Roomburg meest geschikte plaats voor vuilverbranding ALLER LEI(DS) De Leidse Courant scoort op sportgebied U«UlóCCOtiUmt^ STAD OMGEVING Vooral ouderen slachtoffer ran oplichters Geen werkloze timmerman in bestuur 3 Oetober-Vereeniging PROTEST Centraal Wonen LEIDEN De Vereniging Centraal Wonen Leiden en Jmstreken houdt zaterdag 18 pktober open dag. Van elf tot vijf uur kan men terecht in het gebouw van de vereniging ian de Gerestraat. Daar hou- ien wethouder D. Tesselaar volkshuisvesting) en de voor ster L. Pinxten van de vere nging om half twaalf een toe- ipraak. Vervolgens is gelegen- leid de fototentoonstelling en rideofilm te bekijken. Voor tinderen zijn speciale activi teiten. De andere gebouwen van de vereniging aan de Su- natrastraat 51 en De Zwarte- landspoort (tussen de Uiter ste- en Middelstegracht) zijn van twee tot vijf uur te bezóe- ten. De Vereniging Centraal Wonen Leiden en Omstreken houdt elke woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur spreek uur in het gebouw aan de Ge restraat 20. Archeologische dag in Oudheden LEIDEN De amateurarcheologen van de Archeologische Werk gemeenschap voor Nederland (A.W.N.) houden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de A.W.N. een archeologische dag op zaterdag 25 oktober. De bijeenkomst heeft plaats in het Rijksmu seum van Oudheden, Rapenburg 28. Behalve een aantal lezingen voor de leden is er een archeologische markt van twaalf tot vijf uur. Alle 22 afdelingen van de A.W.N. tonen vele aspecten van het archeologische werk. Onderwerpen die worden belicht zijn onder andere de Trechterbekercultuur, het Middeleeuwse stadskernon- derzoek en scheepsarcheologie. Daarnaast is bijvoorbeeld te zien hoe kleipijpen worden gemaakt en hoe in de prehistorie vuurste nen werden bewerkt. Ook andere archeologische instanties presen teren zich. Het museum is de hele dag gratis toegankelijk. Het publiek kan eigen vondsten laten determineren. Een aantal deskundigen is aanwezig om de waarde vast te stellen van pijpen, munten, aardewerk en dierlijk botmateriaal. Deze dag van de Nederlandse amateurarcheologie komt mede tot stand dankzij de financiële steun van het Anjerfonds en de mede werking van het Rijksmuseum van Oudheden en de Rijksuniversi teit Leiden. MOKER op radio LEIDEN De kerkelijke lokale om roep Moker is vanavond te beluisteren op de kabelradio (88.1 MHz FM). Het programma begint met een gesprek met deken J. Straathof van Noordwijk over het eigen karakter van de kerken in de Bollenstreek. Verder is er een terugblik op drie maanden vakantiepastoraat op een camping in Rijnsburg, een gesprek met leden van de werkgroep DDR-kon- takt van de Raad van kerken in Oegst- geest en een inleiding op het jaar van bezinning en aktie dat op 11 oktober in de Agatha-parochie in Lisse van start gaat, met als inleiding het priesterjubi leum van pastor L. Kramer. De Cam- pingsingers uit Rijnsburg verzorgen de muzikale omlijsting. Verkeers- omleidingen LEIDEN Een deel van de Korevaarstraat wordt morgen en overmorgen voor door gaand verkeer afgesloten in verband met rioleringswerk zaamheden. Afgesloten wordt het deel van Breestraat tot Le vendaal. Het verkeer zal wor den omgeleid via Steenschuur, Garenmarkt en Levendaal. Op maandag 13 en dinsdag 14 oktober wordt de Vondellaan van een nieuwe toplaag voor zien. Hierdoor zal de weg tus sen Lage Morsweg en Ples- manlaan worden afgesloten voor verkeer. Het verkeer zal worden omgeleid via de Jan Luykenlaan. Man gewond geraakt LEIDEN Een 76-ja- rige man uit Leiden is gistermiddag om tien voor half vier gewond geraakt bij een aanrij ding. De man fietste op de Witte Singel en begon erg te slingeren toen hij ter hoogte van het universiteitscom plex door een automo biliste werd ingehaald. De man slingerde te gen de auto op en kwam te vallen. Hij is met een hersenschud ding overgebracht naar het Diaconessen- huis in Leiden. Lezing over 3 oktober LEIDEN De heer J.P. Zwa nenburg houdt op 14 oktober in het Stedelijk museum de La kenhal een lezing met de titel: „De honderdjarige 3 Oetober- Vereeniging". Na afloop kun nen de toehoorders de tentoon stelling „Leiden eeuwig feest" over honderd jaar 3 oktober be kijken. D.E.H. de Boer, voorzit ter van de Vereniging