Oosterschelde kweekvijver voor techniek Zeeland ligt open die beter en goedkoper zijn dan andere ontwerpen. De stormvloedkering geeft Nederland een voorsprong". Uitverkoop Veel kennis is gestopt in unieke appara tuur die speciaal voor de Oosterschelde- dam is geconstrueerd. Rijkswaterstaat gooit het nu in de uitverkoop: z.g.a.n. hef- en transportschip Ostrea. motorver mogen 9000 pk, hefvermogen 10.000 ton, nieuwprijs 72 miljoen gulden. De varende spierbal die de betonnen pijlers met een nauwkeurigheid van centime ters in dertig meter diep water zette, is met tachtig procent korting te koop. De zelfde ramsjprijs geldt voor de bodem- verdichter Mytilus (nieuw 45 miljoen gulden) en de mattenlegger Cardium, in clusief een mattenfabriek (150 miljoen). Volgend jaar, als de autoweg over de stormkering gereed is, komt ook een drie kilometer lange noodbrug met miljoenen korting in de aanbieding. Enkele vaartuigen zijn inmiddels van de hand gedaan: de blokkenmattenlegger Donax is door een Spaans bedrijf omge bouwd tot kraanponton, terwijl de Wij- ker Rib met het onderwaterinspectie- voertuig Portunus nu voor Rijkswater staat op de Noordzeebodem naar gifva ten gaat speuren. Met zo'n kritische klus heeft de Taklift 4 inmiddels al ervaring opgedaan. Deze speciaal voor de Ooster- scheldewerken gebouwde drijvende bok tilde onlangs de met gifvaten geladen Olaf boven water. De Russen toonden belangstelling voor de Ostrea. Maar de koop ging niet door, omdat de varende krachtpatser is uitge rust met elektronica en computers die volgens een zwarte lijst niet achter het IJzeren Gordijn mogen belanden. Door een kier gluren de Oostbloklanden vol ontzag naar het kapitale kapitalistische kunststukje. Het Oostduitse weekblad ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 projecten in buitenland met nederlands watermerk Bij de Delta werken is heel wat kennis op gedaan en zijn technieken ge perfectioneerd. Zoals het plaatsen van de onderdelen dat nu op de centi meter nauw keurig kan ge schieden. Neue Berliner Illustrierte bijvoorbeeld stak onlangs de bewondering voor de „Kolosse in der Osterschelde" niet on der stoelen of banken. Maar de lofzang op de waterkering eindigt wel met een politieke sneer: „Nederlanders zouden nu rustig kunnen slapen, als ze niet wak ker hoefden te liggen van de kruisraket ten". Luctor et emergo Met het voltooien van de Deltawerken mag één vraag niet onbeantwoord blij ven: Is Zeeland nu echt veilig? Volgens de heer Kneepkens, hoofd voorlichting van de Deltadienst, is de kans dat er zich nog ooit een watersnoodramp voor doet een keer op de tien miljoen tot een miljard jaar. „Het risico om in Zeeland of op de Zuidhollandse eilanden te wo nen is niet groter dan elders in Neder land. Want vanaf vandaag is Nederland stormveilig". Maar boven de hoofden van Nederland se kustbewoners beginnen zich toch weer donkere wolkjes samen te trekken. We tenschappers doen namelijk sombere voorspellingen. Zij zeggen dat er door de luchtvervuiling in de wereld een „broei kaseffect" ontstaat als gevolg waarvan de temperatuur gaat stijgen. Daardoor zal, aldus de eerste voorspellingen, het ijs aan de poolkappen gaan smelten. Het gevolg is een onvoorziene stijging van de zeespiegel. Die kan centimeters, decime ters of meters bedragen. De deskundigen zijn er nog niet uit. Vast staat wel dat, mochten deze vermoedens uitkomen, alle dijken in ons land verhoogd moeten worden. Dat geldt dan ook voor de Del tawerken. Over de kosten daarvan praat nog niemand. Misschien doet Zeeland er dus verstandig aan de spreuk Luctor et Emergo nog niet helemaal weg te gooien. AAD STRUYS CAREL GOSELING Luctor et Emergo. Ik worstel en kom boven. Deze wapenspreuk van de provincie Zeeland zou in het archief kunnen worden opgeborgen. Vandaag zal konigin Beatrix het laatste onderdeel van de Deltawerken, de Oosterscheldedam, in gebruik stellen. Negen jaar nadat een hoge ambtenaar van Verkeer en VLISSINGEN - Een gevangene die straks tandenknarsend tot de ont dekking komt dat hij onmogelijk de benen kan nemen, zal de water dichte beveiliging van zijn gevange nis niet in verband brengen met de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Toch loopt er een ragfijn verbindingslijntje. Alle mogelijke lekken in een gevange