pidócSomcmt Woonlasten voor eigenaren j goedkope woningen omhoog Het is werk dat bijdraagt aan de kwaliteit van het leven Politie graveert fietsen Schoorsteenbrandje in gekraakt atelier De Sleutelsin Stadsgehoorzaal Kroegen op de bon MAANDAG 13 OKTOBER 1996 PAGINA 7 „eminar in leeuwenhorst EIDEN In het Leeuwenhorst Congres Center aan de Lange* in Noordwijkerhout wordt dinsdagmiddag 4 november een minar gehouden over de nieuwe anti-misbruikwetgeving Het otto van de bijeenkomst is „gebaar of gevaar". Het seminar ooordt georganiseerd door onder meer de Kamer van Koophan- oo voor Rijnland in Leiden en is bestemd voor bestuurders en ntmissarissen van NV's en BV's. Zij zullen gewezen worden op verstrekkendheid van de persoonlijke financiële risico's, die ior de nieuwe wetgeving ontstaan. Sprekers zijn onder meer Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel en of. W J. Slagter. hoogleraar aan de Erasmusuniversiteit in jotterdam Aanmelden kan bij de Kamer van Koophandel in j^tiden, telefoon 071-250500. nbraken in auto's [JNSBURG Autoradiodieven hebben het afgelopen week* 'o ode toegeslagen in Rijnsburg. In de oude kern werden tien au- 's opengebroken. In negen gevallen werd de autoradio verwij- rd De dieven forceerden steeds portierramen of -sloten, of tegen een ruitje in. Drummer irriteert LEIDEN Een bewoonster van de Celebesstraat heeft gistermiddag met een hark een ruit in de deur van haar buren inge slagen. De vrouw wilde op deze ma nier duidelijk ma ken niet langer ge diend te zijn van het drumspel van de zoon des huizes. De politie heeft bemiddeld in deze zaak. Kazen gestolen LEIDEN Een 28-jarige Leide- naar is gister avond door ae po litie aangehouden toen hij met drie kazen in zijn vuis tjes op de Lange- gracht liep te sjou wen. De man bleek de kazen ge stolen te hebben bij de Aldimarkt aan de Lange- gracht. De man had daartoe eerst een ruit ingetrapt. OEGSTGEEST De politie van Oegstgeest graveert morgen fietsen op de markt aan de Lijtweg in Oegstgeest. Tussen 11.00 en 16.00 uur kan iedereen gratis de postcode in zijn of haar fiets laten slaan. Afgelopen zaterdag werden 620 fietsen ge graveerd bij een actie op het Lange Voort- plein. Onbekende mishandeld LEIDEN Een onbekende man is zaterdagavond op de Rijnsburgerweg mishandeld. De politie kon de da ders even later op de Lammermarkt aanhouden. De daders werden door de politie op vriie voeten ge steld, toen bleek dat niemand aan gifte van de mis handeling kwam doen. Telefoon gekraakt LEIDEN Drie Rotterdammers van 14, 16 en 17 jaar hebben zater dagochtend een te lefoonautomaat aan het Stations plein gekraakt. De door een getuige gewaarschuwde politie kon de da ders in de kraag vatten en 12 gul dens en 84 kwar tjes bij de PTT te rugbezorgen. GEMEENTE LEIDEN KONDIGT NIEUWE BEZUINIGINGEN AAN LEIDEN De woonlas ten van eigenaren van f;oedkope woningen zul- en volgend jaar stijgen. In de gemeentebegroting voor '87 wordt een verla ging van de Onroerend Goed Belasting (OGB) aangekondigd terwijl het lozingsrecht omhoog gaat. Dit is relatief voor delig voor de bezitters van dure woningen maar nadelig voor de kleine huiseigenaar. De verla- ioi ging van de OGB voor eigenaren is noodzake- a lijk, omdat Leiden wat deze heffing betreft aan een door het rijk gestel de limiet zit. De gemeente wil de totale opbrengst van de OGB niet verminderen. Daardoor zag het college zich voor de keus geplaatst, öf de huurders zwaarder te belasten óf een deel van de eigenaren hoger aan te slaan Door toedoen van PvdA en Links Leiden is, besloten de woonlasten van huurders niet te verhogen. De lastenstijging voor de kleine huiseigenaar bedraagt overigens slechts enkele pro centen. voor te doen als gevolg van de hertaxatie van het onroe rend goed. Dit kon toen bij de begrotingsbehandeling worden tegen gegaan door de reinigingsheffing te verlagen en het lozingsrecht voor eige naren te verhogen. Een der gelijke noodgreep zou voor volgend jaar ook mogelijk zijn zij het dat het college een dergelijke ingreep met het oog op het behouden van de artikel 12 status (waardoor Leiden gezien zijn slechte fi nanciële positie recht heeft op een extra financiële bij drage van het rijk) niet stra tegisch acht. Het zou het risi co met zich meebrengen dat het rijk, nadat het lozings recht al