van Be langstellenden in de Lakenhal, die ook de lezing organiseert, zal een aantal historisch pen ningen die betrekking hebben op 3 oktober aanbieden. Aan vang lezing 20.15 uur. Spel in het Slot gaat niet door LEIDEN De voor stellingen van „Spel in het Slot", die het Bra- ndtheater zou geven op 16, 17 en 18 oktober in het LAK-theater gaan niet door. Jaap van de Merwe, een van de hoofdrol spelers, kreeg tijdens de repetities grote pro blemen met de invul ling van zijn rol. Hij trok zich terug omdat hij niet uit de voeten kon met de door de re gisseurs nagestreefde speelstijl. Mariënburg LEIDEN be afdeling Lei- len van de Mariënburg-ver- iniging acht het nu, na ruim (en jaar van voorbereiding, ijd om voor het voetlicht te reden. Daartoe wordt een openbare bijeenkomst belegd donderdag 30 oktober om 1.00 uur in de aula van het Sonaventura-Kollege aan de Hoge Rijndijk, ingang Bsurg- jravenlaan 2. Spreker is pa ter Walter Goddijn O.F.M., die mede aan de wieg van de vereniging stond. De Mariënburg-vereniging werd in 1983 opgericht door en groep katholieken, die zich willen bezinnen op de spanning tussen vragen van ïnensen en het trouw zijn aan de christelijke overtui ging. ONDANKS ANDERE PROVINCIALE VOORKEUR LEIDEN Het dagelijks bestuur van de Gemeen schappelijke Vuilverwer king Leiden (Gevulei) meent dat Roomburg de aangewezen plaats is voor een nieuwe vuilver branding. Het bestuur noemt de Oostvlietpolder ook als mogelijke vesti gingsplaats ter vervan ging van de huidige vuil-, verbranding achter de Groenoordhallen. Het bestuur van de Gevulei schrijft dit in haar rap port „De verwerking van afvalstoffen in de toe komst". Het provinciaal bestuur spreekt in een nota de voor keur uit voor oprichting van een nieuwe vuilverbranding in Zuid-Holland zuid. Leiden zou dan gebruik moeten ma ken van de vuilverwerkings installatie in Zoetermeer, die uitgebreid wordt. De provin cie geeft echter ook een tweede mogelijkheid aan. Daarin is plaats voor nieuwe vuilverwerking in Zuid-Hol land noord. Leiden is dan een voor de hand liggende vestigingsplaats, omdat elders in dit deel van de provincie geen mogelijkheden zijn. Van een nieuwe vuilverbran ding in deze streek gaat mo gelijk ook de regio Den Haag gebruik maken. De vuilver branding in Den Haag moet gesloten worden. Een even tuele samenwerking zou gro te consequenties voor de kos ten hebben. Een installatie voor Leiden alleen kost 250 miljoen, een vuilverbranding met de dubbele capaciteit zou 360 miljoen kosten. De kost prijs voor verwerking van een ton vuil zou in het eerste géval op 85 gulden komen te liggen en bij samenwerking met Den Haag op 60 gulden. Er is inmiddels een werk groep ingesteld die een be slissingsprocedure moet op stellen. In de werkgroep heb ben vertegenwoordigers van de provincie en van de Haag se en Leidse gemeentereini ging zitting. In het rapport „De verwer king van afvalstoffen in de toekomst" komt de Gevulei tot de conclusie dat verbran den nog altijd de aangewezen methode van verwerking is. Volgens het rapport zijn er roet het scheiden van huis vuil geen goede ervaringen opgedaan. Het lukte niet om alle afvalstoffen te scheiden en in die gevallen waarin dat wel lukte, bleek er geen afzet mogelijk voor de produkten zoals papier, plastic en blik. Politie: „Doe geen zaken aan de deur LEIDEN Tientallen Lei- lenaren doen jaarlijks bij de )olitie aangifte van oplich- erspraktijken aan de deur. Maar het werkelijke aantal nensen, dat op deze wijze Ijwordt opgelicht, ligt volgens de politie veel hoger. Vooral Duderen zijn het slachtoffer Van de tuinman of de schoor steenveger die zich aan de leur meldt en voor wat lich- e werkzaamheden vaak een exorbitant hoge vergoeding eist. Uit een in Scheveningen [ehouden onderzoek bleek mlangs dat vijftig procent van de thuiswonende oude wei eens met dit soort )raktijken te maken heeft jehad. De oplichters aan de deur vorden onderscheiden in iseudo's en uitnemers. Pseu- i's zijn mensen die zich uit leven ais vertegenwoordigers bijvoorbeeld een schoor steen veegbedrijf, de Duinwa- erleiding of het Energiebe- Irijf en een babbeltruc gebrui- ten om, eenmaal binnen, op irooftocht" te gaan. Vaak zijn ze met z'n tweeën. Terwijl de één het slachtoffer