Romeinen willen neergang van Eeuwige Stad stoppen a <m CDU wil niets weten van „grote coalitie" Handig 'miniburo' Warm onthaal koninklijk paar in Hongarije CeidaeSowiont SHULTZ ONTKENT BETROKKENHEID BIJ WAPENTRANSPORT „Echte" top kan in november Kunstwerkjes van wol en leer in Italiaanse mode „Wees trouw aan premier Thatcher" Peres: Shamir moet vredesinitiatieven voorzetten CeidócSotrtmit BUITENLAND WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 PAGINA 5 New York wil gevangenisboten NEW YORK De stad New York overweegt het te kort aan celruimte op te vangen door drie oude veer boten. waarmee vroeger fo renzen over de haven van New York werden gezet, om te bouwen tot gevangenissen voor drugshandelaren, die ven en roofovervallers. In New York zitten 14.115 mensen gevangen, 1.237 meer dan eigenlijk mag. Er worden nieuwe gevangenis sen gebouwd en verwacht wordt dat er volgend jaar zo 3.500 nieuwe bedden bij ko men. Indonesië executeert opnieuw communisten JAKARTA In Indonesië zijn de afgelopen tijd in totaal negen leiders van de vroegere Indonesische com munistische partij PKI terechtge steld. Dit is gisteren vernomen van diplomaten in Jakarta, die zich be riepen op officiële bronnen. Vorige week meldde Amnesty Internatio nal de executie van vier communis ten, maar kon gisteren geen bevesti ging geven van nog eens vijf execu ties. Naar aanleiding van de eerste executies heeft de Nederlandse am bassadeur in Jakarta, F. van Don gen, inmiddels de verontrusting van Den Haag aan de Indonesische auto riteiten kenbaar gemaakt. SUPERBOETES IN ITALIË VOOR TE HARDRIJDEN ROME Te hard rijden in Italië gaat een kostbare zaak worden. Na een serie ernstige ongevallen in de zomer heeft de regering su perboetes uitgevaardigd voor chauffeurs die zich niet aan de maximumsnelheid houden. Wie de toegestane snelheid met meer dan tien kilometer per uur overschrijdt, kan be boet worden met 1400 gulden. Helemaal dra conisch zijn de straffen voor vrachtwagen chauffeurs. Zij moeten in lires 2700 gulden neertellen als ze meer dan tien kilometer te hard hebben gereden. Van een vrachtwa genchauffeur die ten tweede male over de schreef gaat. wordt het rijbewijs voor acht tot 24 maanden ingetrokken en de vrachtwa gen mag vijftien tot zestig dagen niet meer de weg op. De regering beschouwt de vrachtwagenchauffeurs als de grote boosdoe ners bij veel massa-ongevallen. Weer protesten tegen kerncentrale Brokdorf HAMBURG In de Weslduitse stad Hamburg hebben gisteren vol gens de politie 10.000 mensen gede monstreerd tegen de aanstaande in- bedrijfstelling van de nieuwe kern centrale in Brokdorf. Hier en daar werden ruiten van banken inge gooid. De fabriek in Brokdorf, 50 kilometer ten noordoosten van Hamburg, is de 21e kerncentrale in de Bondsrepubliek. Tegenstanders van kernenergie hebben voor 18 oktober een protestbijeenkomst uit geschreven in Kiel. In verband met mogelijk gewelddadige demonstra ties bij Brokdorf heeft de politie de bewaking rond de centrale ver scherpt. De Amerikaan Eugene Hasenfus wordt geboeid weggeleid door Nicaraguaanse soldaten. WASHINGTON Minister van buitenlandse zaken Shultz heeft gisteren verklaard dat de regering niets te maken had met het transportvliegtuig met wapens en murjitie aan boord, dat zondag in Nicaragua werd neergeschoten. Daarbij kwamen drie Amerikanen om het leven en een Amerikaan, de 45-jarige Vietnam-ve- teraan Eugene Hasenfus werd gearresteerd. Shultz suggereerde dat Hasenfus een Amerikaanse particulier is, die een steentje bijdroeg aan de strijd van de Con tra's, die door Amerika gesteunde rebellen. Het vlieg tuig was echter van een Amerikaanse maatschappij waarvan al langer wordt vermoed dat het een mante lorganisatie van de inlichtingendienst CIA is. Het huis waar Reagan en Gorbatsjov zaterdag en zondag met elkaar gaan praten kon gisteren nog redelijk dicht benaderd worden. Twee IJslandse meisjes, die zich een top-kapsel hebben laten aan meten. namen die gelegenheid te baat om ter plaatse hun hoop op een positief resultaat te demon streren. WASHINGTON Een tweede „echte" top met partijleider Gorbatsjov is afhankelijk van de mate waarin vooruitgang wordt geboekt op het gebied van de mensenrechten in de Sovjet-Unie. Dit heeft pre sident Reagan gezegd tij dens een ontvangst van de vrijgelaten Russische dis sident Joeri Orlov. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft tijdens een pers conferentie in het Witte Huis verklaard dat de Sovjet-Unie wellicht nog voor de topont moeting in IJsland bekend zal maken dat zij een deel van haar troepenmacht in Afgha nistan terugtrekt. Shultz waarschuwde echter dat de vermeende terugtrek king wellicht uitsluitend pro pagandistische doeleinden zou dienen. De teruggetrokken eenheden zouden kunnen worden vervangen door ande re eenheden, zo gaf hij te ken nen. Shultz zei verder dat de VS bereid zijn op Ijsland een da tum voor de tweede topconfe rentie tussen Reagan en Gor batsjov vast te stellen, maar dat Moskou zich tot nog toe gereserveerd opstelt. De woordvoerder en de stafchef van het Witte Huis, Larry Speakes en Donald Regan, zei den dat technisch gezien die bijeenkomst nog voor het ein de van het jaar kan plaatsvin den, mogelijk al in november. Tot de „tussen-top" werd be sloten na een brief die Gor batsjov op 19 september liet af geven aan Reagan. Het schrij ven getuigde volgens een Amerikaanse functionaris van ongeduld, frustratie en bijna van wanhoop over het onver mogen van de diplomaten om wapenakkoorden uit te wer ken. In de laatste alinea ver klaarde de Sovjet-leider dat de tijd gekomen voor hem en de Amerikaanse president om zich „persoonlijk te bemoeien" met de zaak en een „impuls" te geven aan de bureaucratie. BOEDAPEST Het Nederlands kapitaal moet actiever deelne men aan de verwezenlijking van de Hongaarse economische ontwikkeling. Voorts is een uitwisseling van kennis en culturele waarden van belang. Dat zei gisteren de president van Honga rije. Pal Losonczi tegen koningin Beatrix en prins Claus tijdens de eerste dag van hun tweedaags werkbezoek. Over de ver standhouding tussen Hongarije en Nederland was de president tevreden. De koningin bood de stad Boedapest 10.000 tulpenbollen aan voor de verfraaiing van de terrassen van het aan de Donau gele gen parlementsgebouw. In de muziekschool Bela Bartok, waar vele tientallen Hongaren-de hoge gasten met applaus spontaan begroetten, woonden koningin en prins 's middags een paar les sen bij. Eerder die dag was het koninklijk paar bij aankomst op het vliegveld begroet met veel vlagvertoon, muziek en bloemen en ook langs de kant van de weg zwaaiden vele duizenden Hon garen naar de voorbij rijdende stoet. De koningin ontmoette gisteren ook de Hongaarse partijleider Janos Kadar. Volgens minister Van den Broek van buitenlandse zaken, die het koninklijk paar vergezeld, zouden dergelijke ont moetingen meer regel dan uitzondering moeten zijn, omdat de rol van de communistische partijen in het Oostblok uiterst be langrijk is. Gisteravond bezochten koningin en prins een voor stelling van het Nederlands Danstheater in het Operahuis van Boedapest, waarna een ontvangst volgde van mensen die specia le banden onderhouden met Nederland, zoals artiesten, weten schappers, een museumdirecteur, uitgevers, een vertaalster en drie oud-ambassadeurs. Amerikaanse joden toch naar IJsland REYKJAVIK Een groep van acht tot tien Amerikaanse joden mag dit weekeinde naar IJsland reizen om tijdens de ontmoeting in Reykjavik tus sen de Amerikaanse president Reagan en Sovjet-partijleider Gorbatsjov aandacht te vragen voor het lot van de joden in de Sovjet-Unie. Eerder had IJs land geweigerd inreisvisa te verstrekken voor een groep van vijftig vooraanstaande Amerikaanse joden. Nu is overeengekomen dat een klei ne groep Amerikaanse joodse leiders vrijdagmorgen naar IJsland mag komen om daar een persconferentie te