IJsland bereidt zich voor op invasie Handig 'miniburo' Rijker Estland biedt Russen blik op Westen met Aminfluonde blijft ook na het poetsen zijn beschermende werk doen. Politiehond blijkt echte angsthaas Bonn en Londen blijven Gijzelaars doen in video-opname beroep op Reagan tegen hardere sancties - -tSSa BUITENLAND fieidaegoma/nt ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 PAGINA S Kaper keert na 18 jaar terug NEW ORLEANS Een Amerikaan die achttien jaar geleden een vliegtuig dwong naar Cuba te vlie gen, zegt blij te zijn dat hij weer terug is in de Vere nigde Staten, hoewel hij zich voor de rechter zal moeten verantwoorden wegens luchtpiraterij en ontvoering. De 39-jarige Raymond Johnson kaapte op 4 november 1968 een vliegtuig van National Airlines en ging naar Cuba. Hij zei te zijn gemo tiveerd door de slechte manier waarop zwarten in het zuiden van de VS wer den behandeld. Na acht tien jaar in Cuba te heb ben gewoond, keerde Johnson terug met zijn Cubaanse echtgenote en hun drie kinderen. GLOUCESTER Een politiehond hoort er niet tus senuit te knijpen als er vervaarlijke mannen gearres teerd moeten worden. De Britse politiehond Vargo deed dat wel en is gedegradeerd, omdat ze als een bange haas de benen nam toen een man die een zwaard bij zich droeg moest worden ingerekend. Veertien politieagenten probeerden de man en een medeplichtige aan te houden waarna de hulp van Vargo werd ingeroepen. Maar in plaats van kordaat te wezen koos ze het hazepad en haar begeleider, agent Steve Brick, moest de hulp van buurtbewoners inroepen om Vargo weer terug te vinden. Een woordvoerder van de politie in Gloucester, de plaats waar Vargo haar afgang maakte, zei dat de hond wel in openbare dienst blijft. Ze zal naar de Royal Air Force gaan om bewakingsdiensten te vervullen. Bevolking Egypte groeit met miljoen per negen maanden KArRO Uit voorlopige re sultaten van een volkstelling blijkt dat de bevolking in Egypte iedere negen maan den met een miljoen mensen groeit. Op het ogenblik zijn er 51 miljoen Egyptenaren. Economische deskundigen en Egyptische autoriteiten be schouwen het hoge geboorte cijfer als een van de belang rijkste problemen waarmee het met financiële zorgen kampende land heeft te ma ken. Momenteel moet Egypte al zestig procent van het voedsel importeren. Ministers moeten getuigen in maffia-proces PALERMO Een Italiaanse rechtbank heeft besloten drie ministers op te roepen als getui gen in verband met een proces tegen meer dan 450 mensen, die terecht staan op beschuldiging banden te hebben met de maffia. De rechtbank wil de minister van buitenlandse zaken, Giulio Andreotti, de minister van defensie, Giovanni Spadolini, en de minister van justitie, Virgilio Rognoni, ondervragen. Hen zullen vragen ge steld worden over de rol van generaal Carlo Alberto Dalla Chiesa, de prefect van Palermo die in 1982 met zijn vrouw door de maffia werd vermoord. Dalla Chiesa was belast met een onderzoek naar de maffia op Sicilië. Ver wanten van Dalla Chiesa en zijn vrouw heb ben de beschuldiging geuit dat de politieke lei ders hem niet voldoende hebben gesteund in zijn werk. Poolse autoriteiten roepen Solidariteit op het matje WARSCHAU De leider van het verboden vakver bond Solidariteit, Lech Walesa, en andere voormalige vakbondsleiders zijn vandaag door de politie verhoord. Naast Walesa moesten ook Jozef Pinior, Bogdan Lis, Wladyslaw Frasyniuk en Bogdan Borusewicz zich in hun woonplaatsen bij de autoriteiten melden. Zij maken allen deel uit van het pas opgerichte bovengrondse bestuur van Solidariteit. Volgens de vakbondsleiders willen de autoriteiten hen kennelijk aan de tand voelen in ver band met het besluit van Solidariteit zijn bovengrondse activiteiten te hervatten. Regeringswoordvoerder Urban verweet de leiders van Solidariteit dat