Drie zeer gevaarlijke outsiders ■I „Barcelona heeft beste papieren" Spanjaarden reke O O O O O BELGRADO, BIRMINGHAM EN BRISBANE Frivool Bescheiden HENK VONHOFF: ZATERDAG 11 OKTOBER 1996 In al het nicuwsgeweld over de kanshebbers voor de Spelen van 1992 hebben de drie kemphanen Barcelona, Parijs en natuurlijk Amsterdam voortdurend het hoog ste woord gehad. En in al dat ge kwetter dreigt het verhaal van het zo verre Brisbane, het communis tische Belgrado en het eenvoudige Birmingham verloren te gaan. Ge vaarlijke underdogs, zo menen deskundigen. En verder op deze pagina datgene wat de grootste concurrenten van Amsterdam - Barcelona en Parijs - de olym pische wereld te bieden hebben. De Australische kandidaat Brisbane heeft dank zij de Gemenebest Spelen ran 19S2 een mo*ti stadion en de nodige ervaring overgehouden. Van de drie moet Belgrado worden gezien als de kandidaat die het meest bedreven is in het organiseren van Olympische Spelen. De Joego- slaven denken een extra kans voor '92 te maken door de ervaring die ze in 1984 opdeden met de winterspe len van Sarajevo. Maar juist het feit dat het nog zo kort geleden is dat ze daar het gastheerschap in huis heb ben gehad, is het belangrijkste na deel van de Joegoslaven. Hoe dan ook, het plan van Belgrado blinkt uit door z'n degelijkheid. De kandidatuur van de stad kan officieus rekenen op de steun van de Oostblokle- den in het IOC. De stad adverteert ermee dat het al 87 procent van alle benodigde sportaccommodaties in huis heeft en dat het buitengewoon veel ervaring heeft met het organiseren van sportevenementen. Bovendien zou de afwerking van de sport en, op hel schieten na, op niet meer dan negen kilometer van het olympische Rode-Sterstadion plaatsvinden. 'Belgrado heeft, net als Amsterdam, rekening gehou den met de bouw van een olympisch dorp. Er zullen huizen worden gebouwd die na de Spelen voor de Joegoslaven be schikbaar zullen komen. Niet alleen de at leten, ook de pers, de radio en de televisie zullen bij elkaar in een zwaar bewaakt dorp worden samengebracht. In het cen trum van de stad zullen maar liefst zeven duizend appartementen worden gebouwd voor de tienduizend journalisten. De stad heeft goed begrepen waar de problemen van de andere kandidaten liggen: de cri minaliteit. De Joegoslaven hebben in hun campagne dan ook voortdurend de na druk gelegd op de weelde dat mensen ook na middernacht nog zonder gevaar op straat kunnen lopen. „Het criminaliteits cijfer is erg laag en niemand zal in Belgra do een boterham kunnen verdienen met het verslaan van terreuracties. Er heeft zich in Belgrado nog nooit een dergelijke actie voorgedaan, zeker niet tijdens een sportmanifestatie, zelfs nog geen dreige ment". zo pochen de Joegoslaven bij het IOC. Het gastland belooft dat iedere gast in 1992 zonder visum binnen zal kunnen komen en dat het organisatiecomité de kosten zal dragen van deelnemers uit minder draagkrachtige landen. Vergeleken met het wat degelijke, bijna saaie plan van Belgrado maken de voor nemens van de Australische kandidaat Brisbane een haast frivole indruk. Al was het alleen al om het frisse optreden van Sallyanne Atkinson, de burgemeester van de stad. Atkinson, voormalig journaliste cri schrijfster van twee boeken over haar stad, wordt door de IOC-voorzitter gezien als de beste promotiekracht van alle der tien steden die dingen naar de zomer- dan wel winterspelen. Brisbane kan bogen op vrijwel dezelfde eigenschap als Belgrado als het om de sportaccommodaties gaat. Vrijwel alle sportcomplexen liggen er al. een prettige erfenis van de Gemenebest Spelen van 