Als je ouders ouder worden Officier tekent hoger beroep aan in strafzaak Goerees Actie tegen religieuze intolerantie in VS kerk wereld „Zalig zijn de vervolgden" boekwijzer Christenen en marxisten delen zorg morele waarden aan tafel £eidóe Van top naar top weer Elmex tandpasta mn met pp Aminfluoride blijft ook W na het poetsen zijn beschermende 5 werk doen. fc Elmex,Vraag uw tandarts ACHTERGROND CeufacSowuwit ZATERDAG 11 OKTOBER 1986PAGIN/ Sendingkerk wil contact met ANC en communisten De Zuidafrikaanse Sendingkerk, onder voorzitterschap van dr. Allan Boesak, gaat contacten leggen met het verboden Afri kaans Nationaal Congres (ANC), het Panafrikaans Congres en met de Communistische Partij. Dat heeft de synode besloten met 229 stemmen voor en 171 sternen tegen. De indiener van deze motie, ds. Sakkie Potgieter, verklaarde dat elke kritische uiting in Zuid-Afrika toch al het stempel „communistisch" krijgt opgedrukt, maar dat het duidelijk moet zijn dat daarmee het doel van onderdrukking van alle zwarte nationalistische stromingen wordt nagestreefd. Er werd over deze onmiddellijk in stemming gebrachte motie niet gediscussieerd. Katholieke dienstweigeraars in Polen in hechtenis In Polen bevinden zich momenteel 15 rooms-katholieke dienst weigeraars in hechtenis. Dit heeft Jacek Czaputowicz van de kerkelijk georiënteerde vredesbeweging „Vrijheid en vrede" bekend gemaakt naar aanleiding van de veroordeling van de 24-jarige Jacek Bonowski in de stad Zielona Gora. Bonowski kreeg twee jaar voorwaardelijke celstraf opgelegd omdat hij had geweigerd de soldateneed af te leggen. „Vrijheid en vrede streeft naar de instelling van een sociale dienstplicht. Volgens regeringswoordvoerder Jerzy Urban is dit wel mogelijk, maar alleen onder het gezag van de krijgsmacht. Impliciet verwees hij naar de DDR, waar jongeren met gewetensbezwaren tegen het dragen van wapens bouwsoldaten kunnen worden. „Dit weekend zouden mijn ouders anders veertig jaar getrouwd zijn", zei iemand die zelf nog niet getrouwd was. Nog geen jaar geleden stierf haar vader. Ik kon me direct voorstellen dat er pijn achter haar woorden zat. Vooral omdat ik zelf dit jaar wel het veertig jarig huwelijk van mijn ouders mocht vie ren. Een hoogtepunt in hun, maar ook in mijn leven. Steeds meer kinderen zien hun ouders veertig. vijTtig en zelfs zestig jaar ge trouwd. Dit is steeds minder uitzondering geworden. Als jezelf ouder wordt en je ouders worden ouder krijg je een andere relatie met hen. Hoewel niet altijd. Sommige mensen hebben heel sterk het gevoel: „Je blijft altijd kind". Je kunt ook het gevoel hebben dat je ouders meer een partner worden. Er groeit een gelijk waardigheid. Zo kun je veel plezier aan elkaar beleven. Het ligt natuurlijk anders wanneer je het gevoel hebt: „Ze zien me nog steeds niet als iemand met ook een ei gen leven en een eigen weg". Zoals een zestig jari ge vrouw die bij de dood van haar moeder huilde en zei: „Mijn tranen zijn tranen van blijdschap: eindelijk ben ik vrij". Ds. Buskes heeft, sprekend over het ge bod van de eerbied voor de ouders eens gezegd: „Uw vader en moeder laat hen tot hun recht komen als va der en moeder die ik u gaf. Uw kinderen, laat hen tot hun recht komen, als de kinderen die Ik aan uw zorg toevertrouwde". Eerbied moet wederkerig zijn. Ook ouders moeten hun kinderen eerbiedigen, want de kinderen zijn hun bezit niet. Als de verhoudin gen hartelijk en goed zijn, hoop je ais kind dat je je