Kerk in het westen geroepen de wereld te getuigen van Israël" aan tafel Ceidóc Soupant V 4 kerk wereld Koopkrachten grensarmoede Gereformeerde onenigheid over aandelen Shell en Philips weer ACHTERGROND ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 PAGINA J DUITSE KERK OP RECLAMETOER „Lieve God. toch maar heerlijk dat Hertie zoveel mooie dingen heeft". Deze slagzin voerde enkele maanden geleden een Duit se warenhuisketen in een advertentiecampagne. Het gemeente bestuur van Keulen stelde daar op aanplakbiljetten tegenover, dat men in de wereldstad aan de Rijn „hemel* kan winkelen". Een bouwspaarkas prijst het opzij leggen van geld voor een ei gen huis aan als „het antwoord op de vraag naar de zin van het leven". Maar ook kerken blijken het nut van reclame te zien: Met een parafrase op een reisadvertentie naar het „paradijselijke Tahi ti" voert de Evangelische Kerk van Duitsland (EKD) de slag zin: „Das Paradies im Angebot". Deze naam is gegeven aan een reizende wisseltentoonstelling over religieuze elementen in het advertentiewezen, die een tocht zal maken langs de evangeli sche kerkelijke gemeenten. De panelen staan nu opgesteld in de Catharijnekerk van Frankfort, in een buurt met winkelna men als ..Bakparadijs" en „Beddenhemel". Doel van dit alles is niet zozeer de staf te breken over wat reclamemakers allemaal uithalen, doch de kerk met de neus op de feiten te drukken dat zij zichzelf zo slecht presenteert. Holger Tremel, advertentie man van het publiciteitsbureau van de EKD. klaagt dat jonge mensen meer bijbelteksten kennen uit advertenties dan uit de bijbel. Voor hem is het daarom geen vraag meer of de kerk wat kan opsteken van het reclamewezen. Niets is goedkoop als men het niet nodig heeft Engels spreekwoord Iedere tijd en iedere maat schappij kent zijn eigen to verwoorden. Wie betoverd is, ziet niet zo helder. Een van de moderne toverwoor den is: 'koopkracht'. „De koopkracht stijgt", was een van de boodschappen uit de troonrede. „Het gaat ons beter", zei de minister. Kort daarna was er al discussie over de minima. Zo een be grip dat je pas echt wat zegt als je het zelf ondervindt. Ik moet denken aan een me vrouw die me een maand ge leden opbelde. Haar man is al vele jaren invalide en ook zij kan er al enkele jaren niet meer tegenop. Ze vertelt me met welk bedrag zij iedere maand moet zien rond te ko men. Haar verhaal is er een van de verborgen armoede. ..Minstens even erg lijkt me die grens-armoede waarin veel mensen nu leven: pre cies kunnen rondkomen, maar dan ook precies en niet meer. Je 25-jarig huwe lijksfeest niet kunnen vieren. Dat lijkt me heel erg als dat in je familie wel de gewoonte is", las ik ergens. „De mensen vergeten dat wij extra onkosten hebben. Bij voorbeeld vanwege dieet- voorschriften", zegt de me vrouw aan de telefoon. Het is niet gemakkelijk om te kennen te geven dat je krap zit. Dat is een modern taboe. Ik zou niet graag de kost ge ven aan hen die in feite heel wat minder te besteden heb ben, dan ze naar buiten toe laten blijken. „De koop kracht stijgt", is een verlei delijke en bedriegelijke uit spraak. Er gaat de suggestie vanuit: „ledereen kan meer besteden, iedereen krijgt het beter". Die suggestie heeft als effect dat mensen die le ven in het gebied van de verborgen armoede nog moeilijker geloofd worden. Er wordt zo gauw gezegd: „Ze kunnen niet met geld omgaan. Ze hebben wel een auto". Vergeten wordt hoe levensnoodzakelijk zo een auto kan zijn. Soms de enige manier om nog eens van huis weg te komen. „Een ei gen telefoon kan ik