Leiden sluit gedwongen ontslagen niet meer uit J? UKIK Af GLADSTONE LUXURY MILD Fraaie reiswekker STAD OMGEVING fezwaren ïgen gifgrond i Roomburg fgewezen IVIfaUil 20 SUPER KING SIZE IN HARDBOX US Serie inbraken opgelost ïgegracht opgeknapt AJORETTEN IN 'VMG-CONCOURS ■BEGROTING '871 Reinigingsrechten 2 procent omhoog Strenger toezicht op discotheken Stille Mare en deel Marktenroute autovrij I |jlE||| stuur jg onderkant van één leeg pakje Gladstone Meer auto's weggesleept K' I DINSDAG 14 OKTOBER 1986 PAGINA 13 litie haalt fietsen station Leiden weg DEN De Leidse politie heeft Jaag zo'n 100 fietsen, die bij het on de weg versperden, wegge ef De fietsen staan op het bureau de Langegracht en zijn tegen be- van een boete weer terug te ;en. eren werden ruim 70 wrakken iet station en in de rest van de weggehaald. Deze niet meer kbare fietsen zijn met de kraak- en weggevoerd. Van een aktie de politie vorige week hield, i nog 70 fietsen op het bureau, ge week werden er ook zo'n 100 n bij het station weggehaald. LEIDEN De Leidse politie heeft met de aanhouding van twee Leidenaars een serie van 25 inbraken opgelost. De twee inbrekers van 25 en 28 jaar werden op 15 september bij een inbraak in een drogisterij aan de Lage Morsweg in de kraag gevat. Uit het onderzoek bleek dat de twee al vanaf februari vorig jaar inbraken pleegden. Zij deden dit in woningen, be drijven, café's, opslagruimten en een postagentschap. De buit was daarbij zeer gevarieerd. Meegenomen werden onder meer verf, bouwmaterialen, vi deo's, drank en geld. De totale waarde was zo'n 125.000 gul den. Het geld ging op aan gokken en drank. Soms kreeg het tweetal assistentie van twee Leidenaars van 36 en 27 jaar. Een deel van de buit is inmiddels teruggevonden bij de in brekers thuis en bij mensen die spullen van hen kochten.1 In verband daarmee zijn vier helers aangehouden: drie Lei denaars van 27, 35 en 42 jaar en een Leiderdorper van 38 jaar. Koopavonden rond feestdagen LEIDEN Voor de winkels in Leiden zijn enkele extra koopavon den vastgesteld in ver band met de naderende feestdagen. De data zijn: 28 november en 1, 2, 3, 19, 22 en 23 december. De verruiming van de winkelsluitingswet geldt ook voor de markt- en straathandel. Op 29 november, 20 en 27 december en 3 januari moeten de winkels 'sa- vonds om 17.00 uur het deuren sluiten. Bewoners Trekvaartplein tegen twee nieuwe centra LEIDEN De bewoners van het woonwa gencentrum aan het Trekvaartplein zien niets in de oprichting van twee kleine centra elders in Leiden. Deze kleinere kampen, met ieder 15 plaatsten, zouden mogelijk in Room burg en de Stevenshof gerealiseerd kunnen worden. Het aantal plaatsen aan het Trek vaartplein zou dan van 78 tot 40 kunnen worden teruggebracht. Tijdens een vergade ring hebben de bewoners hun standpunt meegedeeld aan wethouder H. de la Mar (Woonwagenzaken). Via de vaste Kamer commissie (VROM), die op het Trekvaart plein wordt uitgenodigd, hoopt De la Mar ge daan te krijgen dat staatssecretaris G. Brokx de plannen tot afslanking van het kamp laat varen. LEIDEN IN ACTIE VOOR NICARAGUA LEIDEN Het Nicaragua Platform Leiden houdt volgende week een grote inzamelingsaktie van goederen die door de opgelegde handelsboycot van de Verenigde Staten bijzonder schaars zijn in Nicaragua. Op tal van plaatsen kan men zijn goederen kwijt. Ook de plaat selijke kerken haken in op de actie van het Platform. Zo worden kerkgangers gevraagd op zondag 2 november, het begin van de najaarszendingsweek, ge reedschap mee te nemen naar de kerk en aldaar in te leveren. Maandagavond 20 oktober houdt Paul van der Harst een lezing over het leven in de arme wijken van Managua in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44c, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 25 oktober wordt de actie afgesloten met een straatcollecte. De goederen waaraan behoefte bestaat zijn onder meer: dekens, kleding, laarzen, petten, pannen, plastic en aluminium borden en bekers, bestek, zuigflessen, veiligheidsspelden, zaklantaarns, ge reedschap, zeep en tandpasta. Ingele verd kan worden in de Lucas van Ley- denschool (Aalmarkt 