Amerikanen temperen optimisme van Russen a Sjaal met kranten „Bush betrokken bij wapenleveranties" I Honderden Salvadoranen vast in liften en onder puin Trotse Thatcher wil nog geen verkiezingen Bolivianen verjagen narcotica-agenten YS Spaanse politie maakt einde aan gijzeling in bank Duitse politie wil vriendelijk blijven tegen demonstranten BUITENLAND Tweede lek Belgische kerncentrale BRUSSEL Voor de tweede maal deze week is gisteren radioactief koelwater ontsnapt uit een kern centrale in het Belgische Tihange doordat een afsluiter ging lekken. Er verspreidde zich ruim vijfhon derd liter radioactief koelwater over de vloer van verscheidene lo kalen. Volgens de directie van de kerncentrale is onmiddellijk begon nen met de ontsmetting van die lo kalen. Het ongeval levert geen ge vaar op voor de werknemers van de centrale of voor de bevolking. Bij eenzelfde geval, afgelopen zon dag. stroomden duizenden liters be smet koelwater weg. Vliegen met F-16 aan banden gelegd BRUSSEL De Belgische minis ter van defensie, Francois-Xavier de Donnea, heeft gisteren speciale voorschriften uitgevaardigd voor het vliegen met de F-16. Onder scheppingsoefeningen zijn voorlo pig verboden en de vliegers van de luchtmacht mogen niet lager dan vijfhonderd voet vliegen noch tot het technisch uiterste gaan. Die maatregelen gelden totdat een diepgaand onderzoek naar onder meer de werking van de schietstoel achter de rug is. Belgie verloor donderdag de vijftiende F-16 in zes jaar tijd en dat wordt „verontrus tend" genoemd. Vlaams kamerlid pleitbezorger Philips BRUSSEL De Vlaamse socia list Louis Vanvelthoven heeft zich in de Kamer van Volksver tegenwoordigers opgeworpen als pleitbezorger voor Philips in Bel gië. In brieven aan onder ande ren premier Martens stelt Van velthoven dat Philips „recht heeft op een aandeel in de Belgi sche overheidsmarkt". Het Phi lips-concern verschaft, aldus Vanvelthoven, in geheel België 26.700 mensen werk. Met zijn brief wil het socialistische ka merlid bereiken dat Philips een deel van het „contract van de eeuw" krijgt: de digitalisering van het telefoonnet. VN herbenoemen Perez de Cuellar NEW YORK De Peruaan Ja- vier Perez de Cuellar is gisteren met algemene stemmen herbe noemd als secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Perez de Cuellar werd door alle 15 le den van de Veiligheidsraad voor herbenoeming voorgedragen. De voordracht werd vervolgens bij acclamatie bekrachtigd door de Algemene Vergadering van de 159 lidstaten. De herbenoeming van Perez de Cuellar was de eer ste onbetwiste verkiezing van een secretaris-generaal bij de VN sinds twintig jaar. Dioxine op Duitse vuilstortplaats BONN Twee tanks voor vloei baar giftig afval op de vuilstort plaats Munchehagen, niet ver van de stad Bielefeld in de West- duitse deelstaat Nedersaksen, blijken dioxine gelekt te hebben. Er bestaat grote twijfel aan de melding, dat de lekken in de tanks zijn gedicht, temeer nog steeds dioxine wordt aangetrof fen in het bodemwater. De vuil stortplaats kwam eerder in het nieuws toen een jonge politieman overleed, die daar wacht had ge lopen. In zijn stoffelijk overschot werden dioxinesporen aangetrof fen. Duitse rech ters maken het te bont (Van onze correspondent Rink Drost BONN Drie leden van de recht bank in Bochum Noordrijn-West- falen) moeten zelf in de beklaag denbank verschijnen. Gedurende de behandeling van de zaak-Kri- zon, van 1979 tot 1985 gingen alle drie de rechters plus twee officie ren van justitie 39 keer naar het buitenland om feiten te controle ren. Enkele reizen voerden naar Australië, de Verenigde Staten, Ar gentinië, Polen en Israël. Het open baar minsterie in Bielefeld stelt een onderzoek in naar de noodzaak dan de reizen. Engeland maakt geen haast met kwestie Gibraltar LONDEN Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren een dringend verzoek van de Spaanse pre mier Felipe Gonzales afgewezen om de kwestie Gibraltar binnen vier jaar te re gelen. Een Britse woordvoerder liet ver der weten dat het niet duidelijk was of Spanje binnen die tijd volledige soeve reiniteit over Gibraltar wil hebben of alleen een overeenkomst over een op lossing. Gibraltar is sinds 1704 een Brit se kolonie. Spanje