jAJkkoord Euroraketten van tafel door ruzie over SDI L Raisa maakt „good tijdloos Actieschip opgebracht Aantal slachtoffers kan tot 2000 oplopen RAF-moord zaait paniek onder Duitse ambtenaren Schepenen maken plaats voor Happart 3UI'l'l 'N LAN O£ekLóG(2ou/icmtMAANDAG 13 OKTOBER 1986 PAGINA 5 (Van onze correspondent Jo Wijnen) REYKJAVIK In het kritische Westen begeeft de echtvriendin van zelfs een machtig man als de Russi sche partijleider Gorbatsjov zich op enigszins glad ijs. Toen Raisa Gorbatsjov zich bij een bezoek aan Parijs nauwelijks twee jaar geleden blootstelde aan de niet aflatende nieuws gierigheid van de pers, kreeg ze felle kri tiek te verduren omdat ze het waagde twee dagen achter elkaar hetzelfde krijt strepen mantelpakje te dragen. In Reykja vik verraste ze haar gastheren telkens met een vastberaden „good morning". Die groet had ze niet alleen voor de morgen, maar ook voor de middag paraat. Op de vraag of zij het betreurde dat Nan cy Reagan er niet was, antwoordde Raisa Gorbatsjov: „Ze zal daar haar redenen wel voor hebben. Misschien heeft ze het te druk of misschien voelt ze zich niet lek ker". Mevrouw Gorbatsjov voegde er aan toe de echtgenote van de Amerikaanse president graag in Washington te bezoe ken. De zeer goed geklede, vriendelijke en belangstellende Raisa Gorbatsjov scoorde een fors aantal propagandapun- ten. Inmiddels is de hulpverlening uit het buitenland op gang ge komen. Speciale Mexicaanse reddingsploegen met speur honden zijn gearriveerd. Vliegtuigen uit de VS, Japan, Zwitserland, Mexico, Peru en Venezuela brachten tenten, noodhospitalen, dekens, medi cijnen en andere hulpgoede ren. De Nederlandse regering heeft een miljoen gulden beschik baar gesteld voor de slachtof fers van de ramp. Dit heeft minister Bukman van ontwik- I Filipi, ujnse vrouwen stichten eigen partij MANILA Huisvrouwen, actrices, een gouverneur en een voormalige communistische opstandelinge hebben de eerste Filipijnse vrouwenpartij op- ingericht. De ongeveer 500 vrouwen die de oprichtingsvergadering bijwoon den, willen opkomen voor gelijkheid, waardigheid, democratische rechten en de soevereiniteit van zowel man nen als vrouwen op de Filipijnen. Maita Gomes, een voormalige schoon heidskoningin die aan het begin van de jaren zeventig lid werd van de Icommunistische guerrilla, is gekozen ^tot secretaris-generaal van de partij, (president Corazon Aquino is één van pde weinige vrouwen op de Filippijnen jdie een hoge politieke functie heeft. Frankrijk hielp Israël bij aanleg van kernarsenaal LONDEN Parijs heeft Israël in het ge heim de nodige technologie geleverd voor het maken van kernraketten. Dit heeft de voormalige Franse hoge commissaris voor atoomenergie, professor Francis Perrin, verklaard in de Britse krant Sunday Ti mes. „Wij vonden dat wij Israël die gehei me informatie konden geven, ervan uit gaande dat Israël deze voor zich zou hou den", aldus Perrin tegenover journalisten van de Britse krant in Parijs. De voorma lige hoge commissaris voor atoomenergie, die nu 85 jaar is, zei ook dat de Fransen en de Israëli's aan het einde van de jaren '50 twee jaar lang nauw hebben samenge werkt aan de atoombom. „Brits doodseskader moordt in Ulster" LONDEN Een geheime eenheid van de Britse veiligheidsdienst heeft in 1982 in Noord-Ierland zes Ieren vermoord die werden ver dacht van terrorisme. Dat heeft het Britse zondagsblad The Observer bericht. Allen waren ongewapend en zeker een van hen was een on schuldige burger, aldus het blad. De gegevens over de zes moordaan slagen zijn verkregen van hoge ju ridische en