Pleegouder doet meer dan kind helpen Celstraf enige oplossing illegale hondenhandel Algemene beschouwingen lijken niet erg algemeen te worden DISCUSSIE SPITST ZICH TOE OP ONDERWIJSBEZUINIGINGEN Politiek Partij Parlement Honden en katten eten jaarlijks voor 800 miljoen -DiiNINJLlML/iiNJJ ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 PAGINA 7 DEN HAAG „De loofddoelstelling van het egeringsbeleid komt niet lit de verf", zei PvdA- ractieleider Wim Kok op >rinsjesdag in zijn com- nentaar op de Miljoenen- lota. Daarbij doelde hij op ten vermeend gebrek aan risie op de bestrijding van Ie werkloosheid. Tot ie- lers verbazing gebruikte ijn CDA-collega Bert de fries letterlijk dezelfde voorden, toen hèm voor Ie televisie om een oor- ieel werd gevraagd. Iloor veel media was dit aan- liding om grote verwachtin- en te wekken omtrent de Al- gmene Beschouwingen, het olgende week te houden riedaagse kamerdebat, waar- i de plannen van het kabinet oor 1987 worden beoordeeld. Ia vier jaar slavernij wilde de !DA-fractie kennelijk haar 7 oeien slaken en tonen dat zij tOTTERDAM „Ik ben B;een kind waar je geen |;ind aan hebt. Wilt u me pch een kans geven?" Dat - taat boven een vrolijk J pngenskoppie op één van I ie posters van de Centrale - toor Pleegzorg, de instel ing die onder andere be- Jniddelt tussen aspirant- r tleegouders en hun tijde- ijke huisgenootjes. Vanaf j norgen tot en met 12 ok- ober wordt de landelijke - Veek van de Pleegzorg [ehouden onder het motto II Pleegouder zijn is veel ^neer dan een kind hel len". De vijf Centrales I'oor Pleegzorg die ons and rijk is, zullen in deze ji.veek een gezamenlijke 52 'oorlichtingscampagne —louden en bovendien ei" wervingsacties voor pleeg ouders starten. EL is-ïevrouw N. Bakkeren-Voogd, irecteur van de Centrale voor 'leegzorg Zuid-Holland/Zee- •*ind, zegt over de acties: „Wij roberen te laten zien dat het iude beeld van de pleeghulp iet meer geldt. Vroeger was et zo dat een kind dat uit d.iuis geplaatst werd eigenlijk "1 oor altijd bij jou bleef. Nu is e pleegzorg meer een vorm an hulpverlening: de kinde en zijn er tijdelijk, houden zo Tiogelijk contact met hun ei- I en ouders en gaan na verloop I an tijd weer hun eigen gang. I !en pleegkind wordt nooit een Ziehen kind", het is geen adop- Dat wil echt niet zeggen dat iet hebben van een pleegkind Jleen maar zorgen met zich meebrengt. Zeker niet. Ik ben Jn elf pleegmoeder. Het is echt 'ascinerend om een kind bij je huis tot rust te brengen, een tukje veiligheid te bieden, agoms heb je er verdriet en ;h-panningen door, maar het 9r.:eeft ook ontzettend veel an'reugde. Dat wordt leuk geil- '1-ustreerd door één van onze haar eigen meester is, conclu deerde menige commentaar- schrijver. Daarbij werd veel vuldig een citaat aangehaald uit een interview van deze krant met Bert de Vries. „Ik ben niet het knechtje van Ruud Lubbers", zei de CDA- voorman toen. Ook de PvdA putte hoop uit deze kritische houding van de grootste regeringspartij. „Dit zou erop kunnen duiden dat er in de Tweede Kamer een meerderheid is die van het ka binet meer aandacht voor de werkgelegenheid verlangt", schreef Kok in de ledenkrant van zijn partij. Ook hij meende dat de Algemene Beschouwin gen „interessant" zouden kun nen worden. Maar Kok hield wel een slag om de arm. Hij sloot niet uit dat de reactie van De Vries er alleen maar op ge richt was „het beschadigde ge zicht van de CDA-fractie wat op te vijzelen". Drie dagen vóór de Algemene Beschouwingen lijkt de tweede veronderstelling van Kok juis ter te zijn dan de eerste. De nieuwe posters. Daarop staat een lachende dame van mid delbare leeftijd, die zegt: „Wie