Zuidduinen doelwit van motorcrossers Meevaller Katwijkse gezinnen van de baan Voorlopig bouw van huizen in huursector Borden bij Vliet onterecht geplaatst Problemen restaurant De Zilk opgelost Ook derde Turf race kampt met windstilte Zwemvierdaagse Noordwijkerhout Lage opkomst migranten bij raadsverkiezingen LEIDEN OMGEVING CcidócSoivuMit DINSDAG 14 OKTOBER 1986 PAGINA 17 Eenrichtingsverkeer Herenweg verdwijnt fjOORDWIJKERHOUT Het stuk- je Herenweg langs dokter Van Heesch mag binnenkort weer van twee kanten ingereden worden- Het eenrichtingsverkeer wordt opgehe ven, omdat tientallen mensen per dag in overtreding zijn. In plaats van een rondje te rijden waagt men het dan maar om een klein stukje terug in verboden rijrichting te gaan om zo op de Herenweg te komen. Omdat er toch niet wordt gecontroleerd door de politie, acht de commissie Openba re Werken het maar beter om het eenrichtingsverkeer op te heffen. "Daardoor zullen ook de tennisvelden van twee zijden bereikbaar zijn. Bordjes aan Voorhoutse lantaarnpalen VOORHOUT Enkele lan taarnpalen in Voorhout wor den, als de gemeenteraad daarmee op 16 oktober in stemt, binnenkort voorzien van bordjes die verwijzen naar openbare en bijzondere gebou wen in het centrum van deze gemeente. Deze bordjes moe ten de bezoeker zoveel moge lijk via de ring Kievitspark- Churchilllaan en Beukenrode- Schoonoord verwijzen. De kos ten van deze „objectbewijze- ring" bedragen 7000 gulden. Voorhoutse school wint Klassewerk VOORHOUT/HILVERSUM De R.K. basisschool St. An- dreas uit Voorhout is gisteren als grote winnaar uit de bus gekomen bij het KRO-programma „Klassewerk", gepresen teerd door Hans van Willigenburg. Tegenkandidaat van de 24 Voorhoutse kinderen, was de St. Jozefschool uit het Lim burgse Nieuwbergen. Met 54 tegen 50 punten ging de Voorhoutse basisschool met de eer strijken na het spelen van een toneelstukje dat als the ma had: „De hoogste sport bereiken". Ook was er een wed strijd op de racefiets, moest men schaakstukken maken, vra gen beantwoorden, een computerspelletje spelen en muziek maken. Ook de beide onderwijzers kwamen aan bod bij „Meesterwerk". Deze strijd eindigde in een gelijk spel. Na af loop werd „meester" Nico Turenhout van harte geluk ge wenst met de overwinning van zijn groep waarvoor hij ook het toneelstukje zelf geschreven had. Op zaterdag 25 oktober zal de opname van „Klassewerk" uit gezonden worden. Opstopping door defect treinstel VOORSCHOTEN Een de- fect treinstel heeft gistermid dag rond half drie voor ver keersopstoppingen in Voor schoten gezorgd. Het trein stel kwam stil te staan tussen De Vink in Voorschoten en station Papelaan. Doordat het compartiment precies bij het relais stond dat de spoor bomen regelt, bleven deze omlaag. Personeel van de NS wisten het euvel echter snel op te lossen, zodat het ver keer binnen een half uur weer de spoorwegovergang kon passeren. Koffie gestolen uit vrachtauto ALPHEN AAN DEN KIJN Uit een vrachtwagen, die stond gepar keerd aan de Be- drijfsweg in Al phen, is in het weekeinde voor 2850 gulden aan koffie gestolen. Het slot van de laadklep werd opengebroken. KATWUK De Zuid duinen bij Katwijk blijken het doelwit van motor crossers te zijn geworden. Volgens natuurbescher mers wordt het fraaie na tuurgebied tussen Katwijk en Wassenaar sinds enige weken opgeschrikt door rondrijdende motorcros sers die het duinterrein omploegen. De fractie van de PvdA heeft al aange kondigd in de Katwijkse raad vragen over het cros sen te willen stellen. Behalve de overlast door de oorverdovende herrie, zijn de krachtige motorfietsen ook in Staat het duinlandschap open te rijten, zodat de wind vrij spel krijgt én nieuwe plekken van erosie het duingebied om toveren tot schrale zandvlak ten. Zelfs één