Laser maakt bril over vijf jaar overbodig Bij PTT verdwijnen 4250 banen Ruhik 's Magie houdt consument uit intellectuele winterslaap A De Korte stelt voorwaarden aan afstoten RIB Nieuwbouwhuis mag 30 procent kleiner worden T BINNENLAND £eidóc@ommit ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 PAGINA 31 DEN HAAG Wanneer het Bouwbesluit van staatssècretaris Brokx van volkshuisvesting in werking treedt (mogelijk in '88), mogen nieuwbouwwoningen dertig procent kleiner worden uit gevoerd dan de woningen die nu worden gebouwd. De woonka mer met open keuken hoeft zelfs niet groter te zijn dan tien vierkante meter. Dat is nu nog 22 vierkante meter. Volgens het ministerie gaat het om minimummaten. De organisatie van architecten in de sociale woningbouw Sta- won heeft uitgerekend dat in een driekamerwoning de opper vlakte van woon- en slaapkamers samen niet groter hoeft te zijn dan twintig vierkante meter, waarbij een slaapkamer van vijf vierkante meter al voldoende is. Ook is een apart toilet niet meer nodig: het is voldoende als dat wordt ondergebracht bij de douche. Brokx heeft het eerste deel van het Bouwbesluit voor ad- Oud Vertraging bij afgifte rijbewijzen DEN HAAG De Nederlandse ge meenten ondervinden grote problemen in hun communicatie met de rijksdienst van het wegverkeer in Veendam voor de afgifte van rijbewijzen. Vaak komt de verbinding via Viditel niet of pas na grote vertraging tot stand. In een telex aan de secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten inmiddels ge ëist dat het berichtenverkeer direct wordt hersteld. De oorzaak van de com municatieproblemen is volgens de VNG de efficiëncybeurs in Amsterdam. Daar voor zijn veel lijnen gereserveerd. Mosselen door algen besmet DEN HAAG Het ministerie van landbouw en visserij heeft het rapen en consumeren van mosselen uit de Wad denzee ontraden. In bepaalde gedeelten van de Waddenzee is een verhoogde concentratie van algen, zogenoemde di- noflagellaten, vastgesteld, die bepaalde stoffen afscheiden die bij consumptie van mosselen kunnen leiden tot maag- en darmstoornissen. Er zijn overigens nog geen ziektegevallen als gevolg van het eten van mosselen uit de Wadden zee bekend. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft maatregelen ge nomen om te voorkomen dat besmette mosselen uit de Waddenzee in de han del komen. vies naar de Raad voor de Volkshuisvesting gestuurd. Het vervangt de huidige bouwverordeningen van de gemeenten, die onderling ver schillen. Voordeel is dat de technische kwaliteit van de woningen beter wordt en dat zij beter bestand zijn tegen brand. Woordvoerder Bobbe van het huurdersverbond: „Het is mis schien wel gezellig zo'n woon kamer van tien vierkante me ter, maar dan moeten er na tuurlijk wel driezitsbanken van één meter vijftig op de markt komen". Constantijn vandaag 17 jaar DEN HAAG Prins Con- stJntijn, jongste zoon van ko ningin Beatrix en prins Claus en de enige die nog bij zijn ou ders thuis woont, viert van daag zijn verjaardag. Hij is 17 jaar geworden. Miljoen jaar Rijnmond in fossielen in Blijdorp ROTTERDAM „Als ik zie dat sommige van de fossielen die hier liggen een miljoen jaar oud zijn en dan bedenk dat ik maar drie jaar voorzitter van Rijnmond ben geweest, voel ik me een heel klein mannetje", grapte André van der Louw gisteren bij de ope ning van de tentoonstelling „Een miljoen jaar Rijnmond" in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp. Van der Louw was als ex-voorzitter uitverkoren deze expositie te openen en deed dat door uit een olievat zand van de Maasvlakte als een echte amateur-fossieljager een mammoetkies op te die- Op de tentoonstelling zijn fos siele resten (schedels, kiezen, geweien en dergelijke) van al lerlei dieren te zien, onder an dere van mammoeten, reuzen- herten, beren, mensen en zelfs walvissen. Het grootste deel van de tentoongestelde botten is gevonden door de heer en 4 