Blanke NG Kerk wellicht op keerpunt in denken aan tafel CcidócSouomit ACHTERGROND £eidóe (Sou/temt kerk wereld beroepingen Een tragische paus magistraal in beeld gebracht De valse vlag Schoolwijzer Voetbalvandalisme weer VRI1DAG 3 OKTOBER 1986 PAGINA 2 15 Evangelisch-Lutherse kerk verkoopt Philips-obligaties De Evangelisch-Lutherse kerk heeft besloten de Philips-obli gaties in haar beleggingsportefeuille te verkopen.„Ook al zou bij nader onderzoek blijken dat de gekozen oplossing niet de allerbeste is geweest, de kreet uit Zuid-Afrika vraagt nu om een antwoord", aldus een commissie uit de synode. Met de ver koop is 55.000 gulden gemoeid. De kerk heeft in totaal voor twee miljoen gulden aan beleggingen uitstaan. De Raad van Kerken riep de kerken in maart op beleggingen in bedrijven die belangen hebben in Zuid-Afrika te verkopen. Speciale aan dacht moest daarbij worden geschonken aan de bedrijven Shell en Philips, omdat deze „een strategische rol spelen in de onder steuning van de machtspositie van de blanke minderheid in Zuid-Afrika". Japanse bisschoppen vragen vergeving voor oorlogsleed De Japanse bisschoppen hebben „God en alle broeders en zus ters vergeving gevraagd voor het leed dat Japan in de Tweede Wereldoorlog alle mensen heeft aangedaan". Japan draagf medeverantwoordelijkheid voor de „twintig miljoen slachtof fers" en de vernietiging van materiële en ideële waarden, ver klaarde de voorzitter van de bisschoppenconferentie, aartsbis schop Peter Seicichi Shirayanagi. „De Japanse kerk vernieuwi haar plicht tot arbeid voor de vrede en de ware bevrijding van de bewoners van Azië en de eilanden in de Stille Zuidzee", al dus Shirayanagi. Hij voegde eraan toe dat de kerk alles zal doen om „Japan ervoor te behoeden opnieuw dezelfde fout te maken". De enige plicht die we tegenover de geschiedenis hebben is haar te herschrijven GESPREK MET ZUIDAFRIKAANSE RAAD VAN KERKEN Na ruim 20 jaar heeft de blanke Nederduitse Ge reformeerde Kerk weer met de Raad van Kerken in Zuid-Afrika gespro ken. Het gesprek bete kent een wijziging in het beleid van de invloedrij ke NG Kerk, die het apartheidsbeleid van de regering-Botha steunt. De vorige NGK-synode keerde zich in 1982 met grote meerderheid tegen herstel van de banden met de Raad van Ker ken, een fel tegenstander van de apartheid. Na afloop van de bijeenkomst werd in een gezamenlijk communiqué gesproken van „openhartige besprekingen waarin beide partijen hun vi sie op de huidige situatie van het iand gaven. Het belang van verder contact werd door beide partijen onder streept. De moderamina zul len hierover beslissingen moeten nemen." Het gesprek was het gevolg van de uitnodiging die de Raad van Kerken in juni tot de blanke kerk had gericht. De NGK werd gevraagd weer lid te worden op voor waarde dat zij de apartheid zou veroordelen. Waarnemers in Johannes burg verwachten overigens nog niet zo'n vergaand be sluit van de komende synode van de blanke kerk, die dins dag 14 oktober begint. Wel toont de ontmoeting met de Zuidafrikaanse Raad aan dat de Nederduitse Gereformeer de Kerk op een belangrijk punt is aangekomen. Zowel haar betrekkingen met de overheid als met de andere kerken staan ter discussie. Donderdag zegde voormalige dochterkerk voor Indiërs, de Nederduitse Gereformeerde Sendingkerk, haar overeen komst met de blanke moe derkerk op in verband met de houding van deze kerk je gens de apartheid. Gereformeerden dalen in aantal, maar betalen meer Het aantal leden van de Gere formeerde