wil het meest zuide lijke puntje van het Iberisch schierland terug. De Amerikaanse Journalist Nicholas Danlloff kijkt via de televisie op zijn IJslandse hotelkamer naar de aankomst van Gorbatsjov. De beschuldiging van de Sovjets dat Daniloff in Moskou zou hebben gespioneerd leidde er bijna toe dat de mini-top niet door zou gaan. (Van onze correspondent Jo Wijnen) REYKJAVIK Ameri kaanse regeringsfunctio narissen hebben zich aan de vooravond van het top- gesprek in de IJslandse hoofdstad Reykjavik op nieuw beijverd om de hooggespannen verwach tingen zoveel mogelijk te temperen. Een hoge Sov jet-functionaris liet giste ren weten dat een defini tieve afspraak voor de in de Verenigde Staten te houden échte topontmoe ting „het meeste is dat van de gesprekken in Reykjavik te verwachten is". In tegenstelling tot president Reagan legde partijleider Gor batsjov bij zijn aankomst in Reykjavik een verklaring af. Hij zei „met een sterk gevoel van verantwoordelijkheid voor het lot van de wereld" naar IJsland gekomen te zijn. De Russische leider zei te ho pen dat president Reagan de zelfde gevoelens bezielde. Par tijleider Gorbatsjov heeft in te genstelling tot wat eerder werd meegedeeld zijn intrek genomen in een in de haven van Reykjavik afgemeerd Russisch cruiseschip. Terwijl hoge Russische rege ringsfunctionarissen het deden voorkomen alsof op de top in Reykjavik voor ieder pro bleem een oplossing kan wor den gevonden, tapte de Ameri kaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, mevrouw Familie dissidenten protesteert op Russisch vragenuur REYKJAVIK Sovjet functionarissen hebben giste ren een persconferentie in de IJslandse hoofdstad afgebro ken toen familieleden van dissidenten spandoeken ont vouwden. Een panel van zes Russen besprak de nieuwe realiteit van het Sovjet-leven onder Michail Gorbatsjov. Hoewel het opzienbarend was dat ook Russische emi granten de mogelijkheid kre gen zich in Reykjavik recht streeks met vertegenwoordi gers van de Sovjet-Unie te onderhouden, zeiden veel van de aanwezigen er niet van overtuigd te zijn dat de nieuwe machthebbers hun systeem werkelijk open wil den gooien. Onder hen bevond zich Mi chael Shnirman die binnen kort een beenmergtransplan tatie moet ondergaan. Shnir man's zuster die in de Sovjet- -Unie woont, is bereid als do nor voor haar broer op te tre den. Een uitreisvisum wordt- haar echter door de Sovjet- -autoriteiten geweigerd. Toen enkele emigranten een uur na het begin van de perscon ferentie spandoeken ont vouwden met leuzen die kri tiek inhielden op het men- senrechtenbeleid van de Sov jet-Unie, kapten de Russische functionarissen het vragen uurtje af. Rozanne Ridgeway uit een ge- Reagan en Gorbatsjov niet Ridgeway. Wel zei ze dat beide heel ander vaatje. „We mogen eens het woord onderhandelen leiders veel tijd hebben uitge- voor het gesprek tussen gebruiken", aldus mevrouw trokken voor gesprekken on der vier ogen. Op de vraag of de Amerikanen pasklare ont werpakkoorden op zak heb ben, antwoordde de ondermi- nister:„Ik heb alleen maar een hotelsleutel op zak". Tot dusver hebben de Ameri kanen in Reykjavik een grote stilzwijgendheid in acht geno men. De Russen daarentegen begonnen afgelopen woensdag al met een reeks persconferen ties die onveranderlijk opti mistisch van toon waren. De bijeenkomsten kregen slechts een grillig karakter op het mo ment dat de Russen aan een spervuur van vragen over de mensenrechtensituatie in de Sovjet-Unie werden onder worpen. Tijdens de gesprek ken tussen Reagan en Gor batsjov worden waarschijnlijk geen mededelingen aan de pers gedaan. VOLGENS INFORMANT AMERIKAANSE GEHEIME DIENST: WASHINGTON De Amen- ten. Achter de be voorrad ings- aanhaling van een anonieme Cubaanse Amerikaan Max Go- ken te zijn bij de affaire. migen banden hebben met de kaanse vice-president, George vluchten voor de rebellen zit informant bij een geheime mez in El Salvador in te zetten Uit documenten die de Nicara- CIA, de afgelopen twee jaar Bush is betrokken bij de mys- het Witte Huis, en met name dienst. nadat het Congres had beslo- guaanse autoriteiten hebben honderden vluchten hebben1 terieuze affaire rond het trans- de Nationale Veiligheidsraad. ten alle