Strandcross stoer spektakel Groots feest voor Jan Schmitz in Leidse Pieterskerk 3 Huldiging Jan Schmitz wordt waar muziekfeest 3222 Imperium slaagt redelijk in Ottens Een sneeuw dagpuzzel KUNST Qeid&aQowuvnt MAANDAG 13 OKTOBER 1986PAGINJ LEIDEN Het zat er dik in, dat Jan Schmitz even perplex en „helemaal on der de indruk" zou zijn aan het einde van de gro te huldigingsmiddag, za terdag, in de Leidse Pie terskerk. Daarom haalde hij een paar maal zijn handen door z'n magi strale haardos voordat hij aan zijn dankwoord toe was. Het was hem niet in z'n kou we kleren gaan zitten: twee onderschei dingen, een pauselijke en een Haagse, een beeldje van de Leidse jongen Joppensz, en een pedaal koppel „op manuaal 2", als cadeau van de Leidse Hartebrugkerk waar Schmitz alweer 15 jaar met muziek het Godsvolk in de liturgie begeleidt En er waren nog zoveel ande re geschenken. Niet in het minst de glansrijke aaneen schakeling van uitvoeringen door koren en orkesten. Jan Schmitz 50 jaar organist Hij heeft het geweten. Het begon al vorstelijk met een rijtoer door een stukje Leidse city. Het winkelend publiek vroeg zich dan ook met verbazing af wie die vriendelijke dame en meneer in die glimmende koninklijke oldtimer waren: Jan en Jopie Schmitz op de kussens, voor de marsmuziek van „Concor dia Leiden" uit. Bij de Pie terskerk klonken vooraf de deuntjes van een straatorgel, maar de orgelman nam de be nen toen de organist naderde. In de kerk waren vele hon derden bij elkaar om Schmitz in hun hart te sluiten, in een entourage van een soort jaar markt met kraampjes. Je kon er Schmitz' jongste orgelplaat (opnamen van zijn eigen con cert in de kathedraal van Chartres) kopen, maar ook broodjes met haring en garna len. De Pieterskerk is al ge ruime tijd geen echte kerk meer, maar je kunt er lekker eten en drinken of een recep tie of congres houden, even tueel onder de gebarsten klanken van een imposant doch amechtig orgel waarop ooit Sweelinck. Albert Schweitzer, Maarten 't Hart en landdrost Han Lammers al speelden. Op zijn feest brak Schmitz nog een lans voor dit orgel, dat „op de draad is ver sleten". „Roomse organist" Zaterdag was daar de symbio se van katholiek en her vormd, zoals ook Jans vader katholiek en zijn moeder pro testant was. Maar vooral was alles in de geest van Schmitz, die zichzelf graag een „room se organist" noemt, en wel licht daarom ook waren de rijke bloementoeven, in het gebouw aangebracht, in de pauselijke kleuren wit en geel gehouden. Schmitz speelde zijn eigen gouden feest zelf open aan het Pieterskerkor gel, een eerbetoon aan zijn onlangs overleden oud-orgel professor, de Mechelse orgel- virtuoos Flor Peeters. Voor de rest was de klank aan een aantal kwaliteitsensembles onder leiding van René Ver- hoeff, die in uitstekende ko ren grossiert. Daar zat Jan dan, als bedol ven onder zo veel blijken van erkentelijkheid en dankbaar heid. En de sprekers, die hun stoffelijke gaven inleidden, beschreven hem als „ras-orga nist" en hadden het over zijn liefde voor de kerkmuziek, vooral het gregoriaans. Ze roemden in allerlei toonaar den Jans „vechtlust" en zijn „manen die soms overeind staan als hem iets dwarszit". Mgr.Zuidgeest, als pauselijke bode, zag Schmitz als „een man tussen hemel en aarde" (omdat hij als organist steeds maar weer die trap naar het orgel op moet klimmen), bur gemeester Goekoop van Lei den beschreef Schmitz, die een groot promotor is van Leiden als Nederlands orgel- stad nummer twee, als „staan de met één been ip de wereld en het andere in de kerk". Zijn collega Havermans van Den Haag echter, wist dat Jan „met één been in Den Haag en met én in Leiden staat". Maar welke afwegingen er ook