Langs Omwegen De secretaresse krijgt intelligente assistent Oud-burgemeester Vis (66) van Leiden deed er bijna drie weken over hond zoekt: huis ^EIDEN OMGEVING Whisky, een probleemloze alleseter Gaid&aQowuud ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 PAGINA 16. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. EEN EENVOUDIGE MANIER OM EEN FIETS NAAR JE AZUREN HUIS TE KRIJGEN Toen dr.Adriaan J.Vis op 2 oktober van het vorig jaar in de Haagse Ridder zaal afscheid nam als se cretaris-generaal van het ministerie van Binnen landse Zaken werd hem, onder andere en achteraf (omdat de zaal van de Troonrede nu eenmaal geen stalling is), een gloednieuwe snelle sport- fiets aangeboden als de- partementeel geschenk. Hij had er om gevraagd, om die fiets. Hoewel hij er al een had, maar dan minder blinkend. Maar de Leidse oud-burge meester die je best Sir Adrian zou kunnen noe men, vanwege zijn gron dige en veelvuldige En gelse contacten koes terde een hardnekkig plan: z'n „oude" fiets moest en zou verplaatst worden naar het „tweede huis" van het echtpaar Vis-Hommes, dat sinds 17 jaar op 17 km. afstand ligt van de Zuidfranse par fum-stad G rasse, vanwaar je, als vanaf een balkon, zo prachtig neer kunt kij ken op de „airstrip" van het (sport)vliegveld van Cannes bij Mandelieu en op het verre blauw van de azuren kust langs de Middellandse zee. Het vervoer van de nog best operationele fiets stelde de heer Vis niet voor moeilijkhe den. Als je de achterbank van zijn automobiel neerslaat kun je gemakkelijk zo'n fiets neer vlijen, maar Aad Vis heeft een harde noord-Nederlandse kop, en wat-ie wil zal ook ge beuren. Daar helpt zelfs geen Truus zijn vrouw aan. Aad Vis, nu 66, die eens in het Leidse stadsbeeld, in de Bree- straat, als pedalerende magi straat verscheen, samen met Eddy Merckx, wilde op eigen kracht de fiets naar Montau- roux rijden. Daarom fietste hij in bijna drie weken tijd van het noorden naar het gebied waar de zon altijd krediet heeft. Ongehoord, vind ik. Hij is gezond en wel teruggekeerd in zijn Haagse haardstede, maar gisteravond is hij weer. nu met z'n vrouw en per auto, weer naar Montauroux, waar de mensen en de vruchten van het veld zo vriendelijk zijn, vertrokken voor een ver blijf van zes weken. Mevrouw Vis had gehoopt, dat de huisarts „nee" zou zeg gen, want ze was feitelijk he lemaal niet zo gelukkig met het plan van haar man. Maar de dokter zei: „Ik kan niets vinden om nee te zeggen; joh, ga je gang maar". Truus Vis- Hommes reed haar man, in arren moede, met de auto en de fiets aan boord tot over de Belgisch-Franse grens naar Montmédy. Om de Ardennen te vermijden, want daar zijn de hellingen langer en helser dan in de Franse Alpen. Star ten in Den Haag had heer Vis minstens vier dagen extra ge kost en dat vond hij nu weer een beetje „overdone". Dr.Aad Vis: „Ik had een vrij recent boekje gekocht: „Van Maastricht naar Le Lavan- dou". Dat is een gedetailleer de routebeschrijving door een stel voortvarende jonge fiet sers, die ooit van Maastricht naar de Provence reden en hun ervaringen hebben vast gelegd. Daar heb ik uitste kend profijt van kunnen trek ken. Met het zoveel mogelijk vermijden van autowegen en steile hellingen. Ik kan het boekje als handleiding aanbe velen aan iedereen die eens naar de Cóte d'Azur wil fiet sen". Grapje van Aad Vis, want hij weet best wel, dat een dergelijke onderneming slechts zeer schaars aangepakt zal worden, en zeker niet Rustend ambtenaar Aad Vis, bij het Lotharingse Montmédy. aan het begin van zfjn mammoet fietstocht van 1140 km. „Geen probleem". door lieden die in het pensi*- oen gevangen zijn. Elke dag bellen De oud-secretaris-generaal en voormalig burgemeester van Leiden kuste op 8 september zijn eega nog eenmaal vaar wel, en