FC Den Bosch .„helpt PSV U houdt ^idóeSoma/nt Wedstrijd met twee gezichten „Nol, rot op" EIGEN DOELPUNT BIJNEN HAALT EINDHOVENAREN OVER DE STREEP Het theater van Ignaee van Swieten -mi Ceidaeöotwant MAANDAG 6 OKTOBER 1986 PAGINA 11 ;ECHT Bij politiemensen die in Mo- e Eenheid-verband een charge moeten voeren, loopt de hartslag vaak op tot >ehonderd slagen per minuut. Ook tij- s de voorbereiding op een charge of het chten op het uur-O bonzen de harten van nig ME'er aanmerkelijk sneller dan on normale situaties. Dit blijkt uit een on- zoek van de ministeries van binnenland zaken en justitie naar stressverschijnse- bij ME'ers. iliaan als ederlander E'er bij charge 200 hartslagen per minuut Deze verschijnselen (hoofdpijn, slaappro blemen, lusteloosheid en humeurigheid) doen zich ook voor als de eigen veiligheid in het geding is geweest of als relschoppers on gestraft allerlei overtredingen begaan. Het onderzoek is in 1982 en 1983 uitgevoerd bij de parate eenheid van de Amsterdamse ME, die gedurende vier maanden is ingezet bij demonstraties, ontruimingen (onder meer Lucky Luyk). voetbalwedstrijden en bewa king. NDEN De Nederlandse mxliging voor de ope- pceremonie van hel zesde nooi om de wereldbeker key. bestond zaterdagoch- uit slechts drie personen. waren Joost Bellaart, ns Spits en Roberto Tolen- De Italiaan, die video- levert aan de Koninklij- Vederlandse Hockey Bond, het veel te grote colbert de jarige Maarten van li bergen (27) aangetrokken locht meelopen als Neder- er. Een beter bewijs, dat Nederlanders de openings- vome niet serieus namen, niet worden geleverd. GOUDHAANTJE MAG VERTREKKEN HAARLEM De eredivisie club Haarlem wil van John Rep af. Kort voor het begin van dit seizoen werd de oud- Ajacied, die bij Feyenoord over bodig was ge worden, door trainer Hans van Doorneveld in huis gehaald. Gisteren bij het duel FC Gronin- gen-Haarlem liet Rep verstek gaan, hetgeen reden was voor do leiding van Haarlem om te denken aan een speciale clausule in het contract van Rep. Daarin staat dat bij te leurstellende prestaties beide partijen uiteen kunnen gaan. Zie daar de te loorgang van of een zondags kind, zoals Rep wel werd ge noemd. „ArcdeTriomphe" voor de favoriet De 65e Prix dé l'Arc de Triomphe, één van de specta culairste paarderennen van de laatste dertig jaar, is gisteren gewonnen door de Britse favo riet Dancing Brave, gereden door Pat Eddery. Dancing Bra ve liep met 2.27,7 een nieuw record op de 2400 meter lange klassieker, die dit jaar gedo teerd was met een prijzenbe- drag van dik vier miljoen gul den. De driejarige hengst ver diende voor zijn Arabische ei genaar Khalid Abdullah de hoofdprijs van ongeveer 1,2 miljoen gulden. Claesen naar Spurs LONDEN Nico Claesen heeft zaterdag een contract on dertekend bij Tottenham Hot spur. Met de transfer van de Belgische international is een bedrag gemoeid van ruim twee miljoen gulden. De 24-ja- rige aanvaller van Standard Luik werd al enige tijd be geerd door trainer Pleat, die offensief in de problemen was geraakt door de verkoop van Falco aan Watford en het tij delijk niet beschikbaar zijn van topschutter Allen. UTRECHT In de rust van de wedstrijd FC Utrecht-GA Eagles (2-0) werd gisteren een nieuw fenomeen geïntrodu ceerd. Acht jeugdige supporters van FC Utrecht namen be zit van de middencirkel, gewapend met een spandoek met de