ItidóaGowuvnt Commissarissen LDM mogen [blijven na waterschandaal Fraaie reiswekker STAD OMGEVING ALLER LEICDS) Drie oktober gezellig, ïiaar niet op leze manier" Jniversiteitsblad Mare dreigt Inafhankelijkheid te verliezen Wegwijzer voor jongeren in Haarlemmerstraat 3 DINSDAG 7 OKTOBER 1986 PAGINA 9 >REEKBEURT ZUID AFRIKAAN AFGELAST DEN De vakgroep an- nische chemie van de Ise universiteit heeft een ekbeurt van de Zuidafri- nse geleerde G. Hutschings last. Aanleiding tot de af- sting is de commotie die qiddels is ontstaan door de van de Zuidafrikaan. V. Ponec van de vak- anorganische chemie :'te de afgelasting als volgt „Ik ben in 1968 uit Tje- Lowakije gevlucht omdat Icegering mij vertelde hoe ik moest opstellen tegenover erikanen en Russen. Ik achttien jaar vrij geweest". ;e weken geleden ontstond nige beroering toen de Zuidafrikaan Gouws te gast was bij het Sir Thomas Brown Institute, een nauw aan de vakgroep engels verbonden instelling. Een meerderheid van de ge meenteraad besloot gister avond het college van bestuur van de universiteit te verzoe ken de spreekbeurt van Hut- chings niet door te laten gaan. Uitgezonderd enkele VVD-en CDA-raadsleden was de ge meenteraad van mening dat Zuidafrikaanse sprekers in Leiden slechts welkom zijn wanneer zij daarmee de anti apartheid dienen. Een deel van de CDA- en de VVD-frac- tie vond het in strijd met de vrijheid van meningsuiting om mensen op grond van hun me ning tot ongewenst in Leiden te verklaren. Hutchings zou praten over het vervaardigen van benzine uit steenkool. Dat onderwerp wees volgens een meerderheid van de gemeenteraad eerder op mogelijke steun van de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering dan op afwijzing ervan. Zuid-Afri- ka is door de boycot getroffen door brandstofschaarste en is naarstig op zoek naar een op lossing voor dit probleem. Nachtbraker Verver straat moet huis uit DEN HAAG/LEIDEN De bewoner van de Leidse Ververstraat die zijn buren al anderhalf jaar last bezorgt, moet binnen zeven dagen zijn huis uit. Dat heeft de Haagse rechtbank van ochtend bepaald naar aanleiding van het kort geding dat tegen de man was aangespannen. De Leidenaar, bijgenaamd de Pool, hield met zijn luidruchtig gedrag de buurt tot diep in de nacht wakker. Gesprekken met de politie mochten niet baten, waardoor de zaak vorige week uit eindelijk door toedoen van een bovenbuur vrouw voor de rechter kwam. De advocaat van de Woningbouwvereniging Leiden liet toen we ten, dat de man ook wat de woningbouwvereni ging betreft moest vertrekken en dat men hem geen nieuwe woonruimte wilde aanbieden. De rechter is in zijn uitspraak met dat laatste standpunt akkoord gegaan. Veel auto's niet op slot LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen en vanmorgen een steekproef gedaan naar het aantal niet afgesloten auto's. Op beide ochtenden omstreeks zes uur werden auto's op parkeerterreinen bekeken en daar ble ken in totaal 106 auto's niet afgesloten. Goederen uit de n iet-afgesloten auto's werden door de agenten veilig ge steld en er werd een briefje en een folder in de auto achtergelaten. Op het briefje stond dat de automobilist zijn goederen op het bureau kon afhalen. Verder is het agenten opgevallen dat in de afgesloten auto's opmerke lijk veel en goed zichtbare waardevolle spullen lagen. In één auto lag zelfs een huissleutel en een rijbewijs met daarop het huisadres. De actie van de Leidse politie houdt verband met de landelijke actie „Diefstal van en uit auto's. Hoe kunt u het voorkomen". In het kader van deze actie worden de komende weken reclamespotjes