Gebedsdag voor vrede in Assisi wordt historische gebeurtenis fieidóe aan tafel ACHTERGROND kerk wereld „Kerk is geen einddoel, maar deel van Israel" Christelijk zelfbewustzijn van een doorsnee parochie Oecumenisch samenlevingsberaad stelt vijfjaren-plannen op Nieuwe desillusie BROCCOLI EN SLAVINKEN CeidaeSouACWit MAANDAG 13 OKTOBER 1986 PAGINA Burundi verbiedt catechese De spanning tussen staat en R.-K. Kerk in Burundi is tot een hoogtepunt gestegen, meldt radio Vaticaan. De regering van dit Afrikaanse land heeft een hele reeks beperkende maatregelen tegen de Kerk genomen. Op school mag geen godsdienstonder wijs meer worden gegeven, er is een einde gemaakt aan de ca techese-cursus en andere activiteiten. De priesterseminaries zijn met onmiddellijke ingang overgenomen door de staat we gens „subversieve activiteiten van de R.-K. Kerk", heeft de re gering Jean Baptiste Bagaza laten weten. De bisschoppen heb ben in een herderlijk schrijven deze beschuldiging als „onte recht en onaanvaardbaar" van de hand gewezen. Naar hun mening komt het overleven van de lokale Kerk hierdoor in gevaar. Egyptische Kerken verliezen aan islam Om de belangen van christenen te bewaken en te verdedigen, is in Egypte een beweging van christelijke fundamentalisten gevormd. Directe aanleiding hiertoe is het gevangen zetten van twaalf tot het christendom overgegane islamieten, waarbij hun eigendommen door islamieten werden vernield. Na Ameri kaanse interventie zijn vier gevangenen weer op vrije voeten gesteld. Preciese cijfers over christenen in Egypte zijn niet be kend. Naar schatting zijn er tussen de zeven en twaalf miljoen van de 57 miljoen Egyptenaren christen. Per jaar gaan gemid deld 7.000 leden over tot de islam. Een belangrijke aanleiding is dat christenen moeilijker een baan kunnen vinden dan isla mieten, vooral in het bestuurlijk apparaat. Een wijs zoon verblijdt zijn vader; maar een dwaze zoon is de droefheid van zijn moeder. Tamils in Groningen en Lochem vluchten kerken in De Raad van Kerken in Lo chem is bereid de Tamil Am- palavanar Shridaran onder dak te bieden. De Tamil is voorlopig ondergedoken. Hij wil na een uitspraak van de rechtbank in Zutphen voor komen het land uitgezet te worden. In Groningen zit een Tamil-familie al een week in de kerk om uitzet ting te voorkomen. Er worden in Lochem mo menteel vrijwilligers gewor ven die een kerkdienst gaan houden als de vreemdelin genpolitie Shridaran uit de kerk wil halen. Er moeten ook voorzieningen getroffen worden voor Shridaran om zich enigszins thuis te laten voelen. „Deze zaak kan maanden duren. Vanaf de 16de eeuw is het een gewoon terecht dat de politie niet in grijpt tijdens een kerk dienst", aldus de gerefor meerde predikant ds. J. Kla- renbeek. Binnen enkele ker keraden van de aangesloten kerken is enige verdeeldheid ontstaan over het besluit van de Raad van Kerken. Eind april kwam Lochem in het nieuws toen de oud-le- gerpredikant ds. J.G.H. Schout het initiatief nam om de puinhopen op te ruimen die de Tamils hadden ge maakt uit protest tegen o.a. het huisvestingsbeleid van de regering. „Samen willen we proberen een muur van goodwill op te bouwen rond het Tamilhuis", aldus toen de predikant, die verklaarde tot zijn opruimactie te zijn geko men door de bijbeltekst „overwin het kwade door het goede". Enkele honderden mensen van verschilende levensover tuiging - kerkelijk en niet- kerkelijk - hebben in de roomskatholieke Mariahoeve in Groningen zondagavond deelgenomen aan een inter religieuze gebedsdienst voor de Tamil-familie Sarma die een week geleden deze kerk is ingevlucht. Tijdens de dienst spraken vertegenwoordigers van christelijke kerken, evenals mohammedaanse, hindoe en islamitische geestelijken. Ook vertegenwoordigers van het Humanistische Verbond wa ren aanwezig, terwijl een so cialistisch koor liederen zong. Volgens de organisatoren was het de eerste keer dat