan de basis van alle vrijhe den staat." Schande De leider van de marxisti sche delegatie, de Hongaar Lukécs, liet tijdens de afslui tende persconferentie echter merken dat de communisten problemen hebben met de wijze waarop ze door Rome worden bejegend. „Ik ben het eens met kardinaal Pou- pard", zo antwoordde hij op een vraag, „dat we elkaar met wederzijds respect tege moet moeten treden en dat we dus geen uitdrukkingen moeten gebruiken die de an der beledigen. Ik denk bij- De brug over de Donau In de Hongaarse hoofdstad Boepapest. De stad fungeerde vorige week als een brug tussen marxisten en katholieken. voorbeeld aan het aanduiden van de socialistische landen als 'de schande van deze tijd.' Wij zullen alles doen om dit soort uitdrukkingen te ver mijden." Lukécs vermeed zorgvuldig namen te noemen, maar het was duidelijk dat hij op de paus doelde. Als „schande van deze tijd" wordt het communisme omschreven in het eerste document van kar dinaal Ratzinger, prefect van de Congregatie voor de Ge loofsleer, over de bevrij dingstheologie uit 1984. Het document werd door de paus goedgekeurd en gepubli ceerd. Maar ook paus Woity- la zelf gebruikt nauwelijks minder krachtige taal als het erom gaat het communisme te veroordelen. In zijn laatste door hemzelf geschreven en cycliek bestempelt hij het marxisme als de hoogste vorm van verzet tegen de Heilige Geest als de brenger van het ware geloof. Johan nes Paulus II, dat is duidelijk, is sterk beïnvloed door zijn Poolse ervaringen met het communisme. Dat het Vaticaan de laatste weken bepaald niet de in druk heeft gewekt dat de ka tholieke kerk staat te pope len om via Boedapest de moeilijke dialoog met het communisme te verdiepen, paste geheel in dit beeld. De krant .van het Vaticaan, de Osservatore Romano, heeft er nauwelijks voorpubliciteit aan gewijd. En wat het sym posium zelf betreft: de Osser vatore volstond met het pu bliceren van de openingstoe spraak van Poupard. Boedapest heeft nog eens la ten zien dat ook onder Jo hannes Paulus II de dialoog tussen katholieken en com munisten wordt voortgezet. De contacten zullen tijdens zijn pontificaat echter op een laag pitje blijven staan en doorbraken zijn al helemaal niet te verwachten. Nieuwe heilige Paus Johannes Paulus II heeft zondag in de Sint Pie- ter de voorloper van de mo derne liturgiewetenschap, kardinaal Joseph Maria To- masi de Lampedusa, heilig verklaard. In een pontificale hoogmis met drie kardinalen als concelebrant getuigde de paus van het feit, dat deze Si- ciliaanse vorst de vernieu wing van de liturgie in de juiste zin, heeft ingeluid. De nieuwe heilige leefde van 1649 tot 1713 en was geboor tig uit Licate. Hij stierf „in een geur van heiligheid" op de eerste dag van 1713, nadat paus Clemens XI hem een jaar tevoren tot kardinaal had verheven. Paus Pius VII verklaarde Lampedusa in 1803 zalig. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Op- en Neder-Andel, W.Arkeraats te Giessendam-Neder- hardinxveld; te Giessen en Rijswijk (NBr), R.de Koning Gans kandidaat te Bergschenhoek; door de classes Middelburg tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (gees telijk verzorger Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland), drs. J.Lu- kasse kandidaat te Middelburg, die dit beroep heeft aangenomen. Toe gelaten tot evangeliebediening: T.Boeske. Valeriusstraat 229 II. 1075 GA Amsterdam. Toegelaten tot evangeliebediening en beroep baar: A.J.Houwaart. Andries Schot kade 3. 