w ,De stormvloedkering is gesloten, de Deltawerken zijn voltooid" ÏEELTJE JANS MAAKT GESCHIEDENIS De Hollandse Muur als wereldwonder Vrouw loopt in draaiende propeller RIEMELS L UNNENLAND CcidócSomxmt MAANDAG 6 OKTOBER 1986 PAGINA 3 jjfan bekent -verval bejaarde VTTERDAM Op verdenking van ^overval en zware mishandeling op 81-jarige Rotterdammer G. Spiering, aan de gevolgen hiervan op 20 sep- iber overleed, heeft de Rotterdamse itie de 28-jarige J.H. van E. en de "jarige C.A.S. gearresteerd. Eén van j'.Ttwee heeft een bekentenis afgelegd "lering werd 19 september overvallen ntde galerij van zijn verzorgingsflat. de overval was de hoogbejaarde terdammer ernstig mishandeld. De iers lieten hem liggen op de galerij, jr werd hij pas de volgende ochtend téonden. Met spoed werd hij naar een jkenhuis gebracht, waar hij overleed jlp zijn verwondingen. Van Aardenne commissaris bij Aalberts VENLO Drs. G. van Aardenne, oud-minister van economische zaken, zal per 1 november zit ting nemen in de raad van commissarissen van Aalberts Industries te Venlo, zo bericht dit be drijf. Aalberts Indus tries is een industriële onderneming met drie werkmaatschappijen, een onroerena-goed- maatschappij, drie deel nemingen en eigen ver koopkantoren in Enge land en West-Duitsland. PRINS BERNHARD NAAR NEW YORK DEN HAAG Prins Bernhard is gisteren naar New York vertrok ken voor het bijwonen van een lunch ter afsluiting van het sym posium „Know the New Nether lands", georganiseerd door de AMRO-bank. Minister Ruding van financiën zal dit symposium als gastspreker afsluiten. De prins zal s avonds het Peter Stuyvesant Bal bijwonen en daar de „Peter Stuy vesant Award 1986" in ontvangst nemen, als blijk van erkenning voor het vele dat hij in de loop der jaren heeft gedaan in het belang van de Nederlands-Amerikaanse handels- en culturele betrekkin gen. Voorbijganger doodgeschoten bij opstootje In Amsterdam AMSTERDAM De 24-jarige Amsterdammer Jos Bakker is in de loop van zondag in een ziekenhuis in de hoofdstad overleden aan verwondingen op gelopen door een kogel vermoedelijk afgevuurd door een politieagent. Dat is gebeurd in de vroege ochtend tijdens een opstootje bij het Leidseplein, waar het slachtoffer overigens niets mee te maken had. Twee surveillerende agenten die gingen kij ken bij het opstootje zagen tussen de mensen die daar waren toegestroomd een jongeman, de 18-jari- ge Amsterdammer J.H.L., met een vuurwapen in de hand. Op een gegeven moment richtte hij dat wapen op de twee politieagenten die in burger wa ren. De Amsterdammer ging er vandoor toen de agenten probeerden hem te arresteren. Na waar schuwingsschoten kon hij worden aangehouden. Pas later hoorden de politiemensen dat er iemand »p het Leidseplein zwaar gewond op straat lag. Nederland: meest behendige chauffeurs BREDA Nederland heeft de meest behendige beroepschauffeurs ter we reld. Dat bleek dit weekeinde in Breda waar de wereldkampioenschappen be hendigheid werden gehouden. Finland eindigede als tweede en Zwitserland als derde. Eerder haalde Nederland de we reldtitel in 1981 en 1984. In het indivi dueel algemeen klassement wefd Hans Maasland uit Bergschenhoek winnaar. In de categorie trekker met oplegger werd Jan Huisman uit Spanbroek we reldkampioen. Frans Noorden uit Gilze eindigde tweede in de categorie bussen. Jan Akerboom uit Roelofarendsveen werd tweede in de categorie solowa gens. Aan de wereldkampioenschappen werd door 126 chauffeurs uit tien lan den deelgenomen. EELTJE JANS (GE- IEENTE VEERE) volk dat leeft, luwt aan zijn toe- •mst", „Een