Rondreizende rechter zal ver van de mensen afstaan Vuurwapens en bommen maken plaats voor moderne technologie Kabinet wil akkoord over werkgelegenheid CFO-voorzitter De Jong vraagt bedrijfsleven om loonmatiging ANTIEKBEURS VERONTWAARDIGING OVER PLANNEN KANTONGERECHT OP TE HEFFEN Details weglaten in wet geving Studenten zouden elkaar aan hogere beurs kunnen helpen Prijsverlaging in '73 van valium onwettig BINNENLAND/BUITENLAND £eidoe Commit VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 PAGINA 7 HAARLEM De Kring van Kan tonrechters is verontwaardigd over ie plannen van minister Korthals Mtes (justitie) om de kantongerech ten op te heffen. De minister kon- jigde de opheffing deze week aan bij de opening van het nieuwe ge rechtsgebouw in Breda. De be windsman wil de kantongerechten lamenvoegen met de arrondisse- ments-rechtbanken, die een grotere regio bestrijken. Volgens Kring- voorzitter mr. B. Keulen, kanton rechter in Haarlem, kan de speciale deskundigheid en betrokkenheid van kantonrechters bij de plaatselij ke situatie echter niet gemist worden en is opheffing dus uit den boze. Voor kantongerechten spelen voorname lijk zaken die de burger zelf direct tref fen; huur- en arbeidsconflicten en schade- zaken tot 5000 gulden. Ze zijn bovendien makkelijker toegankelijk dan „hogere" rechtbanken, omdat iedereen er persoon lijk kan procederen, zonder rechtsbijstand te zoeken. De Kring van Kantonrechters vindt het daarom onjuist dat de minister als argument voor de opheffing noemt dat „de rechtspraak daardoor dichterbij bij de rechtzoekende wordt gebracht". Welis waar krijgen de arrondisements-rechtban- ken de mogelijkheid zitting te houden in alle plaatsen waar nu kantongerechten zijn, maar het effect daarvan is de „rond reizende rechter" die verder van de men sen afstaat, aldus mr. Keulen. „Die rechters, die dan geen vaste stand plaats meer hebben, kennen de plaats niet, dus ze zijn niet op de hoogte van de verkeersproblemen en de situatie in de woningbouw, ze lezen de plaatselijke krant niet. Dat is een verarming. Je kunt veel beter werken met rechters die in de zittingplaats wonen en werken. Als ik er gens een verkeerszaak heb, dan fiets ik er op weg naar mijn werk even langs. Het is gewoon goed om betrokken te zijn bij de plaats waarin je werkt". „De minister wil die zittingsplaatsen handhaven, nou wat is dan mooier dan daar ook een rechter neer te zetten. Er zit toch al personeel, dus ook uit efficiency- oogpunt is dat een voordeel. Eén constant team werkt veel beter dan allerlei rech ters die af en toe met die plaatselijke grif fies te maken krijgen. Ik denk dat ner gens zo met hart en ziel wordt gewerkt als juist in die kleine eenheden. Ik run mijn eigen winkel en ik zal er wel voor waken dat er geen achterstand optreedt". Het is overigens nog helemaal de vraag wanneer de kantongerechten worden op geheven. Minister Korthals Altes ver wacht dat het in elk geval niet meer in niet zo'n vaart zal lopen, hoewel hij niet uitsluit dat in de komende vier jaar wei- een wetsvoorstel bij de Kamer wordt in- .gediend om de gerechten op te doeken. Het is inmiddels al vier jaar geleden dat de Staatscommissie de opheffing bepleitte en sindsdien draaien de ambtelijke molens zoals immer: traag en in stilte. „Ik ver wacht niet dat er spoedig een wetsont werp op tafel zal liggen", aldus Keulen. „Ik neem de plannen serieus, maar ik denk dat het een zaak is van lange adem. Het kan nog wel jaren duren". De Kringvoorzittêr praat niet graag over de mening van zijn collega-rechters die niet bij de kantongerechten werken. „Ik weet eerlijk gezegd niet hoe zij er over denken. Ja, ik heb er wel ideeën over, maar ik geloof niet dat ik daar gegrond iets over zou kunnen zeggen. Ach, je hoort nog wel eens zeggen dat het er toch maar wel van moet komen. Veel van die