verhoogd is, ook nog eens verhoging van de reini gingsrechten zal eisen. Artikel 12 In de begroting is rekening gehouden met een uitgave van een miljoen gulden voor nieuw beleid. Nog niet zeker is of dit geld ook werkelijk beschikbaar is. Diverse te genvallers en aangekondigde kortingen van het rijk heb ben de financiële positie van de gemeente er niet duidelij ker op gemaakt. In de aanbiedingsbrief bij de begroting cioet net college uitgebreid haar beklag over de rijkspolitiek. „Het feit dat de gemeente tot op het laatste moment met nieuwe cijfers geconfronteerd wordt, maakt het niet mogelijk aan de ver plichting over de begroting inspraak te verlenen, te vol doen", schrijft het college. Hierdoor heeft het college het ook niet mogelijk geacht een meeriarenbeeld te pre senteren. Wel is duidelijk ge worden dat de gemeente het ook de komende jaren niet zonder aanvullende steun van het rijk kan stellen. Lei den moet de status van arm lastige gemeente (artikel 12) nog enige jaren met zich meedragen. Het college meent dat de komende jaren niet aan bezuinigen kan wor den ontkomen. Nog onlangs kreeg de ge meente een forse tegenvaller te verwerken toen aanpas sing van de rijksuitkering voor het aantal wooneenhe den inplaats van positief plots negatief voor Leiden oleek uit te vallen. „Achteraf kan deze aankondiging van de minister vergeleken wor den met een reclame-actie van een postorderbedrijf. Ge suggereerd werd dat Leiden de 100.000 had gewonnen ter wijl het slechts om een origi neel verchroomd portretlijs tje blijkt te gaan. Zij het dat wii ook geen portretlijstje hebben ontvangen", aldus het college. Een schoorsteenbrand in het gekraakte voormalige gor dijnatelier De Lelie aan de Gooimeerlaan in Leiden heeft zaterdagavond de nodige schade aangericht. Volgens de brandweer is de brand, die met een behoorlijke rookont wikkeling gepaard ging, veroorzaakt door een foutief ge ïnstrueerde open haard. De schoorsteenpijp van de haard stond in contact met. een houten vloer op de twee de verdieping van het pand. Door de hitte ontstond spon taan brand. Door een plafond weg te breken ontdekte de brandweer dat een gedeelte van de vloer in het verleden al beschadigd moet zijn bij het stoken van de kachel. „Blijkbaar is de kachel nu harder gestookt dan vroeger gebruikelijk was en heeft de brand doorgezet", aldus een woordvoerder van de brandweer. Barokensemble naar Engeland VOORSCHOTEN Het Ba rokensemble Voorschoten zal van woensdag 15 oktober tot en met zondag 19 oktober en toernee maken door Engeland en Wales. Het ensemble geeft concerten in de kathedraal van Newport, de kapel van het Prior Park College in Bath en in de dorpskerk van Llandogo. Er wordt onder meer werk van Hendrik Andriessen ten gehore gebracht. Met de toer nee wordt het eerste lustrum- iaar 1986 van het Barokensem ble afgerond. Wales is ook de geboortegrond van dirigent Malcolm Hund-Davies. USKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (cl Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. Enthousiast gaven de 28 leden van het Vocaal and Rhytm En semble De Sleutels zaterdagavond van acht uur tot half elf een concert in de Stadsgehoorzaal. Het concert werd gege ven voor donateurs van de Stichting Club 58, waaronder het ensemble ressorteert en voor andere belangstellenden. De musici, die allen lichamelijk gehandicapt zijn en geestelijk minder valide, brachten muziek van Nederlandse artiesten ten gehore. De muzikanten zijn tussen de twintig en vijfen veertig jaar oud. Zij spelen de muziek uit het hoofd. Volgens dirigent A. Westra zijn de dames en heren muzikanten erg muzikaal. „Als ik iets een of twee keer heb voorgespeeld, dan kunnen ze al meezingen". Het koor wordt begeleid door een orgel, twee gitaren, een lyra, een xylofoon, twee bongo's en een drumstel. Eén maal in de week wordt gereperteerd. Het ensemble treedt regelmatig op in bejaardencentra en kerken. LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie kroegen op de bon geslingerd. De café's wa ren na het verplichte sluitings uur nog geopend. Twee café's kregen een waarschuwing van de politie. Ook werd er tien keer proces verbaal opge maakt wegens rijden op de Haarlemmerstraat. De politie trof twintig onafgesloten auto's aan. Waardevolle spullen uit die wagens werden door de