op de televisie uitgezonden met tips om deze vorm van kleine criminaliteit terug te dringen. Tevens zullen op de Menken-melkpakken tips ter voorkoming van dit soort misdrijven komen te staan. Raad wil maatregelen tegen overlast Zoeterwoudseweg LEIDEN De gemeenteraad vindt dat er strengere maat regelen moeten worden genomen tegen de overlast van be drijven aan de Zoeterwoudseweg. De gemeenteraad behan delt binnenkort het bestemmingsplan voor dit gebied en een aantal fracties heeft aangekondigd extra maatregelen te vragen. Zo zullen D66 en Links Leiden het college vragen na het vertrek van de betoncentrale die de meeste hinder veroorzaakt, onderzoek te doen naar de resterende overlast aan de Zoeterwoudseweg. Beide partijen vragen bovendien om een plan voor herinrichting van de straten in het gebied opdat de hinder van het bedrijfsverkeer kan worden terug gebracht. Het CDA zal bij het college er op aandringen strenger toe te zien, dat de hinderwetvergunningen door de bedrijven worden nageleefd. Het CDA vindt bovendien dat op de plaats van het afvalverwerkingsbedrijf De Nobel, dat binnenkort van de Zoeterwoudseweg naar het industriege bied De Hallen verhuist, geen soortgelijk bedrijf mag terug- GEMEENTERAAD HOOPT OP BETERE TOEKOMST LEIDEN Het water schandaal bij de Leid- sche Duinwater Maat schappij (LDM) heeft geen gevolgen voor de commissarissen bij dat bedrijf. De gemeenteraad achtte hen gisteravond weliswaar mede-verant woordelijk voor de gang van zaken, maar achtte de schuld niet zo zwaar om hen naar huis te stu ren. Een motie van het SP-raadslid C. Vergeer die het vertrek van pre sident-commissaris en wethouder J. Fase ber oogde, werd door alle verige fracties verwor pen. De gemeenteraad vroeg wel maatregelen om dergelijke incidenten in de toekomst te voor komen. De LDM heeft gedurende een lange reeks van jaren opper vlaktewater aan reeds gezuiverd water toege voegd om tekorten bij de drinkwatervoorziening te voorkomen. De gemeenteraad was gister avond unaniem van oordeel dat de raad van commissaris sen van de LDM, die in meerderheid bestaat uit raadsleden, haar toezichthou dende taak onzorgvuldig heeft uitgeoefend. Wethou der Fase, die tot op het laat ste moment had betoogd dat de Raad van Commisarissen „geen enkele blaam trof", moest dat zelf tenslotte ook erkennen. „Wij hadden aler ter moeten reageren", aldus Fase. „Maar dat is wat anders dan dat ons wat verweten kan worden". Fase schoof de schuld naar de inmiddels ge- schorstte directeur van het bedrijf die de commissarissen „zou hebben bedonderd". De mate van verantwoorde lijkheid van de commissaris sen leidde gisteravond tot een woordenstrijd tussen de verschillende partijen. PvdA en Links Leiden stelden dat de „commissarissen niet opti maal hadden gefunctio neerd", terwijl D66 conclu deerde dat deze „steken had den laten vallen". Het CDA wilde pas een oordeel uit spreken na een nog te hou- Fase haalde de boosheid van de oppositie op haar hals door gisteravond nauwelijks in te gaan op vragen die in een eerdere raadsvergade ring waren gesteld. Zich ge steund wetend door de colle gepartijen herhaalde zij schouderophalend wat al eer der gezegd was. Haar verde diging bracht P. Langenberg (D66) tot de constatering dat „de informatievoorziening voor de gemeenteraad op een bedroevend laag peil staat". Fase zei gisteravond toe er voor te zullen zorgen, dat de notulen van de Raad van Commissarissen van de afge lopen jaren voor dc gemeen teraad openbaar zullen wor den gemaakt. Fase zei toe de gemeenteraad in de toekomst van het reilen en zeilen van het bedrijf