2313 XV Leiden. Mevrouw M.J.Kreeft. Balistraat 44 II, 1094 JN AMsterdam. J.K.Verbree, Aernoud Drostlaan 65. 2523 EL Den Haag. Beroepen te Voorburg als bijstand in het pastoraat ten bate van de Vereniging der Vrijzinnig godsdien- stigen aldaar voor het werk onder de Vrijzinnig Hervormden mevr. E.I.T. Brussee-van der Zee te Voor burg. doopsgezind predikante, pre dikant-voorgangster bij deze Vere niging. die dit beroep heeft aange nomen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Oosterland R. Boo gaard te Leiden. Gereformeerde Kerken vrijge- Aangenomen naar Creil in combina tie met Nagele, drs.M.de Meij kan didaat te Kampen, die bedankte voor Barendrecht. Bedankt voor En- schede-Noord. A.van der Sloot te Vollenhove-Kadoelen. Baptistengemeenten Beroepen te Den Haag, P.van der Werf te Groningen-zuld. Pater dr. W. Rood, die na mens het Nederlandse episco paat de dialoog in Boedapest als Oosteuropa-kenner en waarnemer de bijeenkomst heeft kunnen bijwonen, spreekt van een uitzonderlij ke en unieke samenkomst in de Hongaarse hoofdstad vooral in het licht van de ge spannen verhoudingen die tientallen jaren lang kenmer kend zijn geweest tussen het Vaticaan en de Sovjet-Unie. Toen was er infiltratie, een kruistochtenmentaliteit, nu was er openheid en dialoog. Rood meent dat het niet rea listisch is van een dergelijke bijeenkomt concrete resulta ten te verwachten. Het was volgens hem al heel wat dat voor het eerst katholieke en marxistische intellectuelen naar elkaar hebben willen luisteren. Rood wijst erop dat de men taliteit tussen het communis tische blok en het Vaticaan al sinds het pontificaat van Jo hannes XXIII ingrijpend is veranderd, maar dat dit tot nu toe zonder veel concrete gevolgen was gebleven. Ove rigens stelt Rood dat de hui dige paus vanuit een geheel andere mentaliteit opereert dan zijn drie voorgangers, waarbij Johannes Paulus II de dialoog zeker niet schuwt, maar wel te werk wil gaan vanuit een versterkt katho liek bewustzijn. Het was vol gens Rood duidelijk dat het namens het Vaticaan in Boe dapest vergaderende gezel schap daarop was geselec teerd. Het drie dagen in Boedapest vergaderende gezelschap viel volgens Rood trouwens op door de uitmuntende wijze waarop zij met elkaar wisten te dialogeren. Volgens Rood is er in een waardige stijl met elkaar gesproken zonder dat men stoten onder de gordel uitdeelde. Gunstig Grote kracht achter de dia loog is volgens hem de Hon gaarse professor Jozef Lu kécs, die al twintig jaar ijvert voor een dialoog tussen mar xisten en christenen. Rood gelooft dat het klimaat in Hongarije voor dergelijke ge sprekken kennelijk zeer gun stig is. De Weeense curiekar dinaal König. de voornaam ste voorvechter van een der gelijke dialoog aan katholie ke zijde, werd door partijlei der Janos Kadar 'in het Hon gaarse parlement ontvangen. Overigens hebben soortgelij ke dialogen in de jaren zestig al plaats gevonden onder au spiciën van de Duitse Paulus Gesellschaft, de Westduitse organisatie van christelijke intellectuelen. De dialoog van afgelopen week was ech ter de eerste tussen marxis ten en katholieken. Rood meent dat de dialoog van Boedapest niet mogelijk zou zijn zonder de instem ming van de hoogste instan ties in de Sovjet-Unie. Dit past volgens hem in de open benadering van partijleider Gorbatsjov en het zou dus niet vreemd zijn daarin ook propagandistische bedoelin gen te onderkennen. Overi gens benadrukt Rood dat een dergelijke