Kerken in Neder land is in 1985 met 8500 (iets meer dan 1 procent) gedaald. Waren er in 1984 bijna 835.000 leden geregisteerd, in 1985 is dat aantal gedaald tot ruim 825.000. Het aantal belijdende leden daalde met 3295, het aantal doopleden met 5215. Tegelijkertijd schonken de ge reformeerden per ziel meer dan ooit. Dat blijkt uit de voorlopige statistische cijfers over 1985 die staan afgedrukt in „Kerkinformatie", het offi ciële orgaan van de Gerefor meerde Kerken. Het aantal mensen dat belij denis aflegde, bleef dalen. In 1983 deden nog ruim 7000 mensen belijdenis. Na de scherpe daling in 1984 tot ruim 6300 zakte in 1985 het aantal gereformeerden dat be lijdenis deed tot 6138. Het aantal doopbedieningen daal de met ruim 200 tot 8768. Ook het aantal huwelijksbevesti gingen waarbij minstens een der partners gereformeerd was, daalde in 1985. Bijdrage De gemiddelde bijdrage voor het kerkewerk steeg in 1985 tot de ongekende hoogte van fl.283,76 per gereformeerde. Dat is ruim een gulden meer per ziel dan in 1984, toen de gemiddelde bijdrage voor het eerst sinds de Tweede We reldoorlog daalde. Bij de bere kening van de gemiddelde bijdrage zijn de rechtstreekse giften voor zending en we- relddiaconaat aan de landelij ke bureaus niet meegeteld. Zou dat wel zijn gebeurd, dan zou de gemiddelde bijdrage per gereformeerde op onge veer 300 gulden liggen. De toeneming van de gemid delde bijdrage kon niet ver hinderen dat de totale inkom sten van de gereformeerde kerken in 1985 met anderhalf miljoen gulden teruggingen tot een bedrag van ruim 234 miljoen gulden. Dat was uit sluitend te wijten aan een da ling van het aantal leden. De inkomsten voor het plaatselijk kerkewerk nemen overigens al sinds enkele jaren af. De bijdragen vcor een specifieke bestemming, bij voorbeeld voor zending, evangelisatie en werelddiaconaat, namen in 1985 voor het eerst sinds en kele jaren weer toe. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Scheveningen J.E.W. Nicolaï te Nieuwendijk. Aangenomen naar Almelo O. Mul der, predikant voor buitengewone werkzaamheden te Emmen. Aangenomen naar Veenendaal (toe zegging) drs. A. Juffer, voorheen zendingspredikant in Kenia, in dienst van de Gereformeerde Zen- dingsbond, wonende te Stolwijk. Bedankt voor Alphen a.d. Rijn W.L. Pera te Zoetermeer. Bedankt voor de benoeming te Driedorp tot herder en leraar van de commissie Nederlandse Hervormde Evangelisatie A. Beider, kandidaat te Ridderkerk. Gereformeerde Kerken Vrijge- Bedankt voor Mariënberg E. Woudt te Ermelo. Bedankt voor Spakenburg-zuid B. van Zuijlekom te Hattem. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Middelburg-centrum L. Blok te Nunspeet. Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Ede N.L.M. Vlaming te Den Helder, die dit beroep heeft aangenomen. Henk van Ulsen (midden) in de rol van paus Adriaan VI temidden van kardinalen. DE NAR VAN DE PAUS VAN TON VORSTENBOSCH Niets in het leven heeft hem ongelukkiger gemaakt dan te moeten regeren. Dat zeiden de tijdgenoten van Adriaan Boeyens uit Utrecht, de enige Nederlander die het tot paus wist te brengen. Begin 1522, zes jaar na het optreden van Maarten Luther, was hij bui ten zijn toedoen om na een langdurig conclaaf uitgeko zen, nadat de aanwezige kar dinalen in Rome geen over eenstemming hadden weten te bereiken over een Itali aanse kandidaat. Adriaan was raadsheer en een gunsteling van keizer Karei V hetgeen ongetwijfeld tot zijn uitverkiezing zal heb ben bijgedragen. Maar bij de Italianen