1982. „Veiligheid en vrede, er varen sportorganisatoren. idyllisch weer en de beste faciliteiten voor atleten en pers", biedt de stad verder nog in de plan nen. Nadeel van Brisbane zou zijn dat ook die stad, net als Seoel (Spelen 1988) voor de meeste deelnemers in een uithoek van de wereld ligt. Daar heeft burgemees ter Sallyanne Atkinson van Brisbane wat aan gedaan. In april kondigde zij in Seoel (op een conferentie van wcrcldsportbon- den) aan dat de stad bereid is voor een deel te participeren in de vliegkosten van de atleten en hun begeleiders, van de paarden en het van het overbrengen van attributen als kano's, roeiboten en zeil schepen. Hiermee heeft de Australische stad de kansen aanzienlijk vergroot, is de algemene indruk, ook in Amsterdam. Voeg daar nog bij de grote politieke stabi liteit van het land, de gezonde economie en het feit dat alle sporten zich op niet meer dan kilometer afstand van het olym pisch dorp afspelen en het mag duidelijk zijn dat ook Brisbane in de race om het gastheerschap van de Spelen niet mag worden uitgevlakt. Het Engelse Birmingham claimt het voor dcel van de korte afstanden tussen wonen en sporten voor de atleten. De stad heeft plannen voor de bouw van een fors uitge voerd en zeer futuristisch stadion, waarin 75.000 toeschouwers een plaats moeten kunnen vinden. Na de Spelen van '92 zal het stadion geheel overkapt worden om dienst te kunnen gaan doen als de groot ste expositiehal van Europa. Ook Bir mingham heeft mooie plannetjes voor de huisvesting van atleten en officials. Niet minder dan 2500 prachtige bungalows zullen worden neergezet in de buurt van het stadion, elk met drie slaapkamers voor in totaal zes personen. Birmingham is de kandidaat die met Amsterdam het Birmingham heeft in een overigens vrij sober olympisch stadion. Met rasse schreden nadert de zeven tiende oktober; de dag waarop het Internationaal Olympisch Comité de beslissing neemt welke stad de zo merspelen van 1992 krijgt toegewe zen. De eindstrijd lijkt te gaan tus sen Barcelona, Amsterdam en Pa rijs. Hoe liggen de kansen volgens oud-staatssecretaris Van der Reij- den, die tot de beslissende datum lid is van de Raad van Beheer van de Stichting Olympische Spelen Am sterdam? Of volgens de heer Von- hoff, voorzitter van die stichting? Volgens Vonhoff heeft het IOC er baat bij de Spelen in een politiek stabiel land te la ten plaatsvinden. Volgens hem hebben de mensen namelijk genoeg van al die boy cot-acties. In 1976 bleven de Afrikanen om politieke redenen weg. de westerse landen in 1980. de Oostblokstaten in 1984 en straks in Seoel staat er misschien weer iets dergelijks op het programma. Neder land zou eventueel een einde van die ..modegril" kunnen zijn. „Ik denk dat de Olympische Spelen bepaald bedreigd wor den door de politiek, maar ook door de zeer vergaande commercie. En verder worden ze bedreigd door een zekere mate van nationaal prestige van het organise rend land. Ik denk dat die drie elementen in Nederland niet helemaal afwezig zijn - want we zijn niet zoveel braver dan de rest van de wereld -, maar in niet onbe langrijke mate minder aanwezig zullen zijn", zegt Vonhoff. „Olympische Spelen doen wij niet zonder sponsoring, maar sponsoring is hier een zeer gecontroleerd proces. Wij gaan een voetbalwedstrijd niet een uur later op de televisie uitzenden omdat de sponsor dat wil. Ten aanzien van het nationaal prestige: wij gaan geen Boroboedoers voor de Spelen bouwen die we later niet meer gebruiken. Als wij de Olympische Spelen organiseren zullen wij dat doen in vooral verbeterde accommo daties. Weinig nieuwbouw dus. En als