zij het streven van de regering naar nationale verzoening en democrati sering van de staatsinstellingen in de weg staan. Intussen werden gisteren in het centrum van Warschau ruim twintig mensen opgepakt die deelnamen aan een betoging van een verboden vredesgroep. Daniloffwil top verslaan WASHINGTON Nicho- las Daniloff, de Ameri kaanse journalist die deze week door Moskou werd vrijgelaten na eerder te zijn beschuldigd van spio nage, wil de Russisch- Amerikaanse top op IJs land verslaan. „Hij wil het doen", zei James Killpa- trick, een vooraanstaand medewerker van het weekblad US News and World Report. „We zeggen niet dat hij zal gaan. Daar over is nog geen besluit gevallen, maar we hebben zijn naam op de voorlopige accreditatielijst geplaatst". Greenpeace zendt Sirius AMSTERDAM Green- peace heeft aangekondigd dat het actieschip Sirius naar IJsland wordt gezon den in verband met de topconferentie tussen Sov jetleider Gorbatsjov en de Amerikaanse president Reagan. Het schip zal die nen als drijvend perscen trum voor de journalisten die de conferentie in Reykjavik verslaan, aldus een communiqué. De orga nisatie zegt dat het schip naar de conferentie wordt gezonden, teneinde de hoop te symboliseren van miljoenen mensen over de gehele wereld die wensen dat op de topconferentie werkelijke vooruitgang op het terrein van nucleaire ontwapening wordt ge boekt. Nieuwsstop rond top WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft Moskou gevraagd mee te werken aan een complete nieuwsstop rond de ontmoeting van presi dent Reagan en partijlei der Gorbatsjov. Volgens Reagans woordvoerder Larry Speakes zal met een dergelijke nieuwsstop te gemoet worden gekomen aan het verlangen van partijleider Gorbatsjov naar particuliere, kleine en vlotte ontmoetingen tussen de twee leiders. REYKJAVIK De IJs landse premier Steingri- mur Hermannsson heeft van zijn kabinet bijzonde re volmachten gekregen om maatregelen te tref fen, voor de tweede top ontmoeting tussen de Amerikaanse president Ronald Reagan en Sovjet partijleider Michail Gor batsjov op 11 en 12 okto ber in Reykjavik. Met de volmachten, die ach teraf goedgekeurd moeten worden door het parlement, kan de regering hotelruimte en schoollokalen vorderen die tijdens de top moeten dienen als perscentra. Verwacht wordt dat Reykjavik, de 90.000 inwoners tellende hoofdstad van IJsland, tijdens de top een invasie te verduren zal krijgen van honderden functionaris sen en duizenden journalisten. De regering heeft particulie ren verzocht logies aan te bie den. Het 162 kamers tellende Saga hotel, het meest luxueuze van Reykjavik, heeft zijn gasten reeds laten weten dat zij voor 8 oktober moeten vertrekken. En de Sovjet-Unie zal een pas sagierschip naar Reykjavik sturen om te dienen als onder komen voor haar delegatie en journalisten. Dit schip, de Georg Ots, kan 1.200 passa giers vervoeren. Het vaart normaal tussen Helsinki en Tallinn in Estland, maar is gis teren met onmiddellijke in gang aan deze dienst onttrok ken om naar Reykjavik te va ren. Veiligheid De 240.000 inwoners tellende republiek heeft geen leger en is voor haar verdediging af- De Russische ambassadeur Kosarev op weg naar het overleg met de autoriteiten over de ko mende top op IJsland. hankelijk van een Amerikaan- de twee leiders te beschermen. Het Viking Commando, se basis in Keflavik. Maar alle Amerikaanse en Russische lijf- 's lands vijftien man tellende leden van de IJslandse politie, wachten zullen gewapend mo- speciale politie-eenheid, is al burgerverdediging en kust- gen rondlopen, mits zij hun ac- in training om de veiligheid te wacht in totaal 700 tot 800 tiviteiten met de IJslandse vei- waarborgen, man zijn gemobiliseerd om ligheidsdiensten coördineren. De rust op dit grotendeels ver laten eiland zal de komende tijd ver