onder geleende vlag /ast op toewijzing Parijs niet meer zo zeker In Amsterdam begon de sport- verdwazing ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 stadion en vielen er dikke regendruppels'". Een 1200-koppig koor, samengesteld uit de acht beste muziekgezelschappen van het land, liet zich daardoor echter niet ontmoedigen en gaf een machtig „Wilt he den nu treden" ten beste, waarna domi nee De Visser de volgende wijdingswoor den sprak: „Elke strijder zal ervan door drongen zijn dat overwinnaars slechts dan persoonlijke en nationale eer ten deel valt wanneer zij strijden met een blank wapen in een reine hand". Kon het Hollandser? Hoe reageerden de vaderlandse media op de Amsterdamse Spelen van 1928? Al even prekerig, zoals moge blijken uit dit commentaar: „Ongemerkt winnen ideeën en opvattingen veld welke vijf of tien jaar geleden zonder discussie als verwerpelijk werden beschouwd. Aan alles merkt men dat de sport langzamerhand een volko men nieuw karakter gaat krijgen. Zij is al lereerst van gezonde lichaamsoefening tot kijkspel geworden en nu gaat meer en meer dat kijkspel een maniakale vorm aannemen. Want het allerhoogste is niet meer het vinden van lichaamskracht en levensvreugd. Het allerhoogste is thans: het record, het kampioenschap, de super latief - het hoogste, het snelste, het verste. Alleen de allerbeste prestatie telt; voor mindere goden is er geen plaats meer. Nurmi. Moeskops. Weismuller, zij zijn de keien van deze eeuw. Wat interesseert het de massa dat een onbekende een prestatie verricht die relatief uitmuntend is. zolang er nog een ander is die sneller, hoger of verder kan? Daar zit de kern van de zaak". Bij de Amsterdamse Spelen van 1928 is de sportverdwazing begonnen. Profetisch zijn de woorden die volgen. „Het zal heel moeilijk zijn een dergelijke ontwikkeling, de triomf van het wedstrijdwezen, tegen te houden. Het staat zelfs te bezien of de grote massa dat wil. Immers: sensatie en sport zijn langzamerhand één geworden en men wil nu eenmaal sensatie". Hoe dat zij, een succes werden ze wel, die Spelen. Boekdelen spreekt het feit dat kapitein G. van Rossum, de secretaris van het inmid dels opgerichte Nederlands Olympisch Comité, werd uitgenodigd om leiding te komen geven aan de Spelen van 1932. In Los Angeles nota bene, de olympische erf vijand van Amsterdam. PIET SNOEREN Olympische Spelen moeten voor de poort van de hel worden wegge sleept. Dat geldt voor nu, maar het gold nog meer in 1928 toen Amsterdam ze pas kreeg na er zestien jaar om gezeurd te hebben. De vriendschap tussen twee ba ronnen gaf uiteindelijk de door slag - zeer tegen de zin van de Nederlandse regering die elke steun had geweigerd. Betekenden die Spelen werkelijk een ontaar ding van de christelijke cultuur? Begon in Amsterdam inderdaad de sportverdwazing? AMSTERDAM - Actievoerders doen leden van het Internationaal Olympisch Comité plukjes hasj toe komen teneinde hen ervan te over tuigen dat Amsterdam niet de aan gewezen stad is voor het organiseren van de Spelen 1992. De gezonde geest in het gezonde lichaam - dat hoge ideaal van de sport - loopt kans op bezoedeling in een Sodom waar drugs op elke straathoek te koop zijn, luidt ongeveer de valselijk met de naam van burgemeester Van Thijn ondertekende boodschap. Schande? In elk geval betreft het hier aanzienlijk minder grof geschut dan wat er anno 1928 in stelling werd gebracht, de eerste en tot nu toe enige keer dat Amsterdam zich het olympisch middelpunt van de wereld mocht noemen. Luister naar een man als de vermaarde Leidse theoloog prof. Hugo Visscher. „De Olympische Spelen", ging die indertijd tekeer, ..bevorderen de ont kerstening van de westerse volkeren en de ontaarding van de christelijke cultuur". Het argument was voor de toen zittende Tweede Kamer aanleiding om elke steun aan de voorgenomen