£eidóe Qowuvnt CDA eist helderheid van kabinet Plaatsje Zuid-Afrika stuurt Mozambikanen terug Meer psychologische hulp zou miljarden besparen Albert Heijn hekelt campagne van FNV Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekercdiik 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003-Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Diredeur hooldredaoeur IJ. Hallewas. Chel-redadeur Wim Buijleweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23,04 (aut. betaling), kwartaal f68,93, jaar 1.262,35. P Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,63 per mmkleintjes f. 0,44 per mm. Donderdag 9 oktober 1986 78e jaargang no. 23625 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER In de nacht en ochtend wei- ning wind en plaatselijk mist. Minimumtemperatuur onge veer 9 graden. Overigens wol kenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Zwakke tot matige zuiden wind, rond kracht 3. Zon op: 06.55; onder: 17.75. Schev. hoog water: 07.21 en 19.38; laag water: 02.31 en 15.20 uur. Vlinderhoed Britten hebben iets met hoe den. De jaarlijk se paardenra ces van Ascot, waar het meer om de hoeden lijkt te gaan dan om de paarden rennen. zijn daarvan een mooi voorbeeld. de deftige Londense wijk Mayfair is van daag de jaarlijk se hoedenshow geopend. Voor een bedrag van ruim vierhon derd gulden is deze „vlinder- hoed" te koop. Het is een zwart zijden vierkant kapje overtrok ken met zwart- genopte voile en versierd met twee vlinders van tule en glit ters. AMSTERDAM Voorzit- er Albert Heijn van de laad voor het Filiaal- en rootwinkelbedrijf heeft andaag tijdens de leden- ergadering van zijn orga- lisatie in Amsterdam de )ienstenbond FNV van (verdrijving beschuldigd, lij doelde daarbij op de ampagne van de Diens- enbond FNV tegen on- lerbetaling in de winkel- ledrijven. Het zou daar ,een bende" zijn met de irbeidsvoorwaarden. ijn verwees naar het tweeë- half jaar oude onderzoek de Loon Technische Jenst dat de basis voor het i/iderzoek vormde. Daaruit leek dat 1,5 procent van de onderzochte werknemers te weinig kreeg uitbetaald en dat in 44 procent van die gevallen de zaak is rechtgetrokken. „Dat wil dus zeggen dat in 99,34 procent van de gevallen de wet of de cao is nageleefd," aldus Heijn, die er aan toe voegde dat ook een geringe mate van onderbetaling niet mag voorkomen. De conclusie dat er in de wat grotere detail handel nauwelijks onderbeta ling plaatsvindt ligt volgens hem dan ook voor de hand. „Problemen moeten in ge meenschappelijk overleg uit de wereld worden geholpen", zei hij. Zo moet er volgens Heijn ook een eind komen aan de negatieve houding van met name de vakbonden ten op zichte van flexibele arbeidsre laties (oproepkrachten, deel tijdwerkers en dergelijken). Meer vrouwen zoeken werk DEN HAAG De verwachte daling van de werkloosheid is de afgelopen maand september uitgebleven. Gecorri geerd voor de seizoensinvloeden steeg de werkloosheid zelfs, en wel met 2300 (alleen maar vrouwen) tot 698.400. Onder de mannelijke beroepsbevolking daalde de gecorri geerde werkloosheid met honderd. De gecorrigeerde werkloosheid ontwikkelt zich al enige tijd nadelig voor vrouwen, aldus het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Met name gaat het om de groep vrouwen tussen de 25 en 50 jaar. Onder jongeren daalt de gecorrigeerde werkloosheid. Het niet-gecorrigeer- de werkloosheidscijfer daalde met 6.900 tot 704.000. Nieuwe sticker voor autokeuring ROTTERDAM De Rijks- dienst voor het Wegverkeer ontwerpt een nieuwe sticker voor de verplichte autokeu ring. Het gaat om een sticker die minder fraude-gevoelig is dan de huidige APK-sticker. De bedoeling is dat de nieu we sticker in 1988 