Olympische koorts stijgt 2eicbe€ou/ia/nt Handig 'miniburo' =1 )ieven slaan slag tijdens strandrace ustitie kondigt clubs ekening vandalisme aan LUime ederlaag Leiden aons O O O O O Spaanse delegatie in Amsterdamse bus Zwarte piet en Oranje MAANDAG 13 OKTOBER 1986PAGIN "HEVENINGEN De Haagse politie heeft iterdag en gisteren handenvol werk gahad om let minder dan 82 aangiften van diefstallen en ibraken op te nemen die tijdens de strandrace aren gepleegd. e diefstallen varieerden van motorhelmen tot >n auto ter waarde van 67.000 gulden. In to- al werden dertien motorfietsen gestolen, aaronder een Harley Davidson die een waar- van 25.000 had. Vijf autokrakers konden op 'terdaad worden betrapt, cht rechercheurs waren gisteren op de bu- aus Duinstraat en Harstenhoekstraat continu zig met het opnemen van de aangiften. Het was op een gegeven moment zo druk dat veel gedupeerden het wachten moe waren en beslo ten in hun eigen gemeente aangifte van diefstal te doen. De politie verwacht dat de komende twee weken nog meer aangiften. Om het verkeer naar Scheveningen te regelen had de verkeerspolitie gisteren extra personeel ingezet, waardoor langdurige filevorming kon worden voorkomen. De Utrechtse Baan raakte om ongeveer kwart voor twaalf gestremd nadat ter hoogte van de Boschlaan door onbekende oorzaak een auto over de kop was geslagen. De automobilist is in het ziekenhuis Bronovo aan zijn verwondingen behandeld. AREN De voetbalorganisaties kunnen er rekening mee luden dat er in de toekomst moet worden betaald voor de isten van politiebewaking bij bepaalde wedstrijden. Minis- Korthals-Altes van Justitie maakte zaterdag voor de ra- duidelijk dat zijn geduld met het voetbalvandalisme op- akt. Het zal erop uitdraaien dat bepaalde wedstrijden in t betaald voetbal of worden afgelast of dat de kosten in kening worden gebracht, aldus de bewindsman. Ook met n aanverwant probleem, het alcoholmisbruik, gaat volgens arthals-Altes „de tijd dringen". HONGARUE-NEDERLAND RECHTSTREEKS OP BUIS HILVERSUM De voetbalwedstrijd Hongarije-Nederland vap komende woensdag in Boedapest voor een plaats in het toernooi om het Europees kampioenschap in 1988 wordt woensdag recht streeks op televisie uitgezonden. De uitzending is op Nederland 2, begint om 18.00 uur en wordt van commentaar voorzien door Evert ten Napel. Het is vrijwel uitgesloten dat de Europa Cup II- wedstrijd Ajax-Olympiakos rechtstreeks op de televisie zal wor den uitgezonden. FC Groningen, dat op hetzelfde tijdstip tegen Xamax Nuechatel speelt, gaat daarmee niet akkoord. De wedstrijd Borussia Mönchengladbach-Feyenoord komt niet op televisie. Het duel wordt normaal op 22 oktober afgewerkt en daardoor is uitzending in verband met andere Westduitse Euro pa Cupduels onmogelijk. MOEDER GEEFT HOOLIGAN AAN BRADFORD Charles Hainsworth, een 21-jarige Engelsman, werd zaterdag door zijn moeder bij het politiebureau van Bradford afgeleverd. Margaret Hainsworth had haar zoon herkend bij de televisie beelden over rellen rond het League-duel Bradford- Leeds, op 20 september. Moeder Hainsworth liet we ten verschrikkelijk geschrokken te zijn toen zij haar zoon tussen de menigte ontdekte, die trachtte brand te stichten na de wedstrijd. Er werden 94 van dalen op die avond nog opgepakt door de politie. Dat werden er 95 door persoonlijk ingrijpen van de bezorgde moeder. „Oorlog vergeten door auto-rally" BEIROET Zestig rally-rij- ders negeren de komende da gen de burgeroorlog in Liba non. Ondanks het risico slachtoffer te worden van ge welddadigheden nemen de coureurs deel aan een rally in de bergen ten noordoosten van Beiroet. De organisatie zegt zich niet te schamen voor het autosport-circus: „Wij laten de bevolking de zorgen vergeten. Mensen gaan picknicken in de bergen en hebben enkele uur tjes plezier". Rijkaard en Bosnian fit voor interland AMSTERDAM De Ajacie- den Frank Rijkaard en John Bosman zijn gistermorgen door