hoofdstedelijke Olympiade te weigeren. Dat het sportfes tijn er uiteindelijk toch zou komen, was louter te danken aan particulier initiatief. Aan baron F. W. C. H. van Tuyll van Se- rooskerken. om precies te zijn. Hoe de tij den in nog geen zestig jaar - een knipoog van de eeuwigheid - konden veranderen, blijkt ook daaruit. Het hedendaags ge draaf van olympische delegaties rond de aardbol krijgt schier komische dimensies voor wie bedenkt dat deze Van Tuyll het helemaal op zijn eentje deed. Al in 1912 had de doortastende edelman de Neder landse hoofdstad kandidaat gesteld. Eerst kwam er Wereldoorlog I tussen en vervol gens gingen 1920 en 1924 aan zijn besnor de neus voorbij, maar in dat laatste jaar gaf De Coubertin. vader van de olympi sche gedachte en ook baron, hem de ver zekering dat 1928 voor Amsterdam zou zijn. Hij hield woord. Maar voordat prins Hendrik, de gemaal van koningin Wilhel- mina, op 17 mei 1928 de Spelen kon ope nen, moest er nog heel wat water door de Amstel vloeien. Het evenement kostte Amsterdam twee miljoen gulden. Een ■peuleschil, vergeleken bij de tien miljoen "die het .de afgciopen tijd alleen al heeft ge kost om de huid te verkopen van een olympische beer die nog geschoten moet worden, maar voor die crisistijd een enorm bedrag. Armoede. En de baron stond er moederziel alleen voor. Een Nederlands Olympisch Comité -vergadering in Lausanne lijkt een aantal betrokkenen niet meer zo zeker als voor heen. Het weekblad Le Point schreef in zijn laatste nummer zelfs dat Barcelona in de laatste bocht een beslissende voor sprong heeft genomen. Het blad stond vervolgens stil bij de fouten in de Franse strategie, die op zelfoverschatting zou zijn gebaseerd. In het zicht van de Finish wij zen verscheidene commentatoren er in eens op dat de gelijktijdige kandidatuur van Albertville (Haute Savoie) voor de winterspelen wel eens een grote vergissing kan blijken. Alsof men pas nu lijkt te be seffen dat de zomer- en winterspelen sinds 1945 niet meer in een en hetzelfde land worden gehouden. Op zelfoverschat ting berust volgens Le Point met name het „historische argument" van Alain Da- net, dat het over zes jaar zal gaan om een buitengewoon evenement vanwege de honderdste verjaardag van de heroprich ting van de Olympische Spelen door de Franse baron De Coubertin: in 1892 ont vouwde hij zijn plannen en in 1896 wer den de eerste Spelen gehouden. Boven dien heeft Parijs de Spelen al twee keer - 1900 en 1924 - mogen organiseren. Spanje daarentegen nog nooit, wat de om zijn streven te schragen was nog een vrome wensdroom. Een nationale loterij werd door de deugdzame regering verbo den. Het initiatief om bij sportwedstrijden een halve cent toeslag te heffen op iedere toeschouwer, leverde te weinig op. In Amerika kregen ze lucht van de Amster damse geldnood en werden pogingen in het werk gesteld de Spelen weg te kapen ten gunste van Los Angeles. Maar IÓC- president De Coubertin liet zijn adellijke vriend Van Tuyll niet vallen en toen de hoofdstedelijke gemeenteraad over de brug kwam met 250.000 gulden voor de bouw van een olympisch stadion, ging het feest alsnog door. Maar een olympisch dorp kon er niet meer af. De 3014 deelne mende atleten uit zesenveertig landen - een recordaantal - moesten de nachten doorbrengen op boten en in schoolgebou wen. Pikant detail: van de achthonderd vlaggen die de organisatoren nodig had den, moesten ze de helft lenen van Frank rijk. De Spelen van de armoede. Maar deson danks de Spelen van de innovatie. Voor het eerst in de olympische geschiedenis viel er een uitslagenbord van royaal for maat te bewonderen. Voor het eerst werd er een olympische vlam ontstoken die tot het eind van de Spelen zou blijven bran den en wiekten er vijfhonderd duiven op - een vredessymbool. ontleend aan de oude Griekse Spelen - teneinde de ope