niet be talen". vertelde een me vrouw in een verzorgings huis. „Ik heb speciaal aan gepaste schoenen nodig. U weet wel hoe duur zulke schoenen kunnen zijn". „De koopkracht stijgt". Er zijn heel wat groepen in de samenleving voor wie dit niet echt nodig is. Groepen die zich niet steeds hoeven af te vragen: „Kan ik me dit of dat wel veroorloven". „Geld kan maar een keer worden uitgegeven. De mensen moeten kiezen", zei iemand. Dit is niet voor iedereen waar. Er zijn nog voldoende mensen die zich en het een en het ander veroorloven. We zeggen zo gemakkelijk: „ledereen is gelijk", maar als je er eerlijk over nadenkt moet je zeggen dat dit niet zo is. Wel in principe, maar niet in de praktijk. In de praktijk heeft de ene mens heel wat meer mogelijkhe den dan de ander. Nu zijn er mensen die al weer snel het volgende antwoord klaar hebben. Ze zeggen: „Geluk is niet te koop". Zo waar als een koe, maar wel een goed kope opmerking. Je kunt het zo gemakkelijk zeggen als je je niet veel zorgen om geld en koopkracht hoeft te ma ken. Zo een gezegde verslui ert de pijn van hen die elke week de reclameblaadjes moeten doorzoeken om te zien waar ze het voordeligst inkopen kunnen doen. Het kan ook een luxe zijn om op je brievenbus te zetten: „s.v.p.-geen reclame". Bo vendien helpt het toch niet. Reclame kan een noodzake lijke post zijn voor mensen die niets of nauwelijks iets merken van de stijging van de koopkracht. Het zijn mensen die vaak al lang geen abonnenment op de krant meer kunnen betalen. MARINUS VAN DEN BERG DR. SAM GERSSEN, EX-SECRETARIS KERK EN ISRAËL: De Nederlandse theolo gie neemt internationaal een bijzondere plaats in. Nergens is de interesse voor het jodendom zo groot als hier. Aziaten bemoeien zich nauwe lijks met dat wat zij als westers denken zien. La- tijns-Amerika is meer ge ïnteresseerd in bevrij dingstheologie. En zo dringt zich de vraag op, of dat zuchten naar de joodse wortels van het geloof eng Nederlands hobbyisme is. Of moet je misschien zeggen dat in Nederland de mist ver dween, waar de rest van de wereld zich nog door nevelen van onwetend heid laat omhullen? Dr. Sam Gerssen glimlacht even als hij voor dat dilemma wordt geplaatst. Voor hem is de keus duidelijk. Iedere the ologie ontstaat in een bepaal de contekst, legt hij uit. In Latijns-Amerika is een theo logie ontstaan vanuit de soci ale wantoestanden die daar heersen. Zo is er in West-Eu ropa een bezinning ontstaan op het jodendom. Omdat de situatie hier getekend is door de tweede wereldoorlog. Het beroepingen Gereformeerd* Kerken Aangenomen naar Grouw-lrnsum, <Jrs. G.R.Rinsma kandidaat te Am sterdam. Nederlands Gereformeerde Ker- Nederlandte Hervormde Kerk Beroepen te Dordrecht. C.Oorschot te Lunteren die bedankte voor Wijk bij Heusden. is dan ook heel begrijpelijk dat juist Westeuropeanen zich druk maken over het contact met het jodendom en over hun eigen joodse wor tels. „De kerk in West-Euro pa heeft haar les geleerd. Ik vind het vanzelfsprekend dat ze daar de wereld in wil la ten delen. Misschien is dat wel onze roeping". De belangstelling voor het jo dendom heeft in Nederland na de tweede wereldoorlog geleid tot de instelling van een Israël-zondag. Een dag van gebed voor en bezinning op Israël. Een hervormde vinding, waaraan de laatste jaren ook gereformeerden meedoen. „Een bod uit ar moede" noemt dr. Gerssen het. Want het zou eigenlijk niet nodig moeten zijn. dat Israël als apart thema in de kerk aan de orde wordt ge steld. Iedere zondag liggen er tenslotte joodse geschriften op de kansel, en