„Maar eerst moet ik me bewijzen E „Telstar blijft de favoriet" Saturnus moet mentaal verbeteren CeidAcSouAont IRDY OOSTERLEE DROOMT VAN VOLWAARDIGE PROFCARRIÈRE: JÊA „SVV is verdedigend kwetsbaar" PORT ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 PAGINA 15 ILPHEN AAN DEN IIJN „Jongen, een ba- isplaats bii Feyenoord, at zou toch schitterend ijn!" Ardy Oosterlee, vo- ig jaar nog kampioen iet (toen) tweedeklasser iRC en dit seizoen semi- rof bij SVV, droomt van en carrière als volwaar- ig profvoetballer. Zijn erste gedachten gaan aarbij uit maar Feye- oord, want „ik ben heie naal gek van die club. Al jelen ze de laatste jaren rat minder..." Maar eerst ril de 19-jarige Alphe- aar bij eerste divisionist VV zijn waarde bewij- en. Vanmiddag treedt hij iet die ploeg aan in Kat- rijk voor de bekerwed- trijd tegen Quick Boys. i) het Schiedamse publiek an „Ard" al niet meer kapot, lant al bevindt SVV zich in t onderste regionen van de inglijst, de tweelingbroer an Riny. die dit seizoen drie eer tot scoren kwam, heeft Ijn visitekaartje met overtui- ing afgegeven. „Ja", zegt osterlee, „het gaat goed. Bo en verwachting eigenlijk, 'ant voor mijn overstap zei dereen dat het er bij de rofs een stuk harder aan toe du gaan en dat ik niet hoefde rekenen op een goede op- ang". „Maar daar heb ik juist lelemaal niets van gemerkt. iterker nog, als ik nu naar ARC ga kijken, vind ik dat daar nogal eens stevig wordt ;espeeld. De enigen die mis- »n harder voor mij zijn, mijn medespelers. Op de Iriiningen, want die zijn een stk feller; meer op de wed strijd gericht". „Bovendien", verklaart hij zijn soepele overstap nader, „was ik al in aanraking geweest met het profvoetbal toen ik in het UEFA-team speelde. Ik kon daar als enige amateur tussen al die profs mooi wennen aan hun spel". „En wat die opvang betreft: dat is vanaf het begin van een leien dakje gegaan. De sfeer is goed, na de training blijven we altijd nog even hangen om wat te drinken. Alleen is het jammer dat er zoveel gebles seerden zijn. Vanaf de eerste wedstrijd missen we vijf man uit de basis. Als die weer fit zijn", beurt Oosterlee zichzelf op. „zal het wel weer beter gaan". Vaste bewaker Vindt Oosterlee dat de op vang niets te wensen overlaat en dat de profs niet harder spelen, in ander opzicht con stateert hij wel verschillen tussen profs en amateurs: „Bij de profs gaat het allemaal wat sneller, je moet de bal ook meer het werk laten doen. Wat mezelf betreft is het een voordeel dat ze me nog niet kennen. Een vaste bewaker, vorig seizoen bij ARC vaste prik, heb ik nog niet gehad. En dat is ook wel eens prettig. Aan de andere kant, ik laat me echt niet gek maken door. zo'n jongen. Ik schop ook nooit terug, maar denk dan: ach, dat is zijn z'n opdracht. Het enige antwoord is dan dat je toch scoort of een beslissen de voorzet geeft". Het feit dat Oosterlee zonder één proeftraining of wedstrijd werd gecontracteerd! door SVV, wil niet zeggen dat men in Schiedam over ééfl nacht ijs is gegaan. Oosterlee: „Ze hebben me vorig seizoen ne gen wedstrijden gevolgd bij ik weet het nog gc werd er opgebeld, een week later was alles rond". SVV bood Oosterlee een één-jarig contract als semi-prof. „Nee, ik zou nooit kunnen rondko men van wat ik daar verdien. Zie het maar als een hele goe de zakcent. Maar", voegt hij meteen toe, „die verdiensten komen later wel. Eerst wil ik me bewijzen. Het uitgangs punt, een basisplaats, heb ik al bereikt. Dat moet ik uit bouwen door elke wedstrijd hard te werken en te laten zien wat ik kan". „En Ard doet het heel goed hoor", mengt tweelingbroer Riny zich in het gesprek. „In het begin gaf hij de bal nog vaak te snel af, miste hij nog wat zelfvertrouwen. Maar je kunt goed merken dat hij zich de laatste tijd zekerder voelt; hij speelt steeds