ereschuld ingelost" en „Harry's >t Dogs, de beste die er jn". Koningin Beatrix, ïinister Smit-Kroes van erkeer en Waterstaat g}n één van de uitbaters ladden zaterdag op het Verkeiland Neeltje Jans de Oosterschelde elk Aun eigen wijze om aan geven dat het een bij- pndere dag was voor ins land. Zo vierden in btaal 25.000 mensen ie- ?1er op hun eigen wijze ingebruikneming van Ie stormvloedkering, de patste bouwsteen van de iltawerken: een paar "jonderd binnen- en bui- ^nlandse genodigden en loogwaardigheidsbekle- lers op een zwaar bevei- jd deel van het werk- iland en vele duizenden honderden meters af- nd daarvan, zich amu- rend met hoefijzerwer- ?n, Lee Towers en De flompendansers. ♦p een feestdag als deze lijkt iet op het werkeiland Neel- Jans alsof de verloven alle Zeeuwse agenten ingetrokken. Iedereen ie een uitnodiging heeft ge lregen om de ingebruikstel- ig van de stormvloedkering de Oosterschelde te komen inschoüwen ondergaat het- ilfde ritueel: aan alle kan- in wordt men „besnuffeld" iet metaaldetectors en op de »op toe nog eens gefouil- ird. „Zijn dit uw sleutels?" de wat overbodige vraag [an een agent als hij ten /erstaan van een klas joe- nde kinderen een bos in de icht laat rinkelen. Iet mag duidelijk zijn dat len hier geen halve maatre- lelen neemt, daar zijn de gas- fen uit binnen- en buitenland t belangrijk voor. Niet al en tal van leden van ons ei- ;n kabinet zullen er zijn, iaar ook koningin Beatrix, groot deel van haar fami- de Franse president 'rancois Mitterand, de ko- ing en koningin der Belgen, groothertog en grootherto- n van Luxemburg, de erf- rins en erfprinses van jiechtenstein en tal van an- hoogwaardigheidsbekle- irs. Het zal de in groten ge ile opgekomen Engelse pers orst zijn. Zij hebben voor ^ize dag maar één doel: het fcbhieten van zoveel mogelijk Ördige plaatjes van hun :fei Hoge gasten poseren gewillig voor de persfotografen en een bejaarde vrouw die met haar klikklakje de geschiedenis vastlegt. President Mitterand posteert naast koningin Beatrix en prins Claus onderhoudt zich met de Westduitse president Von Weiszacker. Geheel rechts, naast prins Andrew en „zijn Fergie": prinses Juliana en prins Bernhard. WASHINGTON De ingebruikstelling van netten zaterdagavond enthousiast over de de stormvloedkering in de Oosterschelde Hollandse Muur". De kijkers van het eerste heeft tot in de Verenigde Staten diepe be wondering gewekt. De Amerikaanse nieuws net leerden dat elk van de 65 pijlers twee keer de Eiffeltoren woog en commentator media besteedden het afgelopen weekeinde Michel Chevalet kwalificeerde de dam als het vrij uitvoerig aandacht aan dit waterbouw- „achtste wereldwonder". kundig wonder"; de New York Times zette het project van 2,4 miljard dollar zelfs royaal op de voorpagina. De meest prominente plaats kreeg de Oosterscheldedam evenwel in het oktobernummer van het blad National Geographic, dat vele pagina's met schitteren de foto's wijdde aan „The Dutch Touch". In Frankrijk berichtten alle drie de tejevisie- Ook radio en schrij vende pers berichtten uitgebreid over de con structie. De krant Liberation zelfs over twee pagina's met ondermeer de constatering dat de zee ondanks de Deltawerken terrein blijft winnen. Experts schatten dat in een verre toekomst heel Nederland verhoogd moet worden iijFergie" hertogin van York en haar man prins Andrew, de hertog, die ook van de partij zijn. Terwijl de kilo's camera's van de Engelse roddelpers buiten al op keukentrapjes in gereedheid worden gebracht, steekt minister Smit-Kroes in het Topshuis haar „Hulde- aan-allen"-toespraak af. Ze noemt de beslissing om aan het Deltaplan te beginnen „een visionair besluit". „De politiek had een concept voor ogen, maar wist niet waar zij de technologie mee opzadel de, noch welke effecten haar plan met zich mee zou bren gen". Op het moment dat ze dat zegt hebben duizenden mensen nauwelijks weet van wat er op het werkeiland al lemaal gebeurt. Zij staan met z'n allen in een file van twin tig kilometer, hopende dat ze nog vóór het eind van het feest op de plaats van be stemming zullen komen. Zeeuwse boeren maken van de gelegenheid gebruik om de feestgangers met spandoe ken te wijzen op hun kant van de zaak. „Wel zeven mil jard voor zout water, maar geen twintig miljoen voor zoet", staat er. Het komt er op neer dat de landbouwers schade aan hun gewassen vrezen nu het Grevelingen- meer zout blijft. Een voorzie ning voor de toevoer van zoet water zou twintig mil joen gulden kosten, maar het is nog uiterst onzeker of die er komt. Kobaltblauw Koningin Beatrix en haar hoge gasten hebben de lange file inmiddels per helikopter omzeild. De .duizenden men- st n op het volksfeest zien een bus voorbijrijden. Achter het glas wuift iets koninklijk ko baltblauws en iets Engels roodharigs. In het Topshuis brengt een orkestje een ode aan Mozart. Bij de tunnel naar de eerste schuif in de stormvloedkering stelt een kluit oer-Zeeuwse kinderen in klederdracht zich op; kleu mende diplomaten en andere gasten wachten intussen bij de schuif zelf. Zij die hadden gedacht dat het donkerblau we diplomatenkostuum wel warm genoeg zou zijn, maken bovenop het achtste wereld wonder kennis met de Ne derlandse uitdrukking „uit je verschoning waaien". De koningin betreedt even later het podium waar het al lemaal moet gaan gebeuren. Een plechtig moment, dat overhalen van de handel. De middelste zeventien schuiven in het stroomgat „Schaar" gaan dicht, een karwei dat een uur zal duren. De dui zenden mensen op het feest terrein buiten de politie-af- zettingen zien het op grote videoschermen en horen het geloei van de scheepstoeters terwijl groene en blauwe bal lonnen opstijgen naar de prachtig blauwe hemel. „Met het Delta-project is een grootse en technisch indruk wekkende verdedigingslinie tot stand gebracht. Naar menselijke begrippen kan deze de natuur, ook in haar meeat extreme ogenblikken, bedwingen", spreekt de ko ningin in het Topshuis. Even later, om precies 13.01 ver klaart ze Zeeland veilig, een historisch moment dat later tn de geschiedenisboekjes vermeld zal staan met haar gedenkwaardige woorden: „De stormvloedkering in de Oosterschelde is gesloten, de Deltawerken zijn voltooid". Alsof het Koninginnedag is, staat een bejaarde vrouw met haar klikklakje de geschiede nis vast te leggen als de ko ninklijke gasten in de bus stappen voor een lunch in het stadhuis van Veere. De Belgische koningin Fabiola poseert welwillend en de in blakende welstand verkeren de prins Claus komt met de handen ontspannen op de rug naderbij. „O, hoogheid! Dit is echt de mooiste dag van m'n leven", roept ze met een dankbare blik in haar ogen. Dat vindt de prins wat overdreven. „Kom, kom, me vrouw, dat gaat wat ver. Toe gegeven, het is een bijzonde re gelegenheid en het is prachtig weer en niet te koud, maar zulke dagen zijn er toch wel meer?". ARJEN VAN DER SAR Andrew en Sarah komen na botsing met de schrik vrij ROTTERDAM Prins Andrew en zijn vrouw Sarah uit En geland zijn gisterochtend met de schrik vrijgekomen na een botsing in Rotterdam. De auto waarin de hertog en hertogin van York zaten knalde op de Stadshoudersweg