te zoeken zijn. Een speciaal team. deskundigen uit het Witte Huis zal de komende dagen druk in de weer zijn met het treffen van voorzie ningen tegen terroristische ac tiviteiten en het aanleggen van hoogwaardige communi catieapparatuur. Demonstraties zoals die in Ge- nève bij de eerste ontmoeting van Reagan en Gorbatsjov worden niet verwacht. Wat dat betreft lijkt IJsland een ideale plaats. Het land is niet echt sterk verdeeld in voor- en tegenstanders van welke poli tiek dan ook. Kernenergie is er niet, kernwapens evenmin en het land maakt zich ook niet al te druk over onderwer pen als Nicaragua of sancties tegen Zuid-Afrika. Ook zoiets al terrorisme is vreemd op het eiland en vreemdelingen kunnen onge hinderd rondstruinen in het kantoor van premier Her mannsson, van wie het tele foonnummer gewoon in het boek staat. Ondanks deze bijna sprookjesachtige omstandighe den is het land zeker niet zijn zin voor realiteit verloren. De dreiging van de bom is ook in IJsland aanwezig. De afstand met Moskou en New York is bijna gelijk en het ligt dus voor de hand dat een buiten landse invaller ooit IJsland kan gebruiken als een tussen stop voor de grote aanval. Maar al met al zullen de IJs- landers zich minder zorgen maken over hun bijdrage aan de wereldvrede en meer over wat de top voor het land zelf kan betekenen. Het prestigieu ze dagblad Morgunbladid maande zijn lezers zelfs op om zich vooral te gedragen, want IJsland is voorlopig even het middelpunt van ae wereld. Alle ogen zijn er op gericht en in die belangstelling zullen de eilandbewoners zich koeste ren. TALLIN Het feest was bedoeld om de stoutmoedige geesten van de nieuwe golf kunstenaars in de Balti- sche republieken van de Sovjet-Unie bijeen te brengen. Maar zodra ze binnen waren, gingen de afvaardigingen uit Letland en Litouwen re gelrecht af op de achter kamer, waar op een te levisie nog net de aftite ling te zien was van de laatste aflevering van Dynasty. Het werd een lange nacht. Na Dynasty kwam de Benny Hill Show, daarna Miami Vice. De Finse hoofdstad Helsinki ligt nog geen tachtig kilome ter ten noorden van de hoofdstad van Estland, Tal lin. De Finse televisie wordt ontvangen in de huizen van anderhalf miljoen Esten, die allemaal meer thuis lijken te zijn in het Fins en Engels dan in het Russisch. De veerponten die in het weekeinde vele Finnen naar Talinn brengen, voeren ook de spijkerbroeken, de mo derne trainingspakken en trimschoenen, panty's en cosmetica aan, waardoor deze stad (overigens een van de Hanzesteden die de mid deleeuwse handel beheer sten) tot de bestgeklede stad van de huidige Sovjet-Unie maken. Het blijft verrassend om in een Sovjet-stad op zondag morgen gewekt te worden door kerkklokken en om rond te wandelen door een oude stad die met liefde ge restaureerd is, om de geur van gebrande koffie en vers gebakken banket op te snui ven in de straten, of om bin nen te wippen in een barre tje binnen de stadsmuren om een glas warme bisschops wijn te drinken. Wij, de westerlingen die in de Sovjet-Unie wonen, mer ken meestal alleen als we te ruggaan naar het Westen hoezeer sommige zintuigen zijn afgestompt. Wij zijn onze vaardigheid kwijt om in een consumptiemaat- lawaai van reclame, als we aankomen op het vliegveld. Winkelen is dan onweer staanbaar, maar we raken in verwarring door het enorme aanbod. We snakken naar goede restaurants, maar we zitten tijden te twijfelen bo ven de menukaart, omdat er zoveel keuze is. De enige stad in de Sovjet unie waar we deze vreemde symptomen ook voelen is Tallin, hoofdstad van Est land, waar de café's overla den zijn met vers gebak en waar er een keur aan soor ten salami is zoals alleen in Moskou voor harde (dat wil zeggen westerse) valuta en dan ook niet altijd. En, evenals haar buur aan de Baltische kust, Riga, de hoofdstad