„Woubrugge is toch veel mooier dan Jacobswoude" Belastingen Rijnsaterwoude in 1987 niet verder omlaag Nieuw gebouw woningbouwvereniging Actie brengt acht mille op LEIDEN OMGEVING Ciidae Sou/tont ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 PAGINA RIJNSATERWOUDE De belastingen in Rijnsa terwoude gaan nadat dat de voorgaande jaren wel gebeurde in 1987 niet verder omlaag. „Al staat Rijnsaterwoude er niet zo florissant bij als vorig jaar, de financiële positie van de gemeente blijft uitermate gunstig", aldus B en W in de nota van aanbieding die bij de ontwerp-begroting voor 1987. Slechts één tarief gaat omhoog; het trouwen op vrijdagmiddag. Evenals in de buurgemeente Lei- muiden gaat dit met in gang van volgend jaar fors omhoog. Het voltrekken van een huwelijk op. vrij dag wordt even duur als op zaterdag en gaat van 74,10 naar 445,80. Een en ander is het gevolg van de invoering van atv op vrij dagmiddag. Het inschakelen van de ambtenaren voor een trouwerij op dat tijdstip brengt overwerk met zich mee. Daar bij komt dat het trouwen op vrijdagmiddag in Rijnsater woude flink toeneemt, nu veel andere gemeenten besloten hebben dat af te schaffen. Het gunstige financiële plaatje is volgens B en W te danken aan het voorzichtige en solide financieel beleid dat de laatste jaren is gevoerd, waardoor niet te overziene risico's wer den vermeden. Voor een ver dere belastingverlaging voelen B en W echter niet. „Wij zijn van mening dat ook bij belas tingverlaging een zeer voor zichtig beleid gevoerd moet worden en dat wij beslist niet verder moeten pogen te sprin gen dan de financiële stok lang is". Eerst wil het college meer duidelijkheid krijgen over eventuele verdere kortin gen door het rijk op de ge meentelijke uitkeringen. „Ons voorzichtige beleid is noodza kelijk, willen we nog een aan tal zaken realiseren die op het wensenlijstje staan". Woudse Dom Op dat lijstje staat voor 1987 in elk geval het herstel van de beschoeiing van de Herenweg ter hoogte van de woning van de familie Overdevest. Een tweede punt van aandacht in Rijnsaterwoude is de uitvoe ring van groot onderhoud aan de toren van de monumentale Woudse Dom. Het college hoopt hiervoor een subsidie tt krijgen van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Wan neer er echter volgend jaar geen geld van de overheid komt, overweegt het college de opknapbeurt zelf ter hand te nemen om een verdere ver slechtering van het gebouw te voorkomen. Sportzaal De Meerkant dient volgend jaar van energiebe sparende maatregelen te wor den voorzien. Het gaat hierbij om isolatie van het dak en de gevel. Verder wil het college onder zoeken of het mogelijk is dat de Woudse Dijk van riolering en aansluiting op het gasnet wordt voorzien. Óm de kosten te drukken zou het wellicht mogelijk dit samen met Wou- brugge te realiseren. Tenslotte is het de bedoeling dat er volgend jaar vijf pre mie-A en vijf premie-C koop woningen worden gebouwd op het terrein van Van Dorp en acht HAT-bejaardenwoningen. Ook wordt een start gemaakt met een alarmeringsproject voor ouderen. Het college is van plan de benodigde appara tuur volgend jaar aan te schaf fen. Botenhaven De botenhaven 't Venegat wordt in de aanbiedingsbrief ter discussie gesteld. Destijds is het haventje aangelegd om de Woudenaren tegen een redelij ke prijs de gelegenheid te bie den hun bootje daar af te me ren. De belangstelling daar voor is echter behoorlijk te ruggelopen. Bovendien vraagt een onderhoudsbeurt ongeve^ 4 ton. Een en ander is voor het college aanleiding om zich af te vragen of het voortbestaan van