houding niet te be speuren viel bij de deelne mers uit het communistische blok. Wel spraken de twee deelnemende Russen over ontwapening en wezen op het in het Westen nog veel te onbekende feit dat in de laat ste Wereldoorlog de Russen meer dan twintig miljoen slachtoffers te betreuren heb ben en dat dit in belangrijke mate bepalend is voor hun houding inzake oorlog en vrede. Wantrouwen In 'Tsjechoslowakije bestaat er veel wantrouwen jegens deze dialoog. Daar herinnert men zich nog maar al te goed de gesprekken die aan de vooravond van de Praagse lente zijn gehouden tussen marxisten en christenen van uiteenlopende kerken. Vol gens Rood waren de marxis ten die toen aan deze dialoog deelnamen te weinig stand vastig. Zij kwamen toen tot standpunten die haaks ston den op hun eigen communis tische overtuiging. Vandaar de oproep van de Tsjechen in het voorjaar dat niet gespro ken moest worden over de eigen ideologie, maar over kwesties van oorlog en vrede en het neokolonialisme. Er namen overigens in Boe dapest toch twee Tsjechen deel. Zij gaven er de voor keur aan uitsluitend in het Russisch te praten. Ze waren volgens Rood kennelijk bang onderuit gehaald te zullen worden. Kritiek op hun eigen opvat tingen was er volgens Rood bij een enkele marxistische deelnemer ook te bespeuren, toen de Hongaarse marxist Tamés Földesi erop wees dat ethiek in het feitelijke mar xisme ontbreekt. Hij citeerde daarbij.Orwell: allen zijn ge lijk, maar sommigen zijn meer gelijk dan anderen. De deelnemers waren vol gens Rood verbonden door hun gemeenschappelijke zorg voor allerlei wereldproble men zoals milieu, bewape ning en armoede. Op de scep tische vraag van journalisten aan het slot van de bijeen komst over de waarde van de dialoog had de Hongaar Lu kécs geantwoord dat men de richting gevende kracht van ideeën niet moet onderschat ten. PAUL VAN VELTHOVEN INITIATIEF BUBELGENOOTSCHAP: Het Nederlands Bijbelgenoot schap maakt een lijst met on bekende bijbelvertalers. Zij zullen in de toekomst mogen meewerken aan een bijbel vertaling, die de uitgave van 1951 zal vervangen. Het NBG wil op die manier voorkomen dat de nieuwe vertaling uit fluitend door geleerden van de universiteit wordt ge maakt. Het bestuur van het bijbelge nootschap heeft een oproep geplaatst in haar kwartaal blad „Met andere woorden", waarin bijbelvertalers wor den uitgenodigd contact op te nemen. Men wil met hen kennismaken, nagaan of dienstverlening gewenst is en „de kundigheden buiten de universitaire verbanden in ventariseren met het oog op toekomstige vertaalarbeid". De laatste omschrijving doelt op de vertaling van een nieu we kanselbijbel. Dr. E. W. Tuinstra van het NBG ver telt dat er nog geen concrete bestuurlijke beslissingen zijn genomen. Eind 1979 was er nog een enquête van de Raad voor Contact en Overleg in zake de Bijbel waaruit bleek, dat er landelijk geen behoef te aan een nieuwe vertaling was. Maar het NBG heeft ook andere signalen opgevangen, aldus dr. Tuinstra. „De verta ling uit 1951 is moeilijk toe gankelijk voor jongeren. Dat heeft al geleid tot de uitgave van de Groot Nieuws Bijbel. Daarnaast zoeken we ook naar anderssoortige vertalin gen voor liturgisch gebruik". Twaalf jaar Praktische motieven dwin gen het NBG ertoe nu al re kening te houden met de be hoefte in de toekomst aan een nieuwe bijbel. „Het kost ons minstens twaalf iaar een bijbelvertaling te maken. We moeten daarom al in 1988 moeten beginnen met verta len als we