beloofde, in Montmé dy, haar elke dag te zullen op bellen. Het was, van haar kant, even zoiets als: Lieverd, je doet maar, let goed op jezelf en hou 't fijn. Maar Truus, die nadien een tijdje even onder gedoken is geweest bij familie in Engeland, vond het hele maal niet zo leuk. Toen, even wel, begon het lang verbeide avontuur. „Voor één keer en nooit weer, maar na een leven met bureaubanen wil je een maal het buitenleven onder gaan", zegt Aad Vis, gebruind en wel, ondanks de natte ont beringen. Hij was net op tijd weer terug om op de avond van 1 oktober het „Herendi ner" in de Leidse Lakenhal te consumeren. Gevolgd door een onvermijdelijke „hango ver". IJzersterke Adrianus Vis („Ik heb nooit gerookt, en in mijn schooltijd in Arnhem fietste ik al dagelijks berg op berg af") heeft de 1140 km. glans rijk geklaard. „Ik denk dat ik zeker 100 km. naast de fiets tegen de hellingen op (tot 8 pet.) heb gelopen. Elke dag reed ik zo'n 60, 70 kilometer. Dat was braaf een sectie van het boekje, inclusief de „wan delingen". Steeds begon ik om een uur of 9 te rijden, met een stokbrood binnen handbereik. Tegen een uur of 4 elke dag was ik aan het eind van de dagtocht, in een hotelletje waar ik daags tevoren telefo nisch reserveerde. En elke dag even naar huis bellen. Geen probleem". Hij „rom melde" elke dag even wat rond in de dorpjes die hij aan deed, dronk er een pastis en at redelijk. Half 10 het bed in. „Ik ben een uitstekende sla per; om kwart over 7 was ik er weer uit en dacht: wat zal me vandaag weer gebeuren". En Aad Vis kocht dan nog even in: knapperend stok brood, beleg en een literkar ton melk. Proviand bij veel onzekerheden. Onzekerheden genoeg. Heer Vis nam voor het geval een reserve binnen- en buiten band mee, maar er is „niets gebeurd; ik had m'n band in Den Haag opgepompt en bij m'n huis in het zuiden was die nog net zo hard..." Hij zat met 100 kg. op die fiets: 20 kg. aan bagage en de rest was zijn eigen gewicht, dat uiteindelijk bijna 4 kg. minder was gewor den. Het weer zat heer Vis vaak zwaar tegen: harde te genwind, veel regen. „Ik heb zeker drie keer een halve dag in de regen gereden. Dan word je wel nat hoor. Ik had een plastic jack. maar die lan ge broek werd loodzwaar door het water. Daarom reed ik in die omstandigheden liever in een korte. Ik had trouwens een rennersbroek, met een zeemleren kruis, dat ik elke dag moest invetten om de na righeden van het doorzitten te voorkomen". Niets bijzonders Het bijzondere van Aad Vis' fietsende onderneming „flying enterprise", zou hij het zelf kunnen noenen is, „dat er niets bijzonders is ge beurd". „Fiets en lichaam hebben perfect gefunctio neerd, ondanks het vrij slech te weer. En kijk. als je loopt rust je uit van het fietsen en als je fietst rust je weer uit van het lopen. Zo heb ik dat ervaren. Maar het is een schitterende tocht geweest. Nee, ik heb op mijn eenzame rit niet in mezelf zitten pra ten, maar de weerspiegelin gen deden zich vanzelf voor en die heb ik in stilte ver werkt. Het hoogste punt dat ik heb bereikt, mag ik wel zeggen, was in Les Rousses, een skicentrum in hoog Sa- voye: 1260 meter hoog. Toen heb ik wel even gedacht! hoe moet dat morgen nou weer? Maar uiteindelijk bereikte ik, kletsnat na zwaar onweer, toch de omgeving van Grasse, door al die enorme branden een woestijn geworden. Ons huis stond er nog, maar het was er verschrikkelijk om aan te zien". Aad Vis wenste een fiets in z'n Zuidfranse garage te heb ben. Om een paar kleine toch tjes in de omgeving te kunnen maken, tijdens een veelvuldig oponthoud door het jaar heen. Dat is dan nu gebeurd. Op zijn doortocht betaalde de rus tend jonge ambtenaar door gaans voor een viergangen di ner 70 francs, een „goeie 25 gulden". „En ik gaf door de bank genomen