men sen hebben er zo vaak over horen praten, dat ze gaan zeggen: „Dan moet het ook maar gebeuren". Het is natuurlijk altijd de vraag in hoeverre men zich werkelijk verdiept in de zaak. Want het zou echt een verlies voor de rechtspraak zijn als de opheffing doorging". STEVO AKKERMAN TOPAMBTENAAR ADVISEERT: JTRECHT Secretaris generaal dr. G.H. Schol en van het ministerie van inderwijs en wetenschap- jen heeft vandaag een i ringend beroep gedaan >p politici om in wetge ving de grote lijn aan te (even en de details weg te aten. Hij zei dit op een lymposium in Utrecht )ver deregulering in het inderwijs. De secretaris-generaal consta- leerde dat detailwetgeving een |weede natuur van het parie nent is geworden. Om de uit voering bekommerde zich jnen minder; daar waren de imbtenaren voor. Tot voor en- tele jaren konden de daardoor veroorzaakte problemen wor- jen opgevangen doordat het imbtenarenapparaat groeide. iNu daaraan een einde is ge- tomen, keert de wal het schip. Dat is ten dele een ambtelijk, naar vooral een maatschappe lijk probleem", aldus Scholten. Door de details te verruilen voor de grote lijn, bewijst u de jamenleving een dienst, ver groot u uw eigen invloed op die grote lijn en maakt u het ans, ambtenaren, mogelijk te doen wat u en de samenleving «recht van ons verlangen, zo !ei Scholten. Hij constateerde lat het beeld opkomt dat de jverheid alles wil regelen van- jit een soort wantrouwen over le besteding van iedere gul len. Dat tij moet volgens hem inel worden gekeerd. Het ge vaar dreigt dat anders de over bid zich als reactie helemaal erugtrekt. Gevolg: geen vrije- |e samenleving maar een kille forse overheid die zegt: sa menleving, los je eigen proble men maar op. tBR ontslaat nieuwe directeur RIJSWIJK Vijf weken na fijn benoeming is directeur tnr. T. Oonincx van het CBR n Rijswijk al weer ontslag iangezegd. Bij het Centraal Bureau voor Rijvaardigheids bewijzen gaf men vanochtend :oe dat mr. Oonincx, die spe ciaal was aangetrokken om leze stichting van grote orga nisatorische en financiële pro blemen te verlossen, sinds vandaag niet meer op kantoor |s. Over het waarom van diens fntslag wilde men bij het CBR geen commentaar geven. TERRORISME IN DE TOEKOMST EEN „ALLEDAAGS PROBLEEM" DEN HAAG Terroris ten hebben vooralsnog genoeg aan bommen en vuurwapens. Daarmee trekken zij voldoende aandacht van de wereld. Maar in de toekomst moet er rekening mee worden gehouden, dat terroristen gebruik zul len gaan maken van gea vanceerde technologie. Daarbij zullen zij in toe nemende mate de ze nuwcentra van de mo derne industriële samen levingen (computercen tra, communicatienet werken, electriciteitscen- trales, kerncentrales en de watervoorziening) als doelwit voor hun acties kiezen. Aldus schrijft drs. A. J. Jong man, medewerker aan het Polemologisch Instituut te Groningen, in het jongste nummer van Jason, een blad jongeren die belangstel ling, hebben voor internatio nale politiek. De najaarsafle vering van Jason gaat geheel over het internationaal terro risme. Volgens drs. Jongman is het opvallend, dat terroristen vooralsnog in beperkte mate gebruik maken van ook voor hen beschikbare geavanceer de technologie en slechts ten dele de kwetsbaarheden van de hedendaagse samenleving uitbuiten. ,Een aantal conventionele methodes, waaronder de bomaanslag en de moordaan slag met vuurwapens, voor zien in de behoefte. Maar de verwachting is dat terrorisme zo alledaags zal worden, dat de conventionele methodes in de ogen van de terrorist niet meer voldoende aan dacht van de media krijgen. In Amerikaanse studies wordt beweerd dat terroris ten daarom niet langer zullen kiezen voor acties die weinig aandacht krijgen en die hen kwetsbaar maken voor te genacties van politie en vei ligheidsdiensten. Verwacht wordt dat ze in toenemende mate de zenuwcentra van de