in het jaar 2000 een nieuwe uitgave op de markt willen brengen". De nu gebruikte vertaling dateert uit 1939 (Nieuwe Tes tament) en uit 1951 (Oude Testament). De vertaling is dichtbij de Statenvertaling uit 1636 gebleven om de kerkleden de vertrouwde woorden te laten herkennen. Het taalgebruik is ook erg ge stempeld door de hooggeleer de commissie die de vertaling heeft gemaakt. „Het is-des tijds een universitaire aange legenheid geweest", aldus de heer Jaakke, medewerker bij het NBG. „De commissie heeft eerst een vertaling ge maakt en die vervolgens naar de kerken gebracht. Bij een nieuwe vertaling willen we eerder de kerken en de daar aanwezige deskundig heid inschakelen. Een inven tarisatie van onbekende des kundigheden is dan ook een eerste vereiste". „Verschillende predikanten maken bij de preekvoorbe- reidingen langere of kortere bijbelvertalingen. Daar kan best veel kaf onder het koren zitten. Maar wie zal het zeg gen of er zitten ook mooie pareltjes bij", aldus dr. Tuin stra. In de jaren zestig heeft het NBG al eerder een inventari satie van „anonieme bijbel vertalers" proberen te ma ken. Toen kwamen er onder meer reacties van o.a. kin derbijbelschrijver Anne de Vries. Hoewel de deskundi gen ook toen om de tafel zijn gaan zitten heeft het overleg nooit geleid tot een gemeen schappelijke uitgave. KLAAS VAN DER KAMP Kerkdeuren dichtgemetseld uit protest tegen reorganisatie Italiaans R.-K. Kerk Uit protest tegen de nieuwe bisdomsgrenzen hebben rooms-katholieken in het nu niet meer bestaande Zuiditali- aanse bisdom Gravina de hoofdingangen van tien ker ken en het bisschopshuis dichtgemetseld. De boezoe kers van de mis kunnen al leen door de zij-ingang naar binnen. De Rooms-Katholieke Kerk in Italië heeft de afgelopen twintig jaar een grootscheepse reorganisatie ondergaan. Vo rige week woensdag werd het sluitstuïc ervan bekendge maakt: het aantal bisdommen is teruggebracht van 325 tot 228. De kleine diocesen zijn ondergebracht bij grotere. In alle gevallen werden de opge heven bisdommen al vanuit een naburig diocees bestuurd. De reorganisatie is wat dat betreft alleen kerkrechtelijk van belang. Ook in andere opgeheven bis dommen is geprotesteerd te gen de nieuwe indeling. Gehaktballetjes met Mexicaanse groenten en aardappelpuree - vla met rumrozijnen Nodig voor twee: 200 g gehakt, 1 sneetje brood, zout, pe per, cayennepeper, uitjelosgeklopt ei, 1 lepel olie, 1 gro te ui, teentje knoflook, 1,5 dl warme bouillon (tablet), 1 paprika, 1 grote tomaat, blikje mais, oregano; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, 10 g margarine, pe per, nootmuskaat; 1 lepel rozijnen, 2 lepels rum of water met rumessence, 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker. Maak het gehakt aan met geweekt en fijngemaakt brood, zout, peper, cayennepeper, stukjes ui en zo veel losgeklopt ei dat de massa nog net stevig is. Vorm er groot formaat soep balletjes van en leg die ten minste een uur koel weg. Bak de gehaktballetjes dan bruin in de olie. Laat de grofgesneden ui en de geperste knoflook nog twee minuten meebakken en doe er vervolgens de bouillon bij. Laat het mengsel tien mi nuten sudderen. Spoel de paprika af, verwijder zaden en steel en snijd de vrucht in gelijke reepjes. Leg de tomaat twee tellen in ko kend water, ontvel haar en snijd haar in tamelijk grove stuk ken. Laat de mais uitlekken. Voeg paprika, tomaat, mais en een mespuntje oregano toe aan de gehaktballetjes en laat de