Gereformeerde Oecumenische Synode onder druk gezet Ceidae Soma/nf' aan tafel kerk en wereld Mariënburg onderschat spanningen brieven lezers weer ACHTERGROND SaidnaQowiant WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 PAGINA 2 Meerderheid Duitsers wenst politiek neutrale Kerk De meerderheid van de Westduitse bevolking verwacht van de Kerk dat ze zich politiek neutraal opstelt. Dit blijkt uit een gis teren bekend gemaakt onderzoek. Tachtig procent van de on dervraagden vindt dat de Kerk zich politiek neutraal moet ge dragen. Slechts vijftien procent verwacht van de Kerk dat ze politieke aanbevelingen doet. Vijf procent verklaarde geen me ning te hebben over dit onderwerp. In de leeftijdsklasse 18 tot 29 jaar wenst zelfs negentig procent een politiek neutrale Kerk. Onder de mensen van vijftig jaar en ouder is 74 procent eenzelfde mening toegedaan. 21 Procent van hen vindt dat de Kerk politieke uitspraken moet doen. Runcie veroordeelt optreden vrouwelijke priester De aartsbisschop van Canterbury en leider van de Kerk van Engeland, Robert Runcie, heeft om een verklaring gevraagd hoe het mogelijk is dat een vrouwlijke priester het afgelopen weekeinde in een kerk in Engeland de Heilige Communie heeft uitgedeeld. Joyce Bennett, een priesteres gewijd in Hong Kong, leidde de dienst zaterdag in aanwezigheid van een bis schop, een deken en ruim 30 andere geestelijken te Church House, het administratieve hoofdkwartier van de Anglicaanse Kerk. De dienst was georganiseerd door de Beweging voor Wijding van Vrouwen. In juli besloot de Anglicaanse Kerk na interne moeilijkheden de beslissing over vrouwelijke priesters te verdagen naar volgend jaar. Het geluk om talent te hebben is niet voldoende; men heeft ook nog het talent nodig om geluk te hebben. Hector Berlioz KARDINAAL SIMONIS: De brochure van de Mariën burgvereniging „Getuigen van de Geest die in ons leeft" is als basis onvoldoende om erkenning te krijgen als ka tholieke vereniging. Ze geeft een te eenvoudige schets van de kerkelijke situatie in Ne derland. De tegenstellingen worden praktisch herleid tot de tegenstelling Nederland - Rome en in die zin onder schat de brochure de span ningen in Nederland onder de rooms-katholieken. Dat schrijft de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal dr. A.J. Simonis, in een zeven kantjes tellende brief aan voórzitter prof. dr. G.E.J. Staal van de Mariënburgver- eniging. De Mariënburgvere- niging die in 1983 door een aantal prominente katholie ken in het leven werd geroe pen om de voortgang van het vernieuwingsproces in de ka tholieke kerk te verzekeren, kreeg vorig jaar al nul op het rekest op haar verzoek om erkenning als katholieke vereniging. Begin 1984 schreef mgr. Gijsen een bro chure tegen de Mariënburg- vereniging. Op verzoek van prof. Staal heeft kardinaal Simonis de bezwaren van de bisschoppen toegelicht in een brief die vo rige week werd verstuurd. Het was de bedoeling de pu blicatie van de brief verge zeld te doen gaan van een re actie van het bestuur van de Mariënburgvereniging, dat daarover vanmiddag zou ver gaderen. De inhoud van de brief lekte echter eerder deze week uit via het Katholiek Nieuwsblad, zodat de pers afdeling van het aartsbisdom besloot de brief eerder te pu bliceren. In het als rustig en even wichtig gekarakteriseerde schrijven gaat de kardinaal in op de verwijten die de Ma riënburgvereniging de ker kelijke leiding heeft ge maakt Als voorbeeld noemt dr. Simonis de wijze waarop de brochure de kerkleiding verantwoordelijk stelt voor de impasse in de oecumeni sche verhoudingen en voor de falende geloofsoverdracht aan jongeren. Naar zijn me ning is het realiteit te stellen, dat er nauwelijks Kerken of kerkelijke gemeenschappen zijn die erin slagen een echt religieus thuis voor jongeren te scheppen. De kardinaal legt onderdelen van de brochure naast de be trokken teksten van het Tweede Vaticaans Concilie, omdat hij dit onderzoek van wezenlijk belang acht voor de voortgang van