in Ne derland een dergelijke inter religieuze dienst werd gehou den. De familie Sarma vluchtte een week geleden de kerk in. omdat ze naar Duitsland dreigt te worden gestuurd. Volgens een steuncomité be staat het gevaar dat het gezin vanuit Duitsland wordt te ruggestuurd naar Sri Lanka. In dat land wordt de vader van het gezin met de dood bedreigd. Ruim 3.000 leden voor EO Ronduit-club De Ronduit-club, de jonge renorganisatie van de Evan gelische Omroep, heeft er za terdag, op de EO-jongeren- dag, meer dan 3.000 leden bij gekregen. Het ledental is daarmee gestegen tot meer dan 20.000. De jongerenorga nisatie organiseert diverse activiteiten en de leden wor den met hun achttiende ver jaardag automatisch tientjes lid van de EO. Op de jonge rendag, die gehouden werd in de Jaarbeurshallen in Utrecht, waren meer dan 20.000 jongeren aanwezig. Sprekers op de dag waren onder meer ex-astronaut Jim Irwin en EO-presentator Henk Binnendijk. Op de dag werd tevens het jongerencon- gres Mission 87 gelanceerd, dat eind december in Utrecht wordt gehouden. Op dit vijf dagen durende congres wor den tienduizend jongeren uit de hele wereld verwacht. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) De internationale gebedsdag voor de vrede op 27 oktober in Assisi, de stad van Sint Franciscus, wordt een histo rische gebeurtenis. Voor het eerst in de geschiedenis zul len vertegenwoordigers van alle grote godsdiensten bij el kaar zijn om te bidden voor de vrede. De gebedsdag is een persoonlijk initiatief van de paus naar aanleiding van het uitroepen door de Vere nigde Naties van 1986 tot het jaar van de vrede. „De paus heeft deze gebeds dag gewild om pp geestelijk vlak een nieuwe strategie voor de vrede te ontwikke len", zei gisteren kardinaal Roger Etchegaray, voorzitter van de pauselijke commissie „Justitia et Pax" (Recht en Vrede), tijdens een perscon ferentie in het Vaticaan. Hij wees er verder op dat paus Johannes Paulus II tijdens zijn recente reis naar Frank rijk een oproep heeft gedaan De tombe van St.- Franciscus in Assisi. iSÉT om op 27 oktober bij alle oor logen en conflicten in de we reld de wapens te laten rus ten. „Dit onverwachte appel is door de publieke opinie zeer goed ontvangen en wij verwachten en hopen dat de oorlogvoerenden er gevolg aan zullen geven". Aangeslagen Aan de voorbereidingen voor de gebedsdag is door het Va ticaan gewerkt sinds de paus op 25 januari van dit jaar zijn initiatief lanceerde. Het idee blijkt in elk geval goed te zijn aangeslagen bij de andere godsdiensten. Niet alleen de grote wereldgodsdiensten, zo als christendom, islam, hin doeisme en boedisme zijn in Assisi aanwezig, maar ook de vertegenwoordigers van tal van kleine tot zeer kleine re ligies en afsplitsingen. In to taal zullen 61 godsdiensten vertegenwoordigd zijn, waar van 34 door een grotere dele gatie. Hoewel de vertegenwoordi gers van de godsdiensten de handen ineenslaan om te bid den voor de vrede, heeft het Vaticaan angstvallig verme den dat ze ook samen zullen bidden. Allen doen hun ge bed gescheiden. De indruk van versmeltende religies moet kost wat kost vermeden worden in Assisi. Etchegaray: „Vanaf het begin heeft de paus de organisatie van deze dag onder het gelukkige mot to geplaatst: niet samen bid den, maar samen zijn om te bidden". Vandaar dat de delegaties verdeeld worden over alle kerken en zalen van het 25.000 inwoners tellende stadje. Pas voor het afsluiten de gebed verzamelen de dele gaties zich in de fraaie basi liek van Sint Franciscus. Daar zal door alle delegaties afzonderlijk worden gebeden in het bijzijn van de anderen. Tussen elk gebed zal echter een minuut stilte in acht worden genomen, opnieuw om elke indruk van gezame- lijk bidden te vermijden. NIEUWE PREDIKANT VOOR NEDERZETTING IN NES AMMIM: „Nes Ammim is een leer huis". Ds S. Haagsma kon het niet duidelijk genoeg zeggen tijdens de dienst waarin hij