beschik baar komt. De Rotterdamse officier van justitie mr. Ger- ding zei dit gisteren naar aanleiding van de arrestatie van drie Rotterdammers die worden verdacht van ge knoei met keuringsrapporten en stickers. Enschede moet ambtenaren ontslaan ENSCHEDE De gemeente En schede staat er financieel zo slecht voor dat niet meer valt te ontkomen aan gedwongen ontslagen. Er zijn 120 arbeidsplaatsen in het geding. Hoeveel medewerkers er inderdaad uit moeten zal blijken zodra is beslo ten in welke onderdelen van het ambtelijk apparaat het mes wordt gezet en welke taken de gemeente eventueel afstoot (privatiseren). Doordat de gemeente verplicht is wachtgeld te betalen aan ontslagen medewerkers zal het aantal ontsla gen naar verhouding fors moeten zijn om het vereiste effect op de ge meentelijke financiën te bereiken. Voogd eist meer schadevergoeding AMSTERDAM De geschorste top ambtenaar Voogd van het ministerie van sociale zaken, die wegens het aan voeren van een knokploeg bij de ont ruiming van een kraakpand werd ver oordeeld, eist meer schadevergoeding. Voogd en zijn vrouw vinden de gebrui kelijke korting van vijftig gulden per dag hechtenis onvoldoende. De rechter bepaalde in augustus dat er geen ge gronde reden was geweest om de twee voor langer dan een dag vast te hou den. Voogd en zijn vrouw werden ver oordeeld tot een geldboete van 1000 en 750 gulden, en hebben recht op een korting van respectievelijk 350 en 100 gulden omdat zij zeven en twee dagen in hechtenis zijn geweest. ZWARE KOERSVAL PHILIPS AMSTERDAM De koers van de aandelen Philips is vanochtend op de Amsterdamse effectenbeurs fors gekelderd als gevolg van de tussen tijdse mededeling over tegenvallen de omzetten in het derde kwartaal. Nadat de notering gisteren in het te lefonisch avondverkeer al was te ruggezakt tot 52,20 werd de ope ningskoers vanochtend vastgesteld op 47,50. Dit betekend^ een verlies van ƒ7,40 vergeleken met de slot- koers van gisteren. Na deze voor Philips ongebruikelijk grote koers wijziging (nominale waarde van de aandelen is 10) trad slechts een licht herstel op tot 48. Pag.9: Omzet Philips valt tegen. Hagenaar aangehouden wegens vrouwenhandel BANGKOK Een 25-jarige Hagenaar is gisteren op de luchthaven van Bang kok gearresteerd omdat hij twee Thaise vrouwen naar Nederland wilde sturen om er te werken als prostituées, zo heeft de Thaise politie bekendgemaakt. De Hagenaar, A.A.V., trok op de lucht haven de aandacht van de politie toen hij met de twee vrouwen onenigheid had. De vrouwen verklaarden dat V. hen geld had gegeven en een reis had geboekt naar Nederland via de Bonds republiek. V. verklaarde zich onschul dig en zei de vrouwen alleen geld te hebben gegeven voor een toeristische vakantie in het buitenland. LUBBERS „TE WOLLIG" BEVONDEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het CDA, de groot ste regeringsfractie, is nog niet te vreden over het beleid van het ka binet voor volgend jaar. De chris tendemocraten menen dat premier Lubbers tot dusver tijdens de Alge mene Beschouwingen op een aantal punten „te wollig" is geweest. Bert de Vries kreeg gisteravond toestem ming van zijn fractie een aantal mo ties in te dienen, om partijgenoot Ruud Lubbers te dwingen tot hel derheid. Opmerkelijk is dat één van die moties waarschijnlijk alleen met behulp van de oppositie aangenomen kan worden. Het gaat hierbij om het beleid van het kabinet ten aanzien van het eigen personeel. Het CDA is het er niet mee eens dat de rege ring in 1987 pas op de plaats wil maken met de arbeidsduurverkorting voor amb tenaren. De fractie staat erop dat nog dit jaar met de vakbonden wordt overlegd over mogelijkheden voor atv en dat de Tweede Kamer