politiefunctionarissen in de Britse provincie, aldus het blad. Volgens de Observer was de oprichting van de twintig man tel lende eenheid een militaire reactie op de terreur van het Ierse Repu blikeinse Leger, het IRA. Laatste gevangene invasie Varkensbaai wordt vrijgelaten WASHINGTON Cuba zal de komende week de laatste gevangene vrijlaten, die nog vast wordt ge houden in verband met de mislukte invasie op Cuba in 1961. Volgens senator Edward Kennedy is de nu 55-jarige Ramon Conté Hernandez een van de Cubanen, die op 17 april 1961 betrokken waren bij de door de CIA georganiseerde invasie van Cuba in de Baya de Cohones, de Varkensbaai. Het was de bedoeling de actie te laten doorgaan voor een opstand van Cubaanse legeronderdelen. De hele operatie liep op een mislukking uit en 1.200 mannen werden gevangen genomen. Begin 1963 werden de meeste gevangenen door Cuba vrijgela ten in ruil voor 53 miljoen dollar aan voedsel en medische voorraden. De reden dat Conté Hernan dez nooit werd vrijgelaten is waarschijnlijk dat hij militair was geweest in het leger van de vroegere, door de VS gesteunde dictator Batista. LUCHTBRUG SOEDAN EINDELIJK GESTART KHARTOUM Na herhaaldelijk uitstel is giste ren een begin gemaakt met een luchtbrug om voedselhulp te brengen naar de hongerlijdende bevolking van zuid-Soedan. Een vliegtuig is veilig geland op het vliegveld van Juba, terwijl een an der toestel met zestien ton voedsel en medicamen ten vertrok uit Khartoum naar Isiro. Vanuit Isiro zal de voedselhulp worden vervoerd naar Juba Hulpverlenende organisaties proberen al weken een luchtbrug te openen naar door honger getrof fen gebieden in zuid-Soedan. Eerdere pogingen strandden op de houding van de guerrillastrijders van het Zuidsoedanese bevrijdingsleger SPLA, dat dreigde alle vliegtuigen neer te schieten als het SPLA niet werd ingeschakeld bij de voedsel-dis- tributie. Volgens hulpverleners worden twee mil joen mensen in zuid-Sudan bedreigd door hon gersnood als gevolg van droogte en burgeroorlog. Honderden doden in Nepal door hersenvlies ontsteking KATHMANDOE In Nepal zijn vorige maand ongeveer driehon derd mensen gestorven aan her senvliesontsteking. Dit is bekend gemaakt door het Nepalese pers bureau RSS. In de aangrenzende Noordindiase deelstaat Uttar Pra desh overleden vorige week 158 personen aan de ziekte, die offi cieel encefalitis heet, een ernstige onsteking van de hersenen, die vaak dodelijk kan zijn en in vele gevallen ernstige verschijnselen, zoals bijvoorbeeld epilepsie, kan nalaten. 'Gorbatsjov: 'ereld op evaarlijk punt" (Vervolg van de voorpagina) "EVKJAVIK Sovjet-leider lorbatsjov is na de mislukte lijeenkomst op IJsland van nening, dat de wereld „een Hint nadert waarop geen te- tigkeer meer mogelijk is en ivaarop een nieuwe fase in de ivapenwedloop kan beginnen net onvoorspelbare militaire in politieke gevolgen". 'egelijkertijd hield Gorbatsjov 'Ol, dat er nog wel mogelijk- leden zijn voor een vergelijk. .padenken over de situatie zo- ils die zich heeft ontwikkeld lijdens de IJslandse ontmoe- [ing en „moeten we terugko nen om te proberen over dat- REYKJAVIK Het gro te raadsel van de topont moeting in Reykjavik is, waarom Reagan en Gor batsjov een akkoord over de middellange-afstands- raketten in Europa lieten stuklopen op de al jaren bestaande meningsver schillen over het Ameri kaanse SDI-programma. De Amerikaanse president zal in zijn toespraak van vanavond dan ook moeten proberen de wereld ervan te overtuigen, dat zijn om streden Star Wars pro gramma de afwijzing van de verregaande wapen- voorstellen waard was. Volgens beide