op de hoogte te zullen houden. Deze laatste toezegging was voor de colle gepartijen voldoende om de affaire af te sluiten. De raad (uitgezonderd de VVD) sprak daarbij bovendien uit, dat het wenselijk zou zijn wanneer het bestuur van het bedrijf in handen van politieke verte genwoordigers zou komen te liggen. Het verzoek van het CDA om een onafhankelijk onder zoek naar de gang van zaken rond het waterschandaal werd door de raad afgewe zen, omdat deze zich al vol doende geinformeerd achtte. Walenkamp verweet PvdA, VVD en Links Leiden daar op de zaak te bagatelliseren en hun partijgenoten in de Raad van Commissarissen de hand boven het hoofd te hou- 1 den. Dit verwijt leidde tot een forse aanvaring tussen het CDA en de collegepartij en. Na vier avonden over de LDM gediscussierd te heb ben, werd de behandeling van deze zaak gisteravond bruut afgebroken, toen bleek dat een groot aantal raadsle- den vanwege het late tijdstip naar huis wilde. Er van uit gaande dat er niets nieuws meer aan toe te voegen zou zijn, deed Fase in enkele mi nuten nog wat vragen af waarna het waterschandaal voor wat de gemeenteraad betreft definitief werd afge sloten. I NAAIMACHINECENTRUM BENNING ERDEN ALLE RUITEN INGEGOOID IDEN Voor D. Key, ei- aar van naaimachinecen- m Benning, kwam het echt als een verrassing n hij via de scanner ver- n dat zijn zaak aan de enstraat doelwit van rel- oppers was. Elke zater- avond staat de scanner st zijn bed, omdat in de nstraat nog wel eens een li^tootje plaats heeft en om zijn andere winkel in de arsmansteeg al eens doel- van inbrekers was. Via scanner hoorde hij ook in de nacht van vrijdag zaterdag bij zijn zaak de en werden ingegooid en er mensen met naaima- ïes wegliepen. Eenmaal zijn zaak aangekomen, Key weinig meer uit ten. Hij viste nog een machine uit een ton met voor een snackbar en Dubbeldeman komen om italage dicht te timmeren, t was een eeuwig feest. Nou, ik zal dit eeuwig ont houden", aldus de naaima chinehandelaar. De winkelier schat de schade voorlopig op ongeveer tien duizend gulden. Er werden zes naaimachines ontvreemd. Twee werden teruggevon den, waarvan één was be schadigd. Bovendien moesten alle ruiten van zijn zaak ver nieuwd worden. De vraag is nog of de verzekering de schade dekt, aangezien Key niet tegen de gevolgen van vandalisme is verzekerd. „Drie oktober is gezellig, maar niet op deze manier. Als bij een café wat ruiten worden ingegooid, denkt zo'n baas: het kost wel geld, maar ik heb vele malen meer verdiend. De schade die ik geleden heb, haal ik nooit meer in". Key overweegt nu om rollui ken voor zijn bedrijf aan te D. Key van naaimachinehandel Benning: „Het was een eeuwig feest. Nou, ik zal dit eeuwig onthouden". brengen. „Zo'n geintje kost ook weer eens tien- tot twaalfduizend gulden. Die rolluiken maken er de bin nenstad niet aantrekkelijker op; loop eens 's avonds door de Haarlemmerstraat, etala ges kijken is ér daar nauwe lijks nog bij. En het is voor van de ongeregeldheden in in de landelijke pers over de een winkelier natuurlijk de nacht van vrijdag op za- relletjes, ook zaterdagavond commerciëel aantrekkelijker terdag. „Ik heb gelezen dat wel weer wat zou gebeuren, om de waren uit te stallen". er enige tientallen jongeren Het was wel druk, maar het bij betrokken waren. Nou is rustig geblevén. Wel heb het waren er een paar hon- ik de avond en nacht postend Net als de politie, was Key derd. Ik had trouwens ver- voor mijn zaak doorge- verrast door de massaliteit wacht dat er na de „reclame" bracht". ONFLICT MET BESTUUR UNIVERSITEIT [DEN Het universi- iblad Mare