vrijer. Het is net of hij er al twee jaar voet balt. Ik wou", klinkt het enigszins teleurgesteld, maar zeker niet jaloers, „dat ze dat van mij ook konden zeggen". Riny Oosterlee zou immers volgens plan ook naar SVV zijn gegaan, als een onvol doende herstelde kuitbeen breuk geen roet in het eten had gegooid. „Een speler met ao'n blessure contracteren, vonden ze een te groot risico. En nu zit ik bij ARC weer met een gescheurde kruis band, dus voorlopig moet Ard het nog zonder me stellen". Dartpijltjes „Dat mis ik wel", herneemt Ard het woord, „dat samen spel met Niek en Riny. Bij ARC kenden we elkaar na tuurlijk van haver tot gort en ^onden we ons stempel druk ken op het spel. Niek heeft trouwens een groot aandeel gehad in mijn ontwikkeling Ardy Oosterlee op archieffoto en dus nog in ARC-shirt: „Een basisplaats als voetballer. Als trainings maat heeft hii me de nodige agressiviteit bijgebracht. Ik was nogal makkelijk, de sfeer was toen sowieso een beetje gezapig bij ARC, maar hij had bij UVS in de hoofdklasse ge speeld en wist wat er nodig was om hogerop te komen. En dat is mijn doel: steeds hoge rop". Ook zijn toenmalige trainer Jan Kroese wenst Oosterlee in zijn succes te be trekken: „Het vertrouwen dat meneer Kroese in me heeft gesteld, is belangrijk geweest. Hoewel ik toen een klein, licht ventje was, heeft hij me vanuit de B-jeugd direct naar het eerste elftal gehaald. En zo'n gok kan helemaal ver keerd uitpakken". Zowel bij ARC als SVV heeft Oosterlee echter bewezen „mee te kunnen". „Bij ARC had ik een leidende rol en kon ik creativiteit inbrengen, bij SVV is mijn taak als rech terspits het veld zo breed mo gelijk te maken en de achter lijn op te zoeken. Tot nog toe is dat aardig gelukt". Vandaar dat hij denkt hogerop te kun nen. Een termijn heeft hij daar niet voor gesteld: „Ik merk vanzelf wel hoe ik me ontwikkel". Maar dat hii uit eindelijk bij een topclub te recht wil, weet Oosterlee ze ker. Zoals geaegd denkt de Feyenoord-fan daarbij het eerst aan zijn favoriete club, al bewaart hij daar ook min- der prettige herinneringen aan: „Feyenoord is één van de clubs geweest die serieuze be langstelling heeft getoond. Ze beloofden me zelfs een con tract, maar toen m'n vader daarvoor in Rotterdam was, kreeg hij te horen: uw zoon mag trots zijn dat hij het Fey- enoord-shirt mag dragen". Ook om een geheel andere re den heeft Feyenoord „een beetje afgedaan": „Een paar jaar geleden ben ik met Riny gaan kijken naar Feyenoord tegen Tottenham Hotspur. Wat we daar in vak S hebben meegemaakt was echt onvoor stelbaar: Engelse supporters die met dartpijltjes gooiden, messen... Dat er geen doden zijn gevallen begrijpen we nu nog niet. Dat is inderdaad een heel triest aspect van het be taalde voetbal". Vandaag in Katwijk zullen dergelijke taferelen zeker uit blijven. Oosterlee verwacht wel „een moeilijke wedstrijd". „Quick Boys speelt altijd goed tegen profclubs. In de compe titie draaien ze nu wat min der, maar dat zegt me niet zo veel. We zullen ze dan ook ze ker niet onderschatten", be sluit de semi-prof en Athe neum-scholier, die dit jaar eindexamen doet. „Zo'n diplo ma kan nooit kwaad. Tenslot te weet je nooit wat er nog eens gebeurt". PIETER EVELEIN NOORDWIJK TRAINER JOHN EELMAN: LEIDEN In tegenstel ling tot wat zou kunnen worden verondersteld, is Noordwijk trainer John Eelman eigenlijk hele maal niet gelukkig met het feit dat de opponent van vandaag, Telstar, de voorlaatste positie be kleedt op de ranglijst van de eerste divisie. „Noordwijk is daardoor een beetje de favoriet geworden, en dat is natuurlijk niet de be doeling in een duel met een betaalde club". Die situatie strookt naar het oordeel van Eelman ook niet met de wer kelijkheid: „Telstar hoort he lemaal niet op die plaats. De ploeg heeft wel