bezig toudt, gaat de ander op onder zoek in de woning. Veelvoor komend verschijnsel is volgens lolitievoorlichter D. Grave- and ook de zigeunervrouw die met het kind op de arm iets te Irinken vraagt. Binnenge- Jrongen blijkt ze vergezeld van enige kennissen die de liefstal voor hun rekening ne llen. Mensen die voor een verleende dienst aan een be- aarde (boodschappen doen, [ras maaien, schoorstenen ve en dergelijke) een vergoe- ïing vragen die in geen enkele verhouding staat tot de gele verde prestatie worden uitne mers genoemd. Daar zijn veel levallen van bekend. De be- aarde die voor het storten van 'nkele zakken zand in zijn uin vele honderden gulden noest betalen, is een veelvoor- tomend verschijnsel. )e werkwijze van pseudo's en litnemers is dezelfde. Meestal wordt in een buurt slechts één Woning bezocht uit angst om bij een tweede bezoekje in de wijk tegen de lamp te lopen. Hoogstens 'wordt op de terug weg naar huis elders in de stad nog een slachtoffer gevonden, maar dit geldt als uitzonde ring. De kans dat deze personen door de politie gepakt worden, is gering. Vaak wordt de poli tie er pas bij betrokken wan neer het kwaad al is geschied. Wanneer het om oplichters gaat die van buiten de stad ko men, is de kans dat zij opge spoord kunnen worden, vrij wel nihil. Graveland heeft een simpele remedie tegen deze oplichter spraktijken. „Dit soort zaken niet mensen aan de deur af handelen", is zijn advies: „De telefoon is niet voor niets uit gevonden. Als je wat nodig hebt, bel dan het betreffende bedrijf op. Het aantal mensen dat zich in dit soort gevallen met goede bedoelingen aan de deur meldt, is niet zo hoog". Daarbij adviseert hij altijd eerst de legitimatie te vragen voor iemand binnen te laten: „Goed controleren en des noods contact opnemen met het bedrijf voor wie de -man zegt te werken. Gaat de man bepaalde werkzaamheden ver richten, spreek dan tevoren de prijs af", aldus Graveland. Mocht er dan toch nog een meningsverschil ontstaan over dè prijs bijvoorbeeld omdat de 'pseudo' te veel geld vraagt „zeg dan.dat je het geld niet in huis hebt. Ga niet met hem naar de bank of het postkan toor om het geld op te nemen maar spreek een tijdstip af waarop de man zijn geld kan komen halen. Met een buur man of de wijkagent erbij kan het de volgende dag uitgezocht worden". In vrijwel alle geval len waarbij er iets niet in orde is, blijkt de oplichter de vol gende dag echter niet meer op te komen dagen. Vaak blijken de slachtoffers uit een gevoel van schaamte, de politie niet of te laat op de hoogte te stel len van de oplichterij. „De po litie is bereidt alle hulp te ge ven die nodig is", zegt Grave land. Voorwaarde is dan wel dat de slachtoffers aangifte bij de politie doen. (ADVERTENTIE) SNUFFELMARKT: Alles mag De Z-Hollandse Snuffelmarkt van 18 en 19 okt. belooft een groot spektakel te worden. Voor 19 okt. is in Leiden ontheffing van de winkelsluitingswet verleend. Dus alles mag die dag. En gelukkig geen problemen zoals in andere plaatsen soms het geval is. leder een kan zonder problemen zijn 2e handsspullen verkopen. Ruim Uw zolder, kast of kelder op en doe mee. De verkoop van Uw 2e handsspulletjes levert niet alleen een aardig centje op. U zult het ongetwijfeld ook heel gezellig vinden een dagje voor koopman of koopvrouw te spelen. Net als de 999 andere deelnemers. Dus doe mee. Inl. standhuur: org. buro Linssen 01640-35916-57521. Studenten van de met opheffing bedreigde (subfacultei ten en vakgroepen van de Leidse universiteit hielden gisteren een protestbijeenkomst. Er werden pamfletten uitgedeeld waarin werd opgeroepen actie te voeren te gen de bezuinigingsvoorstellen van minister W. Deet- man. Nadat verschillende sprekers een vlammend pro test hadden laten horen, nam het College van Bestuur van de Leidse Universiteit een petitie in ontvangst. LEIDEN „Een beetje onzorgvuldig weergege ven door de betreffende journalist Maar ik kan me ook wat onzorgvuldig hebben uitgedrukt. Per slot van rekening heb ik de weken voorafgaande aan het interview maar bijzonder weinig kunnen slapen Aldus prof. dr. ir. A. Rörsch, voorzitter van de 3 Oetober- Vereeniging, naar aanleiding van de commotie die is ont staan na de publicatie van een interview met