de verbon denheid kan dan ook niet tot die ene zondag in oktober be perkt blijven. Toch is het goed. meent dr. Gerssen, om als gemeente op één dag ex pliciet de betrokkenheid met het joodse volk en het joodse leven tot uitdrukking te brengen. Dr. Gerssen noemt het een gelukkige greep dat juist de eerste zondag in oktober als kraël-zondag is gekozen. „Het valt daardoor altijd in dezelfde periode als de grote _joodse feesten: loofhutten feest. grote verzoendag, nieuwjaarsdag en de vreugde der wet. Aan de andere kant kan het nooit helemaal opge hangen worden aan één joods feest. Ik ben er tegen als de kerk de joodse feestdagen wil overnemen. Zoiets leidt al gauw tot annexatie. Ik vind het bijvoorbeeld verkeerd als de kerk overgaat tot de vie ring van een christelijk loof huttenfeest. Als een jood kerst zou gaan vieren zou ik ook denken: blijf van onze spullen af". Samen op Weg gaat nu nog aan opleidingen voorbij hun opleiding, of tijdens een herhalingscursus hebben ze hem op Hydepark ontmoet. Bij een volgend bezoek aan Doorn zullen ze hem niet meer treffen. Want vorige week heeft hij afscheid genomen als rector van het seminarie van de Hervormde Kerk. Een functie die hij vierenenhalf jaar heeft bekleed. Hij treedt terug voor een ander, door de syno de in november te benoemen. Zonder koffiedik te willen le zen. kan worden voorspeld, dat hij of zii niet de laatste rec tor van het seminarie zal wezen. Want hervormde en gere formeerde opleidingen zullen voorlopig gescheiden wegen blijven gaan. In het kader van Samen op Weg is daar eigenlijk nog nooit over gesproken, geeft dr. Gerssen toe. En dat is zo dwaas nog niet. want in een tijd van bezuinigingen moet ie de overheid niet de indruk geven, dat er in de kerkelijke bran che financieel wat te verdienen valt Er mocht eens iemand bij het ministerie op het idee komen een of meerdere theolo gische opleidingen dicht te gooien.Vooralsnog houden de hervormde en gereformeerde opleidingen daarom hun eigens gevels stevig overeind. Het afscheid van dr. Gerssen is niet onopgemerkt gebleven. Vrienden boden „Sam" een jubileumbundel aan getiteld „Grensverkeer tussen kerk en Israël". De titel verraadt, dat dr. Gerssen naast zijn seminarie een heel andere interesse heeft: de relatie van de kerk met Israël. Hij is dan ook ze ventien jaar secretaris van de raad van kerk en Israël ge weest. Waarschijnlijk is hij in die hoedanigheid het meest bekend in theologische kringen. Bijgaand gesprek gaat over de grote liefde van dr. Gerssen ter gelegenheid de Israëlzon- dag, die morgen in de Hervormde en Gereformeerde kerken wordt gehouden. Zonder het zich wellicht be wust te zijn. gaat dr. Gerssen hier in op het idee dat nog geen jaar geleden werd ge lanceerd door dr. H. Vreek amp, de huidige secretaris van de raad voor kerk en Is raël. Die stelde voor het christelijke kerstfeest in rela tie te brengen met het joodse loofhuttenfeest. In beide feesten gaat het immers om de toekomst? En de kerk heeft tenslotte ook andere joodse feesten aangepast en overgenomen in pasen en pinksteren. Dr. Gerssen heeit zeventien jaren, van 1965 tot 1982, ge werkt als secretaris voor de hervormde Raad voor Kerk en Israël. De Raad probeert de kerk duidelijk te maken dat ze niet om Israël heen kan. Naar de joden toe pro beert de Raad de diepste overtuiging van christenen over te brengen. Zeker wat dat eerste betreft zijn er de laatste jaren veel dingen gebeurd. „Bij alle dis cussies is de kerk zich bewus ter geworden van haar joodse bronnen. Men gaat in de kerk anders om met