Minder uitstoot vuilverbranding Indonesisch restaurant hoeft niet dicht STAD OMGEVING De Leidse Courant is een krant met een oog voort nabije CLUSIUSSLEUTEL VOOR BOSKOPER WEEK EINDE Patijn opent politiepost Vakbonden: meer openheid over HCG ontslagen ZATERDAG 11 OKTOBER 1986 PAGINA 11 Leidse fysio- iherapeuten winnen prijs £IDEN Twee Leidse fysiotherapeu- en, W.J. Adriaanse en W.W. Nugteren lebben een prijs gewonnen. Het tweetal kreeg gisteren de Van Reijsen-stimu- |ans. Om deze prijs te krijgen moet men tigen oorspronkelijk onderzoek gepubli- cerd hebben. In 1985 publiceerde het weetal de uitkomsten van een onder- oek naar spieractiviteit tijdens het lo- >en met een bandage om de enkel. Uit iet onderzoek blijkt dat er géén toena- ne van de actviteiten van de spieren alt waar te nemen. Het tapen van dë nkel wordt in de sport veelvuldig (zo- irel preventief als genezend) toegepast. Iet onderzoek had plaats in samenwer- ling met het AZL en de Leidse univer- iteit. Rijdende kunst Zo ziet het rijdende kunstwerk er uit zien, dat donderdag 16 okto ber op het Stadhuisplein zal' staan. Het betreft het project „In tercity-art" van de Belgische beeldhouwer Lannoye. De Belg heeft drie van zijn kunstwerken op een vrachtwagen bevestigd en rijdt ermee door de Benelux. De reis is op 17 september in Brussel begonnen en eindigt op 3 novem ber in Borum, de woonplaats van de kunstenaar. De kunstenaar legt 4.500 kilometer af met het gevaarte. Volgens de plannen ar riveert de wagen donderdag om streeks half één bij het stadhuis en zal hij om half drie al weer ver trekken. Ketting botsingen LEIDEN Rond kwart voor zeven hebben zich gister avond op de A4 (de snelweg Amsterdam Den Haag) ter hoogte van het spoorwegvia duct twee aanrijdin gen voorgedaan. To taal waren er negen auto's bij betrokken. Vier wrakken moes ten worden wegge sleept. Er deden zich geen persoonlijk on gelukken voor. Wel ontstonden er kilo meters lange files. kreeg gistermorgen een smeedijzeren Clusiussleutel uitgereikt in de Leidse Hortus Botanicus. De voorzit ter van de Stichting Voortgang, de heer H.J. Hylke- ma overhandigde de sleutel aan de Boskoper, vanwe ge diens verdiensten voor de tuinbouw. Van de Laar heeft een boek geschreven, waarin hij de zuivere na men van de houtige gewassen (zo'n tienduizend soor ten bomen en heesters) heeft weergegeven. Boven dien gaf hij van elk houtig gewas een omschrijving. De sleutel verwijst naaar Carolus Clusius, die in de zestiende eeuw in de Hortus een groot aantal uit heemse tuinbouwgewassen introduceerde. De Stich ting Voortgang heeft tot doel de Nederlandse presta ties op het gebied van de tuinbouw te bevorderen en belonen. LEIDEN/LEIDERDORP De uitstoot van giftige stoffen door de Leidse Vuilverbranding zal op korte termijn zoveel mo gelijk worden beperkt. De voorzitter van het da gelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en omgeving, de Leidse wethouder F. Kuijers, deed deze toezegging gis termiddag aan de Alge mene Raad van deze ge meenschappelijke rege ling. De Leidse Vuilverbranding moet worden gesloten. De in stallaties zijn verouderd en het loont niet meer de moeite deze te moderniseren. Voor lopig moet de vuilverbran ding echter in gebruik blij ven totdat een andere oplos sing is gevonden. Eén van de oplossingen is het bouwen van een nieuwe vuilverbran dingsinstallatie in bijvoor beeld Roomburg. Ook is het mogelijk het afval af te voe ren naar de Afvalverwerking Rijnmond. Tot die tijd zal de Leidse vuilverbranding ech ter in bedrijf moeten blijven, tot ongenoegen van de om wonenden die ook gisteren weer een pleidooi hielden voor een snelle sluiting. De Algemene Raad besloot'giste