Amerikaanse steun aangetroffen in het neerge- uitgevoerd om de Contra's te portvliegtüig met wapens voor Dit heeft de Amerikaanse Bush, die in 1976 en 1977 chef aan de Contra's stop te zetten, haalde Amerikaanse vliegtuig voorzien van militaire goede- de Contra's, dat zondag boven krant „San Francisco Exami- van de CIA was, zou begin De regering in Washington zou voorts blijken dat Ameri- ren en om assistentie te verle- Nicaragua werd neergescho- ner" gisteren gemeld onder 1985 hebben afgesproken de heeft steeds ontkend betrok- kaanse burgers, van wie som- nen bij gevechtshandelingen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher is niet van plan spoe dig nieuwe parlementsverkiezingen uit te schrijven. In haar slottoespraak op het conservatieve jaarcongres in Bournemouth verklaarde zij gisteren, dat haar regering nog een uitgebreid programma moet afwerken „van defensie tot privatiseringen". Thatcher toonde zich trots op wat zij in haar zevenjarig bewind heeft gepresteerd. Thatcher werd na haar korte toespraak langdurig toegejuichd door de cortservatieve activisten in de zaal. Hoewel miljoenen Britten Margaret Thatcher verafschuwen, is zij op het congres aanbeden. De premier is nu elf jaar leidster van de Britse con servatieven, waarmee zij alle records slaat. De politie in Bournemouth heeft gisteren een man aangehouden die met zijn auto tot vlak voor het hotel van enkele belangrijke Congresgangers, onder wie Thatcher en Tebbit, wist te rijden en De Britse premier Margaret pakjes naar buiten gooide. Daarin bleken overigens alleen tele- Thatcher wuift trots, wanneer foonboekën en een klok te zitten. In Bournemouth zijn tweedui- zij van haar partijgenoten een zend politiemannen aanwezig om een aanslag op de premier staande ovatie krijgt. zoals in Brighton te voorkomen. SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 67) „Arme zuster...," mompelde Opopol Istie- tof. „Zél nog grote schrik voor haar zijn als zij straks wakker wordt en dikke bult op koppie heeft. Zij wel een cadeautje voor de schrlkkie verdient. Ikke zal haar alles geef wat In de kof fer zit." - De schelm opende dus de grote koffer van Frederik G. Hobbezak en goot de inhoud ervan in een bijna ononderbroken stroom op het voeteneind van het bed uit. Jammer genoeg waren dat allemaal artikelen, waar een zuster niet veel aan heeft, want wat moet een vrouw nu beginnen met scheerwater, een elektrisch appa raat. manneslofjes, overhemden en wat er nog meer in zo'n koffer pleegt te zitten - Maar daar kon Opopol niet langer over nadenken. „Ikke heb gedaan wat ik kon," mompelde hij. „Ikke stop nu kleine Kareltje in de koffert en ikke neem hem mee. Mee naar het grote Barrebe- rië... - De schurkachtige minister van sportza ken en volkscommissaris van lichamelijke op voeding en hygiëne kon zijn geluk bijna niet op. Daar was hij er toch werkelijk in geslaagd de grootste sportman ter wereld In zijn macht te krijgen. En hij was nog zo jong! Misschien der tien, veertien jaar! „Die kan nog minstens zes tien jaar mee en dan zijn alle wereldrecords in handen van Barreberië, mijn grote land!" mom pelde Opopol. „Wat we daarna met hem doen, is onbelangrijk. Misschien naar mijnen van Ys- berië. Dan blijft-ie nuttig voor de produktie van kolen en lood. Ja, ja, dat ventje brengt voor Barreberië zijn geld wel op..." - En met deze on heilspellende woorden glipte Opopol door een zijuitgang van het hospitaal naar buiten. Een vrouwelijke gegijzelde mag het bankgebouw in Barcelona verlaten: enkele uren later zouden ook de overige negen door de politie worden bevrijd. SANTA ANA Boliviaanse en Amerikaanse narcotica-agenten die gisteren in het Boliviaanse stadje Santa Ana een razzia uit voerden om drugshandelaars op te sporen, moesten hun missie overhaast afgelasten toen honderden woedende inwoners hen met de dood bedreigden. Er waren geen meldingen van slachtof fers of arrestaties. De razzia was georganiseerd op grond van in lichtingen dat zich in Santa Ana enkele belangrijke cocaïnehan delaren zouden ophouden. BARCELONA Eep speciale eenheid van de Spaanse politie heeft gisteravond door een snelle actie een einde gemaakt aan een tien uur durende gij zeling van negen mensen