Hockeyers niet blij Damesturnen gaat vooruit x Anderson haalt gram EERSTE ZEGE GERHARD BERGER FORMULE-1 Spits terug in bestuur SPORTTRIBUNE Suykerbuyk wordt prof in Spanje Pakistani woedend EeidóeSomont MAANDAG 13 OKTOBER 1986 PAGIN/. Avanti en Blaeuwe Werelt bekeren verder ZAGREB De tafeltennisters van Avanti hebben de Joegoslavische kampioen Mladost met 5-2 verslagen. Alleen Ellen Bakker kon geen van haar twee partijen winnen. De twee andere Avanti-speelsters Vriesekoop en Klop penburg bleven, hoewel soms moeizaam onge slagen. Blaeuwe Werelt uit Apeldoorn bereikte verrassend de derde ronde van het toernooi om de Europese tafeltennisbeker. Het team, bestaande uit Anne Vlieg, Frank Boute en Jaap van Spanje verloren alle drie hun partij tegen de nummer acht van Europa, Zoran Ka- linic en won derhalve met 5-3. Gaanderen ten slotte kon het niet bolwerken tegen het West- duitse Teutlingen. Alleen Danny Heister kon zijn partij winnend afsluiten, maar kon de ne derlaag van 5-1 niet verhinderen. Zaak-Beele nog niet afgedaan AMERSFOORT Overrompeld door de beslissing van het bondsbe- stuur van de Nederlandse zwem- bond om het contract van de om streden bondscoach Ruud Beele met een jaar te verlengen zijn afge lopen weekeinde tien leden van de zwemelite in Amersfoort bijeenge komen. Over de uitkomsten zijn geen mededelingen gedaan, hoewel één der delegatieleden. Frank Drost, die na het échec van de we reldtitelstrijd in Madrid namens de selectie het ontslag van Beele had geëist vertelde dat het een plezierig en zinvol gesprek was geweest Van Bakel wint in veldrit HILVERSUM Veldrijder Frank van Bakel is al vroeg in het seizoen in vorm. De renner uit Deurne was giste ren oppermachtig in de vel drit in Hilversum. Twee ronden voor het einde de marreerde Van Bakel uit een kopgroep. Op de streep had de veldrijder een voor sprong van vijftig seconden op Reinier Groenendaal. Martin Hendriksen uit As ten won gisteren in Eindho ven de IJzeren Man-veldrit Huub Kools eindigde op ne gen seconde als tweede. McEnroe boekt weer overwinning SCOTTSDALE John McEnroe heeft in Scottsdale zijn derde toer nooizege in dit jaar geboekt. Hij ver-' sloeg in de finale zijn landgenoot Kevin Curren in drie sets: 6-3, 3-6 en 6-2. Hij verdiende met deze zege ruim 44.000 dollar. De Fransman Guy Forget won het internationale toernooi in Toulouse. Hij zegevierde in de finale over de Zweed Gunnar - son. Het betekende de eerste Grand Prix-zege voor de Fransman, die nummer 39 staat op de wereldrang lijst Het damestoernooi in Ztlrich tenslotte werd een prooi voor de Westduitse Steffi Graf. Zij versloeg in de finale de Tsjechische Helena Sukova in drie sets: 4-6, 6-2 en 6-4. MADRID Luc Suykerbuyk volgt coureurs als Pieters, Nijboer en Her mans als beroepswielrenner naar Span je. De Brabantse amateur een contract getekend bij de Tormilon-ploeg van lei der Perez. In de Spaanse pers werd Gerrie Knete- mann overigens aangepakt wegens zijn als negatief opgevatte houding ten op zichte van Pedro Delgado, de Spaanse kopman van de ploeg van PDM. Die stal wordt volgend jaar door Jan Gisbers ge leid, geassisteerd door de wegkapiteins Mutter en Knetemann. Voor de positie en de kansen van Delgado wordt in die opzet gevreesd. LONDEN De derde nederlaag van Pakistan heeft de in Londen woonachtige Pakistani wederom tot grote woede gebracht. Nadat de heer sende wereldkampioen door