waren, het stond vast dat Jan Schmitz in een halve tijd de cultuur in Den Haag en Leiden en tot ver over stads en landsgrenzen heen emotio neel en met een grote inzet van gaven en kunde heeft ge diend. Schmitz werd zaterdag Ridder in de Orde van St.Gregorius en drager van de Haagse penning van Bijzonde re Verdiensten. Jan had bij voorbaat maar al zijn eerdere onderscheidingen even van z'n revers gehaald. Podium kraakte Burgemeester Goekoop was in zijn element en hield een hooggestemde rede met ver bale klaroenstoten en andere fonkelende accenten. Toen alle verzamelde koren Jan gingen toezingen, zakte een stuk van het podium, waarop het puikje van René Ver- hoeffs choristen stond opge steld. onder het gewicht van zoveel muzikaliteit. Deze plaatselijke ineenstorting had de heer Goekoop tot grote geestdrift gebracht, omdat het hem eraan herinnerde dat ook het orgel van de Pieters kerk aan een broodnodige restauratie toe is. Het beeldje van de jongen Joppensz., dat hij Jan in de handen stopte, is overigens uit voorraad lever baar. Zowat iedere Leidenaar heeft zo'n geperst exemplaar op de schoorsteen of de vens terbank staan. Maar dat deed aan het gulle gebaar van Goe koop niets af. De heer Havermans stelde zich de „Bourgondiër" Jan Schmitz die niet alleen vroom is maar ook levenslus tig „en van een goed glas wijn houdt" voor als een „Fran se abt die vriendelijkheid uit straalt". Het ad hoe kerkvolk zat stilletjes te monkelen: dat was „typisch Jan", vond men. De huldiging mondde uit in een kersvers gecomponeerde „Jan Schmitz Cantate". Sinds dien mag Schmitz zich het „nieuwe Jantje van Leiden" noemen. Jan had genoten. Helemaal van de muziek die voor hem en de zijnen was uitgevoerd. En toen moest Schmitz ook nog op de recep tie aan het slot ontelbare han den drukken. Ook dat hoort bij het leven van een gouden organist tussen Leiden en Den Haag. TON PIETERS Huldiging van Jan Schmitz, 50 Jaar organist, door Die Haghe Sanghera, Rotte'a Mannenkoor, Hagacantare, St. Caecilia, Voome's Dameskoor, Toonkunstorkest Lelden, Noordhol lands Koperkwartet, organist Ben Fey, pianiste Theo Roo» en de sop raan Usette Emmink, het geheel o.l.v. René Verhoef}. De huldiging van Jan Schmitz ter gelegenheid van zijn vijf tigjarig organistenjubileum is zaterdagmiddag in de Leidse Pieterskerk vooral een muzi kale happening geworden. Een muziekfeest ingeleid door de jubilaris zelf met de weer gave van Toccata en Fuga over „Ave Maria Stella" van Flor Peeters op het drie kla vieren en 43 stemmen tellen de orgel. Peeters, de dit jaar overigen Belgische organist componist, schreef een majes tueus werk dat op dit in er barmelijke staat verkerende orgel slechts ten dele in alle glorie tot klinken kwam. René Verhoeff had voor het festijn met zijn koren uit Lei den, Den Haag, Rotterdam en Voorne óók een werk van Peeters ingestudeerd, het machtige en imposante „Christus Vincit" dat in deze kerkruimte ook qua uitvoe ring veel indruk maakte. „Die Haghe Sanghers" en „Rotte's Mannenkoor" voldeden met delen uit de Festcantate van Bruckner aan een verzoek van Jan Schmitz. Het is een, helaas zelden uitgevoerd, blij moedig werk. Jan Schmitz heeft als organist van de Hartebrugkerk immer het R.K. Kerkkoor St. Caeci lia tot zijn beschikking, een ensemble dat in alle eenvoud maar'indringend Cantate Do mino van Hassler en Pater Noster van Kedroff uitvoerde. De Haagse componist Marius Monnikendam, jarenlang be vriend met Schmitz, mocht op dit programma niet ontbre ken. Het Noordhollands Ko perkwartet en organist Ben Fey onderstreepten de kwali teiten van Monnikendam met een deel uit zijn Concerto. Eén van de hoogtepunten werd voor de talrijke aanwe zigen de vertolking