niscomplex kunnen boven water worden gebracht met de zoge naamde „Probabilistische metho de". In gewoon Nederlands: met de methode waarmee fouten kunnen worden voorspeld en voorkomen. Zo'n wetenschappelijk onderbouw de analyse van alle mogelijke risi co's vormt het fundament van de pijlerdam in de Oosterschelde. In de ontwerpen yan deze dam is die be rekening van de faalkans geperfectio neerd en voor de eerste keer in de (wa terbouwkunde op zo'n grote schaal toe gepast. Bij Rijkswaterstaat hebben ze er beroeps-doemdenkers voor. Die hielden alle ontwerpen voor de stormvloedke ring kritisch tegen het licht. Tegelijker tijd fantaseerden ze met een satanisch genoegen de vreselijkste rampen en sto ringen voor alle besturings-, bewakings-, beveiligings- en communicatiesystemen. Die moeten zo perfect zijn, dat ze maar één keer in de vierduizend jaar mogen falen, zo dicteert de Deltawet. Tegen de achtergrond van dat zuiver theoretische getal legden de „doemdenkers" elk on derdeel van de reusachtige constructie onder de loupe: van de achttienduizend ton wegende pijlers tot het kleinste scha kelaartje en het dunste draadje. En steeds weer diezelfde vragen: Wat ge beurt er als dat schakelaartje weigert of dit draadje smelt? Op die wijze kwamen de zwakke schakels aan het licht. Waar nodig zijn kwaliteitseisen opgeschroefd, andere materialen toegepast of worden onderdelen straks uit veiligheidsoverwe gingen vaker dan andere geïnspecteerd om onaangename verrassingen een stap voor te blijven. Waterstaat met een groep aannemers een overeenkomst sloot voor de bouw van de dam, is het zover. Het project heeft heel wat technische kennis opgeleverd, die ook na het beëindigen van de Deltawerken kan worden toegepast. Hier of in het buitenland. Maar het zal wel moeite kosten. Foutenboom De analyse van alle risico's groeide uit tot een zogenaamde „foutenboom". Ing. Jos Geluk, technisch voorlichter van de Deltadienst, is er van overtuigd dat die aanpak ook elders kan worden toegepast. „Je kunt er de zwakke plekken in een ge vangenis mee ontdekken, maar ook na gaan wat de risico's zijn als een veerboot op de Westerschelde een aanvaring krijgt, omslaat of uit de koers raakt. De ontwerpmethode met risico-analyse leidt tot een constructie die uitgebalanceerder, veiliger en goedkoper is". Maar volgens Geluk is het grote publiek niet erg onder de indruk raakt van zo'n papieren boom der kennis. Het wil de resultaten zien in de vorm van nieuwe spectaculaire technische hoogstandjes en vette vervolgopdrachten. Er is immers altijd de lof gezongen over het nog nooit eerder vertoonde huzarenstukje. Een kweekvijver voor nieuwe technologie werd de Oosterschelde genoemd. Bij het ontwerpen en bouwen van de doorlaat bare dam balanceerde de Nederlandse waterbouwkunde zonder vangnet op het slappe koord; zij reikte tot de grens van menselijk kunnen en technische moge lijkheden. En dat heeft inderdaad ook de nodige export van know-how opgele verd. Watermerk Nederlandse bouwondernemingen en in genieurs zijn tot in de meest verlaten uithoeken van de wereld bezig met het oplossen van ingewikkelde waterbouw- De krachtpatsers van de Oosterscheldewerken, het hef- en transportschip Ostrea (boven) en de mattenlegger Cardium (onder), worden voor uitverkoopprijzen van de hand ge daan nu de klus is geklaard. kundige problemen. In de diepvrieskou van de Beaufortzee bij Canada boetseren Nederlanders zandeilanden die op Del- taleest zijn geschoeid. In de zinderende hitte van 's wereld grootste zandbak past Ballast Nedam bij de aanleg van de Bahrein Crossway funderings- en pre-fa- bricagetechnieken toe die voor de Oos terschelde zijn ontwikkeld. Een project in Korea draagt glashelder het water merk van de Deltawerken. Met steun van Nederlandse ingenieurs zijn daar de Haringvlietsluizen gekopieerd. Neder landse kennis en ervaring is ook ge vlochten door de stormvloedkering in de Theems, die er voor moet zorgen dat de Londenaren bij hoog water droge voeten houden. Het Nederlandse bedrijf dat de com plexe automatiseringssysteem leverde waarmee de 62 schuiven van de dam be stuurd en bewaakt worden hield aan de Zeeuwse waterwerken een miljoenenop dracht uit Griekenland over. Het levert de computers die de elektriciteitsvoor ziening van