bondsarts Frits Kessel fit ge noeg bevonden de trip van het Nederlands elftal naar Honga rije mee te maken. Oranje speelt woensdag in Boedapest de eerste kwalificatie-wed strijd uit groep 5 van de Euro pese titelstrijd. Rijkaard en Bosman kampten vorige week in het trainingskamp op Pa pendal al met lichte blessures aan de bil en de kuit. Zaterdag speelde het tweetal volgens af spraak één helft in het beker duel Elinkwijk-Ajax. Gister morgen werden de twee in Amsterdam behandeld door fysiotherapeut Pim van Dord. Vanmorgen is het Nederlands elftal per charter naar Boeda pest gevlogen. Rob de Wit, vo rig jaar mei de man van de wedstrijd in het Nep-stadion, sloeg een uitnodiging als ere gast naar de Hongaarse hoofd stad mee te reizen af. De deze zomer door een hersenbloe ding getroffen vleugelspits van Ajax had juist voor de aanbie ding van de reis een vakantie week in Spanje besteld. blitie jeeuwarden joudt 31 fans aan IEUWARDEN De ge- ■ntepolitie van Leeu- irden heeft gisteren 31 itaties verricht tijdens na de voetbalwedstrijd Cambuur - FC Den ig. Tien supporters van Den Haag werden aan houden nadat zij een I pkstation in Leeuwar- hadden geplunderd, werden in verzekerde aring gesteld. Zestien idere arrestanten kon- ;n na verhoor weer gaan. •gen viif inwoners van tuwarden is een snel- htprocedure aanhangig [maakt wegens openbare eldpleging. pelers Wilhelmus in ïateurselectie voetballers Frans rdijn en John van der /an van hoofdklasser ilhelmus, dat afgelopen terdag het tweede team in FC Den Haag uit de Ikerstrijd speelde (2-1), n uitverkoren selectie- iels te spelen voor het ederlands amateurelf- 1. Als enige Haagse af vaardigden nemen zij Zeist wekelijks deel de trainingen van de orselectie" van het tateurteam van Oranje, ^t over enige maanden ;ist naar Aruba. EIDEN De eerste petitiewedstrijd Et de Leiden Lions [iet het verwachte acces gebracht. Nadat Drige week in het peningstoernooi van /aal Amsterdam met ïfst 14-3 werd ge- )nnen bleken nu de ïlgische tegenstan- ?rs van Deurne ver- it de sterkere. i de eerste periode hiel- n de Lions hun gasten ig enigzins bij door een •2 tussenstand. In de veede periode stormden i Belgen echter door tot 7, wat de moraal van Lions desondanks niet eed bevriezen. In de erde periode kwamen met een periodestand an 4-3 terug tot 5-10, »aar verder lieten de rofessioneler ingestelde eigen hen niet komen, e Leidse goals kwamen naam van Wessel Buis Irie maal), Ferry Bodijn n Elzhard Hoogkamer ider een maal. ie uitslagen van de duels de eerste divisie zijn: IJS Groningen-Kempha- en 14-3, Tilburg Trap ers-Rotterdam 7-8 en moke Eaters-Amsterdam •5. LAUSANNE Of Am sterdam komende vrijdag nu wel of niet wordt ge kozen tot olympische stad voor 1992, op één ding kunnen burgemeester Van Thijn en de zijnen zich zeker beroepen. Ze hebben in elk geval heel Lausanne versteld doen staan om hun zo nadruk kelijke aanwezigheid. Van het vliegveld van Genève tot aan het kleinste spoor wegstationnetje in de buurt van Lausanne is de boel volgeplakt met de bekende blauwe posters. Nederlandse bussen gie ren met wervende olym pische teksten door Lau sanne en menig bloem perkje in de stad is ver sierd met Nederlandse bloemen. Iedereen is er. Ed van Thijn, Anton Geesink, ja zelfs, Saar Boerlage. Afgezien van haar optreden, lijkt het voor de olympische ambitiës van Am sterdam niej stuk te kunnen. De tentoonstellingen van de stad ogen goed, hoewel dat vooral een verdienste van het bedrijfsleven is. In het mon daine Amsterdamse onderko men Hotel Beau Rivage izo ééntje waar je voor een brood je kaas vijftien gulden betaalt) heeft een bekende bierbrou wer een Amsterdams café la ten inrichten. De bloemenuit- stalling buiten het hotel is een. geschenk van de Floriade. De grote tentoonstelling in het Palais de Beaulieu, die door de vele belangstellenden gisteren bij de officiële opening één van de mooiste werd gevon den, is een produkt van eeh