van het wonderschone lied „Ubi Cari tas" van Duruflé en het in drukwekkende „Izje Cheru- wini" van Mokranjac. Hoe slecht het orgel is en hoe knap Albert de Klerk een Concerto schreef bewezen Ben Fey en het Toonkunstor kest Leiden, waarna het Voorne's Dameskoor de een voud van het Letse volkslied fraai kleurden. Op tekst van Koos Schmitz schreef Folkert Grondsma een humorvolle, geestrijke en sfeervolle „Jan Schmitz-Cantate" in de stijl van Bach, door alle medewer kenden en sopraan Lisette Emmink met uitbundig succes uitgevoerd, een feestelijke af sluiting. ADRIAAN HAGER Microthaatar, Oude Veel 33© Leiden: Imperium speelt 'Een sneeuw ven Willem Jsn Otten. Gezien op 11 ok tober. Nog te zien op vrijdag en za terdag t/m 22 november (20.30 uur) De enige manier van acteren die Willem Jan Ottens toneel stuk 'Een sneeuw' recht doet lijkt de psychologisch-realisti- sche te zijn. Als je besluit dat stuk met een amateurtoneel vereniging te gaan spelen stel je die voor een erg zware op gave. Heel zorgvuldig en heel lang moet er gewerkt worden om een karakter op te bouwen en geheel geloofwaardig te maken. Er is veel vakman schap voor nodig om de toe schouwer echt mee te slepen in alle emoties van een familie waarvan het deel dat oud ge noeg is de oorlog doorbracht in concentratiekampen. Willem Jan Otten heeft in zijn sterke stuk laten zien welke gevolgen een dergelijk verle den veertig jaar later nog kun nen hebben. Een familie is bij een om de laatste verjaardag van Panda, de tweede echtge noot van de grootmoeder, me vrouw Quint, te vieren. Het feestje moet zo leuk en luchtig mogelijk verlopen, maar wordt beheerst door herinneringen aan de oorlog, of, bij de jonge re generatie, het ontbreken van die herinneringen. Bij zo'n zwaar onderwerp sto ren de kleinste gebreken in de weergave van die emoties. Het is onmiddellijk duidelijk als de inleving niet honderd procent is. Ook bij Imperium werden gevoelens te vaak vervangen door de gebaren en het stem gebruik dat samen kan gaan met die gevoelens. Toch is het gezelschap er onder regie van Matja Koppejan in geslaagd een boeiende voorstelling te maken, die de komende we ken waarschijnlijk nog beter zal worden. Het meest overtuigend vond ik personages die relatief weinig tussen extremen heen en weer geslingerd werden. José (Nien- ke van den Berg) was de trut die ze moet zijn, Mia (Manita van den Berg) had een even wicht door haar gezonde ver stand en Bibi door haar gekte. Die laatste werd knap ge speeld door Tiny van Loenen, en bracht de humor in de voorstelling die in de andere rollen meer opgezocht had kunnen worden. Thomas (Roeland Segaar) had sterke momenten, maar zijn kant van getergde, rebellerende nar had meer uit de verf kunnen ko men. Frederik (Koen van Ier- sel) had nog teveel onverant woorde sprongen in zijn emo ties. Panda wist zijn machtelo ze zwijgen toch vaak een wils krachtige invulling te geven. DICK VAN TEYLINGEN ,.«E ALPHEN AAN DEN RIJN ROCINEMA I (Van Boetzelaer straat 6. tel. 01720-20800). Ka F] rate Kid II (al); 13.45, 18.30 21.15. EUROCINEMA II: To| Gun (al); 13.45, 18.45, 21.«F EUROCINEMA III: Haunt* o! Honeymoon (al); 18.30, 21.00 01 Op Hoop van Zegen (al); 14.00 EUROCINEMA IV: Color Purpl (al); 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN EUROCINEMA IV: ter (el); 14.00. LEIDEN LUXOR (Stationsweg! 19, tel. 071-121239): Running' Scared (12); 19.00, 21.15 m: di. wo ook 14.30. LIDO cf)| STUDIO (Steenstraat 39. te 124130): Alien* (12); Down an Out in Beverly Hill* (al); To Gun (al); Hanna and her sisten 's (al) 14.30. I9é0, 21.15 The Co^r lor Purple (al); 20.00. TRI** NON (Breestraat 31, t 123875): Short Circuit (8 14.30. 