dreigt zijn on- ankelijkheid te verliezen, sen de redactie van Mare het College van Bestuur de Leidse universiteit is meningsverschil ont- in naar aanleiding van de iinigingsvoorstellen van ister W. Deetman. Het lege van Bestuur wilde reactie op die voorstellen itsen op de voorpagina Mare. De redactie wei de dat met een beroep op onafhankelijke status van weekblad en plaatste de :tie op een andere pagina en klein lettertype. Dat is het college in het ver- rde keelgat geschoten. achten een herbezin- g op de wijze, waarop de •rmatieverzorging binnen de Leidse Universiteit in de komende tijd dient plaats te vinden geboden", aldus het college in een brief aan de hoofdredacteur Q. van Kool wijk. Dit voorval blijkt overigens niet de enige bron van on vrede bij het college te zijn. „Ook bij weergave van ande re zaken de Leidse Universi teit betreffende, hebt u er de afgelopen nummers blijk van gegeven uit het oog te verlie zen, dat Mare een blad van en voor de Leidse Universi teit is. Uw interpretatie van uw positie als onafhankelijk hoofdredacteur van een in formatie- en opinieweekblad van de Leidse universiteit, is dermate extreem, dat het blSd zijn functie voor de Leidse Universiteit niet meer voldoende vervult", aldus de brief van het College van Bestuur. Het college ziet het voorval niet als een incident, maar als een uitvloeisel van de „volsterkt subjectieve wij ze", waarop Van Koolwijk Mare redigeert. Voor Van Koolwijk is een ingrijpen in het redactiesta tuut (waarin de onafhanke lijke status van het weekblad gewaarborgd wordt) onaan vaardbaar. „Ik zou daar per soonlijke consequenties aan verbinden. Het college klaagt regelmatig bij de redactie, dat is bestuurders eigen. Wij proberen het blad op een journalistiek verantwoorde manier te maken". Zeefdrukken Bij jongerencentrum Stats Haarlemmerstraat 73) kan een zeefdrukcursus worden gevolgd. De cursus bestaat uit elf bijeenkomsten op donderdagavond van 19.30 tot 22.00 uur. De eerste les is 9 oktober. De kosten be dragen 27,50, dat is inclu sief het materiaal. Opgeven via tel. 071-142136. Stedebouw houdt een serie lezingen over architectuur en stede- bouw. In de serie wordt het veranderende gezicht van de Nederlandse stad na 1945 belicht. Donderdag 9 oktober wordt de eerste le zing gegeven door prof. dr. E.R.M. Taverne. Volgende lezingen zijn op 16, 23 en 30 oktober en 6, 13 en 20 no vember. De lezingen zijn voor iedereen toegankelijk en worden gehouden aan de Cleveringaplaats 1, aan vang 20.00 uur. Studiedag Voor hulpverleners, actie groepen, politie en justitie houdt het Samenwerkings verband tegen seksueel ge weld regio Leiden een stu diedag op vrijdag 10 okto ber. 's Morgens zijn er spre kers, vrijdagmiddag wordt gediscussieerd in werkgroe pen. De bijeenkomst begint om 10.00 uur in het Volks huis, Apothekersdijk 33a, daar kan men zich vrijdag ochtend tussen 9.30 en 10.00 uur inschrijven voor 7,50. Lokhorstkerk In de Lokhorstkerk (Pie terskerkstraat 1) spreekt de heer J. Fijnvandraat over het werk van Gods activis ten in deze samenleving. De lezingen hebben plaats op 10 en 24 oktober en op 7 en 21 november en begin nen steeds om 20.00 uur. In lichtingen bij E. de Jong tel. 175383. Violist De Poolse violist Aureli Blaszczok geeft vrijdaga vond een concert in de Ka pelzaal van het K&O-ge- bouw, Oude Vest 45. Op het programma staan werken van Brahms en Wieniaw- sky. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten zijn da gelijks tussen 9.00 en 17.00 uur verkrijgbaar bij K O. Henry Rietdijk en Marga Wijker voor de ruimte waarin „Oh zit dat zo" wordt gevestigd. LEIDEN Tussen de kledingzaakjes, schoenenwinkels, snack bars en groenteboeren in de Haarlemmerstraat opent op 1 no vember dat is althans de bedoeling een bijzonder winkeltje zijn deuren. In jongerencentrum Stats op nummer 73c is vanaf die datum „Oh zit dat zo" gevestigd, een informatiewinkel voor jongeren. Meer en betere informatie verstrekken, een wegwijzer zijn en de krachten bundelen van allerlei organisaties die zich bezig houden met jongeren. Dat zijn de doelstellingen die de initiatief nemers van de winkel voor ogen staan. Ongeveer anderhalf jaar geleden ontstond het idee voor een informatiewinkel. Het jonge rencentrum kreeg de beschikking over een winkelruimte, en wilde daar iets mee doen. Wegens tijdgebrek werd het plan niet verder uitgewerkt. Totdat Marga Wijker en Henry Rietdijk von den dat het er nu maar eens van moest komen. „Want als je wacht totdat je er tijd voor hebt, komt er nooit iets van terecht", zegt Marga Wijker, jongerenwerker bij Stats. De „drukste winkelstraat van Leiden" leent zich volgens Henry Rietdijk prima voor „Oh zit dat zo". „Veel mensen, en vooral jongeren lopen hier voorbij". Wijker: „Hulpverleningsinstanties hebben meestal een hoge drempel. Wij denken dat mensen hier gemakkelijker binnenstappen. Verschillende instanties hebben al toegezegd mee te werken aan de winkel. Dat betekent dat ze een dag of een dagdeel een vrijwilliger afstaan, die de winkel bemant". Ze zegt: „Er zijn instanties waarvan jongeren niet eens weten dat ze bestaan. Daarom willen we al die instellingen on der de aandacht brengen. Het is ook de bedoeling dat de winkel laat zien wat er in Leiden en omgeving allemaal voor jongeren te doen is. Rietdijk, coördinator van de Klussenbank, vult aan: „Je moet „Oh zit dat zo" zien als een vooruitgeschoven post van alle organisaties die met en voor jongeren werkzaam zijn. We proberen op deze manier al die instanties ook dichter bij elkaar te brengen". De twee initiatiefnemers hebben een duidelijk beeld van de winkel voor ogen. „We bellen nu iedereen op die staat vermeld in de Wegwijzer voor Leiden en vragen om informatiemateriaal. Alles wordt in mappen gedaan. In elke map zitten folders van instanties die op een bepaald gebied werkzaam zijn. In de win kel moet een gezellig zitje zijn, waar jongeren op hun gemak al lerlei folders en brochures kunnen doorlezen. Met eventuele vragen kunnen ze terecht bij de persoon die op dat moment in de winkel staat. Een televisietoestel in de etalage vertoont voor lichtingsfilmpjes. Marga Wijker: „We zijn van plan om er aan de hand van thema's een wat bruisender geheel van te maken. We denken aan vier of vijf thema's per jaar. Onderwerpen die we daarvoor nemen, zijn bijvoorbeeld werkloosheid, verslaving of uitgaan". In de beginperiode is de winkel geopend op woensdag en don derdag. „We krijgen er geen subsidie voor, dat betekent dat we voornamelijk moeten werken met vrijwilligers", vertelt Riet dijk. Marga Wijker: „Zodra we meer tijd en meer mensen heb ben, gaan we ook op donderdagavond of zaterdag open". „Oh zit dat zo" richt zich op jongeren tussen de 15 en 25 jaar uit Leiden en omgeving. Om misverstanden te voorkomen, zegt Henry: „Maar als er een ouder persoon binnenstapt, zeggen we niet: Daar is de deur". JANET VAN DIJK Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noi I Nac Noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres:. Telejoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Vooi Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). £eidóe Souuml

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9