niet meer dan 100 gulden per dag uit, all in: slapen, telefoon, eten, drin ken; ik ben die drie weken met m'n kosten onder de 1000 gulden gebleven". Aad Vis is daar duidelijk content mee. Maar vrouwe Truus zat on derwijl „in de kieren", totdat ze haar Aad weer in de armen kon klemmen, toen hij, zon der een spoor van materiële pech en aanrandingen of lek ke banden, met de trein vanaf Cannes weer was weerge keerd. Met achterlating van die ene fiets, waar het alle maal om begonnen was. COMPUTERS TOEGANKELIJKER DOOR VINDING LEIDS BEDRIJF LEIDEN „Hallo, ik ben uw intelligente assis tent. Wilt u kennis met me maken? Mij vragen iets te doen? U wilt mij een nieuw woord le ren?". De secretaresse moet nog even aan al die hulpvaardigheid wen nen, maar dan typt ze toch besluitvaardig op haar tekstverwerker: „Oké, verhoog het salaris van alle secretaresses met vijf procent". Eén voor één verspringen de woorden op haar beeld scherm naar de kleur groen, ten teken dat de boodschap is begrepen. Een paar seconden latei is haar salaris in het ge gevensbestand van de computer keurig aange past. Zo zal, als het aan het Leidse computerbedrijf Kernsoftwa- re ligt, de communicatie tus sen de computer en zijn ge bruiker er in de nabije toe komst uit kunnen gaan zien. Geen geworstel meer met co des, programmeertalen en speciale functietoetsen, maar een gewoon „gesprekje" in gewoon Nederlands, waarbij beide partners er geen doek jes om winden en precies we ten wat ze aan elkaar heb ben. Computergebruik zon der drempels of belemmerin gen, om het wat wervender te stellen. En dat is van groot belang, omdat door de verre gaande automatisering en de prijsslag onder fabrikanten de personal computer net zo'n gemeengoed wordt als het horloge in de jaren der tig. Er zullen dus ook mensen mee gaan werken (kruide niers, slagers, secretaresses, archivarissen e.d.) die nog geen „bit" van het ons over spoelende elektronicatijdperk snappen. Kernsoftware heeft een nieuw tekst- en gegevensver werkingsprogramma gepre senteerd, dat zo'n beetje aan bovenstaande eisen voldoet. „Question and Answer" (Q&A) is de erg on-Hollandse naam van het programma, maar het geeft wel in een no- tedop weer waar het om draait. Zowel de computer zelf als de gebruiker stellen voortdurend vragen aan el kaar. Uiteindelijk leidt dat er spelenderwijs toe dat de com puter precies doet wat de ge bruiker wil. Geheel nieuw is dat niet; wel nieuw is dat het programma een zekere taal vaardigheid bezit Het is niet nodig vooraf inge studeerde sjabloonzinnetjes te gebruiken om met het pro gramma te werken. Bood schappen zoals „Geef het adres van Timmerman", „Geef Timmermans adres" of „Waar woont Timmerman?" worden als dezelfde opdracht herkend. Q&A kan verder omgaan met vervoegingen, meervoudsvormen, bezittelij ke voornaamwoorden en per soonlijke voornaamwoorden. Een aparte floppy disc die voor het gemak dus intelli gent assistant is genoeihd zorgt voor de vertaling en in terpretatie van de opdrach ten naar het werkprogram ma. Intelligent is de assistent in zoverre dat op bescheiden schaal verbanden kunnen worden gelegd en eenmaal aangeleerde woorden (zijn basisvocabulaire bestaat uit 400 woorden) nooit meer worden vergeten. Doordat de gebruiker zelf de nieuwe woorden programmeert, spreken computer en gebrui ker na verloop van tijd onge veer dezelfde taal. In de Verenigde Staten, waar het originele Engelstalige programma is ontwikkeld, zijn sinds de introductie vorig jaar ruim 10.000 Q&A-pro- gramma's verkocht voor een kleine 1.600 gulden per stuk. Ook in Nederland verwacht Kernsoftware een forse markt. „Veel mensen weten gewoon niet met een perso nal computer om te gaan, en dan staat dat apparaat onge bruikt op een bureau stof te verzamelen. Nieuwe en