had de onbekende Adriaan de faam ook een heilig man te zijn. Toch zou dat heel anders uitpakken dan zij dachten. Tegen zijn zin had hij in Spanje als re gent van Karei V moeten op treden en het liefst had hij als bisschop in Utrecht zijn laatste levensdagen willen slijten, waar hij een huis had gekocht het nog altijd be staande paushuize. Er zijn nogal wat uitspraken van hem bewaard gebleven, waar bijna onveranderlijk zijn heimWee naar de lage landen in doorklinkt, in het bijzonder naar Utrecht en naar de stad Leuven, waar Adriaan professor in de theo logie was. Toch is het slechts een zeer fragmentarisch beeld dat we van hem heb ben. Het is de grote verdien ste van de schrijver Ton Vor- stenbosch in De Nar van de Paus van hem een zeer door dringend en levensecht mens te hebben gemaakt. Gister avond was in het kader van het 350-jarig bestaan van de Utrechtse universiteit de pre mière van dit stuk met Henk van Ulsen. die aan de rol van deze Adriaan een bijzonder indrukwekkende vertolking gaf. Kordaat Het stuk wordt gedragen door de tegenstelling tussen de lichtzinnige, spotzieke, op macht beluste Romeinse pre laten en de sombere Adriaan, die meteen na zijn kroning tot paus een begin wil maken met de hervorming van de kerk. Deze instelling komt hem op verzet te staan van de kardinalen, die er niet te gen opzien tegen hem samen te zweren en zijn neutrali teitspolitiek te dwarsbomen. Paus Adriaan wil sober le ven. Hij brengt zijn eigen vertrouwensmannen naar Rome en zijn eigen huishoud ster uit de Nederlanden. Jan van Scorel stelt hij aan als artistiek leider en krijgt de opdracht de naakte beelden in de Vaticaanse paleizen te verhullen. Hij bezuinigt op zijn eigen uitgaven. Een gro tere tegenstelling dan tussen hem en zijn voorganger Leo X, die met zijn verkwistin gen het Vaticaan aan de rand van het bankroet had ge bracht is haast nauwelijks denkbaar. Het wordt hem niet in dank afgenomen, vooral niet wanneer hij in het anderhalve jaar dat hij paus is hoge belastingen in voert waardoor hij zich bij de Romeinen bijzonder gehaat maakt. Zijn belangrijkste doelstelling is een kruistocht te organise ren tegen de oprukkende Turken. Maar de tijd is daar niet rijp voor in Europa waar de adel sceptisch staat tegen over de politiek van het Va ticaan. Bovendien maakt de strijd tussen het Duitse kei zerrijk en Frankrijk een eensgezind optreden onmoge lijk. Zo is Adriaan steeds de verkeerde man op de ver keerde plaats. In Worms, waar in 1523 op zijn aandrin gen Luther en zijn volgelin gen nogmaals plechtig in de ban worden gedaan, maakt hij zich in de ogen van de Romeinen onmogelijk door de schuld voor de kerkscheu ring vt>or een belangrijk deel te leggen bij het verkwisten de optreden van de roomse kerk. Paus Adriaan is een ronduit tragische figuur, die niet om zijn ambt heeft gevraagd en door de wijze waarop hij het uitoefent het zich aleen nog maar moeilijker maakt. Maar juist zijn nuchtere hervor mingsgezindheid maakt hem in deze voorstelling sympa thiek en herkenbaar. In het stuk treedt een nar op, bijgenaamd het Zwijn, die Adriaan als „geschenk" heeft gekregen van de regerende vorst in de Nederlanden. Zo als het een nar betaamt is het zijn taak zijn heer op te vro lijken. Maar dat is hem nog nooit gelukt. Vandaar dat de nar, die zeer gehecht is aan de paus, vreest te worden veijaagd. Maar terwijl Adri aan door zijn hervormingsge zindheid heen het futiele van zijn werk onderkent hij wordt zeker niet als een fa naticus afgeschilderd