Harde sancties gaan VS veel geld kosten Reagan zegt niets te weten van misleiding Libië via de media Nederland verwacht te veel van akkoord Euro-raketten Parijs bezorgd over optreden van Brunswijk Thatcher verbiedt luchtverbinding Tripoli-Londen BUITENLAND CetdaeSotwa/nt VRIJDAG 3 OKTOBER 1986 PAGINA 5 Negen doden bij mijnongeluk Brazilië RIO DE JANEIRO Negen per- sonen zijn omgekomen en tien raakten er gewond, toen gisteren in het noorden van Brazilië een muur instortte bij een „open" goudmijn. Een woordvoerder van de politie in Maraba in de Noord- braziliaanse staat Para zei dat het ongeluk te wijten is aan de over vloedige regenval van de afgelo pen dagen. De goudmijn waar het ongeluk gebeurde, „Serra Pelada" is één van de belangrijkste plekken ter wereld waar aan de oppervlakte goud gedolven wordt. Er werken ettelijke duizenden goudzoekers. Sjevardnadze begrijpt, wens familiehereniging OTTAWA De Sovjet-Unie heeft begrip voor de problemen van gebroken joodse families. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze gisteren ge zegd tegen een groep Canadese jo den die familie in de Sovjet-Unie hebben. De minister had uit eige ner beweging te kennen gegeven met de groep te willen praten tij dens zijn bezoek aan Canada. „Ik begrijp uw probleem en heb be grip voor het probleem van de hereniging van families", zei Sje vardnadze nadat hij een lijst met drieduizend namen van familiele den in ontvangst had genomen. Vier executies in Indonesië JAKARTA Vier leidende figuren uit de Indonesische communistische partij (PKI), die tussen 1967 en 1972 zijn ge arresteerd en ter dood veroor deeld, zijn onlangs geëxecu teerd. Dit is uit diplomatieke bron in de Indonesische hoofdstad Jakarta vernomen. Functionarissen van de Indo nesische ministeries van justi tie, defensie en voorlichting wilden de berichten ontken nen noch bevestigen. Minister Van den Broek van buiten landse zaken had woensdag al zijn bezorgdheid geuit over de op handen zijnde executies. Memoires Sacharov en Bonner in Westen FRANKFORT De memoires van de dissidente Sovjet-kerngeleerde Andrei Sacharov en zijn vrouw Je- lena Bonner verschijnen nog dit jaar in het Westen. Dit heeft de zoon van Bonner, Efrem Yankele- vich, gisteren op de Buchmesse in Frankfurt bekendgemaakt. Yanke- levich vertelde dat de memoires van Bonner op 17 oktober in negen westerse landen, waaronder Neder land, worden gepubliceerd. Sacha rov, die sinds 1980 in zijn verban ningsoord Gorki woont, is momen teel nog bezig is met het redigeren van het manuscript en de tekst wordt stukje bij beetje uit de Sovjet- Unie gesmokkeld. Plan voor aanslag blijkt „grapje" KOPENHAGEN Een geheim zinnige koffer met plannen voor een aanslag op het hoofdkwartier van de Deense militaire inlich tingendienst is een grap geble ken. De politie had de vermeen de bedreiging serieus genomen en een routine-onderzoek gehou den. In de koffer zat onder meer een tekening van het gebied, waarop doelwitten voor een aan slag leken te zijn aangegeven. Bij verder onderzoek bleek dat door een lijn te trekken tussen de pun ten op de kaart een portret ont stond, dat gelijkenis vertoonde met de Mickey Mouse-figuur van Walt Disney. Journalist NRC op dodenlijst Bouterse DEN HAAG De Suriname-expert van NRC-Handelsblad, de journalist Frans van Klaveren, heeft moeten onderduiken omdat hij hoog staat genoteerd op een dodenlijst van de Surinaamse bevelhebber Desi Bou terse. Hij zou door bekenden in Suri name zijn gewaarschuwd voor moge lijke aanslagen. De NRC baarde de afgelopen dagen veel opzien met re portages van Van Klaveren over het jungle-commando van Brunswijk, die de wapens heeft opgenomen te gen het regime-Bouterse. In een in terview met een naar Brunswijk