ouders nog lang in je mid den mag hebben. En niet al leen lang, maar ook gezond. In onze tijd hebben velen ook redenen om dankbaar te zijn dat zij huh ouders lang en gezond in hun kring hebben in een hartelijke verhouding. Maar er zijn te gelijk ook steeds meer mensen die hun ouders an ders oud zien worden. Zij maken mee hoe hun ouders of een van hen of een van de schoonouders hulpbe hoevend worden. Lichame lijk en of geestelijk. En bijna iedereen ervaart hoe vader of moeder alleen achter blijft na het sterven van de levenspartner. Die periode is vaak een tijd die in schril contrast kan staan, met de periode ervoor. Als je ou ders alsmaar ouder worden en de leeftijd der zeer ster ken bereiken, kan het zijn dat je als kinderen ook zelf steeds meer je eigen ouder worden aan den lijve voelt. Je kunt niet meer alles wat je wel zou willen. Wie zijn ouders of een van hen ne gentig jaar ziet worden, kan zelf al wel zeventig zijn. De meesten zien hun ouders ouder worden en in de soms koude winter van hun leven komen, als ze zelf nog de zorg voor een baan en eigen opgroeiende kinderen hebben. Dat kan zoveel te gelijkertijd mee brengen dat je het gevoel hebt te moe ten kiezen zonder dat er een echte keus is. En weer anderen zien de moeder van de een en de vader van de ander in een zelfde tijd ziek worden. De binding met je eigen ouders is vaak anders dan die met je schoonouders. Zo kan er heel wat van jezelf en van elkaar gevraagd worden bij het olider zien worden van je eigen ouders. MARINUS VAN DEN BERG Officier van justitie mr. S. van Gend zal hoger beroep aantekenen tegen het vonnis, dat de rechtbank van Zwolle donderdag tegen het evange- listenpaar Lucas en Jenny Goeree heeft uitgesproken. De rechtbank achtte het wet tig en overtuigend bewezen dat de Goerees zich schuldig hadden gemaakt aan het be ledigen van de joodse bevol kingsgroep. Daar de verdach ten niet de bedoeling hebben gehad te beledigen besloot de rechtbank de Goerees geen straf op te leggen, „hoewel het opleggen van een vrij heidsstraf zou zijn geboden wegens het ernstig grievend karakter van de strafbare handelingen", aldus het von- Officier Van Gend ziet in deze overwegingen een zeke re tegenstrijdigheid. Ener zijds wordt in het vonnis ge zegd dat voor de bewezen verklaring kan worden afge zien van verdere beschou wingen over elementen als opzet en schuld omdat het bij dit wetsartikel gaat over wat anderen wordt aangedaan. Anderzijds gebruikt de recht bank als argument om geen straf op te leggen de overwe ging dat de Goerees niet de bedoeling hebben gehad te beledigen. Podesta meent dat religieuze intolerantie weer een hoogte- frnnt heeft bereikt tijdens de aatste verkiezingscampagnes waarbij aanvallen werden uitgevoerd op kandidaten wegens hun levensovertui ging; dat er kandidaten wa ren die zich beriepen op Gods steun en dat religieuze groeperingen lijsten bijhiel den waarin kandidaten pun ten kregen als hun zienswij zen in overeenstemming wa ren met de bijbel. In een van de tv-boodschap- pen van de organisatie staat een man in de kerk die zegt: Weet U, in mijn leven heb ik hier veel inspiratie gekregen en mij behaaglijk gevoeld. Hij gaat daarna met te zeggen verder dat hij de laatste tijd wordt geteisterd door stem men van intolerantie' en angst, die willen uitmaken op wie ik moet stemmen, wat mijn zoon en dochter moeten lezen op school. Zij zeggen me dat tk geen goede Ameri kaan ben of de juiste soort christen als niet