grote gloeilampenfabriek. Circus De officiële opening van de tentoonstellingen van de kan didaatsteden in deze giganti sche „ratrace" had gisteren veel weg van een circusvoor stelling. Maar dan wel één waar je met gekromde tenen naar staat te kijken, want het zal niet vaak voorkomen dat zoveel stokoude mensen zo on- genadig hard door een Firato- achtige hal worden gesleurd. De ene 'stand' was nog lawaai- ïger dan de ander en het gesjor aan de jasjes van die arme IO- hoorde eigenlijke meer kreeg daarentegen alle ruimte om te praten met onder meer Saskia Dubois-Kerdel, dochter van de ziek thuisgebleven Ne derlandse IOC'er Cees Kerdel. Het moet gezegd, de inbreng van Amsterdam in het gebeu ren was bijna vlekkeloos. De Joegoslavische kandidaat Bel grado, die de kraam tegenover die van Amsterdam had ge loot, kan niet blij geweest zijn. Het waren de brede schouders van Geesink en zijn kornuiten die ervoor zorgden dat min stens tien fragiele IOC'ers richting Amsterdam werden gedreven en het Oostblok ver der maar vergaten. Amster dam had in haar twee ton kos tende 'stand' een op schaal na gebouwd olympisch stadion, televisieschermen, de haast onvermijdelijke bierpomp, meer dan manshoge foto's van het Amsterdamse stadsbeeld en een stel zeer artistiek aan geklede poppen opgesteld. Geheim Als er geen officiële gebeurte nissen als deze zijn, werkt Ed van Thijn volop aan de juiste vorm van de slotpresentatie, die komende donderdag voor de ogen van het gehele IOC achter gesloten deuren precies één uur mag duren. En dat het de burgemeester menens is, mag blijken uit zijn dagelijkse pogingen in een olympisch shirt een paar kilometer hard Kans op scheiding Zomer- en Winterspelen LAUSANNE De Olympi- sche Winterspelen en Zomer spelen zullen in de toekomst niet meer in hetzelfde jaar plaats hebben. Dit is een plan, dat het dagelijks bestuur van het Internationaal Olympisch Comité, in Lausanne dezer da gen zal voorleggen aan de al gemene ledenvergadering. Indien het voorstel wordt aan genomen zullen de Winter- en Zomerspelen in 1992 voor het laatst in hetzelfde jaar zijn. Het ligt in de bedoeling ver volgens de Olympische Win terspelen in 1994 te houden. De Olympische Zomerspelen zullen steeds plaats hebben in een schrikkeljaar. Verzoeken van vele nationale olympische comités vormden de aanleiding tot het bestuurs voorstel de Winter- en Zomer spelen niet meer in hetzelfde jaar te houden. Het voorberei den van de twee verschillende afvaardigingen kostte de laat ste jaren steeds meer werk in korte tijd. te lopen langs het schijnbaar eeuwig mistige meer. Ook is de burgervader serieus bezig met de uitspraak van de Fran se taal, waarin hij zich deze week tot de zo belangrijke vergadering zal richten. De, wijze waarop het IOC tot een keuze komtvoor zomer- en winterspelen, is misschien het best vergelijkbaar met een LAUSANNE Dat de uit Nederland meegenomen stads- en streekbussen voor de Nederlandse olympische kolonie in Lau sanne zeer van pas zouden komen stond van tevoren wel vast. Maar weinigen hadden gedacht dat ook de concurrentie er z'n voordeel mee zou doen, om tegelijkertijd onze hoofdstad een dienst te bewijzen. Wat is er gebeurd? De stad Barcelona heeft met één van de in felle kleuren geschilderde „Amsterdam l992"-bussen de Neder landse hoofdstad een flinke portie gratis publiciteit bezorgd. Op de ontvangstparty van de Spaanse stad, één van de vele tiental len die er deze week worden gehouden, werden tal van IOC- leden verwacht. Ze zouden komen om het bekende praatje aan te horen, iets alcoholisch te drinken en wat te proeven van de plaatselijke specialiteiten, die de Spanjaarden met kilo's hadden laten aanrukken. Alles was in orde, de pers was gereed en alle camera's stonden buiten het Barcelonese onderkomen in Lau sanne klaar om de aankomst van de hotemetoten vast te leggen. Elk moment zouden de gasten kunnen arriveren. Die gasten kwamen ook, maar