£eidóc <2owiwnt Kans op centraal akkoord verkeken Bon: Accijnsverhoging benzine niet blijvend Geloof ijkver pleging S verwachten akkoord )ver Euro-raketten lllil'lllïillMB Belgische crisis voorlopig bezworen GS: drie nieuwe gemeenten in Rijnstreek £eidóe(9oivta/nt DEN HAAG De verho ging van de accijnzen op olieprodukten en de toe slag op LPG die de rege ring op 1 november wil doorvoeren, mag beslist niet blijvend zijn. De Tweede Kamer heeft gis teren een motie van CDA en VVD aangenomen waarin dit wordt uitge sproken. Als "gevolg van de regeringsmaatregel wordt bijvoorbeeld benzi ne volgend maand negen cent per liter duurder. Die prijsverhoging moet in twee stappen ongedaan wor den gemaakt, aldus de eerste ondertekenaar, de CDA'er Van Amelsvoort. De eerste stap wil hij gezet zien zodra „de gasprijs" 3,5 cent per ku bieke meter hoger ligt dan het peil van volgend jaar juli. Het is de CDA'er om het even op welke wijze dat voordeel wordt teruggeven, in de vorm van een accijnsverlaging of een verlichting van de loon- en inkomstenbelasing. Minister Ruding (Financiën) verklaarde zich akkoord met de motie. Hij toonde zich dankbaar dat de regeringsfrac ties (en SGP en GPV) nu reeds te kennen gaven dat zij volgende week zullen instem men met de wet waarin de ac cijnsverhoging wordt geregeld. Volgens Ruding is het nooit de bedoeling geweest dat de ac cijnsverhoging blijvend zou zijn. De minister had echter wel wat moeite met de term „de gasprijs" in de motie. Vol gens hem is dat nogal vaag. Van Amelsvoort meent echter dat de strekking van de motie „volkomen duidelijk" is. Pag. 7: Lubbers zwicht niet voor druk uit Kamer 5YKJAVIK De Ame- taanse president Ronald tagan, die gisteren op sland is aangekomen tor de minitop met de issische partijleider Mi- lail Gorbatsjov, ver acht een principe-ak- iord over terugtrekking n raketten voor de mid- ïllange afstand in Euro- i te kunnen sluiten. :n (anonieme) regeringsfunc- naris van de VS meldde: ^ij denken dat ze elkaar de nd zullen schudden voor ït betreft de middellange af- indsraketten (INF). Ook de vjets zouden niet tegen zo'n koord zijn. irbatsjov komt vanavond in ykjavik aan. Hij heeft een EN HAAG Als één klu- en dook gisteren tijdens de opavond een massa mensen 'h op 27 gouden colliers. Een die een heel tableau met Uiers uit handen van een rkoopster had gegrist, was zijn vlucht in de Spuistraat Den Haag ten val gekomen had zijn buit laten vallen. Utele seconden later leek het 'of er niets was gebeurd: de BOSCH De lan- lijke organisaties voor 'jkverpleging (Nationale uisvereniging) en ge- szorg (Centrale Raad de Gezinsverzorging) besprekingen begon- over samenwerking. zware delegatie meegenomen, voor de besprekingen, die morgen en overmorgen wor den gehouden. De Russische leider is vanmor-, gen vertrokken in het gezel schap van zijn vrouw Raisa, minister van buitenlandse za ken Sjevardnadze, adviseur voor de buitenlandse politiek Dobrinin, stafchef Achrome- jev, president Gromyko, KGB- chef Tsjebrikov en de officieu ze tweede man. in het Krem lin, Ligatsjev. Reagan verklaarde op een persconferentie voor zijn ver trek dat hij vooral vooruitgang wil boeken op het punt van wapenbeheersing, maar niet uit is op een paar „overhaaste overeenkomsten". Hij erkende dat er sprake is van ernstige problemen met de Russische standpunten over Dief gooit colliers te grabbel colliers, met een totale waarde van 21.000 gulden, waren alle maal verdwenen. Slechts één Dat maakte voorzitter E. Veder-Smit van de Natio nale Kruisvereniging van daag bekend bij de vie ring van het 