instem met hun geloof. In de boodschap zit ook een stukje van een film waarin prediker Swaggart zegt: Dit is een land voor God, van God en door God Almachtig, dit is de grondwet van de Verenigde Staten, het heilige woord van de Almachtige God. Overigens is de schei ding tussen kerk en staat nauwgezet verankerd in de Amerikaanse grondwet. tende parochies H. Laurentius en H. Moeder Gods te Voorschoten met gelijktijdig eervol ontslag als pastor-deservitor van de parochie van de H. Nicolaas te Hen drik Ido Ambacht; L. van den Oe- telaar sj tot tijdelijk bestuurder van de parochie H. Nicolaas te Hendrik Ido Ambacht; J.M. Burger tot sta giair in de parochie van O.L. Vrouw Presentatie te Roelofarends- veen. J.W. Burger tot diaken-sta giair in de parochie van O.L. Vrouw Presentatie te Roelof arends veen; B. van Schaik mhm tot pas toor van de parochie H. Kruisvin ding te Rotterdam; C.G.M. van Hoorn scj tot pastoor van de paro chie H. Familie te Den Haag; J.J.A. Bodewes ofm tot rektor van het kloosterbejaardenoord „Mariënwei- de/Mariëngaerde" te Warmond; Drs. J.J. Kerklaan wederom voor een periode tot tijdelijk bestuurder van de parochie H. Martinus te Noorden. De bisschop verleende toestem ming voor de benoeming van: Mevr. MJ.M. Baartmans-Spaans en de heer J.J. van Collenburg als vrijwillige parochiemedewerkers in de pastoraatsgroep van de parochie van de H.H. Jacobus en Martinus te Schiedam-KetheL Eervol ontslag verleende de bis schop aan: C.T.M. van Vliet als pastor van de samenwerkende parochies H. Lau rentius en H. Moeder Gods te Voor schoten met gelijktijdig de opdracht een studie aan te vangen in de fun damentele dogmatische theologie de universiteit te Tubingen. burg en uit de gewone ambtsbedie ning van het bisdom wegens emeri taat; H.P.Meijer als pastoor van de parochie H. Familie te Den Haag; Een groep die zich People for the American Way noemt is gisteren begonnen met een felle reclame-actie tegen de groeiende religieuze intole rantie in de politieke arena. Daarmee doelt de organisatie op onder andere TV-predi- kers als Jimmy Waggart, Jer ry Falwell en Pat Robertson. president. Anthony Podesta, woord voerder van de groep, zei dat in het kader van deze nieuwe intolerantie je pas een goede Amerikaan bent als je een bepaald soort christen bent. En om dat bepaald soort christen te worden moet je nogal begrensde standpunten innemen op het gebied van de moraal, politiek, maat schappij en zelfs op het ge bied van de grondwet. Christelijke vereniging tegen martelen opgericht Naar Frans voorbeeld is in Nederland een christelijke vereniging tegen martelen opgericht, genaamd ACAT- Nederland. In Frankrijk bestaat sinds 1974 de ACAT als christelijke organisatie die opkomt voor gemartelden en wegens hun overtuiging vervolgden. Er zijn 1500 mensen lid. Vereni gingen bestaan reeds in Duitsland, Italië, Luxemburg, Zwitserland, Spanje en de Verenigde Staten. Ze werken samen in een internationale federatie. De Nederlandse vereniging heeft de bijbel als grondslag. Het uitgangspunt is, dat alle mensen schepselen zijn van God en onder alle omstandig heden recht hebben op be handeling overeenkomstig bijbelse normen. Ze stelt zich ten doel de christenen in Ne derland bewust te maken van het feit, dat het hun plicht is te streven naar af schaffing van martelen in de ruimste zin van het woord, zonder onderscheid te maken, naar politiek bewind van een land. Zij zal actie voeren voor vrijlating van mensen