van de republiek Litouwen, heeft Tallin niet alleen een oude middel eeuwse stadskern, maar ook een sjieke buitenwijk met grote, alleenstaande huizen, gelegen in een parkland schap. In dit gedeelte van de stad wonen bijna alleen Es- ten, terwijl de immigranten uit de republiek Rusland bij elkaar wonen in de lelijke nieuwe flatwijken. Op zondagmiddag was er een sportdag in de groene buitenwijk Nomme. Er draafden paarden rond voor de paardenrennen, er waren ook hardloopwedstrijden voor kinderen en een vrachtwagen van waaruit shish-kebab en stoofpot met knoedels verkocht werd deed hele goede zaken. Ik slenterde rond met een vriend uit Estland die sprak over het sombere toekomst beeld van de welvaart in zijn streek. Zijn ouders ver dienden hun geld voorname lijk in hun kassen, waar ze bloemen kweken voor de particuliere verkoop. Hun huis, met onder andere een privé-sauna in de kelder, westerse televisie en video, een collektie antieke klok ken en achttiende eeuws porcelein, was allemaal ge kocht met geld uit de bloe menhandel. Zijn eigen levensstijl, die een nieuwe Lada met vijfde deur, kleding van ontwer pers en een video-camera omvat, is gefinancierd door zijn zwarte bijbaantje als dis co-ondernemer. Officieel be draagt zijn loon voor het presenteren van een disco avond iets meer dan drie gulden. In werkelijkheid weet iedereen dat dat een behoorlijke disco minimaal 160 gulden kost En aange zien hij een video-disco biedt, met een televisie met groot scherm met de laatste videoclips die hij heeft opge nomen van de Finse tv, kan hij ongeveer vijfhonderd gulden op een avond verdie nen. Maar de zich uitbreidende strafcampagne tegen wat het Kremlin noemt „onverdien de inkomens" en de nieuwe controles op de herkomst van je geld, zet deze levens stijl van velen onder druk. MARTIN WALKER Copyright The Guardian BONN De regeringen van West-Duitsland en Groot-Brittannië voelen er niets voor om, in navol ging van de Amerikaanse Senaat, hardere sancties af te kondigen tegen Zuid- Afrika. „De stemming in de Senaat verandert ons standpunt niet", aldus een woordvoerder in Bonn. De Duitse regering ver zet zich met name tegen een verbod op de invoer van ko len. „De Britse positie is onge wijzigd", zei op zijn beurt een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. Hij voegde daar aan toe dat het onmogelijk is voor elk land om dezelfde maatregelen te treffen. Groot-Brittannië is de grootste buitenlandse inves teerder in Zuid-Afrika en heeft in economisch opzicht het meest te verliezen bij har de sancties. De Amerikaanse dominee Jes-, se Jackson heeft Edward Per kins gevraagd zijn benoeming als ambassadeur in Zuid-Afri ka niet te aanvaarden. Volgens Jackson is het doorgeven van boodschappen tussen deze pre sident (Reagan) en Botha voor een zwarte net zo vernederend als wanneer een jood gevraagd zou zijn als boodschapper te fungeren tussen Hitier en een reactionaire regering. 61) Op de tribune zat smidje Verholen en hij wist echte niet goed raad meer. „Poffrrdik- keme!" begon hij te sakkeren. „Dat verdraaide voetballen ook! Nou heeft-ie zijn zin! Nou ligt-ie daar op de brancard en wordt-ie van het veld gedragen! En waarvoor?" De brave smid stel de hier dus een vraag en merkwaardigerwijze werd het antwoord op die vraag gegeven door Sybila van Sorcieren. „Ik heb het baasje vol doende gewaarschuwd", zei ze met haar donke re stem. „Ik heb het hem duidelijk gezegd voor ik zijn wens vervulde. Maar ja, hij wilde niet luis teren. En nu is hij er zelf op een pijnlijke wijze achter gekomen, dat vervulde wensen slechts nijd en afgunst verwekken..." Toen stond ze op en verliet ze met trage pas de tribune. De 'smid keek haar verwonderd na dacht: „Wat zei die dame daar? Heeft zij Kareltjes wensen vervuld? Wel alle voetballers nog an toe! Wat zou ze