had gedacht dat ik ooit nog eens een liedje van Prince zou neuriën!". Supergoed Jongeren kunnen om verschil lende redenen uit huis ge plaatst worden. Bijvoorbeeld omdat er sprake is van ernsti ge emotionele stoornissen in het gezin, van verwaarlozing of mishandeling, of van ge dragsproblemen bij het kind. Soms zijn de ouders overleden of ziek. En ook gehandicapte kinderen, die elders naar spe ciale scholen of instellingen moeten, kunnen uit huis wor den geplaatst. In juni 1986 woonden er 9755 jongeren op een pleegadres. Van hen wa ren er 3902 jonger dan 14 jaar. Elk jaar ziin ongeveer 2500 adressen nodig. Vooral voor de jongeren die ouder zijn dan 12 jaar is het een probleem om opvang te vinden, de meeste mensen willen een jong kind. „We proberen de mensen ge woon zo eerlijk mogelijk voor te lichten", zegt mevrouw Bakkeren, „De kinderen die een gezin nodig hebben, ziin vaak niet makkelijk. Ze heb ben een verleden. We beoor delen zelf niet of de mensen die pleegouder willen worden dat aankunnen. We hanteren het principe van zelfselectie, dat wil zeggen dat we hen zo veel informatie geven, dat ze zelf wel zien of ze geschikt zijn. „Je hoeft als pleegou ders) heus niet supergoed te zijn. Vroeger was er een beeld van het ideale pleeggezin, er werden bijvoorbeeld eisen ge- CDA-fractie is namelijk niet zozeer ongelukkig met het be leid van het kabinet als wel met de presentatie daarvan. De Vries en ook zijn financieel specialist Van Amelsvoort zijn het met Lubbers en Ruding eens dat er geen cent af kan van de 12,5 miljard, die het ka binet volgend jaar wil bezuini gen. Zij betreuren het echter wel dat de premier en de mi nister van financiën iets essen tieels lijken te vergeten, name lijk dat het beteugelen van het financieringstekort geen doel is maar een middel. Metaalmoeheid Het CDA wil voorkomen dat er een soort „metaalmoeheid" optreedt in het werkgelegen heidsbeleid. Er dreigt immers een zekere gewenning aan de massale werkloosheid te ont staan. Werkgevers en werkne mers krijgen de neiging, om dit probleem heen te lopen en zich te concentreren op wat zo beeldend heet „poencontrac- ten". De CDA-fractie meent steld aan de relatie, aan de woonomgeving en het inko men. Dat is niet meer zo. Je hoeft zelfs niet getrouwd te zijn: ook samenwonenden en alleenstaanden komen in aan merking. Daarom spreken we liever van pleegadressen dan van pleeggezinnen". Benauwd Naast het werven en voorlich ten van aspirant-pleegouders leggen de Centrales voor Pleegzorg bestanden aan van pleegadressen. Daaruit geven ze de instanties die kinderen uit huis plaatsen informatie. Het contact tussen kinderen en pleegouders wordt dan door die instanties gelegd. Er zijn verschillende manieren om een pleegkind op te ne men. Zo zijn er kort-verblijf- adressen voor ten hoogste voor zes*maanden en adressen voor een langere periode. Voor jon geren die niet in een gezin willen, maar nog wel begelei ding nodig hebben, wordt een kost-pleegadres geZbcht, een zogenoemde „kamer met aan dacht". Een therapeutisch pleeggezin ten slotte vangt kinderen op die emotioneel veel te kort gekomen zijn en een gezin nodig hebben dat lang voor ze kan zorgen en warmte en veiligheid biedt. Zo'n pleeggezin wordt inten sief ondersteund door onder meer maatschappelijk wer kers. Een andere manier van op dat het kabinet de plicht heeft tegengas te geven, opdat zaken als arbeidstijdverkorting, deel tijdbanen en vut niet geruis loos onder de tafel zullen ver dwijnen. Bert de Vries vindt dat de re gering daarbij zelf het voor beeld moet geven. Hij wil de garantie hebben dat de in het regeerakkoord afgesproken drie procent