partijen was op de top een akkoord bereikt over het beperken van het aantal INF-raketten tot hon- jene heen te stappen dat ons derd aan beide zijden, die al- cheidt". Ofschoon de ontmoe- ing is geëindigd zonder ak- toord wilde Gorbatsjov haar liet als onproduktief bestem- »elen. „Het was een stap in eilijke dialoog op zoek laar oplossingen. Het is een eilijke zoektocht, maar la- we niet in paniek raken". lorbatsjov zei een topontmoe- ing met Reagan in Washing- on, zoals afgesproken op de erste top vorig jaar in Genè- le, niet uit te sluiten. „We zijn tiog steeds in staat een over- «nkomst te bereiken die het mogelijk maakt deze ontmoe- i'ng in Washington te beleg- gesprekken op IJsland zijn •r beide partijen hard, zake lijk maar niet onvriendelijk »enoemd. Gistermiddag was er :en niet tevoren geplande 'ierde ontmoeting tussen de iresident en de partijleider. )at gesprek nam bijna drie ur in beslag. Tussen de be drijven door werd ook inten sief gepraat door de beide mi nisters van buitenlandse za ken, Shultz en Sjevardnadze en de wederzijdse adviseurs. Reagan en Gorbatsjov hebben ook vele uren onder vier ogen gepraat, in het bijzijn van twee tolken en een notulist. leen in de Verenigde Staten en in het Aziatische gedeelte van de Sovjet-Unie zouden mogen staan. Dit hield in dat alle middellange-afstandsraketten uit Europa zouden worden te ruggetrokken. Bovendien stemde de Sovjet-Unie ermee in onmiddellijk onderhande lingen te beginnen over de korte-afstandswapens in Euro pa. Verder bereikten Reagan en Gorbatsjov een compromis over de halvering van de stra tegische kernarsenalen zo wel van de op land gestatio neerde raketten, als de kern wapens aan boord van onder zeeërs en bommenwerpers op. Dit akkoord was voor beide partijen bevredigend, aange zien het zowel een aantasting van het Sovjet-overwicht op het gebied van op land gesta tioneerde raketten inhield, als een beperking van de Ameri kaanse voorsprong wat betreft de kernraketten aan boord van onderzeeërs en bommen werpers. Hoewel Moskou en Washing ton begin dit jaar overeenkwa men het vraagstuk van de middellange-afstandswapens los te koppelen van de andere onderwerpen, raakten de be sprekingen volledig verstrikt in de controverse over het SDI-programma. Volgens Amerikaanse functionarissen kreeg het SDI-vraagstuk tij dens de vierde en laatste ge spreksronde een allesover heersende betekenis, waardoor er geen tijd overbleef voor het opstellen van overeenkomsten. De belangrijkste vraag lijkt nu of de onderhandelaars in Ge- nève erin zullen slagen de kwestie van de middellange- afstandsraketten weer los te koppelen van de controverse over het SDI-programma. De Amerikaanse plannen voor Het actieschip Sirius van Greenpeace ligt In de haven van Reykjavik. Een patrouillevaartuig van de IJslandse marine Ten aanzien van de andere ge- heett het actieschip opgebracht toen het als anti-oorlogspro- ipreksonderwerpen de cri- test tijdens het topoverleg tussen Reagan en Gorbatsjov sishaarden in de wereld, de trachtte de haven van Reykjavik binnen te varen. Volgens een mensenrechten en bilaterale woordvoerder van Greenpeace ramde het patrouillevaartuig vraagstukken was naar de Sirius toen de bemanning een spandoek wilde hijsen Shultz' mening bevredigende waarop stond „De wereld eist een verdrag over een verbod vooruitgang geboekt. op kernproeven' een defensiesysteem in de ruimte zijn voor beide partijen een uiterst emotionele zaak ge worden, die in de Sovjet-Unie evenveel verontrusting ver oorzaakt als enthousiasme bij Reagan en de Amerikanen die zijn droom de mensheid „voor