Eén op tien kinderen is buitenechtelijk Actiecomité klaagt Van Thi jn aan Socioloog: Harddrugsprobleem onoplosbaar FLINKE TOENAME IN LAATSTE JAREN FRIEMELS KONINKLIJK /urns Efficiency Beurs wil meer kopers en minder kijkers Goldrush-winnaar ik ben gedupeerd... Vraagtekens bij opslag zout Franse mijnen 'INNENLAND EcicbcSotwatit WOENSDAG 8 OKTOBER 1986PAGINA3 [ruiswerk: niet n Welzijnswet TRECHT Het kruis- erk mag onder geen be ng onder de Welzijns- et gaan vallen, zoals de r- ereniging van Neder- ndse Gemeenten Jj NGI aan minister i rinkman (WVC) heeft it jorgesteld. Het kruis- I erk is gezondheidszorg het zou onjuist zijn dit ;rk af te splitsen van andere voorzieningen die sector. Dat schrijft levrouw Veder-Smit, jrzitter van de Natio- le Kruisvereniging, in i brief aan de VNG. Vrouwen: onderzoek naar gemengd varen DEN HELDER Het comité „Vrouwen tegen gemengd varen" heeft minister Van Eekelen van defensie in een brief gevraagd, een onafhankelijk onderzoek in te laten stellen naar de gevolgen van het varen met gemengde bemanningen op marineschepen. Het comité haakt aan bij de recente uitspraak van vice-admiraal C.E. Brainich von Brainich Felth, dat het ge mengd varen in de praktijk tot pro blemen leidt. Dat is volgens het co mité een uitspraak die ongetwijfeld gebaseerd is op de rapportages aan de bevelhebber over tal van moei lijkheden aan boord van de betrok ken schepen. Politie controleert gekeurde auto's ALKMAAR De verkeers- groep van de Alkmaarse rijks politie heeft gisteren achttien auto's gecontroleerd die ge keurd waren volgens de nor men van de APK (Algemene Periodieke Autokeuring). Bij twee auto's werden gebreken gevonden, die tot afkeuring hadden moeten leiden. Eén auto moest uit de roulatie wor den genomen. Aanleiding voor de steekproef, die binnenkort nog enkele keren herhaald zal worden, waren berichten over ten onrechte goedgekeurde au to's en fraude met keuringsbe wijzen en -stickers. NIJMEGEN Verslaafden blijken enorm gedreven en bedreven in het manipuleren van instituties waar mee zij te maken krijgen. Zij weten deze in te passen in een leefwijze waarbij de verslaving in stand blijft. Het maatschappelijk drugsprobleem is mede daardoor onoplosbaar ge worden. Dat concludeert de Nijmeegse socioloog ir. A. Baanders na zijn onlangs afgesloten on derzoek „heroïne en jeugd", dat hij sinds 1982 heeft verricht als wetenschappelijk medewerker van het criminologisch insti tuut van de katholieke universiteit in Nij megen. Volgens Baanders is het harddrug sprobleem door de wijze waarop men de afgelopen jaren het heroïnegebruik te lijf ging. uitzichtlozer geworden. „Junks zijn volgens Baanders behoorlijk „institution-wise": ze hebben geleerd dat het van belang is om contact te blijven on derhouden met hulpverleners om bijvoor beeld politie, sociale dienst of hun ouders weer even te kalmeren", aldus Baanders. Criminalisering, door het bezit van en de handel in harddrugs strafbaar te stellen, heeft niet geholpen. Het probleem is justi tie en politie boven het hoofd gegroeid. Ook de medische aanpak faalt: artsen blij ken vaak niet opgewassen tegen manipu laties van junks en weten drugsverslaving hoogstens te verdringen door hen afhan kelijk te maken van medicijnen. Een psy chologische benadering van het drugspro bleem tenslotte blijkt dat probleem even min te kunnen terugdringen. Volgens Baanders moeten de oorzaken van het drugsprobleem vooral worden ge zocht in de sterke culturele verschuivin gen van de afgelopen decennia. „De perio de van volwassen-worden is verzwaard omdat de grote claim die op ouders wordt gelegd door de maatschappelijke positie van het gezin, spanningen en verwarring teweeg brengt in de opvoeding." JSWIJK De veran- lerde ideeën over huwe lijk, gezin en samenle ving hebben er de laatste jaren toe geleid, dat het aantal buitenechtelijke kinderen fors is toegeno men. Vooral in de grote steden, met Amsterdam als uitschieter, is een kind van mensen die al leen of samen wonen maar niet getrouwd zijn, geen uitzondering meer. Volgens de laatste tellin gen zou inmiddels