wij een olympisch stadion bouwen dan zal het een stadion zijn dat wij daarna gebrui ken. Het politieke aspect is duidelijk. Ik denk niet dat er ook maar iemand is die de Spelen wil boycotten als zij in Amster dam worden gehouden. Daarvoor is de rol van Nederland in de wereldpolitiek te bescheiden". Vo'nhoff denkt dat er weinig of geen ver schil tussen de kandidaten is als het gaat om de kwaliteit van de accommodaties. „Of er nou gebouwd wordt in Birming ham. Brisbane. Parijs. Belgrado, Barcelo na of Amsterdam, je kunt ervan verze kerd zijn dat het een buitengewoon mo dern stadion is dat aan alle kwalificaties voldoet. Daar zit geen verschil in. Het verschil zit in een paar andere dingen. Verschillen zitten in de kwaliteit van de radio- en televisievcrbindingen. Het is heel duidelijk dat Nederland wat dat be treft technisch een uitermate unieke en vooraanstaande plaats inneemt. De kwali teit zit in de stabiliteit van het land. En Nederland is zo stabiel als 't maar kan. volgens sommige mensen zelfs bij het saaie af. De kwaliteit zit in de verdere in frastructuur, de wegen en spoorverbindin gen. Die zijn nu al uitzonderlijk goed. Schiphol, op weinige kilometers van waar het zich allemaal afspeelt, is bij herhaling uitgeroepen tot de beste en efficiëntste luchthaven van de wereld. De snelheid van de verbindingen, de compactheid, die hebben wij". „Een volgend element is: hoe worden de mensen opgevangen? Nederlanders spre ken minder goed Engels dan ze denken, maar veel beter dan in het algemeen in andere landen. Kijk naar Joegoslavië en Spanje. Dat zijn factoren die óók gewogen worden. Kijk naar de toegankelijkheid van ons land, voor mens en voor dier. Er zijn een paar kandidaatlanden waar niet alle mensen het gevoel hebben dat ze er welkom zijn. Neem nou Frankrijk. Het. mag dan tijdelijk zijn, maar het is wel zo dat Frankrijk een visumplicht voor een niet onbelangrijk deel van de wereld heeft ingesteld. Dat visum kan iedereen wel krijgen, maar het geeft toch te denken". „Zouden de Spelen in Brisbane worden gehouden dan denk ik aan de dieren. Au stralië heeft zulke sterke restricties vanwe ge allerlei explosies van plagen in dat land. dal de paarden bijvoorbeeld al maanden van tevoren moeten worden aangevoerd en in quarantaine moeten". En Barcelona? „Het is duidelijk dat Bar celona een zeer grote kanshebber is. Ik denk dat er twee mogelijkheden zijn. Of Barcelona krijgt in de eerste stemronde direct een enorme rij stemmen en dan is 't klaar. Als Barcelona die niet krijgt dan denk ik dat er in de onderlinge afvalrace één stad overblijft die in de eindronde te gen Barcelona komt. De kansen voor die stad zijn aanmerkelijk en de kans dat die stad Amsterdam is, schat ik zeer hoog in". De wens is altijd de vader van de gedach te. Hoe groot is volgens Vonhoff, nuchter bekeken, de kans dat Amsterdam de Olympische Spelen krijgt toegewezen? „Nou. je kunt dat moeilijk aangeven. Als Amsterdam de eerste twee stemronden overleeft en Barcelona geen meerderheid heeft dan denk ik dat Amsterdam een hele grote kans heeft als winnaar uit de bus te komen. Maar het kan allemaal an ders lopen. Als het niet zo loopt dan zie ik Barcelona als de kandidaat met de sterk ste papieren. Maar als Barcelona die ster ke papieren niet weet te verzilveren in de eerste of tweede stemronde, dan hebben die papieren ineens hun waarde verloren. Dat is de situatie". Oud-staatssecretaris Van der Reijden heeft de laatste maanden enorm gelobbied voor Amsterdam. „Waar ik ook kwam, sprak ik over de kansen van Amsterdam". Maar van niemand heeft Van der Reijden zekerheid