A \r\ Cashew noten zitten pinda's op de hielen Licht, lucht, water en wind bepalen unieke karakter van sherry ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 CcidócSotncmt LLE veranderingen in het va derlandse consumptiepatroon ten spijt met een vooral op recepties opvallende verschui ving naar gewone" witte en rode wijn lijkt de gekende I godendrank sherry bezig nieuwe glorie te I verwerven. Wijndrinkend Nederland is blijkbaar in de jaren tachtig toe aan een c tweede gebruik. Al zag het daar een lu- r strum geleden niet naar uit. De gewijzig- t de smaakzin, meer nog de schandalen rond sherry deden de atzet verminderen. C Meer nog dan de agaves in be- j ginnende bloei en de palmen f als wachters langs de weg valt temidden van geometrisch ge- groepeerde wijnranken een in de zon zinderende zee aan zonnebloemen op. De aanblik 1 van die orgie in geel, velden vol, beschenen door een intens I hemellicht en weerkaatst door een krijtwitte kalkbodem, be goochelt bijna de zinnen. Het is juni en zondag, dit moet Jerez zijn. Naam van een stad en een streek in Andalusië, waar de bergen bijna uit eer bied lijken te wijken voor lief lijk laagland. De machtige ri vierarm Guadalquivir houdt de golvende geboortegrond van de wereldberoemde sherry ge vangen in de houdgreep. Westwaarts weet het gebied, met de steden Jerez de la Frontera, El Puerto de Santa Maria en Sanlücar de Barra- meda als parels in een welge vulde kroon, zich bewaakt door de Atlantische Oceaan. Wie één avond de zon in zee heeft zien zakken in Sanlucar, verbant voorgoed de gedachte aan gewelddadigheid. Toch vormde de streek eens het strijdtoneel van om de medi terrane macht moordende Mo ren. Zoals eerder al Grieken, Goten, Feniciërs en Romeinen sporen van geweld nalieten, evenwel zonder ooit de wijn teelt werkelijke schade te kun nen berokkenen. En nog is de rust in de streek niet weerge keerd. Niet ortiwille van koene krijg evenwel, maar vanwege virulente vernieuwingsdrift. Contrasten Immers, na de dood van de even vereerde als verguisde Franco is het Iberische schier eiland in beweging. Met elan bouwt het land aan een nieuwe democratische en economi sche toekomst en de onlangs geëffectueerde aansluiting bij de Europese Gemeenschap kan daartoe mede bijdragen. Afgezien van de vooralsnog onoplosbare ETA-troebelen, zal de bezoeker zich nog wel een aantal jaren blijven verba zen over zeer wondere con trasten. Enerzijds de archaï sche aanwezigheid van buigen de bedienden en bedelaars als onvrijwillige vertegenwoordi gers van de oude, feodale orde, anderzijds hasj-vrijheid genietende jongeren en traves tieten als, zeker in Andalusië, ongedachte representanten van een (zich te snel aandie nende?) nieuwe tijd. Beperken we ons tot wat ge rust de sherry-industrie ge noemd mag worden, dan tre den de tegenstellingen tussen traditie en toekomst ten minste zo duidelijk op de voorgrond. Bij de eerste de beste rondlei ding in een van de veelal im mense bodega's, steden op zichzelf, waant men zich in de pershallen eerder in het vlucht- leidingscentrum van de NASA. Computers, beeldschermen en series schuin omhooggerichte persen (bij Croft) staan ver af van het toch zo vaak met wijn verbonden begrip ambachte lijkheid. Een indruk die ver sterkt wordt bij het aanschou wen van een willekeurige bot- telijn waar de factor handar beid is teruggebracht tot bijna nul. Al is het aandoenlijk te zien, dat in diezelfde super-geme chaniseerde hal een hoekje is ingeruimd waar „uitverkore nen" zijn belast met de hand matige verfraaiing van buiten model flessen. De ironie wil dat juist op het moment dat de gasten voorbijtrekken voor een demonstratie enig menselijk werk onmogelijk is; een met een lakstempel gewapende man moet tot zijn verbijstering constateren dat ondanks alle zegeningen van de moderne tijd de zegellak blijkt te zijn verhard. Kathedralen De gedachte aan modernise ring vervaagt snel bij een wan deling