de jood se boeken. Vroeger had je een hele krachttoer geleverd als je er in slaagde Christus uit het oude testament te la ten opduiken. Tegenwoordig is het gemeengoed dat het oude testament aardser moet worden uitgelegd, veel meer gericht op de geschiedenis en niet direkt zo spiritualis tisch". Waar de veranderingen in christelijke theologie en ker kelijke praktijk de afgelopen twintig jaar een vogelvlucht hebben genomen, is de ver andering van joodse kant minder ingrijpend. „Dat kan je ook niet direct verwach ten. Al zijn ook daar momen ten van echte verbondenheid en vertrouwen geweest. Maar je moet altijd bedenken dat de joden een sterk historisch besef hebben. En het is dus heel begrijpelijk dat ze na een paar verklaringen van onze kant eerst eens willen afwachten wat er verder ge beurt. Je moet ook niet ver geten dat het jodendom sinds de tweede wereldoorlog ge decimeerd is. En dat sommi gen vooral gericht zijn op het bewaren van de eigen identi teit. Het contact met anderen kan daarbij juist als gevaar lijk worden ervaren". Dr. Gerssen is duidelijk geïmponeerd als hij komt te spreken over het bijzondere van het joodse volk. „De ech te belangrijke dingen in de geschiedenis gebeuren bij het joodse volk. Dat geldt zowel positief als negatief. Zowel voor Auschwitz als voor de wedergeboorte van het joodse volk in een eigen staat. Het joodse volk neemt een sleu telpositie in in de geschiede nis en het zou een ramp zijn als de kerk die boot zou mis sen. In de staat zie je dat God trouw is aan zijn woord. Hij blijft de God van Israël. Dat lees je in de Schriften en dat zie je in de praktijk. Daar kan niemand om heen". KLAAS VAN DER KAMP Vaticaanse moeite met verklaring over kunstmatige bevruchting Het Vaticaan heeft het er niet gemakkelijk mee: Een jaar geleden kondigde Rome aan dat er „op korte termijn" een officieel standpunt zou komen over de kunstmatige bevruchting. Het stuk is er echter nog steeds niet. De ontwikkelingen op dit gebied gaan zo snel dat het Vaticaan ze nauwelijks kan bijbenen. De Congregatie voor de Ge loofsleer onder leiding van de kardinaal Joseph Ratzin- ger werkt al drie iaar aan een verklaring over kunstmatige bevruchting en reageerbuis- babies. Dat het zolang duurt komt onder andere omdat het hier over uiterst gecom pliceerde materie gaat. De te rughoudendheid van het Va ticaan heeft ook nog een an dere oorzaak: Rome voelt er weinig voor met een officiële verklaring voor de dag te ko men, die na een jaar mis schien al weer verouderd is. Toen Ratzinger een jaar gele den aankondigde dat de pu blicatie van een document over de „bio-ethica" aan staande was, leek het Vati caan z'n huiswerk af te heb ben. Volgens het Italiaanse weekblad „Espresso" stond er in het concept dat de kerk toestaat dat zaad van de man door een arts in de schoot van zijn vrouw wordt inge bracht. Het Vaticaan acht een dergelijke bevruchting alleen toelaatbaar tussen ge huwden. Verder mocht het zaad niet door masturbatie verkregen worden. In Rat- zinger's concept werd elke vorm van het kweken van embryo's in een reageerbuis van de hand gewezen. Ook embryo's dus uit zaad en eit jes van gehuwden. Dat het stuk vorige herfst niet werd gepubliceerd lag volgens „Espresso" aan een nieuwe ontwikkeling, die het Vaticaan belangwekkend ge noeg vond om te bestuderen. Het betreft hier een methode van de Argetijn Ricardo Asch. Bij deze techniek wordt een embryo in de schoot van de vrouw inge bracht, maar afzonderlijk een eitje en spermatozoiden. Rat zinger heeft afgelopen zomer in Rome lang