de haven nog wel finan cieel haalbaar is. Omdat de gebouwen van de openbare basischool De Toren valk binnenkort vrijkomen, wil het college zo spoedig mo gelijk een nieuwe bestemming van de panden vinden. Hierbij wordt gedacht aan de huisves ting van de peuterspeelzaal in de voormalige kleuterschool Zoals bekend verhuist de ba sisschool naar Leimuiden. RODE KRUIS AAN HET WERK (links): „Hoe het Roode Kruis tijdens een gevecht werkt. Men ziet de Roode Kruismannen vlak achter de vuurlinie bezig met het verbinden en hel pen der gewonden, die dan per auto naar hulpsta tions worden gebracht". Onder redactie van Ton Pieters. SCHILDERACHTIG (rechts): „Een waarne mingspost der Engelschen aan de Somme: een schil derachtig kiekje. De oude molen dient tot huisvesting en achter diens beschut ting stijgen de waarnemers per vliegtuig op". Op zaterdag 14 oktober van het steeds ouder wordende jaar 1916, bediende het „Geïl lustreerd Zondagsblad" zich weer van het beproefde re cept volgens het bekende stramien van de armoede die door de rijkdom overtroefd wordt. En jonge meisjes had den destijds allemaal oude, zieke moeders. Een vrijmoe dig verhaaltje, geschreven door „Béha" en getiteld: „Het offer van de behaagzucht". We verplaatsen ons naar een sober vertrek, op een regen achtige avond in oktober. Bij het droeve licht van een pe troleumlamp zit een jong meisje, „in wier gelaat diepe voren van zorgen en ontbe ringen gegroefd zijn". In een oude leunstoel zit een ver moeid uitziende oude vrouw. Sinds haar man, die door de bliksem was gedood, er niet meer was hadden gebrek en armoede hun intocht bij de weduwe en haar enige doch ter gehouden. „Door het vele weenen en het aanhoudend turen op haar borduurwerk waren haar oog- en zoodanig verzwakt, dat haar dochter Helene alleen voor de zorg van het onder houd stond. „Moeder, ik kan niet meer", klaagde het meisje met moede stem, „Mijn vin gers kunnen de naald niet meer vasthouden". „Gij moet het kunnen, kind. Als je mor gen je werk niet aflevert heeft mijnheer Goverts je hulp niet meer noodig". Hele ne vermande zich en bor duurde moeizaam verder. Nu was er elders in de stad een gezellige huiskamer „van majoor Holkamp", die drie dochters had: Emma, de jong ste en frivoolste, Adda en de bezadigde Berta. Emma moest zo nodig steeds weer nieuwe kleren hebben, maar bij pa groeide het geld ook niet op de rug. Ephter, Emma wilde koste wat het koste vanwege haar stand een zijden japon hebben en ze kwam op een idee: „Als we eens met hand werken begonnen! Wij gaan eenvoudig naar een winkel waar wij nooit geweest zijn en men ons niet kent". Zo ge zegd, aldus gedaan. Emma en Adda vervoegden zich bij een winkel, toevallig die van mijnheer Goverts. „Wij wil den naaiwerk aan huis aar zelde Emma met een trilling in haar stem. „In allerlei soor ten van handwerk zijn wij zeer ervaren. Vooral bordu ren kunnen wij uitstekend". Daarbij haalde zij een zak doekje uit haar tasje en toon de het de chef. Het drama naderde nu het hoogtepunt. De lezeressen, vooral, van het Zondagsblad wisten bij voorbaat al wat er ging komen. Toen de chef, die ongetwijfeld mijnheer Go verts moet zijn geweest, ver telde dat hij voor dit soort werk 25 cent per stuk betaal de, zei Emma dat zij het „het zelfde werk voor twintig cent wilde leveren. De chef nam haar voorstel aan en de twee zusters keerden opgewekt naar huis. Na eenige weken hadden Emma en Adda twee honderd zakdoeken gebor duurd en ontvingen vol blijd schap haar eerste loon". „Intusschen had ook Helene, die voor denzelfden winkel werkte, haar borduurwerk