40-jarig be staan van de stichting voor gezinsverzorging in Den Bosch. een groot aantal vraagstukken. „Succes is niet verzekerd. Maar als Gorbatsjov met een instelling tot daadwerkelijke samenwerking naar IJsland komt, denk ik dat we wel eni ge vooruitgang kunnen boe ken". Hij beloofde openhartig met Gorbatsjov te zullen praten over wapenvermindering, mensenrechten, Afghanistan en andere belangwekkende kwesties. Wapenbeheersing is ook het onderwerp dat hoog op de agenda van Gorbatsjov staat. De Sovjets vinden' overigens dat vrijwel iedere kwestie op de agenda kan worden ge plaatst. Pag. 5: Europese NAVO-lan- den bezorgd over uitkomst top. eerlijke vinder, een Britse gentleman, bracht zijn vondst terug naar de gedupeerde ju welier in de Spuistraat. Van de dief ontbreekt nog elk spoor. Hij droeg een groen jack en een zwart leren pet. Getuigen kunnen bellen naar telefoon nummer 070-102567. Volgens de politie zijn voornamelijk jongeren met de colliers aan de haal gegaan. Volgens Veder-Smit is de tijd rijp voor beslissingen over hoe de verhouding tussen wijkverpleging en gezinszorg er in de toekomst uit moet zien. Een betere taakverde ling en een nauwere samen werking zijn nodig, aldus Voedselvlucht gestrand Een vliegtuig dat was gecharter sen zonder Grenzen is na een den van Soedan. Het vliegtuig en medicijnen brengen naar het bellen in dat gebied, die eerder te schieten, hadden toestemmir Veder-Smit. De vraag naar thuishulp groeit, onder meer door het ouder worden van de Nederlandse bevolking en door de bezuiniging op zie kenhuizen, terwijl er relatief minder geld voor beschik baar is. Die beperkte midde door de Franse organisatie Art- oodlanding gestrand in het zui- >u voor de eerste maal voedsel longergebied in Soedan. De re- Ireigden vliegtuigen uit de lucht I gegeven voor de vlucht. len moeten dan ook zo doel matig mogelijk wordén ge bruikt. De samenwerking tussen kruiswerk en gezinszorg is al op veel plaatsen in het land spontaan ontstaan. De ver schillende organisaties en maar de vakcentrale wil wel graag snel van minister De Koning duidelijkheid over de vraag of er echt te praten valt over een conve nant over het totale sociaal- economisch beleid of alleen maar over onderdelen als jeugdwerkloosheid etcetera. „Als we alleen maar voor de show hoeven op te dra ven dan komen we wel maar dan willen we dat graag tevoren weten", zegt Hofstede. Terwijl het CNV de kans op een convenant tussen over heid, werkgevers en vakbe weging nog niet helemaal uitsluit, acht de FNV de kans op zo'n akkoord over hoofdlijnen van het sociaal- (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGE&S Verhuur van luxe auto'e en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP T«L 071-694040 hun medewerkers overleg gen in allerlei situaties al over de werkverdeling. Dat gebeurt wel met vallen en opstaan. „We zijn nog niet helemaal uit de concurren- tiesfeer", zo gaf Veder-Smit toe. In de avond en nacht veel be wolking en mogelijk wat re gen. Later opklaringen en plaatselijk mist. Minimumtem peratuur circa 8 graden. Over dag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur on geveer 15 graden. Zon op: 06.57, onder: 17.55; hoog water Scheveningen: 08.32 en 21.06; laag water: 03.19 en 16.24. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgische premier Wilfried Martens heeft gisteren een regerings crisis voorlopig weten af te wenden door zijn minister van binnenlandse zaken Nothomb ertoe te bewegen akkoord te gaan met het feit dat niet de omstreden, afgezette Jose Hap part, maar de eerste schepen (wethouder) van de gemeente Voeren, Norbert Lang, waar nemend burgemeester wordt. Martens eigen partij CVP (Vlaamse christen-democra ten) hield eraan vast dat Hap part geen burgemeester vaa Voeren mocht worden, ook niet als waarnemer, terwijl de geestverwante Waalse PSC van minister Nothomb zich in eerste instantie onvoorwaarde lijk achter Happart bleef op stellen. Inmiddels had zich een inci dent voorgedaan op de publie ke tribune, waar de ex-volks vertegenwoordiger van de Volks Unie, Mik Babyion, het aan de stok kreeg met Jose Happart en diens tweeling broer Jean-Marie. Babyion maakte zich kwaad over het verschijnen van de Happarts en haalde uit naar Jose. Hij moest dat gebaar bekopen rhet een klap van Jean-Marie, die hem een gescheurde wenk brauw bezorgde. Nu is er dus een compromis bereikt en het kabinet gered, maar de situatie wordt weer geheel anders als de gemeente raad van Voeren volgende week toch Happart weer kan didaat stelt voor het (waarne mend) burgemeesterschap. En als de Belgische regering dins dag wanneer een interpella tiedebat plaatsvindt alsnog over de zaak-Happart valt is er sprake van een zeer ernsti ge crisis, omdat het vrijwel on mogelijk lijkt Walen en Vla mingen van welke partij ook dusdanig te verzoenen dat van een evenwichtige nieuwe coa litie sprake kan zijn. Uilgavp Wpsterpers, behorende lol Sijlhoü Pers. Apofhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hooldredaceur JJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) pier maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Vrijdag 10 oktober 1986 78e jaargang no. 23626 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 'tokerij ontdekt n Veenhuizen VENHUIZEN In de strafinrich- ig Norgerhaven in Veenhuizen is één van de cellen apparatuur tdekt die waarschijnlijk bestemd s voor een illegale stokerij. Het it om eigengemaakte pijpjes, pan- tjes en andere zaken die „met wat le wil" te gebruiken zijn voor illeren. De bewoner van de cel 1 nog niet alle spullen bij elkaar aan de slag te kunnen gaan. De ara tuur is ontdekt tijdens een ierzoek in alle cellen nadat een ?kende man was gesignaleerd zich verdacht ophield op een 'keerterrein bij de strafinrich- LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen drie nieuwe gemeen ten doen ontstaan in de Rijnstreek. Dat zijn Jacobswoude, Rijneveld en Aarlan- den. Deze gemeenten moeten gevormd worden door het opheffen van gemeenten met minder dan 10.000 inwoners. Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrug- ge moeten volgens de provinciale plannen worden samengevoegd in Jacobswoude. Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven gaan samen de gemeente Aarlanden vormen. Koudekerk, Hazerswoude en Benthuizen gaan samen in Rijneveld. In het voorstel laten G.S. de gemeente Alkemade zelf standig blijven. De kern Stompwijk wordt toegevoegd aan Zoeterwoude. De plannen van G.S. worden na een in spraak-procedure als advies gestuurd naar de minister van Binnenlandse Zaken. Pag 14: Jacobswoude, Rijneveld en Aarlanden. TWEEHONDERD DODEN NAZINKEN VEERBOOT DHAKA In de Kajla-ri- vier ten westen van de hoofdstad Dhaka in Bangla desh, is gisteren een veerboot gezonken. Gevreesd wordt dat bij de ramp tenminste tweehonderd passagiers zijn omgekomen. Het schip ver voerde circa driehonderd mensen. Naar schatting hon derd passagiers wisten zwemmend de kust te berei ken. Volgens het Bengaalse dagblad Dainik Bangla was de maximale capaciteit van de boot honderdvijftig passa giers. Fietsersbond tegen verbreding vrachtauto's AMSTERDAM De Ech- te Nederlandse Fietsers bond (ENFB) is slecht te spreken over het plan van Verkeer en Waterstaat om de maximaal toegestane breedte van vrachtauto's in ons land te vergroten. Vrachtauto's mogen nu niet breder zijn dan 2.50 meter. Die breedte wordt straks 2.60 meter voor wa gens boven de 10.000 kilo. De ENFB meent dat bre dere vrachtauto's de ver keersonveiligheid sterk vergroten. V-raad stemt over verlenging termijn Perez de Cuellar NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties besluit waarschijnlijk nog vandaag in te stemmen met een verlenging van het ambtstermijn van secretaris-ge neraal Javier Perez de Cuellar met nog eens vijf jaar. De 70-jarige Pe ruaanse diplomaat is de enige kan didaat en het ligt dan ook in de verwachting dat hij via een unanie me stemming vanaf 1 januari aan een nieuwe termijn kan beginnen. De stemming van de V-raad moet in de tussen tijd worden bekrach tigd door de Algemene Vergade ring van de VN. t Amerikaanse president Ronald Reagan arriveert in de koude IJslandse hoofdstad Reijkjavik, aar morgen en overmorgen de minitop met de Russische leider Gorbatjsov plaatsvindt. Gorbats- i komt vanavond in Reijkjavik aan. VAKBEWEGING BETREURT ONTBREKEN DIALOOG UTRECHT De vak beweging gelooft nau welijks nog dat het zin heeft te praten met ka binet en werkgevers over het sociaal-econo mische beleid. Volgens het CNV is de kans op een centraal akkoord, een convenant, vrijwel nihil nu bij de alge meen beschouwingen in de Tweede Kamer is gebleken dat premier Lubbers vasthoudt aan bevriezing van de amb tenarensalarissen en de uitkeringen. De FNV acht de kans op zo'n ak koord definitief verke ken. „Ik ben behoorlijk in mijn wiek geschoten", aldus CNV-voorzitter H. Hdfste- de. „Vrijdag kregen we nog een brief om over dat con venant te komen praten maar het ziet er naar uit dat het kabinet daarbij als voor waarde stelt dat aan zijn be zuinigingsplannen niet ge tornd mag worden. Derge lijke uitnodigingen worden dan een soort aardigheidjes om mekaar bezig te houden, een soort bezigheidsthera pie". Het CNV blijft overigens bereid zonder voorwaarden vooraf te komen praten economisch beleid definitief verkeken. Woordvoerder J. Maat van de FNV stelt dat de mooie woorden in het regeerak koord dat de vakbeweging een grotere stem in het ka pittel zou krijgen bij het so ciaal-economisch beleid de finitief dode letters zijn ge bleken. „Na vier jaar doof en blind te zijn geweest voor de vakbeweging leek Lubbers tot een dialoog be reid, maar inmiddels is het masker gevallen. Ook vol gend jaar wordt weer een hard en niet te rechtvaardi gen bezuinigingsbeleid ge voerd waarvan de uitke ringstrekkers en de ambte naren de dupe worden", al dus Maat. tmnnraHeHH (ADVERTENTIE) HAARLEMMERSTRAAT 153 - LEIDEN Kennismakingsaanbieding: Bij inlevering van deze advertentie, zaterdag en maandag 10% KORTING „Ik geloof, dat Lubbers vandaag in de Kamer heeft gezegd, dat....". Met zoiets zou een verslaggever van een krant na een vergadering van de Tweede Kamer natuurlijk niet moeten komen aanzetten. Daar „koop je als lezer van een krant niets voor". Zo legt dan ook niemand de dagelijkse slogan van de Leidse Courant uit, waarin u op het hart wordt gedrukt, dat die krant „uw geloof waard is". Wel zegt het iets over het waarheidsgehalte van de be richten, want daar wordt door de redactie vanzelf sprekend grote zorg aan besteed. Enfin, 'u moet de Leidse Courant maar eens een tijdje lezen. We ge loven, dat u er dan vanzelf geloof aan gaat hech ten, dat u die krant niet meer kunt missen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1