die gevangen zitten wegens hun godsdienstige of politie ke overtuiging, mits die geen geweld hebben gebruikt of gepropageerd. Gereform»erd» Kerken: Beroepen te Haarlem-Z. voor het werk van de Evangelische Broeder gemeente te Haarlem In Noord-Hol land. A. van der Deljl te Haarlem, laatstelijk werkzaam bij de Heezen- berg te Hattem, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrijge maakt: Beroepen te Axel A. de Snoo te Harderwijk. Beroepbaarstelling: drs. J.P. van Bruggen. Parkweg 77, 7772 XR Hardenberg. Stichting ijvert voor heiligverklaring Titus Brandsma De Titus Brandsma Stichting is begonnen met een actie om een proces tot heiligverkla ring in te luiden van de op 3 november 1985 zalig ver klaarde pater Titus Brands ma. Deze in 1881 te Bolsward ge boren Carmeliet is vanaf 1923 hoogleraar geweest aan de KU van Nijmegen en be streed het opkomende natio- naal-socialisme in woord en geschrift. In opdracht van het hoogste kerkelijk gezag in Nederland reisde hij na de bezetting van ons land de ka tholieke bladen af om direc teuren en hoofdredacteuren te sterken in hun afwijzing van het nationaal-socialisme. Op 19 januari 1942 werd hij gearresteerd en na omzwer vingen door gevangenissen en kampen werd hij op 26 juli 1942 in Dachau om het leven wordt gebracht De Titus Brandsma Stichting heeft de beschikking gekre gen over authentieke voor werpen die aan pater Titus Brandsma hebben toebe hoord. Na zijn dood in Da chau werden zijn aardse be zittingen geretourneerd naar Nederland, waar zij beland den bij de Doddendaalse Car- mel. Het bruikbare werd we gens de oorlogsomstandighe den verdeeld onder de mede broeders. In de binnenrand van zijn hoed werden later briefjes ontdekt van de hand van pater Brandsma. Od de een staat „De profundis op een ander de psalm „Judica me. Deus". Zo kon Dater Brandsma, die sterk leed on der geheugenverlies wegens ondervoeding, onderweg toch nog mediteren. Ze zijn vrij wel zeker geschreven op zijn laatste reis, die hem van de gevangenis te Kleef naar Da chau bracht De Titus Brandsma Stichtinj heeft een stuk van de ran< van de hoed in bezit gekre gen. Met behulp van moder ne technieken heeft 'voorzit ter KI. Beuker dit kostbare kleinood in kleine partikel tjes laten verdelen. Op deze wijze kan de stichting relik wieprentjes van pater Titus ter beschikking stellen. „Zo zal de herinnering en vere ring van de Zalige Pater Ti tus Brandsma levend blijven en wij zullen zijn krachtdadi ge voorspraak ondervinden", aldus de stichting. Twisten zouden niet lang duren als het ongelijk slechts aan één zijde was. La Rochefoucauld De Stichting Vervolgd Chris tendom te Naarden probeert al een groot aantal jaren de christenen in Nederland te informeren over de omstan digheden waarin christenen in de tweede wereld (het oostblok) leven. Ds. Richard Wurmbrand, zelf ooit slacht offer van het regime wegens zijn geloof, heeft als de grote stimulator van de stichting een duidelijke richting gege ven aan de manier waarop die informatie aan de christe nen in het westen op de hoogte worden gebracht van het lot van hun broeders en zusters in het oostblok: een scherpe veroordeling van het communistische regime, dat op vrijwel duivelse wijze de zaak van God probeert tegen te werken. Uit het materiaal dat Ver volgd Christendom, foto's, brieven, publicaties, getuige nissen etc., verzamelde, maakte Sipke van der Land een selectie. Die werd door uitgeverij Kok gebundeld en uitgegeven onder