de Engelsen met 3-1 was verslagen, moesten de spelers uit veiligheids overwegingen zelfs via een andere uitgang wor den afgevoerd. Terwijl zij in een bus stapten, schol den de teleurgestelde supporters hun landgeno ten voor rotte vis uit Vele tientallen Pakistani vergastten de spelers op hoonconcerten en obsce ne gebaren maakten. Het Aziatische team kreeg daarmee een voorproefje van wat het straks in het thuisland ongetwijfeld te wachten staat. Overigens is de kans zeer groot dat Pakistan in Londen ook niet bij de laatste zes landen gaat eindigen. En die naties worden de FIH, de we- reldhockeybond, aange wezen om deel te nemen aan het toernooi om de Champions Trophy, vol gend jaar juni in Amstel veen. Ab van Grimber gen, vice-voorzitter van de Nederlandse hockey bond, zal zich echter sterk maken voor deel name van de Pakistani. „In het verleden is er wel vaker met zeven teams gestreden. Ik vind dat er vooral ook een Aziatisch land moet zijn vertegenwoordigd. En 'bovendien is Pakistan ooit zelf de initiatiefne mer geweest van dat toernooi". Overigens wordt de tiende Cham pions Trophy (april 1988) in Lahore georganiseerd en dan zal het thuisland uiteraard van de partij LONDEN Echt blij wa ren de Nederlandse hoc keyers niet toen zij zater dag het Willesdenstadion verlieten. Weliswaar had Oranje een - overigens minimale - winst geboekt op Nieuw-Zeeland (1-0), maar haaks daarop was er de teleurstelling over de andere uitslagen in poule A. Want omdat Engeland eerst Pakistan de derde en beslissende knock out toe diende (3-1) en vervolgens ook Rusland de meerdere was van Canada (1-0), had Nederland ondanks de maximale score van acht punten uit vier duels nog niet het toegangskaartje op zak voor de halve-fina- lestrijd van komende za terdag. Geen prettig weekeinde der halve voor coach Hans Jorrits- ma en consorten. Want behal ve de ontevredenheid over het weinig glansrijke optreden te gen Nieuw-Zeeland, knaagde ook de grote onzekerheid aan de Nederlandse hockeyers. „Het is", bekeek Jorritsma eens uitvoerig de stand, „toch eigenlijk ongelooflijk dat je met vier gewonnen wedstrij den nog niet zeker bent van een plaats bij de laatste vier". En dus valt pas heden de be slissing omtrent het lot van Nederland, dat zaterdag in het met 11.000 kijkers uitverkoch te en sfeerrijke Willesdensta dion maar een povere indruk maakte. Het feit dat er na af loop van de matige vertoning enige kritiek op het Neder lands elftal neerdaalde, erger de de doorgaans beminnelijke Jorritsma nog eens extra. „Vooraf had niemand op deze prestatie gerekend. En nu er ineens punten worden ge haald. moet er ook nog volop worden gescoord. De verwach tingen worden nu door ande ren plotseling bijgesteld. Zo is het eigenlijk nooit goed". En middenvelder Cees-Jan Diepeveen, die als enige oran jeklant tot de bodem van zijn kunnen ging: „We weten zelf ook wel dat we tot nu toe niet perfect hebben gespeeld. Maar wat is perfect? Volgens mij be staat dat niet. Want dan zou je ook een wedstrijd met bijvoor beeld 9-0 moeten winnen. Als wij bijvoorbeeld met Bloemen- daal met 5-0 Breda verslaan, zeggen dat je met 13-0 had moeten winnen. Zo valt er dus inderdaad altijd wel iets te mopperen". Minpuntjes Oranje wilde dus eigenlijk niets van kritiek weten, al gaf men wel toe dat er intern is gepraat over de minpuntjes, die vooral een gebrek aan stootkracht betreffen. Want