degelijk een paar hele goede voetballers. Alleen heeft Telstar lang met blessures en schorsingen ge worsteld, daardoor is het elf tal achterop geraakt. Dat zag je ook de laatste twee wed strijden. Toen was de ploeg wel redelijk compleet en wer den er drie winstpunten be haald. Het team lijkt wat dat betreft de slechte periode ach ter de rug te hebben". Een constatering die niet wegneemt dat ook Eelman kansen ziet voor zijn ploeg. „Als Noordwijk en Telstar tien keer tegen elkaar spelen, wint Noordwijk misschien drie wedstrijden. Voorwaarde voor winst is dan wel dat bij ons alles lukt. Dat er achterin geen fouten worden gemaakt en dat we aan de andere kant de kansjes die we kriigen ook benutten. Want dat heeft de praktijk inmiddels wel uitge wezen. Zelf kansen laten lig gen is in dit soort partijen vragen om problemen. Omdat de tegenstander bijna altijd wel gewoon scoort". Noordwijk zal ook in het duel met Telstar geblesseerden Timo Gerlof, Toon Houteka mer en Kees Nulkes missen. Iets waar Eelman niet al te lang bij wil stilstaan. „Blessu res horen nu eenmaal bij het voetbal. Daar kan je dan wel over zeuren, maar dat is zin loos. Noordwijk speelt tegen Telstar in de sterkst mogelijke opstelling". En in die opstel ling gaat Noordwijk proberen weer eens een rondje in de betaalde bekercompetitie te overleven. In eerdere seizoe nen'slaagden de Noord wijkers diverse malen in die opzet via overwinningen op Vlaardin- gen, Haarlem en Veendam. Eelman, besluitend: „Natuur lijk hebben we wel eens een rondje overleefd. Maar dat neemt niet weg dat zijn echt vaker in de eerste ronde zijn uitgeschakeld. Telstar blijft dus voor mij gewoon de favo riet". HANS VAN DER ZEE (QUICK BOYS): LEIDEN Hans van der Zee heeft SVV, de tegen stander van Quick Boys in de eerste ronde van de betaalde bekercompetitie, zelf twee keer zien spe len. „Oriëntatie hoort bij het vak. Daarbij: je ziet altijd wel iets". Wat de eerstejaars trainer bij Quick Boys onder meer bij de Schiedamse oppo nent opviel, was de ver dedigende kwetsbaar heid. „SVV is aanvallend goed, speelt niet voor niets met drie spitsen. Maar achterin is de ploeg minder sterk. Daar liggen voor ons dus kansen. Het kan in ieder geval een leuke wedstrijd worden. Per slot van rekening is Quick Boys ook een ploeg die liever aanvalt dan verdedigt". Hoewel het bekerduel voor SVV van cruciaal belang is („Ze zijn kansloos voor de ti tel, daarbij is de ploeg slecht aan de tweede periode begon nen"), gelooft Van der Zee in de Katwijkse mogelijkheden. „De kansen liggen fifty-fifty", stelt de oefenmeester. Om die prognose vervolgens verder uit te werken. „SVV is zeker geen slechte ploeg. Maar wel erg wisselvallig. De ene week houden ze Heerenveen van de periodetitel af, de week erop gaan ze de boot in tegen een zwakke tegenstander. In die leid ligt voor Quick gewoon een feit dat de krachtsverschillen tussen to- pamateurvoetbal en betaald voetbal in de eerste divisie de laatste jaren stukken kleiner zijn geworden. Behalve Ardy Oosterlee kan ik nog zo maar vijf, zes spelers opnoemen die vorig seizoen nog bij de ama teurs speelden en nu, in hun eerste jaar, al direct een basis plaats hebben bij een betaalde club. Nou, Quick Boys heeft ook diverse topamateurs in de ploeg, moeten wij dan bang zijn voor SVV?" Neen dus, al is Van der Zee wel voldoende realist om de opponent zeker niet te onder schatten. „SVV heeft een paar zeer ervaren spelers, er wordt meer getraind, de handelings snelheid van de gemiddelde speler ligt hoger dan die van de gemiddelde amateur. Zeg maar, het verschil tussen twee en drie keer raken. Maar nog maals, dat is voor mij absoluut geen reden om de underdog te spelen. Quick Boys is, mits ge concentreerd en gemotiveerd, een amateurtopper die, zeker op eigen veld, niet