van de hoogste Clekken van het duingebied lijft niet verschoond van het mechanische geweld: het uit kijkpunt „koepelduin" is om gevormd tot motortraject. Het duingebied is één van de grootste natuurgebieden van Nederland. Dit karakteristieke landschap is de laatste twee duizend jaar nagenoeg niet van vorm veranderd. Tóch heeft dit gebied behoorlijk wat te lijden. In de eerste plaats van de vele bezoekers die het duinterrein krijgt te verwer ken. Duizenden kiezen in het weekeinde dit gebied voor hun wandel- en trimtochten. Ze worden vaak vergezeld door hun hond, die al los lopend menig konijn of .egeltje de stui pen op het lijf beeft gejaagd. Een andere bedreiging voor het duingebied vormt de nood zakelijke waterwinning. Door de steeds stijgende vraag naar schoon, gezuiverd water, is het duingebied vrijwel geheel in gebruik genomen als voorfil- terfase. Daartoe is een uitge breide drainage van het duin- terrein nodig, plus de aanleg van sloten en duinmeertjes. Niet alleen het graafwerk voor deze drainage en de aanleg van die sloten betekenen een aantasting van het gebied, ook het infiltreren van het vuile rivierwater kan een aantasting van een bepaalde, vaak unie ke, vegetatie inhouden. De laatste jaren is er echter steeds meer oog voor het na tuurschoon en de belangrijke functie van het duin voor vo gels en andere familieleden van de Nederlandse fauna. Vooral Staatsbosbeheer, sinds 198Ó beheerder van het gebied, besteedt veel aandacht aan het verantwoord gebruik van de duinen. De aanleg van de schelpenpaden en het plaatsen van prikkeldraad markering zijn daar goede voorbeelden van. Het nadeel van deze schelpenpaden is wel, dat het duingebied beter toegankelijk is voor fietsers, brommers en laatste tijd ook motorfietsen. Het aantrekkelijke duinreliëf schijnt een niet te weerstane uitdaging te betekenen voor de gemotoriseerde jeugd. Ra cend en slippend scheuren zij over de wandelpaden om af en toe een „duintje mee te pik ken", de begroeiing vaak met wortel en tak uit de grond rukkend. Daardoor dreigt kaalslag van het duingebied. Staatsbosbeheer meldt dat men nog niet daadwerkelijk heeft waargenomen dat er met motoren door het duingebied gescheurd wordt. De banden sporen van de motorfietsen spreken volgens natuurbe schermers echter klare taal. Wat men van de kant van Staatsbosbeheer hier tegen gaat doen is nog niet bekend. UITWIJK Ondanks „overwinsten" terug wil- bruikers te verrekenen, lijken tienduizend Katwijkse gezin- Op de vraag of de verhoging stijging door de i KATWIJK Ondanks ferder gedane beloften is liet nog niet zeker of de gemeente Katwijk haar overwinst van het gas- water- en elektriciteitsbe drijf dit jaar terugstort naar de gebruikers. In voorgaande jaren stortte het gemeentebestuur deze overwinst in de algemene kas, totdat wethouder J. van der Plas (SGP) in het vooijaar liet weten de „overwinsten" terug wil len te géven aan de Kat wijkse huisgezinnen en grootgebruikers. Het zou daarbij om enige tiental len guldèns per jaar gaan. De plannen van weihouder Van der Plas (financien en ge meentebedrijven) om de over winsten van de gemeentebe drijven dit jaar in een „potje" te storten, om da geld aan het eind van het jaar bij de defini tieve afrekening met de ge bruikers te verrekenen, lijken inmiddels van de baan. Het college is namelijk met een voorstel gekomen om deze overschotten op te potten in een fonds, waaruit voor een gedeelte de te verwachten stij ging van de energieprijzen kan worden betaald. Het fonds wordt dan een buffer, aldus de heer Kamphuis namens de ge meente Katwijk. Nu de afrekening van vorig jaar officieel bekend is, blijkt het om een bedrag van bijna 9 ton te gaan. Voor de nog geen tienduizend Katwijkse gezin nen zou dat een meevallertje van meer