geven. Diezelfde middag zullen zij Reykjavik verlaten. Senaat luidt noodklok spionagebestrijding WASHINGTON De Ameri- kaanse regering heeft de laat ste jaren te weinig aandacht, tijd en geld besteed aan de be scherming van de geheimen van het land tegen buitenland se spionnen. Dat stelt de in lichtingencommissie van de Senaat. „De bedreiging van vijandelijke inlichtingendiens ten is ernstiger dan enig lid van de regering tot nu toe in het openbaar heeft gezegd". SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 64) Dit alles was natuurlijk niet onopgemerkt gebleven voor de listige heer Opopol Istietof, die zich aan de buitenzijde van het ziekenhuis slim voor een raamn had opgesteld en nu steeds naar binnen gluurde. En toen gleed er een zonnige en tegelijk verraste trek over zijn dikke gelaat. „Poefferrrrr... dikski!" liet hij zich in zijn barreberische landstaal ontvallen. „Kijk, kijk. daar ligt de kampioenski schaatsert, bok- sert, gewichtheffen en voetballert! Ach, ach, ach, hij heeft geen enkele zin in bedje van hos pitaalt! Isse duitelijk hij wil uit! Hij wil weg! Wel, wel. wel. arme kleine kerel! Ikke zal hem wel help! Maar hoe?" - Nu hoefde de kundige Opo pol niet slinkse kunsten van een geheime agent om de oplossing onmiddelijk te vinden. Hij wierp dus een snelle blik om zichheen en zag toen juist de vermoeide figuur van de handels vertegenwoordiger Frederik G. Hobbezak. Deze was bezig een aantal koffers uit een grote auto te tillen, want hij was op deze zondagmiddag juist thuis gekomen van een grote, buitenlandse reis. Nu maakte hij kennelijk aanstalten zijn ba gage naar zijn woning te dragen. „Ikke zal hem helmompelde Opopol en met zorg koos hij de grootste koffer uit, die nog in de auto lag. En blijkbaar was Opopol van mening dat Frederik G. Hobbezak in het hospitaal woonachtig was, want zie. daar rent de Barreberiër de trappen van het ziekenhuis reeds op. In het voorbijgaan rukt hij zelfs een paar vroege bloemen uit hun bak (Van onze correspondent Gerard Kessels) RÖME De Romeinen zijn het zat. De fraaie be loften van de politici dat de neergang van de Eeu wige Stad een halt zal worden toegeroepen, wor den niet langer geloofd. Onder het motto „Dan doen we het zelf maar" zijn onlangs duizenden Romeinen met vegers en plastic zakken de straat opgegaan om het vuil op te ruimen. Een week later werd er een kilometerslange menselijke keten gevormd om te proteste ren tegen de belangrijkste Ro meinse kwaal: het verstikken de stadsverkeer. Het volstrekt' chaotische verkeer verstopt de nauwe straten van het cen trum volkomen. De stad be taalt daarmee een hoge prijs voor de wilde uitbreiding van de laatste decennia, waarbij de ene na de andere troosteloze buitenwijk uit de grond werd gestampt. De Romein is per dag gemiddeld twee uur en een kwartier onderweg van en naar zijn werk. Met minuten lange oorverdovende claxon- -concerten luchten de gefru streerde chauffeurs hun onge noegen. De uitlaatgassen en de herrie beu verlaten steeds meer Romeinen hun huis in het centrum en trekken ze naar andere delen van de stad of nog verder weg. De afgelo pen veertig jaar is de bevol king van het centrum met de helft verminderd. De vrijgeko men ruimte wordt in beslag genomen door op het toerisme mikkende boetieks en kanto- Steeds luider wordt de roep om in elk geval het centrum verkeersvrij te maken. De si tuatie is echter inmiddels zo verziekt dat het stadsbestuur het ook niet meer weet en zich beperkt tot lapmiddelen om de verhitte gemoederen even te sussen. Voor echte oplossin gen, een verbetering van het metronet en de aanleg van grote (ondergrondse) parkeer plaatsen aan de rand van het centrum is echter geen geld. Het is bovendien in Rome ge vaarlijk een spade in de grond te steken. De ondergrond van de stad is een gatenkaas. Tal van slecht gebouwde huizen staan op een verzakkende on dergrond. Met groot geraas zijn dit jaar als zes wooncom plexen