Nederland, dat eerder al met slechts 1-0 de Argentijnen had verslagen, moest heel erg lang wachten voordat de opening in de bijna constant elf man dik ke defensie van de Nieuwzee- landers kon worden gevonden. Een strafbal van de wederom uitblinkende Ties Kruize vormde uiteindelijk het breek punt van de wedstrijd. De rou tinier zag zijn reboünd na de strafcorner van Floris Jan Bo- velander gekeerd door het been van Robin Wilson. „Maar die bal was al lang achter de lijn", mopperde Maarten van Grimbergen op scheidsrechter Kendrick. „Bovendien had die andere arbiter, Obaidullah, mij al in de vierde minuut een strafbal onthouden toen mijn stick uit mijn handen werd ge rukt", foeterde de rechterspits over de arbitrage. Overigens heeft de matige Ne derlandse schotkracht coach Jorritsma, die met name Tom van 't Hek op het middenveld een zwakke beurt zag maken, wel tot nadenken gestemd. Jorritsma liet wel de aan de arm gekwetste Donald Drost in de rust in de kleedkamer achter na diens matige optre den. De coach liet overigens direct na afloop doorscheme ren dat hij zou overwegen met een viermans-middenveld te gaan spelen. „Tegen Spanje hebben we dat in Laren ook al twintig minuten met succes gedaan". Een ander minpuntje betrof wederom het functioneren van de strafcorner. Ties Kruize kon uit de eerste twee korte hoekslagen niet scoren en na overleg tijdens de rust kreeg Floris Jan Bovelander de klus toegewezen. „En dan is het na tuurlijk wel leuk als dat resul taat oplevert", glom de Bloe mendaler na zijn eerste kans. „Al had ik 'm er natuurlijk Ties Kruize. de maker van het enige doelpunt tegen Nieuw- Zeeland. Hans Jorritsma en Frans Spits (v.l.n.r.) be spreken de konsekwenties van de uitsla gen van zater- wel liever zelf in geslagen. Ik vind het leuk dat ik een keer aan de beurt ben gekomen. Tenslotte heb ik er ook vele tientallen uren aan training in gestoken". De meeste complimenten gin gen wederom naar de defensie van Nederland, waar de een-' trumverdedigers Kruise en René Klaassen wederom een vette voldoende lieten note ren. „Dat", zei Jorritsma nog, „is voor mij een hele gerust stelling". DENNIS MULKENS Nederland - Nieuw-Zeeland 1-0 (0-0) 61. Ties Kruize (strafbal) 1-0. Scheidsrechters: Kendrick (Ier) en Obaidullah (Ind). Toeschouwers: 11.000. Nederland: Leistra; T. Kruize; Kooy- man, Klaassen, Bovelander; J. H. Kruize, Van 't Hek en Diepeveen; Van Grimbergen, Drost (36. Schlat- mann) en Heijn. Nieuw-Zeeland: Woodley; Wilson; Pierce, Lints, Brown; Smith, Archi bald, Patel; Miskimmin, Daji en Gal len (65. Leslie). LONDEN Frans Spits neemt na afloop van het we reldkampioenschap hockey weer plaats achter de be stuurstafel. Op eigen verzoek keert de huidige supervi sor van het Nederlands hockeyelftal terug in het be stuurscollege van de KNHB, waarschijnlijk als pen ningmeester. Het terugtreden van Spits, die als opvolger van Wim van Heu- men vlak voor de aanvang van het WK in Londen de coaching in handen gaf van Hans Jorritsma, komt/kwam niet als een komplete verrassing. Weliswaar noemde vice-voorzitter Ab van Grimbergen van de hockeybond ook gisteren nog Frans Spits de verantwoordelijke man, maar in de praktijk blijkt dat vooral Jorritsma (in samenspraak met trainer/manager Joost Bellaart) de dienst uitmaakt. De ex-international bepaalt immers de op stelling en doet de coaching vanaf de bank. Frans Spits neemt als supervisor