dan honderd gulden betekenen. Het lijkt echter dat er een streep door dit meeval lertje gehaald gaat worden, want het college wil het be drag niet in eens uitkeren, maar gebruiken om een ge deelte van de stijging van de energie prijzen op te vangen. „Uiteindelijk komt het daar door toch in de handen van de gebruikers, zij het niet op de beloofde manier", aldus het college. Op de vraag of de verhoging van de energieprijzen wel op korte termijn te verwachten is, zodat het potje geen buffer tot maar een „voorschot-bassin" wordt, antwoordt Kamphuis dat het college het vorstel ba seert op de onderhandelingen tussen de Vegin en de afne mers. Ook de gedachte het zo genaamde egalisatiefonds te gebruiken om een reductie te verlenen aan de verbruikers wordt in eerste instantie, aldus de heer Kamphuis, afgewezen, omdat het college de kosten stijging door de reorganisatie van de energiebedrijven niet goed kan inschatten. Toch zal er deze maand een uitspraak moeten komen over de vorm en functie van het egalisatie fonds. Kamphuis verwacht dat de raad deze maand een definitie ve uitspraak doet over dat ega lisatiefonds en met name wat er staat te gebeuren met de circa 9 ton aan overwinsten van 1985. COLLEGE NOORDWIJKERHOUT: NOORDWIJKERHOUT De 52 woningen die Noord wijkerhout tot 1990 mag bouwen zullen zoveel moge lijk in de huursector worden gerealiseerd. Dit is op te maken uit het antwoord van het college van Noordwij kerhout op de algemene beschouwingen. Verder zegt het college dat onderzocht zal worden of er misschien agrarisch afval op de gesloten Tespellaanbelt gestort kan gaan worden. Buiten de bouw van 15 woningen in De Zilk waarvoor de ge meente vorige week toestemming hééft gekregen, mag de ge meente nog maar 32 flatwoningen en 20 huizen bouwen tot 1990. Dit geringe aantal zal volledig naar Zeeburg gaan. De terreinen aan de Nolenslaan (voormalig Prinsenhofschool) en de Sporken- hout zullen dus wel niet meer in aanmerking komen voor be bouwing. Indien haalbaar, dan wil de gemeente de 20 huizen in de premie-huursector bouwen. De VVD stelde voor om de 32 stapelwoningen in de vrije sector te bouwen en deze zodanig te subsidiëren dat ze voor woning- wethuren verhuurd kunnen worden. In ieder geval moet uitge rekend worden of zoiets haalbaar is, aldus het college in haar antwoord. Er moet volgens B en W niet op gerekend worden dat de provincie voor alle 52 woningen bouwvergunningen in de huursector verstrekt. Overigens herhaalde het college haar al eerder geformuleerde standpunt dat ook premie-A koopwonin gen in de afgelopen jaren hebben bewezen in een behoefte te voorzien. De VVD pleitte bij de algemene beschouwingen voor het weer openstellen van de belt aan de Tespellaan voor agrarisch afval. Of de provincie daar toestemming voor gaat geven, moet eerst nog maar worden afgewacht. Maar in haar antwoord wijst het college er op dat ook in dat geval er zware voorwaarden te ver wachten zijn. De zes basisscholen zullen apparatuur voor informatica-onder- wijs en ter beschikking krijgen, zo kondigde het college aan. De gemeente zal dan gedurende 5 jaar de soft-ware in bruikleen af staan waarna de scholen voor een symbolisch bedrag zelf eige naar kunnen worden. VOORSCHOTEN De provincie is duidelijk bui ten haar boekje gegaan met het plaatsen van bor den langs de Vlietkanten in verband met de aanleg van een brug ter hoogte van het J. Vermeerplant soen. Op de borden wordt de bouw van de brug al aangekondigd. Er ligt evenwel slechts een principe besluit van de raad dat B en W machtigt om te overleggen met de provincie over een vaste oever verbinding. Dat stelt wethouder J. Visser (PvdA/PPR) in antwoord op vragen van mevrouw E. Mulder (D66). Inmiddels heb ben burgemeester en wethouders een brief gezonden