goed te bevrijden van de nachtmerrie van de nucleaire bedreiging" delen. Moskou beschouwt het ruimte schild niet als een defensief, maar als een offensief systeem. Bovendien vreest de Sovjet- Unie dat het SDI-systeem de Verenigde Staten in staat zal stellen straffeloos een eerste slag-aanval op de Sovjet-Unie te lanceren. De IJslandse be sprekingen liepen met name stuk op de eis van de Sovjet- Unie het uit 1972 daterende ABM-verdrag (ter beperking van anti-raketsystemen) aan te passen met een bepaling waar door de Verenigde Staten ge dwongen zouden zijn het SDI- onderzoek te beperken tot het laboratorium. Reagan weiger de hiermee akkoord te gaan. In een laatste poging tot een akkoord ging president Reagan nog een stap verder. Hij bood aan de installering van het defensiesysteem met tien jaar uit te stellen in ruil voor de volledige vernietiging van alle ballistische (intercon tinentale) kernraketten van beide landen. Alleen als Mos kou „van jaar tot jaar" zijn goede wil zou hebben getoond bij het fasegewijs vernietigen van alle kernwapens, zou Washington het SDI niet heb ben gestationeerd, aldus de president. Naar Reagans me ning kan een ruimtedefensie- systeem tegen vijandelijke ra ketten de wereld bevrijden van de terreur van de kernbe wapening. Volgens Ameri kaanse functionarissen had Gorbatsjov op dit voorstel geen bevredigend antwoord gegeven en was hij vast blij ven houden aan het volledige verbod op SDI. Door het mislukken van de top in Reykjavik ontstaat het gevaar van een nieuwe perio de van kilte tussén de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. De uitkomst van de top zal door de NAVO-bondgenoten, die vandaag in Brussel over het verloop van de top zijn in gelicht, ongetwijfeld als een ernstige tegenslag worden ge zien. Waarnemers vrezen dat het vastlopen van de topont moeting in IJsland de voor standers van de harde lijn in het Kremlin zal sterken in hun overtuiging dat er weinig te verwachten valt van onder handelingen met Reagan. Een door de aardbeving In El Salvador gewonde vrouw werd za- tetdag uit een verwoest gebouw In de hoofdstad San Salvador door reddingswerkers weggedragen. De aardbeving heeft naar schatting al 900 levens geëist, maar het dodental kan oplopen tot 2000. (Vervolg van voorpagina) SAN SALVADOR Er is nog steeds grote onzeker heid over het aantal slachtoffers na de zware aardbeving die El Salva dor heeft getroffen. Schat tingen variëren van 400 tot meer dan 1.800 doden. President Duarte heeft de noodtoestand voor het hele land uitgeroepen. Reddingswerkers schatten dat zeker 1.800 mensen het leven hebben verloren bij het instor ten van zes grote gebouwen. „Er zijn zes grote gebouwen ingestort met gemiddeld 300 bewoners in elk daarvan. Dat betekent zeker 1.800 doden. Daar komen nog de slachtof fers bij uit andere delen van de hoofdstad", zo zei dr. Mario Rodolfo Lopez, hoofd van een Guatemalaans reddingsteam. Vele inwoners van de hoofd stad bleven 's nachts buiten, omdat ze bang zijn voor nieu we aardschokken na de beving van vrijdag, die een kracht had van 7,5 op de schaal van Richter. kelingssamenwerking zaterdag bekendgemaakt. Het Nederlandse Rode Kruis zendt als eerste noodzending 5.000 dekens, 100 grote gezins tenten en 2.050 kilo medica menten. Het Nederlandse Rode Kruis heeft voor de hulp aan slachtoffers in El Salvador het rampengironummer 777 opengesteld. Het Internationa le Rode Kruis heeft tenten, de kens en eerste-hulpkisten ge zonden naar El Salvador. De eerste schok was duidelijk voelbaar tot in Guatemala. 