constant op de tribune van het Willesdenstadion plaats en zijn invloed op het gehele gebeuren lijkt - in elk geval van de buitenkant bekeken - beperkt. De hockeybond buigt zich onder leiding van Ab van Grimbër- gen, in het dagelijks bestuur belast met de post technische za ken, na afloop van het WK over de vorming van een nieuw be geleidingsteam, waaruit ook Joost Bellaart verdwijnt, omdat hij voor de Parijse club Stade Francais gaat werken. „Het is nu nog niet mogelijk mededelingen te doen", aldus Van Grimbergen. „We zitten tenslotte midden in een toernooi. Ik ga praten met alle betrokkenen en zeker ook met de spelers. Ik weet ook niet uit hoeveel mensen het begeleidingsteam gaat bestaan. Dat hangt waarschijnlijk ook van de kwaliteit van die mensen af. Maar de tijd van één man is voorbij. Men zou bijvoorbeeld kun nen gaan denken aan een trainer-coach, een assistent-trainer èn een manager. De taak van de laatste mag zeker niet worden on derschat". Overigens mag worden aangenomen dat de KNHB verder zal gaan met Hans Jorritsma. De ex-international, van wie bekend is dat hij graag alleen werkt, is bij de spelers in elk geval popu lair. „Wij zijn tevreden over Jorritsma", aldus Van Grimbergen, die moest constateren dat Nederland in dit toernooi een beleids bepalende speler op het middenveld mist. „Jorritsma heeft zijn goede en zwakke kanten. Kijk, je hoeft 'm geen werk voor een manager in handen te geven. Hans is louter op hockey gericht". Overigens sloot Van Grimbergen de mogelijkheid niet uit dat Ties Kruize, die zijn interlandloopbaan zal beëindigen, iets voor de KNHB gaat doen. „Ties Kruize heeft natuurlijk een enorme ervaring. Maar ja, hij heeft natuurlijk ook nog met zijn gezin te maken", zei de gewezen bondscoach van Nederland, die Orartje in 1973 naar de wereldtitel leidde. „We gaan het gewoon in de komende weken eens rustig bekijken". Ondanks verlies tegen west-duitsland Heren ruim achter Britten LIVERPOOL De Nederlandse turners hebben een landen- wedstrijd tegen Groot-Brittannië met ruim verschil verloren. Nederland verzamelde een totaal van 466.50 punten tegen de Britten 517.45. De Nederlandse herenploeg kwam in Liverpool voor het eerst sedert vijf jaar in een landenwedstrijd uit. Sinds 1981 had Nederland geen volledige ploeg meer op de been kun nen brengen. Branco Grootes behaalde voor Nederland de meeste punten: 98.15. Ook de junioren verloren hun duel met de Britten. Het werd 193.00 tegen 239.40. WINDECKEN In het Ne derlandse damesturnen blijkt een tijdsbestek van een jaar veel te kunnen veranderen. Het bewijs werd vrijdag en za terdag geleverd in de inter landwedstrijd tegen West- Duitsland in het onder de rook van Frankfort gelegen plaatsje Windecken. Nederland ver loor de tweede landenwed strijd van het seizoen welis waar met 369,25373,95, maar opnieuw werd duidelijk dat er een grote vooruitgang is ge boekt. Elf maanden geleden kon het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond (KNGV) nog geen representatieve dames- ploeg afvaardigen naar het toernooi om de wereldkampi oenschappen in Montreal. In Windecken presenteerde hoofdtrainer Ronald Walter, die in januari het bewind overnam van Hans van Zet ten, een zestal dat voor de helft afweek van de ploeg die veertien dagen tevoren in Drachten tegen Bulgarije. Te gen het vierde turnland ter wereld verloor Nederland ui teraard, maar bewees