Ajax krijgt herkansing Alex Blanchard behoudt Europese titel Grens inzetten spoorwegpolitie komt in zicht Sport op tv PROFVOETBAL Platini terug in Franse elftal FEYENOORD EERST UIT TEGEN BORUSSIA MONCHENGLADBACH uoetballerlei GEEN RUST MEER VOOR VOETBALLIEFHEBBER SPORT CaidMSowumt ZATERDAG 4 OKTOBER 1986 PAGINA 11 VANDAAG Nederland 2.16.45 uur. WK hoc key heren. Nederland 2, 22.40 uur. Studio Sport. België Nederlands, 22.55 uur: Sport op zaterdag. TV 5, 16.00 uur Concours hlppi- que Chaudfontaine. Duiteland 1, 15.00 uur Tennis: Davis Cup West Dultsland-Ecua- dor. Duiteland 1, 18.05 uur. Sport- Dulteland 2, 22.00 uur Das Ak- tuelle Sport-Studlo. Duitsland 3, 19.00 uur Sport im Westen. BBC 1, 12.15 uur Grandstand. BBC 2, 21.05 uur Golf. ITV, 12.05 uur Saint and Greav- ale. ker. Sky Channal, 14.35 uur Ameri can football. Sky Channel, 1540 uur. Motor sport. Sky Channel, 21.00 uur Worste len. Europa TV, 1440 en 21.00 uur Sport. MORGEN Nederland 2, 15.30 uur Tennis toernooi Nleuw-Loosdrecht. Nederland 2, 17.30 uur WK schaken. Nederland 2, 19.00 uur Studio België Nederlands, 20.05 uur Sportweekend. België Frans, 1840 uur Spon. Duitstand 1, 14.00 uur. Tennis Davis Cup. Duitsland 1, 1510 uur. Sporl- schau. Duitsland 1, 19.50 uur Sport- schau-Telegramm. Duitsland 2, 1552 uur Die Spon-Reportage. Duitsland 3,15.30 uur WK scha ken. Duitsland 5 19.00 uur Spon im Westen. BBC 1. 1040 en 15.00 uur Golf. BBC 2, 13.00 en 21.55 uur Golf. ITV, 14.30 uur. Snooker. Sky Channel, 1445 uur Ameri can football. Sky Channel, 2515 uur Austra lisch voetbal. Europa TV, 1540, 1940 en 22.25 uur Spon. ■jGuusje van Mourik d prolongeert titel SYDNEY Guusje van Mou- "fik heeft in Sydney haar we reldtitel karate met succes verdedigd. De 29-jarige Neder landse won al haar partijen isfnet grote overmacht. Van t-Mourik zegevierde in de finale ï.pver de Noorse Lunde. Binnen ;7net karate voor dames geldt de vJJtrechtse als een fenomeen. >-|Het is de derde keer dat de !)rossige karateka een mondiale i-triomf behaalt. Vier jaar gele nden werd zij in Taiwan voor het eerst wereldkampioen. In 1984 was de in de klasse boven "W kilogram (zwaargewicht) uitkomende Van Mourik in ^Maastricht opnieuw 's werelds sterkste. In die vier jaar heeft Van Mourik, die in haar ..woonplaats voor tandtechnica llstudeert, geen nederlaag moe ien incasseren. De tweede Ne derlandse in het zwaarge wicht. Henny van de Ploeg, Wel net buiten de prijzen. De Amsterdamse eindigde als vierde. Julia Tol uit Den Haag, die uitkomt in de klasse tot 60 kilogram, werd in de eerste tonde uitgeschakeld. ^Schoenaker ;bij Vitesse gJVlTESSE Oud-internatio nal Dick Schoenaker speelt de ^komende anderhalf jaar voor jperste-divisieclub Vitesse. Hij Siaakt zaterdag reeds zijn de- iuut voor de Arnhemse for- latie in de thuiswedstrijd te- [en DS '79. Schoenaker stond 'oor de komende anderhalf V|aar aanvankelijk nog onder 3|fcóntract bij FC Twente. De ^iiieuwe technisch manager Sees Rijvers zag weinig toe- omst meer in de 33-jarige iddenvelder. VANDAAG Eredivisie PEC Zwolle-Excelslor WV-Roda JC Eerste divisie Emmen-RBC Cambuur-Graafschap Eindhoven-Wagenlngen Helmond S.