massa nog vier minuten zacht koken. Maak het gerecht af met zout, peper en cayennepeper. Was de rozijnen, kook ze tien minuten in weinig water, giet ze af en zet ze enige uren weg met rum of verdunde rumes sence. Zet de helft van de melk op. Maak een papje van cus tard, suiker en weinig koude melk. Schenk al roerende wat hete melk bij het papje, doe het mengsel in de pan en laat de vla een minuut zacht koken. Voeg van het vuur de rest kou de melk toe. Meng de koud geworden vla met de rumrozij nen. JEANNE ■rh^e' Wisseling van de wacht Hoewel ais gevolg van interne meningsverschillen machtswisseling in Tel Aviv nog even is aitgesteld, zal Yi hak Shamir spoedig aantreden als premier van Israël, zo twee jaar geleden bij de vorming van de regering van nat nale eenheid werd afgesproken. Hij volgt Shimon Peres die op zijri beurt minister van buitenlandse zaken zal wi den. De leiders van de socialistische Arbeiderspartij en 1 rechtse Likoedblok waren in 1984 overeengekomen dat halverwege de rit van zetel zouden wisselen. Dat was de ge manier waarop toen de impasse in de regeringsonderl delingen kon worden doorbroken nadat de verkiezing1* geen winnaar hadden opgeleverd. Na twee jaar regeren blijkt Peres, die afgelopen vrijdag premier aftrad, aanzienlijke populariteit te hebben verw ven met zijn aanpak van enkele van Israels grootste prob men. Kort na zijn aantreden beëindigde hij de geldversl dende bezetting van Libanon. Dank zij een strak beleid vj loon- en prijsbeheersing is de inflatie sterk gedaald. Ove gens staat Shamir nu voor de onplezierige taak de rekeni te betalen van Peres' succes; de bestrijding van de infla heeft geleid tot werkloosheid, bezuinigingen op defensie politie, en verpaupering in de steden. TOCH zijn deze problemen niet de grootste voor de Isral sche regering. Het belangrijkste twistpunt blijft, het strev naar vrede in het Midden-Oosten en de concessies, die IsrJ daarvoor zou moeten doen. Peres heeft de afgelopen tuf jaar veel tijd gestoken in pogingen het isolement van de jo< se staat in de internationale gemeenschap te doorbreken. I heeft hem en zijn land waardering opgeleverd. Maar ironis genoeg blijven de meeste Israëliërs tegelijkertijd de voorki geven aan een buitenlandse politiek van de harde lijn, zo wordt voorgestaan door Shamir. Zo kan het dus gebeur dat de onnatuurlijke combinatie van Arbeiderspartij en koed momenteel een ongeëvenaarde populariteit blijkt hebben onder de Israëliërs. En ondanks de vandaag opniei gebleken interne meningsverschillen zal geen van beide p tijen de val van de regering durven riskeren, als men er n zeker van is de verkiezingen te winnen. In de huidige omstandigheden zal alleen een vérgaand vi desinitiatief, dat een doorbraak zou kunnen bewerkstellig naar een vredesproces met de Arabische buurlanden, de I beiderspartij het risico van een regeringscrisis waard zi Verwacht mag daarom worden dat premier Peres als mir ter van buitenlandse zaken wil doorgaan, waar hij als p mier is blijven steken. Het is echter de vraag of zijn opvolj Shamir daar mee instemt. In zijn afscheidsrede voor het 1 raëlische parlement dreigde Peres dat hij de samenwerkij met het Likoedblok zal verbreken als zijn vredesinitiatiev niet worden voortgezet. „Een eenzijdige vrede bestaat ni Het is geen schande daar rekening mee te houden en ber< te zijn tot compromissen", aldus Peres. Gevreesd moet ech worden dat premier Shamir aan deze woorden geen boi schap heeft. /-- Brieven