moderne industriële samen- Ook een land als Frankrijk staat tamelijk machteloos tegenover het terrorisme. Strenge veilig heidsmaatregelen en -controles door leger en politie (foto) behoren tot de weinige wapens, die een staat heeft tegen terroristen. levingen als doelwit voor hun acties zullen uitzoeken", aldus Jongman. Midden-Oosten Hoezeer het terrorisme de af gelopen twintig jaar is toege nomen blijkt onder meer uit door Jongman geciteerde rapporten van Risk Interna tional, een organisatie die maandelijks overzichtsrap porten uitbrengt over terro ristische acties. In de periode van 1970 tot juni 1983 zijn niet minder dan 18.727 terro ristische incidenten geregi streerd. Hierbij zijn 28.110 mensen gedood en nog eens 18.925 mensen gewond ge raakt. In totaal werd schade aangericht voor een bedrag van 937.946.544 dollar. De belangrijkste oorsprong van het terrorisme ligt in het Midden-Oosten. Volgens de statistiek van de Israëlische terreurspecialist Ariel Merari kwam in 1985 ongeveer der tig percent van de internatio nale terreuraanslagen voor rekening van groepen uit het Midden-Oosten. Van die aan slagen vond zeventig procent plaats in West-Europa. Pale stijnse groeperingen verlenen ook vriendendiensten aan Europese groepen (RAF, Rode Brigades. CCC) waar mee zij goede contacten on derhouden. Volgens Merari gaat het daarbij zowel om linkse als om rechtse groe pen. In ruil voor wapens, schuilplaatsen en logistieke ondersteuning worden Euro pese terroristen door Palestij- nen getraind en van schuil plaatsen voorzien. Een sa menwerking, die naar de me ning van Merari verder zal toenemen. In een brochure over het ter rorisme en West-Europa schrijft onderzoeker C .J. Visser van het Instituut Clingendael echter, dat de Europese terreurgroepen in de toekomst juist verder geï soleerd zullen raken. Hij doelt daarmee met name op de stadsguerrilla's en niet zo zeer op de „nationalistische bewegingen" zoals de Noord- ierse IRA en de Baskische ETA. Bestrijden Waar drs. Jongman onder zoekers aanhaalt die van me ning zijn dat het terrorisme blijvend is, schrijft Visser dat „het terroristische front niet onaantastbaar is en geweld plegers niet ongrijpbaar". Volgens hem is het terroris me wel degelijk te bestrijden. Hij haalt daarbij voorbeelden aan van de min of meer suc cesvolle strijd tegen de stads- guerrilla in Duitsland, Italië, België en Frankrijk, zoals voornoemde RAF, CCC, Rode Brigades en dergelijke. Visser gaat in zijn publicatie uitgebreid in op de verkeerde vooronderstellingen en de te genstrijdigheden in de ideolo gie van de stadsguerrilla's. Dat heeft volgens hem onder meer tot gevolg, dat het mili tair en politiek rendement van de stadsguerrilla uiterst gering is. Deze terroristen moeten clandestien te werk gaan. Maar door die clandes tiniteit slagen zij er niet in een massale aanhang te vor men. Volgens Visser is de stadsguerrilla wat zijn effect betreft meer afhankelijk van de misslagen die de tegen stander (politie, inlichtingen diensten) maakt, dan van zijn eigen professionaliteit. Nederland Terwijl in al onze buurlan den veelvuldig aanslagen werden en worden gepleegd, is het aantal terreuracties in Nederland tot op heden be perkt gebleven, ondanks de acties tegen Shell en Amster dam '92 van dit jaar. In zijn artikel citeert Jongman on der meer de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI). Volgens deze dienst bestaan et in Nederland geen terroristische organisaties. Ook zijn er geen aanwijzin gen dat dergelijke groepen worden gevormd. De laatste tijd, zo schrijft Jongman, hebben zich echter ontwikkelingen voorgedaan die wijzen op een verharding van de activisten. „De keuze van steeds hardere strijdme- thoden kan leiden tot het steeds verder vervagen van de grenzen tussen activisme en terrorisme". Volgens een door Jongman