overgelopen militair werden onder meer details bekend over de terreur van de militairen in Paramaribo. „Unesco onder M'Bow een grote puinhoop" PARIJS De voormalige juridisch ad viseur van de Unesco heeft zijn ontslag genomen en de directeur-generaal van de organisatie, Amadou Mahtar M'Bow uit Senegal, ervan beschuldigd een pri- vé-oorlog te voeren tegen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. De advi seur verweet de leider van de VN-or- ganisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur ook de internationale be trekkingen te schaden. In zijn ontslag brief aan M'Bow zegt de Franse jurist Karei Vasak dat hij uit vrije wil opstapt en zonder financiële bijbedoelingen „omdat ik niet langer in een organisatie kan blijven functioneren die door u wordt geleid". Volgens Vasak maakt M'Bow er een puinhoop van. WASHINGTON Presi dent Reagan heeft ont kend dat een plan heeft goedgekeurd om de media met valse informatie te voorzien met als doel de Libische leider Moammar Khaddafy te misleiden. Gisteren had de Washington Post dit gemeld. Reagan zei dat hij de waarheid van dat bericht waagde te betwijfelen. De president meldde dat de memo's die in het bericht van de krant worden aangehaald, niet stammen van vergaderin gen die Reagan bij zou hebben gewoond. De president verdedigde wel de stappen die door de Ameri kaanse regering zijn onderno men om Khaddafy „iedere avond naar bed te laten gaan met de vraag wat we nu weer zouden kunnen doen". Maar om daarvoor de pers met valse inlichtingen te voorzien vond Reagan te ver gaan. Minister van buitenlandse za ken Shultz heeft geen bezwaar tegen misleiding door de rege ring om vijanden te verwar ren. Maar ook hij zei dat deze t&ctiek niet ten aanzien van Khaddafy werd gebruikt. „Ik weet van geen besluit om leu gens te vertellen tegen de me dia". Op 25 augustus verscheen een bericht in de Wall Street Jour nal waarin melding werd ge maakt dat Libië zich opmaakte voor nieuwe terroristische ac ties. Op grond daarvan zouden de VS opnieuw militaire ver geldingsacties tegen Khaddafy overwegen, aldus de Ameri kaanse krant. Dat bericht kreeg wereldwijde aandacht en werd door het Witte Huis niet ontkend. De publicaties die daarop volgden kregen een bijzondere beteke nis omdat op dat ogenblik oe feningen van de Amerikaanse en Egyptische vloot begonnen die zich deels voor de Libische kust afspeelden. Volgens Washington Post-ver- slaggever Bob Woodward pas te een en ander uitstekend in de misleidingscampagne die tot doel had Khaddafy uit zijn evenwicht te brengen en de binnenlandse oppositie tegen hem op te zetten. In werke lijkheid hadden de Amerika nen toen helemaal niet de be doeling iets tegen Libië te on dernemen. Digitale bandrecorder klap voor CD-markt? TOKIO Op twee beurzen in Tokio zijn gisteren de nieuw ste ontwikkelingen op het ge bied van digitale afspeelappa ratuur gepresenteerd, waaron der een digitale bandrecorder. De DAT (digital audio tape-re corder) is de eerste digitale op name- en afspeelapparatuur voor de gewone consument. De DAT's leveren een geluid af dat gelijk is aan dat van de compact discs, maar de gebrui kers kunnen ook zelf digitale opnames maken. Dat betekent in de praktijk dat CD's zonder kwaliteitsverlies kunnen wor den overgespeeld op band. Met name Philips dat de compact disc ontwikkeld heeft, is niet erg ingenomen met de presen tatie van de DAT. informatie nazi's SMIDJE VERHOLEN KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 60) Toen daalde een diepe stilte over het voetbalveld neer. Slechts een onderdrukt ge mompel was nog hoorbaar en door dat geroe zemoes heen klonk het eenzame fluitje van de scheidsrechter. Die floot namelijk onmiddellijk het spel dood en begaf