af geleverd. Wie beschrijft haar verslagenheid toen zij hoorde, dat voortaan het stuk met twintig cent betaald wou wor den. „Ik kan het onmogelijk voor minder doen", ant woordde zij, terwijl tranen haar in de oogen sprongen. Concert bij Utopia ZOETERWOUDE In het Uto pia-onderkomen in de Klaverhal in Zoeterwoude vindt vanavond een live-concert plaats. Daarbij treedt op de Zoeterwouds/Leidse formatie „Some guys have all the luck" met de plaatsgenoten Cees Loos en Ted Berk. Zij brengen stevige rock 'n roll in de stijl van Bruce Springsteen. Voor de om lijsting zorgt discoshow Exodus. De Westender gaat om 21 uur open. De entree is voor leden van Utopia drie gulden terwijl ande ren twee gulden meer moeten be talen. Zangeres zonder Naam op bezoek in Zeehospitium KATWIJK Mary Servaas-Beij, beter bekend als de Zangeres zonder Naam, bracht gisteroch tend een bezoek aan het Zeehos pitium in Katwijk. Voor de ca mera's van de VAR A-televisie vertelde zij daar over haar erva ringen die zij ruim 30 jaar gele den in het Zeehospitium opdeed. Mary Beij is een tijd patiënt in het Zeehospitium geweest. De zangeres is hoofdpersoon in een van de programma's die onder de titel „Superfan" op het scherm worden gebracht. Het program ma dat is gewijd aan de Zangeref zonder. Naam wordt waarschijn lijk in februari uitgezonden. NOORDWIJKERHOUT De actie die het r.k. college Leeuwenhorst woensdag heeft ge houden, heeft achtduizend gulden opgebracht. Dit geld is bestemd voor een tehuis voor daklo ze jongeren in Bangkok in Thailand. De actie werd vorige week gehouden in het kader van het 25-jarig bestaan van het college. Door de deelnemers van een sponsorloop werd driedui zend gulden binnengehaald. Het afscheren van de baarden van twee docenten van de school bracht nog eens tweeduizend gulden op en de rest kwam binnen door de braderie die werd gehouden. De gemeente Noordwijkerhout doet daar nog eens duizend gulden bij in het kader van ontwikkelingshulp. ALKEMADE De Wo ningbouwvereniging Al kemade nam gistermiddag het nieuwe kantoor op in dustrieterrein De Lasso in Roelofarendsveen in ge bruik. Directeur en be- stuurnamen gisteren daar toe de zilveren toegangs leutels in ontvangst. Het nieuwe onderkomen van de woningbouwvereni ging heeft 1,6 mijoen gul den gekost. Het nieuwe in witte en grijs blauw uitgevoerde bouwwerk is een creatie van de Veense architect J. van Rijn. Aan de bouw, die slechts zeven maan den heeft geduurd hebben uit sluitend plaatselijke aanne mers en onderaannemers ge werkt. Het pand is in juni al geruisloos in gebruik geno men. Daarvoor zat de woning bouwvereniging in een rijtjes huis aan Delfland 12 in Roelo farendsveen. Ze waren daar uit hun jasje gegroeid. Ook was privacy voor bezoekers niet mogelijk. Verder was de werkplaats die tot voor kort J. Kret, de directeur van de Woning bouwvereniging Alkemade, kreeg gis teren zilveren sleuteltjes opgespeld. J. Witvoet, voorzitter van de bouw commissie en oud-berstuurslid nam dat voor zijn rekening. BURGEMEESTERS NIET GELUKKIG MET NIEUWE NAMEN RIJNSTREEK „De naam Woubrugge is toch veel mooier dan Jacobs- woude". Zo reageert bur gemeester D. Brouwer de Koning van Woubrugge op de plannen van de pro-' vincie de plaatsen Wou brugge, Leimuiden en Rijnsaterwoude samen te brengen onder de noemer „Jacobswoude". De pro vincie bedacht ook de na men Aarlanden (Ter Aar, Nieuwveen en Zevenho ven) en Rijneveld (Koude kerk aan den Rijn, Ha- zerswoude en Benthuizen. De definitieve herindelings plannen waren geen nieuws voor de betrokken plaatsen. Naast de samenvoeging van de