waardoor hij ondanks alle rampspoeden reden heeft tot een vertwijfeld lachen, ver liest de nar alle vertrouwen in hem. De manier waarop de nar zichg gedraagt onder streept daardoor nog eens de tragiek van de paus. De voorstelling is bijzonder fraai opgeluisterd met grego riaanse gezangen en Middel eeuwse muziek uit de Neder landen. Door de uitgekiende en gedoseerde manier waar op deze muziek ten gehore wordt gebracht geeft ze aan de voorstelling een extra dra matische tint. Deze wordt echter in de eerste plaats ge dragen door het optreden van Van Ulsen die met zijn intensiteit de aanwezigen van begin tot eind in zijn ban wist te houden. PAUL VAN VELTHOVEN De Nar van de paus is tot 18 oktober met uitzondering van de zon- en maandagen te zien in de aula van het Aaca- demiegebouw Domplein in Utrecht. Aanvang 20.30. In de discussies over de bezui nigingen op het onderwijs wijzen sommige vingers mo menteel ook naar de verzui ling van dat onderwijs: het recht en de mogelijkheid van ouders om een school voor hun kind te kiezen die zij het meest passend vinden. Men leest daarover vele ondoor dachte en ook zeer eenzijdige opmerkingen. Wat dacht u van de volgende uitspraak die ik één dezer 'da gen in de krant las: de Leidse wethouder van onderwijs Henriëtte van Dongen hield een pleidooi voor het afschaf fen van het bijzonder onder wijs. Volgens de wethouder zou dat tot aanzienlijke bespa ringen op het onderwijs kun nen leiden. Zij pleitte voor een „nationale (ontzuilde) school". In een andere krant las ik een commentaar dat suggereerde „het recht van ouders hun kinderen naar scholen te sturen die in ideo logisch opzicht het ouderlijk milieu weerspiegelen, te be perken". Degenen die menen dat er geld bespaard zou worden door het afschaffen van de verzuiling in die zin dat we alleen maar openbaar onder wijs zouden moeten overhou den, vergissen zich. Immers, het is al jaren lang bekend dat het openbaar onderwijs duur der is dan het bijzonder on derwijs. Zeker zo'n tien pro cent als men van de kosten per leerling uitgaat. Nu is mo menteel 65% van het Neder landse onderwijs bijzonder. Als dat allemaal openbaar zou moeten worden zou 65% van ons onderwijs dus «aanzienlijk duurder worden. Het aantral gemeente-ambtenaren dat die scholen zou moeten admini streren zou b.v. drastisch moeten worden uitgebreid. Samenvoegen van scholen le vert misschien nog enig geld op (minder directeuren etc.), maar toch telt uit je „bespa ringswinst". Eén school voor ie dereen? Uit enquêtes is gebleken dat lang niet alle ouders die hun kinderen naar confessionele (rooms-katholieke of protes tants-christelijke) scholen stu ren, dit doen om religieuze re denen. (Dat is altijd al zo ge weest!). Een onderzoek in de provincie Utrecht wees uit plm. 65% van het onderwijs is er confessioneel, plm. 35% kiest een school om religieuze redenen, zo las ik in de pers. In werkelijkheid zal het on derzoek wel wat genuanceer der cijfers hebben opgeleverd, maar het gaat me hier om de conclusies die men er uit trekt: 1. In Utrecht te veel bij zondere scholen, 2. In Utrecht te weinig openbare scholen. 