25 Minuten later kwam een twee de zware schok en de aarde bleef nog uren later beven. Centraal-Amerika is gevoelig voor aardbevingen. Het ligt langs een rand aan de kust van de Stille Oceaan, waar twee aardschollen botsen. De dodelijkste aardbevingen in het gebied van deze eeuw waren die op 23 december 1972 in Nicaragua met naar schatting 10.000 doden en die van 4 februari 1976 in Guate mala en Honduras met bijna 23.000 doden. BONN Sneller dan ver wacht heeft de Rote Ar mee Fraktion gedaan wat in Bonn al maanden werd gevreesd. Maar de manier waarop de RAF het moordoffensief heeft geo pend is verrassend: een sluipmoord op een hoge ambtenaar. Er was geen huzarenstuk je nodig voor deze alom als ongelooflijk laf be stempelde aanslag. Top ambtenaar Herold von Braunmtlhl (51) was geen politicus en genoot geen speciale bescherming. De manier waarop de moorde naars voor Von Braunmühls woning in Bonn hebben toege slagen wekt afschuw op. De man werd met drie schoten in de onderbuik getroffen en, weerloos op de grond liggend, van dichtbij „terechtgesteld" met schoten door hart en hoofd. Extra navrant is, dat de beide laatste schoten werden afge vuurd met hetzelfde Smith Wesson pistool als waarmee in 1977 werkgeversvoorzitter Schleyer werd omgebracht. Extra navrant is ook, dat uit gerekend Von Braunmtlhl zich op Europees niveau bezighield met het zoeken naar mogelijk heden tot het waarborgen van vrede. Von Braunmtlhl was een van de voornaamste adviseurs voor Europese vraagstukken van minister Genscher (Buiten landse Zaken). Hij werd getipt als kanshebber op een post als staatssecretaris onder Gen scher in het volgende kabinet. De RAF liet weten hem te hebben omgebracht vanwege zijn rol bij de Europese Politie ke Samenwerking. Met de moord heeft de RAF gezorgd voor grote onzeker heid onder de duizenden amb tenaren en diplomalen in Bonn en omgeving. Iedereen die maar enigszins een leiden de positie heeft zit met het ge voel, dat hij of zij het volgende slachtoffer kan zijn. De politie staat machteloos. Zoveel men sen kunnen onmogelijk extra bescherming krijgen. Tijdens de campagne voor de landelijke verkiezingen van De Rote Armee Fraktion heeft met de moord op de Westduit- se diplomaat Herold von Braunsmühl (foto) grote paniek gezaaid onder talloze ambte naren in Bonn en omgeving. januari zullen belangrijke kan didaten wellicht het doelwit vormen voor aanslagen van de Rote Armee Fraktion, zo heeft de Westduitse procureur-gene raal Kurt Rebmann gisteren in een interview met Bild am Sonntag gezegd. Rebmann zei dat die kandidaten 24 uur per dag beschermd zouden wor den. De RAF heeft met een getypte brief van zeven kantjes het ge voel van onbehagen onder de ambtenaren fors aangewak kerd. De brief is door Reb mann, verantwoordelijk voor het vervolgingsbeleid inzake terrorisme, als echt bevonden. De brief werd op dezelfde ma chine getikt als de brieven na de moorden op MTU-directeur Zimmermann, een Ameri kaanse militair en Siemens-di- recteur Beckurts. De politici hebben hun af schuw over de moord uitge sproken. Bondskanselier Kohl riep alle burgers op de demo cratie in de Bondsrepubliek te verdedigen. Een heel ander geluid kwam van de Beierse minister-president en CSU- - voorzitter Franz-Josef Strauss. Hij hield een vurig pleidooi voor verscherping van de veiligheidswetgeving en stelde dat deze aanslag twij felende kiezers alsnog naar de CSU zou drijven. De moordenaars noemen zich Commando Ingrid Schubert, naar een terroriste van de Baader-Meinhof-groep, dé voorganger van de RAF. Van de beide moordenaars is maar weinig bekend. Het kunnen net zo goed mannen als vrou wen zijn. De