één op de tien kinderen buiten echtelijk zijn. In Amster dam is dat aantal zelfs één op vier, in Den Haag, Rotterdam en Utrecht ongeveer één op vijf. In vergelijking met Zweden en Denemarken is dat overigens niets, daar is de helft van alle kinderen £1 buitenechte lijk. Vanaf het begin van deze eeuw tot het eind van de ja ren zeventig was hooguit twee procent van de baby's in ons land buitenechtelijk. Ze werden toen nog hard nekkig nep-kinderen ge noemd. De ontwikkeling is dus laat op gang gekomen, maar toen ook meteen be hoorlijk hard gegaan. „Pas als je voelt dat mensen om je heen het geen schande meer vinden dat je samenwoont, wordt het ook makkelijker om niet te trouwen als je een kind wilt. En dat gaan dan weer meer mensen gewoon vinden", zegt gezinssociologe dr. Marry Niphuis-Nell van het Sociaal en Cultureel Planbureau. „De ene veran dering volgt altijd op de an dere. maar het duurt altijd wel een tijdje. Het is tenslotte maar voor weinigen wegge legd om tegen de gangbare mening en normen in te gaan. Daar is veel durf en doorzettingsvermogen voor nodig". Heel belangrijk in deze ont wikkeling is dat tegenwoor dig één op de drie huwelij ken eindigt in echtscheiding. Daardoor neemt niet alleen het aantal buitenechtelijke kinderen toe, maar zijn ook meer (jonge) mensen afwach tend, afwijzend. Als schei ding hun voorland is. probe ren ze het liever anders. Als er kinderen komen, trouwen ze vaak alsnog, maar niet zo zeer omdat de samenleving dat voorschrijft, maar omdat de juridische, economische en financiële gevolgen voordelf» ger zijn. „Het huwelijk", vindt de so ciologe, „is er in feite louter en alleen omwille van het kind. De samenleving wil al tijd dat er voor kinderen wordt gezorgd en legt dat vast in wetten en verplich tingen. Zo krijgen getrouwde ouders automatisch alletwee de ouderlijke macht, maar ongetrouwde ouders niet. Hoe meer de wetgeving die verschillen wegneemt of aan past aan situaties waarin mensen niet getrouwd zijn en/of alleen leven, hoe meer buitenechtelijke kinderen er geboren zullen worden". Het is niet uitgesloten dat Nederland de Zweedse wet geving volgt, waarin kinde ren die tijdens het samenwo nen zijn geboren dezelfde ju ridische status hebben als kinderen uit een huwelijk. Soms gaan mensen dan later alsnog trouwen, maar dat is dan een vrije beslissing van de partners en niet omdat er een kind komt. Marry Niphuis: „Ontwikke lingen in de samenleving kun je aan drie dingen her kennen: familierecht, sociale verzekeringen en belasting. Daaraan kun je zien in hoe verre een samenleving zich iets van dingen, van veran deringen aantrekt. Ten aan zien van de moderne vormen van (samen)leven zijn daar wijzigingen in aangebracht. Daardoor is er voor mensen weer een drempel minder om voor iets anders te kiezen. Zonder op allerlei fronten kwetsbaar te worden, kun-* nen mensen ook kijken of die andere manier ze bevalt". „Tock heb ik ten aanzien van het familierecht wel kritiek. Het lijkt of er op dat punt harder wordt gevochten om aspecten die van belang zijn voor mannen dan voor vrou wen. Zo is het doorgeven van de naam voor een man heel beladen. De afgelopen tien jaar zijn er heel wat proces sen gevoerd en gewonnen door mannen die wilden dat de kinderen hun naam kre gen. Daarentegen is er nog geen vrouw op het idee geko men haar achternaam aan een kind door te geven. Dat kan alleen door niet te trou wen en de vader niet te er kennen. De Stichting Huwelijk /relaties Ouderschap Zwan gerschap heeft gistermiddag het boekje Niet ge trouwd, toch kinderen" gepresenteerd. Het is ge schreven door Betteke Jansen-van Ruler en is voor drie gulden te bestellen bij de Stichting HOZ in Utrecht (tel. 030-313707). rtep&etute verandering «en beeftel «taan rand verschijnsel". Pfttos «Me* Kutmimka Maar dat is me nogal een stap". Er is overigens een wetsontwerp in de maak, waarbij de ouder/verzorgër kan kiezen welke familie naam het kind krijgt. Mede daardoor denkt Mary Niphuis-Nell, dat het aantal buitenechtelijke kinderen de komende decennia alleen nog maar zal toenemen. Al ver wacht