de nieuwe raffinaderij Apsro Pyros bij Athene gaan besturen. Het sy steem moet er bij stroomuitval voor zor gen dat vitale onderdelen van het bedrijf binnen honderd milliseconden uit ande re energiebronnen worden gevoed. Venetië Ook het modelonderzoek dat het Water loopkundig Laboratorium voor de Oos terscheldewerken uitvoerde leverde de eerste vervolgopdracht op: een proefop stelling voor .Venetië. In de commissie die moet nagaan hoe de vochtige stad het hoofd boven water kan houden, zit een Nederlandse hoogleraar met Del ta-ervaring. Er zijn ook kleine voorbeel den van „biiprodukten", door de vak man spin-off genoemd. Een wiggetje wordt nu ook elders in de wereld ge bruikt. Ook een nieuw type duikerklok slaat op de wereldmarkt aan en luidde bij een Nederlands constructiebedrijf een winstgevende periode in. De storm vloedkering stimuleerde verder onder meer de ontwikkeling van geotextiel. Nederlandse bedrijven fabriceren dit wa tervaste weefsel nu voor waterbouwkun dige projecten in Canada. Internationale interesse is er ook voor de contractvorm die bij de Oosterschel dewerken is toegepast. „Het project was té groot en er waren zoveel onzekere fac toren, dat een openbare aanbesteding niet mogelijk was. Daarom werd gewerkt met een raamovereenkomst met de aan nemers, compleet met spelregelboek en tarievenlijst voor alle mogelijke werk zaamheden. Internationaal wordt de Oosterschelde nu vaak naar voren ge haald, omdat de kosten goed bewaakt zijn. Dat klinkt vreemd, omdat we hon derden miljoenen over de begroting zijn gegaan. Maar voor een project van 7,8 miljard gulden is dat aanvaardbaar. Bij andere grote projecten in het buitenland was de overschrijding veel groter. De Alaska-pijplijn bijvoorbeeld viel een paar .honderd procent duurder uit en de stormvloedkering in de Theems hon derdzeventig procent". Als een van de oorzaken voor het overschrijding van de begroting noemt Geluk, dat een doorla tende dam nog nooit eerder was ver toond. Rijkswaterstaat sprong dus letter lijk in het diepe, zonder een reddings vest veilig gevuld met vergelijkingsmate riaal. Grenspaal De Oosterscheldewerken zijn niet alleen een mijlpaal in onze geschiedenis; ze vormen waarschijnlijk ook een grens paal. Zoals het er nu naar uitziet is er voorlopig een eind gekomen aan het ei genhandig uitbreiden van de schepping en hel afklemmen van gespierde zeear men. Plannen zijn er nog volop: inpol dering van de Markerwaard, een oever verbinding met Zeeuws-Vlaanderen en het Plan Waterman dat voorziet in uit breiding van de kust tussen Hoek van Holland en Scheveningen. Maar het is de vraag of die plannen ooit de tekenta fels ontgroeien, ook al heeft het bedrijfs leven interesse getoond voor de vaste oeververbinding. „Maar ook zonder die projecten is er voor de Nederlandse waterbouwkunde nog volop werk. De komende jaren gaat er bijvoorbeeld veel geld zitten in de wa terzuivering. Ook internationaal komt er steeds meer aandacht voor het beheer van een delta als geheel. Geluk is er van overtuigd dat Nederlandse aannemers op die nieuwe wereldmarkt een goud graantje kunnen meepikken. Maar het zal niet vanzelf gaan. Sterker nog: als er niet hard aan getrokken wordt, zal de deltakennis verwateren bij gebrek aan orders waarin zij kan worden toegepast. De buitenlandse waterbouwkundige op drachten (goed voor ongeveer zeven mil jard gulden per jaar) staan namelijk on der zware druk/Oorzaken: protectionis me, het terugdraaien van investeringen door onder meer de olielanden en de concurrentie door lage-lonenlanden. „Bovendien heeft Nederland op een aan tal terreinen geen monopoliepositie meer, omdat andere landen niet stilzit ten. Er zijn voorbeelden van Nederland se bedrijven die nu worden beconcur reerd met apparatuur die zij zelf aan Ko rea hebben verkocht". Tegen die drei ging moeten Nederlandse aannemers volgens Geluk hun sterkste wapens in stelling brengen: kwaliteit, stipt volgens planning kunnen werken en nieuwe technieken. „Met de in de Oosterschelde toegepaste ontwerpmethode met risico analyse bijvoorbeeld kunnen Nederland se bedrijven met alternatieven komen Koningin Beatrix opent, of liever gezegd, sluit vandaag de stormvloedkering in de Oosterschelde. Dit betekent niet alleen de voltooiing van de Deltawerken