bovengenoemde gemeenten, werd ook officieel bevestigd dat Alkemade en Nieuwkoop zelfstandig blijven en dat Zoe terwoude er Stompwijk bij krijgt. Alleen de „werkna- men" die worden voorgesteld door de provincie zijn nieuw. Het ministerie van binnen landse zaken gaat zich nu over de voorstellen van de provin cie buigen. De naam Jacobswoude is een oude. Vroeger bestond er een dorpje met die naam, ongeveer waar de weg van Woubrugge naar Ter Aar de provinciale weg Leimuiden-Alphen kruist. Jacobswoude wordt be schouwd als het „verdronken dorp", want in vroeger jaren is het overstroomd en door water weggevaagd. De naam Aarlan den is volgens de provincie ge ïnspireerd op het stroompje De Aar. De toevoeging „landen" moet het groene karakter van het gebied aangeven. Er is ook een waterschap dat De Aar- landen heet. Rijneveld staat voor de rivier De Rijn en veld. Veld moet het agrarisch ge bied ten zuiden van De Rijn aangeven. Volgens een woord voerder van de provincie gaat het om voorlopige namen en mogen de nieuwe gemeenten, als zij dat willen, hun plaats een andere naam geven. .Het was wel te verwachten dat zelfstandig blijven niet haalbaar was. Maar we zijn in ieder geval verheugd dat één grote Braassemgemeente defi nitief van de baan is. Dat was een monstrum", zegt de heer W.L. Bello, gemeentesecretaris van Leimuiden, Rijnsater woude en Nieuwveen. Hij be nadrukt dat zelfstandigheid voorop blijft staan voor Lei muiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen. Bello is ook niet te spreken over de naam (Ja cobswoude) die de nieuwe ge meente is toegedacht. „Een grotere herkenbaarheid zou wenselijk zijn", meent hij. „Er is niets nieuws onder de zon, Woubrugge wil zelfstan dig blijven", zegt burgemeester D. Brouwer de Koning van Woubrugge. Hij vindt de pro vincie niet consequent. „Moor drecht mag met 6654 inwoners zelfstandig blijven, Woubrugge met ruim 5000 inwoners niet". De burgemeester hoopt dat de Tweede Kamer de herinde lingsplannen verwerpt. Hij is niet onder de indruk van de naam van de nieuwe gemeen te. „Woubrugge is toch veel mooier", meent hij. Gemeentesecretaris Ph.H. Vonk van Ter Aar vindt de naam van de nieuwe gemeente (de provincie heeft het over de werknaam Aarlanden) niet het belangrijkste onderdeel van de gemeentelijke herinde ling. „We hebben het hier ook al over Nieuw Zevenaar en Nieuw Aarveen gehad". Vol gens Vonk zal de naam wel zijn ontleend aan die van wa terschap De Aarlanden. Hij voegt eraan toe dat Ter Aar zelfstandig wil blijven. Burgemeester J.W. van der Sluijs van Hazerswoude zegt dat de naam Rijneveld niet di rect associaties bij hem op roept. „Maar het had beroer der gekund", meent hij. „De burgers zullen zich misschien afvragen of zij iets over de naam mogen zeggen". Van der Sluijs zegt dat zijn gemeente op het standpunt blijft staan dat herindeling niet nodig is en dat Hazerswoude zelfstan dig moet blijven. „Er is onvol doende duidelijk gemaakt waarom wij moeten worden samengevoegd. En als het dan toch moet, dan moet het rijk maar eens duidelijk maken welke taken er nu precies voor deze nieuwe, grotere ge meenten zijn weggelegd", al dus de burgemeester van Ha zerswoude. Ook burgemeester L.V. Elfers van Koudekerk aan den Rijn is niet al te enthousiast over de naam Rijneveld. „Er wonen hier mensen die Rijne veld heten en die zullen zich gevlijd voelen dat de gemeente naar hen wordt genoemd, maar ik kan me een andere naam voorstellen". Elfers denkt aan een samenvoeging van de namen Koudekerk, Hazerswoude en Benthuizen of een naam met enige histori sche betekenis. „Ik vind