19.00, 21.15 REK (Haarlemmerstraat 52. tel. 07 I 125414); Schroeiende Harti tochten (16); 14.30, 19.0) 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN LIDO: Sneeuwwitje en de zet dwergen (al); wo. 14.30. NOOROWIJK LIDO THEATE (Pr. Bernhardstraat 56. te 01719-12800): Police Academ III (al); ma. 19.00. di. 20. If Murphy's Law (16); ma. 21.11 Horizontaal: 1. karakter; 5. voorloj ontwerp; 9. het essentiële; 10. wree aard (lig.); 11. voorstelling v.e. fx veelheid door cijfers; 13. sporteve ment (afk.); 15. mondrand; 16. bedrage van; 17. spade met gekrc blad; 19. biersoort; 20. verfstof; eerlijk (Engels); 22. zelfkant van nen; 24. dakbedekking; 25. inhoui maat (afk.); 26. mannetjesbij; stoomschip (afk.); 29. lang en si kleed; 31. lang smal stuk; 33. li overjas; 35. telwoord; 36. gelijkelij Verticaal: 1. telwoord: 2. hoewel; zeevis; 4. tweegevecht; 5. veel tend; 6. deel v.h. oor; 7. paardes 8. niet gestemd tot spot; 12. met 14. werktuig tot verplaatsing van ten; 16. schertsende bijnaam; 18. om hout te klieven; 19. zoogdier; stuk stof; 26. stof die het prest; vermogen tijdelijk verhoogt; denkvermogen; 29. gesteente; loopplaats voor kippen; 32. bijwoc 34. muzieknoot. OPLOSSING :J3 zt '0€ :KÏ| '62 :epaj LZ '92 :de| '62 '6t '81 '91 :i8Xei fi -uu zi :6usujep '8 :jb i :iai -g :deuti g :ianp '6 :|B '2 :pjapuoi4»ipe i :ieeo| 6iua ge :aup tituep "ee :<J&dj ie :jadoi 62 "S's :jep -gz :ip '52 :ued pz :6au zz IZ :js>|O 02 :sie '61 Zl 'pe :d|| 'Sl "li "61 :ieia6 u :ojau :nop 6 'pept 'S :pjee i :|eejuoz SCHEVENINGEN Het, tevoren zorgvuldig afge wogen, besluit om toch maar per fiets richting Scheveningen te gaan, bleek achteraf bepaald geen slechte keuze. De (na)zomerse temperaturen nodigden al bij voorbaat uit tot een aangenaam tochtje, maar ook om wat meer praktische redenen was het reisdoel ditmaal per auto wat lastig bereik baar. De vierde editie van Veronica's Strandcross werd bijgewoond door (ruw geschat) zo'n 200.000 belangstellenden en de verkeerschaos was nave nant. Het toppunt van on mogelijkheid? Parkeren in Scheveningen gistermid dag. Zien en gezien worden. Daar draait alles om bij een zo mas saal evenement. Kijken naar het sportieve spektakel op het strand, bekeken worden op en langs de boulevard waar een kleurrijke parade van moto ren, scooters en brommers (voor de voor beide eerste ca- tegoriën nog wat te jonge jeugd) plaats vond. In alle soorten en maten stonden ze in het zonnetje te pronken, nij ver opgepoetste pronkjuwelen voor de wat kapitaalkrachtiger „bikers", met alles er op en er aan; chroom, chroom en nog eens chroom. Maar ook non chalant „verwaarloosde" mo toren. afkomstig uit de leger- dump, toepasselijk in de kleu ren groen, groen en nog eens groen. Echter, natuurlijk wel technisch onberispelijk. Moto ren met of zonder duozit, met of zonder zijspan, met of zon der allerhande luxe versierse len. Dat zich achter een facade van uiterlijk schoon ook een wat minder plezierige kant kan be vinden, toonde een onopval lend briefje, bevestigd op het windscherm van een fraaie, maar vooral uiterst brede mo torfiets, geparkeerd bij het Scheveningseplein. Daarop werd melding gemaakt van een gestolen, aan de hand van de bijgeleverde beschrijving vrijwel identiek exemplaar, op de eerste van deze maand bij een ziekenhuis in Almelo. Op sporing verzocht. Evenals de talrijke kinderen, die in de welhaast onbeschrijfelijke drukte door hun ouders soms maar heel eventjes uit het oog werden verloren en onmiddel lijk spoorloos in de mensen massa verdwenen. Gelukkig was er dan telkens wel weer de helpende hand van oom of tante agent om een familie hereniging tot stand te bren gen. Een bonte rij van vervoermid delen, een bonte stoet van