achter op een patrouillewagen, die vrij abrupt voor een rood verkeerslicht stopte. Ook de inzittenden van de andere auto bleven onge deerd. Sarah en Andrew waren op weg van Den Haag, waar ze hadden overnacht, naar de St. Mary Church in Rotterdam. CDA en PvdA: meer haast maken met atv voor ambtenaren (Vervolg van de voorpagina) CDA en PvdA vinden el kaar ook op delen van het sociaal-economisch ter rein. Zo menen zij dat de bestrijding van de werk loosheid actiever moet worden aangepakt. Minis ter Van Dijk (Binnenland se Zaken) zou in het over leg met de ambtenaren bonden meer zijn best moeten doen voor verdere arbeidstijdverkorting. Het bedrag van 140 miljoen, dat op de begroting van Binnenlandse Zaken is vrijgemaakt voor verbete ring van de arbeidsvoor waarden, zou volledig aan atv en herverdeling van arbeid moeten worden ge spendeerd. Op die manier zou de overheid een voor beeldfunctie kunnen vor men voor het bedrijfs leven. In het CDA leeft de vrees dat anders de ar beidstijdverkorting op een dood spoor terecht zal ko- In het regeerakkoord wordt uitgegaan van drie procent ar beidstijdverkorting met een herbezetting van 75 procent, in stapjes van 0,75 procent te realiseren in de komende vier jaar. Het kabinet wil echter volgend jaar pas op de plaats maken, omdat de toestand van 's rijks financiën zo belabberd is. De CDA-fractie meent ech ter dat desondanks medio 1987 al een begin kan worden ge maakt met de uitbreiding van de atv voor het overheidsper soneel, ten einde op die ma nier in totaal 20.000 nieuwe ar beidsplaatsen bij de overheid te realiseren. Ook vindt het CDA, en daarin krijgt het de steun van de op positie, dat er duidelijkheid moet komen over het bedrag dat volgend jaar wordt uitge trokken voor het werkgele genheidsbeleid. Er is 250 mil joen gulden beschikbaar voor de zogenaamde „oude regelin gen", die geleidelijk zullen worden beëindigd, en een be drag van ruim 250 miljoen gul den voor nieuw aanvullend beleid. CDA-fractieleider Bert de Vries wil van het kabinet precies weten waaraan dat halve miljard wordt uitgege ven. De VVD vindt eveneens dat de werkgelegenheid moet worden bevorderd, maar ver wacht alle heil van de mark tsector, die daarvoor dan ook de ruimte moet krijgen. Het CDA zal morgen tevens voorstellen om winstdelingsre- gelingen fiscaal aantrekkelijk te maken. Op die manier zou den looneisen in het bedrijfs leven voorkomen kunnen worden en blijft een deel van de loonsom in de bedrijven. Een bijkomend voordeel zou zijn dat de afstand tussen de lonen in de overheidssector en de marktsector niet nog ver der wordt vergroot. Jtrknemcrs Quick tten fabriek IGELO Werknemers de twee weken geleden 'et verklaarde sport- nenfabriek Quick in igelo zijn vanmorgen het rijf binnengedrongen en •ben de produktie hervat. Igens woordvoerder B. link van de industrie- id FNV in Gelderland ongeveer 25 van de 70 'knemers van Quick mee de actie, die door de "ld wordt gesteund. LELYSTAD De 24-jarige Gerda Kossen uit Oosthuizen is gisteren om het leven geko men toen zij op het vliegveld van Lelystad met haar hoofd in de draaiende propeller van een sportvliegtuigje liep. De vrouw was toen net uit dat toestel gestapt. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol stelt een onder zoek in naar de oorzaak van dit ongeluk, dat met een aan tal onduidelijkheden is omge- Zo begrijpt men niet hoe het mogelijk was dat de propeller nog draaide nadat het toestel was geland en de vrouw uit stapte. Bovendien heeft de vrouw, aldus de rijkspolitie, het vliegtuig via de voorkant van de vleugel verlaten. Nor maal gesproken moet ze af stappen via de achterkant van de vleugel. De omgekomen vrouw was bevriend met de piloot van het sportvliegtuigje. VENT H102. IM DB &JURT HÉÉFT EEN nmrT v/AN^TON H'\ neePr rm oim «y fiékfthA CedERW DCOR. Mil ve. kleine criminaltteiI; 7 oktoDer Koningin Beatrix en prins Claus brengen een tweedaags bezoek aan Boedapest, de hoofdstad van Hongarije. Het bezoek valt in het kader van de Nederlandse culturele week in enkele Hon gaarse steden. Het Nederlands Danstheater reist mee met cho- regrafieën van Jirj Kylian. (ADVERTENTIE) DE OPVOLGER 1 Sinds het zo goed als zeker is dat minister Ruding van Fi nanciën niet in mei 1987 maar al in januari eervol ontslag krijgt om directeur van het Internationale Mo netaire Fonds in Washing ton te worden, is het zachte zoemen van de geruchten over zijn mogelijke opvolger aangezet tot het enige echte geluid dat geruchten beho ren te maken, namelijk gon zen. Wie zijn oor in en rond de Tweede Kamer te luiste ren legt, kan temidden van de voorbespiegelingen over de Algemene Politieke Be schouwingen heel wat na men opvangen van kandida ten die in aanmerking ko men om de winkel van Ru ding over te nemen. Nipt iedere genoemde per soon geldt echter als serieuze kanshebber. In CDA-krin- gen, waaruit de nieuwe mi nister gerecruteerd moet worden, wordt ten stelligste beweerd dat Lubbers ie mand van buiten" wil aan trekken. De premier zou geen verschuivingen in zijn kabinet wensen aan te bren gen en voelt er evenmin voor de opvolger van Ru ding uit de CDA-kamerfrac tie te halen. Zo lijkt het erop dat we kunnen afrekenen met het hardnekkige ge rucht dat minister Kees van Dijk van Binnenlandse Za ken naar Financiën zou op schuiven. Natuurlijk is er wel wat voor Van Dijk te zeggen. Ten eerste is hij een be kwaam financieel deskundi ge en ten tweede heeft hij als baas van het overheids personeel in korte tijd al zo veel schade aangericht in zijn verhouding met de amb tenarenbonden, dat zijn ver trek bij Binnenlandse Zaken de relatie tussen de overheid en haar dienaren zeer ten goede zou komen. Aan de andere kant van de weeg schaal staat echter, zo verna men wij uit CDA-monden, een loodzwaar argument dat tégen een overstap van Van Dijk pleit. Gezien zijn ka rakterstructuur zou Van Dijk als minister van Finan ciën nóg fanatieker dan Ru- Van Dijk zou als minister van Financiën nóg fanatieker dan Ruding hameren op de noodzaak van bezuinigingen. En daar voelt Lubbers niets voor. ding hameren op de nood zaak van bezuinigingen. En daar voelt Lubbers niets voor. Hij zoekt juist iemand die wat flexibeler is dan de vertrekkende penningmees ter. DE OPVOLGER 2 De premier zal daar overi gens nog een zware dobber aan krijgen. In het lijstje met kandidaten „van buiten", dat momenteel de ronde doet. kunnen enkele namen zonder meer geschrapt wor den. Zo is bijvoorbeeld oud- minister Andriessen, die in 1981 als schatkistbewaarder van het kabinet-van Agt/ Wiegel opstapte omdat hij vond dat er niet genoeg werd bezuinigd, geen serieu ze kandidaat. Hij heeft het immers uitstekend naar zijn zin in het dagelijks bestuur van de EG, waar hij de be langrijke post van Land bouwcommissaris bekleedt. Bovendien voelt Lubbers er niets voor een iemand in het kabinet te halen die hem, niet automatisch als „chef" zou aanvaarden. Ook kan er een streep wor den gezet door de naam van de hoogste ambtenaar op het ministerie van Economische Zaken, secretaris-generaal Rutten. Lubbers past er wel voor op een eigenzinnig en dominerend man als Rutten in zijn kabinet