ren een extern adviesbureau in te schakelen om te bekij ken hoe de vuilverwerking in de nabije toekomst het best kan worden aangepakt. Het is niet uitgesloten dat de Leidse Vuilverbranding snel ler zal worden gesloten en dat de het afval voorlopig naar Rijnmond gaat in af wachting van het gereed ko men van een nieuwe vuilver branding, hetgeen minstens zeven jaar gaat duren. Het wegwerken van de slak ken, die overblijven na de verbranding van huishoude lijk afval en bedrijfsafval. alsmede de afvoer van bouw en sloopafval en plantaardig afval zal de komende jaren geen probleem vormen. De Algemene Raad stelde giste ren 400.000 gulden beschik baar waarmee een aanzet wordt gemaakt tot het creër en van een vuilstortplaats in het Doesgebied in Leider dorp. Deze stortplaats kan begin oktober 1987 in ge bruik worden genomen en 14 jaar dienst doen. Daarna wordt het een recreatiege bied voor de gemeente Lei derdorp. De totale kosten van de stortplaats bedragen ruim tien en een half miljoen gul den. Een groot aantal banen bij de HCG-vestiging in Leiden staat op het spel. DEN HAAG/LEIDEN De eigenaresse van een Indonesisch restaurant I an de Breestraat hoeft luar zaak niet voor zes maanden te sluiten, zoals de politierechter enige maanden geleden had be volen. Zij was hiertoe ver oordeeld wegens overtre ding van de warenwet. De keuken van het restaurant zou vies zijn, terwijl in het kippevlees een te hoog ge halte aan bacteriën was ontdekt. In hoger beroep liet de procureur-generaal gisteren weten sluiting niet nodig te vinden, om dat inmiddels afdoende maatregelen zijn getrof fen. Wel hield hy vast aan de door de politierechter vastgestelde boete van 4000 gulden. Sinds de huidige eigenaresse in 1982 het in Leiden en de verre omgeving bekende res taurant 'Doea Koentji Baroe' aan de Breestraat overnam, heeft de Keuringsdient van Waren regelmatig waarschu wingen uitgedeeld. Keer op keer werd geconstateerd dat de Warenwet overtreden werd. Dit leidde tot verschil lende boetes en uiteindelijk in de zomer van vorig jaar tot een voorwaardelijke sluiting van zes maanden. Nadat eind vorig jaar de zaak opnieuw niet in orde werd bevonden, werd de voorwaardelijke slui- Voor het gerechtshof betoogde de eigenaresse dat de Keu ringsdienst wat meer geduld had moeten opbrengen, omdat een verbouwing van de keu ken op stapel stond. Dit mede in verband met een forse uit breiding van het restaurant die vorig jaar plaats had ge vonden. Zij bestreed dat haar etenswaren niet in orde zou den zijn omdat de keurings dienst uitging van gaar vlees, terwijl dit volgens haar rauw vlees was wat nog behandeld moest worden. De eigenaresse had na het vonnis van de poli tierechter een onafhankelijk bureau in de arm genomen die had geadviseerd over de berei dingswijze van het eten waar na gêen onvolkomenheden meer waren geconstateerd. De keuken is inmiddels ver bouwd. Ook de Keuringsdienst van Waren meldde gisteren dat wat haar betreft de laatste maanden alles in orde was. Dit verleidde de President van het Gerechtshof tot de aankondi ging dat hij binnenkort zou komen eten in 'Doea Koentji Baroe'. Op grond hiervan achtte de procureur-generaal het niet nodig sluiting van het bedrijf te vragen. Wel vroeg hij voor waardelijke sluiting met een proeftijd van twee jaar. De verdediger van de eigenaresse van het restaurant vroeg om een onafhankelijk onderzoek en bepleitte vrijspraak omdat de Keuringsdienst haar werk niet goed zou hebben gedaan. Uitspraak over 14 dagen. Mei bijdragen van Willem Buijteweg en Gert Visser. Pias (1) „Ik ben een beetje als een pias afgeschilderd", aldus prof.ir. Arthur Rörsch, nadat hij zijn interview in het universiteits