dat het damesturnen duidelijk een stij gende lijn vertoont. Een jaar voordat in het Sportpaleis Ahoy' in Rotterdam de strijd om de wereldtitels wordt ge- r-- XT"*V Miranda van der Borst, hier in actie tijdens de vrije oefening, was met een derde plaats de beste Nederlandse turnster. houden, is dat een aangename constatering. De wedstrijden tegen Bulgarije en West-Duitsland, dat een jaar geleden in Montreal als elfde eindigde en daarmee het beste Westeuropese land was. vertoonden in een aantal op zichten overeenkomsten. Van de Nederlandse formatie kwa men wie alleen Carola Een- khoorn, Bianca Doornebosch en Wendy Tol tegen Bulgarije uit. Met dit keer Jeanette Wit te, Miranda van de Borst en Miranda Pluk erbij, kwam de ploeg tot een vrijwel gelijke tegen West-Duitsland. Het sex tet verloor in de verplichte oe fenstof van vrijdag met 183,95 dan wel 1,45 punt, maar be reikte in de keuzestof een ge lijk totaal (185,30). Tegen Bulgarije kon viervou dig nationaal kampioene Thé- rèse Wilmink wegens een lies blessure slechts zes onderdelen meeturnen. Die blessure hield haar tegen de Westduitse da mes geheel van deelneming af. Carola Eenkhoorn, die aan vankelijk niet was opgesteld voor het treffen met de West- duitsen verving de nationale kampioene, achter wie zij al jaren de tweede Nederlandse turnster is. De Culemborgse, na de verplichte oefenstof met de vierde plaats de beste Ne derlandse, moest zaterdag we gens een enkelblessure afzien van de sprong en de vrije oefe ning. In verband met de strijd om de Rotterdam Ahoy' Cup eind deze maand wilde ze geen risico lopen. Ronald Walter bleek in Win decken met Miranda van de Borst, die van de katholieke bond is overgekomen, nog een troef achter de hand te heb ben. De 15-jarige turnster uit Prinsenbeek eindigde in haar eerste officiële achtkamp als beste Nederlandse met 74,35 punten op de gedeelde derde plaats. Ook de in de keuzestof (37,00 punten) uitstekend wer kende Jeanette Witte wist zich als zesde nog tussen de West- duitsen te dringen. Phil Anderson finisht in Chaville als winnaar van de Grote Herfstprijs. CHAVILLE Phil Anderson, de Australi sche wielrenner uit de ploeg-Post heeft ein delijk zijn slag in dit seizoen geslagen. Hij versloeg in de eindsprint van de najaarsklas- sieker de Grote Herfstprijs zijn medevluch ters Louis Peillon en Charly Mottet. Het b'e-. tekende voor Anderson, die na dit seizoen waarschijnlijk de ploeg van Greg Lemond gaat versterken de eerste klassieke zege van dit seizoen, dat hij grotendeels moest missen vanwege een reumatische aandoening. Anderson was er vanwege die blessure én zijn ruzies met ploegleider Post veel aan ge legen een goede wedstrijd te rijden. Hij zorg de dan ook voor een levendige koers, die het aanzien meer waard was dan de klassieker Parijs-Brussel van afgelopen week. Van Ne derlanders was dit keer opnieuw weinig te zien, maar dat is dit jaar niet ongewoon ge weest. Alleen Adrie van der Poel, die met een vierde plaats nog wat punten vergaarde voor de Super-Prestige viel nog op. Van Eijl mogelijk niet in selectie DEN HAAG Het is nog twijfelachtig of handbal-international Hanneke van Eijl mee kan spelen in het Hollandtoernooi, van wege een blessure. De eerste wedstrijd in de oefencompetitie, die Nederland als voorbereiding op dat Hollandtoernooi afwerkt, met als tegenstanders enige Nederlandse topclubs werd gespeeld tegen