werd uitgezonden als predi kant voor deze internationale interkerkelijke nederzetting in Israël. Tijdens de kerkdienst in de Gereformeerde Kerk van Er- melo probeerde hij zijn ge hoor uit te leggen waarom hij na zendingspredikant in In donesië te zijn geweest, nu gekozen heeft voor een ge meenschap waar men zich al 25 jaar geleden uitsprak te gen zending in de gebruike lijke betekenis. „Zending, de opdracht om Gods boodschap te verkondi gen, is een opdracht die oor spronkelijk aan het joodse volk werd gegeven. Het christendom is daardoor leer ling, maar heeft daar geen genoegen mee genomen. De kerk heeft méér willen zijn dan de meester en de plaats willen innemen van Israël, aldus ds Haagsma. „Dat is het kenmerk van onze geschie denis geworden", meende hij, „het niet genoegen willen ne men met luisteren. Maar juist daardoor heeft de kerk haar taak: de weg te worden tus sen Israël en de heidenvol ken, niet volbracht. Zending en evangelisatie, binnen en buiten Nederland, kan alleen als we spreken als deel van Israël, voor wie die roeping immers bestemd was. Alleen als de kerk die weg gaat, kan Jezus Christus dé Weg blij ven. De kerk heeft te vaak zichzelf als einddoel gezien". In Nes Ammim zal het echt paar Sjoerd Haagsma en Bie- ne Haagsma-Pilon mede ge stalte moeten geven aan de dorpsgemeenschap, ook ten overstaan van de joden in Is raël en de arabische christe nen van het Midden Oosten, samen met de Duitse pastor Petra Heldt. In Nederland wordt het «projekt gedragen door de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en Christelijke Gereformeerde Kerken. Omdat hervormden en christelijke gereformeer den beide een predikant in Jeruzalem hebben gestatio neerd. leveren de gerefor meerden een predikant voor Nes Ammim. In het verleden waren dat onder meer dr Simon Schoon, thans voorzitter van het OJEC (Overlegorgaan Joden en Christenen) en ds Dhr. Haagsma Arend Boersma, die dit na jaar naar Jeruzalem vertrok voor verdere studie. Eind deze maand reist het echt paar Haagsma-Pilon naar Is raël, waar op 15 november de intrededienst zal plaats vin den. Ter gelegenheid van zijn vijf endertig priesterschap had de Voorburgse pastoor Jan Rood, hoewel naar het schijnt dol op feest, toch een iets an dere festiviteit op het oog om het bijzondere van deze dag te onderstrepen. Gisteren had Rood een aantal pastores uitgenodigd om voor de paro chianen over hun ervaringen in het pastor-ambt te vertel len: de Groningse'diaken Jos Alkemade, de gehuwde priester en katecheet Cees Warmerdam, de ziekenhui spredikant ds. Rinse Hanen- burg en de Groningse oecu- menicus dr. Wim Boelens S.J. Het houden van deze dag onderstreepte opnieuw de af wijkende reputatie die de Verrezen Christusparochie in het Rotterdamse bisdom heeft. Voor het meest gloedvolle betoog zorgde de jezuïet die sprak over gedeeld leider schap. Daar wilde hij niet on der verstaan dat er allerlei ambten zijn in de rooms-ka- tholieke kerk, maar dat het leiderschap in de kerk van onderen af dient te worden opgebouwd. Het was een ver haal waarin de nostalgie doorklonk van de kerkver nieuwing in de jaren zestig. Ook andere sprekers gaven daar blijk van. Geloven, aldus Boelens, is lo pen op de weg van Jezus Christus. Dat kan je. aldus Boelens, met een verwijzing naar de huidige kerkpolitie ke situatie in Nederland, niet garanderen door het aanstel len van goede leiders, zeker niet als je uitgaat van de ba sisgemeenschap, de parochie. Als goed theoloog leverde Boelens daar uiteraard ook de vereiste bijbels/theologi sche fundering bij. Hij vond het dan ook te gek om los te lopen dat het paro chieleven op het spel zal ko men te staan wanneer de pastor weggaat. Een situatie die voor de Verrezen Chris tus over vijf jaar wel eens werkelijkheid kan worden, wanneer Jan Rood vijfenzes tig wordt. Boelens pleitte daarom voor het ontwikke len van een christelijk zelf bewustzijn: Dat is in de hui dige kerksituatie van het al lergrootste belang. We willen doorgaan in de geest van het Tweede Vaticaanse Concilie en het Pastoraal Concilie. Wij willen ons dat door niemand laten afnemen. We hebben daarom geen Duitse katechis- mus nodig Om ons te corrige ren. Wij willen vertrekken van onze eigen Nederlandse situatie en niet dat het geloof ons van buiten af wordt aan gereikt. De problemen waar we als gelovigen in ons leven mee te maken hebben zijn nu eenmaal dermate gecompli ceerd dat er niet één Poolse dan wel Romeinse benade ring mogelijk is. In onze huidige situatie, al dus Boelens, hebben we een seculier geloof nodig, waar we ook nadrukkelijk de le ken bij willen betrekken! Le ken zijn immers de specialis ten van de wereld. Als die niet meespelen krijgen we een abstract geloof. Kerk kan dan gaan werken als een ver doving. Om er tenslotte aan toe te voegen dat de kerk dienst ook niet weer te acti vistisch hoeft te zijn. Dat laatste hoeft men trouwens niet te vrezen van zo'n libe raal-welvarende parochie als de Verrezen Christus. Maar beeiend is ze zeker. PAUL VAN VELTHOVEN Dr. mr. A.W. Kist, initia tiefnemer van het Lan delijk Missionair Collec tief, meent dat er in Ne derland een nationaal oecumenisch samenle vingsberaad moet ko men. Dit beraad moet voor een periode van vijf jaar een werkschema op stellen voor de bespre king van een aantal be langrijke vraagstukken van deze tijd, zoals de bewapening, de bedrei ging van het milieu en de toenemende tegen stelling tussen rijke en arme landen. In het beraad van ongéveer 100 tot 150 leden zouden zo wel vertegenwoordigers van kerken en kerkelijke organi saties als deelnemers aan het missionair collectief zitting moeten hebben. Mr. Kist, oud-lid van het di rectorium van het hervorm de vormingscentrum Kerk 'en Wereld, deed zijn voorstel tijdens een landdag in Utrecht, die het officiële be gin betekende van het mis sionair collectief. Mr. Kist riep eind vorig jaar „allen die vanuit hun geloof in Christus Jezus de Heer lijden aan een groeiend onbehagen over het nauwelijks of niet functione ren van henzelf en van hun kerkelijke gemeentes ter voorkoming óf beheersing van de catastrofes van onze tijd" op tot culturele onge hoorzaamheid. Deze oproep leidde tot de oprichting van het Landelijk Missionair Col lectief, dat op dit moment on geveer dertig lokale en regio nale groepen telt. De landdag in Utrecht werd door onge veer 350 mensen bijgewoond, van wie veruit de meesten uit de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken afkomstig waren. Dr. B. Goudzwaard, hoogle raar economie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, hekelde het streven van de westerse landen naar steeds meer macht, welvaart en vei ligheid. Hij pleitte voor een totale verandering van de westerse samenlevingsorde, waarin echte dienstverlening aan de armen, de kwijnende natuur en de basisbehoeften van iedere mens centraal staan. Volgens Goudzwaard is het streven naar een der gelijke verandering van de samenleving pas geloofwaar dig als „wat we in het groot bepleiten in het klein door ons wordt voorgeleefd". Moeder Teresa ongedeerd bij vliegtuigongeluk Vijf mensen zijn zaterdag cm het leven gekomen toen een vliegtuigje met Moeder Tere sa aan boord zich bij de start van een vliegveld in Tanza nia in een menigte boorde die de winnares van de No- bel-vredesprijs was komen uitzwaaien. Volgens Radio Tanzania bleef Moeder Tere sa ongedeerd. Het ongeluk deed zich voor op het vliegveld van Hombo- lo, een plaatsje in centraal Tanzania. Synode Chr. Gereformeerde Kerk stuurt deputaatsehap naar huis De synode van de Christelij ke Gereformeerde Kerken heeft alle deputaten (deskun digen) voor de algemene dia conale en maatschappelijke aangelegenheid (ADMA) van hun taak ontheven. Aldus de voorzitter van de synode, ds. J.H. Velema, na afloop van het de discussies die achter