mevrouw Kerkhoff uit Schie- dam, die al vijftien jaar fossie- 3 len zoeken op de Maasvlakte. De Rijksuniversiteit van Utrecht heeft hun vondsten nauwkeurig onderzocht. Voor bezoekers die thuis fossiele vondsten hebben waarvan ze de herkomst niet weten, staat de heer N.C. Kerkhoff elke za terdag (behalve op 25 oktober) op de tentoonstelling beschik baar. OOK TOEPASSING BIJ WIJNVLEKKEN EN TUMOREN NIJMEGEN Ze willen geen al te hoge verwach tingen wekken, maar toch voorspellen oog heelkundigen dat het binnen vijf jaar mogelijk zal zijn oogafwijkingen te corrigeren zonder bril of contactlenzen. In Nijme gen spreken 175 oogart sen er vandaag nog eens uitgebreid over. Gisterèn hebben ze op de Nij meegse universiteit van professor J. Marshall uit Londen gehoord dat het onderzoek op dieren in het laatste stadium is en dat begin volgend jaar de eerste laserstralen op het menselijk oog worden losgelaten. Een min of meer beperkt ge zichtsvermogen wordt meesta veroorzaakt door een verkeer de kromming van het hoorn vlies, dat dan te bol of te vlak is. Dat kan gecorrigeerd wor den door glazen voor het oog te dragen; de bril of de lenzen. Het euvel wordt daarmee wel iswaar verholpen, maar de oorzaak blijft. Daar heeft de Engelse oogheelkundige Mars hall iets op gevonden. Met la serstralen van een zeer gerin ge diameter kan het hoorn vlies gepolijst" worden; de kromming kan in de goede richting bijgesteld worden. Deze vriendelijke toepassing van laser dat ook een rol speelt in de Star-Warstechno- logie is één van de nieuwste medische vindingen die op het lasersymposium in Nijmegen is gepresenteerd. Marshall heeft de laserstralen tot nu toe uit sluitend gericht op dierenogen, VANDAAGi IN HET lEUWi maar zal binnenkort ook het menselijk oog bij zijn onder zoek betrekken. „Met laser kun je fracties van millimeters van het hoornvlies wegwer ken, waardoor het optimale zicht terugkeert. Als alles goed gaat, kunnen we de mensen over een jaar of vijf naast de bril en lens deze oplossing bie den. Bovendien is het dan mo gelijk mensen van uiterst dik ke glazen te verlossen door hun gezichtsvermogen gedeel telijk te corrigeren", aldus Marshall. Hij is één van de drie, vier artsen in de wereld die met dergelijke onderzoek bezig is. Overigens zal de lees bril voor ouderen nog niet verdwijnen. Schieten Behalve het bijstellen van de kromming van het hoornvlies, kan met behulp van laser ook het netvlies onder vuur wor den genomen. Prof. A. Deut- man, organisator van het sym posium aan de Nijmeegse uni versiteit: „Lekkende en zwak ke bloedvaten in het netvlies, vaak het gevolg van suiker ziekte, kunnen door de fijn ge doseerde warmte die de laser straal verspreidt, hersteld wor den. Het netvlies is heel ge voelig, dus als dat wordt ver troebeld door bloedplekjes, moet je uiterst zorgvuldig te werk gaan. Zulke troebelingen kunnen we met laser „weg schieten" zonder de omgeving te beschadigen". De fysicus M. van Gemert, verbonden aan het St. Jozef ziekenhuis in Eindhoven, heeft ervaring met laser bij de behandeling van „wijnvlek ken" en allerlei vormen van kanker. „Wijnvlekken, don kerrode plekken die meestal op de wang voorkomen, zijn het gevolg van te grote bloed vaten. Die kun je met laser let terlijk kapot koken. We ma ken daarvoor gebruik van blauw/groen laserlicht, waar de ultra-violette stralen niet in voorkomen omdat die kanker verwekkend kunnen zijn. Bij toepassingen in het oog wor den die stralen wel gebruikt, maar ik denk niet dat daarbij een kankerverwekkend risico optreedt, omdat je cellen weg schiet en andere cellen niet aantast". De belangrijkste toepassing van laser in Nederland is die bij long- en darmkanker. Het gaat dan helaas niet om de ge nezing van patiënten, maar om het verhelpen van „bijko mend" lijden, dat op zichzelf al erg genoeg is. Van Gemert: „We kunnen alleen plaatselijk werken, dus op plaatsen waar een tumor zit. Als de kanker is