tekst „Nol, rot op". Aanvoerder Ton du Chatinier van FC Utrecht greep meteen in en maakte de demonstranten het voormalige laken afhandig. De actievoerders kregen overigens niet of nauwelijks bijval; een niet mis te verstaan fluitconcert werd hun deel. Nol de Ruiter wenste zo weinig mogelijk woorden vuil te maken aan het incident. „Leuk is het natuurlijk niet. maar ik maak me er niet druk om", meldde hij duidelijk opgemonterd door de overwinning. VS dwingt AFC 5 herstelde zich giste- cnigszins van de 0-2 rtaag tegen DWV. dit seizoen nog onge zien AFC werd op eigen sterdams terrein be- ingen: 0-0. Een winst- voor de Leidenaars alve. die echter ook je minpunten moesten ken. Zo bleek de dij- iblessure van Fred Fi- 0 toch niet voldoende ;teld (de centrale ver ger viel na een half uit) en werd rechter- led iger Arthur van sagen zelfs door idsrechter Ekens van veld gezonden. Die idsrechter drukte met overdreven gefluit ■igens toch nadrukke- zijn stempel op de Ie daardoor maar zei- boeiende wedstrijd. 1 Lcidse derby tussen (denburg en Lugdunum ht Lugdunum de volle Geheel onverwacht die 1-2 zege niet. slot van rekening Iteert Roodenburg dit oen thuis heel matig, Lugdunum juist goed gedijt. de zaterdagse eerste ise A liep Rijnsburgse •s tegen het eerste ver- punt op. In Heerjans- i stokte de score bij 1-1. (eind)stand die al in vierde minuut was be lt. Door deze deling éten de Rijnsburgers j punt achterop bij het -/ de zesde maal op rij Ine/j c/e NSW. Noord- k en Quick Boys maak- eveneens geen fout. De '1 wijkers moesten daar- 'r tegen Excelsior M. in slotfase wel een 0-1 terstand in een 2-1 ombuigenterwijl ook mrdwijk (tegen ARC) nu 1 bepaald eenvoudig 5 de volle (0-2) winst *m. RCL miste tegen ~yP twee van de drie \ekende strafschoppen. laatste drie minuten r tijd. bij een 1-1 stand. 1-2 nederlaag kon der rie moeiteloos ..geflat- t jd" worden genoemd 'Sr de tafeltennissers !i Avanti was het zater- veneens bepaald geen lag. De Hazerswoudse latie ging met 8-10 ten tegen koploper Ihoven en kan de titel met negen punten rstand wel zo'n vergelen. Scylla i#i< dit seizoen natuur- ook geen kampioen. Leidse ploeg doet het wel uitstekend in inisland. Tijdens dit Iweekeinde werd de de plaats bereikt. i leed haar eerste ne- laag. De rugbyers ver in op eigen terrein met I) van Castricum. Cas- Um voert de ranglijst j aan met een voor- ?ng van twee punten de Leidenaars. die in j tweede deel goede Ësen op de zege lieten Ten. ^je waterpolo-competitie m AZC een opmerkelij- m nederlaag. Debutant ar Bears was het Al- Kse zevental met 7-4 aas. HZC/De Robben ik voor De Zijl/LGB ^iets te sterk (6-7). korfballers van TOP ^kten een belangrijke p. Door de overwinning A Fides Pacta immers. de Sassenheimse ?g zich nu met recht de in de Leidse regio wnen. DEN BOSCH Ruud Gullit startte bij PSV gis teren zoals gebruikelijk als libero. PSV werd door FC Den Bosch een half uur naar achteren gedrukt en ook nog op een achter stand gezet door een fraaie treffer van Gill- haus. Hiddink gaf (op aanraden van Gullit?) na een half uur het teken dat Gullit maar weer moest ruilen met Koeman, die als middenvelder was be gonnen. Gullit dook direct op in de spits, werd door Vanenburg perfect aange speeld en kopte de gelijk maker in (1-1). Daarna kwam FC Den Bosch er tot de laatste twintig mi nuten niet meer aan te pas. Op het moment