„Een Becker in ons land is toch geweldig" 'finale Van duvelstoejager tot vedette BAS VLETTER: Hein CeidócSou^cmt' ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 DEN HAAG - Het gebeurt niet al te vaak dat een topsporter kort na het afsluiten van zijn sportieve car rière toetreedt tot het gilde der bondsbestuurders. Vaker wordt na de actieve loopbaan de nodige af stand van het bestuurlijke werk ge nomen. Waarbij er niet zelden sprake is van enige vorm van ver bittering of wrevel die de belemme ring vormt om het doorweekte shirt te verwisselen voor overhemd met stropdas. Want niet alle top sporters ervaren tijdens hun actieve periode de manier waarop zij door hun bond worden bejegend als de meest positieve. Tenslotte haalt niet iedere topsporter de top en in het wat enge bestaan van een sport- gedrevene wil daarvoor nog wel eens een beschuldigende vinger richting bondsbureau worden ge priemd. Maar ze zijn er, ex-sporters die uit een soort erkentelijkheid voor wat een orga nisatie ooit voor hen heeft betekend, menen iets te moeten of te kunnen te rugdoen. Bas Vletter is zo'n man. Een jaar of tien geleden een meer dan gemid deld getalenteerde tennisser, tegenwoor dig advocaat en waarnemend voorzitter van de werkgroep toptennis van de bond. In de laatste hoedanigheid is Vlet ter tevens toegevoegd lid van het dage lijks bestuur, lid van het bondsbestuur en voorzitter van de begeleidingscom missie van het veelbesproken tennis-trai- nings-instituut (TTI) in Valkenswaard. Een heel pakket voor een 26-jarige jurist, die in zijn baan als medewerker van een „groot Rotterdams advocatenkantoor" toch al vaak zeer lange weken moet ma ken. Eerder deze week verscheen Bas als mr. W.S. Vletter bij „Achter het Nieuws" van de VARA op de televisie. Hij was voor zijn kantoor woordvoerder in een zaak over achterstallig loon tussen vak bonden en een rederij van een in de Rotterdamse haven opgelegd schip. Geen reden voor Vletter om op het mo ment dat hij yoor het gesprek met deze krant werd benaderd „nee" te zeggen. Waarop het interview al dezelfde avond plaatsvindt. Vletter toont zich in zijn ap partement in een van de betere uitgaans- wijken van Den Haag een voortreffelijk gastheer door direct een fles goede wijn open te trekken en vervolgens de huidi ge problemen in de vaderlandse tennis wereld scherp te schetsen. Bloc dicht En er zijn wel een paar problemen. Vlet ter doet later, vele uren later en een fles wijn verder met het aantekenbloc dicht „onder de roos" een aantal opmerkelijke uitspraken over personen uit de tennis wereld. Uitspraken, die evenwel dit ver haal niet zullen halen, wantje hoeft geen advocaat te zijn om te beseffen dat be paalde eerlijke kwalifïkaties over beken de mensen niet alleen Vletter een slechte dienst kunnen bewijzen. En de van oor sprong Brabander, van wiens vroegere, provinciale tongval overigens niets meer is te merken, is de tenniszaak toch te zeer toegedaan om zelfs maar het risico te lopen conflicten te creëren. Vandaar dat de lezer onwelend moet blijven van wetenswaardige opinies over onder meer het huidige bestuur van de tennisbond. waarvan overigens zeer binnenkort twee personen opstappen, vice-voorzitter Steensma en penningmeester De Ruiter. Heeft Bas Vletter zelf al aspiraties voor bovengenoemde functies? „Ik ben nog te jong", zegt de advocaat. „Ik denk dat dat feit veel mensen in de bondsvergade ring zou afstoten. Dat neemt niet weg dat ik me wel bekwaam genoeg acht om het te doen. Zeker na de ervaring, die ik tot dusver én in mijn werk en bij mijn activiteiten in de tenniswereld heb opge daan. Mijn ambitie gaat er overigens