-Heerenveen Willem ll-Heracles SW-NEC Telstar-NAC MORGEN Eredivisie Groningen-Haarlem Twente-Den Haag Den Bosch-PSV Feyenoord-Sparta Utrecht-GA Eagles AZ-Veendam A|ax-Fortuna S. Eerste divisie Volendam-RKC Vitesse-DS '79 PARIJS Michel Platini keert terug in het Franse voet balelftal. Bondscoach Henri Michel nam de vedette van Juventus op in de selectie met het oog op de kwalificatie wedstrijd voor de Europese titelstrijd tegen de Sovjet Unie op 11 oktober. Michel deed een beroep op de 31-jari- ge middenvelder omdat de resultaten van het „nieuwe" Franse elftal erg matig zijn. De ploeg speelde in de eerste kwalificatiewedstrijd gelijk (1-1) tegen IJsland. Platini kwam voor het laatst uit voor de nationale ploeg in de halve finale van de WK in Mexico. Toen verloor het fa voriete Frankrijk van West-Duitsland (2-0). Platini, die nauwelijks indruk kon maken in Mexico, kondigde na de uitschakeling aan niet meer beschikbaar te zijn voor het nationale elftal. Gemeente Steenwijk contracteert topdraver STEENWIJK „Naar onze be- scheiden mening lijken we een gat in de markt gevonden te hebben zegt voorlichter Ardesch van de gemeente Steenwijk. „We zochten iemand die actief is op nationaal en als het even kan ook op inter nationaal vlak. We hebben het ge luk, dat er iemand als Roelof Kromkamp binnen onze gemeen tegrenzen woont". Vooral nu Kromkamp met de topdraver Yze- ren Hein binnenkort in Milnchen en Wenen actief is, werd het voor Steenwijk uiterst aantrekkelijk hem te contracteren. Piet van der Zwaag wordt trainer Franse schaatsploeg ASSEN Piet van der Zwaag, voormalig trainer van de Drent se schaatsselectie, heeft de Fran se dames- en herenkernploeg onder zijn hoede gekregen. De 39-jarige Nederlander zal voorlo pig tot en met nieuwjaar de Franse selectie begeleiden. Van der Zwaag blijft wonen in Zuid laren en zal incidenteel afreizen naar Frankrijk, Cees Smouter, de voormalige inwoner van Nieuw Amsterdam die sinds 1980 in Amerika woont, heeft een aanbod afgeslagen om coach te worden van de amerikaanse schaatsploeg AMSTERDAM/ROTTER DAM/GRONINGEN De koppeling aan Olympi- akos Piraeus voor de tweede ronde van de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars geeft Ajax de mogelijkheid re vanche te nemen voor de uitschakeling van drie jaar geleden. Toen speel den de Amsterdammers tegen de Grieken twee keer met 0-0 gelijk waar na zij in de verlenging in het kokende olympisch stadion van Athene alsnog met 2-0 verloren. Edo Op- hof kreeg in die extra-tijd de rode kaart, Aad de Mos werd het coachen vrijwel onmogelijk gemaakt door de Griekse politie en Mar co van Basten werd onder handen genomen door de keiharde stopper Vamva- koulos. „Ik heb zijn handtekening nog op m'n kuit staan. Hij heeft me toen goed geraakt", aldus Van Basten, die in 1983 tegen Olympiakos Piraeus zijn eerste Europa Cup-ervaring opdeed. „Die Grieken hebben de laat ste jaren meer gepresteerd dan Ajax. Dus dat wordt moeilijk. Thuis zullen we afstand moe ten nemen. Ten koste van al les. Desnoods lopen we maar een gele kaart op. Anders kun je het vergeten. In de Europa Cup gelden andere wetten". Ophof - met Van Basten, Si- looy, Rijkaard en Boeve reste rend uit het elftal van drie jaar geleden - kon zich de hardheid van Olympiakos nog goed herinneren. „Er kwam in die verlenging een invaller in. Metropoulos, die gaf me een knietje in het kruis. Ik sloeg onmiddellijk terug. Dat heeft me toen drie wedstrijden ge kost". Technisch directeur Johan Cruijff was ook overtuigd van de lastige en fysiek zware klus waarmee zijn elftal in de twee de ronde is opgezadeld. „Het is duidelijk geen ABC'tje, maar ook geen ploeg van de andere wereld. Men speelt in Grie