hun berijders trouwens ook, al lijkt de kleur zwart in dit wereldje een aparte dimensie in te hou den. De motoren maken een stoere indruk, de vele, vele coureurs doen daar niet voor onder. Stoere blik in de ogen, stoer aangekleed, het schijnt er bij te horen. De drank (hoofd zakelijk bier) vloeide in opval lend hoge mate door de dorsti ge kelen, de snelheidsregels zullen gisteravond, op de te rugweg naar huis, vast wel hier en daar zijn overtreden. Maar het tweehonderddui zend-koppige publiek in Sche veningen gedroeg zich over het algemeen keurig gedisci plineerd. Op ten minste één „heer"schap na dan, die zich zelf op onrechtmatige wijze toegang tot het rennerskwar tier wenste te verschaffen. Hij maakte vervolgens kennis met de Kung Fu-kennis van één van de potige beveiligingsbe ambten en de indringer kroop alras met de staart tussen de benen af. Voor de toeschouwers was het overigens geen eenvoudige op gave het wedstrijdverloop in de Strandcross, want daar is het uiteindelijk toch allemaal om begonnen, van begin tot einde te volgen. In de solo klasse verschenen om twee uur welgeteld 604 deelnemers aan de start en dat droeg aller minst bij aan een overzichte lijk geheel. Voorburger Martin de Haas, wiens moeder een aantal dagen eerder nog tele fonisch had verzocht dat zoon lief in de gaten diende te wor den gehouden, had zowaar de beste start. De Belgische com mentator Jan van La"L niet een koddige Waalse tongval uitgerust, verzon meteen een aantal voor de hand liggende zinspelingen op zijn achter naam. De eerste ronde was, althans voor de toeschouwers die zp Het Scheveningse strand was zondag herschapen in een cross terrein. direkt aan de rand van de boulevard of op één van de ta luds te bemachtigen, nog rede lijk te volgen. Daarna werd het veelal abacadabra voor onze rap van de tongriem ge sneden zuiderbuur, dus ook voor de argeloze kijker en, naar later zal blijken, ook voor de televisie-commentatoren die zelfs met behulp van de monitor het gekrioel van de vele coureurs maar moeizaam konden ontcijferen. Aan het einde van de middag bleek dat Eric Geboers de Strandcross op zijn naam had geschreven. De kleine Belg, ex-wereldkampioen in de 125cc en ook in 1984 winnaar in de Scheveningse zandkuil, won de eerste twee manches en eindigde in de derde en laatste manche kort achter Leo Combee als tweede. De winnaar van vorig jaar had aanvankelijk wat mechanische problemen, maar bewees uit eindelijk toch dat zijn kampi oenschap anno 1985 geen toe val is geweest. Met de eind klasseringen in de overige klassen heeft de organisatie aanmerkelijk meer moeite. De zijspannen, de trikes en de vierwielers leverden hun bij drage aan de kakafonie van geluiden, maar wie nu op wel ke plaats lag, het was zelfs de rijders zelf maar al te vaak on duidelijk. De nog allerminst aflatende belangstelling voor het stoere spektakel in Scheveningen laat niet onverlet, dat lang niet iedereen zo gelukkig is dat Neerlands jongste, maar te vens niet alleen qua motor sport meest luidruchtige om roep naar hen toekwam deze zomer. De autochtone bevol king immers klaagde vooraf al steen en been over de ver wachte (geluids)overlast en zal zeker gistermiddag in die me ning zijn gesteund door de drukte, de nog lang niet ver dwenen uitlaatgassen. De vlootschouw op de Noord waar zich ook vele toesch wers op alles wat drijven hadden verzameld, was dat betreft in ieder geval lieu-vriendelijker. Maar overige vier dagen van hel vijfdaagse evenement was toeloop naar Scheveningei vergelijken met een doorsi stranddag. En wie zou het i in z'n hoofd willen halen tegen de zomer te gaan pro teren? DICK Kil

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6