vooralsnog niet naar uit". Sterke man Naar het oordeel van menigeen is Vlet ter. sinds drie maanden waarnemend voorzitter van de werkgroep toptennis na het vertrek van de omstreden maar door hem zeer gewaardeerde ir. Tienstra. binnenkort officieel de nieuwe sterke man in die commissie. Een groep men sen. bij wie oud-topspeelster Marijke Schaar, die onder meer verbindingen legt tussen topspelers en bond, de bonds coach adviseert en de gang van zaken bij het TTI in de gaten houdt. Voornaamste probleem waar de werk groep toptennis (vroeger commissie spel- techniek genaamd en geen verantwoor ding verschuldigd aan de districten) zich op dit moment mee bezighoudt is de op positie van een aantal privé-trainers te gen de aanpak van de per 1 oktober in dienst getreden directeur-sportif Stanley Franker. Waarbij ook Vletter lot dusver met ver bazing en teleurstelling heeft geconsta teerd dat opposanten als Dijkstra en \ooral Kaplan regelmatig de publiciteit halen en het standpunt van de bond nauwelijks aan bod komt. Een mooie ge legenheid derhalve voor Vletter om van zijn hart geen moordkuil te maken. „De coaches van de speelsters Bollegraf (Dijkstra: red.) en Jagerman (Kaplan; red.) hebben een niet correct beeld naar buiten gebracht over de huidige situa tie", steekt Vletter van wal. „De gang van zaken was als volgt. Nadat Hemmes ruim een jaar geleden vertrok als bonds coach is er sprake geweest van een over gangsperiode. In die tijd was er een soe pele regeling tussen bond en speelsters voor wat betreft onder meer de regeling voor reiskosten. In die opzet kreeg Ka- plan dertigduizend gulden en Dijkstra vijfduizend. Vanaf het moment dat Franker, een hele coöperatieve maar za kelijk redenerende man. zijn richtlijnen opstelde en daar afspraken over werden gemaakt en beleid moest worden ge voerd kwam er oppositie van Kaplan. Dijkstra en aanvankelijk ook Houwe- ling. Inmiddels behoort na gesprekken die er zijn geweest Houweling niet meer tot die groep. Dijkstra heeft wat inge bonden. maar Kaplan blijft ageren. Waarbij hij ons zelfs onder druk pro beert te zetten door te dreigen met pcr- spublikaties. Het probleem met Kaplan is dat hij een erg emotionele man is met wie heel moeilijk te praten valt. In een gesprek begint hij binnen de kortste ke ren enorm te schreeuwen. Ja. dan wordt het moeilijk om zakelijk te blijven dis cussieren". Ge voeliger „Ik vind", vervolgt Vletter, „dat de op zet van Franker goed is. Kaplan en Dijk stra vechten zijn voorgestelde aanpak aan, omdat ze menen dat er te veel spra ke is van een gecentraliseerd beleid. Bo vendien. en dat is voor het tweetal waar schijnlijk belangrijker en gevoeliger, vre zen ze dat de bond gaat strijken met de eer als die twee speelsters straks even tueel successen gaan boeken". „Maar, stel ik daar dan tegenover, ze hebben ongelijk. Want er is geen sprake van louter centraliseren, er zijn alleen fa ciliteiten geschapen in Amsterdam. En goede naar mijn smaak. Het enige dat is veranderd is dat er overleg moet worden gevoerd over het uitzendingsgedeelte. De speelsters wordt niet meer zo maar een bedrag ter beschikking gesteld. De bond is immers geen sponsor, maar een orga nisatie waar je een opleiding kunt vol gen. Uitgangspunt is dat een groepje spe lers en speelsters op pad gaat met Fran ker, waarbij deze indien nodig in overleg een andere begeleider aanwijst". „En daar schuilt waarschijnlijk het grootste probleem. De privé-trainers zien zich in hun bestaan bedreigd, de re latie met hun pupil in gevaar gebracht. Maar dat is nergens voor nodig. In een goed samenspel tussen alle betrokkenen moet er een bevredigende