3. Heel wat ouders sturen hun kinderen naar protestantse of katholieke scholen hoewel zij eigenlijk de voorkeur geven aan niet-levensbeschouwelijk onderwijs. Hier komt weer het schijn baar niet uit te roeien misver stand om de hoek namelijk dat een ieder die een school niet kiest om religieuze rede nen, op de openbare school hoort. Ons land heeft ook dicht gespreid openbaar on derwijs (behalve dan op som mige plaatsen in het zuiden) en toch kiezen die ouders waar het hier om gaat die scholen niet voor hun kinde ren. Het is jammer dat in der gelijke onderzoeken nooit de vraag wordt gesteld: waarom koos u niet voor openbaar on derwijs? De antwoorden hier op zijn overigens best bekend: Heel veel ouders kiezen voor een confessionele school van wege wat genoemd wordt „de kwaliteit van het onderwijs". En wie wil beweren dat die niets met de identiteit van een school te maken heeft? Verder zijn er ook ouders die niet kiezen voor een openbare school vanwege haar be stuursvorm: je kunt er als ou ders nooit echt iets te vertel len krijgen. Immers: de ge meenteraad beslist. En dan zijn die openbare scholen al lang niet neutraal meer. Ze presteren vaak wel degelijk een bepaalde ideolo gie. Om de Rotterdamse hoog leraar Leune (voorstander van openbaar onderwijs) te ci teren „En je hebt openbare scholen die alleen op papier actief neutraal zijn, maar die in feite door de kleur van hun leerkrachten bijvoorbeeld at heïstische denkbeelden spui en of bepaalde eenzijdige denkbeelden etaleren („Ons Avoblad. 30 april j.l.). Mogen ouders alstublieft het recht houden hun kinderen niet naar zo'n school te sturen? Overheersing? Die „algemeen nationale school" van die Leidse wet houder (zie boven) gaat eigen lijk van een zeer autoritair standpunt uit, namelijk dit: het is allemaal onzin te den ken dat scholen van verschil lende levensbeschouwingen uit zouden moeten gaan, kom naar naar onze „eenheids- school". Gaat die dan niet van een levensbeschouwing uit? Natuurlijk wel. Prof. Dodde kwam daar laatst ook openlijk voor uit toen hij het had over een soort humanistisch-indi- vidualistische levensvisie, die zou gaan overheersen. Weer staaf ik mijn bwering met een uitspraak van iemand die sympathiek staat tegenover het openbaar onderwijs, het PvdA-2e Kamerlid Wallage: „Samenvattend is datgene waartegen ik het meeste be zwaar heb, het feit dat ze (het openbaar onderwijs) varen door drs. K. de Jong Ozn. onder een valse vlag. De vlag van een school voor allen, die in feite in de meeste gevallen een school is, gedragen door een subgroep in onze samen leving. Een groep die een ideologie vertegenwoordigt en verspreidt die nogal beïn vloed is door de secularisatie. En die nu merkwaardigerwijs wil heersen over anderen" (Bulletin, juni 1986). Nog een citaat van hem: „De meerkos ten van ons verzuilde stelsel vind ik niet eens het meest interessant. Het mag ons in derdaad best wat waard zijn dat in een pluriforme samen leving de ene subgroep de an dere niet kan voorschrijven wat aan andermans kinderen wordt geleerd en hoe". Wat zou ik hier nog aan toe voegen? Pompoensoep - gevulde uien-bonenschotel met tomaat-fruitsalade en brood vegetarisch) Voor twee personen heeft u nodig: 1 dunne prei, stuk pompoen van 250 g, 10 g margarine, kerrie, 4 dl water, 1 groentebouillontablet, 10 g bloem, zout, bruine basterd suiker; 2 grote uien, zout, 50 g grofgeraspte kaas, peterselie, half sneetje brood, 2 lepels melk, 0,5 liter pot of blik witte bonen, peper, tomatenketchup, zachte margarine; brood naar behoefte; 2 tomaten, 1 appel, 1 banaan, zout, suiker, 1 lepel citroen sap, 2 lepels kwark. Snijd de prei in de lengte door en vervolgens in smalle stuk jes; doe alleen de donkergroene stukken weg. Schil het stuk pompoen, verwijder de pitten en rasp de vrucht op een grove rasp. Fruit de stukjes prei een paar minuten in de margarine, roer er kerrie door en voeg