geciteerde woordvoerder van een Ne derlandse veiligheidsdienst hebben „minimaal vijftig" jonge Nederlanders een op leiding in een Palestijns kamp gehad. Het circuit waaruit geweld kan voortko men, wordt door een andere inlichtingenexpert geschat op vijftienhonderd man. Bestrijding Zowel Jongman als Visser la ten zich tamelijk sceptisch uit over de maatregelen die tot nu toe zijn genomen om het terrorisme de baas te worden. Visser beschrijft de tamelijk ongecoördineerde manier waarop Europa tot aan de recente terreurgolf in Pa rijs heeft getracht actie te ondernemen. Jongman vraagt zich af of de maatregelen die worden uit gevoerd zullen bijdragen tot een vermindering van het aantal aanslagen. Hij wijst daarbij met name op de Amerikaanse regering, die de neiging heeft „om terroristen te beschouwen als eenzame psychopaten of als agenten die opereren in opdracht van Moskou". Volgens Jongman wordt in Washington uit het oog verloren dat een belang rijk deel van het terrorisme verbonden is met voortsle pende politieke kwesties. Dat terrorisme zal niet eerder verdwijnen voordat die kwesties zijn geregeld of tot dat een militaire oplossing wordt opgelegd. JOS TIMMERS DEN HAAG Het kabinet wil eind werkloosheidscijfer op 660.000 blijven deze maand met werkgevers en werkne- steken, mers centrale afspraken maken over de bestrijding van de werkloosheid Die Minjster De Koning (Socja,e Zaken) hec(t de moet volgens het regeeraakkoord tot een SOciale partners gisteren voor een dergelijk ge- half miljoen worden teruggebracht, sprek uitgenodigd. Het kabinet zou het liefst maar zonder extra inspanningen zou het spreken over de hoofdlijnen van het te volgen sociaal-economisch beleid in deze periode en schrijft dat ook in de brief aan de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkgevers en werknemers. MaSr de werkgevers zien niets in centrale afspraken over arbeidsvoorwaar den. De vakbeweging voelt daar wel voor, maar ziet niets in een brede overeenkomst (convenant) zolang de bevriezing van uitkerin gen en ambtenarensalarissen niet van de baan is. Vandaar dat De Koning in het vervolg van zijn brief zegt zich vooral te willen beperken tot on derwerpen die tot concreet overleg en werkaf spraken kunnen leiden. In het bijzonder denkt hij hierbij aan maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid. 5USKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weosp. DEN HAAG De CDA- fractie wil van minister Deetman (Onderwijs) we ten of in het nieuwe stel sel van studiefinanciering een lek zit. Daardoor zou den studenten die bij hun ouders wonen een hogere basisbeurs voor een uitwo nende student in de wacht kunnen slepen. De indruk bestaat dat dit heel een voudig kan door een on juist adres op te geven bij de aanvrage voor de beurs. Dat signaleert Ka merlid Lansink (CDA) in een reeks schriftelijke vragen. De vragen van CDA en PvdA de VVD ziet af van eigen kanttekeningen zijn van daag al besproken in een over leg van ambtenaren van de ministeries van onderwijs en sociale zaken. Ruim voor het overleg van 23 oktober tussen Kamer en minister over knel punten bij de invoering van het nieuwe studiefinancie ringsstelsel zal het antwoord beschikbaar komen. Zowel CDA als PvdA signale ren een groot aantal klachten over de bereikbaarheid van de Centrale Dienst Studiefinan ciering in Groningen. Boven dien heeft de voorlichting over het nieuwe stelsel tot misverstanden met financiële consequenties geleid, aldus Vermeend (PvdA). Het gaat om de zogenoemde „blauwe folder" waarvan Lan sink (CDA) graag een „bijge werkte" uitgave wil zien. Dat diverse studenten die in het oude stelsel een studietoelage ontvingen in die folder onvol doende zijn geattendeerd op het feit dat zij voor september een nieuwe toelage moesten aanvragen, mag geen reden zijn hen nu voor altijd een beurs