met Asch ge sproken en alles willen we ten over de verdere onder zoeken waar de Argentijn mee bezig is. Dat deze methode voor het Vaticaan acceptabel is ligt voor de hand. Rome zit op de lijn dat de bevruchting in de moederschoot plaats moet vinden en dat het embryo daar moet groeien. Bij de me thode van Asch is dat het ge val. Het Vaticaan heeft vol gens „Espresso" inmiddels de katholieke universiteit en het ziekenhuis Fatebene Fratelli in Rome groen licht gegeven voor het toepassen van deze techniek. Woordvoerder Joaquim Na- varro-Valls van de paus be stempelt het artikel in het weekblad desgevraagd als „onjuist". Dat de verklaring op zich laat wachten heeft volgens Navarro-Valls niet zozeer van doen met nieuwe ontwikkelingen, alswel met „technische oorzaken". Hij verwacht dat het document nog dit najaar zal verschij nen. Pausreis naar Frankrijk moet kerk impuls geven Vandaag begint paus Johannes Paulus II aan zijn derde reis naar Frankrijk. Meer nog dan tijdens de voorgaande keren zal de paus dit bezoek gebrui ken om de gelovigen van Frankrijk op te wekken tot een sterker kerkelijk le ven. De paus maakt zich ernstig zor gen over het land „de eerste dochter van de kerk". Het aantal priesterwij dingen is gedaald tot dieptepunt (in het aartsbisdom Lyon met 1,5 miljoen katholieken vorig jaar slechts één priesterwijding) en het kerbezoek loopt sterk terug. Op de foto: de gigantische tent even buiten Lyon, waar de paus de mis zal opdragen. De deputaten (deskundigen) voor de emeritaats (pensioen) voorziening van de Gerefor meerde Kerken in Nederland roepen de gereformeerde sy node op niet te besluiten tot verkoop van de aandelen Shell en Philips. De deputa ten Zending en Werelddiaco- naat hebben de synode juist voorgesteld de aandelen van deze beide bedriiven te ver kopen „als een dringend sig naal naar deze bedrijven om hun beleid te wijzigen en zich uit Zuid-Afrika terug te trekken". De synode zal dit voorstel volgende week dins dag bespreken. De deputaten emeritaats- voorziening verwijten de de putaten Zending en Wereld- diaconaat dat zij een licht vaardig oordeel over Shell en Philips hebben geveld. Zij zijn volledig voorbijgegaan aan de bijdragen die beide bedrijven hebben geleverd aan een aantal landen in de derde wereld, onder meer in de vorm van overdracht van technologie, aldus de deputa ten emeritaatsvoorziening. Deze deputaten spreken hun waardering uit voor het standpunt van de werkgever sorganisaties VNO en NCW die pleiten voor een „twee sporenbeleid" van enerzijds druk op de Zuidafrikaanse regering en anderzijds steun aan die krachten in Zuid- Afrika die positieve verande ringen nastreven. Zo'n beleid voorkomt wellicht het nog verder verharden van stand punten en het geraken in een sDiraal van geweld, chaos en bloedbad in Zuid-Afrika, zo menen de deputaten emeri taatsvoorziening. Vermicellisoeppoulet a la bonne femme met ratatouille en aardappelpuree ijs met cake en kersen. Nodig voor twee: 6 dl water, zout, stukje ui en wortel, tijm, foelie, peperkorrels, 125 g runderpoelet, balletjes van 50 g mager gehakt, 15 g vermicelli; 2a 4 kippepoten, zout, peper, nootmuskaat, 30g boter, ui, 1 wortel, 2,5 dl heet water, kwart kippebouillontablet, 3 1 kg aardappelen, zout, melk, peper; lakken cake, 2 lepels marasquin of vruchtesap, 2 por- ijs, blikje kersen, (0,5 dl slagroom, 10 g basterdsui- lepels witte wijn, tomatenpuree, blikje champignons, 15 g bloem, aroma; 1 grote ui, 1 aubergine, 2 wortels, 10 g boter, 1 paprika, 2 tomaten, zout, peterselie; 0,51 kg