zich in volle vaart naar de plaats des onheils toe, alwaar hij de schur kachtige Bulle een forse uitbrander toediende. ,,Dat was bijna een geval van te ruw spel, vriendje!" zei de referee, die kennelijk gewoon was met veel tact op te treden. „Als ik dat nóg eens merk, dan zal ik overwegen u een officiële waarschuwing toe te dienen. Begrepen?" „Ik zal het nooit weer doen, meneer de scheids rechter", zei Bulle Peesje met een schijnheilig gezicht. „Dan is het goed", zei de scheids rechter tevreden. „Sport moet per slot van re kening sport blijven. Anders is er geen lol aan." Intussen had de verzorger van B.E.R.O.L. zich reeds kundig met spons en water op Kareltje gestort. Maar de ervarerf kerel zag al gauw, dat de natte spons hier niet veel zou helpen. „De brancard!" riep hij gebiedend, en zie, daar kwa men reeds twee menslievende ziekendragers aangehold. Het waren gediplomeerde vrijwilli gers van de Eerste Rijkhuyzense Brigade voor Hulp bij Ongelukken. Het had er dus alle schijn van, dat Kareltje lijdende was aan een zéér ern stige blessure. In zo'n geval' mag men natuurlijk geen risico nemen. Hartaanval Genscher BONN De Westduitse mi nister Genscher van buiten landse zaken is gisteren in een ziekenhuis in Bonn opgeno men, nadat hij onwel gewor den was na het uitspreken van een rede in de Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer. Vermoedelijk heeft hij een lichte hartaanval gehad. Nadat Genscher een voordracht van 20 minuten gehouden had over de Europese Ontwape- ningsaconferentie (EOC) in Stockholm, zeeg de 59-jarige Genscher in elkaar voordat hij zijn zetel had kunnen berei ken. Gezegd wordt dat Gen scher er niet ernstig aan toe is. Genscher, die erom bekend staat dat hij hard werkt, is de op één na oudste minister van buitenlandse zaken ter wereld. Australië belooft (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De progressieve Democraat Cranston zei voorafgaande aan het besluit over het veto van Reagan betref fende de wet op sancties tegen Zuid-Afrika: „De Senaat moet besluiten of wij degenen willen steu nen die vechten voor vrij heid en simpele menselij ke waardigheid, of dat wij de fascisten steunen die heersen met zweep en knuppel". Zijn partijge noot Lautenberg merkte op: „Als ze daar olifanten afschoten zoals ze zwarten afschieten, zou de hele wereld op zijn kop staan". Het Amerikaanse sanctiepak ket houdt onder meer in dat Zuidafrikaanse staal- en ijzer- produkten, kolen, gouden munten, textiel, uranium en landbouwprodukten kunnen niet meer in de VS worden in gevoerd; dat de luchtverbin- dingen tussen de VS en Zuid- -Afrika worden ongedaan ge maakt en bovendien is het Amerikaanse burgers en be drijven verboden in Zuid- -Afrika te investeren. Bedrij ven die de sanctiewet ontdui ken kunnen worden veroor deeld tot een boete van een miljoen dollar per overtreding. Individuen lopen de kans op een boete van 50.000 dollar of vijf jaar cel. De sanctiewet tegen Zuid- Afrika die het Amerikaanse Congres donderdag heeft aan genomen zullen ingrijpende gevolgen hebben, zowel voor Zuid-Afrika als voor de VS zelf. De Amerikaanse belan gen in Zuid-Afrika beliepen vorig jaar een totaal van 31,3 SYDNEY Een Australische onderzoekscommissie inzake oorlogsmisdadigers zal binnen- ikort stappen zetten om ophel dering te geven over aantijgin gen dat Australië de wijkplaats I is van rond 200 ex-nazi's. De toezegging werd gedaan, nadat het Simon Wiesenthal Cen trum een lijst met de namen van 40 vermeende nazi's had overhandigd aan de Australi sche minister van buitenlandse zaken Bill Hayden. Rabbijn Marvin Hier van het Simon Wiesenthal Centrum verklaar de dat over een maand een tweede lijst met de namen van 150 tot 175 ex-nazi's die in Au