water, bouillontablet en pompoen toe. Laat de soep tien minuten koken en bind haar dan met de met koud water aangemengde bloem. Maak de soep op smaak af met zout, kerrie en bruine basterdsuiker. Kook de schoongemaku uien een kwartier in water met zout. Laat de groente wat afkoelen en haal er de harten uit. Snijd die harten klein en meng ze met kaas, fijngeknipte pe terselie, broodkruimels en melk. Vul de uien met dit meng sel. Breng de witte bonen pittig op smaak met ketjap, zout, peper en tomatenketchup en voeg weinig water toe (de mas sa moet op een dikke soep lijken). Doe de witte bonen in een ingevette ovenschaal en zet er de uien in. Zet de afgedekte schaal ongeveer een half uur in een oven die op 4 of 175 staat óf warm het gerecht flink door in een vlam vaste schaal of tafelpan op een sudderplaatje. Geef er als aanvulling brood en een salade van plakken ont velde tomaten, schijfjes appel en banaan, gemengd met zout, suiker, citroensap en kwark bij. JEANNE rit, waar. n. Om t£r Idraaierl :n in onf- TERWIJL in het nog maar net begonnen voetbalseizoen geen week voorbij gaat zonder rellen, worden met een zelfdfn regelmaat plannen en voornemens gelanceerd om het voetrtf balvandalisme de kop in te drukken. Terecht ook wordt d£r roep om maatregelen met de week groter. Het ziet er geluty, kig naar uit dat er nu een aanpak van de grond komt, waai mee op den duur met succes kan worden opgetreden. beginnen tegen de naar schatting tweeduizend raddraaiei die de „harde kern" vormen van de voetbalvandalen land. De aangekondigde registratie van stadionbezoekers diP worden verdacht van het plegen van strafbare feiten, mof politie en justitie betere mogelijkheden geven het voetbal[( vandalisme aan te pakken. Gegevens uit het hele land wor den binnenkort verzameld en in computers opgeslagen b| het Centrale Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) vafil de politie in Utrecht. De registratie zal ook informatie beval ten van het openbaar ministerie. Bijvoorbeeld eerdere vert oordelingen en rechterlijke uitspraken waarin het „supporj) ters" wordt verboden stadions te bezoeken of waarbij hen d( plicht wordt opgelegd zich met enige regelmaat bij de politii te melden. DEZE aanpak moet er een eind aan maken, dat een voetbal vandaal op verschillende plaatsen en vele malen in een sei zoen kan worden aangehouden zonder te worden vervolgd Met behulp van de registratiegegevens van het CIV kan d|f justitie voortaan immers nagaan of een relschopper al mee|u op zijn kerfstok heeft en daar bij de bestraffing rekening mee houden. Dat betekent een forse verruiming van d»€ gangbare normen. Onvermijdelijk zal van de een of andene zijde het bezwaar worden geopperd dat de privacy van cfe betrokkenen op onaanvaardbare wijze wordt ondermijnd) maar in elk geval wordt nu iets ondernomen, waardoor onic M jo land een Heizel-drama bespaard kan blijven. HeT is schrijnend dat deze nieuwe activiteit van politie ep' justitie de gemeenschap niet alleen geld gaat kosten, mal( onvermijdelijk ook ten koste zal gaan van andere belangrijk zaken als de algemene misdaadbestrijding en de hulpverl#' ning. In dat verband past wellicht een suggestie van voorziP ter Koffeman van de Algemene Christelijke Politiebond, dF er een voorstander van is dat de clubs voortaan moeten betf" len voor politieactiviteiten ter bestrijding van het voetbaF vandalisme. f' e HOPELIJK reageert de voetbalbond verstandig en positi^P op de voorgenomen maatregelen. De heren van de KNV| hebben