te onthouden, zo merkt Vermeend op. week biedt Am- een Tijdens de juwe len-veiling van volgende woensdag Christie's sterdam unieke privé-ver- zameling van honderd haar kammen aan. Het zijn sierkammen van de meest uit eenlopende ma terialen uit de pe riode van 1800 tot 1930. De ge schatte op brengst per haar kam ligt tussen de honderd en de duizend gul den. De kijkda gen zijn tot en met 6 oktober. Er is op 8 oktober veiling om 11.00 uur en om 14.30 uur. NIJKERK Voorzitter Ton de Jong van de christelij ke centrale van overheidspersoneel CFO heeft zijn col lega-bonden in het bedrijfsleven opgeroepen tot loon matiging. De CFO-voorzitter zei vanmorgen op de al gemene ledenvergadering van zijn organisatie in Nij- kerk, „dat matiging de afstand tussen de salarissen bij de overheid en die in het bedrijfsleven in elk geval niet groter maakt. Bovendien is het mogelijk zo de koppeling met de uitkeringen enigszins in stand te houden". De Jong prees FNV-voorzitter Pont die heeft gezegd dat de FNV niet wenst deel te nemen aan een „sociaal convenant" (af spraken tussen overheid, werkgevers en vakbeweging) als niet eerst de bevriezing van de salarissen van ambtenaren en trend volgers van tafel gaat. Het CNV spreekt zich hier volgende week over uit. Over het eigen arbeidsvoorwaardenoverleg met minister Van Dijk van Binnenlandse Zaken zei De Jong dat hij pas met de bewindsman wil onderhandelen als overeenstemming kan wor den bereikt over de beschikbare financiële ruimte. Komen de bonden en Van Dijk er niet uit, De Jong zei dit zeker niet uit te sluiten, dan zullen de CNV-ambtenaren het gerezen conflict we derom voorleggen aan de commissie Albeda (voor advies en ar bitrage). Al eerder stapten de bonden naar de commissie omdat volgens hen het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1986 niet op reële wijze was gevoerd. De uitspraak wordt volgende maand verwacht. Van Dijk heeft de bonden inmiddels laten weten dat er voor de verbetering van de arbeidsvoorwaarden volgend jaar een bedrag van 110 miljoen ter beschikking staat. Daarnaast moet echter een half miljoen gulden worden bezuinigd op de arbeidsvoor waarden. In het regeerakkoord wordt daarentegen gesproken over een nieuw overlegmodel voor het overheidspersoneel waarin eerst, na overleg met de bonden, de ruimte wordt vastge steld. Daarna kan over de besteding van die ruimte worden ge sproken. „Het lijkt er op dat de ruimte al is bepaald en het in- vul-overleg kan beginnen. Maar daar beginnen we niet aan", zo waarschuwde de CFO-voorzitter. ADVERTENTIE "KUNSTMIN", Gouda ipv celstraf nsb-weduwe (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De staat is aansprakelijk voor de scha de die geneesmiddelenfabrikant Hoffmann-La Roche heeft geleden van een maatregel van de Nederlandse regering in 1973. Minister Lubbers, die toen op Econo mische Zaken zat, verlaagde in dat jaar de prijzen van valium en librium met 55 procent. Volgens de Hoge Raad, die gisteren vonnis wees in deze zaak, is die maatregel op onwettige wijze genomen en heeft de re gering zich destijds onzorgvuldig gedragen. Hoffmann-La Roche heeft nog niet besloten of en hoe zij zal proberen de opgelopen schade te verhalen op de staat. „Voorlo pig zal het een kwestie van onderhandelen zijn met Economi sche Zaken. Lukt dat niet, dan moeten we ons op hardere maat regelen voorbereiden", aldus een woordvoerder. Het departe ment van Economische Zaken wilde nog geen commentaar ge ven. „Onze juristen zijn nog bezig het vonnis te bestuderen," liet de afdeling voorlichting weten. De prijsverlaging van de kalmeringsmiddelen valium en librium heeft Hoffmann-La Roche tot in 1979 schade berokkend. In dat jaar vernietigde het college van beroep voor het bedrijfsleven de beschikking van minister Lubbers.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7