stralië wonen, aan Australi sche autoriteiten ter hand wordt gesteld. Berlijnse rem op asielzoekers werkt pas in '87 (Van onze correspondent Rink Drost) BONN In West-Berlijn is nog niets te merken van de nieuwe maatregelen die de DDR per 1 oktober heeft geno men om de stroom asielzoe kers naar de Bondsrepubliek te beperken. De Oostduitsers gaan nog ge woon door met het vervoeren van asielzoekers over de sec torgrens naar West-Berlijn, omdat alle vóór 1 oktober af gegeven DDR-transitvisa nog drie maanden geldig blijven. De stroom asielzoekers zal daarom pas vanaf 1 januari merkbaar kunnen afnemen. Van de tot lichte paniek lei dende aankondiging van eind vorige week, dat 27.000 hoofd zakelijk Iraanse asielzoekers in zeshonderd bussen onder weg waren naar de Bondsre publiek, is niets waar geble ken. Wie het gerucht in de wereld heeft geholpen, is niet bekend. miljard dollar, waarin ook op genomen leningen en investe ringen. Het Ministerie van Handel zei dat vorig jaar in to taal voor 2,18 miljard dollar werd geïmporteerd uit Zuid- Afrika. President Reagan heeft zich met hand en tand verzet tegen de verwerping van het veto. Minister van buitenlandse za ken Shultz voerde deze week zelfs aan dat het verwerpen van het veto de onderhande lingspositie van de president bij zijn ontmoeting met de Russische partijleider Michail Gorbatsjov zou verzwakken. De senatoren noemden dat ar gument vergezocht, omdat bei de leiders niet over Zuid-Afri ka moeten onderhandelen, maar over kernwapens. Eer der deze week had het Huis van Afgevaardigden met 313 tegen 83 stemmen duidelijk gemaakt het veto van de presi dent van de tafel te willen hebben. Transport Het dreigement van de Zuida frikaanse minister Botha om geen Amerikaanse graan meer in te voeren noch door te voe ren naar buurlanden zal voor al voor de laatste enorme ge volgen hebben. Cijfers van het Amerikaanse ministerie van landbouw wijzen uit dat zes buurlanden van Zuid-Afrika vorig jaar in totaal voor 175.000 ton Amerikaanse tar we hebben geïmporteerd, ter wijl dit jaar zo'n 100.000 ton mais wordt ingevoerd. Alge meen wordt aangenomen dat het merendeel van deze im port via Zuid-Afrika binnen komt. Vast staat dat de 20.700 ton aan tarwe en graan die Le sotho uit de VS importeert ge heel van Zuidafrikaanse trans portmogelijkheden afhankelijk is. In september waren meer dan 6.000 goederenwagpns van de Zuidafrikaanse spoorwegen De Republikein Mickey Leiand omhelst zijn partijgenoot Robinson nadat de Senaat het veto van Reagan heeft verworpen. Senator Kennedy kijkt eveneens tevreden toe. in de naburige landen in ge bruik. Volgens de Johannes burg Star is iedere wagon het bewijs van de afhankelijkheid van de omliggende landen. Volgens persberichten vindt zo'n 85 procent van de buiten landse handel van Zimbabwe en zo'n 60 procent van die van Zambia via de Zuidafrikaanse transportroutes plaats. Overi gens reageerde Botha zelf stomverbaasd over de reacties die zijn telefonade in Was hington had opgeroepen. „Waarom zou ik het recht niet hebben om met Amerikaanse senatoren te praten? vroeg hij op een persconferentie. Sinds wanneer is communicatie tus sen regeringen een zonde?" VAN EEKELEN NA GESPREK MET WEINBERGER: (Van onze correspondent Jo Wijnen) lange-afstandswapens tus sen Amerika en de Sovjet- -Unie nog slechts honderd WASHINGTON Neder- raketten op Westeuropese land gaat er te veel van bodém zulleri oververblij- uit dat bij een eventueel ven. Dat heeft de Neder- akkoord over de middel- landse minister van de- Op grond van zijn gesprekken fensie, Van Eekelen, bij zijn bezoek aan Washing ton te horen gekregen van zijn Amerikaanse ambtge noot Weinberger. in de Amerikaanse hoofdstad achtte minister Van Eekelen het