kenland voetbal zoals men is, emotioneel, hard blijkbaar. Als je verder wil, dan zul ie ze moeten pakken. Het had beter en het had slechter gekund", aldus Cruijff die direkt in con tact trad met zijn vroegere Feyenoord-trainers Thijs Li- bregts en Ab Fafié, beiden te genwoordig werkzaam bij Griekse clubs. Libregts bij PAOK Saloniki, Fafié bij AEK Athene. „Zo heb ik er nog eens een voordeeltje aan, dat ik bij Feyenoord heb ge speeld", schertste Cruijff. Feyenoord Feyenoord zal de eerste wed strijd in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup tegen Borussia Mönchenglad- bach eerst „uit" spelen. Aan vankelijk rolde de naam van de Rotterdamse club gister middag wel als eerste uit de koker gëvolgd door Mönchen- gladbach, rfiaar de wedstrijd werd door de UEFA omgezet. De Europese voetbalbond volgde daarmee een regel, dat clubs, waarvan het stadion minder dan vijftig kilometer uit elkaar ligt, niet tegelijker tijd thuis mogen spelen. Mön chengladbach had de concur rentie te duchten van Uerdin- gen en Leverkusen, die ook eerst een uitwedstrijd lootten. Tot tevredenheid van Feye noord werd beslist dat Borus sia Mönchengladbach, dat vo rig jaar Sparta uitschakelde, eerst als gastheer optreedt. Feyenoord had zich een min der lastige opponent gewenst. De Rotterdammers putten ech ter financiële hoop uit het feit dat Borrussia Mönchenglad bach waarschijnlijk wel aardig wat publiek naar de Kuip trekt. Temeer daar Feyenoord de eerste wedstrijd thuis speelt. Trainer Rinus Israel omschreef Borussia als een ui terst moeilijke tegenstander. „Het is bijzonder knap hoe zij in de eerste ronde Partizan Belgrado in de eerste ronde hebben uitgeschakeld". Borus sia zegevierde over de Joego- slaven met 1-0 en 3-1. „Borus sia is om een modewoord te gebruiken voor ons een fana tieke uitdaging". FC Groningen Trainer Rob Jacobs van FC Groningen toonde zich giste ren tevreden met Xamax Neu- chatel als tegenstander in de tweede ronde van de strijd om de UEFA Cup. „Beter dan Uerdingen of Glasgow Ran gers, die ook in onze lotings- groep zaten", zei Jacobs wiens elftal op 22 oktober eerst thuis speelt. Maar de coach reali seerde zich, dat de Zwitserse ploeg tot de sterkeren behoort. Onder leiding van de voorma lige Westduitse international Uli Stielike staat Xamax met dertien punten uit acht wed strijden aan kop in de hoogste divisie van Zwitserland. Vorig jaar bereikte het team de Voorzitter Renze de Vries van FC Gro ningen, zijn Zwitserse col lega Gilbert Facchinetti en trainer Gilbert Gress van Xa max Neuchatel (van links naar rechts) na de loting in Zu rich. kwartfinales om de UEFA Cup waarin vervolgens werd verloren van de latere beker winnaar Real Madrid. In de eerste ronde van het huidige toernooi was Xamax twee keer te sterk voor Lyngby uit Denemarken: thuis met 2-0, uit met 3-1. „Ik schat de Zwit sers hoog in", vertelde Jacobs die zelf Xamax gaat bekijken. Hij doet dat, als FC Groningen voor de Nederlandse beker te gen Eindhoven speelt. „Ik denk, dat de Zwitsers ook blij met ons zijn". Loting Europa Cup ZURICH De loting voor de tweede ronde van het toernooi om de Euro pese voetbalbekers had het volgende resultaat: Europa Cup 1: Real Madrid (Spa)- Juventus (Ita); Vitkovice (Tsj)-FC Porto (Por); Bayern München (Wdl)- Austria Wien (Oos); Anderleeht (Bel)-Steaua Boekarest (Roe); Celtic (Seh)-Dynamo Kiev (Sov); Bröndby (Den)-Dynamo Berlin (Odl); Besiktas (Tur)-Hapoel Nicosia (Cyp); Rosen borg Trondheim (Noo)-Rode Ster Belgrado (Joe). Europa Cup 2r. Lokomotiv Leipzig (Odl)-Rapid Wien (Oos); Real Zarago- za (Spa)-Wrexhem (Wal); Vitosha So fia (Bul)-Velez Mostar (Joe); Torpedo Moskou (Sov)-VfB Stuttgart (wdl); Katowice (Pol)-Sion (Zwi); Benfica (Por)-Bordeaux (Fra); Nentori Tirana (Alb)-Malmö (Zwe); Ajax (Ned)- Olympiakos Pireaus (Gri). UEFA Cup: FC Groningen (Ned)- Xamax Neuchatel (Zwi); Beveren (Bel)-Atletico Bilbao (Spa); Glasgow Rangers (Sch)-Boavista (Por); Wid- zew Lodz (Pol)-Bayer Uerdingen (Wdl); Legia Warschau (Pol)-Inter Milaan (Ita); Atletico Madrid (Spa)- Vitoria Guimaraes (Por); Feyenoord (Ned)-Borussia Mönchengladbach (Wdl); AA Gent (Bel)-Sportul Boeka rest (Roe); Raba Eto Györ (Hon)-To- rino (Ita); Dukla Praag (Tsj)-Bayer Leverkusen (Wdl); FC Barcelona (Spa)-Sporting Lissabon (Por); Haj- duk Split (Joe)-Trakia Plovdiv (Bul); FC Tirol (Oos)-Standard Luik (Bel); IFK Gothenburg (Zwe)-Stahl Bran denburg (Odl); Spartak Moskou (Sov)-Toulouse (Fra); Dundee United (Sch)-Universitatea Craiova (Roe). WEST-BERLIJN Alex Blanchard heeft gisteravond in de ijshal van West-Berlijn een voor hem minder aange name serie afgebroken. De Eu ropese kampioen in het half- zwaargewicht, die zijn titel tweemaal door een onbevredi gend onbeslist tegen respectie velijk de Fransman Richard Caramanolis en de Engelsman Dennis Andries verdedigde, was tegen de Westduitser Ralf Rocchigiani superieur. Na twaalf ronden zegevierde Blanchard, die voor de dertig ste keer als beroepsbokser on geslagen bleef, op punten. De Engelse arbiter John Coyle (117-112) en de juryleden Franz Marti (Zwi, 116-114) en André Ducrocq (Fra, 119-116) hadden de titelhouder allen royaal als winnaar. Rocchigiani heeft zijn rol van uitdager geen moment kunnen waarmaken. De Westduitser van Italiaanse afkomst, met zijn 23 jaar vijf jaar jonger dan Blanchard, leek vanaf net be gin geen moment in zijn kan sen te geloven. Hij liet de veel langere Blanchard het midden van de ring en maakte geen moment aanstalten het ge vecht te willen aangaan. Blan chard, voor wie zijn succesvol le loopbaan op 11 februari 1985 in Amsterdam een knak kreeg door de farce van een gevecht tegen de Canadees Jerry Red- dick om de volstrekt onbedui dende WAA-titel, beheerste de strijd in West-Berlijn volledig. De Amsterdammer gebruikte in het volkomen eenzijdige duel vrijwel alleen zijn linkse directe. De 3851 toeschouwers Möller terug in Zweedse doel Geheel onverwacht is vorige week Jan Möller terug ge keerd onder de lat van het Zweedse nationale elftal in de interland tegen Zwisterland. De nu 33-jarige doelman leek bij Malmö FF zijn loopbaan af te bouwen na zijn avonturen in het buitenland bij Bristol Rovers en Toronto Blizzards. Zijn optreden in het doel van Malmö FF was zo indrukwek kend, dat de Zweedse bonds coach Olsson hem voor de na tionale ploeg selecteerde als tweede doelman. Toen eerste doelman Thomas Ravelli eni- Se tijd geleden begon te suk- elen met een rugblessure was het duidelijk dat Jan Möller de eerst aangewezen man om het doel tegen de Zwitsers te verdedigen. Zwe den won het kwalificatie-tref fen voor het EK in 1988 in West-Duitsland met 2-0. Gutendorf weer opreis n Er is geen trainer, die be- m roepshalve zoveel heeft ge reisd en in zoveel verschillen- de landen heeft gewerkt als Rudi Gutendorf. De Westduit ser, die halverwege vorig sei zoen te hulp werd