ze niet, zoals sommige collega's, dat Nederland Zwe den en Denemarken achter na gaat. „Uit prognoses van het CBS kun je berekenen dat in het jaar 2000 ongeveer 16% van de kinderen buiten echtelijk zal zijn. Misschien dat het percentage nog iets hoger komt, maar toch zeker niet boven de twintig pro cent. Als je dat afzet tegen over de mondiale cijfers, kun je niet zeggen dat er in Ne derland zo schokkend veel zal veranderen. We horen op dit gebied bij West-Duitsland, Belgie, Zwitserland, Ierland en de Zuideuropese landen. In Frankrijk en Groot-Brit- tannie is het 15-20 procent, in Oostenrijk, Verenigde Staten en Nieuw-Zeeland 20-25 pro cent en dan krijg je de Scan dinavische landen met ineens 50%". „Je zou daaruit kunnen con cluderen dat Nederland toch een behoorlijk behoudend land is, maar dat vind ik te riskant. Het zijn zonder meer diepgaande veranderingen en beslist geen randver schijnselen. Ik ben het ook beslist niet eens met de men sen die zeggen dat we weer zullen teruggrijpen naar oude waarden. Je hoort ook wel eens zeggen dat er weer meer wordt getrouwd, maar dat zijn oprispingen, voortko mend uit bijvoorbeeld de in voering van een tweeverdie- nerswet. Dan besluiten er in eens weer wat mensen uit economisch-financiële over wegingen te gaan trouwen. Maar dat zijn rimpeltjes, over de hele lijn wordt er minder getrouwd". DICK HOFLAND Tïxi bis ik op oe2e AfsrANDEefliewiNG \P& tojop "DONkfetfCEft" INDRUK BKTiNT CE \fiiF]/vitjP7F£Es. HBT'H 6fesremEpeflrpA, Prins Bernhard geeft op station Hol landse Spoor in Den Haag de eerste dubbeldekstrein zijn naam. Het is de bedoeling dat elke dubbeldekstrein de naam van een bedreigde diersoort krijgt. Prins Claus houdt In Soesterberg op de conferentie „Gemeenten en Ont wikkelingssamenwerking" een inlei ding. De conferentie wordt gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van Kontakt der Kontinenten. Wetenschapsweek geopend Door haar medewerking te verlenen aan een simpele proef opende staatsecretaris N. Ginjaar-Maas van onderwijs (links) gisteren de Wetenschapsweek van de rijksuniversiteit Utrecht. De week zal door ruim 2.400 leerlingen uit de vierde klas van vwo en havo worden bezocht. De onderzoekers willen de scholieren vooral laten zien dat wetenschap niet saai, maar juist leuk en boeiend is. Buitenlanders beter niet in aparte wijken AMSTERDAM Een re gering en overheid die zich ten doel stelt discri minatie en de achterstand van etnische groepen te bestrijden, moet zich niet verbeelden daar geheel kosteloos vanaf te komen. Het is zeer bemoedigend wan neer politici gunstige dingen in het Turks en Marokkaans zeggen tijdens hun verkie zingscampagnes, maar zo'n be- lijdenis-met-de-mond moet wel gevolgd worden door eni ge waarneembare daadkracht. Dit zegt voormalig coördinator minderheden Paul de Klerk van de Amsterdamse politie in het boekje „Een gevoel van recht. De Amsterdamse politie en de minderheden". Hoewel het er niet met zo veel woorden in staat, blijkt dat de houding van het Amsterdamse corps niet altijd even gunstig is voor minderheden. Wel is het relaas van vier wijkagenten die met verschillende groepe ringen hebben gewerkt, een' bewijs voor de manier waarop het ook kan. Eén van hen zegt dat er al veel verbeterd zou kunnen worden door een an der huisvestingsbeleid. De di verse groepen als „rijk en arm", „blank en zwart" zou den meer in dezelfde buurt moeten wonen. Wijken met mensen uit alle lagen van de bevolking hebben meer kans van slagen. De vier wijkagen ten tonen stuk voor stuk be langstelling voor de culturele achtergronden van de minder heden waarmee zij in hun buurt te maken hadden. Ook tonen ze begrip voor de pro blemen waar zoveel mensen uit die groepen mee te maken hebben en weten ze die men sen vaak met raad en daad bij te staan. AMSTERDAM ZOU IOC OMKOPEN MET VIDEORECORDERS AMSTERDAM Het ac tiecomité Nolympics, dat zich verzet tegen de Olympische Spelen in de hoofdstad in 1992, heeft bij de hoofdofficier van justiei een klacht inge diend tegen burgemeester Van Thijn van Amster dam. Volgens het comité heeft