gesloten deuren werden ge voerd. Als reden voor deze historische daad het kwam nog niet eerder voor dat een heel deputaatsehap van zijn functie werd ontheven gaf ds. Velema onder meer op dat de deputaten naar het oordeel van de synode onvol doende recht doen aan het specifieki ambt van diaken en teveel oog hebben voor de algemeen maatschappelijke hulpverlening. Ds. Velema noemde het „weinig geluk kig" dat de kwestie speelt juist rond het deputaatsehap dat de afgelopen drie jaar on der voorzitterschap stond van de Amersfoortse predikant ds. T. Harder. Tegen deze predikant zijn ernstige be zwaren ingebracht wegens diens abortusstandpunt. Gebakken rolpens met rode koolappelmoes en aardappelen - citroenrijst met vla De benodigdheden voor twee personen zijn: 2 a 4 plak ken rolpens, 30 g margarine, 1 zure appel, mespunt bloem, aroma; 500 g rode kool, zout, peper, kaneel, kruidnagel, laurier blad, 1 zure appel, suiker, azijn, aardappelmeel; zelf gekookte of potje appelmoes; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 50 g rijst, 2,5 dl water, 1 citroen, 45 g suiker, 2,5 dl gele vla of 2,5 dl melk met 12 g custard en 15 g suiker. Rolpens is gekookt, grofgemalen vlees dat in een stuk koeie- maag (tegenwoordig worden ook andere materialen ge bruikt) in het zuur wordt bewaard. Verwijder het vel van de plakken rolpens. Bak de schijven vlug bruin in de margarine en houd ze op een bord warm. Bak vervolgens in het overge bleven vet schijven appel gaar en lichtbruin en leg ze op de rolpens. Roer de bloem door het bakvet en maak de jus af met weinig water en aroma. (Wie rolpens te duur of te zuur vindt, kan bloed- of boterhamworst op dezelfde manier klaarmaken). Kook de fijngesneden rode kool in twintig minuten gaar in weinig water met zout, kruiden en stukjes appel. Maak de groente af met de gebruikte toevoegsels, suiker en azijn. Bind overgebleven kooknat met weinig aardappelmeel. Spoel de rijst in een zeef af onder de koude kraan tot er hel der water af komt en laat hem vervolgens uitlekken. Breng het water aan de kook, strooi er de rijst in en blijf roeren tot het water weer kookt. Sluit de pan en laat de rijst in een half uur zacht koken gaar worden. Voeg van het vuur citroensap en suiker toe met eventueel wat water (citroenrijst moet de dikte van een vla hebben). Doe de afgekoelde citroenrijst in de schaal(tjes) en leg er een eveneens koude gele vla op. JEANNE HOEWEL de wereld teleurgesteld heeft gereageerd op volledige mislukking van de topontmoeting tussen presidj 11 Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov, klinken er toch al optimistische geluiden door in het westerse kamp. Akkou den over strategische kernwapens en middellange-afstani raketten die de stoutste verwachtingen van deskundig- overtroffen, lagen in Reykjavik binnen handbereik. Ze z p echter gestrand op onoverbrugbare meningsverschillen oi n( de Amerikaanse plannen voor een afweersysteem tegen il6 ketten in de ruimte. Desondanks acht men het in NAVv( kringen nauwelijks voorstelbaar, dat bij het ontwapening verleg in Genève de draad niet eenvoudig weer zou kunngC worden opgenomen bij de op IJsland bijna bereikte akkou^ den. DaT is natuurlijk ook zo, tenzij de Russen teleurgesti P gaan dwarsliggen. Het tot nu toe zonder tastbaar resultaat jF1 bleven overleg in Genève duurt al zo lang, dat zonder al j veel problemen nieuwe uitgangspunten aan de agenda ki nen worden toegevoegd. Maar het lijkt eveneens nauwelijj1 voorstelbaar dat in Genève wel bereikt zou kunnen word wat in Reykjavik onmogelijk bleek, zolang de meningsvi* schillen niet zijn opgelost over de plannen voor het A me" kaanse raketafweersysteem. Dan verandert er weinig, KI i I wel de tijd in het voordeel is van Reagan. Zolang er ger akkoord over ruimtewapens is bereikt kan Washington i ontwikkeling ervan straffeloos voortzetten, want met h h' speurwerk naar nieuwe technologieën