wordt geïnformeerd over de uitkomst daarvan. De VVD voelt daar niet veel voor, omdat zij vreest dat de ambtenaren hun koop- krach tstijging zullen verspelen. PvdA en D66 zijn het echter op dit punt roerend eens met het CDA. Zij menen dat als er in het economisch gunstige jaar 1987 niets aan atv wordt gedaan, er in latere jaren niets meer van komt, omdat er dan wel licht geen koopkrachtstijging is waaruit atv betaald kan worden. Het CDA mag dan wat deze zaak betreft afhankelijk zijn van, PvdA en D66, op een ander punt stelt het zich lijnrecht tegen over deze fracties op. Wim Kok en Hans van Mierlo bepleitten gisteren zeer vurig dat de bevriezing van ambtenarensalaris sen en sociale uitkeringen ongedaan wordt gemaakt. Het motief daarvoor is dat de inkomensafstand tot de werkne mers in hët particuliere bedrijfsleven niet nog groter moet worden. Maar dit soort solidariteit kan, zo meent Bert de Vries, ook op omgekeerde wijze betracht wor den: laten de werknemers(bonden) in de marktsector maar vrijwillig afzien van loonstijging. Pag. 3: CDA vindt antwoord kabinet onvoldoende Veiligheidsbeambten van ed universiteit in Kaapstad proberen zo'n tweehonderd studenten tegen te houden die protesteren tegen de colleges van de Ierse hoogleraar Connor O'Brien. De hoogle raar, een fel tegenstander van apartheid, wordt ervan beschuldigd de internationale wetenschappe lijke boycot tegen Zuid-Afrika te breken. JOHANNESBURG Zuid-Afrika gaat de arbei ders uit Mozambique te rugsturen naar hun land. Tegelijktertijd is een ver bod uitgevaardigd op het werven van arbeidskrach ten in Mozambique. Preto ria nam dit besluit omdat vanaf Mozambikaans grondgebied nog steeds guerrilla-activiteiten te gen Zuid-Afrika zouden worden bedreven, onder meer het leggen van mij nen. In Zuid-Afrika werken onge veer 59.000 arbeiders uit Mo zambique, voor het merendeel in de mijnen. Ze zullen naar hun land worden terugge stuurd zodra hun werkvergun ning afloopt. De maatregel kan een harde klap zijn voor de toch al economie van Mo zambique, die wordt geteisterd door de recessie, werklossheid en economische sancties. In de regeringsverklaring worden Zuidafrikaanse werkgevers verzocht met onmiddellijke in gang niet langer Mozambika nen in dienst te nemen, maar in hun plaats Zuidafrikaanse arbeiders aan te stellen. Pretoria heeft vandaag de be wegingsvrijheid beperkt van het Verenigd Democratisch Front (UDF), 's lands grootste anti-apartheidsbeweging. De regering heeft het twee mil joen leden tellende UDF tot een „besmette organisatie" verklaard, meestal een voor proefje op een volledig verbod. Woordvoerder 5hultz weg na nisleiding pers 'ASHINGTON Bernard lalb heeft met onmiddellijke ngang ontslag genomen als 'oordvoerder van het Ameri- aanse ministerie van buiten- indse zaken. Aanleiding tot eze zo kort voor de top in leykjavik zeer opmerkelijke tap het plan van de rege- [ing-Reagan om Libië door het erspreiden van zowel echte ls fictieve berichten in ver warring te brengen. De Was- ington Post onthulde vorige veek donderdag dat men met en dergelijke campagne was legonnen. Reagan sprak het «richt fel tegen, maar minis- er Shultz verklaarde op zijn «urt dat hij geen bezwaar zag n een psychologische oorlog egen kolonel Khadaffy. Kalb ai op een persconferentie (iets van zo'n plan te weten. laar de berichten daarover lebben hem bezorgd gemaakt ver „het vertrouwen in Ame- ika, de Amerikaanse geloof waardigheid en op veel lager iveau, mijn eigen geloofwaar- ligheid". Kerncentrale omsingeld (ADVERTENTIE) Let op! Een muur van zwaar bewapende politiemannen houdt de kerncen trale in het West- duitse Brokdorf omsingeld. De centrale die van daag in werking is gesteld, werd