geroepen om het eens zo befaamde Her- tha BSC Berlin te behoeden voor een afdaling naar de rij en der amateurs (een missie die mislukte), heeft nu een aanbieding van de Fidji Ei landen gekregen om de voor bereidingen te leiden op de South Pacific Games. Ook zijn oude club Yomiuri Tokio en een Cypriotische club hebben hem aanbiedingen gedaan. Plan Vogts afgewezen Berti Vogts, als coach in dienst van de Westduitse voetbalbond, heeft bij zijn ba zen een plan ingediend vol gens welke het mogelijk moet zijn dat spelers onder de 21 jaar, die geen basisplaats heb ben bij hun club, terecht moe ten kunnen in het hoogste amateurelftal van hun club. Vogts is van mening, dat zo iets voorkomt dat een talent verpietert. Ludwig Kögl van Bayern München ziet hij mo menteel als een schoolvoor beeld van een speler, die mo menteel te weinig aan de bak komt om zijn kwaliteiten op een aanvaardbare wijze te on derhouden en te exploiteren. De Westduitse voetbalbond wees het plan af, omdat zij de oppositie van de amateurclubs vreest. Inkrimping Bundesiiga voorlopig van de baan Het ziet er naar uit, dat op 17 en 18 oktober de algemene le denvergadering van de West duitse Voetbal Bond afwij zend zal worden gereageerd op het voornemen de Bundes- liga in te krimpen. Wel zal de DFB de komende jaren be nutten om de voor- en nade len van de eventuele inkrim ping aan de praktijk te toet sen. Als inkrimping voordeli ger zou blijken en de clubs het zelf ook willen, dan zal daartoe op zijn vroegst in 1989 worden besloten om de nieu we regeling pas in 1991 in werking te laten treden. Spook wedstrijd In Turkije wordt overwogen om de kwalificatie-wedstrijd voor de Olympische Spelen in 1988 tegen Bulgarije in alle stilte te laten afwerken. De Turkse voetbalbond wil hier mee voorkomen, dat er in Ankara, waar de wedstrijd moet worden gespeeld, anti- Bulgaarse demonstraties wor den gehouden. Bij de Turkse bevolking heerst ongerust heid, omdat wordt gesteld, dat in Bulgarije islamitische min derheden worden gediscrimi neerd. Bobby Charlton werft voor Birmingham '92 Anton Geesink en Fanny BOBBY CHARLTON: OS'92 naar Birmingham. Blankers-Koen, die in Neder land in een commissie zitten, die Amsterdam moet aanprij zen als de mooiste en beste stad voor de organisatie van de Olympische Spelen van 1992. Engeland blijft niet ach ter met zijn comité van aan beveling ten behoeve van de kandidatuur van Birming ham. Voor dat comité is oud- international Bobby Charlton gestrikt. Daarin heeft hij zit ting met o.a. de atleet Sebasti an Coe. Afscheid van Pat Jennings Het gaat er dan toch van ko men. Op 3 december speelt Pat Jennings zijn laatste wed strijd. De doelman neemt dan nog éénmaal plaats onder de lat. Hij doet dat in een spe ciaal voor hem afscheidsduel tussen een AU Star team en Barcelona. Pat Jennings is 's werelds recor dinternational met 119 inter lands. Honved noemt stadion naar Jozsef Bozsik Honved Boedapest, de Hon gaarse kampioen, heeft zijn stadion een grondige renova tie laten ondergaan. Het sta dion krijgt ook een nieuwe naam. Het wordt genoemd naar Jozsef Bozsik. Deze oud- voetballer, die in 1978 over leed, was honderdmaal inter national. Hij was in de jaren vijftig toen het Hongaarse voetbal zich op zijn hoogte punt bevond éen van de meer begaafde spelers. Aanbiedingen voor Bilardo Dr. Carlos Bilardo, coach van wereldkampioen Argentina, maakt momenteel een oriënt atiereis door