arbeidsduurver korting (tot 1990) voor ambte naren en trendvolgers inder daad wordt gerealiseerd. Maar dat moet dan wel gebeuren binnen de financiële ruimte die minister Van Dijk (Bin nenlandse Zaken) voor de sa larissen van het overheidsper soneel ter beschikking heeft. En ook zal de overeengeko men „afslanking" van de over heid gewoon moeten doorgaan. Vrij vertaald betekent dit dat er meer banen bii de overheid moeten komen, als er maar te gelijkertijd flink wat (20.000 in vier jaar) geschrapt worden...! Kortom: de christen-democra ten zijn niet van plan grote ex tra uitgaven te verlangen van het kabinet. Wel zal Bert de Vries opheldering verlangen over de „invulling" van de vijfhonderd miljoen gulden die volgens het regeerakkoord jaarlijks beschikbaar is voor aanvullend werkgelegenheids beleid. In de Miljoenennota lijkt dat bedrag teruggebracht tot 250 milioen. Lubbers heeft al gezegd dat er sprake is van een misverstand. De andere 250 miljoen zou al verwerkt zijn in de uitgaven voor reeds lopende projecten. Maar De Vries is niet overtuigd en wil volgende week voorgerekend krijgen „of dat geld er nu is of niet Bloed vloeien Gezien de betrekkelijke „zachtheid" van de sociaal- economische kritiek van de CDA-fractie, zou de aandacht tijdens deze Algemene Be schouwingen zich weieens kunnen toespitsen op een ter rein waar wel „bloed" kan vloeien: het onderwijs. Want om verscheidene redenen zal ook de CDA-fractie niet berus SCHALKHAAR De hondenhandel is ziek en het publiek zorgt met ver tederde blikken dat er niets verandert aan die hondse situatie. De zuinig heid bedriegt de wijsheid, want er zijn veel mensen zich laten afschrikken door de hoge prijzen die voor rashonden moeten worden betaald bij bonafi de fokkers. Ze gaan daar om af op aanlokkelijke aanbiedingen in adverten ties, waar meestal alleen een telefoonnummer bij staat. De malafide handelaren varen er wel bij. Ze rijden in dikke auto's door het fand, links en rechts nestjes opkopend. De hondjes worden thuis ver kwanseld of gaan en masse de grens over. Zowel in België als West-Duitsland en Frankrijk is het aanzienlijk makkelijker dan in Nederland om honden te slijten aan instituten waar vivisectie wordt verricht. De handelaren spelen er han dig op in dat veel mensen die afstand van honden willen doen er geen vijftig gulden voor over hebben om een beest in een asiel te plaatsen. Ze verkopen de hondjes liever voor een habbekrats aan een handelaar, die vervolgens tientallen guldens aan elke hond verdient door ze weer il legaal van de hand te doen. Kleine jongens Het komt hoogst zelden voor dat een er handelaar wordt ge pakt. En als het eens gebeurt, geldt dat alleen de mensen aan de basis, de kleine jongens. Dierenbeschermers spreken niet voor niets over een hon denmaffia. „Het is net als bij de drugshandel", zegt inspek- teur J. Rinck uit Schalkhaar. De rijzige zestiger, oud-adju- ten in de plannen waarmee minister Deetman zijn ombui ging van één miljard gulden denkt te verwezenlijken. Daarbij gaat het dan vooral om de zogeheten 4-jarigenmaatre- gel en de bezuiniging op het speciaal onderwijs. Ook het CDA is niet ongevoe lig voor de lawine Van protest brieven begin deze week op het Binnenhof. Onder de an derhalf miljoen handtekenin gen, die de onderwijsbonden hebben verzameld, zijn er ui teraard ook veel van CDA- stemmers. Maar de belangrijk ste reden van het feit dat de christen-democraten hun libe rale coalitiegenoot willen steu nen in het blokkeren van Deetman komt voort uit iets anders. Dat „iets" staat in de volksmond bekend als kinne sinne. Zo zouden er tenminste twee CDA-fractieleden (oud-be windslieden van