uitgezaaid kunnen we met la ser niets doen. Ongeneeslijke patiënten kunnen we enigzins helpen door bijvoorbeeld tu moren uit de luchtpijp en de slokdarm te verwijderen, waardoor ze in elk geval niet stikken". Blaaskanker In alle genoemde gévallen werkt laserlicht heilzaam door de warmte die het veroor zaakt. Het is echter ook moge lijk het licht zelf te benutten, door middel van foto-chemie. Van Gemert: „We spuiten daarbij een stof in het lichaam die zich in bepaalde cellen nestelt. Laat je vervolgens la serlicht op die cel vallen, dan sterft de cel. Deze toepassing is echt een topic; veel medici zijn er mee bezig. Je kunt daarmee namelijk zieke cellen verwij deren zonder de omgeving aan te tasten. In Rotterdam gaan ze volgend jaar met deze me thode experimenteren om blaaskanker te bestrijden. Tot nu toe wordt de hele blaas er uit gehaald als daarvan een groot deel is aangetast. Door uiterst secuur met laser te „mikken" kunnen we het aan getaste weefsel wegnemen zonder de blaas weg te hoeven Van Gemert verwacht de ko mende jaren een explosie van medische lasertoepassingen. „In Amerika stijgt de verkoop van laserapparatuur de laatste jaren met 35 procent per jaar. Ik denk dat we langzaam maar gestaag verder gaan en nieuwe mogelijkheden zullen ontdekken. Vijf jaar geleden had ook niemand verwacht dat laser de bril nog eens zou kunnen vervangen. Om bij te kunnen blijven moeten we in Nederland wel meer aan on derzoek doen. We lopen nu zo'n vijf jaar achter. Ik pleit er daarom voor een centrum te vormen waarin de apparatuur en de mensen geconcentreerd worden. De overheid zal daar voor over de brug moeten ko men als we niet eeuwig tegen een achterstand willen blijven aankijken". STEVO AKKERMAN MOGELIJK GEEN GEDWONGEN ONTSLAGEP DEN HAAG In de komende vier jaar zullen er Y de PTT 4250 banen verdwijnen. Het bedrijf zal er alli aan doen om daarbij gedwongen ontslagen te voorki men. Voorwaarde is evenwel dat personeel bereid zich in te zetten voor om-, her- en bijscholing en w meewerken aan functiewijziging. Ook zouden zij berei moeten zijn zonodig te verhuizen. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) schrijft dit aan Kamer in een nota. Volgens de minister is er veel onzekerhe rond de werkgelegenheidsontwikkeling bij de PTT. Zo spek economische groei in binnen- en buitenland, toenemende co currentie, uitbreiding van huizen- en bed rij venbestand, techn logische ontwikkelingen en produktiviteitsverbetering een n Die factoren werken ook op elkaar in. De verzelfstandiging van de PTT heeft volgens de minister ge< invloed op de werkgelegenheid. Er zijn wel indirecte gevolgi omdat de PTT op bepaalde terreinen het monopolie verliest t zal moeten gaan concurreren met het bedrijfsleven. Voor excl' sieve PTT-werkzaamheden (de nutsfunctie) zal het bedrijf co: cessies krijgen, waardoor ook de werkgelegenheid gegarandee: zal zijn. In het postbedrijf zal de werkgelegenheid tot 1991 gelijk blijve aldus de minister. Automatisering, produktiviteitsverbetering nieuwe technologieën woren gecompenseerd door een groei het postverkeer. Op het vlak van de telecommunicatie wor een forse groei verwacht. Ook die zal zich echter niPt vertak in meer banen. Integendeel; het aantal banen in deze sector z tot 1991 met 4350 afnemen. Volgens de minister zal het marktaandeel van de PTT bij ran- apparatuur en woning- en bedrijfsaansluitingen onder druk k men te staan. Het ontwikkelen van nieuwe diensten zal da voor een tegenwicht moeten zorgen. Door een versnelde uitvo ring van de digitalisering van telefooncentrales zal het werk l onderhoudsafdelingen onder druk komen te staan. Bij de Centrale Directie en de diensten die daarbij horen wor een stijging van het aantal banen met 50 voorzien. Voor staf- ondersteunende organen wordt geen groei voorzien, tenzij h gaat om afdelingen die van strategisch belang zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Korte (Economische Zaken) is onder voorwaarden bereid in te stemmen met een privatise ring van het Rijks Inkoopbu reau (RIB) in Zwolle. De Kor te wijst erop dat het RIB een instrument is voor overheids- aankopen. Bij grote aankopen kan een koppeling worden ge legd met het beleid dat op Eco nomische Zaken voor techno logische vernieuwing in de in dustrie wordt gevoerd. Via h RIB zijn ook verbindingen m het kwaliteitsbeleid van overheid mogelijk en h waarborgen van bepaalde no I men. Ook opereert het RI aldus De Korte, als schab I tussen de rijksoverheid en a I dere instellingen die er g i bruik van maken zoals g meenten, provincies en semi-overheid. Volgens de n nister zal met al deze zaken 1 privatisering van het RIB r kening gehouden moeten wo den. Ingesufte werkers en huis mussen die hun hersencellen graag in de watten leggen met routineklusjes en tv-kij- ken, gaan zware tijden tege moet. Voor een intellectuele winterslaap zal dit keer geen tijd zijn, want aanstaande woensdag of donderdag start in Nederland de verkoop van Rubik's Magie, het nieuwe denkspelletje-in -een - handomdraai van de Hon gaarse hersenpijniger Erno Rubik. Voor de zwakken on der ons is het te hopen dat familieleden of vrienden de adviesprijs van 29,95 te hoog vinden om deze opvol ger van de vermaarde Ru bik's Kubus cadeau te doen. Masochisten zullen hem ech ter ogenblikkelijk gaan ko pen. Maar hoe dan ook, de onrust uit 1980, toen ruim 100 miljoen kubussen voor on houdbare werksituaties en huwelijken zorgden, komt weer terug. Wordt niet aanbevolen voor kinderen onder de 36 maan den" meldt de verrassende verpakkingsdoos van Magic- licentiehouder Matchbox Toys Nederlands importeur SIO bv, Etten-Leur). Alsof het voor volwassenen wél ge schikt is. Ga maar na: bij de Rubik's Magic is het de be doeling de acht beweegbare vierkantjes van een recht hoek in zo'n positie te krijgen dat drie felgekleurde ringen verbonden worden. Ene Guus, de vice-wereldkam- pioen kubus stoeien, kan het na een lange nacht nadenken nu al in luttele seconden. Maar niet iedereen heeft bij de distributie van hoogwaar dige hersenkwabben zo'n voorkeursbehandeling geno ten als Gisse Guus. Rubik zelf zegt: „Als het je lukt om Magie op te lossen, krijg je het gevoel dat je iets geweldigs hebt volbracht. Maar het leukste van hersen spelletjes is het vergaren van kennis over wetenschap, gra fische vormen, meetkunde en kunst. Je versterkt het vermogen om steeds nieuwe dingen te ontdekken. En dat is eigenlijk wat ik het liefste zou willen - dat iedereen nieuwe dingen gaat ontdek ken De Hongaar heeft makkelijk praten. Hij is zelf een puzzel- genie, en een bijzondere rij ke. Matchbox Toys heeft tien miljoen pond geïnvesteerd in een wereldwijde promotie campagne en de verwachting is dat het succes van de ku bus herhaald zoniet overtrof fen gaat worden. Gelet op Rubiks genialiteit en gevoel voor humor zou het ons niet verbaasd hebben als bij de nieuwe Magie na een x-aan- tal draaipogingen gewoon weer de oude kubus tevoor schijn zou zijn gekomen. Tot slot, wat doet een Hon gaar met miljoenen? Profes sor Erno Rubrik blijkt met de Hongaarse regering een af spraak te hebben gemaakt. Rubik's studio en de Staats lm- en Exportmaatschappij ontvangen beide een deel van de winst. Bovendien heeft Rubik de innovaties tichting voor uitvinders op gericht en een stichting die beurzen ter beschikking stelt aan studenten in de grafische vormgeving om hun studie in het buitenland te kunnen be talen. Weest op uw hoede! Straks wemelt het van de slimme Hongaren die met puzzels onze domheid verder willen blootleggen. HERMAN JANSEN FRIEMELS TXLS IK EENTijD- (MACHIMÊHAPIOU ^lK HET WÊL v/eTew. ~~7cpih 2pu IK SCHOCL06KMNT\" /worOEN EN wer -wnxcrje DAT\ HIIN VE0UW IDU WORPEM I l ADVISéAêN naar. £>e HUIS" HCUDSCHOOJ, TE CAAIL_ TOOL Ja Musicoloog Smits van Waesberghe overleden AMSTERDAM Prof.dr. J.M.A. Smits van Waesberghe, ge