oplossing kun nen worden gevonden. Maar dan moet er wel naar worden gestrëéfd en moet er in gesprekken op een redelijke, normale manier worden gediscussieerd". Stropdas los Bas Vletter zit er inmiddels ontspannen bij. Het colbertje is al vrijwel direct uit gedaan en ook de stropdas wordt wat losser getrokken. Zijn zit op de bank duidt ook op een relaxte houding, het nimmer lege glas wijn staat op scherp op de zitting. Net zo overtuigend en zelfbe wust als hij - een tikje geaffecteerd - praat is zijn woonvertrek smaakvol en rustig ingericht. Waarbij zijn voorkeur voor modern naakt onmiskenbaar is. Terug naar het eigenlijke onderweip. Vletter, die zich een niet ..onprogressief geörienteerd" mens noemt en zegt er geen bezwaar tegen te hebben om als hij in de toekomst (eventueel) aan een inko men van twee a drie ton zit daarover ze ventig procent belasting te betalen, gaat overtuigend door. „Ik was wel een beetje verbaasd over het feit dat in de problematiek rond Kaplan en Dijkstra niemand zich tot ons richtte om commentaar. De kranten stonden vol over Kaplan en die speelsters, maar op een bepaald moment werd er eigen lijk niets nieuws meer gemeld. Doordat onze visie tot dusver niet werd gevraagd was toch een scheef beeld ontstaan van het tennisbeleid. In de pers werd tot dus ver slechts bericht over een keuzemoge lijkheid tussen Franker en de eigen trai ner. Maar dat is onjuist. Er zijn combi natiemogelijkheden. Als je als speler ak koord gaat met onze voorstellen ben je toch in alle opzichten vrij om met je ei gen trainer door te gaan. Het betekent alleen dat je programma's opstelt in sa menspraak met Franker. Dat is alles". „Alle betrokken topspelers die op de we reldranglijst staan en professioneel ten nis spelen kregen een basispakket aange boden met faciliteiten in het Frans-Ot- tenstadion in Amsterdam. De hele groep kan daar naar eigen behoefte gebruik van maken. De groep van Jong Oranje heeft het basispakket alsmede een volle dig uitzendingsprogramma aangeboden gekregen. Wat kan nu in hemelsnaam het bezwaar zijn tegen zo'n aanpak? Je kunt als bond toch niet ook nog eens de privé-trainers gaan betalen? Dat zou een tweeslachtig beleid zijn. Die coaches kunnen trouwens ook zelf sponsors zoe ken. De privé-coaches zeggen dat ze in het „bondscoachloze tijdperk" goed heb ben gewerkt. Er zouden goede resultaten zijn geweest en het geld is niet over de balk gegooid. Een te respecteren stand punt. Maar daar staat het nieuwe beleid van de bond, van Franker dus, tegen over. En dat beleid is er op gericht een opleiding te verzorgen tot beroepstennis ser. spelers die de top-vijftig van de we reld halen". Een miljoen „Voor die aanpak is nu een bedrag van 500.000 gulden uitgetrokken. Als je het goed wilt doen moet dat een miljoen worden. Hoe? Het bedrijfsleven is de be- Bas Vletter: „Misschien begeef ik me op glad ijs, maar laat ik op persoonlijke titel zeggen: verhoog de contributie met 2,50 gulden. Daar komen voor vijf gulden aan pres taties voor terug". langrijkste mogelijkheid. Een contribu tieverhoging eveneens. Met hoeveel? Misschien begeef ik me nu op glad ijs, maar laat ik op persoonlijke titel zeggen: verhoog de contributie met 2,50 gulden. Ik maak me sterk dat voor elke rijks daalder vijf gulden aan prestaties terug komen. Want ook in ons land zou het verschrikkelijk mooi zijn als er een soort Becker zou opstaan. Dat zou toch ieder een mooi vinden. Maar ik weet dat vorig jaar nog een voorstel tot verhoging van de contributie met zeventig cent werd afgestemd". Bas Vletter heeft even zijn rustige, welo verwogen spreektrant verlaten en zet zijn laatste