dan met het enige vervoermiddel dat op dat moment in de buurt van het (IOC)-Palace de Beaulieu te vinden was: een blauwe streekbus uit Nederland, compleet met alle re clame voor Amsterdam als olympische stad voor 1992. Dank baarheid bij de Spaanse delegatieleden voor de hulp van de Ne derlandse buschauffeurs en minstens zoveel dankbaarheid bij de Amsterdammers voor zóveel gratis publiciteit. Hoe een simpele streekbus een wapen in de olympische strijd kan worden. ARJEN VAN DER SAR pausverkiezing, maar dan zon der dat er witte, zwarte of mis schien wel oranje rook aan te pas komt. De stemming, die flinke tijd in beslag neemt, is van begin tot eind geheim. Sjeiks En de mensen die de loodzwa re beslissingslast op hun schouders hebben? Ze maken deel uit van een vrij ondemo cratisch gezelschap. Een club van prinsen, rijke zakenlieden, sjeiks en voormalige diploma ten, die zelf bepalen wie er uit de gezamenlijke kennissen kring als nieuw lid wordt bin nengehaald, zulks tot ergernis van een flink aantal critici. Maar zoals zoveel dingen in dit wereldje, zal op dat gebied voorlopig niet snel iets veran deren. Dat is inmiddels wel gebeurd op een ander vlak. Het IOC is van een zieltogen de club sportliefhebbers weer een instantie geworden waar men in de wereld weer een beetje tegen op kijkt. Er is voor het elite-gezelschap te genwoordig heel wat meer te beslissen dan in 1978, toen er voor de Games van 1984 maar één kandidaat was: Los Ange les. Tegenwoordig zijn de rol len geheel omgedraaid. Nu staan er zes steden voor de poorten van het IOC, bereid om alles te doen om de Spelen in huis te halen. Dat is in een week als deze in Lausanne goed te merken- Zo was er za terdagavond een door de Franse winterkandidaat Al- bertville georganiseerd feest in de plaatselijke ijshal. De win terkandidaat Berchtesgaden neemt één dezer dagen de pers mee op een boot het Meer van Genève op, om daar duidelijk te maken dat het ook wat deze plaats betreft de week van de waarheid is. En ach, het arme Lausanne is door dit alles he lemaal van slag af. Verbijsterd kijkt de bevolking de vrolijke verzameling Zweden, Ameri kanen, Australiërs, Nederlan ders, Joegoslaven, Spanjaar den en Fransen na. ARJEN VAN DER SAR Burgemeester Ed. van Thijn gaat geen zee te hoog bij zijn pogingen zijn stad aan te prij zen. Gisteren kon de eerste burger van de hoofdstad jog gend door Lau sanne worden gezien gekleed in een shirt met een voor Am sterdam wer vende tekst. Van Thijn was in gezelschap van een ambte naar van het mi nisterie van WVC (links) en zijn chauffeur Roei Jonge, die. normaal ge sproken voor zijn baas rijdt maar ditmaal gepast achter hem loopt „Niet op de pof" (Van onze speciale verslaggever) LAUSANNE De Amster damse olympische delegatie in Lausanne leeft op dit moment geenszins op de pof. Berichten dat er financiële problemen zijn, moeten als onjuist worden beschouwd. „Wij in geldzor gen? Pertinent onjuist!" Met deze woorden trachtte Aad van Cortenberghe, perschef van de Amsterdamse olympi sche delegatie in Lausanne de ongerustheid weg te nemen die was ontstaan na berichten dat de Rijksoverheid op het laatste moment nog een mil joen gulden naar de Stichting Olympische Spelen heeft moe ten overmaken. Eén en ander zou onder meer zijn verklaard door drs. F. Venema, plaats vervangend secretaris-gene raal van het ministerie van WVC. Stunt van Saar LAUSANNE Saar Boerlage, de fanatieke te genstreefster van de Am sterdamse plannen, heeft zaterdag haar eerste stun- tje in Zwitserland uitge haald. Ze zag kans in de persbar van het statige Pa lais de Beaulieu een aantal van haar „No Olympics in Amsterdam "-pamfletten kwijt te raken. Hoe ze bin nen kwam weet niemand, maar over de terugweg be staat geen onduidelijkheid. Veiligheidsagenten bege leidden haar met dwang naar buiten, waar ze ruzie kreeg met Anton Geesink. NOC-voorzitter Henk Vonhoff noemde haar nog maar eens een „karaktero logische minusvariant", die naar Spitsbergen zou moeten worden afgescho ten. 