het gemeentebe stuur zich schuldig ge maakt aan omkoping van de leden van het IOC. Doel daarvan was de ver kiezing van Amsterdam als stad waar de Olympi sche Spelen in 1992 zullen worden gehouden, positief te beïnvloeden. De omkoping is volgens woordvoerster Saar Boerlage gebleken uit een verslag van een besloten bijeenkomst van de zogenoemde Club van Veertig. Daarin vertelt ex- CPN-wethouder Roel Walra ven dat aan elk IOC-lid video recorders zijn verstrekt. Op die manier kunnen de IOC-le- den geregeld opgestuurde vi deobanden over Nederlandse evenementen bekijken. „Hei melijk heeft men geprobeerd zo de verkiezingen in Lausan ne te beïnvloeden. Het is als burger onze plicht aangifte te doen als we zo'n strafbaar feit constateren", aldus Boerlage. Zij heeft officier mr. Van Steenderen tevens verzocht een onderzoek in te stellen in verband met andere giften, zo als het schenken van sierraden bewerkt met Zuid-Afrikaanse diamanten. Op omkoping staat een maximale gevangenisstraf van een jaar of een boete van 100.000 gulden. AMSTERDAM Twee jaar geleden boekte de Efficiency Beurs in de RAI een enorme stijging van het aantal bezoekers. De beurs, die sinds 1966 om de twee jaar wordt gehouden, kende tot 1982 een geleidelijke toename van de belangstelling. In het eer ste jaar passeerden 60.000 bezoekers de kassa, in 1982 waren dat er 160.000. Maar in 1984 was er sprake van een ware stormloop, het aantal bezoekers steeg tot meer dan 215.000. Op sommige momenten leek het dan ook meer een kermis, compleet met ar tiesten en hippe ballonnen, dan op een sobere en zakelijke vak beurs. Als het aan drs. M.A.H. van den Akker, directeur van de Vere niging van Importeurs en Fabrikanten van Kantoorapparatuur VIFKA, ligt zal zoiets niet meer voorkomen. De Efficiency Beurs moet een vakbeurs zijn en blijven. Gericht op de mensen die beslissen en met de gelegenheid die groep in alle rust goed te kunnen informeren. Niks geen toeters en bellen, niks geen fol- derjagende jeugd, niks geen horden hobbyisten. „Een beurs die zich sober en zakelijk presenteert aan een professioneel pu bliek", zo wil Van den Akker het. En het niet-professionele pu bliek wordt hopelijk door de toegangsprijs van 17,50 gulden wel afgeschrikt. Bovendien blijven de deuren van de beurs, die nog tot en met 15 oktober duurt, op zaterdag en zondag gesloten. Volgens de VIFKA, die de Efficiency Beurs samen met de RAI organiseert, was de grote toeloop van de vorige beurs vooral te danken aan de enorme belangstelling voor de personal compu ter. Niet in het minst door de dalende prijzen werd deze interes sant voor veel meer bedrijven en zelfstandigen dan in het verle den. Een heel andere groep mensen bracht daarom een bezoek aan de RAI. Zou die ontwikkeling doorzetten, dan zou de beurs wel eens kunnen veranderen in een soort zakelijke consumen tenbeurs die ook hobbyisten aantrekt. Elk jaar Om tegemoet te komen aan de verlangens van de mensen die personal computers willen zien en uitproberen, heeft de VIFKA de Personal Computer RAI onder haar hoede genomen. En als tegengif tegen de wildgroei in beurzen wordt er vanaf volgend jaar ook in die jaren dat er geen „echte" Efficiency Beurs is toch een vakbeurs door de VIFKA georganiseerd. De leden van de vereniging hoeven dan niet meer mee te doen aan allerhande andere tentoonstellingen. En door beperkende regels voor te schrijven voor standbouw en omvang kunnen de kosten binnen de perken blijven. „Wij denken dus toch aan een grootschalige beurs, waarbij de kostenverlaging wordt geraliseerd door een beperking in stan druimte en een versobering in presentatie in te voeren", legt Van den Akker uit. Die grootschaligheid zal niet moeilijk te be reiken zijn. De belangstelling van het bedrijfsleven om mee te kunnen doen aan de Efficiency Beurs is overweldigend. Voor de editie 1986 werd in totaal 60.000 vierkante meter standruimte aangevraagd, dat is 15.000 meer dan men had te bieden. Voor een deel is er soelaas gevonden door etagebouw toe te staan, maar desondanks blijft er een tekort van rond de 10.000 vier kante