hem in het universitaire weekblad Mare. In dat bewuste artikel gaat Rörsch in op de rol van de voorzitter van de 3 Octo ber Vereeniging, het bestuur en het werk dat verzet dient te worden om „het grootste volksfeest boven de rivieren" te doen slagen. Met de sug gestie dat een werkloze tim merman niet in het bestuur van de 3 October-Vereniging zou passen, haalde Rörsch zich de woede van vele Lei- denaren op de hals. Rörsch daarover: Dat van die timmerman is van de in terviewer gekomen. Niet van mij. Er werd zoiets gezegd als „en een werkloze timmer man kan natuurlijk niet in het bestuur komen" en daar heb ik niet direct afstand vart' genomen. Vervolgens is dat mij in de mond gelegd. Dat is niet correct, maar ik kan daar wel mee leven. In het artikel staan wel meer van dit soort citaten. Het ging er in feite om, hoe ik als uni versiteitsman in de 3-October Vereeniging terecht was ge komen en waar mijn beze tenheid vandaan was geko men. Dat ik dat deed om de afstand tussen universiteit en burger te verkleinen. Dat er in het artikel wat piasserig wordt gedaan over dat jac quet, de hoge hoed en het burgemeestertje spelen. Ach, 'dat vind ik wel niet zo leuk, maar soms gaat dat zo". Prof Rörsch: „Die uitspraak is mij in de mond gelegd". De betreffende interviewster Margriet van Lith van Mare onderschrijft de melding van Rörsch over de timmerrnan. „Maar hij reageerde zeer in stemmend toen ik dat zei", aldus Van Lith. In het omstreden interview wordt het bestuur van de 3 Oetober-Vereeniging afge schilderd als een wat excen triek en elitair genootschap dat op de feestdag in jacquet gestoken, met de nodige eer bied door de Leidse bevol king wordt behandeld. Rörsch zei daarover: „De Leidse bevolking kijkt op te gen het verenigingsbestuur. Ik word regelmatig met bur- gemeester aangesproken. Zij zien ons als regenten en het' is ook waar, dat het bestuur niet uit doorsnee-Leidenaars bestaat. Maar je moet er ook wel wat voor kunnen. Het is een vrij zware management- staak, die veel bestuurserva- ring en vooral stressbesten digheid vereist. Een werkloze timmerman zal er niet gauw inkomen, want die is natuur lijk niet voor niets werkloos, dat betekent dat ie het niet voor elkaar gekregen heeft. Er wordt wel degelijk geke ken naar je prestaties, dat je goed kan organiseren". Mam uit Tilburg, zaterdag in het LVC. Besturen De Stichting Leidse Vrouwen raad verzorgt een cursus bestu ren voor vrouwen. Vijf maal (22 oktober, 2 en 9 november, 3 en 17 december) komen de deelnemers bijeen in het pand aan de Caeciliastraat 18. Inlich tingen zijn verkrijgbaar via tel. 071-131335. Schriftelijk aan melden kan bij de secretaris: Caeciliastraat 18, 2312 XB Lei den. Fiets De afdeling Leiden van de Echte Nederlandse Fietsers bond (ENFB) houdt morgen en volgende week donderdag een fietsverlichtings-actie. Van 19.00 tot 21.00 uur controleert de bond gratis de verlichting van fietsers. Kleine reparaties worden verricht tegen materi aalkosten. Politiek Vrouwen informeren over de rol en de betekenis van de ge meentepolitiek. Dat is het doel van de cursus Actief in eigen gemeente, die de Werkgroep politieke scholing voor de vrouw van de Leidse Vrou wenraad organiseert. De eerste bijeenkomst is donderdagmor gen 23 oktober om half tien in het gebouw aan de Caecilia straat 18. Inlichtingen en opge ven via tel. 071- 890812/131335/892633. LVC De formatie Dawn Patrol treedt morgen op in het LVC aan de Breestraat 66. Vanaf een uur of elf is de „snelle, pret- punkerige" muziek van deze formatie te horen. De toegang is gratis. Vrijdag treedt de groep Ladykiller uit Voorhout op (entree: 2,50Zaterdag staat de Tilburgse wave-groep Mam op het programma. De toegangsprijs bedraagt 6,50. Het LVC is voortaan op vrijdag en zaterdag pas vanaf 22.00 uur geopend, op donderdag vanaf 21.00 uur. Dat vindt Frank Werkman (van de Sportredactie) van 'zijn' krant. Sportverslaggeving, vooral ook over amateurs in ons eigen gebied, krijgt ruime aandacht in de Leidse Courant. En daar werkt hij met volle inzet aan. Aan een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. Opluchting g WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 PAGINA 15

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15