Europa. Clubs uit West-Duitsland, Frankrijk en Italië, die het nu al minder goed doen in de competitie, zouden hem al de ene mooie aanbieding na de andere heb ben gedaan. Bilardo zegt van niets te weten en wil boven dien tot 1990 bondscoach van Argentinië blijven. Het ver haal dat FC Köln hem zou hebben benaderd om de ver trokken Georg Kessler op te volgen, zegt hij het quatsch te vinden. in de hal werden er stil van. Keer op keer schoten de linkse directen uit de schouder van de titelhouder door de dekking van zijn uitdager. Rocchigiani probeerde af en toe wel eens wat terug te doen, maar over tuigend ging dat nooit. Het bleef voor Blanchard al leen maar oppassen voor een kopstoot van zijn tegenstander die al snel voelde dat alleen een blessure van de kampioen hem enige kans zou geven. Blanchard bleef echter goed op afstand en scoorde met dubbele linkse directen, soms gevolgd door een rechtse hoek. Hij wist dat hij op deze manier de strijd naar een voor hem gunstig einde zou kunnen voe ren. Alleen in de zevende ron de werd Blanchard, die zich uitstekend op het voor hem fi nancieel weinig interessante duel - hij kreeg een gage van 34.000 gulden - had voorbe reid, eens goed geraakt, maar hij kwam gemakkelijk over die treffer heen. Daarna was het voor hem alleen in de laat ste ronde, toen Rocchigiani met een wanhoopsoffensief alsnog een gunstige wending trachtte te forceren, nog even oppassen. Blanchard werd uit zijn hoek door zijn trainer Rudi Koop- mans tot rust gemaand. Koop- mans bleef in West-Berlijn echter buiten de ring. De voorganger van Blanchard is geen gediplomeerd bokstrai- ner. Daarom was gisteren nog in allerijl Blanchard's voorma lige trainer Eric van den Berg uit België naar West-Berlijn overgekomen. Alex Blanchard was uiteraard gelukkig met zijn winst. De Amsterdammer was echter ook realistisch. „Het ging zo gemakkelijk. De ronden vlo gen voorbij. Rocchigiani heeft in wezen niets gedaan. Op een gegeven moment dacht ik, dat hij toch wel eens moest ko men. Maar er gebeurde niets". Blanchard wil, na een korte vakantie van tien dagen om zoals hij zei „het lichaam te re noveren" weer zo snel moge lijk in de ring. „Ik wil bezig blijven. Met dit gevecht heb ik dacht ik toch wel een hoop ?oed gemaakt". n het bijprogramma bokste de Rotterdamse zwaarwelterge- wicht Kid Taylor in partij over acht ronden onbeslist te gen de Westduitse kampioen Erwin Heiber. De voetballiefhebber die in alle rust wilde kijken naar en bij voorkeur genieten van de verrichtingen van zijn favoriete club, werd de afgelopen jaren in toenemende mate gecon fronteerd met ernstige vernielzucht van zich supporters noemende vandalen. Hij vond dat ongetwijfeld jammer, maar teruglopende bezoekersaantallen maken duidelijk dat hij in plaats daarvan menigmaal koos voor het volgen van de wedstrijd op de televisie. Voor politie, justitie en open baar ministerie ging die vlieger niet op: zondag na zondag moesten zij de problemen beroepshalve te lijf zien te gaan. Hieronder de tweede aflevering van een serie verhalen waarin de balans wordt opgemaakt van de gang van zaken rond het voetbalvandalisme tot nu toe. Een balans die nog lang niet in evenwicht blijkt. UTRECHT Als KNVB, gemeenten, poli tie en openbaar ministe rie niet meer inspanning leveren om het voetbal vandalisme te beheer sen, komt voor de spoor wegpolitie de grens aan inzet van mensen en middelen in zicht. „Men zal