graag kort- en duideli|k geschreven De redache behoudt zich het recht voor mgezon- den stukken Ie bekorten Smakeloos (3) Bij de opening van de storm vloedkering in de Oosterschel- de vroeg een verslaggever zich af of de bouwers geen wroe ging hadden dat die werken de gemeenschap in tien jaar tijd bijna acht miljard hebben gekost. Maar hij vergat dat de Staat in diezelfde tijd ruim vijfhonderd miljard aan uitke ringen had gedaan en dat was dus nog geen cent op elke gul den voor de Deltawerken, nog maar te zwijgen over de abortus, de echtscheidir en de euthanasie ons het gekost. Zo gunnen de ouders het le niet meer aan hun toekoms kinderen en de kinderen g nen het leven niet meer hun ouders. Als dan nog een van de mooiste par van Den Haag de overge ven gezinnen wandelen, zu ze ook nog eens moeten 1 gen van de galgen met sma loos bengelende poppen, moeten constateren daa nog eens bekogeld door ba dig met stenen gooiende tasjesrovende jeugd geworden sinds onze vrjk geen vrijheid meer is, m moord en doodslag. Heb) daarom zovelen in de wer oorlogen moeten sterven? H. Rutges, DEN HAAG. noorden en westen re) Middagtemperatuur van graden in het noordwesten 17 graden in het zuiden. Mogelijk wat regen DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied boven de Balkan neemt in betekenis ai en ver liest zijn greep op ons weer. Een nieuw hogedrukgebied ten zuidwesten van de Britse Eilanden trekt in onze richting en gaat vanaf morgen het weer bepalen. In de over gangszone tussen deze twee gebieden komt veel bewolking voor waaruit plaatselijk wat regen kan vallen. Deze bewol king wordt vannacht en mor gen boven ons land verwacht. Er komt morgen daarom een einde aan het fraaie herstweer van de laatste dagen. Het is dan zwaar bewolkt met plaat selijk mist. Hier en daar kan ook enige regen vallen. Met zo'n graad of 14 is het 's mid dags ook lang niet meer zo zacht dan de afgelopen dagen. Op donderdag en vrijdag wordt nog rustig weer ver wacht, daarna wordt de atmos feer onrustiger. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: voorname lijk in west-Noorwegen enige regen, elders overwegend droog en af en toe zon. Mid dagtemperatuur ongeveer 12 graden. Denemarken: wolkenvelden. Voornamelijk op woensdag 'plaatselijk regen. Middagtem peratuur rond 14 graden. Benelux en noord-Duitsland: woensdag enige regen, don derdag wolkenvelden maar overwegend droog. Middag- temperatuur rond 14 graden. Britse Eilanden: wolkenvel den, vooral in hét zuiden ook zon. Op donderdag in het donderdag Frankrijk ook zon. Midt temperatuur 13 tot 17 grad Zuid-Frankrijk, verander bewolkt. Voornamelijk bij Middellandse zee plaatse een onweersbui. Middagt peratuur 17 tot 20 graden, de Middellandse zee tot 24 j den. Alpengebied: op woensdag het oosten nog zon, overijl veel bewolking. Vooral in I westen en zuiden tijdelijkj gen. Middagtemperatuur iri dalen 15 tot 19 graden, graden grens s'middags opl geveer 3000 meter hoogte. Spanje en Portugal: verani lijk bewolkt, voornamelijk het oosten nog aanhoui kans op een regen of onw bui. Middagtemperatuur i1 18 graden in het noordwei tot 20 a 25 graden elders. 1 Italië en Joegoslavische 1 zonnig. In noord-Italië ec bewolking en mogeljk re# vooral meer naar het wea Middagtemperatuur in noi Italië, 17 tot 20 graden, 22 tot 27 graden. Aberdeen Bareeloni Berlijn Frankfort l.bew. Innsbruck I Klagenfurt i Kopenhagen i i3 r

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2