de titel: „Zalig zijn de vervolgden...". De ondertitel luidt: „een do- cumantaire over christenen in de tweede wereld". Nu is dat woord documentaire wat overdreven; de soms knulli ge, onbeholpen redaktie en lay out verdienen dat woord niet. Maar de boodschap is er niet minder indringend om: het communistisch regime gaat ombarmhartig om met christenen en de slachtoffers vragen van het westen alles te doen om hen te helpen en het communisme te bestrij den. Het boekje „Zalig zijn de ver volgden" is uitgegeven bij Kok, heeft 109 bladzijden en kost 14,90. LÜTSEN KOOISTRA Russische propagandaaffiche: Astronaut Gugurin: ^Er is geen god daarboven'". Extra synodezitting over „Amersfoortse kwestie" De generale synode van de Christelijke Gereformeerde Ker ken zal op 19 en 20 november in extra zitting bijeenkomen om, vrijwel geheel achter gesloten deuren, de „Amersfoortse kwestie" te bespreken. De synode moet haar oordeel geven over het besluit van de classis Amersfoort en de particuliere (regionale) synode van het Oosten, de Amersfoortse predikant T. Harder „schorsingswaardig" te verklaren. Dit in verband met zijn standpunt inzake abortus provocatus, dat voor beide kerkelijke vergadering als in strijd met Schrift en belijdenis is veroordeeld. Harder is bestuurslid van het Amersfoortse zie kenhuis „De Lichtenberg". Vereniging wil miswijn ven angen door misfris De Deense afdeling van de christelijke jongemannen vereni ging YMCA heeft er bij de bisschoppen op aangedrongen voortaan niet-alcoholische wijn te schenken tijdens de heilige communie. Dit om mensen met alcohol-problemen, die soms middelen gebruiken waardoor ze geen alcohol kunnen ver dragen, tegemoet te komen. De traditie vraagt wel om echte wijn, maar dat geldt ook voor het brood, en dat is ook niet echt, zegt dominee Gunnar Andreasen, bestuurslid van de YMCA. Voor bisschop Vincent Lind is het idee uit den boze. De communiewijn hoort de mond met smaak te vervullen, zo dat je het gevoel hebt iets wezenlijks te hebben ontvangen. Volgens de bisschop geeft een lepel water of vruchtesap een gevoel alsof je je tong uit het raam steekt. CONFERENTIE IN BOEDAPEST: Het groeiend aantal mensen dat zich niets aantrekt van normen en waarden in de sa menleving is voor zowel christenen als marxisten een groot probleem. Tot deze conclusie zijn de deelnemers aan de dialoog tussen rooms katholieken en marxisten in Boedapest gekomen. rele waarden afwijzen en er ook geen nieuwe voor in de Slaats ontwikkelen. Bisschop ozef Cserhati, secretaris van de Hongaarse bisschoppen conferentie, omschreef ze als „noch-noch mensen": ze voe len zich tot geen enkele over tuiging aangetrokken en zijn alleen gericht op het bevredi gen van eigen behoeften en verlangens. Ondanks alle verschillen hebben de christenen en marxisten toch ook iets ge meen: het belang dat ze hechten aan morele waarden. De conferentie in Boedapest is georganiseerd door het Va ticaanse secretariaat voor de niet-gelovenden en het filo sofisch instituut van de Hon gaarse academie van weten schappen. De beide delegaties houden zich bezig met de mogelijke samenwerking tus sen rooms-katholieken en marxisten. Peersalade - schnitzel met bleekselderij en aardappelen - Russische roombergen Voor twee personen: 2 handperen, 1 lepel citroensap, 1 lepel room, 1 lepel yoghurt, zout, peper, suiker, selderij- blaadjes, 1 plak gekookte ham; 2 schnitzels, zout, peper, bloem, losgeklopt ei, paneer meel, 25 g