door de als kathedralen opgetrokken bodega's. Bij een De lieveling van menige huisvrouw mocht zich niet langer verheugen In geprolon geerde goesting. Evenwel nauwelijks vijf, zes jaar later lijkt het gegroeide bewust zijn van de consument debet aan een hernieuwde progressie in groei en waar dering. De recente overmaat aan voor lichting heeft overigens niet kunnen ver hinderen dat nog veel sherry van scha mele snit de schappen bij slijter en super markt „siert". Redenen te over om het spoor terug te volgen naar het opmerke lijke Zuidspaanse wijndistrict Jerez. bodega moeten we niet den ken aan zomaar een hal of loods bestemd voor de opslag en rijping van wijn, maar eer der aan een verzameling veelal historische gebouwen met elk een eigen functie. De verbin dende, fraai aangelegde paden en parken, de patio's overhuifd door welig tierende wijnranken en het geheel gemarkeerd door bomen met sinaasappels als vurige ballen, voeren ons in een wereld die verstorven leek. Een paradijs, waar Pieck de pen bij zou aflikken. Zeker als vleermuizen in het violet van de vallende avond op de bin nenhof boven de hoofden van de bezoekers als behekst een viriele vuurdans uitvoeren. Twee eeuwen geleden moet het hier er ook zo hebben uit gezien en de met schimmel en spinrag overdekte gewelven bevestigen bij binnenkomst de vermoede ouderdom. De be dwelmende geur van de even later eerbiedig geschonken sherry van dezelfde leeftijd, opgediept uit een verscholen vat, draagt niet in het minst bij tot een sentimentele stem ming. Wie de in sierlijk schrift gepenseelde namen op de ge vels leest, begrijpt iets van de passie van de wijnmaker voor zijn produkt. Sacristia is een veel voorkomende naam, aan duiding voor de gewijde plek waar de natuur zich uitleeft in wonderlijke alchemie. Hier wijkt de rede van de robot en huist het geheim van de sherry. i lor Wat is sherry? Te zeggen dat het gaat om een gewone wijn aangelengd met extra alcohol betekent een miskenning van de intensieve arbeid die nodig is om te komen tot meer dan zomaar gegist druivesap. Want afgezien van de gebruikelijke bezigheden als persen en gis ten ondergaat sherry meer be handelingen die hem brand merkt tot een waarlijk unieke drank. Waar elders tafelwijn rijpt en rust in koele kelders en maar mondjesmaat mag snoepen van zuurstof, gedijt sherry bo vengronds bij een zorgvuldig gereguleerde toevoer van lucht en licht. Verkoelend water en verfrissende wind zijn andere elementen die onontbeerlijk zijn voor de vorming van het karakter. Elders zou wijn in contact met zuurstof verwor den tot azijn, juist in Jerez vormt zich een wonderlijke, smaakbepalende schimmel op de wijn. Maar ook weer niet al- Stemmig getemperd licht en regelmatige toevoer van verse lucht brengen de wonderlijke al chemie in de gestapelde vaten in de bodega's op gang. tijd en waar dat aan te wijten is weten de Jerezanos tot op he den niet. In elk geval laten zij zich voorstaan op de meest democratische manier van wijnmaken in de hele wereld: de wijn mag zelf kleur beken nen. Als de gisting in het voorjaar na de oogst ten einde is, keurt de keldermeester de wijn en maakt een eerste indeling naar kwaliteit. Na eenmaal op scho ne vaten van Amerikaans eiken In de pershal van een bodega waant men zich eerder op een ruimtevaartbasis. te zijn overgestoken kiest de wijn een bestaan met of zon der flor. Feitelijk zijn er dus maar twee soorten: strogele fino met flor of de goudbruin geoxydeerde oloroso zonder. Beide droog van karakter, al tendeert de eerste naar zilt en de ander naar zoet. Al of niet „beschimmeld", de wijn wordt altijd toegevoegd aan een door de jaren verzamelde reserve en mag, na meer of minder versterkt te zijn met zuivere wijnalcohol, meedoen in het wonderlijke proces dat solera heet. Meer nog de vorming van die geheimzinnnige koek, flor genaamd, maakt de kunst van het mengen en lageren sherry toch tot wat het is en altijd zal