aardappelen, zout, melk, 2 plakken ties ij ker). Breng water, zout, ui, wortel en kruiden aan de kook en leg er het vlees in. Laat de bouillon twee uren trekken, zeef hem en laat hem koud worden. Haal het vet van de bouillon en kook er de gehaktballetjes en vermicelli in tien minuten in gaar. Gebruik het poelet maandag in de macaroni). Bak de met zout, peper en nootmuskaat ingewreven kip bruin in de boter, laat^dan nog even stukjes ui en wortel meebakken. Voeg water, bouillontablet, wijn en tomatenpu ree toe en stoof de poten in ruim een half uur gaar. Leg de kip in een warme schaal. Bind het stoofvocht met bloem en maak de saus af met champignons, zout, peper en aroma. Smoor grove stukken ui, blokjes aubergine en dunne plakjes wortel tien minuten in de boter. Voeg stukjes paprika en ont velde tomaat toe en laat het mengsel nog vijf minuten smo ren. Strooi er fijngeknipte peterselie over. Leg per persoon een plak cake op een schoteltje, besprenkel deze met marasquin of sap, leg er het ijs op en daaromheen de kersen. Garneer het dessert desgewenst met stijfgeslagen room. Menutip voor maandag: macaroni met poelet en kaas, kom kommer-tomatensalade vla met biscuits en jam. JEANNE mi t1: Orde op zaken In een opmerkelijk tempo heeft de Vaticaanse instantie djl( waakt over de zuiverheid van het rooms-katholieke gele* de afgelopen tijd een aantal dossiers opgeruimd die al jan aansleepten: de kwestie-Schillebeeckx, de zaak-Curran. Ooj minder tot de publiciteit doorgedrongen kwesties van dis< plinaire aard zijn de laatste tijd door het Vaticaan afgehait deld. Opmerkelijk zijn de genomen beslissingen niet vo$i( wie vertrouwd is met het beleid van de huidige paus, zelfs in, staan ze nogal eens haaks op de veel ruimere opvattingen dipt' hij destijds als kardinaal van Krakau heeft gehuldigd. EP0 doctrine van de rooms-katholieke kerk wordt weer als eef^ gesloten geheel gepresenteerd. Afwijkingen van de traditicj,e nele leer worden niet geduld. Bovendien worden elemented die sinds het laatste concilie een schemerbestaan leidden z<ye als aflaten, het bestaan van engelen, opnieuw nadrukkelijk geïntroduceerd. Er wordt ook reparatiewerk verricht. Er £r een nieuwe katechismus in de maak en er verschijnen botj ken waarin het geloof weer op een overzichtelijke wijze f gepresenteerd. De spreekwoordelijke vaagheid van de documenten van h«p Tweede Vaticaanse Concilie die op verscheidene maniereF interpreteerbaar blijken, maar daardoor de mogelijkheid bdE den openingen te maken naar de moderne tijd, wordt onel danks het protest van prominente theologen in behoudend zin bijgesteld. Daar was met name sprake van tijdens de gr<f te evaluatie-synode eind vorig jaar in Rome. De Bredase bil schop Ernst zei toen dat de kerk zich opnieuw wilde bezirfu nen op het wezen van haar taak. Anderen, die hun woordem; minder nauw hoeven te wegen als de Bredase bisschop, zuPe len zeggen dat inbreuk wordt gepleegd op de geest van hf° concilie en dat de restauratie in de r.k. kerk zich breed ojf.^ maakt. T DiT alles betekent ook dat een kerk die zoveel energie b* steedt aan haar eigen identiteit weinig aandacht overhoud voor de ontwikkelingen in de wereld om haar heen. De friTj stratie over deze gang van zaken bij bepaalde groepen geëir gageerde katholieken is des te groter aangezien de basis vod hun actieve deelname juist was gebaseerd op deze open corr cilieteksten. De betekenis van hun werkzaamheden en huP functioneren in de kerk valt of staat met de houdbaarheid van deze conciliedocumenten. In het Vaticaan is men er echter