blijven de VS tot toe zorgvuldig binnen het uit 1972 daterende ABM-verdj 1 ter beperking van anti-raketsystemen. Ql VANDAAG worden de NAVO-partners geïnformeerd °T het verloop van het overleg in Reykjavik. Deze bijeenkonjj zal later op de dag ongetwijfeld een communiqué oplever z, waarin enerzijds spijt wordt betuigd over de mislukking v de topontmoeting, maar waarin Amerika anderzijds de ste b zal krijgen van de overige landen van de verdragsorgani^3 tie. Echte tegenwind staat Reagan wellicht in eigen land wachten als het Congres zich over enige tijd opnieuw mc j uitspreken over de wenselijkheid en aanvaardbaarheid v n verder onderzoek naar een raketafweersysteem in de ruim r ONDERTUSSEN heeft Reykjavik de wereld slechts ei nieuwe desillusie opgeleverd, die dit keer alleen maar hard e aankomt omdat onverwacht de kans op een ingrijpen j overeenkomst voor wapenbeheersing heel even groter lei dan ooit. Het nadelige psychologische effect kan er in Oo r en West alleen maar heviger door zijn. De kans op een nie we topontmoeting dit jaar in Washington is uiterst klein g worden. Ondanks goede voornemens, van beide kanten j[~ Reykajavik geuit, het ontwapeningsoverleg voort te zetté moet een verdere verkoeling tussen de beide grootmacht! niet onwaarschijnlijk worden geacht. ADVERTENTIES Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Broccoli, 500 gram Slavinken, 100 gW91.09 QQfl kilo 12)<3X3X§> 1230 ZJ.ZfKJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lette» Zacht herfstweer DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied boven Oost-Eu ropa bepaalt het komende et maal nog ons weer. Met een zuidelijke stroming wordt van uit Frankrijk zachte lucht naar onze omgeving gevoerd. Tijdens zonnige perioden kun nen de temperaturen in het land evenals vandaag opnieuw tot tegen de 20 graden oplo pen. Mogelijk drijft vanuit zuid-Frankrijk wat bewolking in de zuidelijke stroming naar ons land. Regen wordt daaruit niet verwacht. Na morgen verliest het ge noemde hogedrukgebied bo ven Oost -Europa zijn greep op ons weer. Vanaf de Britse Ei landen nadert echter langzaam een nieuw hogedrukgebied. Tijdens een winddraaiing naar zuidwest vloeit dan vochtige en wat koelere lucht naar ons land. Mogelijk valt daarbij wat regen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië: verander lijk bewolkt. Voornamelijk in west-Noorwegen enige regen. Middagtemperatuur rond 13 graden. Denemarken: vooral in het oosten nog zonnig, overigens veel bewolking en tijdelijk wat regen. Middagtemperatuur rond 16 graden. Benelux en noord-Duitsland: zonnig, vooral in Duitsland. Woensdag half tot zwaar be wolkt en plaatselijk regen. Middagtemperatuur op dins dag 17-20 graden, op woensdag iets lager. Britse Eilanden: enige regen, gevolgd door opklaringen, woensdag zonnige perioden. Middagtemperatuur 12 graden in het noordwesten tot 18 gra den in het zuidoosten. Frankrijk: zonnig, in het noordwesten wolkenvelden, woensdag wolkenvelden en in het zuiden kans op een I Middagtemperatuur tussen graden in het noordwesten 20 a 25 graden elders. Alpengebied: nog zonnig, het westen opkomende bew king. Woensdag in het westeljke deel bewolkt en n gelijk een bui, in het noorc en oosten nog vrij zonnig. M dagtemperatuur in de dal1 18-22 graden. 0-graden-gn i op rond 340Ó m hoogte in middag, op woensdag dalem. Spanje en Portugal: aanbi I dend veranderlijk. Naast 11 rioden met zon ook bui i vooral in het zuidoosten. M dagtemperatuur van 17 grad in het noordwesten tot 20 a graden elders. Italië en Joegoslavische ki zonnig. In noordwest-Iti echter bewolking en kans regen of onweer. Middagte peratuur tussen 20 graden Noord-I.talië en rond 25 g den elders. Weer Max Mia t* Helsinki zw.bew. Innsbruck h.bew. Klagenfurt mist Kopenhagen onbew. Mallorca Malta Moskou Siockholm h.bew ■v.bew. 27 18 Las Palmas 1 bi

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2