blijven. oolera Het systeem van veredelen is gebaseerd op het vermogen van oude wijn een nog ruw, toegevoegd produkt te verbe teren, op te voeden als het ware. Niet voor niets worden de onafzienbare rijen in leeftijd oplopende vaten wijn dan ook criaderas genoemd, hetgeen zoveel betekent als kinderka mers. Afhankelijk van het type en de bepaalde kwaliteitskeus leidt de door de criaderas ge loodste sherry na (enige) jaren uiteindelijk naar de solera. In de onderliggende rij vaten wordt de wijn bekroond. Na koeling, filtering en botteling mag nadien de wijn haar beko ring prijsgeven aan de smach tende liefhebber. Jaarlijks wordt globaal een derde van de na verloop van jaren in de solera „opgebouw de" wijn afgetapt en via de bo venliggende vaten aangevuld om de cirkel gesloten te hou den. Een bewerkelijke metho de, maar economisch toch aantrekkelijk. De klant weet zich jaar in jaar uit verzekerd van sherry uit een en dezelfde keurklasse zonder zich te hoe ven afvragen of een volgende fles wel zal voldoen. Albariza Wie het zuiden van Spanje kent, weet dat het gevaar van een misoogst uiterst miniem is. De gronden, met de sterk kalk- houdende albariza als uitver koren stek voor de meest „hoge" sherry en de verplichte leverancier voor zestig procent van alle sherry, weten het he melwater voortreffelijk te van gen. De stugge korst dient als een deksel voor een in herfst en winter gevuld reservoir, dat voldoende is om in die lange hete zomer als een infuus vocht aan de wortels te geven om de druiven tot wasdom te brengen. De bodem en het klimaat mo gen dan in niet onbelangrijke mate mede bepalend zijn, pas in de beslotenheid van bodega krijgt sherry zijn ziel en zalig heid. Hetgeen wordt aange toond door de niet overal even geslaagde experimenten met „gewone" witte wijn. En al maakt Barbadillo bijvoorbeeld een beste tafelwijn, de eigen schappen van de favoriete Pa- lomino-druif ontplooien zich Jerez de la Frontera: paradijs waar Anton Pieck de pen bij zou aflikken oack Zou Shakespeare ooit sherry hebben gedronken in het zon overgoten Spanje en niet in het regenrijke Brittanië, nog gloedvoller zou hij de lof heb ben gezongen van het sap dat toen nog sack heette. De grote geest geloofde oprecht in de kracht van het vuurwater en wenste elke vader een drinken de zoon toe. Of alle stichters van de bodega's dit hebben geweten is de vraag, zeker is dat vele eigenaren van nu in rechte lijn afstammen van veel-' al Britse voorouders. Bekijk de namen: Osborne, Harvey, Croft, Sandeman, Duff Gor don, Byass, Garvey, Wisdom en Warter, Williams en Hum- bert. Het zijn de Britten die de eer toekomt sherry wereldfaam bezorgd te hebben, zoals ze ook met in meer of mindere mate met port en madeira hebben gedaan. Als altijd op zoek naar spirituele zaken en doordrongen van de noodzaak de mist in hun leven te verdrij ven, stuitten zij in het zonnige izuiden op dranken met meer kracht dan de clarets uit Bor deaux. Zakenlieden als ze zijn, zagen de mannen uit Albion wel brood in de handel. Mettertijd, maar vooral in de achttiende en negentiende eeuw, vestigden zij zich rond Jerez de la Frontera om aan de bron zelve verzekerd te zijn van constante doorvoer naar het vochtige vaderland. De wij nen die toen de oversteek waagden, waren zeker niet van de huidige samenstelling. Lou ter zware olorosos vonden hun weg naar het puik van de Brit se kelen. Pas een honderdvijf tig jaar geleden kwam men op de gedachte de beschermende laag flor niet te vernietigen met alcohol. Men creëerde een qua kleur en karakter lichtere sher ry, de onvervalste fino. Don ignacio Het zijn trouwens niet alleen Britten, die zich eertijds heb ben gemengd in de strijd om het gouden kalf sherry. Zo on willig, zeg maar nationalistisch, de Fransen nu tegenover sher ry staan, landgenoot Pierre de Domecq Lembeye liet in 1816 wel degelijk blijken een goede neus voor kwaliteit te hebben. Een kenmerk dat nu nog door een