gekregen over het stemgedrag. Slechts een enkeling heeft zich uitgespro ken, de rest hield zich op de vlakte. „Er zijn natuurlijk afspraken gemaakt. Ze worden even snel ontkend als ze gemaakt zijn, maar het is duidelijk dat er in latijn- se kring heel sterk gelobbied is voor Bar celona. Nog kortgeleden had ik contact met de Catalanen en die knijpen hem be hoorlijk. Zij weten ook niets zeker. Zij moeten steeds denken aan het Japanse Nagoya. Dat was voor 1988 de grote favo riet. Seoel kreeg de Spelen". Volgens Van der Reijden is iets anders wel volstrekt duidelijk. „Zelfs de voor standers van Barcelona zijn tot de slot som gekomen, dat Amsterdam de Olym pische Spelen in technisch opzicht het beste kan organiseren. Maar met name de Zuidamerikanen kiezen desondanks voor Barcelona omdat de Spelen daar nooit eerder zijn gehouden en Spanje eindelijk een democratisch bestuurd land is". De- oud-staatssecretaris heeft ondervon den dat Parijs zich de laatste tijd enorm uitslooft. „Parijs heeft tot nu toe gepro beerd alles net even duurder te doen. Pa rijs slooft zich enorm uit maar toch ligt de Lichtstad niet voor". Tot die conclusie kwam hij na gesprekken met IOC-leden uit Scandinavië, de Zuida- merikaanse landen, Groot-Brittannie, Frankrijk. Spanje. Duitsland, het Oost blok, Japan. Korea, China, de Filipijnen, Indonesië en verschillende Afrikaanse landen. „Amsterdam is een goede kandi daat voor het Oostblok. Maar Belgrado zit ook in de race. Er bestaat bovendien nog zoiets als de eeuwenoude band tussen Moskou en Parijs die wij niet even kun nen wegpoetsen. We kunnen niet zeggen: het Oostblok hebben we. Barcelona kan het evengoed verliezen als winnen. We hebben in Mexico daarom een tactiek ge volgd om na het afvallen van Barcelona de stemmen van de Zuidamerikanen voor Amsterdam te winnen". Overigens vraagt Van der Reijden zich af of er niet een speciale staatssecretaris of minister moet worden aangesteld indien Amsterdam de Spelen krijgt toegewezen. „In Nederland schrikt men daar altijd voor terug. Maar Korea heeft het wel ge daan. En ook de Spanjaarden hebben be sloten er een te benoemen als zij de toe wijzing krijgen. Want zes jaar lang zal er heel goed gecoördineerd moeten worden. Ik vraag mij af of een man die allerlei an dere zaken in zijn portefeuille heeft, die Olympische Spelen er achteloos bij kan doen. Ik geloof daar niks van". BARCELONA - De tweeduizend jaar oude Middellandse-Zeestad Barcelona is een van de allergrootste favorieten voor de Spelen van 1992. Naast tal van zwaarwegende politie ke en historische motieven, kan vooral ook het laaiend enthousiasme van het hele Spaanse volk een beslissende rol spelen bij de geheime stemming op 17 oktober in Lau sanne. Zelden zijn de Spanjaarden zo eensgezind geweest over het ondersteunen van een project. „Als koning van Spanje wil ik mijn meest vastbesloten steun betuigen met de kandida tuur van Barcelona voor de Spelen van 1992", zo schrijft de Spaanse vorst Juan Carlos in een plechtig voorwoord van het „bidbook" waarin de hoofdstad van Catalonië haar project aan het IOC heeft gepresenteerd. Als erevoorzitter van het Spaanse Olympische Comité en als oud-deelnemer aan de zeilwedstrijden bij de Olympische Spelen van München heeft de Spaanse koning vol overgave zijn persoonlijke prestige in de strijd De solidariteitsbetuiging van de Spaanse vorst is slechts het koninkljke symbool van de enorme eensgezindheid waarmee door heel Spanje de olympische aspiraties van de stad Barcelona worden beleefd. Meer dan zeventigduizend jongeren uit alle uithoeken van het land hebben zich tot nu toe al