het gesprek tussen de Mariënburgvereni ging en de Nederlandse bis schoppen. Oecumene Naar kardinaal Simonis op merkt schuift de Mariën burgvereniging de stagnatie' in de oecumenische voort gang „zij het met enige re- strictie" op het conto van de kerkleiding. Het Concilie evenwel denkt bij de beoefe ning van de oecumene door rooms-katholieken aan ver nieuwing van de eigen Kerk, aan innerlijke ommekeer, het eensgezinde gebed. Voorts gaat het het concilie om we derzijds begrip, oecumenische vorming, de formulering en uiteenzetting van de geloofs leer „en de samenwerking met onze gescheiden broe ders". Volgens kardinaal Simonis kan het niemand ontgaan zijn, dat het Concilie slechts met grote reserves spreekt over eucharistische gemeen schap. „De reden voor deze voorzichtigheid is het ontbre ken van voldoende overeen stemming in de ambtstheolo gie", zo zegt de kardinaal. Hij merkt wel op dat die over eenstemming groeit. Wat de kardinaal „conven tionele afzondering" noemt doet zich zijns inziens aan beide zijden voor. Ook pro testanten hebben hun proble men op oecumenisch terrein, Waarbij dr. Simonis zich af vraagt of het van oecumeni sche gezindheid getuigt als iemand die deze problemen constateert, wordt gestraft met het verwijt van „kerke lijke eenkennigheid". De kardinaal tekent bezwaar aan tegen de manier waarop de Mariënburgvereniging de betekenis van de Romeinse richtlijnen relativeert met een beroep op het feit, dat Vaticanum II de Kerk heeft gezien als een liefdesband van plaatselijke Kerken. Dat suggereert zijns inziens een tegenstelling tussen liefdes gemeenschap en rechtsge meenschap, en vervolgens tussen plaatselijke Kerk en universele Kerk. Dat noemt hij vreemd aan het denken van de Concilievaders. SYNODE WIL NAUWKEURIG ONDERZOEK Gereformeerden verkopen nog geen aandelen De synode van de Gereformeerde Kerken ziet voorlopig af van de verkoop van aandelen en obligaties van Philips en Shell. Een zorgvul dige selectie op basis van de mate van betrokkenheid van de bedrijven bij de economie van het apartheidsbewind zal bepalen in welke bedrij ven de Gereformeerde Kerken hun beleggingen zullen stoppen. De Gereformeerde Kerken spraken zich al in 1982 uit tegen investe ringen in Zuid-Afrika. De deputaten (deskundigen) voor Zending en Werelddiakonaat stelden nu voor ook zelf aandelen en obligaties van Philips en Shell te verkopen. De financiële deskundigen hadden hiertegen onoverkomelijke bezwa ren en ook verschillende synodeleden plaatsten vraagtekens bij een „stigmatisering van twee multinationals Ouderling De Groot uit Drachten meende dat de synode „naar vermo gen" maatregelen moest nemen tegenover Zuid-Afrika. Dat zou ook een signaal kunnen zijn naar hen die in Nederland de apartheid blij ven ondersteunen. „Want", zo verzekerde hij, „wij zijn het hier in de synode wel eens over de afwijzing van de apartheid. Maar ik kan u verzekeren dat in mijn ressort (Drachten) er heel wat gereformeerden wonen die de apartheidsproblematiek voortreffelijk vinden. En dat ook emotioneel verdedigen. Hun standpunt wordt gevoed door de provinciale kerke lijke voorlichting in mijn ressort, die niet direct optimaal is". Ikon De Ikon bereikt met haar programma's juist de mensen, die geen spe cifieke band met de kerk onderhouden. Zo vatte dr. Kouwenhoven de discussie samen in de synode over de band van de gereformeerde ker ken met de Ikon. In het verleden is er door critici herhaaldelijk op aangedrongen de band met het Ikon te verbreken. Men zei zich niet 'te herkennen in het door de Ikon gebodene. De verzoeken om de banden met de Ikon te verbreken werden door de synode echter niet gehonoreerd. Prof. I.A. Diepenhorst, voorzitter van de deputaten, kom met enige tevredenheid constateren dat de kritiek dit jaar relatief gezien mild was. Hij wees vervolgens op een veelvoorkomend misverstand. "We richten ons niet tot de toegewijde kerkleden. Het gaat ons juist om de toevallige kijker of luisteraar". Samen op Weg De synode