agenten meegenomen, nadat een briefje voor de eigenaar was achtergelaten dat de spul len op het oureau waren af te halen. LEIDEN Mr. B. Plomp neemt per 1 november af scheid als secretaris-rent meester van het Hoog heemraadschap van Rijn land. Terugkijkend op een loopbaan van 30 jaar in het waterschapswezen zegt hij: „Het is werk dat bijdraagt aan de kwaliteit van het leven. Dat klinkt wat zwaar, maar het is toch positiever om een functie in het waterbe heer te hebben dan in de produktie van wapens". Plomp tekent daarbij aan dat niet iedereen het ver loop van zijn carriëre in de hand heeft. „Je kan van mij ook niet zeggen dat ik voorgeprogram meerd was om juist een functie in het waterschap te bekleden. Iemands loopbaan wordt vaak door toevalligheden bepaald". Na een kandidaatsexamen ge ologie en een wel afgeronde rechtenstudie, ging Plomp aan de slag als advocaat. „Als ju nior op een advocatenkantoor is bepaald geen vetpot. Je kon er in elk geval niet van trou wen. Soms kreeg je een ex traatje; je mocht het honorari um voor de curator houden bij faillissementen, maar je kreeg nogal eens faillissementen toe gewezen die wegens gebrek aan baten werden opgeheven; dan bleef er niets voor de cu rator over". Vervolgens ging Plomp aan de slag voor een bedrijf in Indonesië. Toen hij vijf jaar later, in 1956, terugkeerde tijdens zijn verlof, besloot hij in Nederland te blijven. „Een gelukkige keuze, want in 1957 begon de naas ting, de Indonesianisatie". Plomp solliciteerde naar de functie van griffier bij het wa terschap Walcheren. „Ik wist helemaal niets van water schappen. Op weg naar het sollicitatiegesprek heb ik de trein nog het boek „Water staatsrecht" van Fockema-An- dreae doorgelezen om nog enigzins beslagen ten ijs te ko men. Ik werd aangenomen, maar als er in die tijd een baan bij een verzekeringsmaat schappij was geweest, had ik daar misschien wel op gesolli citeerd". Na vijftien jaar grif fierschap op Walcheren, werd Plomp secretaris-rentmeester van Rijnland. „Het hoogheem raadschap van Rijnland was toen misschien wel het belang rijkste waterschap van Neder land. Ik beschouwde mijn overstap dan ook als een enor me promotie". Management Tijdens zijn loopbaan werd Plomp geconfronteerd met MR. B. PLOMP NEEMT AFSCHEID ALS SECRETARIS-RENTMEESTER VAN HET HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Mr. B. Plomp vertrekt per 1 november als secretarisrentmeester van het Hoogheem-raadschap van Rijnland. „Een aantal ge meentes laat de taak op het gebied van de rioleringen verslof fen". Bruens volgt Plomp op LEIDEN De chef algemene en juridische zaken van het Hoogheemraadschap van Rijnland, mr. H.J.G. Bruens, volgt mr. B. Plomp op als secretaris-rentmeester De SS^jarige Bruens is al vanaf 1 januari 1985 in dienst bij het Hoogheemraadschap. Daarvoor was hij chef-jurist bij de Raad van State. De opvolging van Plomp valt sa men met een wijziging in de organisatie van het Hoog heemraadschap. Er wordt een vier koppige directie ge vormd. De secretaris-rentmeester zal als voorzitter van die directie gaan fungeren. veranderingen in het water- schapsbestel: waterschappen werden samengevoegd, er ont stonden grotere apparaten. De secretaris-rentmeester; „Na de watersnoodramp in 1953 kwam men tot de conclusie dat de kleinere waterschappen niet tegen de kracht van de natuur waren opgewassen, niet over voldoende manage ment beschikten". In de jaren zeventig werden in de politiek gerezen twijfels over het be stuurlijk gehalte van de water schappen weggenomen. Bo vendien kwam een staatscom missie tot de conclusie dat functioneel bestuur over ons water het beste was. De water schappen kregen er taken bij: niet alleen de zorg voor de wa terkwantiteit (aan- en afvoer van water), maar ook de zorg voor de kwaliteit van ons wa ter. De schappen namen de waterzuiveringsinstallaties van de gemeentes over en ver beterden de zuivering. Dat was mede mogelijk door de op brengsten van de verontreini gingsheffing. „De invoering van die heffing stuitte aanvankelijk op felle tegenstand. „Geen belasting voor ontlasting" luidde een slogan. Ook hier bij het Hoog heemraadschap werden de ac ceptgirokaarten in de gang ge gooid. Men was ook tegen het feit dat bij de heffing uitge gaan werd van een gemiddel de woningbezetting van drie