kansloos is tegen SVV". KAINER-COACH ROY VAN GURP: •>5 JCIDEN „En nu even ip karakter, op inzet", loy van Gurp stimuleert ijn zwetende ploeg bij een van de laatste trai- nngen vóór de zaalhand- «lcompetitie van start [aat. Met zijn herenteam loopt hij dit jaar uit de derde divisie te promove- ■en. Drie damesploegen spelen morgen ook hun eerst zaalwedstrijd: HVS, )ASE en Saturnus. Frank Bonte staat bij de dames van OASE voor dezelfde ttpgave als Van Gurp bij mannen van Saturnus. De paralellen liggen voor het oprapen. Beide teams degra deerden twee jaar terug uit de tweede divisie en slaagden er In het daaropvolgende seizoen niet in het verloren gegane terrein goed te maken. Beide teams opereren vanuit een hechte verdediging. De trai ners zien hun teams als titel kandidaat, maar dat vertrou wen is meer gebaseerd op de verwachte zwakte van de te enstanders dan op eigen kracht. Ze durven ook geen ttkerheid te geven. Frank Bonte: „Daarvoor heb ik te veel meegemaakt", Roy van Gurp: „Saturnus is te grillig". Handbal Roy van Gurp is nu voor het tweede jaar trainer-coach bij Saturnus. Eigenlijk hoef je hem maar eén vraag te stel len: „Handbal?". In de daarop volgende monoloog figureren regelmatig Joegoeslavische, West- en Oost-Duitse ploegen terwijl ook namen van inter nationals een prominente plaats innemen. Hij volgt het op de voet. Aan de hand van het voorbeeld van de toppers is hij vanaf juni bezig bij de Saturnus-heren een 3-2-1 de fensie in te slijpen. Deze ver dediging, die zich kenmerkt door het dichthouden van het centrum van de defensie en het op afstand houden van de opbouwspelers van de tegen stander is tot nu toe zeer suc cesvol. De Leidse ploeg incas seerde op het veld en in de oefencampagne gemiddeld minder dan tien tegentreffers. Wat Van Gurp zorgen baart is de grilligheid van zijn team aan de ander kant van het veld. „Soms is Saturnus net het Hollandse weer", zegt de van oorsprong Indische trai ner „Het ene moment spelen ze een schitterende partij te- gert een compleet Hermes 1, het volgende laten ze een enorme hoeveelheid kansen liggen, en dan praat ik echt niet over kleine kansjes". Dat afronden is volgens hem een probleem dat voort komt uit dom spel („Als je van de hon derd ballen er 99 hoog schiet en een keeper pakt er 76 dan moet je toch gaan denken") en een gebrek aan tweede-lijn schutters. Om disciplinaire re denenen liet hij specialisten als Anton Klok, Jan Wolter IJssel de Schepper en de sinds een maand weer handballen de Peter Waalwijk buiten het selctieteam. Hun vervangers zorgen er weliswaar voor dat Saturnus meer als team ope reert, maar ze komen schot- kracht tekort. Saturnus zal het volgens zijn coach op weg naar het kampi oenschap vooral mentaal moeilijk krijgen. „Na een wedstrijd hoor ik ze altijd zeu ren dat de tegenstanders zo hard waren. Ze kunnen dan precies zeggen hoeveel klap pen ze hebben gehad. Dat is een instelling van niks. Als we dat kunnen verbeteren worden we kampioen. Watjes kan ik niet gebruiken. Tech- nis<(h en tactisch steken we er bovenuit, maar handbal wordt voor 80 procent met het kop- Eie gespeeld, Jiet zit hem in et hoofd". Groter Bij de dames is het gat tussen het naar de top doorgestoten Foreholte en de andere regio nale teams groter geworden. Foreholte gaat pas in decem ber competitiewedstrijden spelen. HVS draait mee in de tweede divisie, OASE in de derde terwijl Olympia en HVV na een jaar van net lan delijke toneel verdwenen. De dames van Saturnus namen een open gevallen plaats in. Roy van Gurp mikt voor hen Roy van Gurp: „Het zit hem allemaal in het hoofd". dit iaar op handhaven, maar dat lijkt hem een zware opga ve. De nieuw overgekomen junioren moeten eerst erva ring opdoen. Daarbij vertrok Monique Gijsman, die in kor te tijd een waardevolle scha