aan Gedeputeerde Staten en daarin hun ongenoegen laten blijken. De meningen over de aanleg van de brug zijn verdeeld. Visser daarover: „Men wil wel naar Vlietland via het ei gen dorp, maar men wil geen brug voor de deur." De hete hangijzers Zijn de opgangen naar de brug, die een doorvaarthoogte van 5.60 meter krijgt. In december komt er voor de bewoners van Voorschoten een hoorzitting. DE ZILK De controverse tussen het chinees-indisch restaurant De Chinese Muur en de heer Van der Stoel is opgelost. De heer Van der Stoel woont boven het res taurant en is jaren bezig ge weest bezwaarschriften in te dienen in verband met over last. voornamelijk van ge luid. Daarom kreeg de eige naar van het restaurant Strenge voorschriften opge legd met een dwangsom van 150 gulden per dag. Het restaurant bleef echter open zonder aan alle voor schriften te hebben voldaan. Nu is het probleem toch op gelost omdat de heer Van der Stoel zijn woning aan de eigenaar heeft verkocht. De eigenaar zal de gemeente nu niet de dwangsom hoeven betalen. Wel zijn de kosten van het werk dat de gemeen te eraan heeft gehad voor het restaurant. Wat betreft de voorschriften laat de heer De Boer van de gemeentelij ke dienst openbare werken weten dat de hinderwet er is om hinder aan „derden" te voorkomen. Nu is die „der de" de eigenaar van het res taurant zelf en je hoeft die man niet tegen zichzelf te beschermen, aldus De Boer. Diefstal sanitair - ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een woning in aanbouw aan de Kal- kovenweg is in het weekeinde al het sanitair gestolen. De buit heeft een waarde van 850 gul den. Tinus van Stein (rechts), de nestor onder de Westlanderschippers, overhandigt Turfrace-wlnnaar Klaas Persoon uit Loosduinen de wisseltrofee. Organisator Hylke Tromp en Warmonds wethouder C. Dalhuisen-Polano kijken in het midden toe. WARMOND De derde Turfrace van Warmond naar Vinkeveeri en weer terug heeft net voorgaan de jaren met windstilte te kampen gehad. De route moest voor een groot deel roeiend, bomend en ja gend worden afgelegd. Keihard werken dus voor de schippers en de beman ningsleden van de zes deelnemende Westlan ders, de twee drielingen en de zandaak. Winnaar werd net als vorig jaar Klaas Persoon uit Loos duinen. De Turfrace is een wedstrijd voor kleinere zeilvrachtsche- pen. De Westlanders varië ren in lengte van 11.43 meter tot 13.77 meter. De drielin gen meten nauwelijks elf meter. De zandaak is wat af wijkend van vorm en heeft een hogere boeg. Bij de Tur frace mag er niet op de mo tor worden gevaren en bij weinig of geen wind bete- kent dat keihard werken. Alle deelnemers waren dan ook gistermiddag blij dat het karwei geklaard was en toonden blaren en kapotte handen als blijken van het harde werken. Klaas Persoon met zijn drie zonen en de Westlander An- tonius uit Loosduinen legden opnieuw beslag op de eerste plaats. Om even voor één uur legde hij gistermiddag aan bij het Park Groot Leer- ust in Warmond na ruim twintig vaaruren. Hij bracht uiteraard een vrachtje tur ven mee vanuit het Vinke- iveens Turfmuseum „Op hoop van Zegen". Klaas Persoon won ook bei de eerder Turfraces en ook in 1986 bleek zijn ervaring in de vrachtvaart weer goed voor de eerste prijs. De Jon ge Pieter met schipper Peter Verboom arriveerde als tweede, gevolgd door de Oude Praam van Nico van der Loos als derde. Drie schepen moesten de motor gebruiken om nog binnen de tijd de turven te kunnen lossen. Zij vielen dus buiten de prijzen. NOORDWIJKERHOUT De gisteren in zwembad 't Kokkerbad gestarte zwem vierdaagse gaat vandaag ver der met de loópbrug-touw- ladderrace. Morgen wordt de vierdaagse opgevrolijkt met een filmvoorstelling in het gymnastieklokaal naast het zwembad, donderdag is er een mini-rommelmarkt