ging gisteren unaniem accoord met het voornemen van hervormde en gereformeerde synode om beide kerken in staat van hereniging te verklaren en daaraan verder uitvoering te geven. Om de reacties vanuit de kerken te honoreren is besloten twee noten aan de verklaring van overeenstemming toe te voegen. Daarin wordt de rechtvaardiging van de zondaar en de waarheid van de Schrift met zoveel woorden genoemd. De nu gekozen vorm verenigt twee groepen binnen de gereformeerde synode. Een meerderheid van de commissie, die de bespreking in de synode voorbereidde, wilde een deel van de belijdenis met zoveel woorden in de verklaring van overeenstemming noemen. Een min derheid vond dat overbodig, omdat het alszodanig was voorondersteld. Kijken naar de paus Meer dan tachtigduizend mensen woonden gisteren de mis bij die de paus opdroeg op de laatste dag van zijn vierdaagse bezoek aan Frankrijk aan het meer van Annecy. Om de paus goed te kunnen zien bedienden velen zich van kartonnen periscoopjes. In zijn preek riep de paus op tot spirituele verdieping. Zonder een dergelijke spirituele opleving blij ven de hervormingen van het Tweede Vaticaanse Concilie in vloedloos. aldus de paus. Hij noemde de heilige Franciscus van Sales, die in de zestiende eeuw in Annecy werkte, de „meester van de spiritualiteit" en een groot voorbeeld voor de hedendaagse gelovigen. Franciscus van Sales trachtte in een tijd die werd gedo mineerd door de Renaissance en de Reformatie het rooms-katholi- cisme hoog te houden onder meer door het sturen van brieven van mensen bij hij niet werd toe gelaten. Later op de dag richtte hij zich in Lyon tot theologen om de leer van het Vaticaan te volgen. Hij waarschuwde dat intellectuele verzoekingen de rooms-katholie- ke kerk te gronde kunnen richten. De paus werd gisteravond uitge leide gedaan door de Franse pre mier Chirac. beroepingen Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Katwijk aan Zee, J.Bo gaard te Nieuw Loosdrecht; te Em- meloord (NOP). J.J.Valk te Roden; te Balk. mevrouw Y.Slik te Marrum- Westernijkerk; te Huizen, A.van de Beek te Genemuiden; te Ede, J.BIom te Ridderkerk. Aangenomen naar Waddinxveen, G.C.Kunz te Dordrecht. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Beiien in combinatie met Hooghalen. G.Treurniet kandi daat te Berkel en Rodenrijs. Nederlandse Gervormde Kerk Beroepen te Rotterdam-Zuid. partti me. mevrouw A.D.M.Nagel-De Jon ge. kandidate te Oosterhout (NB) die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Papendrecht. L.Wüllschleger te Den Haag. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Dalfsen. J.F.de Haan te Lutten. Baptistengemeenten Aangenomen - naar Hoogeveen. H.Schouten te Deventer. DOOR UITSPRAAK CHR. GEREFORMEERDE SYNODE Als het aan de christelijke ge reformeerden ligt, worden de Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN) gedwongen uit de Gereformeerde Oecu menische Synode (GOS) te stappen. Zo niet, dan zullen de Christelijke Gereformeer de Kerken de GOS verlaten en proberen met andere ande re kerken een internationale oecumenische organisatie te vormen. Een en ander zal blijken op de eerstkomende vergadering van de GOS, in 1988 in Harare, Zimbabwe. Dat is de conclusie die kan worden getrokken uit het be sluit dat de generale synode van de Chr. Geref. Kerken gisteren nam. De synode is voor de tweede vergaderweek bijeen in Den Haag. De synode vindt dat het lid maatschap van de GKN van de GOS, een internationaal oecumenisch orgaan van ker ken uit de gereformeerde tra ditie, onverenigbaar is met de grondslag van de GOS. Daar in staan de christelijke gere formeerden overigens niet al leen; tijdens een bijeenkomst van de GOS in Chicago (1984) bleken diverse GOS-lidker- ken grote bezwaren te hebben tegen het theologisch klimaat binnen de Gereformeerde Kerken in Nederland. Met name het rapport „God met ons", dat handelt over de aard van hef Schriftgezag werd sterk bekritiseerd, evenals het standpunt van de gerefor meerden inzake