betoog met brede armgeba ren kracht bij. Brengt nog even ter illus tratie van zijn toekomstige bestuurlijke aspiraties en kennis van zaken de afge zegde Davis-Cupwedstrijd Nederland- - Saoedi-Arabie in herinnering. „Er wa ren geen clausules in de contracten met de spelers, waarin werd gesproken over eventueel niet doorgaan van dat duel. Dat betekende dat de spelers het afge sproken bedrag moest worden betaald. Zij hadden tenslotte die week vrijgehou den. Maar met coach Okker is een ple zierige regeling getroffen, omdat hij niet op zijn strepen bleef staan. Mij zou dat manco in die contracten wellicht niet zijn gebeurd. Overigens is er in de nieu we opzet geen geld meer om Stöve en Okker nog langer in te schakelen. Fran ker doet die dingen nu". Kopschuw Tenslotte nog even de problematiek rond het TTI. waarvan de nieuwe direc teur-sportif Franker vindt dat de kinde ren daar te jong zijn. „Er zijn dit jaar geen nieuwe kinderen aangenomen", vertelt Vletter. „Na dit jaar vindt er een evaluatie plaats met alle betrokkenen om vast te stellen hoe we verder moe ten. Het is alleen jammer dat door alle publiciteit over het verschil van mening tussen Franker en Van Hulst van het TTI potentiële sponsors een beetje kop schuw zijn geworden". Bas Vletter neemt een slok wijn en leunt weer terug in de bank. waaruit hij even naar voren is geschoven. De stropdas gaat nog wat losser en het gesprek dwaalt weer even af naar zijn normale baan. „Ik heb voor een kantoor in Rot terdam gekozen, omdat de mentaliteit in die stad me aanspreekt. Daar worden geen problemen gemaakt, maar opgelost. Daar wordt niet oeverloos gepraat, maar gewerkt. Dat zou ook in de tenniswereld moeten gebeuren. Daarom is de positie van voorzitter van de werkgroep topten nis aantrekkelijk. In die hoedanigheid kun je. zonder dat ik mijn mede-com- missieledcn wil onderwaarderen, toch een stempel op het beleid drukken. Maar het is wat voorbarig om daar meer over te zeggen. Ik ben voor die baan tenslotte nog niet gevraagd". Bas Vletter is weer even de veelbeloven de advocaat, die zich aan de letter houdt. Maar een sprongetje naar zijn vroegere tennisactiviteiten is snel ge maakt. „Ik heb ooit nog eens van Lendl gewonnen", zegt hij om vervolgens een gulle lach te produceren. „Die stond toen nummer één op de wereldranglijst voor junioren. Het was ergens m Italië. Toch een leuke herinnering. Ooit spijt gehad dat ik me toch op mijn studie heb geworpen? Nee, geen moment". En bij het afscheid: „Ach, laat me het verhaal voor publikatie nog even lezen". FRANK WERKMAN Nigel Mansell op de drempel van een triomf in WK Nigel Mansell werd vorig jaar als tweede man binnengehaald in het Williams- team. Morgen kan hij in Mexico wereldkampioen Formule 1 worden. MEXICO-STAD - Toen Nigel Mansell begin 1985 een contract tekende bij het Formule-1-team van Frank Williams, eiste zijn baas weinig van hem. De 33-jarige Brit was ingehuurd als tweede man ach ter Nelson Piquet. „We waren al blij geweest als hij wat punten voor de wereldtitel had behaald door ra ces uit te rijden. We zagen hem als een soort duvelstoejager. Hij moest het de concurrentie zo lastig moge lijk maken", bekende Williams deze week. In anderhalf jaar tijd heeft Mansell de verhoudingen in het succesvolle team grondig ver anderd. Als de besnorde coureur morgen de Grote Prijs van Mexico winnend afsluit, wordt hij ge kroond tot de nieuwe wereldkam pioen Formule 1. De duvelstoejager is tot verbazing van Williams uitgegroeid tot een vedette. „Het lijkt alsof ik droom. Het is niet te geloven dat hij in elke race rijdt en bijna wereldkampioen is", zei de teambaas en