ingestort. Een andere ziekte van de Eeuwige Stad is de toenemende vervuiling. Er zijn kilometerlange open rio len en de waterzuiveringsin stallaties functioneren niet of slechts gedeeltelijk. Waar tus sen het beton van de woon blokken maar even een streepje groen is, wordt huis vuil neergekwakt. Na negen jaar een tische burgemeester te hebben gehad, regeert sinds 1985 een christen-democraat de stad; Nicola Signorella, een bescher meling van Giulio Andreotti. Signorella, die het allemaal anders en beter wilde doen, is lelijk in de verdrukking ge raakt. Zelfs de spreekbuis van het Vaticaan, de Osservatore Romano, heeft felle kritiek uitgeoefend op de christen-de mocraat omdat maatregelen tegen de euvels van de stad uitblijven. Signorella, geboren en getogen Romein, blijft er laconiek onder. Op een van de deuren naar zijn kantoor hangt een bordie met de tekst: „Als er een oplossing is, waar maak je je dan druk over? Als er geen oplossing is, waar maak je je dan druk over?" Geometrische zig-zag patronen op lange vesten en pullo vers, naar een ontwerp van Salvatore Ferragamo oogsten op de Modebeurs in Milaan veel applaus. MILAAN De ene familie breit, de andere looit leer. Het breiende Missoni-gezin komt uit het industriële noorden van Italië, terwijl de leerverwerkende Valentino's afkom stig zijn van de zonnige baai van Napels. Deze twee fami lies zijn de beste vaklieden op het gebied van Italiaans mode-on t werpen. Ottavia Missoni ontwerpt de breipatronen, zijn vrouw zorgt voor de vormgeving van de kleding en de kinderen nemen de zakelijke aspecten voor hun rekening. Het resul taat van deze typisch Italiaanse samenwerking is het Mis- soni-imperium, dat al gedurende tien jaar aan de top staat van de Italiaanse gebreide mode. De ontwerpen Voor voor jaar-zomer 1987, die deze week op de Modebeurs in Milaan werden gepresenteerd, vormen hierop geen uitzondering: luchtige katoenen creaties, driedelige wollen pakjes in de kleuren grijs en crème en een bonte mengeling avondkle ding. Mario Valentino heeft eveneens drie kinderen en het hele gezin is werkzaam in Valentino's supermoderne leerfa briek, die zich in een buitenwijk van Napels bevindt. Va lentino verwerkt leer alsof het stof is. Het ene seizoen komt hij met leren tweed, de andere keer met frotté, en dan weer met een structuur die lijkt op gevlochten rieten manden. Hij slaagt er zó goed in om stoffen te imiteren dat je het moet voelen om er achter te komen dat het leer is. Voor voorjaar-zomer 1987 ponst hij patronen in suède en leer, zodat het de structuur krijgt van opengewerkte kan ten kleedjes. Deze nieuwe vorm van leerbewerking model leert hij in keurige hemden met grote zakken, of hoekige topjes op korte strakke rokjes, in zandkleur, crème en ma rineblauw. MUNCHEN Op de dag dat de Westduitse rege ringspartij CDU in Mainz begon aan haar jaarlijkse congres heeft Johannes Rau, kanselierskandidaat van de oppositiepartij SPD, de mogelijkheid niet uitgesloten dat na de Bondsdagverkiezingen van januari 1987 een grote coalitie (van CDU/CSU en SPD) tot stand komt. CDU en CSU willen echter niets weten van de suggestie van Rau. De SPD is naar hun mening ongeschikt om te rege ren. Recente opiniepeilingen voorspellen bovendien voor de christen-democraten een ge makkelijke verkiezingsover winning. Kohl waarschuwde zijn partij echter dat zij er niet van uit moet gaan dat de ver kiezingen al gewonnen zijn, maar dat er gestreden dient te worden voor een grote meer derheid, zodat de regering een mandaat krijgt om haar her vormingsprogramma voort te zetten. De rede van Kohl op het con gres concentreerde zich hoofd zakelijk op de economische re sultaten van het regeringsbe leid van de afgelopen vier jaar. De regeringscoalitie met de li beralen heeft bereikt dat de inflatie nul is, de inkomens stijgen, de werkloosheid af neemt en er een sterke en sta biele economische groei is, zei de bondskanselier. De bondskanselier stelde