dat Van. Breukelen alnog moest handelen was het voor Den Bosch te laat. PSV kwam daardoor als nog hinkend, hijgend en steunend met 2-1 over de streep. Na de uitschakeling door Bay- ern München zei doelman Hans van Breukelen heel zachtjes dat PSV de nederlaag te wijten had aan een slechte tactiek. Een flinke aanval op de technische leiding, die Van Breukelen zich als één van de weinigen kan permitteren om dat hij steeds op topniveau presteert. De tactische misser van gisteren gaf nieuw voer aan de kritiek van de nationa le doelman én aan de twijfels over het functioneren van de technische leiding. Want het kan ook geen toeval zijn dat Koolhof werd gewisseld na enige tirades van Gullit en dat de vedette zelf later zei ge woon het liefst als aanvallende middenvelder te spelen. Nog altijd staat er geen elftal in het veld waarin de spelers hun vaste plaats hebben. Steeds weer is het resultaat af hankelijk van individuele prestaties. Tegen FC Den Bosch kwamen die vooral van Gullit. Vanenburg en (op de beslissende momenten) Van Breukelen. Bij PSV gaat nog altijd niets automatisch, alle combinaties lijken ter plekke nog te moeten worden be dacht. Eigenlijk zijn alleen Va nenburg en Gullit aardig op elkaar ingespeeld. De coach die deze twee ver uit elkaar zet, begrijpt er dus niets van. Heel leuk Voor het publiek was de tacti sche zet met Gullit en Koeman natuurlijk wel heel leuk. De wedstrijd was er immers heel lang bijzonder spannend door. PSV kreeg weliswaar vrij con stant mogelijkheden de strijd te beslissen, maar bewees niet alleen tegen internationale topploegen moeite met scoren te hebben. Diverse kansen, meestal na voorbereidend cir cus van Vanenburg, waren niet aan Gullit. Koolhof en Van der Gijp besteed. Uitein delijk moest de Bossche verde diger Bijnen zijn éigen doel man passeren om PSV aan de zege te helpen. Bijnen werd daarmee de grote verliezer van de middag. In de eerste helft was hij al constant gedold door Vanenburg, waar uit onder meer de Eindhoven- se gelijkmaker ontstond. Ter wijl Bijnen nota bene door trainer Theo de Jong was ver kozen boven Aichorn. Toen die in de tweede helft alsnog tegen Vanenburg werd ingezet verdween Bijnen naar de rechterkant, waar hij nauwe lijks moeite had met Koolhof. Tot dat ongelukkige moment in de 57e minuut. De Jong rekende het Bijnen noch zijn ploeg aan, dat het ui terst labiele PSV alsnog met de winst vertrok. „Liever ver liezen van PSV dan van Ex celsior, AZ of dat soort ploe gen", zei De Jong na afloop. „We stonden tot vandaag dan wel bovenaan, maar we zijn natuurlijk nog maar hooguit een subtopper. Een vierde, vijfde of zesde plaats is voor ons heel mooi. Ondanks de af wezigheid van de geblesseerde Hoyer ging het niet slecht. Want vergeet niet, één of twee mutaties zijn voor ploegen als Den Bosch bijna niet op te vangen. Wij hebben geen Ar- nesen of zo op de bank zitten. Desondanks heb ik af en toe leuk. hoopgevend voetbal ge- Collega Hiddink van PSV was zo verstandig dat niet te zeg gen, al deed hij voorkomen dat er na de omzetting met Gullit en Koeman niets meer aan de hand was geweest. Ogen schijnlijk had hij gelijk, maar het was uiteindelijk toch aan Van Breukelen te danken dat de Eindhovense lamlendigheid niet alsnog werd bestraft. DICK HOFLAND FC Den Bosch-PSV 1-2 (1-1): 20. Gillhaus 1-0, 31. Gullit 1-1, 57. Bijnen (eigen