het vreemd dat wij geen suggesties over de naam hebben mogen doen. We hadden dan ook de inwoners om voorstellen kun nen vragen. Zo'n naam moet honderden jaren mee, daar mag best wat overleg aan vooraf gaan". Elfers blijft te gen herindeling. „Maar als het toch moet, dan kiezen wij voor samenvoeging met Hazers- woude-Rijndijk". Bij de gemeente Zevenhoven was gisteren niemand voor commentaar bereikbaar. was ondergebracht in een deel van de werkplaats van de dienst openbare werken aan de Korte Gogh veel te klein. De woningbouwvereniging be schikt in het nieuwe gebouw op de benedenverdieping over een royale administratieruimte met loketten. Verder is er een spreekkamer, archiefruimte, kantine, garderobe en toilet ten. Voor het hoofd technische dienst en de opzichter is er een aparte werkkamer met teken tafel. De nieuwe werkplaats is zeer modern ingericht: er is een afzuiginstallatie aanwezig, en verder machines voor hout bewerking, zoals een pennen- bank voor het zelf maken van kozijnen. Op begane grond zijn voorts drie magazijnen en een grote garage. Op de bovengalerij zijn een di rectie-, bestuurs- en vergader kamer ingericht. Het gebouw is elektronisch beveiligd en voorbereid op de automatise ring, die pas wordt ingevoerd als de financiën dat toelaten. Voorlopig blijft de woning bouwvereniging tot 1 januari 1989 aangesloten op een cen traal computersysteen in Lei den. De grond voor het nieuwe pand heeft de woningbouw vereniging niets gekost. Inder tijd werd twee keer zoveel ter rein aangekocht als men nodig had voor een lage grondprijs. De overgebleven helft werd voor de dubbele prijs als in dustrieterrein verkocht aan bloemenhandelsbedrijf Zwet- Ruiten. Dit bedrijf zal een ge bouw van 2400 vierkante me ter laten bouwen in dezelfde stijl als het nieuwe kantoor van de woningbouwvereni ging- J. van Meteren, de voorzitter van de vereniging, zette de ge schiedenis van de vereniging op een rijtje. De vereniging werd opgericht in 1913. De eerste huizen werden in 1914 gebouwd. Het betrof 16 wonin gen aan de Spoorstraat. Bin nenkort wordt met de renova tie van deze woningen begon nen. „Daaruit blijkt wel dat er vroeger goede woningen wer den gebouwd", aldus de voor-1 zitter. Hij noemde het bestuur van de vereniging „een vrien denclub". Namens het personeel bood de heer Helsloot een schilderij aan, voorstellende de houten Oostenrijks huizen aan de Lin- denlaan in Roelofarendsveen. „Als ik dag en nacht werk, verdien ik nauwelijks genoeg voor het onderhoud van mijn oude moeder en van mij". Het speet de koele chef, dat hij Helene niet meer "kon gebrui ken, „omdat andere dames het wel voor dien prijs kun nen". Helene was als met lamheid geslagen, maar stem de niettemin toe. Ook zij zou voortaan voor dat loon blijven werken. „Enkele maanden hield zij haar haast onafgebroken wer ken vol, totdat zij haar laatste krachten verbruikt had en haar moeder voorging in het donkere graf. Op het altaar van de behaagzucht was een menschenleven geofferd". Toen legden onze grootmoe ders in 1916 het Zondagsblad even terzijde en pinkten een traan weg en bevochtigden hun eigen geborduurde zak doekjes. Nee, het was geen goede ouwe tijd, zonder de AOW, de WAO, de WOA en CDA en het GAB, o nee. KAMPEREN (rechts): „Hoe de oorlogsmachine werkt; een kijkje op een Fransch oorlogskamp achter de vechtlinie: keukens, ■werkplaatsen, munitie bewaarplaats (onder den berg) enz.". GELUK (links): „De Oostenrijksche Aartshertog Carl Frans Jozef wenscht soldaten die zich onderscheidden, geluk".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13