de homofilie. De GOS vroeg van de GKN hun standpunten te herzien. Inmiddels is duidelijk dat de gereformeerden in Nederland daartoe niet bereid zijn. Op drie maart van dit jaar besloot de synode van deze kerken niet in te gaan op het verzoek om het standpunt betreffende de homofiele naaste te hero verwegen. Zoals bekend vin den de gereformeerden in Ne derland dat homofielen niet als ambtsdragers kunnen worden geweerd. Een ander punt van kritiek op de gereformeerden was het voorstel van deze kerken om de GOS een andere structuur te geven: minder een synoda le opzet en meer een plat form-model. Daardoor kan worden voorkomen, aldus de GKN, dat de GOS functio neert als een rechter over lid kerken en kan worden be reikt dat in een sfeer van overleg de kerken elkaar kunnen ontmoeten. Bovendien vinden de christe lijke gereformeerden dat het dubbellidmaatschap van de GKN (GOS en Wereldraad) niet kan. Ook daarin staan ze binnen de GOS niet alleen. Prof. dr. J.P. Versteeg Ont raadde de synode nu al een standpunt in te nemen, twee jaar voordat de GOS bijeen komst in Harare. Zijn Apel- doornse collega prof. dr. W.H. Velema pleitte voor het te gendeel: De afgevaardigden naar Harare moeten een dui delijke instructie hebben van de Chr. Geref. Kerken met betrekking tot de positie van de Gereformeerde Kerken in Nederland en daarvoor is het nu de kans, aldus prof. Vele ma. Hij kreeg het gelijk van de synode doordat 37 van de 52 synodeleden met het ge- lijkstrekkende voorstel mees temden. Homofilie De synode besloot aan de ker keraden en gemeenteleden een pastorale handreiking over homofilie ter beschik king te stellen. Deze handrei king wordt gevormcl door een studierapport rondom homofi lie van de particuliere (regio nale) synode van het Oosten. Daarin wordt de homoseksue le levenspraktijk als in strijd met Schrift en de belijdenis afgewezen. De synode sprak uit dat het „de roeping van de Kerk is ten aanzien van dit vraagstuk vanuit Schrift en belijdenis pastoraal leiding te geven". De synode bedoelt met dit rapport niet een ker kelijke uitspraak te geven. De synode wil geen verrui ming geven aan het aantal liederen dat in de Christelijke Gereformeerde Kerk kan worden gezongen. Achttien plaatselijke kerken hadden aangedrongen op die verrui ming, maar de synode oor deelde dat de kerkelijke een heid zou worden geschaad door het toestaan van meer dan de huidige toegestane ge zangen (berijmde schriftge deelten). Het besluit werd ge nomen nadat eerder al uitvoe rig over de kwestie was ge sproken. Ouderling D. Koole uit Den Haag bestreed opnieuw de op vatting dat de eenheid van het kerkverband door het toe staan van meer liederen zou worden geschaad. Die eenheid wordt door dieper liggende zaken bedreigd, oordeelde hij. Overigens zijn er plaatselijke kerken waar „ruimhartig" liederen beleid wordt ge voerd. Gereformeerde Bond Op voorstel van het modera- menlid ds. P. den Butter uit Middelharnis, besloot de syno de contacten met het hoofdbe stuur van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk voort te zetten, zij het op een voorlopige wij- De commissie, die namens de synode het rapport van depu taten had bestudeerd, stelde in eerste instantie voor de contacten met de Gerefor meerde Bond te beëindigen, omdat het de taak van depu taten is te zoeken naar een heid van kerken. Deputaten voerden in 1985, op voorstel van het hoofdbe stuur van de Gereformeerde Bond, twee gesprekken met het bestuur. „Uitgesproken werd dat de geestelijke band, die er gevoerd wordt tussen de Gereformeerde Bond en de Christelijke Gereformeerde Kerken, niet gering is te ach ten", aldus het deputatenrap- port. Drs. H.G.L. Peels (30) te Zoe- termeer is benoemd tot we tenschappelijk hoofdmede werker aan de Theologische Hogeschool van de Christelij ke Gereformeerde Kerken te Apeldoorn. De generale syno de van deze kerken benoem de hem op 17 september met als taak het voor een periode van drie jaar waarnemen van het grootste deel van de taken van prof. dr. B.J. Oosterhoff (71), die oud-testamentische vakken doceert. Hij gaat per 1 februari 1987 na 33 jaar pro fessoraat met emeritaat. Jachtschotel met pikante andijviesalade zachtzure havermoutvla Voor twee personen hebt u nodig: 200 tot 250 g gare run derlappen met jus (of verse lapjes met 20 g margarine), 0,5 tot 1 kg aardappelen. 