doel) 1-2. Toeschouwers: 22.000. Scheidsrechter: Thomas. Gele kaai t: Heintze (PSV). FC Den Bosch: Van Grinsven; Van de Hoorn. Adriaanse (Aichorn). Van Eek. Bijnen (Mathenhoru); Van der Linden. Krüzen. Steinmann; Van Duren. Gillhaus. Kaiser. PSV: Van Breukelen; Gerets. Gullit, Nielsen, Heintze; Van de Kerkhof. Koeman. Valke; Vanenburg. Koolhof (Van Rooy). Van der Gijp (Viscaal). Frans van Rooy van PSV slalomt door de Bossche defensie, maar stuit op doelman Ton van Grinsven. Van Eek kijkt toe. SPARTA KAN VERDIEND GELIJKSPEL TEGEN FEYENOORD NIET PAKKEN Simon Tahamata gaat als een volleerd acteur naar de grond, nadat Jan Olde Riekèrink hem heeft geattaqueerd. Dat leverde Feyenoord in de eerste minuut een strafschop op, die Mario Been werd benut. ROTTERDAM De ge brekkige fysieke conditie van zelfs full-profvoetbal- lers in ons land zal trainer Jupp Heynckes van Bo- russia Mönchengladbach aangenaam hebben ver rast en leverde Sparta gis teren bijna een punt op. Heynckes was bij de de Rotterdamse derby aan wezig om zijn volgende opponent in het UEFA Cuptoernooi te bekijken. En Feyenoord maakte slechts één helft een rede lijke indruk op de unieke oefenmeester van de Bo- russen, die immers na ja renlang als speler voor MG te hebben geacteerd nu al weer seizoenenlang de technische scepter zwaait bij die club. Heynckes zag wat Spartas trainer Barry Hughes na af loop verwoordde: „Feyenoord had de wedstrijd van woens dag tegen Pecs Munkas nog in de benen". Hetgeen na het fy siek tekortschietende optreden van PSV tegen Bayern Mün chen opnieuw een bewijs bete kende voor de stelling dat de Nederlandse (full)profs licha melijk gewoon te kort komen. Sparta kon er gisteren geen profijt van trekken. De Span gen-formatie, die al na minder dan een half uur tegen een achterstand van 3-0 aankeek en leek af te stevenen op een debacle, kon tot eigen verba zing de gehele tweede periode op zijn naam brengen. Twee treffers van Böckling brachten Hughes' equipe dicht bij, maar het verdiende gelijkspel bleef uit omdat doelman Hiele van Feyenoord opnieuw van geen wijken wist. „Daar staat hij voor", vervolgde zijn trainer Israel zijn sarcastische ooglog- voering tegen zijn sluitpost. Goede week Het werd in de met ruim 20.000 toeschouwers prettig be zette Kuip dus een duel met twee gezichten. Waarbij Feye noord dan aan het eind van de rit de twee punten op zijn con to kon bijschrijven (Israel: „Al met al een goede week voor ons"),, maar mag hopen dat het komend weekeinde tegen Go Ahead Eagles niet tot op de bodem behoeft te gaan. Want ook de formatie van Israel is kennelijk niet in staat twee krachtenslopende duels in een paar dagen te spelen. Hetgeen zolangzamerhand tot naden ken mag stemmen bij de ver antwoordelijke heren in onze nationale voetbaltop. Maar terug naar Feyenoord- Sparta. De ploeg uit „Zuid" be antwoordde vanaf het begin redelijk aan de verwachtin gen, die vorige week woens dag waren gewekt. Sparta werd teruggezet in dit „duel om de Rotterdamse hegemo nie" op een manier die Hughes later tot een wat merkwaardi ge uitspraak verleidde. „Een aantal jongens", verklaarde hij, „was kennelijk onder de indruk van de entourage en de hele ploeg speelde daardoor ver onder zijn mogelijkheden". De 3-0, treffers van Been (strafschop). Hoekstra en Ta hamata voor Feyenoord on derstreepten dat. Het midden veld was