door twee overvallers in een bank in Barcelona. De gijzelhouders werden ingerekend. Bij de ac tie van de politie raakte vol gens commissaris Augustin Li nares niemand direct gewond, maar de bankdirecteur kreeg een hartaanval. De actie, die direct te volgen was in een uit zending van een lokaal radio station werd ingeleid met krachtige explosies van springstoffen. De overvallers drongen om streeks half twee het bankge bouw binnen. Toen de politie verrassend snel ter plekke was, gijzelde het tweetal het bankpersoneel en de klanten. Na een paar uur werden zes mensen vrijgelaten. Onder hen was een 18-iarige vrouwelijke bankrover, die zo probeerde te ontsnappen. De politie greep haar echter in haar kraag. Na afloop zei de politie weinig ge loof te hebben gehecht aan de telefonische mededeling uit het bankgebouw dat een van de gegijzelden al om drie uur was doodgeschoten. Op dat tijdstip verliep namelijk het ultimatum dat de gijzelhouders hadden gesteld. Het tweetal eiste een vrije aftocht (Vervolg van de voorpagina) SAN SALVADOR Het Middenamerikaanse El Salvador is na de serie aardbevingen van gisteren bijna afgesloten van de bui tenwereld. Het internationale vliegveld is voor alle verkeer ge- sloten en de meeste telefoon- en telexverbindingen met het bui- tenland zijn verbroken. De Spaanse televisie, die nog wel telefonisch contact wist te krij- 1 gen met de ambassade van Spanje in San Salvador, zei dat het dodencijfer „zeer hoog" is. Volgens de Spaanse ambassadeur Luis Marinas, is een van de hoogste gebouwen van de stad, Ru ben Dario, ingestort en zitten in een zwaar beschadigd hotel honderden mensen opgesloten. Ook een radioamateur in Honduras zei berichten te hebben op- Jevangen waarin gesproken wordt van honderden doden in San acinto, een voorstad van San Salvador. De beving had een aardverschuiving veroorzaakt die de plaats praktisch volledig heeft bedolven. De aardbeving heeft ook elders in het land scha de veroorzaakt. Terwijl duizenden hevig geschrokken bewoners door de straten dwalen, vliegen legerhelikopters af en aan om de gewonden naar ziekenhuizen te brengen. Reddingsploegen zijn bezig men sen te bevrijden die onder het puin of in niet meer werkende liften opgesloten zitten. Uit de puinhopen van twee ingestorte scholen zouden inmiddels de lijken van dertig kinderen zijn ge borgen. Het Salvadoraanse Rode Kruis noemt als de drie zwaarst getrof fen provincies Santa Ana, Usulutan en San Miguel. Volgens het seismologisch instituut van Mexico lag het epicentrum van de. aardbeving in de Stille Oceaan voor de kust van Guatemala. De schokken werden tot in Guatemala en Honduras gevoeld. TIENDUIZENDEN BU PROTEST TEGEN KERNWAPENS: (Van onze correspondent Rink Drost) BONN „Zeer geachte demonstratiedeelnemers", zo begint de politie een uiterst vriendelijk rondschrijven dat vandaag is ver deeld onder de vele tienduizenden demonstranten in Hasselbach op de Hunsruck. De demonstranten protesteren tegen de komst van 96 Amerikaanse kruisraketten, waarvan overigens gisteren .bekend werd dat er al zestien zijn geplaatst. De brief van de politie is versierd met een politievignet, een met bloemen omrankte wapenstok en het opschrift „Geweldloos in de Hunsruck". Deze hoogst ongebruikelijke en onverwacht vriendelijke bejegening is volgens de politie een poging van de wetsdienaren om het contact met de vredesbeweging in het land terug te brengen tot normale proporties. Zo'n achthonderd autobussen brachten vanochtend de tiendui zenden bezoekers naar de demonstratie „Vrede heeft beweging nodig". De meeste manifestaties, die vanmiddag rond vier uur worden afgesloten, spelen zich af op de markt in het naburige Bell, waarvan de gemeenteraad eenstemming de komst van de kruisraketten heeft afgewezen. Tot aan het eind van de demon stratie willen de organisatoren een omsingeling van de hele ra- kettenbasis handhaven. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x'80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. tVoom.. Adres: Postcode/plat Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar: Saam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). - JNZI £eidócSomcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5