Onderwijs) zijn die geen enkele reden zien waarom Wim Deetman \rfèl en zij niet in het kabinet zitten. Derhalve zien zij evenmin re dant der marechaussee en lan delijk secretaris van de Politie Dieren- en Milieubescher ming, meent dat de aanpak dan ook een stuk harder moet zijn. „Hogere boetes? Ach wat! Er zijn gevangenisstraffen no dig". Af en toe grijpt justitie in, maar van een rigoureuze aan pak is geen sprake. Rinck weet wel waarom: justitie is bang voor de kosten te moeten opdraaien. „Per in beslag ge nomen hond moet zes gulden per dag aan pensionkosten worden betaald. De juridische afwikkeling duurt zo lang dat die kosten finaal uit de hand lopen. Dierenbescherming is justitie in sommige gevallen al eens financiëel tegemoet geko men, maar er zijn grenzen". Vel over been Eén van de mensen die weet waar hij over praat is René Kooij (28). Bij een handelaar kocht hij een berner Senner, die op het eerste gezicht lek ker in de wol zat. Bij thuis komst ontdekte Kooij pas dat het dier niet meer was dan vel over been. Uit een brief die dierenarts Jurgens uit Deven ter blijkt dat de hond zwaar verwaarloosd was. Het beest was ondervoed en ziek, had luizen en was te vroeg bij de- moeder weggehaald. Kooij spreekt van „stervenssmerig". Het inentingsboekje dat hij van de handelaar had gekre gen, bleek van geen kant te kloppen. Inspecteur Rinck kent de ken nel waar Kooij zijn „Beentje" kocht, maar al te goed. De ei genaar heeft vroeger in Dalfs- en en Wezep ook een kennel ehad, maar hij vertrok toen et aantal klachten te groot werd. Rinck: „Laten de men sen die een hondje willen ko pen toch eerst contact opne men met Dierenbescherming of met een kynologenclub. Maar nee, ze raken vertederd door zo'n puppie. De hande laar zegt er dan bij dat je ge- den waarom zij geen gebruik zouden maken van de kans die Deetman hun zelf biedt om hem onderuit te halen. Het is inderdaad niet zo handig van de bewindsman dat hij in drie weken tijd al zijn bezuini gingsplannen op tafel heeft ge legd en vervolgens nog eens in het openbaar is gaan ruziën over de vraag wie nu eigenlijk de geestelijke vader is van de gedachte dat een kleuter niet per se onmiddellijk op zijn vierde verjaardag naar school moet. Daardoor heeft Deetman zelf de indruk gewekt dat hij dat laatste weliswaar ook zelf een heel slechte maatregel vindt, maar dat hij er toch vierkant achter blijft aan. Op zich is dat begrijpelijk, omdat de minister weinig zin heeft alternatieven te verzinnen voor een door an deren (de onderhandelaars van CDA en VVD) aangekaart idee. Maar erg verstandig is het niet. In de politiek is gelijk hebben niet zo belangrijk; ge lijk krijgen is „the name of the game". rust terug kunt komen als je klachten hebt. Nou, dat moet je eens proberen. In Teuge zat vroeger een vent van wie je een pak slaag kon kriigen als je met klachten kwam Aangiften Officier van Justitie in Alme lo, mr. Frits de Groot, erkent dat slechts weinig illegale praktijken door de rechter aan de kaak worden gesteld. Het aantal aangiften blijft volgens hem sterk achter bij de reali teit. De meeste mensen kun nen moeilijk toegeven een miskoop te hebben gedaan. En meestal is het moeilijk om te bewijzen dat de handelaar in derdaad in gebreke is geble ven. Volgens secretaris M. van Weijer van de Raad van Be heer is de sanering in de land bouw, ooit ingezet door Mans- holt, er de directe oorzaak van geweest dat de hondenhandel zo is gaan bloeien. Veel boeren gingen in varkenshokken hon den fokken. In grote aantallen gaan door handelaren opge kochte honden nog steeds over de Belgische grens. Een aantal gaat door naar Frankrijk, waar op iedere