en vrijdag surfplank wiebelen en slalom. Het evenement wordt besloten met de ver kiezing van de Miss Zwem vierdaagse. De touwladderrace, de rom melmarkt en de verkiezing van de miss beginnen 's mid dags om twee uur. Het surf plank wiebelen 's ochtends om half tien. De miss-verkie- zing wordt gehouden in de leeftijdgroepen 6 tot en met 10 jaar en 11 tot en met 16 jaar. De winnaars mogen meedoen aan de landelijke strijd om de titel Miss Zwem- Deelnemers aan de zwem vierdaagse moeten vier keer een bepaalde afstand afleg gen om in aanmerking te ko men voor de herinnerings sticker en een verrassing. Deelnemers tot en met 10 jaar oud en van 55 jaar en ouder moeten per keer mini maal 250 meter zwemmen en mogen maximaal 500 meter afleggen. Voor de groep van 10 tot 55 jaar zijn dat respec tievelijk 500 en 1000 meter. Zwemtijden zijn: dinsdag en donderdag 15.00-17.45 en „Kleumdag" in Vlietland LEIDSCHENDAM De surfers van de WSV Leidschendam sluiten op zondag 19 oktober het seizoen in het recreatie gebied Vlietland af met de „Kleumdag 1986". Ge varen wordt met een combinatie van een olympische driehoek en een manche-wedstrijd. Aanvang 12.00 uur, in schrijven vanaf 10.30 uur.De wedstrijd staat ook open voor niet-leden. De surfers van de SWV kunnen terugzien op een geslaagd seizoen. Hoewel de wind af en toe verstek liet gaan waren de weers omstandigheden over het algemeen goed. Dit jaar werd gevaren met een ju nior- en een seniorklasse waardoor de onderlinge strijd groter werd. Voor het all-round kampioen schap telden de 3-uurs van Vlietland, vier olympische driehoeken, evenveel manche-wedstrijden en de Spa-bokaal. De prijsuitrei king voor het all-round clubkampioenschap en de andere prijzen is rond 16.00 uur. Informatie over de „Kleumdag" en over andere aktiviteiten van de verenging verstrekt secre taris Paul Thijsse, tel. 070- 277092 (na 18.00 uur). Kunstwerk in Lisse LISSE Mevrouw drs. I. Gllnther, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, onthult maandag 20 oktober een kunst werk in het winkelcentrum Blokhuis. De in brons gegoten plas tiek wordt geplaatst op het plein tussen Blokhuis I en II en is vervaardigd door Lissenaar Frans van de/ Veld. Het kunstwerk is getiteld „Windkracht 8" en bestaat uit een winkelende vrouw die door de wind wordt verrast. De onthulling van dit beeld vindt om twee uur plaats in het winkelcentrum. Camping aan Wassenaarseweg LEIDEN De eerste camping in Leiden komt waarschijnlijk aan de Wassenaarseweg. De gemeente zoekt al een aantal jaar naar een goede lolcatie. Aanvankelijk werd onder meer gedacht aan een terrein aan de Voorschoterweg maar van dat plan werd later weer afgezien. Volgens B en W moet de camping aan de Wassenaarsweg nog voor het zomerseizoen van 1987 worden ge opend. LEIDEN Werklozen en migranten zijn bij de gemeente raadsverkiezingen van maart dit jaar veel minder naar de stembus gegaan dan andere kiezers. De totale opkomst in ons land was 59 procent; van de totale groep migranten kwam 40 op en van de werklozen slechts 36 Dit stellen Frank Buijs en Jan Rath in een rapport dat is uit gebracht door het Centrum voor Onderzoek van Maatschap pelijke Tegenstellingen van de Leidse Universiteit. Het on derzoek werd op de dag van de gemeenteraadsverkiezingen gehouden in Rotterdam. Hoewel de opkomst van de migranten laag is, zijn er grote verschillen tussen de diverse groepen. Zo ging slechts 11 van de Marokkaanse vrouwen stemmen, terwijl 70 van de Turkse mannen opkwam. Van alle werklozen kwamen de jongeren met minst op. De oudere werklozen, vooral de vrouwen onder hen, verschenen wel vaak. Zowel migranten als werklozen stemden bijna tweemaal zo vaak op de PvdA als de overige kiezer.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17