dóórmee bedoelen?" - Maar de goeie J. J. F. Verholen had geen tijd om zich verder nog het hoofd te breken over de opmerkingen van de blonde Sybila. De gruwzame gebeurtenissen op het veld eisten namelijk heel zijn aandacht op. Zo kon Sybila van Sorcieren, de erkende heks uit het kollenbos, rustig het eivolle stadion verlaten en even later rende ze al in haar mooie spprtwagen over de wegen, het bos innaar huis.... -- En niet zo heel veel later reden er nog twee wagens over een rustige weg, die van Rijk- huyzen naar Gravendrecht leidde. De eerste was een ziekenauto en de tweede was het voor uitstrevende wagentje van Opopol Istietof BEIROET In Libanon is een video-opname vrij gegeven, waarin twee ge gijzelde Amerikanen hun regering vragen om meer te doen voor hun vrijla ting. De beide gijzelaars verwijzen daarbij naar de vrijlating van Nicholas Daniloff in Moskou. Op de band zijn de ontvoerde David Jacobsen (55) en Terry Anderson (38) te zien. „Na tweeëneenhalf jaar ge sprekken zonder resultaat en de weigerachtige houding van de kant van de regering- Reagan, doen de propaganda en de bombast waarmee het probleem-Daniloff is opgelost nogal pijn", aldus Anderson. „Het lijkt er op dat U fouten blijft maken in onze situatie. Verdienen ook wij niet de er kenning, het respect en de eer volle behandeling door de Perez de Cuellar toch in voor tweede ambtstermijn NEW YORK De Peruaan Javier Perez de Cuellar heeft zich bereid verklaard tot een tweede ambtstermijn als secre taris-generaal van de Verenig de Naties. In diplomatieke kringen is vernomen dat zijn herverkiezing volgende week vrijdag door de VN-Veilig heidsraad zal worden bekrach tigd. Vervolgens zal de Alge mene Vergadering op dezelfde dag zijn definitieve goedkeu ring verlenen. Perez de Cuel- lars huidige vijfjarige ambts termijn loopt eind dit jaar af. Indien hij zijn volgende perio de van vijf jaar op de hoogste VN-post afmaakt, zal hij in 1991 71 jaar oud zijn. Maar er circuleren in het VN-hoofd- kwartier in New York ook ge ruchten dat hij tussentijds zal opstappen. Perez de Cuellar had eerder laten weten dat hij er niet voor voelde nogmaals voor vijf jaar leiding te geven aan een VN-organisatie die met geldgebrek te kampen heeft. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zouden echter hebben beloofd hun achter stallige contributie te betalen. Amerikaanse regering? Ver dienen wij niet dezelfde aan dacht en bescherming die U Daniloff heeft gegeven?", al dus Jacobsen in de opname. President Reagan heeft gezegd te vermoeden, dat de twee Amerikanen tot hun verkla ring zijn gedwongen. Hij ver klaarde tevens dat de zaak Da niloff en de kwestie van de gijzelaars in Libanon niet mei elkaar te vergelijken zijn. Het was de eerste keer dat Terry Anderson, AP-corres- pondent voor het Midden-Oos ten, op een videobandje te zien was sinds hij anderhalf jaar geleden in West-Beiroet werd ontvoerd. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Griekenland dreigt te schieten opNAVO- vliegtuigen ATHENE De Griekse luchtmacht en marine mogen desnoods schieten, wanneer Amerikaanse toestellen die deelnemen aan een NAVO-oe- fening in de Egeïsche Zee het Griekse luchtruim schenden. Dit is vernomen van een zegs man op het Griekse ministerie van defensie. De strijdkrach ten hebben de opdracht gekre gen al het nodige te doen ter verdediging van de Griekse soevereiniteit als Amerikaanse of andere militaire vliegtuigen het Griekse luchtruim schen den, zelfs wanneer dit bete kent dat ze met scherp moeten schieten, aldus de zegsman die niet met name genoemd wilde worden. NAVO-lid Grieken land boycot belangrijke NAVO-oefeningen sinds eind 1984 vanwege een geschil met NAVO-lid Turkije over het étiand Lemnos. ADVERTENTIE fieiclóc Qowiarit

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5