zeven inwo ners een hond wordt gehou den. In Nederland is die ver houding één hond op veertien. De Raad van Beheer schrijft jaarlijks 67.000 honden in, een aantal dat vrij constant blijft. Zestigduizend honden gaan rechtstreeks naar particulie ren. De rest gaat de handel in. Via registratie (dierenpas- poort) en tatouage wordt ge probeerd om een vinger te krijgen achter illegale praktij ken. Rashonden krijgen een tatouage van de Raad van Be heer op Kynologisch Gebied en worden daar geregistreerd. Handelaren met vergunning mogen geen ongetaoueerde en niet-ingeënte nond kopen. Maar het idiote is dat iemand zonder vergunning dat wel kan, want die heeft niets te verliezen. TON HISSINK Zo is een klimaat ontstaan waarin een ieder die om de een of andere reden mee wil doen aan wat hier en daar al heet de „Actie Beschadiging Minister van Onderwijs" alle ruimte lijkt te krijgen. Het enige probleempje voor de CDA-onderwijsspecialisten is dat het kabinet wel alternatie ven voor de gewraakte bezui nigingen zal verlangen. En dat schijnt nog niet zo gemakke lijk te ziin, omdat plannen die evenveel (300 miljoen) opleve ren, niet voor het oprapen lig gen. Voorzover nu bekend :s men nog niet verder dan het beperken van het aantal schooluren voor 4-jarigen en het vragen om een onderzoek naar andere mogelijkheden om te bezuinigen op het on derwijs voor kinderen met leerproblemen. RIK IN T HOUT DEN HAAG Eeuwen- lang zijn dieren huisgeno ten van het tweede garni- tuur geweest, lijfeigenen. Doorgaans met een aan wijsbare taak: ze moesten iets doen om voer en on derdak te rechtvaardigen. Maar huisdieren emanci- peerden. Flitsend en met nadruk. En in het Honden 1 ABC schrijft Barbara Woodhouse: „Honden zijn goede kameraden en kun- nen een belangrijke di- mensie aan ons leven toe voegen. Ieder die een hond in huis neemt, heeft de plicht zich zo goed mo gelijk van zijn behoeften op de hoogte te stellen, teneinde hem de hem toe komende plaats in huis te i kunnen verzekeren. Ik zou willen dat honden „van de wieg tot het graf die liefde en zorg ontvan gen die zij nodig hebben De complete revolutie leidde 1 tot totaal gewijzigde eetpatro nen. De hapklare brokken vervingen de prak van vroe ger. Bonzo bijvoorbeeld „Uw hond krijgt echt alles wat hij of zij nodig heeft voor een gezond, levenslustig en plezierig leven". Of Hols Do- natin Een uitgebalanceer- i de, complete warme maaltijd volgens recepten van professor W.F. Donath, hoogleraar in de voedingsleer te Leiden. Het bevat gebakken hondebrood, vleesbrokken, boerenkool (goed voor de spijsvertering), wortelen, boontjes, alle nood zakelijke vitaminen en vooral mineralen en sporen elemen ten voor de opbouw van het hondelichaam. Wat te den ken van Felix, synoniem voor de smakelijke poezenhap „Felix brokjes bevatten alle voedings- en opbouwstoffen die uw poes van nature nodig heeft om gezond en actief te blijven: eiwitten, koolhydra ten, vetten, vitamines en mi neralen. In precies de juiste verhouding gedoseerd". Het bedrijf smijt er nog een aan zienlijk sortiment lekkernijen tegenaan onder het mom „Poezen zijn fijnproevers". Voor hen is het Oceaan Menu amper goed genoeg; brokjes op basis van drie soorten vis: zee vis, tonijn en garnalen. Vanuit Veghel komt Loyal met ingeblikt voer. „Tijdelijk lekker laag geprijsd". Een aan kondiging die alle veranderin gen fluitend overleeft. Ruim achthonderd gram voor1,69. Geen geld voor een „vitami- nenrjjke hoofdmaaltijd", die „alle belangrijke en noodzake lijke voedings- en bouwstof fen, spoorelementen en mine ralen bezit". En wie weigert alle lovende aanbevelingen van de diverse producenten voor zoete koek