blad Mare had gelezen. Maar Rörsch had het er dan ook wel naar gemaakt. En niet al leen doordat hij zich op een wat clowneske wijze had la ten fotograferen: triomfante lijk kijkend, met hoge hoed en jacquet en het kennelijk speciaal meegevoerde pijpje in de mond. Dat' piasserige ont stond vooral door die wat ei genwijze stellingen die de voorzitter van de 3 October- Vereeniging poneerde. Bijvoorbeeld over de diners van de bestuursleden: „Eens in de twee maanden dineren we als commissie in de stad met de echtgenotes en doen we zaken aan tafel. Ach, het is zo'n traditioneel feest, daar is niet zoveel aan te organise ren". Maar even later in het artikel komt het omstreden citaat van de „werkloze tim merman" aan de orde, die ab soluut geen bestuurslid van de .vereniging kan worden. „Je moet er wel wat voor kunnen. Het is een vrij zware manage- jnentstaak, die veel bestuur- servaring en vooral stressbe stendigheid vereist. Er wordt wel degelijk gekeken naar je .^prestaties, dat je goed kan or ganiseren". Beide citaten lij ken niet alleen tegenstrijdig, ze zijn dat ook. 'Pias (2) Rörsch noemt het „hérendi ner", een van.de mooiste on derdelen vap het feest, een traditie die net zo oud is als de «vereniging. „Het verenigings- ;,bestuur geeft dan een diner voor enkele "notabelen in de stad: de commissaris van poli tie en brandweer, de rector, voorzitter van Amicitia. Een heel traditioneel diner met veel gangen, heren in smo king en verzorgde tafelspee- ches". Dit jaar had dat - zeer besloten - etentje plaats in de Perszaal van het gemeentelijk museum De Lakenhal. Ook Prins Bernhard was uitgeno digd, maar moest helaas ver stek laten gaan in verband met verblijf in het buitenland. Pias (3) Het artikel in het universi teitsblad toont nadrukkelijk het regenteske element in het bestuur van de 3 October Ver eniging. De vraag is echter of dat verwerpelijk is. Het re genteske ligt immers voor de hand, want de gehele viering van Leidens Ontzet ademt de sfeer van vervlogen tijden. Van historie en heroïsche strijd in een periode die niet meer is. Het is mede, mogelijk zelfs dankzij, die handvol pi assen in het bestuur, dat de traditie levend is gebleven. En om eerlijk te zijn: iemand bij zijn volle verstand, zoals een. werkloze timmerman, zal zich toch niet in een jacquet en hoge hoed als een pias tus sen feestvierders durven mengen. Daar moet je exen- triekere figuren voor hebben zoals die Arthur Rörsch, lid van de Raad van Bestuur van TNO en buitengewoon hoog leraar moleculaire genetica. Quibus (1) Het universitaire wereldje kent tal van rare quibussen. Tussen twee van hen is een aardig relletje ontstaan. Dat zijn dan de hoofdredacteur Quirien van Koolwijk van het informatie- en opinieweek blad van de Leidse universi teit Mare en de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit mr. Kees Cath. De kern van de onenigheid is de plaats van de verklaring van het college in het univer siteitsblad naar aanleiding van de bezuinigingsvoorne mens van minister Deetman. Het college wilde de verkla ring op de voorpagina van Mare. De hoofdredacteur wei gerde eerst, ging vervolgens door de knieën, maar plaatste uiteindelijk de verklaring in kleine lettertjes op pagina 3. De oorzaak was kennelijk dat in weerwil van de afspraak, de verklaring van het college niet tijdig werd aangeleverd en niet aan de toegezegde lengte voldeed. De front lukte Een piepklein, maar venijnig vraagtekentje prijkt naast de kop Praesidum Libertatis (bolwerk van de vrijheid) in Mare. dus niet en de kleine lettertjes zijn daarmee ook .verklaard. Quibus (2) Maar zo simpel gaat dat ken nelijk niet. Het college van bestuur kwam met een giftige