9, dag. 14-16 en 19-21), Vogelvlucht (Boshuizerlaan 5 (ma-vr 8.30-18), 't Spoortje (Spoorlaan 40, ma-vr 9-18), Groenoord (Pasteur straat 23, ma-vr 9-15), Morswijck (To paaslaan 19, ma-vr 8.30-16.30), Op Eigen Wieken (Valkenpad 2, ma-vr 9-17), De Meerpaal (Broekplein 5, ma-vr 8.45- 15.15 en wo 8.45-12.30), De Zonnewijzer (Zonlichtpad 1, ma-vr 8.30-15.45, wo 8.30-12.45), Westerkwartier (Ten Kate- straat 10a, ma-vr 8-17). echte stoomwals, bestuurd door J. Peters, wethouder uimtelijke ordening en verkeer, brak gistermiddag een at voor het Stadsbouwhute op de Langegracht was ge ien. Met deze handeling werd de vernieuwde Lange- it op officiële wijze in gebruik genomen. De renovatie iè Langegracht is volgens Peters „heel bijzonder" verlo- L.De weg is steeds bij stukjes en beetjes opgeknapt", lig jaar geleden werd de gracht gedempt; in 1980 is men nnen met de reconstructie van de weg ter hoogte van tadsbouwhuis. De Langegracht is de laatste weg in Lei- Jie is voorzien van rood asfalt. Dit asfalt is duurder dan rijs-zwarte asfalt, maar „omdat anders alleen dit gedeel- n de city-ring grijs zou zijn, is besloten van de Lange- it een rode weg te maken", aldus Peters. t)EN De aanleg van I stortplaats voor gif- el in Roomburg gaat De commissie ruim te ordening, verkeer milieil heeft gister- d alle ingediende be en tegen dit plan van college van B en W tafel geveegd. Ook de pten die gisteravond is een vergadering de commissie door en verontruste om- inden naar voren len gebracht, werden de commissiejvan ta- eveegd. emeente wil een opslag- s voor gifgrond aanleg- verontreinigde d van verschillende lo in Leiden tijdelijk op aan. Het gaat om grond ergens weg moet om vernieuwing of nieuw- mogelijk te maken. De incie Zuid-Holland zou ankelijk een opslag- s voor dit doel aanleg- (Moerdijk werd als één de lokaties genoemd) tot dusver is van deze nen niets terecht geko- De provincie verwacht en een paar jaar alsnog depot te kunnen aanleg- maar Leiden zegt daar op te kunnen wachten, iou de stadsvernieuwing ïvaar brengen. protesten zijn begrijpe- maar dit de minst slech- lossing", kregen de ver- iste omwonenden van nburg gisteravond te ho- Wethouder J. Peters be- le de bewoners nog eens ukkelijk dat de opslag plaats voor gifgrond er maxi maal vijf jaar zal liggen. „De gemeenteraad legt zich daar nu op vast en zal over vijf jaar de gevolgen van die uit spraak moeten dragen", al dus de wethouder. Tegen het storten van gif grond is vooral veel protest gekomen, omdat in Room burg vroeger een vuilstort is geweest die voor de nodige bodemvervuiling heeft ge zorgd. Bewoners vrezen her haling, maar volgens de ge meente worden er voldoende maatregelen genomen (zoals het aanbrengen van twee la gen folie, zand, asfalt en drainage) om dat te voorko- De commissie besloot gister avond verder protest aan te tekenen tegen de plannen van de provincie Zuid-Hol land om in de Oostvlietpol- der zuiveringslib en bagger specie te gaan storten. De provincie maakte een paar weken geleden bekend, dat Leiden één van de gemeen ten is, die daarvoor in aan merking komt Ook de ge meente Alkemade is door de provincie genoemd. De pro vincie zal eind dit jaar een defnitieve keus maken. Vol gens Leiden is de Oostvliet- polder niet geschikt, omdat het stankoverlast zou geven en eigen plannen van de ge meente doorkruist. Zo wil Leiden deze polder onder meer gebruiken voor recrea tie. Volgens de gemeente is de bodemgesteldheid er ook niet geschikt voor. Morgen heeft wethouder Peters een gesprek over deze kwestie met gedeputeerde J. Hekkei- )EN De Vereniging van Zelfstandige Majoretten :pen (ZVVMG) houdt zondag 19 oktober het achtste ma- tenconcours. Dit gebeurt in de nieuwe 3 October Sport- aan de Smaragdlaan van 10.30 tot 18.00 uur. De ZVVMG laat 10 jaar. Aan het concours nemen dertig groepen deel verschillende divisies. Zij strijden om een wisselbeker. het eerst zullen ook groepen uit België deelnemen. De tot en met 12 jaar heeft gratis toegang. LEIDEN De gemeente Leiden moet de komende ja ren mogelijk een aantal amb tenaren ontslaan om aan alle financiële problemen het hoofd te kunnen