kel was geworden, naar Fore holte. Van Gurp, naast heren- ook damestrainer, hoopt het te redden met snelle uitval len. „In een dameswedstriid worden gemiddeld maar acht a negen doelpunten per team gemaakt. Ik hoop dat er van uit onze offensieve verdedi ging zeker vijf maal per wed strijd uit een break-out ge scoord wordt", aldus Van Gurp die in de competitie oud Saturnus-coach Frank Bonte zal tegenkomen. Bonte is dit jaar de nieuwe man is bij OASE. Hij betreurt het in eenzelfde competitie te' spelen omdat het hem nog al tijd pijn doet Saturnus te zien verliezen. Zijn loyaliteit ligt uiteraard bij zijn nieuwe club. Met OASE hoopt hij volgend seizoen weer een stapje hoger te kunnen handballen. Twee sterke keepers, Monique van der Meer en Ans de Haas, plüs een solide 4-2 verdedi ging moeten aan de basis van het succes staan. Daarnaast is een van zijn sterkste troeven de homogeniteit van de for matie. In het verleden werd een te grote wissel getrokken op de schotkracht van enkele speelsters. Nu werden in de laatste veldwedstrijd de acht doelpunten door zevqn ver schillende speelsters gèmaakt. AD VAN FESSEM Goud 'r werd zaterdag heel wat af- tspeld, daar hij de Lisser At- etiekvereniging De Spartaan. Zo was er een heuse konink lijke onderscheiding voor se cretaris Henk Paardekooper. Maar ook Jan van Heek en ingenieur A ad Paardekooper (geen familie) werden niet vergeten. KNAU-voorzitter Wim de Beet waardeerde bei den daarmee voor al het voor de Lisseseatletiek verrichte verk. Onder die werkzaam heden van „ir. A.viel na tuurlijk ook de realisering van het „Zilveren Boek van De Spartaan", waarin een kleine honderd bijdragen van leden, oud-leden en anderen lijn gebundeld. Goud (2) Ben zilveren boek voor een zilveren jubileum, dat bete kent dat de Hutspo(r)t-mede- werker in edele metalen op onderzoek werd uitgestuurd. En wat bleek daaruit? Het zil veren boek is niet alleen voor Spartanen goud waard. Want zo kon in zijn juryrapport worden gelezen: „Dit Zilveren Boek van de Spartaan geeft een heel goed beeld van een atletiekvereniging in al haar geledingen, met haar diepte en hoogtepunten en al haar zo gevarieerde facetten van sportbeoefening. De inbreng van zo vele belanghebbenden en belangstellenden bij en in De Spartaan maakt het boek niet alleen tot een historisch overzicht, maar ook tot een goed leesbaar verenigings- boek". Het vooral door Wil van der Krogt, Donald Zirik- zee, Tessy Lenting, Anneke Gort, Wim van der Krogt, Jan van Heek, Nico Ware- merdam, Hans van Tol en „Ir.A.zo fraai geworden boek doorbladerend, kunnen Wij van Hutspo(r)t onze gou den medewerker, die ook zil ver graag omsmelt, slechts ge lijk geven. Het zal de gewaarderde lezer, de lieve lezeres niet ontgaan zijn dat het niet goed gaat met ASC. De dit seizoen in de „Haagse" vierde klasse zon dag van de KNVB opererende „Good-Old" bekleedt in dat zelfde 4B de positie van hek- kesluiter. Maar een reden om bij de pakken neer te gaan zitten, is dat daar in Oegst- geest absoluut niet. De bij deze rubriek gaande foto maakt wat dat betreft veel duidelijk. Op die fotografische bijdrage kan immers worden geconstateerd dat op het ASC- terrein met man en macht is gewerkt om ASC weer „bo ven Jan"(en binnen afzienba re tijd weer „boven Crom- vliet j te krijgen. We bedoe len maar: met een trainings veld dat weer „als nieuw" is. kan het toch niet meer fout? Missen Motorcrosser Wil van der Laan beweegt zich in wed strijdverband al weer enige tijd op een „trike" door het motorleven. Wij van Hut- spo(r)t hebben daar geen pro blemen mee. Het is ook niet aan ons om uit te maken op welke wijze Van der Laan zich voorbeweegt. Maar toch. We missen dat vertrouwde zijspan onder Van der Laan beslist wel...

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15