verklaring waarin niet alleen werd geageerd tegen de plaats van de verklaring, maar en passant de visie van Quirien van Koolwijk op zijn functio neren als hoofdredacteur aan de kaak werd gesteld. „Uw interpretatie is dermate ex treem, dat het blad zijn func tie voor de Leidse universiteit niet meer voldoende vervult", aldus het driftige geschut van Kees Cath c.s., die daarmee de hoofdredacteur tot Querulant bestempelt. Deze laatste verweerde zich op zijn beurt door te wijzen op het redactiestatuut van Mare, waarin wordt gemeld, dat het weekblad tot doel heeft de universitaire gemeenschap op journalistiek verantwoorde wijze en met inachtneming van de regels van de journa listieke gedragscode te infor meren. Quibus (3) Over escaleren gesproken. Plotseling blijkt, dat wanneer twee quibussen op hun stre pen/-jes gaan staan er ogen blikkelijk een oorlogssituatie ontstaat. Niet even simpel een telefoontje over en weer, waar de zaken kunnen wor den uitgesproken, maar onder het kopje Reacties (een soort 'brieven van lezers') in Mare de publicatie van de oorlogs verklaring van het bestuur. En van de kant van de hoofd redacteur een naschrift, waar in de puntjes nog eens op de spreekwoordelijke i worden gezet. Plus nog een aardigheidje: In de kop van het blad prijkt naast het opschrift „Preasidi- um Libertatis" (ofwel: bol werk van de vrijheid) een piepklein vraagtekentje. Met opzet geplaatst natuurlijk als een grapje. Maar ongetwijfeld in de wetenschap dat Cath c.s. het als treiterend zullen erva ren. Dubieus (1) De epiloog over de LPM, het geknoei met drinkwater en de politiek die het niet nodig vond maatregelen tegen de leiding van de LDM te ne men. Het eindresultaat van vier lange zittingen het thuis werk van enkele raadsleden niet meegerekend die de plaatselijke politiek aan de LDM wijdde, is een directeur die op straat werd gezet en een wethouder die na wat halfslachtige antwoorden op haar plaats mocht blijven zit ten. Wat wrang moet achteraf ge constateerd worden dat on danks alle tijd die er in deze zaak is gestoken, de gemeen teraad weinig feiten boven ta fel heeft gehaald die al niet in de plaatselijke kranten had den gestaan of al op een ande re wijze bekend waren ge maakt. Een ondubbelzinnig antwoord op de vraag of Raad van Commissarissen verant woordelijk was voor het schandaal, werd niet gegeven. De eindconclusie van de ge meenteraad luidde, dat de commissarissen niet onschul dig zijn aan het incident. Vol doende om de Raad van Com missarissen onder curatele te stellen, maar niet genoeg om LDM-baas en wethouder Jos Fase naar huis te sturen. De lieve vrede in de gemeente raad bleef op deze wijze be waard en daar was het vanaf het begin af aan om te doen geweest. Dubieus (2) Meest opvallend was de rol van de collegepartijen. De VVD die de commissarissen prees voor hun goede werk en de PvdA die geen duidelijk oordeel wenste uit te spreken om een ruzie met de VVD en de eigen wethouder te vermij den. Links Leiden toonde zich aanvankelijk zeer kritisch, maar schaarde zich, toen het er op aan kwam, in het gelid van de collegepartijen zoals dat een collegepartij betaamt. Wie ooit had gedacht, dat deze drie partijen in het op lossen van dit soort conflicten een geheel eigen traditie had den, werd goed op zijn num mer gezet. Vóór de buitenwereld werd een rookgordijn opgetrokken. De indruk moest gewekt wor den dat het hier een serieus onderzoek betrof en het ver zoek om de notulen van de Raad van Commissarissen openbaar te maken, leende zich hier goed voor. VVD en PvdA hadden er aanvankelijk de grootst mogelijke moeite mee, maar die aarzeling was slechts nodig om hun uitein delijke instemming als een