te slikken kan zelf maaltijden vervaardigen. Uit kookboeken speciaal voor dieren. Maar in de slag om de gunst van het dier zijn de industriële voerbereiders glansrijk als overwinnaars naar voren ge komen. Het half leeggegeten bordje aardappelen met bloemkool van vroeger gaat nu achteloos in de vuilniszak: volledig verdrongen door al die merken die zich op de bre de markt stortten. Met z'n al len halen ze een omzet van achthonderd miljoen gulden per jaar! Op een klantenbe stand van 1,2 miljoen honden en 1,5 miljoen katten. Stands van de Centrale voor Pleegzorg staan deze week in de volgende plaatsen: 9 oktober Rijswijk, winkelcentrum In Den Boogaard 10 oktober Zoetermeer, Promenadeplein 11 oktober Leiden, Hartenbrugkerk 14/15 oktober Den Haag, Margrietshow, Houtrusthallen 20 oktober Voorlichtingsavond Zoetermeer, wijkcentrum Meer zicht t/m 12 oktober Femina, Ahoy-hallen Rotterdam t/m 19 oktober Tentoonstelling Haags Informatiecentrum 0 StandMrd UltgMtrl|. Antwwpen-WMtp. 1 1VEEK VAN DE PLEEGZORG Mevrouw N. Bakkeren-Voogd, voor de deur van de Centrale voor Pleegzorg, die wijd open staat voor nieuwe pleegouders. vang is het tehuis. Mevrouw Bakkeren: „Kinderen die nog willen leven in een kleine groep, kunnen zich beter op de maatschappij voorbereiden in een pleeggezin. Maar jongeren die net benauwd kriigen in een gezinssituatie zijn beter af in een tehuis. Het is niet óf/óf, het hangt gewoon van het kind af". Jachtterrein „Toen de overheid begin 1984 ging bezuinigen op tehuizen en meer geld naar de pleegge zinnen sluisde, gingen de te huizen actie voeren. Er kwa men toen bijvoorbeeld kinde ren op tv die zich afzetten te gen de pleeghulp. Dat heeft de publieke opinie enorm beïn vloed, er werd een tegenstel ling gekweekt tussen interna ten en pleeggezinnen. Dat is erg jammer, want ze zijn alle bei nodig. Het was beter ge weest als de overheid toen de samenwerking had gestimu leerd". „Door het benadrukken van de pleeghulp werkte de over heid zichzelf trouwens tegen: er kwamen opeens zoveel aan vragen om kostenvergoeding binnen, dat het totaalbedrag daarvan de bezuinigingen overschreed. Een deel van de pleeghulp was namelijk tot dan toe door onder andere de sociale dienst vergoed. Staats secretaris Van der Reijden schrok van al die aanvragen en vond in september vorig jaar dat het aantal pleeggezin nen beperkt moest worden. Daar is hard tegen geprotes teerd. De pleegzorg is een soort vr: het juist den. Het ministerie van WVC heeft nu gelukkig een onder zoek naar de pleegzorg laten instellen en op 9 oktober gaan we daar met mensen van WVC over praten. Maar we weten nog niet wat de uit komst is". Wachtlijsten „Ik vind dat er door die bezui nigingen op de tehuizen een gevaarlijke situatie in de Randstad is ontstaan. De te huizen hebben enorme wacht lijsten. Daardoor komen de wat agressievere jongeren niet aan de beurt. Om het werk be ter te coördineren, zou er per gebied onderzoek gedaan moe ten worden naar de behoeften aan voorzieningen voor uit huisplaatsing. Peil de nood en de behoefte, bepaal dan hoe veel voorzieningen er nodig zijn en beschèrm die voorzie ningen dan ook". „Verder zou het aantal instel lingen dat kinderen uit huis mag plaatsen beperkt moeten worden. Nu is daar nog geen vergunning voor nodig en dat maakt het geheel onoverzich telijk. Ook moet de deskundig heid van pleegouders bevor derd worden door trainings programma's. Er zijn al landen die dat doen. Pleegouders wor den nog vaak gezien als „goed willende amateurs", maar in feite zijn ze volwaardige deel nemers in de hulpverlening". PETRA DE VRIES

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7