pensioneerd hoogleraar in de muziekwetenschappen aan de Uni versiteit van Amsterdam, is gisteren op 85-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Prof. Smits van Waesberghe was van 1936 tot 1960 leraar aan het Rotterdams en het Amsterdams conservatorium. In 1957 werd hij buitengewoon en in 1971 gewoon hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. Hij heeft vooral op het gebied van de muziek der middeleeuwen groot naam verworven. Hij heeft rond vierhonderd publikaties, waaronder twintig boeken, over muziekwetenschap op zijn naam staan. De overleden hoogleraar heeft vele bestuursfuncties bekleed in het muziekleven. ARTSEN Leiden: e Groep 1: Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. van Leeuwen, Verhage, Groeneveld en De Ruiter: za. dr. Verhage, tel. 218661 en zo. dr. Groeneveld, tel. 218661. Groep 2: Bergmeyer, Pie- terse. Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen. Rus. Kruis en E. de Lange: za. dr. Taytelbaum, tel. 120266 en zo. dr. Klaassen, tel. 213546 e Groep 3: Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruljne, J. de Bruijne, Stolk, Jürgens, Fogelberg en Muysenbergh: za. dr. De Bruljne, tel. 141225 en zo. dr. Smit. tel. 130177 Groep 4: Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénlt, Nieuwenhuis, Roos, Boer, Van de Waardt, Arnou, J. Zaaijer en R. Zaaljer: za. dr. Boer, tel. 310420 en zo. dr. Bénlt, tel. 720404 Groep 5: Schaeter, Jas- perse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Relnders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. Niehuls, tel. 316162 en zo. dr. De Hong.tel. 123752 Oegstgeest:-vanaf za. 10 uur: dr. Hugenholtz, tel. 155666. Pa tiënten van dr. Steenhoven of dr. Voorzaat: bellen naar 176867. Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30. Kaag Abbenes -Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leiderdorp: za. dr. Du Ry van Beest Holle, tel. 891100 en zo. dr. Van de Beek, tel. 894539. Spreekuur van 12.30 tot 13.00 op Hoofdstraat 8 Voorscho ten: za. dr. Tromp, tel. 071-762159 en zo. dr. Schotanus, tel. 2356 e Warmond - Voorhout: dr. Slee boom/Hoornweg tel. 02522-11393 Noordwijk: Groepspraktljk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Mee- wisse, tel. 12023 Katwijk Rijne burg Valkenburg: dr. Bergman, tel. 12921 Sassenheim: dr. Muller, tel. 11777 Alkemade Rijnsater- woude: dr. Van Dongen, tel. 01713- 4044. Praktijk Saeys/van Mlerlo- /Roelen/Brock: dr. Saeys, tel. 01713-2217 Alphen: groep 1, za. dr. Van Engelen, tel. 21915 en zo. dr. Van Gemeren, tel. 20157, groep 2. za. dr. Van der Steen, tel. 72738 en zo. dr. Wijnmaalen, tel. 72079 Hazerswoude-Koudekerk: dr. Bosch, tel. 01728-9281 Benthui zen Boskoop: dr. Leeuwenburgh, tel. 01727-5700 e Langeraar Nieuwveen Ter Aar Woubrugge: dr. Nooter en dr. Vreyling, tel. 01729-8104 Nieuwkoop - Noor den: dr. Waelen, tel. 01723-9532 TANDARTSEN Leiden - Leider dorp Oegstgeest: dr. Broeckhuy- zen, tel. 768019, za en zo spreekuur om 13.00 uur. Alkemade - Lel- muiden: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. Leidschendam: Voor spoedgevallen tel. 974491. Bol lenstreek: dr. Hoek, tel. 02521- 13126. APOTHEKEN Lelden - Leider dorp Oegstgeest Voorschoten: Apotheek Aloë In Lelden en Apo theek Linnaeus in Oegstgeest e Al kemade: Apotheek Alkemade, open: zat 12-13, 17.30-18 u, zon feestdagen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk Katwijk: Katwijkse Apotheek, Princestraat 3. tel. 01718-12755 Noordwijkerhout: za geopend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecepten tel. 3511 of dienst- bel. Sassenheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden - Noordwijkerhout - De Zilk - Voor hout: tel. 071-122222. Bollen streek: Wijkverpleging Gezond heidscentrum. tel. 02522-14147. e Hillegom: Opgave via het antwoor dapparaat. tel. 02520-16217. e Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisver eniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Muurling, tel. 125057 Voorecho- ten - Leidschendam: dr. Koster en mevr. Koster-Stoker, tel. 01717- 3836. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessen- huis poliklinieken tel 155543, afde ling S.C.U. tel 175639) en van vrij dag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. _(Elisabeth-ziekenhuls). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dage lijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per pa tiënt. Sint Elizabeth-ziekenhuls: Volwassenen dagelijks van 14.00- 14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klas se-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00- 16.00 u. en van 18.30-19.30 u. en van 19.30-21.00 u. alleen voor va ders. Kinderafdeling dag. 15.00- 18.30 u. CCU (hartbewaklng) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00- 19.30 u. Intensieve verpleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30- 19.00 u. Sport-Medlsch Adviescen trum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. In het St. Elisabeth-ziekenhuls. Endegeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00- 15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Jelgersmakllnlek: Jongeren- team: za. en zo. 14.00-17.00 u. Op name: werkdagen 16.45-17.45 u.; za. zo en feestdag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A. C en D: dag. tot 21.00 u. met uitzondering van behandeltijden en etenstijden. Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30-19.30 u. Avondbezoekuur afdeling verlos kunde: 18.00-19.00 u. De Praematu- renafdeling: voor ouders en familie is na overleg met patiënten doorlo pend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Kinderkli niek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17.00, baby zaal en boxenafdeling: volgens af spraak met het verpleegkundig hoofd. Bezoektijden kinderafdelin gen: voor ouders van opgenomen kinderen na overleg met verpleeg kundig hoofd. Voor andere bezoe kers van kinderen: Keel-, neus- en oorheelkunde en neurologie: 14.15- 15.00 en 18.30-19.30. Oogheelkun de en heelkunde: 14.15-15.00 en 18.30-19.00. Rijnoordzieksnhuis; Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30- 19.30 u. Extra bezoek hartbewa klng: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafdeling: 19.30-20.30 u. Kinderafdeling 15.00-15.30 u. al leen voor ouders 18.00-18.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10, tel. 130775; afdeling be lastingen: alleen op afspraak, klachtenbureau: di. en do. 18.30- 20.30, afdeling vreemdelingen recht: ma. 13-15 en do. 18.30- 20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreekuren ma. en dl. 10.00-12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30- 20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg. Voorschoten, War mond en Zoeterwoude. Tel. 071- 174141. BURGERRAADSLIEDEN Koren- brugsteeg 2, tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u.. do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING -- Stichting gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezinsverzorging, Rem- brandtstraat 17, tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELE FOON Op woensdag- en zater dagmiddag van 14-18 u. telefoon 071 - 120611. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur ma. t/m vr. 09.00-10.00 u. en volgens af spraak, tel. 142144. Gezondheids centrum Merenwijk, spreekuur ma. 11.00-12.00 en do. 14.00-15.00, tel 212195. Gezondheidscentrum Ste venshof, spreekuur do. 10.00-11.00, tel 311506. Breestraat 24: spreek uur ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en vol gens afspraak, tel 254782/254756. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE HOMOSEXUALITEIT 071-221008. zo. 20-24. RAAD VAN ARBEID Hoge Rijn dijk 306, Leiden, tel 071-899375. Kantoor geopend ma. t/m vr. 9-12 u. 14-16 u. Telefonische Informatie over kinderbllslao: 8-12 u.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3