ondanks regelmatig „inschuiven" van de beide li bero's Van Herpen en Diliber- to een soort niemandsland, dat door de Feyenoorders het snelst en meest effectief werd overgestoken. Waarbij rechts- Feyenoord weet zich ook voor de komende drie seizoe nen verzekerd van de steun van General Motors. De shirtsponsor van Feyenootd. is momenteel voor het derde seizoen actief bij de Rotter damse club, die jaarlijks een bedrag van anderhalf mil joen gulden ontvangt. achter Olde Riekerink van Sparta werd zoekgespeeld door Tahamate, die evenals de meeste van zijn ploegmaats na de pauze zeer ver terugviel. Vleugels Sparta, met Eger in de gelede ren voor Olde Riekerink, waardoor Wijnberg Tahamata ging bewaken, had na de pau ze ineens vleugels gekregen. De ploeg uit „West", waarin vooral Böckling voor de pauze geheel onzichtbaar was geble ven, ontwikkelde een niet eens zo nadrukkelijk offensief, maar Feyenoord moest terug. En uitgerekend Böckling smaakte het genoegen de twee treffers van Sparta voor zijn rekening te mogen nemen. Maar de laatste viel te laat om de stadgenoot helemaal tot pa niek te brengen. Hoewel Van Herpen Hiele nog eenmaal op de lijn terzijde moest staan om Böcklings hattrick en Sparta's verdiende gelijkmaker te ver ijdelen. Feyenoords middenvelder Been liep gisteren een schou derkwetsuur op. Die verwon ding kan de Feyenoorder nog hinder bezorgen bij komende duels. Waaronder dat met Bo- russia Mönchengladbach van volgende week woensdag. Waarin mogelijk al voorstop per Duut, weer begonnen met looptraining, zal ontbreken. Welk vooruitzicht Jupp Heynckes naast de gevolgtrek king over de conditie van de Feyenoorders evenwel geen zorg zal baren. Integendeel. FRANK WERKMAN Feyenoord-Sparta 3-2 (3-0): 1. Been (strafschop) 1-0, 11. Hoekstra 2-0. 25. Tahamata 3-0, 52. en 78. Böckling 3-1 en 3-2 Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 21 000. Gele kaart: Troost en Hoekstra. Feyenoord: Hiele; Molenaar, Van Herpen, Troost, Wijnstekers: Hoek stra. Been (Barendse), Heus; Hofman (Blinker). Elstrup, Tahamata. Sparta: De Goey; Olde Riekerink (Eger), Diliberto. De Kant. Wijnberg; Ridderhof, Schmidt. Steur (Eller- man). Eijer: Lengkeek. Böckling. ROTTERDAM Scheidsrechter Ignace van Swieten solliciteer de gisteren bij Feyenoord-Sparta weer eens naar de prijs voor de meest opvallende arbiter van het land. Niet alleen gaf hij twee keer (overigens terecht) geel voor onbenullige handelingen van Troost (opzettelijk hands) en Hoekstra (wegtrappen bal), maar hij liet zwaardere misgrepen onbestraft. Ingrepen, die tal van blessures tot gevolg hadden en even zo veel keren oponthoud betekenden. Van Swieten wekte echter de indruk recentelijk een aantal lessen aan een toneelschool te hebben bijgewoond. Anders was niet te verklaren dat hij tweemaal een overtreding bestrafte met een vrije trap ..de andere kant op". Kennelijk met het idee dat acteerprestaties op hun juiste waarde dienen ge schat. Van Swieten was echter de enige die in de bewuste situa ties ..theater" had gezien. Maar ach. op zo'n manier speel je als scheidsrechter ook nog eens een hoofdrol. Het deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not j Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Voorletters: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ier

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11