tot nu toe niets kunnen bedenken om te voorkomefe dat los van wat zich in de stadions afspeelt burgen worden gemolesteerd en beroofd, winkelruiten worden ingii gooid en auto's worden vernield, zodat nu anderen maatregÉ1 len moeten treffen. Door zelfs een geen simpele maatregel f| willen treffen als het beëindigen van de verkoop van alcohC lische dranken in stadions hebben de grote clubs hun recfc verspeeld kritiek uit te oefenen nu anderen paal en peifc willen gaan stellen aan het voetbalvandalisme. f HET is overigens onbegrijpelijk dat sommige heren uit a( voetbalwereld zich nog steeds uitlatingen menen te kunnet veroorloven, die in geen geval bijdragen tot de terugkeè3 naar normale omstandigheden in en rond de stadions. Zo lis PSV-trainer Hans Kraay onlangs weten dat het hem ve^ baast dat sommige van zijn spelers nog nooit een flinke woq, hebben moeten laten hechten en dat al hun voortanden n<b intact zijn. Zelfs al is nooit bewezen dat agressie langs de 1$ nen het gevolg is van geweld op het veld dan is toch duidt lijk dat dit soort uitlatingen niet bevorderlijk zijn voor de tf rugkeer naar normale omstandigheden. Overigens schijfc men bij de KNVB in dit opzicht het leven te willen betere), want soortgelijke taal werd in het verleden nimmer aangii pakt, terwijl de heer Kraay zich nu voor de tuchtcommissl< van de KNVB moet verantwoorden. Terecht, want al he^ Rinus Michels ooit het tegendeel beweerd, voetbal is gé^ oorlog. t Plaatselijk mist DE BILT (KNMI) Hoge- drukgebieden bepalen ook in de komende dagen ons weer. Het blijft daardoor droog. Een van de kernen in het genoem de hoog trekt het komende et maal van zuid-Engeland naar de Duitse Bocht. Vannacht valt de wind in ons land vrij wel weg. Tijdens opklaringen ontstaat dan opnieuw plaatse lijk mist. Deze kan ook gedu rende de ochtend blijven han gen. Overdag zullen naast en kele wolkenvelden, perioden met zon voorkomen. Vannacht daalt de tempera tuur aan zee tot rond 7 graden, landinwaards wordt het kou der, daar worden minima van ongeveer 3 graden verwacht met plaatselik wat vorst aan de grond. Overdag waait er een zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Ook zondag bepaalt het hoog nog ons weer, het is dan voor al in de middaguren zonnig. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: eerst droog, perioden met zon, ook enkele innsbruch wolkenvelden, zondag in west- Kopennhag Noorwegen mogelijk wat re- Lissabon gen. Middagtempratuur tusen Londen* 9 en 15 graden. Luxembui Madrid Groot-Brittannië en Ierland: Maiforca wolkenvelden, ook enkele zonnige perioden, op de mees- M^nchen te plaatsen droog. Middagtem- Nice peratuur tussen 12 en 16 gra- den. Rome Split Benelux, noord- en midden- warahau Duitsland, noord-Frankrijk: Wenen perioden met zon, ook enkele casabïanc wolkenvelden. Middagtempe- Cyprus ratuur tussen 12 en 15 graden. ^npaU|'m. Beiroet I Zuid-Duitsland en Alpenge- Tei-Aviv bied: wolkenvelden, op di meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur tussen 15 ei 20 graden. Midden- en zuid-Frankrijl droog en perioden met zor Middagtemperatuur tussen 1 en 23 graden. 1 Spanje, Portugal: geleidelij! meer zon. Op de meeste plaal sen droog. MiddagtemperatuJ tussen 20 en 26 graden. Italië, Joegoslavische kus wisselend bewolkt en enke' regen- of onweersbuien. Mij dagtemperatuur tussen 20 26 graden. De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Frankfort Genève Helsinki 23 19 32!

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2