aantal van honderd over blijvende raketten „twijfelach tig en speculatief". De Neder landse minister heeft in Was hington een kennismakingsbe zoek gebracht aan zijn Ameri kaanse ambtgenoot. Hij heeft onder meer gesproken met president Reagans adviseur voor nationale veiligheid John Poindexter. Van Eekelen heeft in Washington te horen gekre gen dat de Amerikanen op het stuk van de middellange-afs- tandswapens al grote conces sies aan de Sovjet-Unie heb ben gedaan. Dat de partijen elk tenslotte op honderd ra ketten uitkomen, wordt in Washingtin „dubieus" geacht. Van Eekelen heeft er zijn Amerikaanse ambtgenoot wel op gewezen dat als er een ak koord over de vermindering van de middellange afstands raketten komt, Nederland re kent op een „proportionele vermindering" van de 48 op de basis Woensdrecht te plaat sen raketten. CAYENNE De Franse autoriteiten maken zich in toenemende mate zorgen over het optreden van de Su rinaamse rebellen onder leiding van Ronnie Brunswijk op beide oevers van de Marowijne, de grensrivier tus sen Suriname en Frans Guyana. In Frans Guyana is vernomen dat vertegenwoordigers van mi nisteries maandag in Parijs hebben gesproken over incidenten, dat zich de laatste tijd voorgedaan hebben. De mannen van Brunswijk zouden zich niet alleen op Suri naams grondgebied, maar ook op de oostelijke oever van de Ma rowijne heer en meester voelen. Zo hebben zij geprobeerd in Frans Guyana de identiteitspapieren van Franse burgers te con troleren. De rebellen installeerden bij de Marowijne artilleriegeschut van Braziliaanse makelij om de rivier en haar oevers te controleren, zo werd vernomen. Vorige week zou zelfs zijn geschoten op een inwoner van Frans Guyana. Na de aanval van de groep-Brunswijk op de militaire posten bij Stolkertsijver en Albina, eind juli, zouden mannen van Bruns wijk enige tijd in Frans Guyana hebben doorgebracht. Een patrouilleschip van de Franse gendarmerie is naar de mon ding van de Marowijne gestuurd voor toezicht in de buurt van Albina (plaats op de Surinaamse oever) en Saint Laurent (tegen over Albina op de oever van Frans Guyana). Gekke bek Ook een paard kan gekke bekken trekken. Althans, een van de paarden op een boerderij in het Amerikaanse Lyme deed met duidelijk succes moeite om zo gek mogelijk op de foto te komen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse re gering heeft besloten dat vanaf eind oktober door de Libische nationale luchtvaartmaatschappij niet meer gevlogen mag worden tussen Londen en Tripoli. Dit verbod is een gevolg van het recente proces Awad, waarin aan het licht werd gebracht dat een steward van de Libisch-Arabische lucht vaartmaatschappij vier granaten naar Engeland had gebracht. Deze wapens waren bestemd voor de Jordaniër Dr. Rasmi Awad, die in Londen verbleef als Europees organisator van de fanatieke Aboe Nidal-ter- reurgroép. Deze wordt ge steund door president Assad van Syrië en kolonel Khadaffi van Libië. De granaten wer den in Londen opgehaald door een handlanger van Awad. Maar een andere Libier, die de rol van dubbelspion speelde, had Scotland Yard gewaar schuwd. De vier granaten lagen ver borgen onder repen chocolade. Awad werd vorige week in Londen veroordeeld tot een 25 jaar cel. Na dit proces was het duidelijk, dat de regering Thatcher zou moeten optreden tegen de Libische luchtvaart maatschappij. De ontruiming van de kanto ren en magazijnen van de Li- bisch-Arabische luchtvaart maatschappij gebeurt onder extra-politiebewaking. Zo'n maatregel wordt ook genomen in verband met de laatste aan komsten van Libische lijn- vliegtuigen. Britse luchtvaart maatschappijen vliegen al sinds geruime tijd niet meer op Tripoli.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5