personen. Ik ben het met deze wijze van heffing wel eens. Bij belastingheffing wordt nu een maal een afweging gemaakt tussen doelmatigheid en recht vaardigheid. Na een jaar luw den de protesten. Een ieder kon ook zelf waarnemen wat er met het geld gebeurde; er kwamen installaties bij, de kwaliteit van zwem- en viswa ter werd beter. Het was veel zichtbaarder wat het Hoog heemraadschap met het geld deed dan de gemeentes met de onroerend goed belasting", al dus de secretaris-rentmeester. Fricties Voor de toekomst verwacht Plomp dat de waterschappen ook met de riolering te maken krijgen. Momenteel is het de taak van de gemeente om rio leringen aan te leggen en te onderhouden. Uit een onlangs afgerond onderzoek bleek dat er in Nederland een onder- houdsachterstand van 1,2 mil jard op het riolennet is. Vol gens Plomp zou het wellicht beter zijn als de waterschap pen ook de verantwoordelijk heid vóór de rioleringen krij gen. „Er ontstaan nu wel eens fricties. Sommige riolerings plannen stroken niet met de eisen van de kwaliteitsbeheer ders van het water. Een aantal gemeenten laat de taak op het gebied van de rioleringen ver sloffen. Er wordt liever geld besteed aan een zwembad of een sporthal dan aan iets wat zich onder de grond bevindt". Niet alleen de taken van de waterschappen veranderden (en zullen wellicht verande ren), ook de functie secretaris- rentmeester, het hoofd van het ambtelijk apparaat en schakel met het bestuur van het Hoog heemraadschap, kreeg een minder archaïsch karakter. Plomp: „Als eén van mijn voorgangers een medewerker zonder das in de gang tegen kwam, vroeg hij: ik wist niet dat u met verlof was. De se cretaris-rentmeester stond op een voetstuk. Ik heb nooit zo strak leiding gegeven, dat past ook niet in dit tijdsbeeld". De 64-jarige Plomp (die elf maanden van de VUT-rege ling gebruik maakt) houdt nog wel een adviserende taak bij het Hoogheemraadschap. De Leidenaar maakt zich dan ook geen zorgen over de invulling van zijn vrije tijd na het neer leggen van zijn functie. „Ik heb voldoende bezigheden. Bovendien, alle mensen in mijn omgeving die in de VUT zijn gegaan, loven en prijzen die dagen". WILLEM SPIERDIJK Films De film „Deux lions au soleil" wordt morgen avond om 20.15 uur ver toond in het K O-ge bouw aan de Oude Vest 45. Tekenfilms van Woody Woodpecker, Tom en Jerry en andere strip helden en een film met Laurel en Hardy zijn woensdagmiddag 15 okto ber te zien. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, tel. 071-141141. Kroese Liederen van Kurt Weill, Paul Cesasau en Hanns Eisler, met teksten van Bertolt Brecht, worden woensdag vertolkt door Marjo Kroese. Het concert begint om 20.15 uur in de Kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest 45. Daar zijn dagelijks toegangskaarten verkrijg baar. Paddestoelen J.PH.M. Adema houdt woensdag in het Rijksher barium aan de Schelpen kade 6 een lezing over paddestoelen. De lezing zal met dia's worden ver duidelijkt. Aanvang 20.00 Kindertoneel Studenten van de Leidse Pedagogische Academie spelen op 15 en 16 okto ber toneel voor kinderen uit buurthuizen. Door middel van toneel video en een echte rockband stellen de studenten het probleem van discrimina tie en jaloezie aan de orde. De beide voorstel lingen zijn gratis en be ginnen op genoemde da gen om half elf en twee uur. De voorstellingen worden gehouden in de aula van de PABO aan het Galgewater. Amnesty De Leidse werkgroep van Amnesty Leiden houdt een schrijfavond op 16 oktober om 20.00 uur. In het Westerkwartier aan de Ten Ka testraat 10a en in het LISC-gebouw aan de le Binnenvestgracht 22 kunnen brieven wor den geschreven, waarin wordt gevraagd om de vrijlating van politieke gevangenen. Boeken en platen voor de markt die 10 december wordt ge houden, kunnen nog steeds worden ingeleverd: tel. 071-218333 of 767960. Cursussen De Leidse Volksuniversi teit K&O biedt drie nieu we cursussenLatijn, Ara bisch en autotechniek. De cursussen Latijn en Ara bisch bestaan uit 20 bij eenkomsten op maandag avond. De eerste les' wordt 27 oktober van 19.00 tot 20.15 uur gege ven. De cursus autotech niek begint dinsdag 21 oktober. Deze cursus be staat uit vier lessen en wordt gegeven in de werkplaats van garage Mulder aan de Rijnsbur-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7