maar ook het definitieve einde van Zeeland zoals het was en nooit meer terug komt. Na „De Ramp" zoals iedere Zeeuw de over stroming van 1953 noemt werd alles an ders. Deze ramp verloste Zeeland uit zijn isolement. In dip zin was het een zegen. Toen ik enkele jaren na De Ramp in Zierikzee werd geboren was het nog een enorme bende op Schouwen Duiveland. Het „Land van de Hoge Bomen" zoals het altijd had geheten, was zo kaal ge worden als een biljartlaken. De bomen hadden het langdurig verblijf in het zoute water niet overleefd. De talrijke open plekken tussen de bebouwing herinner den aan het feit dat veel huizen gesneu veld waren. De enorme dijkdoorbraken bij Ouwerkerk en de Schelphoek waren nog niet zo lang geleden met caissons uit Normandië gedicht. De door de zee uit gesleten slroomgaten ervoor waren grote binnendijkse meren geworden waar enkel nog wat gras omheen groeide. De boeren hadden grote moeite het zout uit de bo dem te krijgen. Aan de huizen van Zie rikzee was nog goed te zien hoe hoog het water had gestaan. Van de gevels was het cement onaangetast terwijl het zout de stenen ertussen grotendeels had wegge vreten. En de schrik zat er uiteraard goed in. Als het stormde mocht ik als klein jo chie opblijven want slapen kon ik toch niet. Dan was de smalle straat aan de Nieuwe Haven waar we woonden bij de kade afgesloten met vloedplanken die al tijd klaar lagen naast de betonnen gleu ven waar ze in geschoven werden. Lang heeft dat niet geduurd. Al snel werd het havenkanaal voorzien van een keersluis. Maar de angst voor de zee die ons was ingepompt bleef nog lang bestaan. Om streeks die tijd werd ook het door Zwe den geschonken ziekenhuis geopend. Dat was maar goed ook want Schouwen Dui veland was nog een echt eiland. Van een Oosterscheldebrug (zoals hij op het eiland hardnekkig genoemd wordt) was nog geen sprake. Je moest maar bidden dat je niet ziek zou worden als het harder waaide dan windkracht 7 a 8. De „Spoorboot" waarmee de reis naar het ziekenhuis in Goes begon kon meer wind onder water staande kade de boot oprij den. Romantisch was het wel. Als het een beetje waaide sloegen op de voorplecht de golven over je heen. Geen wonder dat veel boeren nog nooit van hun leven van het eiland af waren geweest. Sterk ras, agrariërs. En wat haa een mens nou ook zoeken aan de overkant? Het eiland was een gesloten gemeenschap en zelfs de diverse dorpen gingen niet te veel met el kaar om. Op school kon je aan het ac cent van de kinderen horen of ze uit „Bruu" of, een paar kilometer verderop, uit „Draister" kwamen. Je wist ook pre cies wie er „van ieroo" was en wie im port. Mijn ouders waren import. Dat was erg belangrijk. Dat betekende dat je erbij hoorde, maar niet echt. Hoever dat kon gaan toont de familie Schot. Zo'n dikke driehonderd jaar geleden kwamen deze mosselvissers van Tholen naar Zierikzee en inmiddels waren er weinig huizen aan de Nieuwe Haven waar geen Schot in woonde. En toch, na driehonderd jaar deelden nog veel inwoners van Zierikzee de „Schotjes" feilloos in bij de import. En dan te bedenken dat Zierikzee veruit de meest verlichte plaats van het eiland was. Mensen van de dorpen die daar in kopen kwamen doen gingen naar „De Stad". Inmiddels is langzamerhand alles veranderd. Nog steeds vaart de pont naar Zijpe alleen uit als het mooi weer is, maar in het zuiden en noorden kreeg het eiland aansluiting met de rest van Neder land. „Van ieroo" of „import" is niet meer het criterium. Nieuwe bewoners zijn gekomen, vooral veel toeristen. Tus sen mei en september is de bevolking van het eiland ver in de minderheid en in het westen weten duindorpjes als Renesse in dien zijn. prijs die graag betaald wordt voor de wei- middels wat zomerrell Het is de vaart. En tochIk was pas een paar jaar weg van het eiland toen ik tijdens een bezoek aan mijn ouders bij Viergever binnen liep. Het sigarenboertje op de hoek van onze straat, tegenover het Dia- conessenhuis waar ik was geboren. Me neer Viergever verkocht nu ook souve- niers en achter de toonbank stond een nieuw meisje met een Amsterdams ac cent. Vriendelijk vroeg ze me: „fVass kann ich für sie tun?". Het is duidelijk. De Oosterschelde is dicht en Zeeland ligt open. TJERK HERINGA CeidóeGouAcmt'

Leidse Courant | 1986 | | pagina 24