er dan rekening mee moeten houden dat de leiding van de Neder landse Spoorwegen de inzet van spoorwegpoli tie en materieel tot een minimum zal beperken en aanzienlijk minder soepel zal zijn met de begeleiding van suppor ters", aldus de plaatsver vangend korpschef van de spoorwegpolitie, mr. J.Seij. Commissaris Seij heeft deze waarschuwing laten horen tijdens de laatste vergade ring van het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme (LOV) op 24 september. Hij benadrukt dat de spoorweg politie zich niet aan haar verantwoordelijkheid wil onttrekken. Als het - in ver gelijking met gemeentelijke politiekorpsen - onevenredig grote beslag op dit 450 uit voerenden tellende korps echter voortduurt, zal NS gedwongen zijn de spoor wegpolitie minder in te zet ten. „Concreet zouden we dan bekijken of het vervoer naar een bepaalde wedstrijd risico oplevert. Zo niet, dan zouden we afzien van extra treinen en zou de begelei ding van de supporters mini maal zijn", aldus Seij. Het voetbalvandalisme kost NS per voetbalseizoen ruw weg viif miljoen gulden. Seij schat dat de werkelijke kos ten het dubbele bedragen, gezien het gemis aan mate rieel voor de normale dienst, de schade door vertragingen en het verlies van reizigers die 's zondags de trein mij den uit angst voor voetbal vandalen. Daar komt bij dat het andere werk van de spoorwegpolitie op de zonda gen „onder het aanvaard baar minimum" is gekomen. „Afgelopen zondag was er alleen personeel op de grote stations. Op andere stations kregen we daardoor proble men en dat kun je tegenover het publiek eigenlijk niet maken", aldus Seij. Bovendien bestaat er bij het personeel van de NS en an dere vervoersbedrijven een groeiende weerstand tegen de bestrijding van het voet balvandalisme. „Het is niet zo dat de mensen met de pest in hun lijf 's zondags hun werk doen. Ze zijn ech ter wel zwaar belast: op twee van de drie zondagen moe ten ze werken, terwijl er van het opnemen van ATV- of vrije dagen op zondag niets terecht komt. Op zich zelf zijn de mensen van de spoorwegpolitie nog wel ge motiveerd, maar anderzijds is het frustrerend als er on danks een grote inzet toch weer een trein wordt ge sloopt", aldus de plaatsver vangend chef van de geüni formeerde dienst, H. Eggink. Helft gedaald Commissaris Seij zegt on danks zijn waarschuwing toch optimistisch te zijn over de aanpak van het voetbal vandalisme. Het afgelopen seizoen vervoerde NS een kleine 60.000 supporters naar competitiewedstrijden (zes procent meer dan het seizoen '84/'85), terwijl het aantal gevallen waarin de spoorwegpolitie geweld te gen supporters moest gebrui ken met de helft is gedaald. Ook het totaal aantal onre gelmatigheden zoals vernie lingen en bekladdingen daalde, van ruim duizend naar zeshonderd. Volgens Seij zijn deze verbeteringen vooral te danken aan het uitschakelen van de nood rem in supporterstreinen en het alcoholverbod. Daarnaast heeft de spoor wegpolitie goede ervaringen met de inzet van de gemeen tepolitie Utrecht bij uitwed strijden van FC Utrecht. „Dat werkt zo goed dat wat ons betreft de risicofactor voor Utrecht omlaag kan en dus ook de inzet van de spoorwegpolitie. Je moet het probleem niet in stand hou den als het er niet meer is. Utrecht is echter nog een uitzondering. Bij de andere korpsen wordt er op gere kend dat wij voltallig aan wezig zijn, hoewel dat niet altijd nodig is", aldus Seij. Automatisme Eggink