ningsceremonie luister bij te zetten. Het belangrijkste echter: voor het eerst moch ten, na lange en verhitte discussies, vrou wen uitkomen in atletiekwedstrijden. Tweehonderdnegentig in getal waren ze, een kleine minderheid, en slechts vijf nummers stonden er voor de dames open. Maar die leverden dan ook meteen stuk voor stuk wereldrecords op, zelfs de 800 meter, zij hel dat zich daar zulke pijnlijke tonelen van overbelasting en ander sport- leed voordeden dat dergelijke afstandslo pen voor vrouwen vervolgens tot 1964 van het programma zouden worden ge weerd. Het publiek had er te veel schande van gesproken. Prekerig Met wat voor problemen kampten de or ganisatoren in 1928 zoal? Men houde zich vast. Ze moesten vrijstelling van rijwiel belasting uit het vuur slepen voor de deel nemende wielrenners. Ze moesten met de KLM onderhandelen over het vliegver keer op Schiphol, want stel je voor dat er vanuit de lucht roet in het eten zou vallen tijdens de ogenblikken waarop een gecon centreerde stilte geboden was. En Neder land zou Nederland niet zijn als het weer geen roet in het eten had gestrooid. Drie weken had de zon onafgebroken gestraald. Tijdens de openingsplechtigheid echter „hing de lucht zwaar en laag boven het kansen van Barcelona uiteraard vergroot. De kansen van Amsterdam worden in Pa rijs zeer laag ingeschat. Maar het blijft na tuurlijk koffiedik-kijken. Een feit is dat het organisatieplan van Parijs zonder meer indrukwekkend is. Met een ope ningsplechtigheid op de Champs Elysées, judo en turnen in het Grand Palais, de dressuur in de koninklijke tuinen van het paleis van Versailles en boogschieten aan de voet van de EifTeltoren hebben de Spe len inderdaad een „rendez-vous met de geschiedenis", zoals een van de slogans luidt. De veelal bejaarde dames en heren van het IOC zullen niet ongevoelig zijn voor de charmes van de in cultuurhisto risch opzicht zo rijke Lichtstad. Een tweede troef van Danet zijn de finan ciën. Parijs belooft Olympische Spelen die het midden houden tussen Los Angeles en Montreal. Geen commerciële extravagan ties dus. maar ook geen verliezen. Twee honderd bedrijven, waaronder de Franse dochters van Philips en AKZO, hebben zich als sponsors aangemeld. Mede door die grote toeloop kon burgemeester Chi rac het IOC beloven alle deelnemers gratis te zullen huisvesten in de wijk Bercy-Tol- biac, het toekomstige olympische dorp. De Franse telecommunicatie is een ander argument van het organisatiecomité. In 1992 hoopt Frankrijk vijf televisiesatellie ten in een baan om de aarde te hebben. Een technisch hoogstandje moet ook de invoering worden van een „elektronisch paspoort" voor de duizenden atleten en officials. Met deze chipkaart kunnen al leen zij toegang krijgen tot het hermetisch afgesloten olympisch dorp. Relschoppers of erger zouden kansloos zijn. De journa listen wordt een hypermodern perscen trum in het vooruitzicht gesteld, vlakbij de grote sportaccommodaties. „Kortom, Parijs biedt een droomkandidatuur". al dus de oud-hordenloper Guy Drut, de Pa- rijse Anton Geesink. In de onzekere tijd tot 17 oktober is het opvallend dat de Parijzenaars zelf nauwe lijks geïnteresseerd lijken in het evene ment. Volgens Michel Claire, adjunc t-hoofdredacteur van de zaterdagbijlage van de sportkrant L'Equipe is de promo tie van Parijs te veel naar buiten'gericht geweest en niet genoeg op de bewoners zelf. De gang van zaken in de hoofdstad verschilt nogal met die in Albertville. waar de jonge Gaullist Michel Barnier een grote mobilisatie van de grond kreeg. „325.000 Savoyards zijn er trots op de olympische uitdaging te kunnen aanne men", is de slogan van Barnier. Hij is voorzitter van de regionale raad en geldt als de coming man in de RPR, de partij van de Franse premier Jacques Chirac. De bevolking van Albertville heeft de le den van het IOC lange