een programma van progressieve belastingverminderingen in het vooruitzicht en plannen om de inmenging van de over heid in het leven van de men sen verder terug te dringen. Voorts zou zijn- regering het vormen van grotere gezinnerj gaan aanmoedigen. Het ge- boortencijfer in de Bondsrepu bliek is een van de laagste ter wereld. BOURNEMOUTH De anti-kernwapenpolitiek van de Labourpartij kan een noodlottige ondermij ning van het Navo-bond- genootschap betekenen. Dat zei Norman Tebbit, de voorzitter van de Britse Conservatieve partij giste ren op de openingsdag van het jaarlijkse partij congres. Tebbit koppelde zijn verdedi ging van het beleid van Mar garet Thatcher aan een felle aanval op de socialistische leer van de Labourpartij. Met het oog op de volgend jaar te hou den algemene verkiezingen en de achterstand die Conserva tieven nog steeds blijken te hebben bij opiniepeilingen, riep Tebbit de partij op om zich trouw te scharen achter mevrouw Thatchers pogingen om. de Britse maatschappij ra dicaal te veranderen. Intussen werden twee werk nemers van het hotel waar mevrouw Thatcher tijdens het congres verblijft, gearresteerd wegens verboden wapenbezit. Twee jaar geleden kwamen vijf prominente Conservatie ven tijdens het congres in Brighton om het leven na een bomaanslag van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA). JERUZALEM De Is- raëlische premier Peres heeft in zijn afscheidsrede voor het Israëlische parle ment gewaarschuwd, dat hij de samenwerking met het Likoedblok zal ver breken als zijn vredesini tiatieven niet worden voortgezet. Peres wisselt volgende week dinsdag van functie met minister van buitenlandse zaken Shamir. In zijn afscheidsrede voor de Knesset zei de socialistische premier dat een internationale vredesconferentie de enige manier vormt om Jordanië te bewegen tot rechtstreekse on derhandelingen. De kwestie van de internationale vredes conferentie vormt een omstre den zaak in de regering van nationale eenheid, waarvan Peres sinds 1984 premier is ge weest. Likoedleider Shamir heeft zich altijd tegen het bij eenroepen van een internatio nale vredesconferentie ge keerd en is ook gekant tegen territoriale concessies aan de Arabische landen. In zijn rede zei Peres verder dat het Israëlische nederzettin- genbeleid zich vooral zou moe ten richten op dunbevolkte ge bieden zoals het zuidelijke deel van de Negev-woestijn en Ga- lilea in plaats van de westelij ke Jordaanoever. Shamir is echter voorstander van uit breiding van het aaantal jood se nederzettingen op de West oever. Oproep tot executie Franse gijzelaar PARIJS De Armeense terreurgroep Asala heeft de islamiti sche Jihad in Libanon opgeroepen de gegijzelde Franse journa list Jean-Paul Kauffmann te executeren. Dit vanwege het privé- -bezoek van de Israëlische premier Peres aan de Franse presi» dent Mitterrand. Peres komt vandaag in Parijs aan. Dit is de derde keer in twee dagen tijd dat Frankrijk dreigementen ont vangt van de Asala. Maandag lieten de extremistische Arme niërs al weten Franse vliegtuigen, boten en treinen, waar ook ter wereld, te zullen aanvallen. Syrië ontkent betrokkenheid aanslag op El Al DAMASCUS Syrië heeft gisteren nadrukkelijk ontkend dat het betrokken zou zijn geweest bij de mislukte bomjjjv.slag op een vliegtuig van El Al in Londen, in april. Terrorisme dat niet in het belang van de Arabieren is, wordt door Syrië afgewezen, zei een Syrische regeringswoordvoerder. Volgens de Britse offi cier van justitie Roy Amlot bestaat het overtuigend bewijs dat de regering van Syrië achter de mislukte aanslag zat. Amlot is offi cier in de zaak tegen de Jordaniër Nezar Hindawi. Hij wordt beschuldigd van een poging om een koffer vol explosieven aan boord van het Israëlische vliegtuig te smokkelen. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorgt ng)_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo, aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5