landskampioen OSC. Nederland won met 20-9. De selectie bestaat uit: Doel: Carla ten Velde (Swift Arnhem), Laura Robben (Niloc) en Karma Bruins (OSC); veld: Hanneke van Eijl (OSC), Carla Kleint- jens en Cecile Leenen (beiden V en L), Nicole van Thor en Ingrid Reiters (beiden Mosam), Monique Geitz (E en O). Inge Tulp, Mieke Leenen en Joke Lekkerkerk (allen Quintus), Ursula Dekeling en Ingrid Wagner (beiden Hel las), Petra Jordens (Swift Roermond), Esther Hageman (Swift Arnhem) en Wendy Kerssens (SEW). MEXICO-STAD De 27-jari- ge Oostenrijker Gerhard Ber ger heeft zijn eerste formule 1- överwinning geboekt. Hij was gisteren in de voorlaatste wed-i in de strijd om het we reldkampioenschap in Mexico- de snelste. Alain Prost uit Frankrijk en de Braziliaan Ayrton Senna kwamen na de Oostenrijker over de eind streep. De Brit Nigel Mansell, die de eerste plaats in het alge meen klassement behield werd na een slechte start vijfde. Hij draaide, voordat er ook maar één meter was gereden zijn motor in elkaar. Pas toen het hele veld hem was gepasseerd, kon hij zijn mecaniciens roe pen om hem aan te duwen. De zege van Berger werd overschaduwd door de strijd, die nu al wekenlang plaats vindt tussen de groten in de formule 1. Mansell wist name lijk -ternauwernood de vijfde plaats te bezetten, vlak voor Nelson Piquet. Hij heeft nu een voorsprong van zes pun ten op Prost en van zeven op Piquet. In de laatste race is er voor de winnaar negen punten te verdienen. Deze wedstrijd wordt over twee weken in het Australische Adelaide gere den. Alle coureurs, die in achter volging waren op Berger en die belang hadden om in de punten te rijden namen geen risico's en gingen allen een keer de pits in. Berger hoefde dat niet en behield met goed stuurmanswerk zijn voor sprong. Huub Rothengatter maakte dit alles niet mee. In de training was hij tegen een muur gereden en de wagen was zo zwaar beschadigd, dat Rothengatter niet kon starten. Hij was overigens niet de eni ge, die in de training in pro blemen kwam. In dezelfde bocht, waar Rothengatter zijn wagen niet meer kon beheer sen verloor Senna bijna de macht over zijn stuur. Met kunst- en vliegwerk voor kwam de Braziliaan, die nota bene op pole-position startte verder onheil. Keke Rosberg en enkele anderen werden na een crash gedwongen reserve materiaal in te zetten. Door een zesde plaats verover de Sean Kelly voor de derde achtereenvolgende keer dat officieuze wereldkampioen schap op punten. Zijn enige concurrent Greg Lemond, winnaar van de Tour de Fran ce gaf er de voorkeur aan een golftoernooi te spelen en de herfstprijs te laten voor wat die was. Ook de laatste klassie ker, de Ronde van Lombardije zal hij mijden. Opnieuw vorm de het optreden van Bernard Hinault, die volgens de Ameri kaan te egoïstisch zou rijden en de theoretische kansen, die Lemond nog had op dat Su per-Prestige ondermijnde, de aanleiding tot het niet meerij den van Lemond. Kelly won dit jaar Parijs-Nice, de Ronde van het Baskenland, Milaan- San Remo en Parijs-Roubaix. De proloog van de Common wealth Coors Classic, een etap pewedstrijd in Australië over meer dan 1800 kilometer is ge wonnen door de Nederlander Tom Cordes. John Talen werd vijfde. De Nieuw-Zeelander Miller won de eerste etappe en nam daarmee de leiderstrui over van Cordes, die nu twee de in het algemeen klassement

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13