voormalig coureur, die door een ongeluk sinds een half jaar verlamd is aan beide benen en is aan gewezen op de rolstoel. Mansell heeft dit seizoen vijf-Gröfe-Prijsraces gewon nen: in België, Canada, Groot-Brittan- nie, Frankrijk en Portugal. De bewoner van het eiland en belastingparadijs Man heeft een voorsprong van tien punten op zijn teamgenoot Piquet Ti telverdediger Alain Prost is derde. Niet riant In Mexico-Stad moet Mansell het suc cesvolle seizoen bekronen. Het circuit is voor het eerst sinds 1970 opgenomen in de toernee van het Formule-l-circus. „Mijn positie is niet zo riant dat ik mij kan beperken tot verdedigend rijden. Ik rijd zondag voor de eerste plaats", kondigde Mansell aan „Dat heb ik trouwens het hele jaar gedaan. Aan het begin van het seizoen dacht ik bij me zelf: nu of nooit. Mijn toewijding heeft zich terugbetaald". Williams somt drie kwaliteiten op die Mansell volgens hem tot een van de beste coureurs maken. „Als zich een gevaarlijke situatie voordoet, komt hij er altijd zonder schade uit. Hij heeft bo vendien verstand van auto's. Hij haalt het maximale uit de motor. En hij heeft een groot vermogen tot anticiperen". Bescheiden Laatbloeier Mansell blijft bescheiden onder alle lof. „Ik ben niet alleen ver antwoordelijk voor het succes Het suc ces is ook te danken aan het materiaal en de technische begeleiding". De coureurs van Williams hebben geen onderlinge afspraken gemaakt. De Bra ziliaan Piquet, wereldkampioen in 1981 en '83, zal alle moeite doen om voor de derde maal de beste te zijn. Mansell en Piquet vochten dit seizoen een twee strijd uit bij de Grand Prix op Brands Hatch en Monza. De Brit won de eerste, zijn vroegere kopman de tweede. Willi ams trekt geen partij. „Ik geef die twee slechts één aanwijzing. Ze mogen doen wat ze willen, als ze hun bolide maar heel houden". Wat hebben zure regen en een kerncen trale met een industrieterrein in Steen- wijk te maken.' Ik zal het u uitleggen. Eerst even dit. V kunt zich Piet er Winse- mius nog wel herinneren. De man. die VROM deed en door iedereen buitenge woon bekwaam werd geacht. Zo be kwaam dat menigeen hem graag in het huidige kabinet terugzag. Het probleem was echter dat Pieter van 1 'ROM afwilde. Hij had slechts één ambitie: milieuzaken moesten worden vervangen door econo mische zaken. En bij de I I D kan veel. maar ingaan tegen de huidige sterke man. Rudolf de Korte, ging te ver. Win- semius moest niet alleen 1 ROM aan Ed Raket overdoen, hij verdween zelfs hele maal van het politieke toneel. Om on langs op te duiken als directeur van het wereldvermaarde onderzoeksbureau McKinsev. Waar men er overigens nauw gezet op toeziet dat de hoogste functiona ris zich niet voortbeweegt in een duurde re auto dan de topman uit de klanten kring. Maar dat terzijde. Zo rijdt Pieter dus tegenwoordig in een goedkoper (loodvrij?) karretje dan bij voorbeeld Orlandim van de KLM. Het is voor Pieter dan natuurlijk wel te hopen dat de topmanager van onze nationale trots niet in een Ascona of Rekord rijdt. Maar ik dwaal af. Het gaal me eigenlijk meer om de loopactiviteiten van Pieter. Hij was ooit de eerste bewindsman, die deelnam aan een heuse halve marathon. Dat was toentertijd op zich al nieuws. Maar wat hem extra veel publiciteit ver schafte was het feit dat Pieter zich hulde in een shirtje waarop reclame werd ge maakt. I oór het milieu en tégen zure re gen. Dat maakte Pieter populair. Zo zeer dal ik heb horen verluiden dat Pieters partij niet langer een loopje met zich wilde la ten nemen. Pieters reclamecampagne was andere I 'VD'ers een doorn m hel oog. Pieter moest verdwijnen en boven dien moest