1 grote ui, 1 appel, zachte mar garine. zout, peper, nootmuskaat, paneermeel, 20 g mar garine; 1 teentje knoflook, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker. 1 lepel olie, 250 g andijvie, uitje, basilicum, 1 lepel geroos terde amandelsnippers; 2,5 dl melk, 40 g havermout, 2,5 dl karnemelk, bruine basterdsuiker. Runderlappen hebben een lange stooftijd nodig, daarom is het praktisch ze voor twee dagen tegelijk klaar te maken (dinsdag jl. was de eerste keer). Wie geen gaar vlees heeft staan, kan verse lapjes bruin bakken in de margarine en ze met weinig water, zout, peper, tijm en laurierblad gaarsto-' ven, in drie uren. Kook de gewassen aardappelen in de schil gaar, laat ze lauw worden, pel ze en snijd ze in plakjes. Fruit de grofgesneden ui in het vet van de jus lichtbruin. Voeg de rest van de jus en het kleiner gesneden vlees toe en laat de massa een kwartier stoven. Bestrijk een ovenschaal met zachte margarine, leg er de helft van de aardappelen in en strooi daarover zout, peper en nootmuskaat. Schep vlees met uien, zonder vocht, op de aardappelen en leg daarop een laagje appelschijfjes. Daar weer de laatste aardappelen op, andermaal met zout, peper en nootmuskaat. Schenk de jus over de hele oppervlakte. Werk de schotel af met een dun laagje paneermeel en de laatste portie margarine. Zet de schotel ongeveer een half uur in een oven die op 5 of 200° staat om warm te worden en een korstje te krijgen. Bestrijk de slakom stevig met de schoongemaakte knoflook, meng er een sausje in van azijn, zout, peper, suiker en olie en schep er reepjes andijvie, stukjes ui en basilicum door. Be strooi de salade met amandelsnippers. Kook de havermout vijf minuten in de melk, laat de vla lauw worden en voeg de karnemelk toe. Geef de bruine bas- terdsuiker er apart bij. 'II Verhelderend debat Het kabinet-Lubbers overleeft zonder veel problemen zi er eerste algemene beschouwingen, ondanks de vaak pitti] J kritiek in het kamerdebat. CDA en VVD steunen de hoofi rj, lijnen van de kabinetsplannen en eigenlijk is de oppositie ook niet mordicus tegen het merendeel van die plannen.'Dei grootste oppositiepartij, de PvdA, zou een aantal accenten i1 het kabinetsbeleid graag anders geplaatst zien, maar ka toch voor een goed deel met dat beleid meegaan. HET verst uit elkaar liggen PvdA en VVD. Op onderdeli als het werkgelegenheidsbeleid en de voorgestelde kortingi op het sociaal-cultureel werk zijn die partijen het volstre met elkaar oneens en uit hun stellingnamen klinkt ook e< m heel verschillende toon. Dat is niet het geval tussen PvdA e CDA. Het is duidelijk dat beide fracties op dit moment ve T schillende loyaliteiten hebben, maar wat beleidsintentie h treft ontlopen ze elkaar niet erg. Dat uit zich vooral in door beide partijen gewenste grotere prioriteit voor hi werkgelegenheidsbeleid en in het verzet tegen de bezuinig» gen op het club- en buurthuiswerk. De drie grote partije vinden elkaar in hun bezwaren tegen de bezuinigingen onderwijs; daar is ook de VVD het mee oneens. Tijdens de eerste dag van de algemene beschouwingd viel daardoor bij CDA en VVD, ook tegenover elkaar, e« zakelijke toonzetting te constateren, die vooral het gevolg van de wijze waarop de nieuwe PvdA-fractievoorzitter Ko te werk gaat. Toen Den Uyl in de afgelopen jaren met enij regelmaat gewag maakte van zijn plannen als fractievoorzi ter af te treden, hebben wij ons in deze kolom daarov steeds bezorgd getoond. Den Uyl leek toen de enige die PvdA bijeen en in redelijk politiek vaarwater kon houde Het was en is niet in het landsbelang als de PvdA uiteen ze spatten, of als grote delen van die partij volstrekt