meter. Voor de bezoeker betekent deze omvang dat men zich van tevo ren heel goed moet oriënteren. Anders zal een dag Efficiency Beurs ontaarden in een dag sjouwen zonder informatief resul taat. Efficiënt te werk gaan dus. Nieuw op de beurs is het zoge naamde softwarepaviljoen. In het bijzonder de wat kleinere pro grammabureaus en systeemhuizen krijgen hier de gelegenheid zich te presenteren zonder dat ze verzuipen in het geweld van hun veel grotere broeders. (Vervolg van de voorpagina) HILVERSUM/EPSE Ook de Goldrush-winnaar op het Scheveningse strand. Hans Schalkwijk uit Epse (Gld.), noemt zich gedupeerd, nu de AVRO heeft besloten de uit zending vrijdag niet te laten doorgaan. De beelden lieten zien hoe de Epsenaar er met behulp van paragnostische voorkennis in slaagde de hoofdprijs te vinden van drie goudstaven ter gezamenlijke waarde van honderdduizend gulden. „Dit is een grote tegenslag", zegt Schalkwijk. „Eerlijk ge zegd begrijp ik niets van de ar gumenten om de uitzending te schrappen". De Epsenaar vond de schat met behulp van een plattegrondje waarop een paragnost had aangegeven waar het goud zou moeten lig gen. De voorspelling bleek te kloppen. Schalkwijk maakt deel uit van een team dat zich wil inzetten voor het opsporen van vermiste personen en der gelijke. Zijn succesvolle deelname aan Goldrush was eigenlijk een grapje, om publiciteit te krij gen voor het opsporingsteam. Een grapje dat zij wilden ge bruiken om het werk van paragnosten te propageren. Nu de uitzending niet doorgaat krijgt het Schalkwijk-team niet de landelijke bekendheid die het had gewild om politie bij te staan met het oplossen van vermissingszaken. Schalkwijk: „We konden die publiciteit goed gebruiken om ons opsporingsteam landelijke bekendheid te bezorgen. Wij zijn net zo goed gedupeerd door deze maatregel van de AVRO". Over het kort geding vandaag door een deelnemer tegen de AVRO, die hij beschuldigt van gesjoemel, zegt Schalkwijk: „Ik kan me zo'n reactie best voorstellen. Er hadden meer mensen aan de finale moeten deelnemen. Er zouden eigen lijk tien finalisten komen, maar plotseling bleken het er maar vijf te zijn". (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Zowel minister Smit-Kroes als de voorzitter van de Stichting Reinwater D'Oliviera plaatsen grote vraagtekens bij de reduktie van de zoutlozingen in de Rijn door andere produk- tieprocessen in de Elzasser sodafabrieken. Zo moet vaststaan dat de wijzigingen in het produktieproces van de Franse fabrieken inderdaad op 5 januari tot de beloofde ver mindering van de lozingen zout zullen leiden. Bovendien zal het volgens de minister vast moeten staan dat de bergen zout die nu op het land gaan ontstaan, te zijner tijd niet toch in de Rijn te recht komen. In juni van dit jaar liet de Franse delegatie op een vergadering van de Internationale Rijncommissie weten dat de zoutlozingen niet beperkt zouden worden door het opslaan van zout in de Franse bodem. De Fransen beloofden echter vast te zullen houden aan bepalingen in de Rijnzoutverdrag, dat medio vorig jaar negen jaar nadat het werd afgesloten in werking trad. Ons land betaalde in 1976 al 25 miljoen gulden aan de Fransen als bijdrage in de kosten die gemaakt dienden te wor den voor het beperken van zoutlozingen in de Rijn. Het ge rechtshof in Den Haag bepaalde eerder dat de Franse zoutlozin gen in de Rijn onrechtmatig zijn in een zaak, die was aangespan nen door drie Westlandse tuinders. Op basis van die uitspraak konden de tuinders een schadevergoeding bij de kalimijnen gaan eisen. De Nederlandse waterleidingbedrijven en de stich ting Reinwater hebben in het verleden al talrijke rechtszaken tegen de Franse zoutlozingen in Frankrijk gewonnen. Er lopen bij Franse rechtbanken nog vijf door hen aangespannen proce dures tegen de lozingen en eerdere uitspraken daarover van Franse rechtbanken. Van der Veen liet gisteren nog weten dat deze procedures doorgaan. „We houden druk op de ketel", zo zei hij, „ook met de nieuwe Franse toezeggingen". 'tS v

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3