een voudige programmatuur zo als Q&A zal uiteindelijk be palend zijn voor de echte doorbraak van de microcom puter", aldus woordvoerder P. Wyers van Kernsoftware. Op de komende Efficiency Beurs hoopt het Leidse be drijf zijn eerste klanten in te kunnen schrijven. Misschien dat de intelligente assistent (die trouwens ook een gewo ne naam zoals Piet of Ans kan krijgen) daar nota van wil nemen. PAUL KOOPMAN ARTSEN LmdMK Groep 1: Tan, Janssen. Zwijnenburg. Meyer, R. van Leeuwen. Verbage. Groeneveld en De Ruiter: za. en zo. dr. R. van Leeuwen, tel. 218661 Groep 2: Bergmeyer. Pieterse. Van Gent, Taytelbaum. Van Luyfc. Klaassen, Rus. Kruis en E. de Lange: za. dr. Bergmeyer, tel. 121701 en zo. dr. Kruis. tel. 126371 Groep 3: Pleiter. J. van Leeuwen. Smit. W. de Bruij- ne. J. de Bruijne, Stolk. Jürgens, Fogelberg en Muysenbergh: za. dr. Van de Muysenbergh, tel. 122951 en zo. dr. Stolk. tel. 125820 e Groep 4: Van Wingerden. Lahr. Van Rijn. Bénit. Nieuwenhuis, Roos. Boer, Van de Waardt, Arnou, J. Zaaijer en R. Zaaijer: za. dr. Nieuwenhuis, tel. 768918 en zo. dr. Roos. tel. 766123. Groep 5: Schaefer, Jasper se. Crul, Kooyman. De Jong. Prince, Rein- ders, D. Hammerstein en A. Ham- merstein: za. dr. Prince, lel. 761754 en zo. dr. Vrijland, tel. 897577 e Oegslgeeeb 3 okt. Dr. Van Walc- hren, te. 174830 en vanaf za. 10 uur: dr. Van Overvest. lel. 173994. Patiënten van dr. Steenhoven of dr. Voorzaal: bellen naar 176867. Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30. e Keeg - Abbenee -Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leiderdorp: 3 okt. Dr. Landsmeer, lel. 413913, za dr. Van de Leden. tel. 894539 en zo dr. Van Velzen. tel. 891100. Spreek uur van 12.30 tot 13.00. Voor scholen: za. dr. Meijer, lel. 2493 er zo. dr. Prescott, lel. 2356 WfT- mond - Voorbout dr. Hoornweg/S- leeboom. tel. 02522-11393 Noord- wijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk ean Zee: dr. Schonenberg tel. 12336 en Katwijk Rijnsburg - Valkenburg: dr. Hagen. tel. 13222 s Sassenheim: dr. Van Riet, tel 11777 Alkemede - Rijnssterwou- de: dr. Beekhuis, tel. 01712-8202 Praktijk Saeys/van Mierlo/Roelen- /Brock: dr. Roeien en dr. Brock, tel. 01713-2329 Alphen: groep 1. za dr. Eyssink Smeets. tel. 32059 en zo. dr. Smit. tel. 45371. groep 2. za dr. Boss. tel. 72472 en zo. dr. Era dus. tel. 72072 Hazerswoude- Koudekertu dr. Van Buuren. tel. 31714-2020 Benthuizen - Boe koop: dr. Hermans, tel. 01727-2038 Langer aar - Nieuwveen - Ter Aar den: dr. Essens. tel. 01724-8482. TANDARTSEN Leiden Leider dorp - Oegstgeest: dr. Laqbruyère. tel. 134244. za en zo spreekuur om 13.00 uur. e Alkemede - Leimui- den: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. e Leidechendem: Voor jpoedgevallen tel. 974491. e Bol lenstreek: dr. Hammings, tel. 32521-10724. APOTHEKEN Lolden - Leider dorp Oegstgeest Voorschoten: vanaf 3 oktober. Apotheek Kok in Leiden. Apotheek Boehmer in Lei derdorp en en Apotheek Hofland in Voorschoten Alkemede: Apo theek Alkemade. open: zat 12-13, 17.30-18 u, zon feestdagen 12.30-13 en 17.30-18 u. s Noo.'d- wijk Katwijk: Apotheek De Jong, Kon. Julianalaan 22, tel. 01718- 14370. Noordwij kerhout: za geo pend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecepten lel. 3511 of dienst- bel. Sassenheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden Noordwijkerhout - De Zilk - Voor hout: tel. 071-122222. Bollen streek: Wijkverpleging Gezond heidscentrum. tel. 02522-14147. s Hillegom: Opgave via het antwoor dapparaat. tel. 02520-16217. Leid schend am: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisver eniging. tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Roest. lel. 890405 en dr. Vestjens, tel. 144323 e Voorschoten - Leid echendem: dr. Westgeest. tel. 768616 ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIOEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessen- huis poliklinieken tel 155543, afde ling S.C.U. tel 175639) en van vrij dag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Disconessenhuis: Bezoekuur dage lijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per pa tiënt. Sint Elizabeth-ziekenhuit: Volwassenen dagelijks van 14.00- 14.45 u. en van 18.30-19.30 u.; klas se-afdelingen ook 11.1S-12.00 u. Kraamaf deling: dag. van 15.00- 16.00 u. en van 18.30-19.30 u. en. van 19.30-21.00 u. alleen voor va ders. Kinderafdeling dag. 15.00- 18.30 u. CCU (hartbewaking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00- 19.30 u. Intensieve verpleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30- 19.00 u. Sport-Medisch Adviescen trum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Endegeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00- 15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de oezoekuren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30-19.30 u. Avondbezoekuur afdeling verlos kunde: 18.00-19.00 u. De Praematu- renafdeling: voor ouders en familie is na overleg met patiënten doorlo pend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Kinderkli niek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17.00, baby zaal en boxenafdeling: volgens af spraak met het verpleegkundig hoofd. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevon den, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak be grijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn voUedig in geënt. Tegen betaling van 95 gulden (inclusief dierenpas- poort) en 45 gulden voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goede aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geo pend: di-vr 10-12, 14-17 u; za 10-12,14-16 u, zo en ma geslo ten. r Whisky is geen onbekende in het asiel. Ruim een jaar geleden werd deze bastaard al eens naar het asiel aan de Besjeslaan gebracht. Ook toen mocht hij op deze plaats in de krant verschij nen en al spoedig belandde Whisky bij een gezin in Leiden. Die mensen hebben de hond inmiddels weer terug gebracht. Whisky zou een „wegloper" zijn. Volgens de asielbeheerder is dat echter een smoesje. „Hij kan dat karakter misschien wel hebben, maar ik geloof nooit dat het erg is geweest met Whisky. De echte weg lopers krijg ik hier name lijk bijna wekelijks in het Whisky is een klein hondje. Hij is ongeveer viif jaar oud. Hij heeft drie kleuren. Voornapielijk rood en wit en daar doorheen nog wat zwarte vlekken. De Bra banders zouden hem een boerenfox noemen. De naam Whisky past hem goed, want de hond is een echte levensgenieter. Hij lust alles volgens de asielbe heerder en dat heeft dan ook tot gevolg, dat hij onge veer twee keer te zwaar is. Je kan hem dan ook beslist geen „Johnny Walker" noemen. Integendeel. Vol gens de heer Gottschal moet Whisky eerst flink af vallen om weer wat ener gieker te worden. Voor het overige mankeert er helemaal niets aan Whi sky. De heer Gottschal zegt dat de hond ook zeer goed alleen kan zijn en graag een uitstapje in de auto maakt. „Hij zou wat moeten afval len. Om de neiging om al- m Wisky moet nog wel wat afvallen tijd maar te eten bij de hond te onderdrukken, zou de eigenaar hem bijvoor beeld een appel kunnen ge ven. Daar wordt een hond niet dik van, terwijl hij wel het idee heeft iets in zijn maag te hebben. Tony Tony, de hond die zoveel kunstjes kent en vorig week in deze rubriek als circushond ten tonele werd gevoerd, heeft inmiddels een nieuwe eigenaar gevon den. Tony gaat binnenkort naar een gezin in Zoeter- meer. De nieuwe bazen van Tony zijn van plan hem nog meer kunstjes te leren.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16