bieden. Wethouder P. Bordewijk (fi nanciën) sloot gistermiddag bij de presentatie van de ge meentelijke begroting voor 1987 gedwongen ontslagen niet uit. Leiden wacht de ko mende jaren een aantal fi nanciële tegenvallers die kunnen oplopen tot een to taalbedrag van zo'n 15 mil joen gulden. Mocht de ge meente inderdaad tot ge dwongen ontslagen overgaan, dan zou de stad aansluiten bij een aantal andere gemeente in Nederland, die de afgelo pen weken verklaarden plannen voor gedwongen ontslag klaar te hebben lig gen. Volgens wethouder Borde wijk verkeert de gemeente in een zeer onzekere situatie. „Op een groot aantal punten is nog volstrekt onduidelijk welke bedragen we voor 1987 van het rijk zullen krijgen, terwijl met het opstellen van onze begroting al maanden geleden moest worden be gonnen. Het rijk springt cha otisch met de gemeenten om", aldus de wethouder. Zo kondigde het rijk in septem ber nog aan dat Leiden ruim 1,5 miljoen minder zou krij gen dan was verwacht, maar enkele dagen geleden werd plotseling duidelijk dat het waarschijnlijk maar om een bedrag van een ton gaat. Lei den heeft tevens net zoals veel andere gemeenten in Nederland de gevolgen van het regeerakkoord tus sen CDA en VVD niet meer in zijn begroting voor vol gend jaar verwerkt. Gevolg is wel dat Leiden in 1987 een nieuwe bezuinigingsoperatie wacht. Over de omvang van het be drag dat ingeleverd moet worden, komt pas in 1987 duidelijkheid. Pas dan wordt ook duidelijk welke maatre gelen de gemeente zal nemen om alle gaten te dichten. „Ik kan daar nu nog geen uit spraken over doen. Daarvoor is nog veel te veel onzeker", aldus de wethouder gisteren. Een aantal arbeidsplaatsen dat de komende jaren bij de gemeente zou kunnen ver dwijnen, durfde hij ook niet te noemen. Ten aanzien van de eventuele gedwongen ont slagen merkte hij wel op dat Leiden er alles aan zal doen om ze te voorkomen. „Niet alleen uit sociale overwegin gen is het een uiterste mid del. Een ambtenaar die ont slagen wordt, krijgt wacht geld en de gemeente moet dat wachtgeld betalen. Pas op langere termijn zet dat dus zoden aan de dijk". Bij de totstandkoming van van het huidige college van PvdA, VVD en Links Leiden in dit voorjaar, werd al be paald dat Leiden jaarlijks een bedrag van 1 miljoen gulden zou bezuinigen om „nieuw beleid" uit te kunnen voeren. In 1987 wordt dat geld onder meer besteed aan ondersteu ning van startende bedrijven, de technisch bewoners advi seurs, het schoonhouden van de stad, basiseducatie, kunst zinnige vorming, sociaal-cul tureel werk en controle op de milieubepalingen. Bordewijk wees er gisteren' op dat de door de nieuwe be zuinigingen die extra miljoen gulden de komende jSrpn wel eens op de tocht zou kunnen komen te staan. LEIDEN De reinigingsrechten gaan vol gend jaar 2 procent omhoog en komen van 11,55 op 11,77 gulden per maand. Bijna alle andere gemeentelijke tarieven, heffin gen en leges gaan niet omhoog. De gemeente wil in de pas lopen met de stij ging van de prijzen in Nederland. Voor vol gend jaar wordt verwacht dat de prijzen niet zullen stijgen of mogelijk zelfs iets zul len dalen. Een verhoging van de reinigings rechten is volgens wethouder P. Bordewijk (financiën) toch nodig, omdat de kosten van het schoonhouden van de stad stijgen. Het ophalen van het huisvuil kost de gemeente volgend jaar ruim 7 miljoen gulden. Ook de onroerend goed belasting (OGB) voor gebruikers van woningen (huurders en Leidenaren die in een eigen huis wonen) gaat niet omhoog. Het tarief blijft f 3,22 per 3.000 gulden, dat een pand waard is. Als ge volg van wettelijk bepalingen mag de ge meente in 1987 minder OGB innen dan dit jaar. De OGB voor eigenaren van huizen gaat daarom van 8,93 naar ƒ8,26 per 3.000 gulden. Om de gemeentelijke inkomsten niet te laten dalen, verhoogt Leiden tegelij kertijd het lozingsrecht (dat alleen door ei genaren van huizen betaald moet worden) van 59,75 naar 90,95 per jaar. Dit is nade lig voor eigenaren van goedkope woningen. Ook de woningbouwverenigingen komen hierdoor voor hogere kosten te staan. LEIDEN De Leidse brandweer gaat zich vol gend jaar intensiever