op te nemen. Bovendien zou het volgens CDA-politici onverstandig zijn als Rutten zijn strategi sche functie op EZ (als „waakhond" tegenover VVD-minister De Korte) zou opgeven. Rabobank-directeur Herman Wijffels, ook veelvuldig als kandidaat genoemd, heeft al laten wéten dat hij echt niet staat te springen om minis ter te worden. Datzelfde geldt voor directeur Hans Wei ten berg van de christe lijke werkgeversorganisatie NCW. De enigen die volgens ingewijden nog een redelijke kans maken zijn de voorma lige topambtenaar van Fi nanciën Noud Wellink, die momenteel onder Duisen- berg een directeursfunctie bij de Nederlandsche Bank bekleedt, en de man die in het kabinet-Biesheuvel mi nister van Financiën was: Nelissen, momenteel eerste man op de Amro-bank. Maar wie Lubbers kent, weet dat hij in staat is om als een goede goochelaar iets heel anders uit zijn hoed te toveren dan het publiek ver wacht. WIJ-GEVOEL" 1 Als het club- en buurthuis werk (met een mooi woord: sociaal-cultureel werk) voor de helft wordt weggesa neerd, dan hoeft dat geen enkel probleem te zijn. De buurthuizen als accommoda tie kunnen immers blijven bestaan, alleen de dure hulp verleners moeten door vrij willigers worden vervangen. Verder moet het bloeiende verenigingsleven dat in Ne derland altijd bestond wor den opgepoetst. Terugkeer naar de „opvoedende", de teamgeest be vorderende en de „corrigerende" waarde van het verenigingsleven. Zo ongeveer verdedigt WVC-minister Elco Brink man zijn voorstel om 130 miljoen weg te halen bij het club- en buurthuiswerk. Wie het zelf wil nalezen moet het oktobernummer van het opi nieblad van de CDA-jonge- ren, „Perspectief", maar eens doorbladeren. In een vraaggesprek met CDJA- voorzitter Hans Huibers zegt Brinkman, door scherpe vraagstelling duidelijk daar toe uitgedaagd, nogal opmer kelijke zaken. Neem de vol gende passage: „Het lijkt me dat jongeren die naar de rand van de sa menleving zijn gegleden meer gebaat zouden zijn met iets meer vastigheid..... (-.) Begrijp me goed: niemand wordt gedwongen lid te worden van een vereniging. Maar veel jongeren, die zoe ken naar een bepaalde iden titeit, zouden meer gebaat zijn bij een bepaalde club. Een soort „wij-gevoel" in plaats van zich af te zetten tegen de Umwelt, zo van: we horen er niet bij". WIJ-GEVOEL" 2 Voorbeeld uit de buurtwer- kerspraktijk: in de Amster dams wijk De Pijp een groep F-side jongeren, die normaal de boel in elkaar zouden slaan, ware het niet dat een' buurthuiswerker die jonge ren nu juist probeert dat so ciaal gevoel aan te kweken. Ze hebben een boksschooltje opgericht, dat ze zelf moeten onderhouden. En met rede lijk succes. Als de vragen steller dit voorbeeld aan Brinkman voorlegt, moet de minister bekennen dat hij even „zijn nieren proeft". Maar de minister herstelt zich snel, want even later beweert hij dat professionele krachten voor dit werk niet per se noodzakelijk zijn. Im mers, redeneert de minister, ondanks „al die superspecia lisatie" bestaat het probleem van de F-side nog steeds. Dat werk moet in het ver volg maar worden opge knapt door de „basisfuncties in de samenleving", zoals de onderwijzer, de dokter en de maatschappelijk werker. Deze beroepsgroepen zullen, als Brinkman zijn zin krijgt, de nabije toekomst waar schijnlijk met enig angst en beven tegemoet zien. DE KAMER DEZE WEEK De gehele week debatteert de Kamer met het kabinet over de grote lijnen van de rijksbegroting voor 1987. Deze algemene politieke be schouwingen beginnen dins dagmorgen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3