Ed Raket nog ergens worden gedropt. Dat werd dus I 'ROM. dal zich tegenwoordig naar binten niet meer zo inzet legen de zure regen. En met hel verdwijnen van Pieter verdwenen ook de andere ambtenaren met hun zure- re genshirt. Zonder Pieter als fotografen trekker was hel niet meer zo interessant om zich de benen uit het lijf te lopen ten slotte. Pieter was echter wel trendsetter. Hij zorgde er voor dat een ministerie met shirtreclame de publiciteit haalde. Dat deed ook een lagere overheid. Hel plaats je Dodewaard voorzag een plaatselijke voetbalclub van een wervend tekstje op de borst, waarmee werd opgeroepen de loka le kerncentrale wat milder te bekijken. Dodewaard (hadden ze trouwens voor zo'n ding niet een plaatsje kunnen uit zoeken met een wat idyt/ischer naam?) trok de Pieter lijn dus door. En sinas kort behoort de gemeente Steen wijk tot dat illustere rijtje reclamemakers. II 'at is namelijk het geval? Steen wijk. je zou het uit de naam niet afleiden, be schikt nog over wat bouwterrein En om er nu zo snel mogelijk eerst Steendorp en vervolgens Steenstad van te maken moet dat -O spoedig mogelijk worden volge- plant met bedrijven. Maar. was de klem mende vraag van de notabelen in Steen- wijk, hoe kun je ondernemingen zo ver krijgen bij hun uitbreidingsplannen te denken aan hun dorp? Maar vindingrijk als ze in die contreien van ons land zijn. kwamen ze met een oplossing die elders in Nederland on denkbaar zou zijn geweest. Sleenwijk contracteerde namelijk een paard. En niet zo maar een Een aansprekend paard. Mr. Ed was al ooit aan de haak P geslagen door de TROS en dus viel deV keus op Hein. IJzeren Hein om precies te p zijn. Weliswaar is mr. Ed verbaal wat 2 begaafder dan Hein. maar de laatste laat P zijn vier benen spreken. En ik heb me la ten vertellen dat die de weelde heel best kunnen dragen. Sleenwijk heeft trouwens bepaald geen oogkleppen opgedaan bij de keuze van een paard als promotor van de gemeente. In gestrekte draf heeft men het bit maar meteen gezet in de buitenlandse markt. Want IJzeren Hein was nog niet aan de gemeentelijke leiband gelegd of de edele viervoeter draafde op in wedstrijden in München en Wenen. Waarbij de man op de kar achter het paard, een zekere Roe lof Kromkamp, zijn buis weet opgesierd j met de wervende tekst „Steen wijk Tipge- meente". Mooie buis. mooie tekst, mooi, mooi. Echter, geen idee is zo mooi of er kleef wel een smetje aan. Zo ook in Sleenwijk. Want de bewuste reclameboodschap is onleesbaar. Beelden van dravende paar den en zwetende paardemenners leveren doorgaans al weinig detailopnamen op. De camera gaat meestal op ..totaal" en zie dan maar eens kans om jouw bood schap over het voetlicht te krijgen. Maar als je, zoals in Sleenwijk is gebeurd, wit te letters kiest op een gele ondergrond is daar zelfs op een krantefoto helemaal niets meer van te zien. Dat is. kortom, gewoon het paard achter de wagen span nen. Sleenwijk hoopt uil de publiciteit over de ..primeur" evenwel toch wal vergroting van de naamsbekendheid te peuren. De gemeente behoort lot die categorie waar01 men al een feestje in het dorpshuis orga- J>| niseert als de naam van de plaats de lan delijke pers haalt. Dat is dus voortdurend bal daar in Sleenwijk. Dank zij IJzeren Hein. Overigens levert de overeenkomst pikeur Kromkamp niets op. Die gaat pas wat verdienen als zich in zijn woonplaats het eerste bedrijf meldt voor het plaatselijke industrieterrein. Dat kan dus nog even cc duren. En IJzeren Hem maar draven Het wachten is op de gemeente die een ezel met shirtreclame laat rondlopen. BUYS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 24