politie had giste ren nog geen spoor van de da ders gevonden. SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL (Van onze correspondent Aad Jongbloed) 68) Over de nu volgende gebeurtenissen in het stads- en academisch ziekenhuis kunnen we kort zijn. Het kon natuurlijk niet uitblijven of de afwezigheid van zuster Vitterlnga werd weldra ontdekt, want in een goed georganiseerd zie kenhuis behoort het niet voor te komen, dat de portierster niet in haar glazen huisje aanwezig Is. Men ging dus vol ijver naar haar op zoek en trof haar tot grote ontsteltenis van iedereen aan In het bed van Kareltje Knetter, bewusteloos en wel en begraven onder allerlei ongeregelde arti kelen, zoals sokken, scheergerei, boeken en nog veel meer moois - Natuurlijk werd zuster Vitteringa toen heel gauw naar haar eigen ka mer gebracht en intussen werd het zoeken door een geneesheer en een andere zuster dapper voortgezet. Nu gold het zoeken echter de ver dwenen Kareltje Knetter. De dokter en de ver pleegster onderwierpen de kamer aan een mi nutieus onderzoek en ze betrokken zelfs de stokoude opa Boenders bij hun investigaties. Deze grijsaard was tenslotte namelijk wakker geworden van het lawaai en hij beijverde zich nu om ook mee te zoeken naar Kareltje. Dat hij daarbij op de meest onwaarschijnlijke plekken keek, mocht niet hinderen. Hij zocht en dat was verdienstelijk genoeg. Maar eilaas, hoe men ook zocht, van Kareltje Knetter geen spoor. Het ventje scheen als van de aardbodem wegge vaagd te zijn. Maar ja, wie had nu ook kunnen weten, dat het ventje in een koffer van ene Fre- derik G. Hobbezak zat en op dit moment in de wagen van Opopol Istietof werd meegevoerd naar het vervallen buitenhuis in het bos? En wie had kunnen beseffen, dat er diezelfde avond nog een moderne helikopter zou opstijgen van tussen de bomen, vlak achter dat zelfde land huis vandaan, om dan snel en geruisloos in de richting van Barreberië te verdwijnen...? BRUSSEL De zaak van de afgezette burgemeester van Voeren, José Happart, spitst zich nu toe op zijn ge meente. In Voeren nebben het afgelopen weekeinde alle schepenen (wethouders) hun ontslag aangekon digd, een actie waarmee ze de Belgische regering op nieuw in ernstige verlegenheid brengen. Volgens Happart betekent het aftreden van zijn collega-wethou ders, dat hij met ingang van vandaag tot schepen kan worden benoemd en bij gebrek aan andere kandidaten ook tot waarne mend burgemeester. Premier Wilfried Martens zal deze ontwik keling, zo mag verwacht worden aan de hand van eerder gedane uitspraken, niet tolereren. Maar minister van binnenlandse za ken Nothomb, lid van de Franstalige christen-democraten, heeft tot dusver niet laten blijken een waarnemerschap van Happart te verbieden. Morgen verschijnt de regering in het parlement voor een interpellatiedebat over de zaak-Happart. Inmiddels heeft de voorzitter van het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO) de Vlaming André Leysen, „de zwijgen de meerderheid" in België „die het communautaire gehakketak meer dan beu is" opgeroepen om te spreken. Hij roept de Belgen op hun communautaire geschillen te vergeten en om samen te werken op economisch gebied. Vrolijkheid en vriendelijkheid te over, gisteren bij aankomst van de koningin Elizabth (links) in Chi na. De Britse vorstin en prins Philip maken de komende dagen een rondreis door China. Bij aan komst op het vliegveld van Peking kreeg koningin Elizabeth een boekt overhandigd door een jonge Chinese pionier, die vervolgens het traditionele saluut maakte.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5