be moeien met de discothe ken in Leiden. Het toe zicht op de brandveilig heid van de discotheken zal worden verschept „De Leidse discotheken vra gen continu de aandacht", merkt de brandweer in de begroting op. Het toezicht op de brandveiligheid van de bejaardenhuizen komt bij de Leidse brand weer te liggen. Nu houdt de provincie zich daar nog mee bezig, maar in het kader van de decen tralisatie van de over heidstaken stoot de pro vincie dat af. LEIDEN In 1987 zal een proef worden gehouden met het vergroten van het voetgangersgebied in de binnenstad. De ge meente is van plan een gedeelte van de Nieuwe Rijn en de Marktenroute autovrij te maken. Verder bestaat het voorne men de Stille Mare tot voetgangersgebied uit te roepen. Dit moet met name de Haarlemmerstraat ten goede komen. Ook de Lange Mare zou aantrekkelijker gemaakt moeten worden. Bij de Hartebrugkerk komt waarschijnlijk een bewaakte fiet senstalling. B en W willen het systeem van betaald parkeren en strenge controle zoals dat nu in de Pieterswijk en Pancras-West al van kracht is bij voorrang in Pancras-Oost invoeren. De par keerdruk van bezoekers van Pancras-West levert daar een onaanvaardbare situatie op, menen B en W. De verwachting is dat de parkeerdruk volgend jaar alleen nog maar toe zal nemen als met de bouw van de Marca-garage op het Dries- senplein begonnen zal worden. Met de EBR wordt gepraat over het tijdens de bouw van de Marcagarage op zaterdag en op donderdagavond openstellen van de parkeerterreinen van het energiebedrijf. Voor volgend jaar staat verder een reconstructie van het Noordeindeplein en het deel van de Haagweg tussen de Haag- brug en de spoorlijn Leiden-Alphen op het programma. Dit geldt ook voor de 2e fase van de Morsweg en voor de Rijns- burgerweg tussen de Kagerstraat en de Buysstraat. Het ver keer moet ook rekening houden met de aanleg van een nieu we riolering in het Galgewater, een deel van het Rapenburg, de Haven en Rijnkade. Meer ruimte voor kleine bedrijven LEIDEN De gemeente wil volgend jaar extra aandacht besteden aan de situatie van kleine en star tende bedrijven in Leiden. Gezien het succes van het Mostertcomplex en het Ol- gacomplex als bedrijfsver zamelgebouwen wil de ge meente een derde pand geschikt maken voor star tende ondernemingen. De bedoeling is daar het voor malige gebouw van de PTT aan de Middelste- gracht voor te gebruiken. Het bedrijfsverzamelge bouw de Hallen aan de Stadspolderweg wordt mo gelijk volgend jaar uitge breid. Onderzocht wordt momenteel of een uitbrei ding financieel haalbaar is. In De Hallen zijn geen startende bedrijven ge huisvest, maar onder meer kleine bedrijven die eerst nog in de binnenstad za ten. Verder werkt de gemeente aan een verbeteringsplan voor de winkelcentra Kennedyplein en Vijf Meilaan. De tweede fase van het verbeteren van de winkels aan de Korevaar- straat moet ook in 1987 worden uitgevoerd. Ook wordt uitgezocht of de Be- atrixstraat opgeknapt kan worden om de winkels aantrekkelijker te maken. ADVERTENTIE wis I I i\/i m/ KAiU r»/inr Anh»/n/-irrlni immar 9000 Hnnrlom Ik stuur de onderkant van één leeg pakje Gladstone Luxury Mild naar Antwoordnummer 346,2000 VC Haarlem en ontvang per omgaande een nieuw pakje retour. Ik ben niet jonger dan 18 jaar. Dit aanbod is eenmalig. Deze coupon is geldig tot en met 27 oktober 1986 of zolang de voorraad van 10.000 pakjes strekt. Naam Adres Postcode: Leeftijd Eigen merk: Man/Vrouw Plaats: Telefoon: LEIDEN De gemeente Leiden wil volgend jaar meer fout geparkeerde auto's gaan wegslepen dan nu het geval is. Met het systeem van betaald parkeren, vergunningen en een strenge controle moet dat de overlast van auto's in de Leidse binnenstad verder terugdringen, zo hebben B en W bekend gemaakt. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Knnm- Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging). Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar. Adres:. Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer "1, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ^\\yV "\G»8§d JNZl CeidócSomcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13