'No-Olympics' bracht de zelfgemaakte videoclip naar Lausanne mee. Woensdag en donderdag arriveren nog zo'n hon derd aanhangers per bus. IOC-voorzitter Juan Anto nio Samaranch werd schriftelijk uitgenodigd in het Martin Luther King- centrum de beelden te ko men bekijken. „Ik zal het hem ook nog een keer per soonlijk vragen zei Boer lage, die bezwoor alleen op vreedzame wijze te zullen demonstreren. Wij zullen absoluut nergens mee gooien". Het zal natuurlijk nooit uit te maken zijn of het Neder lands elftal komende woensdag beter of sterker zou zijn ge weest met Willem Kieft en John Metgod. Dat is dan in elk geval één zekerheid voor bondsmanager Rinus Michels. Maar de man heeft meer van dit soort zekerheden. Zoals eni ge weken geleden toen hij het niet noodzakelijk achtte zelf eens poolshoogte te gaan nemen bij de Tsjechoslo wal&n, toen opponenten van het Nederlands elftal in een (mede daar door?) later desastreus verlopen oefenduel. Michels heeft het ook niet nodig gevonden om Hongarije, de tegenstander van het oranjeteam van woensdag zelf te bekijken. De bondsma nager meent voldoende inzicht in het (Oosteuropese) voetbal te hebben om zijn team verantwoord voorbereid aan het eer ste EK-kwalifikatie-karwei te laten beginnen. Het getuigt van een flinke portie zelfingenomenheid en gemakzucht dat Michels opnieuw de simpelste weg bewan delt. Die - en daarom bevreemdt het steeds meer volgers van het Nederlandse voetbal(elftal) - door niemand schijnt te worden gecorrigeerd. Michels beschikt nog steeds over een nergens op stoelend krediet bij onder meer het sectiebestuur. Het is triest, maar pas bij (opnieuw) een slecht resultaat val len bij een aantal betrokkenen misschien definitief de schel len van de ogen. ZOALS de manier waarop Michels meent te moeten om springen met kandidaat-internationals. Natuurlijk behoeven volwassen profvoetballers niet met fluwelen handschoenen te worden aangepakt. Maar bij de bejegening kan toch wel enig fatsoen aan de dag worden gelegd. Zoals het onderhou den van een normaal contact. Want Michels mag vooral zich zelf nog immer als een autoriteit beschouwen, dat betekent niet dat hij met kinderen of onmondige snotjongens te ma ken heeft. En het gebrek aan communicatie-talent van de bondsmanager begint nu toch wel erg pijnlijk zichtbaar te worden. HETGEEN Metgod en Kieft aan den lijve hebben kunnen ondervinden. Michels selecteerde het tweetal, wellicht onder druk van buitenaf. Maar de manier waarop riep al vragen op. Metgod noch Kieft hoorde persoonlijk iets van Michels of diens assistent Advocaat. De clubs van het duo zouden, zo stelde Michels, een brief met de invitatie hebben ontvangen. Een kopieer-apparaat hebben ze in Zeist waarschijnlijk niet Evenmin kennelijk als een telefoontoestel, waarmee Michels desnoods de bondsdirecteur of zijn assistent persoonlijk had kunnen laten bellen met de betrokkenen. Het klimaat waarin onder meer Metgod en Kieft werden uitgenodigd liet dus al wat te wensen over, hetgeen er mede toe zal hebben bijgedragen dat de spelers van Nottingham Forest en Torino eisen stelden aan htm overkomst. Ze wil den een basisplaats tegen Hongarije. En dat nu heeft Michels, die kennelijk toch al weinig heil zag in het inviteren van de twee in sterke buitenlandse competities acterende Nederlan ders, als handvat beschouwd. Metgod en Kieft kregen geen basisplaats toegezegd en hielden vervolgens de eer aan zich zelf. Dat was begrijpelijk en verstandig van het duo. Waar mee Michels zijn zin had en de zwarte piet elders lag. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt 'ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Telefoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur ILUUV/fJIUUli ur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 1 Ceidóe Qounomt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11