al dagenlang bele gerd door vele duizenden tegen standers van kern energie. Tijdens de protesten werden door enkele radi calen vernielingen aangericht aan na bijgelegen winkels en banken. De in stallatie, gelegen aan de monding van de Elbe is al sinds het begin van de bouw in 1976 het mikpunt van de anti-kerne- nergiebeweglng. versiteit Leiden) meldt dit vooruitlopend op een stu diedag morgen van het Nederlands Instituut van Psychologen. Diekstra baseert zijn stelling op ruim zestig studies in de Verenigde Staten en Europa die meer dan acht miljoen mensen omvatten. Daaruit is volgens hem gebleken dat psy chologische hulp het aantal artsenbezoeken, het gebruik van medicijnen en van zieken huishulp aanzienlijk vermin dert. De medische consumptie neemt, afhankelijk van het soort patiënten en de klachten en stoornissen, af met ruim tien procent en in sommige ge vallen met veertig procent. De daling is het sterkst bij de zie kenhuisopnamen. Ook blijkt dat het effect bij mensen van boven de 55 groter is dan bij jongeren, hetgeen Diekstra ge zien de toenemende vergrij zing uiterrhate belangrijk noemt. (ADVERTENTIE) LM C^ÉAJE/?^ B IJ N A Vleesprijzen blijven dalen DEN HAAG De prijs van vlees is het afgelopen jaar met tien procent gedaald en zal de komende maanden nog verder dalen. Dat ver wacht het Produktschap voor Vee en Vlees, op grond van het overschot vlees dat aangeboden wordt. De koel huizen van de Europese Ge meenschap liggen zo vol met rundvlees dat de vergelijking met de melkplas en de boter berg steeds meer opgaat. Als reactie op het overaanbod hebben de grote supermark ten de prijzen van rund- en varkensvlees al verlaagd. Verwacht wordt dat ook het kalfsvlees goedkoper zal worden. „De consument gaat profiteren van de vleesqver- schotten", zegt secretaris S. Jongerius van het pro duktschap. Hij hoopt dat de lagere prijzen zullen leiden tot een hogere consumptie. Fietser overleden LISSE De 82-jarige A.C. van den Berg uit Noordwijker- hout is gisteravond bezweken aan de verwondingen die hij bij een ongeval had opgelopen. De fietser raakte gistermiddag om ongeveer vier uur zwaar gewond toen hij op de Heren weg in Lisse bij het oversteken werd geschept door een auto mobilist GLAASJE MADEIRA NAAST DE SOEP DEN HAAG Alcohol drinken is in onze samenleving de ge woonste zaak van de wereld. Daardoor wordt soms vergeten dat een aanzienlijk aantal mensen geen alcohol gebruikt. Dit schrijft het Bedrijfschap Horeca in een brochure aan zijn 37.000 leden in een poging hen ertoe te bewegen meer aandacht aan de wensen van niet-drinkers te schenken. Het bedrijfschap spoort zijn le den aan alcoholvrije dranken met elkaar te mixen tot cocktails, bowls, longdrinks, punches, milkshakes en speciale koffie. Hore- ca-ondernemers zouden er aan moeten denken dat er geheelont houders onder de gasten kunnen. De madeira niet in de soep, maar ernaast, derhalve, aldus het bedrijfschap. Opgestaan, plaatsje vergaan. Iedereen kan zich voorstellen, dat dit in een volle bus wel eens het geval is. Of op een overvol terrasje, bijvoorbeeld. Maar in een volle bak, pardon, volle gevangenis? Toch blijkt dat in toenemende mate het geval te zijn. Want voor iedere gevangene die ontsnapt of niet is terugkeerd van verlof wordt gauw een ande re gevangene in de plaats gezet. Vanwege het cel lentekort. Komt 'ie toch terug dan wordt 'ie maar weer naar huis gestuurd, want zjjn plaats is bezet Raar maar waar, want het staat vandaag in de Leidse Courant. Lie krant die u na veertien dagen voorwaardelijk, ongetwijfeld levenslang wilt lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. £ddóc (Bou/ia/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1