spontaan aangemeld om als vrijwilliger mee te helpen aan het slagen van het festijn. Alle politieke partijen hebben in een officiële verklaring van de Cortes (het parle ment) de kandidaatstelling van de stad ondersteund. En zelfs de sportwereld van Madrid heeft openlijk haar solidariteit betuigd met de Catalaanse stad Barcelona die normaal gesproken als haar aartsrivaal wordt beschouwd. En zowaar: de gevreesde Baskische af scheidingsbeweging ETA-Militar heeft laten doorschemeren dat het olympische festijn niet door haar terroristische aanslagen zal worden verstoord. Het laaiend enthousiasme van de Spaanse kandidaat wordt niet alleen verklaard door het altijd temperamentvolle latijnse bloed. Het grote optimisme op de goede afloop van de stemming in Lausanne is gebaseerd op een hele serie zwaarwegende politieke en his torische motieven. Spanje is het enige land in Europa dat de Spelen sinds de herinvoering in de vorige eeuw nog nooit heeft georganiseerd, ook al heeft Barcelona zich al driemaal als kandidaat ge presenteerd. In 1924 gingen de Spelen naar Parijs, vooral door de grote invloed van baron Pierre de Coubertin. De Spelen van 1936 werden in 1931 toegewezen aan Berlijn, vanwege de grote politieke onrust in Spanje waar in 1933 een wrede burgeroorlog uit brak. Ruim dertig jaar later viste de hoofdstad van Catalonië opnieuw achter het net. de organisatie van de Spelen van 1972 werd aan het Westduitsc München toegekend. „We zijn er nu heilig van overtuigd dat dit emotionele argument een grote rol zal spelen bij de stemming door de leden van het IOC", zo verzekert vol zelfvertrouwen Pasqual Ma- ragall, de 45-jarige socialistische burgemeester van de schitterende stad aan de Middel landse Zee. „In de olympische statuten is opgenomen dat de Spelen en de olympische geest periodiek over de hele wereld worden verspreid", aldus Maragall ter onderstreping van het historisch argument dat momenteel een van de sterkste troefkaarten van Barce lona lijkt. Ook andere argumenten hebben een duidelijk historische en politieke tint. In 1992 is hel precies vijj" eeuwen geleden dat het nieuwe werelddeel Amerika door een Spaanse viool onder leiding van Christoffel Columbus werd ontdekt. Vooral voor het Spaanstalige deel van de negenentachtig stemgerechtigde leden van het IOC is wellicht ook dit historisch feit van een dusdanig gewicht dat de balans ten gunste van Barcelona kan doorslaan. Over de rol van de huidige IOC-voorzitter - de Catalaan José Antonio Samaranch - kan alleen maar worden gespeculeerd. Dc hoogste IOC-baas heeft in de Spaanse pers altijd zijn pure neutraliteit onderstreept. Maar dat sluit niet uit dat hij zijn mede-IOC-le- den op gunstige wijze zal hebben voorgelicht over de andere voordelen die zijn geboorte stad Barcelona te bieden heeft. Barcelona, een stad die veel toeristen trekt, heeft in en rond de stad voldoende accom modaties om 150.000 mensen te herbergen. De streek heeft een goed klimaat. Barcelona voert als positief argument voorts aan dat maar liefst 88 procent van de noodzakelijke sportaccommodatie al is gebouwd. Het enige grote project dat nog ontbreekt is het aan veertienduizend personen onderdak biedende dorp. De recente organisatie van de we reldkampioenschappen voetbal en wielrennen en niet in de laatste plaats het bijna weke] lijks in goede banen leiden van de 120.000 bezoekers aan het voetbalstadion van FC Barcelona hebben de plaatselijke autoriteiten de ervaring verschaft die onmisbaar is voor de organisatie van een evenement als het olympisch festijn. PAUL VAN DER VOORT

Leidse Courant | 1986 | | pagina 22