imposante getuigenis van een kritische geest te kunnen ver kopen. In werkelijkheid wisten PvdA en VVD allang, dat er niets van belang in die notu len stond. Hun commissaris sen bij de LDM hebben dat ongetwijfeld in de betreffende fractievergaderingen onthuld. Bovendien, als de notulen al iets bevatten dat een nieuw licht op deze zaak zou kunnen werpen, had de gewezen di recteur van de LDM dat on getwijfeld ter eigen verdedi ging al bekend gemaakt. Dubieus (3) Uiterst dubieus is ook de rol van president-commissaris en wethouder Jos Fase in dit ge heel. Terughoudend met het verstrekken van informatie en onverschillig de vragen uit de gemeenteraad niet beant woordend, werd de indruk gewekt dat zij zich niet be wust was van de ernst van deze zaak. Merkwaardig was dat Fase wel de notulen open baar wilde maken maar geen onafhankelijk onderzoek zoals door het CDA gevraagd toe wilde staan omdat „alle informatie al over tafel zou zijn gegaan". Het klopte van geen kant maar ongetwijfeld werden de notulen in ruil ge geven voor het zwijgen van PvdA en Links Leiden. Slechts de oppositie bleek be reid die kritische rol te ver vullen die van een politieke partij in de gemeenteraad verwacht mag worden. Maar zowel D66 (complimenten voor nieuwkomer Pex Lan-* genberg) als het wat laat op gang gekomen CDA moesten het hoofd in de schoot leggen tegen de overmacht van de collegepartijen. Dat zij een door de SP ingediende motie, waarin het vertrek van presi dent-commissaris Fase werd geëist, niet steunden, getuigde echter niet van moed en de politieke wil om duidelijkheid te verschaffen. Een beetje schuldig zonder straf en een soort voorlopig groen licht om door te gaan. Op deze wijze wordt onver antwoordelijk gedrag van po litici door partijgenoten met de mantel der liefde bedekt. Dat dergelijke vertoningen buiten de raadszaal tot onge loof in de politiek leiden, weegt kennelijk minder zwaar dan het eigen politieke lijfsbehoud. BENTHUIZEN De heer S. Patijn, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, heeft gistermiddag het geres taureerde Molenplein en de molen geopend. Tevens werd een postbureau van de rijkspo litie in het Molenaarshuis geo pend. LEIDEN De vakbonden hebben de directie van HCG opnieuw gevraagd meer infor matie te verstrekken over de plannen om 320 banen te schrappen. HCG kondigde bij na een maand geleden een re organisatie aan die het ge dwongen ontslag voor 200 werknemers inhoudt. HCG wil een belangrijk deel van de werkzaamheden, die nu in Leiden worden uitgevoerd concentreren in de vestiging in Schiedam. Het gaat om staal en off-shore en de fabricage van scheepsankers. Gisteren onderhandelden bon den en directie opnieuw, nadat de bonden tijdens vorige bij eenkomsten ook al om een be tere onderbouwing van de HCG-plannen hadden ge vraagd. Volgens T. Berger, dis trictsbestuurder van de Indus triebond FNV hebben de bon den een groot aantal vragen aan de directie gesteld „en we hebben nog lang niet op alle vragen antwoord", aldus Ber ger. „We kunnen geen stand punt over de ontslagen en de reorganisatie innemen zonder goede informatie te hebben", voegt hij eraan toe. HCG wil nu geen enkel commentaar ge ven op het verloop van de ge sprekken met de bonden. Vol gende week praten bonden en directie van HCG verder. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Dat vindt Rob de Roo (van de Gewestredactie) van zijn krant. Hij werkt met veel plezier binnen de Gewestredactie, die speciaal belast is met de verslaggeving over de regio. Zo weet u als lezer van de Leidse Courant ook wat er in uw directe omgeving gebeurt. Nieuws gebracht door een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11