plaatst de kantteke ning dat bij sommige burge meesters „het automatisme erin sluipt dat bepaalde groepen altijd als een risico worden beschouwd". Het op treden van burgemeester Waal van Deventer, die de wedstrijd Go Ahead Eagles- PEC Zwolle, gepland voor 29 oktober, tot een wedstrijd met verhoogd risico uitriep, beschouwt Eggink als een dieptepunt. Ook zijn chef zegt er „erg veel moeite mee te hebben dat 95 procent van de voetbalsupporters door de vijf procent notoire vanda len wordt gestigmatiseerd". De spoorwegpolitie heeft al zo'n twaalf jaar met voetbal vandalisme te maken. Seij: „We zijn blij dat nu wordt erkend dat het vandalisme geen probleem van NS is, maar een landelijk maat schappelijk probleem, dat je niet kunt afwentelen op een vervoersonderneming. Blijft staan dat onze bijdrage nog steeds onevenredig groot is. Daar zal nog het nodige over worden gezegd". sportuitslagen SQUASH Dames eredivisie: ASRC 1-ESRC 4- 0; HSRC-Warmond 4-0; SCG-ASRC 2 3-1; Dicky Squash-Victoria 1-3. Heren eredivisie: Dicky Squash-HSRC 2 5- 0; ASRC 2-HSRC 1 0-5; Weert-Pelli- kaan 0-5; ASRC 1-SCG 4-0 (voorlo pig)- TENNIS Open NK dames Nieuw Loosdrecht Enkelspel, kwartfinales: Hanlka (WdlFTauziat (Fra) 6-1, 6-4; Reggi (lta)-Jagerman (Ned) 6-1, 6-4; Sukova (TsjFHerreman (Fra) 6-7, 6-4, 7-6; Tanvier (Fra)-Jolissaint (Zwi) 6-1, 6-2. Dubbelspel, kwartfinales: Hobbs- /Suire (Eng/Fra)-Demongeot/Tauziat (Fra) 6-2, 7-6; Budarova/K. Maleeva (Tsj/Bul)-Croft/Llndqvist (Eng/Zwe) 6- 1. 6-1; Scheuer Larsen/Tanvier (Den/ Fra>-Bakkum/Jagerman (Ned) 6-1, 6- 1; Jordan/Sukova (Vst/Tsj}-Bollegraf- /Field (Ned/Aus) 6-1, 6-3. Davis Cup Hoofdgroep, halve finales: Australië- Verenigde Staten 1-0 (McNamee-Gil- bert 2-6, 6-3, 3-6, 6-0, 6-1); Tsjecho Slowakije-Zweden 0-2 (Mecir-K. Carlsson 0-6, 2-6, 4-6; Srejber-Ed- berg 6-3, 4-6, 3-6, 6-4, 5-7). Europese zone A, finale: Frankrijk- Oostenrijk 2-0 (Leconte-Skoff 6-1,6- 2, 6-2; Tulasne-Muster 4-6, 6-3, 3-6, 7-5). Degradatiepoule: West Dultsland- Ecuador 2-0 (Becker-Viver 6-4, 6-4, 10-8; Jelen-Gomez 6-4, 6-3, 7-9, 7-5); Spanje-Nieuw Zeeland 2-0 (Sanchez- Derlin 6-2, 6-0, 6-1; Luna-Guy 6-3, 9- 7, 6-1); India-Sovjet Unie 2-0 (V. Am- ritraj-Chesnokov 6-1, 6-4, 6-4; Krish- nan-Zverev 3-6, 3-6, 6-0, 6-1, 6-4).. Finale Europese zone B: Israël-Zwlt- serland 4-1 (Glickstein-Stadler 4-6, 6- 8. 8-6, 6-1, 4-3 opgegeven; Mans- dorf-Hlasek 6-2, 1-6, 6-3, 3-6, 12-10; Glickstein/Perkiss-Hlasek/H. Günt- hardt 2-6, 4-6, 1-6; Glickstein-Hlasek 6-3, 1-6, 8-6, 10-12, 11-9; Mansdorf- Günthardt 7-5, 6-3). VOETBAL UEFA Cup, 1e ronde: Boavista (Por)-Fiorentina (Ita) 1-0 na verlenging (0-1): 9. Nelson 1-0. Toe schouwers: 25.000. WATERPOLO Europa Cup 1 Veenendael: VZC (NedFDonau SC Wien (Oos) 17-4; Spandau 04 (Wdl}-Kosice (Tsj) 8-6. WIELRENNEN Ronde van Ierland 3e etappe, 1e deel (tijdrit): 1. An dersen (Den) 90 kilometer in 2.16.36, 2. Van Vliet (Ned) op 59 seconden, 3. Kelly (Ier), 4. Bauer (Can), 5. Timmis (Ier). 2e deel: 1. Anderson (Aus) 101 kilometer in 3.03.39, 2. Doyle (Gbr) op 1.01, 3. Kelly op 1.34, 4. Elliott (Gbr), 5. Van Vliet, 9. A. van der Poel (Ned). Algemeen klassement: 1. Kelly 14.47.27. 2. Bauer, 3. Andersen op 6 seconden, 4. Van Vliet op 0.12; 5. A. van der Poel op 0.15, 6. Timmis op 0.21, 7. Kiefel (Vst) op 1.20, 8. McLoughlin (Gbr) op 1.45, 9. Ander son op 2.37, 10. Lemond (Vst) op 3.08.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11