tijd bestookt met briefkaarten waarop werd gevraagd om toewijzing van de Spelen. „Een succesvol le en heel sympathieke actie", zei Michel Barnier toen hij in Parijs zijn campagne presenteerde. Hij leerde de aanwezigen dat een kandidatuur „zoiets is als een sa telliet. Wil je die in een baan om de aarde brengen dan heb je daar een krachtige draagraket voor nodig". En daar konden de Parijzenaars en met name Jacques Chi rac het mee doen. Boze tongen beweren dat Barnier met dergelijke opmerkingen en zijn hardnekkig vasthouden aan de kandidatuur van Albertville een minister spost in het kabinet-Chirac heeft ver speeld. Maar dat sport en politiek alles met elkaar te maken hebben was reeds be kend. hoogste bedrag besteedt aan de veiligheid van de Games: tussen de 150 en 200 mil joen gulden. En niet zonder reden, want Birmingham staat ook bekend om de ras- senrellen. Die rellen zouden de kansen voor de stad in niet geringe mate hebben verkleind, menen ingewijden. Sommige wijken van de stad worden door kenners gezien als een tijdbom, die net zo goed voor als tijdens de Spelen kan afgaan. IOC-leden die op bezoek waren in de stad etaleerden hun angst voor die rellen, maar waren tegelijkertijd onder de indruk van de inspanningen van Birmingham om de veiligheid zoveel mogelijk te waarborgen. Juist voor die veiligheid is het olympisch dorp ontworpen als een soort eiland, tus sen autowegen en spoorwegen „inge plakt". Verder heeft Birmingham grootse plannen voor het door het IOC verplichte culturele deel van de Spelen. In de plan nen voor dit programma zullen onder meer het Royal Shakespeare Theatre in Stratford-upon-Avon (30 kilometer van Birmingham) en de City of Birmingham Symphony Orchestra een grote rol spelen. Wie het plan van de Engelsen bekijkt, zal het vrijwel zeker als het minst spectaculai re van de zes steden vinden, misschien op het mooie olympisch stadion na. Maar dat is nu juist de kracht van het organisa- tievoorstel van Birmingham. Het IOC heeft al enige decennia te maken met dure, prestigieuze plannenmakerij voor een sportevenement dat meer dan eens is uitgedraaid op een Financieel debacle. Bir mingham past met Amsterdam in het ge zelschap van steden dat zich bewust in een zeer bescheiden underdogpositie heeft gemanoeuvreerd en juist daarom nog eens zeer hoge ogen kan gaan gooien. ARJEN VAN DER SAR van Barcelona opgesteld. PARIJS - De recente golf bomaanslagen in Parijs heeft er in elk geval" voor gezorgd dat de leden van de „Association pour la Candidature aux Yeux de la XXV Olym piade-Paris 1992" weer met beide benen op de grond staan. De veiligheid van atle ten en toeschouwers is niet langer een Pa- rijse exclusiviteit. Voor de Fransen mag Birmingham dan rijmen op hooligan (vandaal). Amsterdam de hoofdstad zijn van de heroine en Barcelona worden be dreigd door Catalaanse extremisten, in Parijs vielen in september een tiental do den en bijna driehonderd gewonden als gevolg van een uit het Midden-Oosten af komstig terrorisme. Naar aanleiding hiervan constateerde Alain Danet. de voorzitter van het Franse organisatiecomité vorige maand op een IOC-bijeenkomst in Seoel „twijfel in de harten van de leden". Hij moest toegeven dat „als veiligheid het enige criterium is waarop de Olympische Spelen kunnen worden beoordeeld die alleen nog maar kunnen worden gehouden in totalitaire staten". Voor het eerst was er een zekere matiging in de promotiecampagne van Parijs, die tot dan toe zeer agressief was. Maar zo vlak voor de beslissende IOC- Bij de Spelen van 1928 deel de koningin Wilhelmina de prijzen uit. Achter haar op de foto prins Hendrik, die de of ficiële opening had verricht. •n prachtig project verwerkt: het nieu we \arlos heeft zich pal achter de kandidatuur Het beeldmerk van de Olympiade van 1928.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23