volledig verspaanste na zaat, Don Ignacio Domecq, fy siek wordt uitgedragen. Zijn voorname, ook van de televisie bekende uiterlijk is inderdaad uitgerust met een reukorgaan als een slagwapen en de in re clamecampagnes gevoerde leus „de neus" is bijna een eu femisme. De gestrengheid van zijn ge laat is evenwel volkomen in te genspraak met zijn gedragin gen. Nog elke dag rept Don Ig nacio zich op zijn wijnrode brommer naar de bodega's, zijn onafscheidelijke hond in een mand achterop, om toe te zien op de hoge standaard van zijn geliefde produkt. Hoewel lang niet alle bodega's in het bezit zijn van charmante edel lieden of vooraanstaande fami lies, opvallend element bij een bezoek aan Jerez is de adel dom van de lieden aan het plaatselijke roer. En al maakt men geen geheim van de noodzaak volk en vaderland te (moeten) voorzien van betaal bare drank, priesterlijke passie preken ze bij het aanprijzen van prestigieuze sherry. Dat willen ze wel weten. CHARLES BELS NOTENBARS BAKKEN STEEDS MEER ZELF NIET alleen kaas is een vuistlekker hapje bij een goed glas wijn, een borrelof een glaasje prik, ook nootjes gaan er bij de gemiddelde glasheffer met vele tiental len in. De verkoop van no ten geschiedt in Nederland al voor tachtig procent via warme notenbars en nog maar voor twintig procent via koude. Mede-directeur Jan W. Nuijen van Orlando uit Rijswijk, één van de handjevol Nederlandse im porteurs van pinda's, no ten en zuidvruchten, legt uit: „Wij verkopen veel meer ongebakken noten dan gebakken. De meeste notenbars bakken ze te genwoordig liever zelf". Versgebrand smaken no ten immers nog lekkerder. Niet verrassend is dat pinda's nog steeds op de eerste plaats staan. Nuijen: „Verder zijn cas hew noten erg populair, ook wel bekend als Bombay-noten omdat ze vroeger vanuit die plaats verscheept werden. Daarna komen de amandelen en hazelnoten (absolute markt leider Turkije zit met een mo gelijk afgekeurde oogst hazel noten als gevolg van de fall out van Tsjernobyl, red). Te genwoordig zijn verschillende mélanges in trek met gedroog de zuidvruchten, zoals rozij nen, papaya-blokjes, ananas blokjes en bananeschijfjes". De consument graait in de no tenbars ook graag in de bor relnoten, Japanse mix-nootjes, studentenhaver (gemengde no ten met rozijnen), pistache, walnoten, paranoten, gember- blokjes en dadels. De vraag of drinken hongerig maakt dan wel eten dorstig, moet door ie dereen zelf maar worden be antwoord. Wijn (drank) en nootjes vullen elkaar in elk ge- val goed aan. In welke verhou- Jan W. Nijen vormt met zijn broer de directie van Orlando uit Rijswijk, ding dan ook. handjevol Nederlandse importeurs van pinda's, noten en zuidvruchten. Onzekerheid over Beaujolais primeur HET is nog steeds niet zeker of de Nederlandse wijnhandel op tijd kan beschikken over Beaujolais primeur, de eerste wijn van de oogst 1986. Het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten probeert via aanvullende bepalingen in de Nederlandse regels de Franse autoriteiten zover te krijgen dat de handel de wijn drie dagen voor die officieel mag worden ver kocht (dit jaar is dat 20 november) in Frank rijk mag halen. Sinds 1978 heeft ons land, net als een aantal andere landen, met de Franse autoriteiten een overeenkomst dat de handel de primeur drie dagen voor de derde donderdag in no vember kan halen. Daardoor kunnen de win kels in de verschillende landen op tijd wor den bevoorraad. De Franse autoriteiten heb ben echter enkele maanden geleden beslo ten dat orrè land dit jaar de wijn niet eerder mag halen, omdat vorig jaar via ons land pri meur naar Denemarken is vervoerd en in dat land eerder dan de officële datum al in de winkel lag. Door het aanscherpen van de be palingen in de Nederlandse regeling (die kracht van wet heeft) probeert het Hoofd- produktschap de Franse autoriteiten alsnog op andere gedachten te brengen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 32