boter, halve citroen; 1 struik bleekselderij, zout, knoflook, uitje, 10 g boter, 2 flinke tomaten, peper tijm; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 4 lange vingers, jam, 2 lepels rum, 2 dl gele vla, 0,5 dl slagroom, 10 g basterdsuiker. Snijd de geschilde peren in reepjes en meng die met citroen sap. Maak een sausje van half stijfgeslagen room, yoghurt, zout, peper en suiker en leg dat op de stukjes peer. Leg blaadjes bleekselderij om en de kleingesneden ham op de sa lade. Strooi zout en peper over de schnitzels. Haal het vlees door bloem, ei en paneermeel en bak het in zes minuten bruin en gaar. Garneer de schnitzels met schijven citroen. Snijd de bleekselderij in stukken van vijf centimeter, doe harde delen en blad weg. Kook de groente in weinig water HALVERWEGE Washington en Moskou houden de Ame i kaanse president Reagan en Sovjet-partijleider Gorbatsj vandaag en morgen een topbijeenkomst, al geeft de Ame kaanse regering er de voorkeur aan het woordje „top" schrappen. Daarmee wil zij de indruk vermijden, als zou ontmoeting op IJsland een volwaardig vervolg zijn op ontmoeting van vorig jaar in Genève. Als Gorbatsjov ond vier ogen met Reagan wil overleggen dan is dat prima, redeneert men in Washington, maar alleen in het Witte Hi worden zaken gedaan. De algemene indruk is overigens, dat de Sovjet-leider vi. degelijk bereid is tot zakelijke afspraken. Dat bleek ook j de brief, waarin hij Reagan de suggestie deed van een „ti sen-top". Volgens een Amerikaanse functionaris getuigde 1 r j schrijven van ongeduld, frustratie en bijna van wanho 5 over het onvermogen van de diplomaten om wapenakkoi den uit te werken. DiE brief lijkt de vermoedens te bevestigen, dat Gorbatsj- zich op dit moment in een buitengewoon moeilijke positie 1 vindt, waarbij hij van allerlei kanten wordt geconfrontee j met oppositie. Gorbatsjov wil via wapenbeheersing geld vi t maken voor een modernisering van de Sovjet-samenlevii t Met name de militairen en de haviken in het Kremlin zi echter niet zonder tevredenheid hoe tal van Sovjet-initiat r ven door de Verenigde Staten worden afgewezen. Door Ri sische bril gezien bestaat het Amerikaanse antwoord one meer uit het opzeggen van het Salt-H-verdrag ter beperki van de strategische bewapening en een herhaalde afwijzi van een stop op kernproeven. AlS Gorbatsjov inderdaad zo dringend om wapenakkoi den verlegen zit, ligt zijn lot voor een deel in handen v president Reagan. Een of meer akkoorden met de VS zoud Gorbatsjovs prestige danig kunnen versterken. Het is ech de vraag of Reagan daartoe bereid is. Hij zou ongetwijfi graag de geschiedenis in gaan als de eerste president, die e akkoord sluit over een werkelijke vermindering van 1 aantal kernwapens. Reagan heeft zelf echter ook te kamp met oppositie, met name van zijn conservatieve aanhang. I vreest dat Reagan op den duur akkoord zal gaan met een v penakkoord, dat beperkingen oplegt aan het onderzoek n; een defensiesysteem in de ruimte. Dat is wel het laatste zij willen. MeT dat onderzoek naar de ruimtewapens is direct 1 grootste struikelblok bij de onderhandelingen genoemd, zijn de verschillen van mening over de strategische bewaj ning en de kernproeven evenmin opgelost. Een mogelijk i koord over de raketten voor de middellange afstand in Eu pa is voor de VS en de Sovjet-Unie in dit licht eigenlijk vi ondergeschikt belang. De echte belangen van de supermatj ten liggen op die eerder genoemde terreinen. Er is