voor alles op uit de gfs groeide verwarring in de afgelopen twintig jaar te vervangej" door duidelijkheid over de (zeden)leer. Waarschijnlijk wet° men daar beter dan waar ook dat er een wereld van verschL kan bestaan tussen levenspraktijk en leer en handelt men «t naar: wie echter formeel het tegendeel van de leer verkoit digt, zoals Schillebeeckx en Curran, kan, ook al duurt d#e soms jaren, op tegenspraak rekenen. e aiia •er In Nederland is het inzicht dat leer en praktijk van elka< kunnen afwijken op zijn zachtst gezegd niet erg populai Sommige Nederlandse bisschoppen lijken dat verschil evei min te kennen als hun critici. Daarbij ontgaat het waaf schijnlijk menigeen dat het Vaticaan in de praktijk veel rel^ tiverender te werk gaat dan de critici in hun gedrevenher# voor mogelijk houden. Vooral de zedenkwesties waarin h»j Vaticaan de puntjes op de i zet, in het verlengde over gens van een eeuwenlange traditie zijn uitgerekend (0 Nederland bij uitstek actueel. Over veranderingen op dit tel rein worden vaak grote verwachtingen gekoesterd. De sch«)E ding der geesten is dus volledig. ondertussen zijn er velen in het basispastoraat die hifj beste krachten aan de kerk hebben gegeven en weinig ra^ weten met bepaalde ontwikkelingen die door de kerkleidii?0; van boven af in gang worden gezet. Zo veel mogelijk gaan Ik hun eigen weg, wel wetend dat hun geloofwaardigheid fra toenemende mate op het spel staat. Ze wachten op een betf j tij. Benijdenswaardig is hun situatie allerminst. V{ Lr Weerrapporten 3 oktober 1 Brussel Dublin Frankfort Klagenfurt Kopenhager Perioden met zon DE BILT (KNMI) Dat er koude, maar vooral droge lucht over Nederland is uitge stroomd hebben we vanmor gen goed kunnen merken. De temperatuur was gezakt naar een graad of vier met hier en daar zelfs vorst aan de grond. De enkele mistbanken ver dwijnen snel, waarna het een dag wordt met flinke perioden met zon. Het blijft droog. De middagtemperatuur ligt rond de 16 graden. Er staat in het algemeen weinig wind, in hoofdzaak uit oosteliike rich tingen. Dit weerbeeld houden we ook de komende dagen. In een groot gedeelte van Eurof is het momenteel rustig weé Het noodweer dat de afgelf pen dagen met name Spart en Griekenland teisterde tref weg zodat ook daar het wd zich gaat herstellen. Weersvooruitzichten voor verse Europese landen, gel<^ voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië: morgj zonnig. Maandag meer bew< king en in west-Noorwegl regen. Middagtemperatuur tot 15 graden. Denemarken: morgen zonn Maandag wolkenvelden. Mi dagtemperatuur rond 15 gr den. Benelux, noord-Duitslai zonnig. In de nacht en ochte mistbanken, 's Middags r< 16 graden. Britse Eilanden: Ierland Schotland tijdelijk bewolki en enige regen. Middagtem[ ratuur rond 15 graden. Eld< vrij zonnig en een middagtej peratuur rond 17 graden. Midden- en zuid-Frankri noord-Spanje, zuid-Duitsla zonnig. In de nacht en ochu mistbanken. Middagtemped tuur van 18 graden meer ni het noorden- en in zuid-Dui land tot 24 graden in zur Frankrijk en noord-Spanie Alpengebied: zonnig. In de len ochtendmist. Middaet peraturen in het laagland 16 graden meer naar noordoosten tot 22 graden het zuiden. Nul-graden-g in de middaguren op 3000 3500 meter hoogte. Zuid-Spanje, Portugal: ver derlijk bewolkt Een enk regen of onweersbui. Midd temperatuur 22 tot 27 grade Italië, Joegoslavië: vrij zonn In zuid-Italië mogelijk een kele bui. Middagtemperat tussen 21 graden, in noord- lië tot 23 a 27 graden elde

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2