zouden i dicaliseren. Nu Wim Kok enkele maanden de leiding heel ziet het er naar uit dat de vrees dat de PvdA na het vertn van Den Uyl naar radicalisme zou afglijden, ongegrond is g weest. Sterker: misschien is zelfs het tegendeel het geval. WELLICHT zal Kok in staat blijken de PvdA te verlosst uit het isolement, waarin de partij belandde toen zij allerl blokkades opwierp tegen beleidsonderdelen, waar een mee derheid van het parlement vóór was, zoals de plaatsing va de kruisraketten. Hierdoor sloot de PvdA zich automatisc uit voor het dragen van regeringsverantwoordelijkheid va andere delen van het beleid. BlNNEN de PvdA lijkt nu eindelijk het besef door te dri gen, dat regeren in een land met partijen die elk voor zii slechts een minderheid vertegenwoordigen, uitsluitend m gelijk is door middel van concessie en compromissen. India Kok er in slaagt de huidige ontwikkeling voort te zetten, dal zou de PvdA daarmee zichzelf weer regeringsrijp kunm maken. Of er met name binnen het CDA tendensen zijn i zo'n ontwikkeling in te willen gaan, zou al tijdens de rest rende dagen van de algemene beschouwingen kunnen bl ken uit de replieken van CDA-partijleider, tevens ministe president, Lubbers. 'fï Hl Bneven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Residentiekoor een enkel onderdeel onjuist onvolledig. Dit van oorsprc katholieke koor werd niet o oktober opgericht, maar o oktober 1936. In het art! werd verder niet de opricl genoemd, de nu 89-jarige J. Duijves, in 1936 kapel aan de toenmalige St. Wi brordus-kerk aan de Ha; Assendelftstraat. Deze ijver had mijns inziens toch zei genoemd dienen te worden. A. Verlegh-van Drunen, Oud-bestuurslid, Mist in de nacht en ochtend DE BILT (KNMI) Een nieuw hogedrukgebied trekt het komende etmaal van onze omgeving naar oost-Europa. De kern daarvan ligt vannacht nog in de buurt van ons land. Dit betekent dat het vannacht vrijwel windstil zal zijn. Op tal van plaatsen kan zich dan mist vormen. Deze kan zich mor gen nog enige tijd handhaven. De minimumtemperatuur wordt niet lager dan een graad of 8. Morgen ovrdag neemt de wind iets toe uit zuidelijke richtin gen. Vooral in de middag wor den enkele perioden met zon verwacht. De temperatuur loopt dan tot rond 17 graden op. In de nacht van donderdag op vrijdag zal zich in verband met wat wind op vëel kleinere schaal mist gaan vormen. Op langere termijn blijven hoge- drukgebieden in de buurt, re gen van betekenis wordt voor lopig niet verwacht. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavie: in west-en zuidwest-Noorwegen af en toe regen, elders af en toe zon en overwegend droog. Middag- temperatuur 12-16 graden. Denemarken: wolkenvelden, vooral meer naar het zuidoos ten ook zon. Overwegend droog. Middagtemperatuur rond 16 graden. Britse Eilanden: in het zuicj- oosten vooral morgen zon, overigens half tot zwaar be wolkt en vooral op donderdag in het noorden en westen re gen. Middagtemperatuur van 14 graden in het noordwesten tot 20 graden in het zuidoos ten. Benelux en Duitsland: mor genochtend plaatselijk mist, overigens vrij zonnig. Middag temperatuur 17-22 graden. Frankrijk, in de nacht en oc 1 tend plaatselijk mist, overige zonnig. In het zuidwesten i vrijdag mogelijk een bui. Ml dagtemperatuur van 20 grai' in het noorden tot 27 grai plaatselijk in het zuiden. Alpengebied: in de dalen oc- tendmist, overigens zonnig, j de dalen 's middags 18-24 gi den, nulgraden-grens in 1 middag op donderdag op 32 m hoogte, op vrijdag op ro 3500 m hoogte. Spanje en Portugal: flin zonnige perioden, maar vooi in het zuiden ook plaatsel een regen-of onweersbui. Mi dagtemperatuur 21-27 grade I Italië, Adriatische kust: zo j nig. Voornamelijk in nooi Italië in de nacht! en ochtei plaatselijk mist. Middagtemp ratuur van 23 graden noord-Italië tot rond 26 graó elders. Zd. Limbi. Aberdeen Barcelona Berlijn Innsbruck Klagcnfurt Kopenhager Malaga Mallorca Malta >nbew. 23 12

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2