nog een reden waarom van de bijeenkomst in Reyw vik weinig concrete resultaten verwacht mogen wordi Reagan is van plan ook Afghanistan, de mensenrecht! (joodse emigratie uit de Sovjet-Unie) en het gedrag van Mj kou in de Derde Wereld aan de orde te stellen. Dit zijn v<| de Sovjets echter zeer gevoelige terreinen waarop zij zonder meer concessies willen doen. SOMMIGE critici hebben de bijeenkomst op IJsland een genoemd. Het is uiterst onwaarschijnlijk dat de twee leii in twee dagen de enorme meningsverschillen kunnen opll sen, laat staan dat zij zich uitgebreid kunnen bezighoud met de diepere oorzaken van het Oost-Westconflict, praten kan nooit kwaad en wanneer Reagan en Gorbal lijnen kunnen uitzetten voor hun onderhandelaars en datum prikken voor een echte top in Washington, waar of meer akkoorden worden bekrachtigd, dan is de gok Reykjavik in elk geval de moeite waard geweest. Perioden met zon DE BILT (KNMI) Tussen een lagedrukgebied ten noord oosten van IJsland en een gor del van hogedruk boven Frankrijk staat een westelijke stroming over ons land. Met deze stroming wordt drogere en koelere lucht aangevoerd. Dat betekent perioden met zon en droog. De komende 24 uur komt boven onze omgeving een hogedrukgebied tot ont wikkeling, daardoor wordt de wind die eerst nog westelijk is, zwak tot matig uit uiteenlo pende richtingen. Ook de ko mende dagen blijven we onder invloed van dit hogedrukge bied. Het rustige droge herfst weer, met in de nacht en och tend mist, houdt dus aan. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Opklaringen en aan de westkust van Noorwegen af en toe regen. Middagtemperatuur 12 tot 15 graden. Denemarken: Mistbanken, ook af en toe zon. Middagtemperatuur rond 14 Britse Eilanden en Ierland: In het noorden en westen veel bewolking en in Schotland en Ierland af e regen. Elders veelal zonnige periol en droog. In de nacht en ochtt plaatselijk mist. Middagtemperaè. rond 15 graden. Benelux, Duitsland en noord-Fr» rijk: Af en toe zon en op veel plaj sen mist. Middagtemperatuur r %uid-Frankrijk: In de nacht e tend plaatselijk mist, overigens I zonnig. Middagtemperatuur 17 t Alpengebied: Wolkenve dalen 's ochtends plaatselijk Middagtemperatuur rond 15 grad Nul-gradengrens op ongeveer meter hoogte Spanje en Portugal: Oven lar ook plaatselijk e onweer. Middagtemp! 25 graden. Joegoslavische kust: zonnig, mogelijk Italië en rapporten 10 oktober 19 u Eelde zw.bew Eindhoven zw.bew Den Helder zw.bew Rotterdam met on Twente l.bew. Vlissingen l.bew. Zd. Limburg l.bew. Athen"" Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen tB l.bew. l.bew. met zout in een half uur gaar. Fruit kleingesneden knoflook en ui goudgeel in de boter, voeg de ontvelde en kleiner ge sneden tomaten, zout, peper en tijm toe en laat het mengsel tien minuten smoren. Leg het tomatenmengsel in de schaal op de uitgelekte selderij. Geef er gekookte of gebakken aard appelen bij. Halveer de lange vingers, besmeer ze dun met jam en maak er per persoon een stapeltje van. Bedruppel de biscuits met rum (of verdunde rumessence, als het zonder alcohol moet) en leg er de vla op. Klop de slagroom stijf met de basterdsui ker en garneer er de bergjes mee. Menutip voor maandag: runderrolletjes met andijvie en aard appelen zachtzure lammetjesvla. JEANNE (ADVERTENTIE) Het Amnfiuonde wet kt snel en zorgt voor een glad laagje waardoor tandptak och moediger kan he

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2